INTERVIEW MET HITLER Gemengd Nieuws. Voor de Winteravonden KAPITEIN KLAKKEBOS OP DE LEEUWENJACHT VRIJDAG 20 OCTOBER 1933 DE MEENING VAN DEN LEIDER OVER ALLE ACTUEELE KWESTIES De speciale „Daily-MaiT'-correspondent, Ward Price, is te Berlijn door rijkskanse lier Hitler ontvangen, die hem een inter view verleende over de internationale po litiek. De correspondent vestigde Hitiers aan dacht erop. dat in zekere Britsche klingen en in de Britsche pers door Duitschlands plotseling uittreden uit de ontwapenings conferentie aanzienlijk wantrouwen en on rust was gewekt. Verder wees de correspondent den rijks kanselier op de uitlating van Duff Cooper, dat „geen volk in de geschiedenis der we reld zich ooit met zulk een geestdrift voor den oorlog had voorbereid als het Duitsche volk het op 't i «ogenblik doet In antwoord hierop zeide de rijkskanse lier: „lk was eens op 4 Augustus diep on gelukkig over het feit, dat de beide groote Germaansche volken, die zooveel eeuwen vreedzaam naast elkander leefden, in den oorlog betrokken werden. Ik zou gelukkig zijn wanneer eindelijk deze onzalige psychose een einde nam en de beide verwante naties weer tot de ouda vriendschap konden terugkeeren. De bewering, dat het Duitsche volk zich met alle kracht ten oorlog voorbereidt, is een voor ons eenvoudig onbegrijpelijke mis kenning van den zin der Duitsche revo- lutie. Wij, leiders der nat. soc. beweging, zijn bijna zonder uitzondering frontsoldaten ge weest. Ik zou den frontsoldaat wel eens wil len zien, die met geestdrift zich tot een nieuwen oorlog vooi bereidt Wij hangen met een fanatieke liefde aan ons volk, precies zooals elke behoorlijke Engelschman aan het zijne hangt. Wij voe den de Duitsche jeugd op tot den strijd te gen de ondeugd en op de eerste plaats tegen het communistische gevaar, van welks omvang men in het buitenland zich geen voorstelling kon maken en ook thans nog niet kan maken. Onze revolutielicderen zijn geen liederen, gericht tegen de andere volken, maar lie deren voor broederlijkheid, tegen klassen strijd en eigenwaap, voor arbeid en brood en voor de nationale eer. Het beste bewijs hiervoor is, dat tot ons optreden als regeeringsbewind onze uitslui tend politieke S.A. door den staat op de ergste wijze werd vervolgd, ja, dat onze aanhangers niet alleen niet in het leger werden opgenomen, maar niet eens in een legeronderdeel als arbeiders konden te werk gesteld worden. Ward Price maakte dan de opmerking, dat toch algemeen wordt geloofd, dat er een diepe en echte tweespalt met Frankrijk bestaat, die slechts op het slagveld door een Duitsche overwinning kan worden goedgemaakt. ,.De nationaal-socialistische beweging voedt het volk niet op in dat gfloof", ant woordde Hitier. ,.z° voedt de naCe eenvou dig op in liefde tot het eigen volk; ze brengt het de begrippen tij van eer en fatsoen. Gelooft gij, dat wij onze jeugd, die onze hoop is en onze toekomst, slechts groot brengen, om ze op de slachtvelden in el kaar te laten schieten? Ik heb het al meer gezegd: we hebben ons ovpi- de militaire presaties van ons volk niet te schamen. Het eenige, waarover wij ons geschaamd heb ben, zijn de mannen geweest, die ten tijde van den bittersten nood het vaderland in den steek hebben gelaten. Maar die lieden zijn volkomen onschadelijk gemaakt. Dat de Duitsche jeugd weer eergevoel bezit, vervult mij met vreugde. Ik zie ech ter niet in, waarom dat een bed rei ging zou kunnen zijn voor een ander volk. En wat ik heelemaal niet inzie is, hoe een zoo „fair"-denkende