lliruwr £riii5iljr (•Tourant Leiden en Omstreken Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor EERSTE BLAD ABONNEMENT» Per kwartaal Iri LeldeD en In plaat- ten waar agentschap gevestigd Is 2.35 Franco per poet 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bi] wekelijk- iche tending „5-50 Bi] dageiijksche tending „5.50 Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad cent f Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar ADVERTENTIEN Van 1 tot B regels Elke regel meer......... Ifcgez. Mededeelingen .van 1—5 regels Elke regel meer Bureau: Breestrvat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 23 OCTOBER 1933 Bi] contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 NO. 5001 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EEN OPZIENBARENDE UIT SPRAAK Niet weinigen zullen met verbazing ken nis genomen hebben van het bericht, dat ruim een week geleden ook in ons blad was opgenomen en dat aldus luidde: De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den twee en twintigjarigen v. d. Crommert, koopman uit Nijmegen, die op 27 Mei j.l. bij Ottersum den assistent-kommies De Man uit Gennep heeft aangereden, zoodat deze kort daarna overleed. De verdachte is vrijgesproken. Immers, het gold hier een geruchtmaken de zaak. De verdachte was een bekend smokkelaar, die bij de bewuste gelegenheid 3000 K.G. boter (margarine) uit Duitschland in Nederland binnensmokkelde. Vrienden smokkelaars waren met een personenauto yoorop gereden om v. d. C., die met een vrachtwagen volgde, te waarschuwen als er onraad zou zijn. Toen de personenauto stil stond en de vrachtwagen gelegenheid had door te rijden, sprong de assistent voor de auto en werd door verdachte omvergereden, waarna verdachte was doorgereden. Dit geeft reeds genoeg te denken en de Officier van Justitie, mr. Dubois, had in aijn requisitoir acht jaar gevangenisstraf ge- eischt, daar hij hier opzet aanwezig achtte en cpii afschrikwekkend voorbeeld voor de smokkelaars wilde stellen. Echter, de rechtbank dacht er, na het be- ïocg van den verdediger, anders over. Zij sprak verdachte vrij, omdat zij het opzet met bewezen achtte en beval zijn onmiddel lijke invrijheidstelling. Op de publieke tribune heerschte groote vreugde bij de familieleden, van wie de moeder vooral zeer aangedaan was. kunnen niet gelooven, dat deze uit- fiprauk het rechtsgevoel van ons volk be vredigt en wij meenen, dat dit proces hier mee riet uit mag zijn. Voorop zij echter gesteld, dat wij noch bij den verdediger, noch bij de rechtbank eeni- ge kwade trouw, hoe gering ook, veronder stellen. Het is de plicht van eerstgenoemde, om alles aan te voeren, wat de positie van den verdachte kan versterken. En de rechtbank heeft stellig overwogen, dat de assistent vellicht niet de noodige voorzichtigheid heeft betracht en dat daardoor de schuld Van den verdachte niet ten volle vaststaat, eoodat absolute onpartijdigheid .vrijspraak Vorderde. Evenwel blijft' het een opzienbarende uit- Spraak. Dat de publieke tribune applaudisseerde, zegt voor ons niets. Men was begaan met de oude moeder (dat was het goede element) en in de grensstreken achten velen smokke len geen kwaad, zoodat zij ambtenaren als hun natuurlijke vijanden beschouwen (dat is de booze mentaliteit). Dat er een treuren de jonge weduwe en eenige schraal-ver- zorgde kinderen achterbleven, kwam blijk baar bij niemand op. Ter beoordeeling van de zaak zelf is ech ter van veel meer beteekenis, dat men hier met een beruchten smokkelaar te doen had, 'die blijkens zijn laatste optreden en zijn