VRIJDAG 20 OCTOBER 1933 DERDE BLAD PAG. 9 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Kampen (vac.-M. Ottevan ger), L. Vroegindeweij te Wilnïs. Aangenomen: Naar Leidschendam, D. M. Vermet te Oosterbierum. Bedankt: Voor Molkwerum, cand. H. de Lange te Woerden GEREF. KERKEN Beroepen: Te Castricum, J. Krüger te Elburg. beroepingswerk. Te Vlagt wedde kan in de Geref. Kerk het beroepingswerk voortgang hebben: de komende predikant zal tevens in de Evange lisatie dienen. hulppredikers. Cand. H. van der Linde te Schönungs- dorf nam de benoeming tot hulpprediker by de Ned. Herv. Gemeente te Nieuw-Weerdinge aan. PREDIKANTSOPLEIDING Te Amsterdam zal de Centraal-Bond voor Inw. Zending Maandag 6 Nov. a.s. in zijn middagvergadering behandelen: „De opleiding der predikanten in verband met hun komende practische taak", in te leiden door Prof. Dr. A. M. Brouwer, van Utrecht RIJKSBISSCHOP L. MULLER Te Berlijn heeft 31 Oct. a.s. de officieele ambtsaanvaarding plaats en feestgodsdienst- oefeningen in alle Evang. Kerken van Duitschland. PROFESSORALE PRAE-ADVISEURS. In de Geref. Kerken zijn dat de hoogleeraren der Theol. School te Kampen en der Theol. Faculteit van de Vrye Universiteit te Am sterdam. Ds. W. W. Meynen noemt het in de „Doratsche Kerkb." een zekere plicht, dat z'J de Gen. Synode bijwonen, wijl voor School en Faculteit door die Kerken gecollecteerd wordt. „KERKHERSTEL" Te Beil en wordt morgen, Zaterdag, van wege het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel een vergadering gehouden om te komen tot een Prov. Comité van Actie. Sprekers: Ds. A. Dönszelmann, Meppel: „Beginsel" en Ds. J. Douwes, Oostermeer: „Verbondsactie' INLIJVING Volgens bericht uit Duitschland hebben gunstig verloopen voorbesprekingen plaats ge had over incorporatie van vrije groepen als methodisten, Baptisten e.a. in de Duitsc.h Evang. Rijkskerk. ASSYRISCHE CHRISTENEN De Volkenbondsraad benoemde eindelek een Commissie voor de kleine verdrukte groep van Assyrische Christenen, van wie onlangs meer rfau 1000 vermoord zijn. Ernstig wordt over brenging naar Zuid-Amerika overwogen. DE SLAG GEVALLEN De heer J. v. Keulen te Laren (N.H.) vraagt ons plaats voor het volgende: Wat reeds ecnigen tijd dreigde is ge schied. De jaarvergadering van het Zeister Zendingsgenootschap zag zich in de droeve noodzakelijkheid, haar goedkeuring te hech ten aan een besluit van het Bestuur der Herrnhutterzending om 10 of 11 Zen dingsarbeiders ófterug te roe pen of niet uit te zenden. „Met een bewogen hart", schreef de Prae- ses aan den Raad van Bijstand, „bieden wij U hij dezen een afdruk aan van een 'brief, de besluiten omvattende, die wij met het oog op 193-4 noodzakelijk achten." Na bovengenoemd besluit volgen dan nog tal van diep ingrijpende bezuinigingen. Het is nu 5 jaar geleden, dat de Zeister Broedergemeente den Zendingsahbeid in Suriname van Herrnhut overnam. De ste-lli- ge verwachting leefde in de harten, dat Prot. Christelijk Nederland de Broeders in staat zou stellen hun Zendingstaak te ver-1 vullen. Die hoop is helaas beschaamd ge worden. Hoewel door enkele onzer voor mannen deze zaak in woord en geschrift aanbevolen werd; hoewel ook van meetaf onze mannen in den Raad van Bijstand zit ting kregen, hoewel door allo Generale Zen- dingsdeputaten der Geref. Kerk do Herrn hutterzending in een circulaire met hun handteekening gesteund werd, bleef de me dewerking ver beneden redelijke verwach ting. ITet 7\u ondankbaar zijn, te vergeten wat sommige Kerkeraden en particulieren de den om het dreigende onheil af te wenden. Maandelijks bevat het Zendingsblad der Geref. Kerken (zie b.v. Ocfc-nummer) een lijstje van ingekomen giften. Maar het lijstje is te kort en (je medewerking niet al gemeen genoeg. Het heeft niet kunnen ver hinderen, dat het tekort onheilspellend aan groeide en eindelijk het besluit moest ge nomen worden tot ontslag of niet-uitzen- ding. Het zijn wel heel sombere dingen, die wij onder uw aandacht moeten brengen, maar wij achtten ons niet verantwoord, wanneer