natie, als de Engelsche. ons dit euvel kan duiden. Ik hen ervan over tuigd, dat er in Engeland, indien hetzelfde ongeluk dat land "etroffen had hetwelk Duitschland trof, nog meer Engelsche na- tionaal-socialisten zouden zijn dan bij ons het geval is. Wij willen natuurlijk op een grondslag, die voor een volk, dat zich respecteerd, aannemelijk is. En bovendien wij willen kunnen leven". De Britsche journalist wees nu op het militair drillen van de Duitsche jeugd en zei, dat dit in Frankrijk en gedeeltelijk ook in Engeland de vrees heeft gewekt, dat al dus een militaire geest onder de Duitsche jeugd wordt ontwikkeld, die wel eens zou kunnen verlangen, de verworven militaire bekwaarpheden in de praktijk te toetsen. Ook dit ontkende Hitier: „Noch in de S.A., noch in de werkkampen doet onze iengd militaire kennis op, die een prikkel kan vormen om haar later in praktijk te brengen. Onze „arbeidsdienst" is een zuive re sociale inrichting, die hoofdzakelijk kla«- severzoenend moet werken. De vaak vroeg bedorven groote stadsjeugd wordt er opge voed tot fatsoenlijke burgers. Onze straten en pleinen zijn nu weer vrij van de moord en brandbenden der communisten". Dan vermoedt men nog, aldus Ward Price, dat Duitschlands bewapening reeds veel verder gevorderd is dan officieel er kend wordt. In Zweden. Nederland en andere landen zou de Duitsche regeering munitiefabrieken hebben gekocht, waar, groote voorraden oorlogstuig opgestapeld zouden zijn om bij het uitureken van oor logsgevaar dadelijk over de Duitsche grens te worden gebracht. Hitier: Dat zijn belachelijke verzinsels. AVaar liggen die fabrieken dan in Zweden en Nederland? Onze vijanden in het bui tenland brengen de nauwgezetste berich ten en Het moest een gemakkelijk kunstje voor u zijn de plaatsen aan te wijzen, want noch in Zweden, noch in Nederland regeeren nat.-socialisten. /Hoe groot een munitie- opslagplaats, slechts voor één legercorps al Is, weet ieder gewoon soldaat en wij zouden al die opslagplaatsen weten te verstoppen? En die munitie, zouden wij die soms in ge val van oorlog 's nachts door de lucht naar Duitschland moeten halen? Of zou Frank rijk onze schepen, die de munitie vervoe ren, een vrijgeleide geven? Het is treurig dat een volk, dat niets wil dan zijn recht, op deze manjer verdacht wordt gemaakt, en het is belachelijk, dat zulks geschiedt door het overige Europa, dat inderdaad slechts één groote munitiefabriek is Ons leger heeft een volkomen onvoldoen de veld-artillerie en alleen in Koningsher- gen bezitten wij een paar, ons toegestane, zware stukken voor de kustverdediging en natuurlijk worden daarvoor ook menschep opgeleid. De interviewer: Men maakt zich voorts iiog bezorgd over Duitschlands plan den Poolschen Corridor terug te wenschen, wat den vrede ernstig in gevaar zou brengen Op welke wijze houdt u onderhandelingen tot dat doel voor mogelijk? I-Iitler: Er is zeker geen verstandig mensch, die de corridor-instelling een bij zonder overweldigende prestatie van de vre desconferentie zal noemen. De bedoeling van deze oplossing zou alleen kunnen zijn, Duitschland en Polpn voor altijd tot elkan ders vijanden te maken. Niemand ten onzent denkt er aan, om dien corridor een log met Polen te beginnen. Wij zouden echter allen willen hopen, dat de twee volken de kwesties, die hen raken, eens zonder hartstocht zullen bespreken Het kan dan aan de toekomst overgelaten worden, of er niet een voor beide volken be vredigende oplossing te vinden is. Ward Price: In Engeland hoort men vaak de nieening, dat uwe beweging de in leiding vormt tot het herstel der Hohen- zollerns. Hitier: De nat.