Verleden voor niets terugdeinsde. Nadat zijn smokkelarij ook ditmaal goed 'geslaagd was (nu ja, ten koste van menschenleven!) had hij de vrachtwagen grgens opgeborgen en laten overschilderen ïn «en andere kleur en was met een per sonenauto naar Den Bosch gereden, waar hij in een café met Amsterdam getelefo neerd had. De recherche te Den Bosch was 'dit te weten gekomen en had de Amster- damsche recherche gewaarschuwd. Een po- litie-agent te Amsterdam had vervolgens een auto aangehouden, die zonder licht reed. Het signalement van den bestuurder kwam overeen met dat van den gezochten y. d. c. Dat pleit nu niet bepaald voor zijn recht schapenheid. Doch er is meer. Dij het verhoor bleek, dat hij reeds vier maal op dienstdoende ambtenaren was ingereden, Kan het erger? En zoo'n individu loopt nu weer op vrije voeten rond; smokkelt met ongekende geraffineerdheid en ontziet geen mensch, Geen wonder, dat Ons Orgaan, het blad der Christelijk georganiseerde belas tingambtenaren klaagt: „We zullen maar niet in woorden uit drukken, wat in ons omgaat, 't Leven der ambtenaren wordt op deze wijze wel zeer onzeker; men stelt hen en hun gezinnen al in een zeer gevaarvolle positie, door aan hen de minste bescherming zelfs te onthou den. Hoe kan een overheid er toe komen, om deze dingen ook nog maar één dag lan ger te tolerecrcn?" Het blad vraagt ook terecht, wat er zoo overblijft van het prestige van het over heidsgezag, doch het eert zich zelf en ambtenaren, door niet de conclusie te trek ken, waartoe iedereen onwillekeurig komt: „Wanneer de smokkelarij door zeer onvol doende manschap bestreden moet worden; wanneer deze plichtgetrouwe ambtenaren raldoende middelen tot verweer hebben; wanneer dan ten slotte de bruut nog vrij uit gaathoe kan men dan verwachten, dat nog iemand zijn leven wagen zal om de wet te handhaven?" t s WIJ GENERALISEEREN NIET Hetgeen we op te merken hadden over „de Bossche uitspraak" was reeds geschre ven, toen we geen boos verwijt, maar een ernstig vermaan ontvingen van een Chris telijk georganiseerd ambtenaar naar aan leiding vtan ons artikel „Gevaarlijke taal". We willen daar iets van zeggen. De eerste opmerking van den schrijver is deze, dat wij niet d e Rijksambtenaren aan sprakelijk mogen stellen voor dergelijk ge schrijf. Wij antwoorden, dat er geen sprake was van generaliseeren; zeer nadrukkelijk werd a steeds gesproken van „modern" en „roodgetinte" vakbladen. We waken er lus zorgvuldig voor, dat niet aan de gehecle groep ten laste wordt gelegd, wat in een fractie te misprijzen valt. En wij meenen, dat wij daarmee onze vrienden onder de ambtenaren een dienst bewijzen. Waarom, zoo ongeveer vraagt men ons verder, steekt gij uw licht op bij moderne en niet uitsluitend bij Christelijke organi saties? Daarvoor hebben we twee redenen. Voor zoover het ons mogelijk is en daaraan hapert wel eens wat stellen we óók be lang in de opvalling van andersdenkenden, want ook daarvan kunnen we leeren. Maar tevens achten wij het plicht om „de gevaarlijke taal", welke daar vaak geschre ven en gesproken wordt, te kwalificeeren. Immers, juist door die taal bederven de moderne bonden zooveel en schaden zij de belangen der ambtenaren. Een voorbeeld. Als daar dagelijks geschre- en wordt, dat de Regeering de malaise misbruikt om haar doel de proletari seering der ambtenaren met slinksche middelen te bereiken, dan speelt men hoog spel. Hiertegen te waarschuwen achten wij plicht en komt indirect aan de invloed der Christelijke organisaties ten goede. Ten slótte (want andere opmerkingen ko men nog wel