wij niet nog eens heel dringend op den ernst der toestand wezen. Het water is nu wel tot over de lippen gekomen. Zou het nu niet hoog tijd worden, dat Christelijk Neder land opwaakt en zegt: „Daar mo e t gehol pen worden. Zijn er geen Kerkeraden meer, die voor dit doel eens een collecte willen houden en geen Zendingscommissics die eens een extra-inzameling willen houden? Zijn er geen Jeugdverenigingen, njaaikran- sen, vrouwenverenigingen, die meenen, dat het nu ver genoeg gekomen is en ver dere afbraak voorkomen moet worden? Zelfs voor hen die werkloos zijn of die per soonlijk niets missen kunnen is met kwar taalkwartjes actie, boek-, kaartr of zegcl- verkoop zulk mooi werk te doen. "Welnu, helpt dan spoedig, vóór heel het heerlijke zendingswerk dor Hernhutters in Suriname afbrokkelt. God neige uwe harten. Giften worden gaarne ingewacht (met, vermelding van den naam van dit blad) aan het adres schrijver dezer regelen, waar ook gaarne alle nadere inlichtingen worden verstrekt: J. van Keulen, Vredelaan 10, te Laren (N.-H.), Postrck. 95491. Zijne Excellentie A. W. F. Idenhurg, [voegt hieraan de volgende aanbeveling toe: Voor dezen noodkreet wordt dringend de aandacht gevraagd van allen, die voor do komst van Gods Koninkrijk bidden. In Suriname werkte en werkt geen Ne derlandsche Protestantsche Zending. Wij lieten dat aan de Moravische broeders over (thans het Zeister Zendinggenootschap); zij arbeiden daar met grooto trouw en ook met rijken zegen. Nog kan hun leiding door de gevormde Kerken niet geheel worden ont beerd; nog is in letterlijken zin Zendings werk te verrichten (o.a. onder de uit Neder- landsch- en Britsch-ïndië aangevoerde Azia ten). Van ons wordt niet meer gevraagd dan dat wij voor dien arbeid bidden en dien geldelijk zóó steunen, dat niet een al te sterke inkrimping van dit werk onvermij delijk is. Maar dit wordt dan ook dringend CONFESSIONEELE VEREEN. De 31e algem. ledenvergadering in de provincie Zuid-Holland DE ARBEID OP VOORNE EN PUTTEN Gisteren werd te Don Haag de 31e alge- meene ledenvergadering gehouden van de Confessioneele Vereeniging in de provincie „Zuid-Holland". Geopend werd met het zingen van Psalm 89:7, waarop de voorzitter, Ds. W. d e I.ange, uit Woerden, In gebed voorging en las Hebr- 31—10. Naar aanleiding waarvan hij een kort woord ter opening sprak. Hierna bracht D s. J. J. H. Klop, uit Voorhout, do secretaris, het verslag uil van do werkzaamheden der Prov. Commis sie. Medegedeeld werd, dat de arbeid op Je post Nieuweslu.is nog steeds zeer teleurstel lend is. Definitieve maatregelen in verband hiermee zijn echter nog niet getroffen. Het verslag van den secretaris, den heer A. Ilen leemans, uit Den Haag, gewaag de van groote achteruitgang der inkomsten. De begrooting over 1933, goedgekeurd door het Hoofdbestuur, sluit in ontvangsten en uitgaven met eer. cijfer van f9360 en wijst een tekort aan over dit jaar van f 2825- De toesland is zóó, dat de betaling der salarissen op November a.s. in gevaar Na nog melding te hebben gemaakt van het feit. dat het aantal leden nog maai plm. 100 bedraagt (eenmaal was dit 350 a 100) deed Spr. een krachtig beroep op al ler steun, ook wat do ledenwerving betreft Voorts vroeg hij ontheffing van zijn functie als penningmeester, omdat, hoe gaarne daartoe ook bereid, voortwerken als thans, voor hem een onmogelijkheid is ge worden. Met groote ontroering was hij tot dit besluit gekomen. Intusschen werd eer. bloemstuk binnengedragen om het den heer Henkemans aan te bieden in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap der Prov. Commissie. De voorzitter sprak naar aanleiding hier van een hartelijk woord van groote waar deering- Vervolgens werd van enkele zijden uit de vergadering om nadere inlichtingen over den toestand op Voorne en Putten ge- Gelijk bekend, werken daar naast elkaai de Prov. Commissie der Confess. Vereeni ging en do Vereen, voor Inwendige Zen ding op Voorne en Putten. Do laatste is interkerkelijk, zoodat samenwerking van beide