-soe. regeering werkt noch voor de monarchie, noch voor de republiek, doch uitsluitend voor het Duitsche volk Waar wij hier zien ontwaren we werkloos heid, armoede en verwoesting. Onze taak is uitsluitend op de oplossing van deze vraag stukken gericht. De journalist: U noemt. Duitschland een overbevolkte natie. Hoe denkt u meer r te voor Duitschland te krijgen. Wilt u kolo niën terug en welke? Hitier: Duitschland is dielit bevolkt en het is in het belang der wereld, een groot volk de noodiee levensmogelijkheden nief te onthouden. Maai de kwestie der toebedeeling van koloniale gebieden, waar dan ook, zal voor ons nooit een kwestie van oorlog zijn. Wij zijn er van overtuigd, dat wij even be kwaam zijn een kolonie te beheeren e organiseeren als andere volken. Echter wij zien in deze kwesties geen problemen, die den wereldvrede op een of andere wijze ra ken, maar alleen uoor onderhandelingen zijn op te lossen De interviewer: De Grondwet van Wei- mar is de facto buiten werking gesteld, fs uw plan een nieuwe grondwet te ver- leenen? Hitier: Ik heb altijd verklaard alleen met royale en eerlijke middelen te werken. Dc hervorming van het Duitsche staatsleven is volgens de grondwet geschied. Waar schijnlijk zullen wij, als ons werk ook in dit opzicht gereed zal zijn, ook dan de nieu we of gewijzigde grondwet aan een refe rendum onderwerpen. Ward Price: Beschouwt u den Volken bond als een instelling die haar tijd gehad heeft of kunt u zich een weg denken langs welken Duitschland zou willen terugkee ren? Hitler; Als de VolkenboDd zich blijft ont wikkelen als een belangengemeen schap van eenige staten tegen dau geloof ik niet aan zijn toekomst. Ik herhaal dat Duitschland. zonder erkend te zijn als volkomen gelijkgerechtigde, nooit meer aan eenige internationale conferentie zal deelnemen. Dat wij een oorlog verloren hebben weten wij. Wij weten ook dat men dan de gevolgen dragen moet. Wij hebben ze eedragen en hoe! Maar dat wij daarom als volk van 65 miljoen voortdurend gekrenkt en vernederd worden, behoort niet tot die gevolgen. Een stuk dat ik als particulier nooit zou teeke nen, zal ik ook nooit teekenen als leider van het Duitsche volk, en wat ik weet niet te kunnen nakomen, onderteeken ik niet! Ward Price: Houdt u Duitschland nu dus bevrijd van de internationale verplichtin gen omdat het niet als rechtsgelijke is er kend? Hitier: Wat wij geteekend hebben, zullen wij, naar ons beste vermogen, blijven ver vullen. De correspondent vroeg verder eenige bij zonderheden over de winterhulp en 't werk verschaffingsplan. Hitier zeide een harden winter te ver wachten, ondanks het feit, dat reeds 2*4 millioen werkloozen werk gevonden had den. Hij sprak van een plan van 125 mil lioen pond aan leeningen uit te geven voor woningbouw en herstel. Ook wil hij 4000 mijl wegen doen aanleggen. In den winter zal het land intusschen nog te zorgen hebben voor millioenen werk loozen. Men zal trachten deze menschen minstens van het noodzakelijkste te voor zien. In ieder geval zullen we trachten den honger uit de gezinnen te weren, want tot hiertoe was het hier te lande, dank zij het Verdrag van Versailles zoo, dat gemiddeld jaarlijks 20.000 menschen uit nood en wan hoop zich van het leven moesten berooven. U zult hegrijpen, dat een regeering en een volk, die voor een dergelijke taak staan, absoluut geen andere gedachten hebben, dan in rust en vrede en tenslotte ook als