eens aan de orde) vraagt de schrijver ons of wij wel grondig bekend zijn met de salarieering en rechtspositie der rijksambtenaren in 't algemeen, der belas tingambtenaren, zoo administratieve als ambulante, in 't bizonder. Wij moeten eerlijk erkennen, dat de grondige bekendheid ons ontbreekt. Wij meenen ook, dat zulks vrijwel onmogelijk is voor iemand, die er niet voortdurend mee bezig is. En nog pas lazen we, dat het eene vakblad het andere voorhield de salaris regeling van eigen groep niet goed te ken- Doch wij weten er wel zooveel van, dat wij meer dan eens als onze overtuiging hebben uitgesproken: als wij „de weg terug" op moeten, dan behoort iedereen die te gaan, ook de ambtenaren, maar de Re geering dient wel uitermate omzichtig te zijn met sommige groepen als b.v. onderwij zers en belastingambtenaren. Zelfs hebben we, tegen onze gewoonte in, omdat een dagblad zich voor zoo iets niet leent, meermalen de rechtmatige klachten vertolkt van een deel der assistenten. En, wat deze tijd betreft, al weten wc dan niet tot in finesses, het is bekend, hoe de belastingambtenaren gebukt gaan onder een opeenhooping van wettelijke en niet- wettelijke voorschriften; hoe zwaar dienst aan de slecht-bewaakte grenzen (waar men zelfs niet, als in Duitschland het verkeer door zware hekken kan regelen of zoo noodig belemmeren) en waar het levens risico al grooter wordt. Die wetenschap mag ons echter niet weer houden van tijd tot tijd „de gevaarlijke taal" in roodgetinte vakbladen en mocht ze een enkele maal onder ons gehoord wor- ook in eigen kring te signaleeren. DE HOOGTE VAN DEN WERKL00ZENSTEUN ONDERZOEK OVER DE WEEK VAN 17-22 JULI In de September-aflevering van 't Maand schrift van het Centraal-Bureau voor de Statistiek, zijn opgenomen de resultaten van het derde onderzoek (loopende over de week van 17—22 Juli 1933) naar de ondersteuning van werkloozen. Het onderzoek strekte zich uit tot alle niet in werkverschaffing wer kende. valide werkloozen, met uitzondering van diegenen onder de tegen werkloosheid verzekerden, die uitkeering uit de werkloo zen kas ontvangen. 515 (van de 1076) gemeenten verleenden aan 94.S00 gezinnen en afzonderlijk levende personen 'werkloozenondersteuning tot een bedrag van f 1.08 millioen; bovendien werd aan 72.SOO trekgerechtigdc tegen werkloos heid verzekerde personen aan reglementaire uit.keeringen vermeerderd met den daarop uleenden bijslag, rond f 822.000 verstrekt. Aan ondersteuningen en kasuitkeeringen werd tezamen uitgegeven: in de 3de week van Juli rond f 1.9 millioen, in de 4de week van April f 1.91 millioen en in de 3de week van Januari 1933 f 3.23 millioen. Het overzicht, hetwelk ook als overdruk bij de algemeene landsdrukkerij versche nen is. geeft o.m. de volgende uitkomsten met betrekking tot de werkloozenonder steuning: Gemiddeld bedrag (in gld.) BINNENLAND. HOFBERICHTEN De Koninklijke familie is van het Loo aar de Residentie gekomen, om eenige dagen te verblijven in 't paleis Noordeinde. AARDENBURG VERLAAGT DE BELASTING! EEN UNICUM IN ONS LAND In de Raadsvergadering te Aardenburg werd besloten de opcenten der personecle belasting van 20 op 10 te brengen. De be grooting kon daarbij ruimschoots sluitend gemaakt worden. Wel een unicum in om land. Een en ander is een gevolg van de vooi deelen, welke de gemeente thans geniet door de in 1932 gesloten overeenkomst met een Belgische "rma betreffende rantie. 