maar tot op zekere hoogte mogelijk is. Doch voor zoover dit kan wordt alles gedaan om dit te verwezenlijken. Echter kwam tijdens de in deze vergadering ge houden besprekingen vast te staan, dat op financieel gebied de zaak niet goed function- neert. De Vereen, voor Inwendige Zending arbeidt nl. zoodanig, dat de Conf- Vereen daaronder (financieel) te lijden heeft Deze kwestie zal nader worden onderzocht. De aandacht werd verder gevestigd op een derde vereeniging, die in oprichting is, en binnenkort tot stand zal komen. Deze vereeniging gaat uit van Ds Hugenholtz, te Klaaswaal, en zal den naam dragen „Vereen, voor Inwendige Zending in Zuid- Holland". Het ontstaan van deze vereeniging werd niet alleen onpractisch genoemd, omdat de twee bestaande al groote moeite hebben op de been te blijven, doch afgezien nog daar- rezen ernstige bedenkingen tetfm deze weling, o.m. gelet op de tegenstrijdige publicaties, welke van de hand van Ds. Hugenholtz in het blad „De Greef. Kerk" verscheen- De kwestie heeft te veel kanten, dan dat we alle besprekingen hier kunnen weergeven, doch dat deze nieuwe vereeni- gii.g de volle aandacht heeft van de Prov. Commissie, staat vast. Na afloop der be sprekingen hierover, sloot Ds. van Geest, van 's-Gravenzande, de ochtendvergadering. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering werden eerst 3 predikanten Ds. W. J. de Lange, uit Woerden, Ds. T. S t i g t e r, uit Berkel en Rodenrijs en Ds. T. M- Loran, uit Den Briel, die aan de beurt van aftreding wa ren, als bestuurslid herkozen, waaróp de heer L. van der Meer J r., Evangelist te Oostvoome, verslag uitbracht van den ar beid op Voorno en Putten. Daaraan ontleenen wij, dat ook in het afgeloopen jaar veel zegen op het werk mocht worden ontvangen. De samenkom sten in het gebouw te Oostvoornc, worden gemiddeld door S0 personen bezocht, terwijl dit aantal 's zomers, door het vreemdelin genbezoek, vaak meer dan 200 bedraagt. Helaas ziet men de geboren Oostvoomaars sporadisch. Een enkele maal, bij het ver- toonen van lichtbeelden, knjnen er eenige. zoodat getracht zal worden op deze wijze iets onder hen te bereiken. 1-Iet aantal catechisanten steeg van 21 tot 26, hetgeen verblijdend is. Ook het vereeni- gingsleven is goed le noemen. De Meisjes- vereeniging telt 23 leden, hoewel er nogal eens wat wisseling is op dit gebied, door dat daaronder ook kinderen zijn die van huis uit vrijzinnig zijn- De groote meisjes- vereeniging, die aanvankelijk kwijnde, be gint levensvatbaarheid te toonen. Met de nog zeer kleine jongensvereeniging gaat het ook in de goede richting. De Knapenver- eeniging moest worden opgeheven, doch zal waarschijnlijk opnieuw worden opgericht. De afd. der Ccnf. Vereeniging telt op het oogenblik 14 leden. De Zondagsschoolvcr- eeniging heeft 5i leerlingen met 6 leer krachten. Financieel is de toestand niet onbevredi gend, daar de offervaardigheid groot is en zelfs de vastgestelde bedragen overschreden werden. Van de post Vierpolders valt weinig mee te deelen. De opkomst blijft gering (8 tot 15 personen). De verschillende verecni- gingen zijn klein en in de afd. der Conf- Vereen. is weinig leven te krijgen. Van of fervaardigheid kan moeilijk gesproken wor den. De situatie te N i e u w e s 1 u i s, II ek e- lingen en Vlotbrug is onveranderd ge bleven. Het Evangelisatiebezoek bedraagt resp. 10 a 20 personen, 20 a 40 personen en 10 a 15 personen. De Zondagsschool te Nieuwesluis telt ruim 30 en die te Heke lingen 60 kinderen. Alleen te Nieuwesluis telt de Conf. Vereen, eenige leden, nl. 9- Na deze mededeelingen hield D r. G. P. van Itterzon, uit Den Haag, een refe raat over: „Nationale of Internationale Kerk", waarmede de vergadei*ing gesloten werd. 1 VLIEGTUIGEN BIJ DE ROOMSCHE MISSIE. In de Stille-Zuidzee-eilanden hebben de Roomsche missionarissen een vliegtuig (piloot is een pater), in Noord-Canada twee Fokkers op ski's, in Zuid Afrika een tweedekker (met een pater aposto'isch prefect als bestuurder en een missiedokter als passagier). Mgr. F. Spellmann in Noord-Amerika is de eerste bisschop met piloot-brevet. „DE HEILIGE ROK" Niet zonder verbazing zullen velen gele zen hebnen, dat na de tentoonstelling van „de heilige rok" te Triër, welke door niet minder dan twee millioen personen is be schouwd in liet volgende jaar een andere „heilige rok" zaj tentoongesteld worden in liet 1'ransche Argenteuil. Er is natuurlijk maar één „heilige rok" geweest (bedoeld wordt het kleed „geweven van onder tot boven zonder naad", wftarvan sprake is in Joh. 19:231. doch zoowel de R.K. kerk van Triër als die van Argenteuil beweert, dat zij de eclite heeft. Deze onheilige concurrentie dateert al van eeuwen her en het is belangwekkend te lezen, hoe Calvijn reeds getoornd heeft over of juister den spot gedreven heeft met die reliquieên-vereering. In zijn „Tractaat der Reliquieën" (1543) schrijft hij ook over „den heiligen rok": „Van. het kleed, dat ge weven was van onder tot boven zonder naad, en waaorver het lot geworpen is, zijn er verscheidene gevonden, want to Argen teuil bij Parijs is er een en te Triër een Maar ook deze twee worden nog weer betwist, want, zoo vervolgt Calvijn, „wat moeten zij („de geloovigen, die het kleed in stukken gesneden hebben om het te aan bidden") den Turk antwoorden, die spot met hun dwaasheid, zeggende, dat het in z ij n handen is?" Calvijn deelt mee, dat hij noch den een noch den ander gelooft, maar óls er dan sprake zal zijn van echtheid, dan is het noodzakelijk dat er over dit kleed overeen stemming zij met de Evangelisten. Welnu. „I-Iet is ;n elk geval zeker, dat het kleed, pvaarover men het lot geworpen heeft, een grove mantel of een overrok geweest is, bij de Grieken choeton en bij de Romeinen tunica geheeten. Als en nu onderzoekt, of het kleed van Argenteuil of dat van Triër zulk een vorm hebben, zal men bevinden, dat die gelijken op een geplooid misgewaad Zoo verblinden zij i/en lieden de oogen nog, terwijl zij loch de voorwerpen met hun handen tasten en het bedrog herkennen Kunnen." Ook „de heilige zweetdoek", waarvoor enkele jaren geleden een millioen pelgrims naar Turijn zijn geweest om te bezien, is door Calvijn in zijn bovengenoemd Tractaat besproken; er zijn „minstens een half dozijn steden, welke dien zweetdoek uit het graf waner. te hebben". En dan vraagt hij zijp lezers: „Is de wereld niet volkomen ver dwaasd geweest, dat men 100 tot 120 mijlen heeft geloopen, met groote kosten en veel vermoeienis, om een lapje te zien, waarvan niemand zekerheid kan geven, dat het echt "'as?," Voor hen, die in dit onderwerp belang stellen, moge nog diénen, dat ook van de spijkers, waal-mee Jezus aan het kruis ge nageld is; van de speerpunt, die Hem door stak; van den rietstok en de spons met edik; ia zelfs van de dobbelsteenen, waarmee bet kleed verloot is, meerdere exemplaren in verschillende R.K. kerken als reliquie ver eerd worden. Wèl mocht Calvijn sprekeu van het groote profijt, dat de Christenheid weer zal hebben, als zij zich ontdoet van alle heilige en religieuze voorwerpen". Niet zoozeer het bewaren, als veel meer het heilig verklaren, vereeren en aanbidden der reliquieës heeft tot die afgoderij van on geleenden omvang geleid. Oorspronkelijk was er ook geen heiligverklaring; deze is in de 3e en 4e eeuw na Chr. opgekomen en ging al spoedig gepaard met een ander kwaad: men geloofde in de wonderkracht der doode voorwerpen. In 787 verbood het 7e Oecumenische Concilie (van Nicea) kerk wijding zonder reliquieës- In de 9e eeuw werd volgens de Cath. Encycl. van Rome uit een geregelde handel gevoerd in marte- larengebecntc! De R.K. kerk zelf heeft zich toen tegen dien zwendel gewapend met den toetssteen van echtheid te stellen in handen van de clerus. Maar het bericht in den aan hang van dit artikel bewijst, dat tot in de 20o eemv die echtheid van meer dan éér. exemplaar van dezelfde reliquie kan wor den uitgesproken. PASTORIE EN ORGEL Te Apeldoorn is voor nieuwe pastorie i orgelfonds der Ev. Luth. Gemeente een ba- ir geopend, waarbij