14.6 13.8 13.9 gemiddelde ondersteuning per onder steund geval beliep voor het gelieele rijk in bovengenoemde perioden resp. f 12.5, f 11.9 en f 11.4, de gemiddelde uitkeering per ver zekerde werklooze resp. f 10.6, f 8.4 en f 11.3. Dat de steun aan Jrootere gezinnen relatief lager is dan de steun aan kleinere gezinnen, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat in de grootere gezinnen veelal een grooter aantal gezinsleden met eigen inkomsten is. en met de inkomsten rekening wordt ge houden bij de vaststelling van het bedrag van den steun. Het gemiddelde steunbedrag per gevat Amsterdam - 13.7 13.- 12.7 Rotterdam 14.4 13.8 13.7 Den Haag 12.8 13.4 12.2 Utrecht 12.6 12.9 11.8 Haarlem 11.2 11.8 11.3 Groningen 10.5 10.1 9.8 Gemeenten met: meer dan 100.000 inw. 13.7 13.2 12.9 50.001—100.000 inw. 12.3 12.1 11.4 20.001— 50.000 inw. 11.7 11.2 9.7 10.001— 20.000 inw. 10.6 10.4 8.6 5.001— 10.000 inw. 10.4 9.4 8.9 2.001— 5.000 inw. 9.5 8.8 8.6 1.001— 2.000 inw. S.- 6.8 6.7 501— 1.000 inw. 6.9 6.7 6.5 500 en minder 8.5 .7.3 6.1 Bij de beschouwing van bovenstaande cij fers moet in aanmerking worden genomen, dat de steun rekening houdt met het loon de lagere cijfers van de kleinere gemeen ten derhalve in sterke mate worden ge ïnfluenceerd door den lageren loonstandaard die gemeenten. Met betrekking tot de cijfers van Rotterdam valt op te merken, deze gemeente in de statistische op gaven niet heeft verwerkt de zgn. losse- fluctueerende-verdiensten van ondersteun den, waardoor het vermelde gemiddelde be drag der ondersteuning per geval hooger is dan het werkelijk uitgegeven gemiddelde bedrag. Het aantal ondersteunde gevallen in dp zes groote gemeenten beliep in de derde week van Juli 54.7 pet. van het totaal voor het rijk 't bedrag der ondersteuning 61.9 pet Met deze korte mededeelingen moge hier worden volstaan. Voor nadere bijzonderhe den wordt verwezen naar de volledige uit komsten van het onderzoek. DE STEUNVERLAGINGEN EEN GELEIDELIJKE INVOERING? De conferentie van de wethouders V maatschappelijk hulpbetoon der vier groote steden heeft besloten aan de colleges van B. en W. voor te stellen zich te richten met een brief tot de regeering, waarin verzocht 'ordt de kortingen op de steunverleeningen an werkloozen, die meer dan 2 bedra gen, geleidelijk, over eenige maanden ver deeld, in te voeren. De andere kortingen, die beneden die grens van 2 blijven, gaan dadelijk, met ingang van 1 November in. CHR. HIST. UNIE FEDERATIE DER JONGEREN-GROEPEN Naar de „Nederlander" meldt, heeft mr G. E. van W a 1 s u m, van Rotterdam, de leiding aanvaard van de Federatie der C.H. Jongerengroepen. Dit houdt verhand met den in de laatste buitengewone algemeene vergadering naar voren gekomen wensch, een voorzitter tc zoeken buiten den kring der leden van de Federatie. Naar te verwachten is, zal het orgaan vau de Fereratie binnen enkele weken weer verschijnen. RIJKSBEGR00TING 1934 DE HANDHAVING VAN HET GEZAG Onbetrouwbare volksvertegen woordigers Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inz. Hoofdstuk I der Rijks- begrooting 1934 (Algemeene beschouwingen) Blijkens dit venslag stelden zeer veel leden vertrouwen in de bekwaamheid en het in zicht van de leden van het Kabinet. Verscheidene leden gaven te kennen, dat hun bezorgdheid over den hui/diigen alge- raoencn economischen, socialen en politik ken toestand nog vergroot is door de om standigheid, dat uit de Troonrede niet is gebleken, dat de regeering aan alle proble men. welke die toestand in het leven roept, voldoende aandacht schenkt Met kracht drongen deze leden erop aan, dat een veelzijdig samengestelde staatscom missie za,l worden benoemd met de op dracht, te onderzoeken welke wijzigingen in onze staatsinstellingen zouden moeten wor den aangebracht om deze aan te passen aan den nieuwen tijd. Verscheidene andere leden konden zich •er wel vereenigen met het denkbeeld, aan een Staatscommissie het onderzoek op tr dragen van de vraag, welke veranderingci m onze Staatsinstellingen aanbeveling verdienen, mits uitdrukkelijk vaststaat, dat het democratische karakter der staats inrichting onaangetast zal blijven en dat op geen enkele wijze zal worden gegaan in de richting van dictatuur. Zeer vele leden zagen in de handhaving van de beginselen onzer constitutie waarborg voor de vrije geestelijke en staat kundige ontwikkeling van ons volk. Zij oor deelden daarom een krachtig optreden tegen extremistische stroommgen, zoowel van rechts als van links noodig. De gezagshandhaving Naar van verschillende zijden werd opge merkt, i6 op het gebied der gezagshandha ving nog heel wat te doen. Gewezen word op de noodzakelijkheid, dat de regeering: le. haar volle aandacht blijft geven aan de werkzaamheid van alle extremistische jisaties en groepen, aan het dragen van wapens door daartoe niet bevoegden, aan het zich oefenen in het gebruik van wapens door middel van organisaties, welke niet onder de leiding en de feitelijke controle van de overheid 6taan; en verbiedt wat dezen aanzien niet kan worden toegelaten: zorgt voor een verscherping van het toezicht op de toelating en handhaving van leden van organisaties als burgerwaca- 3e. met kracht tegengaat het misbruiken ïn de vrijheid van vereeniging, vai woord, van de 6traat en van de pers; 4e. waarborgt- een krachtige, afdoende be strijding van alle terreur met het doel ge oorloofde, rustige, niet uittartende propa ganda van andersdenkenden te verhinde ren, af te dwingen wat men anders niet zou verkrijgen, of het verrichten van arbeid door werkwilligen onmogelijk te maken; 5e. zich de zekerheid verschaft, dat alle legere overheden loyale medewerking leenen aan de regeeriJng met betrekking tot de handhaving van het gezag en de be vordering van den eerbied voor de staats instellingen. Van meer dan één zijde werd geklaagd over de toenemende zedenverwildering. Schending eed van trouw Aan het verslag is toegevoegd een nota van den inmiddels als lid der Kamer af getreden heer Mr J. Knottenbelt, aan welke nota het volgende is ontleend: In 6teeds broederen kring van ons volk groeit de ontstemming, ja de verontwaar diging, over het feit, dat er leden van ver tegenwoordigende colleges zijn, die wel den eed van trouw of de daarvoor in de plaats tredende belofte hebben afgelegd, maar zich niet ontzien in en bulten het vertegenwoor digende college, waarin zij zitting hebben, met woord of geschrift zich uitingen te oorloven, welke niet overeen te brengen zijn met bovenbedoelden eed, of zelfs daarmede te eenenmale in strijd zijn. Het zou z.i. zeer wenschelijk zijn als hoofdstraf op het delict van eedsohending te stellen de ontzetting uiit het actief en passief kiesrecht en daarmede de beëinui- ging van het lidmaatschap van de vertegen woordigende lichamen, waarin de veroor deelde zitting heeft. Immers, de ontzetting is juist datgene was het rechtsgevoel en het belang van den staat eischen. HET VEELBESPROKEN KANAAL Er doet een wonderlijk gerucht de ronde, schrijft het Dagblad van Noord- bant. Tegen de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland rees nog al ver zet en nu schijnt het Plein een schijnbewe ging te willen uitvoeren. Men redeneert al dus: België wil het niet toestaan door Neder land van een nieuwe zeesluis in Terneuzen ruilen voor een grootere sluis te