Ds. W. J. Kooiman, van Deventer, en Burgemeester Mr. W. Roosmale Nepveu spraken. Een hofdame deed namens de Koningin belangrijke inkoopen. NIEUWE COLLECTEERMETHODE. Te Dordrecht vonden kerkgangers der Geref. Kerk vorige week Zondag op him zit plaats een enveloppe, om die thuis te vullen tot dekking van het tekort van f 1100. BEDEVAART PER FIETS Nederlandsche werkloozen, per fiets naar Rome, werden door den Paus ontvangen, tot ringkus toegelaten, door hem bewonderd hun „sterk geloof" en gezegend, waarna zij geestdriftig een lied aanhieven. GIFTEN EN LEGATEN Te K o 11 u m ontving de Ned. Herv. Diaco- e van wijlen H. H. Gorter een legaat van f 5000. Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Deze week waren ingeschreven 2305 stu denten, vorig jaar op dezen tijd 1975. Prof. Dr. H. LüDEMANN. f Bern overleed, 82 jaar oud, Prof. Dr. H. Lüdemann, oud-hoogleeraar in Kerkge schiedenis en Syst. Theologie. Hy was een vrijzinnig leider en schreef op hoogen leeftijd nog zyn „Chr. Dogmatiek" (2 dln.).. LEERSTOEL VOOR PROFESSOREN. Minister Rust in Pruisen heeft verordend, it a.s. hoogleeraren vóór hun definitieve benoeming en „loslating op de studenten" eerst eenige maanden in een arbeids- of sport kamp moeten doorbrengen en daarna een docenten-academie met alle takken van we tenschap moeten doorloopen. STUDENTENCORPS F. Q. I. Te Kampen voor het Studentencorps der Theol. School hield Dr. G. A. Lindeboom, arts te Apeldoorn, een referaat over: „Thoeologie en Natuurwetenschap", waarbii besproken werden object en methode, alsook het wonder en de doelmatigheid in de natuur. Geanimeerde bespreking volgde. OPEN TAFEL VOOR STUDENTEN Tg Utrecht zal, met medewerking van curatoren en hoogleeraren, naar het „Han delsblad" meldt, in het afgesloten deel van den Kloostergang in November een open koffietafel "\:ensa), vooral voor spoorstu denten worden geopend, ook om nauwer on derling contact te krijgen. LANDBOUWWINTERSCHOOL TE GRONINGEN Ci eren is het 40-jarig bestaan dezer School (lfte directeur Ir. J. Heidema, nog in lev n) herdacht. Twaalf sprekers verhoogden de feestelijkheid. VRIJE UNIVERSITEIT HERDENKING VAN DE STICHTINGSDAG De bidstond in de Keizersgrachtkerk - De rede van Prof. Mr. V. H. Rutgers Gisteren is in de Keizersgrachtkerk de bid stond gehouden, die telkenjare voorafgaat aan de herdenkingsdag v. d. stichting van de V. U. Voorganger was Dr. G. C. Berkou- w e r. Deze sprak ter voorbereiding op het gebed naar aanleiding van Spr. 6 2023. De gewoonte om hier te bidden is een vreemde gewoonte, omdat gebroken wordt met de waan alsof de wetenschap zou staan hui ten het leven. „Vrije Universiteit en bidden", deze com binatie beteekent, dat we van God afhanke lijk zijn. Dat bidden is noodig, als er voor spoed is, het is geen crisisverschijnsel, maar een accent door de donkerheid van onze da gen kan het niet krijgen. We zullen alleen om Zijn zegen kunnen hidden, als we zien op de zegen van het Verbond. Isolement moet hierbij gemeden. De spreukendichter bezingt de rijkdom van dat leven, dat gebonden is aan Gods Woord Er wordt gesproken van een Licht, een Lamp en een Weg des Levens. Alle beelden wekken de indruk van een grenzelooze veilig heid. In het tekstwoord wordt geteekend de strijd tusschen geloof en ongeloof, tusschen het gaan met geleide en het alleen-gaan. Ook in de oprichting van de V. U. is gemanifes teerd dat samengaan. We willen niet aan vaarden, dat de „onbegrensde ruimte" be ter zou zijn, dan het gehoorzamen aan Gods Woord. Vijftig jaar na de oprichting mag de band aan God niet slapper worden. Dan blijft de combinatie „bidden en wetenschap" bestaan In dat bidden ging spr. daarna voor. Begroetingssamenkomst Na de bidstond vond de gebruikelijke be groetingssamenkomst plaats, ditmaal in de groote zaal van het A.M.V.J. gebouw. Hier werd het woord gevoerd door den rector magnificus Prof. Dr. V. H. Rutgers en door Ds. T. F e r w e r d a. Het geheel werd opgeluisterd door zang van den heer R. A. Flinterman, op de piano begeleid door den heer