Ternaaien (de kwestie van de beruchte „stop"). Laten wij daarom een schepje er op doen. Laten wij tegen België zeggen, dat het, mits ver ruiming der sluis te Ternaaien, niet alleen een nieuwe zeesluis voor Gent in Terneu zen mag bouwen, maar ook gratis een veel breeder kanaal door Zuid Beveland krijgt. En de hceren hebben hun voelhorens in België uitgestoken Gaat het balletje op, dan zijn de heeren klaar èn met de oppositie in het eigen land èn met de potentaten der Rijnvaartcommis e. Het balletje zal echter niet opgaan, want „elgië gelooft niet, dat het Plein den moed kan vinden om te weigeren, ook zonder te genprestatie het kanaal door Zuid-Beveland te verbroeden. Zooals gezegd, wat wij hier vertellen, zegt het blad, doet slechts bij wijze van gerucht de ronde. natuurlijk zal iedere informatie in Den Haag onthaald worden od een „dé menti" In niets zijn de departementale krachten zóó vaardig als in het verstrekken van „démenti's" en met niets zijn zij zóó royaal, ook al is het „démenti" herhaaldelijk een bespotting van de werkelijkheid gebleken. Reden waarom wij het gerucht maar zon der meer hier mededeelen. OPBRENGST GELUKSTELEGRAMMEN Het Nationaal Jongeren Verbond heeft be sloten geen gebruik meer te maken van Ge lukstelegrammen, aangezien het bedrag ruim f 30.000, dat daardoor jaarlijks voor de jeugdorganisaties ter beschikking wordt gesteld, ook voor een belangrijk deel ten goede komt aan vereenigingen als de A. J. C., wier houding t. o. v. het gezag, de weer macht enz. zeer veel te wenschen overlaat. Van dit besluit heeft het Verbond kennis gegeven aan een groot aantal andere ver eenigingen en verbonden, in de hoop, dat deze zich voortaan eveneens van het ge bruik van Gelukstelegrammen zullen ont houden. DE BEWAKING DER IJSSELMEER DIJKEN THANS OPGEHEVEN. In verband met de toestandkoming vat den afsluitdijk zijn voor de voormalige. Zui derzeewering geen hooge waterstanden meer te verwachten. Dientengevolge heeft het bestuur van Noordhollands Noorderkwar tier aan de magazijnmeesters en het andere personeel der dijkwach's- en de waarschu wingsdienst eervol ontslag verleend, zoodat de bewaking der l! sselmeerdijken is opge heven. Als 't even kan Rookt „EDELMAN" EEN PLEIDOOI VOOR DE VEENKOLONIËN ARBEID VOOR VELE WERKKRACHTEN Door het comité te Emmen, dat de ontwik keling der veenkoloniën voorstaat, is een adres aan Regeering en Kamers gezon den, waarin aangedrongen wordt op voort zetting van het ontvenen. De econ. betee kenis daarvan, zoo betoogt dit adres, is drieërlei: le. uitbreiding van de oppervlak te goeden cultuurgrond; 2e. het beschikhaar komen van groote hoeveelheden goede brand stof en 3e. nuttige arbeid voor een groot getal werkkrachten. Indien de turfproductie zou worden staakt zou dit neerkomen op het verlies rond f 16500.000 daarin gestoken kapitaal, een verlies aan cultuurgrond van 11.000 H.A. en bovendien zouden ettelijke millioenen meer moeten uitgegeven tot steun van w-erk- loozen. Gevraagd wordt om instelling van een OnK'eningsraad, welke de uitvoering van te nemen maatregelen zou kunnen ter hand nemen en verder beschikbaarstelling Rijkswage van de noodige gelden. JUBILEUM NEDERL. JOURNALISTEN KRING HERDENKING IN DE HOOFDSTAD Ter gelegenheid van de herdenking van het 50-jarig bestaan van de Nederl. Jour nalisten Kring heeft Zaterdagmiddag in het Amstel-Hotel te Amsterdam een feestver- gadering plaats gehad, onder presidium an den heer D. Hans. Nadat deze een herdenkingsrede had houden, waarin hij o.m. hulde bracht a de veteranen Ilaaxman en Wage voort, stelde hij voor de heeren C. K. F, 1 o u t en M. J. B r u s s e tot eereleden vi den Kring te benoemen, hetgeen met alge- eene stemmen werd aanvaard. Om ongeveer vijf uur werd de jubileeren- de vereeniging door het gemeentebestuur in de Militiezaal ontvangen door den loco burgemeester mr. G. C. J. D. Kropman, die een toespraak hield, welke door den beer Hans werd beantwoord. Een soiree in het Amstel-Hotel besloot de viering van dit gouden feest. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kame. inzake hoofdstuk I der Rijks- begrooting (Algemeene beschouwingen). (blz. 2) Een beschouwing over de Russisch-Ameri- kaansche onderhandelingen en het oorloge- evaar in het Vei re Oosten- Japans buitenlandsche politiek. Het proces tegen Van der Lubbe c.s. Een nieuw onderzoek ter plaatse maakt het zeer twijfelachtig, Jat Van der Lubbe geen hand langers gehad zou hebben. Patel overleden. (blz. 5) Vergadering an het Kon. Ned. Landbouw* lomité. (blz. 8) Hollandsche kranten op bezoek bij de Duitsche pers L EEN ZELDZAAM JUBILEUM Nevenstaande foto stelt voor de S2-jarige Johannes Büchner, wonende te Alm- kerk (N.-Br.), die van zijn 21ste tot z'n 81ste jaar ala suikerbietenwe ger is werkzaairt geweest Achter eenvolgens werk te hij voor de fa brieken „Dor drecht", „De Sta tendam", te Geer truiden berg, Groa nendijk" te Oos terhout en vanaf 1900 voor de Cen trale Beetwortel- Mij Zestig jaar achtereen heefc hij z'n beroep uit geoefend en hoewel Büchner dus eigen lijk verleden jaar reeds jubileerde, vol doen we gaarne aan het verzoek, er alsnog melding van te maken, daar dit zeldzame jubileum destijds onopge merkt voorbijging. Rechtstreeksche aanlei ding tot dit bericht was het feit, dat Büch ner kort geleden opnieuw de uitnoodiging ontving zijn werkzaamheden aan te vangen, doch aan welk verzoek hij niet meer koni voldoen. SAMENVOEGING DER ZAANGEMEENTEN Te Koog aan de Zaan heeft onder leiding van den heer J. Dinkelberg een vergade ring plaats gehad van principieele voorstan ders van samenvoeging der Zaangemeenteru Volgens de inleiding door den initiatiefne mer gehouden, bleek, dat voor de samenvoe gingsaangelegenheden thans voldoende in teresse bestaat. Uit den stroom adhaesiebe- tuigingen, zoomede uit andere sympathie betuigingen kon spr. de conclusie trekken, dat 4 a 5 Zaansche gemeenteraden thans, zij het dan met kleine meerderheid, zich voor de samenvoeging zouden uitspreken, in dien een desbetreffend aanhanging voorstel onmiddellijk aanhangig werd gemaakt Na ampele bespreking over den te volger» weg, werd besloten van de 100 personen, dia adhaesie betuigd hadden, een „comité van 100" te vormen, hieruit een commissie van voorbereiding te benoemen, aan welke het recht werd verleend zich van de medewer king van deskundigen te verzekeren. DE GEHEIME DISTILLEERDERIJ TE NAALDWIJK Zooals men weet hebben een groot aantal belastingamhentaren en politie in vijf ver schillende gemee. ten in het Westland en te Maassluis invallen gedaan in verband met vermoedens betreffende clandestien vervaar digen en verkoopen van jenever, Aan den Maasdijk te Naaldw werd op het erf van zekc T. v. d. M. een complete irVtallatie ond~ grond „angetoffèn. Men ziet hier het luik dat den toegang afsloot voor de onderaürdsche inrichting voor het vervaardieen van gedistilleerd in den tuin van verdachte. De koelketel, die men op de foto ziet. was in den grond gegraven. Rechts d^ idiuur waarin de ienever gestookt werd. De ijzeren platen rond den tuin moeten ongewensohte belangstelling afwerou.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1