E. Die.nier. Verder zorgden de aanwezige studenten dat de studenten-poëzie niet vergeten werd. De opkomst was grooter dan ooit. Prof. Mr. V. H. Rutgers RECTORALE REDE VAN PROF. RUTGERS De Rector-Magnificus der Vrije Universi teit, Prof. Mr. V. H. Rutgers, hield heden ter gelegenheid van de 53e herdenking van de stichting der Universiteit, een rede over: Strafrecht en Rechtsstaat. Spr. herinnerde aan de mislukking van de herziening van het Duitsche Strafwet boek. De tegen, de ontwerpen ingebrachte bezwaren gol den de begin- selen, die on- invloed stonden van de moderne school, welke natuurweten schappelijk causale opvat tingen in het strafrecht bracht. Terug keer tot de klassieke school wilden bezwaarden niet. Men raagt een sterk straf recht, uitgaan de van een auloritairen staat, een uit drukking af- 'sselend ge bruikt met totale staat. Het strafrecht moet in de eer ste plaats strekken tot .handhaving en sym boliseering van het staatsgezag. De opvoe dingsgedachte moet bij dat doel achter- De totale staat keert zich tegen den rechtsstaat, en bedreigt ook den rechtsstaat- regel, dat geen feit strafbaar is dan krach tens de wet, met welken regel spr. zich meer in het bijzonder bezig hield. De regel stelt voor de vraag van rechter en wet. en geeft daarvan voor het strafrecht een speciale 'beantwoording. Niet overal geldt hij; in Rusland is de rechter vrij aan wettelijke strafbepalingen analogische uit breiding te geven. De regel kwam op in de lSe eeuw, toen nog algemeen het strafrecht een arbitrair karakter had, op grond van strafrechtelijke overwegingen, en vooral in verband met de staatstheorie der Aufkla- rung. In de 19de eeuw was hij gemeengoed geworden. Voor het strafrechtsysteem heeft de regel groote beteekenis. De stravvet wordt door hem een limitatieve catalogus der strafbare feiten. Deze zouden naar aanvankelijke op vatting door een preciese en volledige be schrijving van de uitwendige gedraging moeten worden aangegeven. Echter is een feit, al valt het onder de wettelijke om schrijving van een delict, alleen, strafbaar .vanneer 't onrechtmatig is en aan schuld te vijten. De onderzoekingen waartoe Belings leer van den Tatbestand den weg heeft ge opend, hebben doen zien, dat de Tatbestand niet een uitsluitend descriptief karakter draagt, doch verschillende normatieve ele menten bevat, en niet anders is dan 'n ty peering van onrecht De wettelijke catalogus een catalogus van het strafbaar onrecht Er moet tegen worden gewaakt, dat de om schrijvingen meer dan noodig is aan het vijze oordeel van den rechter overlaten. Ruime delictsomschrijvingen zijn begeerlijk oor wie speciale preventie als eerste doel an het strafrecht zien, en daarom sterk individualiseerende behandeling door den rechter verlangen; de delictsomschrijvingen op zichzelf zijn voor hen reeds hinderlijk; doch naarmate de delictsomschrijvingen los ser worden, zal de strafwet minder voldoen lan haar garandeeren.de functie in den ■echtestaat, berustend op den regel: geen feit is strafbaar d,an krachtens de wet. Die regel moet bewaard blijven, al komt zijn werking niet overeen met de voorstel ling die men in de lSe eeuw daarvan had. Analogische uitbreiding van strafbepalin gen is van uitlegging niet altijd gemakke lijk te onderscheiden, maar moet uitgeslo ten blijven; haar toelaten staat gelijk met het afschaffen van den regel. De regel ver biedt den rechter den wettelijken catalogus uit te breiden; zijn nieuwe strafbepalingen noodig, danis de wetgever tot ingrijpen ge roepen. De grens tusschen strafbaar en niet- strafbaar onrecht hangt van velerlei deels politieke overwegingen af. De strafbaarheiu van zedendelicten, revolutionaire woelingen, godslastering, stakinsdelicten moet niet dooi den rechter maar door den wetgever beslist worden. De Nederlandsche wetgever is in het algemeen niet te traag in het aststellen van strafbepalingen. De rechter behoeft zijn taak niet over te nomen. Er zijn trouweps geen ernstige klachten over ernstige feiten, die bij gebreke aan strafbpaling onbedoeld straffeloos blijven. Ernstiger zijn de klachten in Duitschland over te lichte straffen onder den invloed van moderne opvattingen; ook in Nederland zijn de straffen dalende. De regel, geen straf dan krachtens de wet moet behouden blijven; hij heeft echter al leen brteekneis in het kader van den rechts staat in verband met de onafzetbaarheid der rechters, enz. Spr. besluit met in het kort na te gaan waarom en in welken zin de rechtsstaat zelf behouden moet worden, met verwerping van den totalen of absoluten staat. Autori tair moet het strafrecht zijn doordat het ge zag der overheid en haar recht tot straffen gehandhaafd blijft, en het strafrecht zoo zijn goed geweten terugvindt Dat gezag en recht, gegrond op de goddelijke wet, is met erkenning en handhaving van de recht ten der onderdanen in den rechtsstaat niet in strijd, doch in volkomen harmonie. RADELOOS KLAAGDE HIJ ZJN NOOD AAN EEN VRIEND! „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar! Radeloos klaag de ik mijn nood aan een vriend. Deze raadde mij Akker's Abdijsiroop aan. Ik had er weinig vertrouwen in, maar toch kocht ik den volgende morgen Adbijsiroop. Na ge bruik van 3 lepels voelde ik al verlichting en na 5 flesschen was ik heelemaal van dien ellendigen hoest genezen, zoodat ik mij nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig mensch ben". Zoo schrijft ons de heer L. K. te s'-H„ wiens origineele brief voor iedereen ter inzage ligt.. Als ge aan de borst sukkelt, neem dan ook Abdijsiroop, evenals de Heer L. K. Abdijsiroop bevrijdt de ademhalings organen van slijm en andere ziekteverwek kende stoffen. Abdijsiroop verruimt de adem haling, verdrijft benauwheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onover troffen bij Hoest, Bronchitis Influenza, Asth ma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch ƒ1.ƒ1.50 en ƒ2.75. Vrqagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop), even geneeskrachtig! Doos: Wm i 60 cent. (Reel.) HOOFDBENOEMINGEN Baambrugge (Chr. Nat. School), J. van der Woerd, ond. te Leiden. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Twtfzelerheide (Herv. School), A. Tiemersma te Tieljerk. Voor tijdelijk. Nykerk, G. (JJagynens'traat 3), mej. P. J. Vrijhof, aldaar. Als kw. met akte. Hoogeveen (Geref. M.U.L.O.-School, hoofd F. Kaman), H. Salomons te De Krim. OPHEFFING VAN OPENB. SCHOLEN Te Nootdorp is voor opheffing der Openb. School goedkeuring van Ged. Staten van Zuid-Holland ontvangen. JEUGD BIJ JEUGD. Te Wilhelminadorp (Z.) heeft mej. S. Arnoldi, nog gezond en opgewekt onder wijzeres aan een Bewaarschool, gister haar 85sten verjaardag gevierd. SCHOOLTOEZICHT Tot inspecteur L.O. in de inspectie Iic-eren- veen is benoemd B. van Julsingha, schoolopziener in de insp. Den Haag, in wiens plaats benoemd is mej. A. F. H o u b a, thans schoolopziener bij het Voorb. L O. in de 2de hoofdinspectie. NEDERLAND IN ENGELAND Engelsche schoolboeken worden, dank zij de Vereen. „Nederland in den Vreemde", wat prerieser t.a.v. Nederland. Ons volk wordt in „Europe" genoemd „een van 's werelds grootste handelsvolken", de Zuiderzeewerken worden typeerend genoemd voor onzen moed en bekwaamheid en de 'tuinbouw wordt ge- SCHOOL EN COMMUNISME Te Amsterdam verschijnt een krantje „De Roode Schoolbel", waarvan een der num mers „alle arbeiderskinderen" oproept tot een vergadering en ook kinderen zelf hun klachten over het schoolleven uiten. Alcohol en slechte films zijn voor de jeugd verboden. Maar dit? EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gepro- tot Doctor lm de Geneeskunde. ..Labona/t Nijmegen. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. la ROFFELR1JMEN We gaan winnen Eindlijk wordt de ban gebroken Die op onze natie lag, Dat de grootste druktemaker Alles doen en zeggen mag. Nu de Internationale Is verboden, blijkt het klaar: De Regeering zit nog lang niet Met de handen in het haar Noch in doodsangst voor de roode Onderling verscheurde schaar, Ook al blijft die door z'n driestheid Voor ons volk een groot gevaar. Rustig, kalm gaat de Regeering Ook in deze weer te werk; Door bedachtzaam door te zetten Maakt ze haar positie sterk, En het lijdt dan ook geen twijfel: Als zij zóó haar taak verstaat Is ons volk in al zijn deden Werkelijk het best gebaat. Het opstandige karakter Van het revolutielied Wettigt, dat zij de verbreiding Door de radio verbiedt; En de krachtproef van de Vara Met de Socialistenmarsch Was alleen maar poovre uiting Van haar spijtig tandgeknars. Als ik Rood een raad mag geven Is die goed en kost niet veel: Spaar de „Internationale" Voor uw onderling krakeel; Overstem ermee je makker- O.S.P.'er, -Communist, En gebruik hem als de domper Bij de roode broedertwist. Ons bekeer je met dat lied niet, Wij zijn veel te eigenwijs Om een toekomst toe te kennen Aan het roode paradijs. (Nadruk verboden) LEO LENS CORRESPONDENTIE „Zuster in Oranje". Geeft U even Uw naam en adres op? L. L, Half N - omber verschijnt van Leo Lens een bundel Roffelrijmen, geschikt om voor te dragen, bij Neerbosch' Boekhandel en Uitgeverij te Neerbosch. Haar gewoonte ge trouw maakt de Drukkerij der Weesinrich ting er een keurig boek van en wordt de prijs in artistiek omslag zeer laag gesteld, namelijk 80 cents. Bestellingen kunt U nu reeds opgeven aan Uw boekhandelaar of aan de uitgeefster te Neerbosch. of codex evansf. Bobbleoststk) part. I" mej. A. H. A Bakker, greb. te Hoorn. Gepromoveerd Is tot Doctor in de Wis- er* Natuurkunde op proefschrift: „Bereiding en physiolog-ische werking van een voedsel, dat zoo ver mogelijk bevrijd is van zware metalen' de heer J. A Filedt Kok. geb. te Den Hang. ACADEMISCHE EXAMENS NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROT TERDAM. Gesl.doet. ex., de heeren L. Vajimd. J A P M Viester en C D Zelders: cand.-ex., mej. R Oly en de heeien H Horaexnanti. A Parent en D M de Smit. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.ï Rechtswetenschap: cand.ex.. de heeren C S de Jong en H J Kessler. belden te Den Haag. Indologie: eoon. doet. ex.. de heer a J PU Gongrijp te Den Haag. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.Apothekersassistent, mej. M W Pronte te Heemstede. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Geai.ï Rechtswetenschap: doet. ex.. de heer J. Brink. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN, Gesl.: Rechtswetenschap: cooid.ex, de heer W« Geneeskunde: seml-artsex., öe heeren T Kui pers en J H Kraan. EXAMENS-WISKUNDE DEN HAAG. 19 Oct. MO. Akte KI. Geëx. 2, gesl. 1 cand., nl. de heer J. Kalmijn te Utrecht LÓ. Art. 86. Geëx. 3 cand., goal. geen. al. de heer M A Buiskool Toxopeue EXAMENS-LICHAAMSOEFENING HILVERSUM. 19 Oct. Leider. Lich.oef. Geëx. 4* Gesl. 2 cand.. nl. de heeren H D Starrerveld en W Stelling, beiden te Amsterdam. te Den Haag EXAMENS-SCHOOLRAAD md., nl. de ■UTRECHT, id. te Milwolda; D C Lub. id" Rotterdam; Minnega: H de Zeeuw. id. te Blderen. ld. te Rijsword: J P Andel; H de Wit, id. le Stroe: M Wagenaar. ld. te Surhulzum; G Meijer, id. te Harderwijk; K Oversler. ldl te Bi bergen; allen me<t aant. C-N.S. en GA; P ten Kate, id. Harkema-Opeinde: J Janze. ld. te Spaken- g en W Hartog. Idem te Giessendam, allen aant. C.N.S.; T Brand. id. te Groot-Am- •b en A van Doorn. ond. te Arnhem, met ut. C.N.S. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR Door G. TH. ROTMAN 75. Er staken namelijk op die plaats kleine paaltjes boven den weg uit. die het fietspad van den weg afscheidden. Om een dier paaltjes bleef het touw plotselin? ha ken. Stop! zeiden de motorfietsen allebei tegelijk, terwijl Pieter en Jodocus als een pijl uit een boog v/el twintig meter vooruit vlogen! 76. Pieter verdween in de kruin van een wilgeboom, waar hij totaal buiten weeten bleef hangen, t—wijl Jodocus in de langs den weg loopende oot plofte, waar hij juist mid- dinin een .-vanenfani.ie terecht kwam, die hem. verontwaardigd over zooveel indrin gerigheid, geducht onder handen nam. Wordt Maandag vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7