rechtsgelijke op aarde te leven. OOSTENRIJKS NAZI'S Geheime actie onder de studenten De politie te Weenen heeft een nationaal- socialistische vergadering ontdekt, die ten huize van een bekende burgerlijke familie bijeenkwam. Verschillende deelnemers zijn in hechtenis genomen. Voorts is gebleken, dat de nationaal-socialistsche studenten on der een anderen naam vereenigmgen heb ben gesticht, die ten doel hadden het natio- naal-sociahsme te bevorderen. Men verwacht dat ook deze vereenigingen binnenkort verboden zullen worden. Charles Ulm is in zes dagen 17 uur en 56 minuten, d.w.z. bijna elf uur minder dan Kingsford Smith, van Engeland naar Australië gevlogen. ENGELSCHE VLOOT-UITBREIDING? Vijf-en-twintig nieuwe kruisers- Volgens de Daily Herald" overweegt het Engelsche ministerie een program voor den houw van 25 nieuwe kruisers van de meest efficiënte klasse. Voorts worden nieuwe zwnar gepantserde linieschepen van 25.000 ton, die zijn uitgerust met 30 c.M. geschut ontworpen. Bi.i de tegenwoordige prijzen zouden deze schepen ongeveer 5.500.000 pd. «terling per schip kosten. Verder w«l men nog torpedojagers en duikbooten bouwen. DE AMERIKAANSCHE „ZILVERHEMDEN" Tegen joden en communisten. Volgens een bericht van de „International News Service" zijn de zilverhemden een propaganda-veldtocht begonnen tegen de communisten en de joden- In talrijke propagandageschriften wordt er op gewezen, .lat de communisten voor 92 pCt. tot de joden behooren. DUITSCHLANDS UITTREDEN UIT DEN VOLKENBOND OFFICIEEL MEEGEDEELD Henderson over den toestand. Naar wij vernemen, heeft de Duitsche rijksregeering de officieele kennisgeving ge zonden aan den volkenbond waarbij Duitsch land verklaart uit den volkenbond te treden. De president der ontwapeningsconferentie, Henderson, heeft Donderdag voor de per; 'n verklaring afgelegd over den toestand na het uittreden van Duitschland uit de ont wapeningsconferentie. Hij legde er den druk op, dat er omstandigheden zijn, wa in het viermogendhedenpact van waarde zou kunnen zijn, als middel om binnen het kader van den volkenbond overeen stemming tusschen de mogendheden toi stand te brengen. Hij heeft deze opvatting reeds te Rome tijdens de onderteekening van het viermogendhedenpact verkondigd. Evenwel zou iedere poging, het viermogend hedenpact te stellen in de plaats van de ontwapeningsconferentie een aanzienlijke schade beteekenen voor de ontwapenings conferentie en het viermogendhedenpact. Opheldering inzake Duitschlands Een vertegenwoordiger van Havas te Genève is in staat te verzekeren, dat het besluit van het Reich om de ontwapenings conferentie te verlaten te Berlijn werd ge nomen op Vrijdagmorgen d.w.z. op den daj vóór de bijeenkomst der algemeene ontwa peni ngseomm i ssi e. Het besluit om den Volkenbond te ver laten werd pas Zaterdagmorgen genomen, toen le Berlijn de groote lijnen bekend ren van het exposé, dat dienzelfden dag door Sir John Simon werd gegeven- In strijd met sommige berichten, werd Mussolini van te voren niet van het besluit van het rijk in kennis gesteld. Hij deed daarom van zijn misnoegen blijken aan de regeering te Berlijn. CHRISTENDOM EN RAS EEN BITTERE PIL VOOR DE „ARISCHE CHRISTENEN" De Duitsche hoogleeraren en docenten in de uitlegging van het Nieuwe Testament puibliceeren een verklaring, van welke het slot aldus luidt: 1. Volgens het Nieuwe Testament is Christelijke Kerk een Kerk uit Joden Heidenen, die zich zichtbaar in een gemeen te vereenigen (cf. o.a. Bom. 9—11, Ef. 214 v., Gal. 2 11 v.. Hand. 2 1 v-, 10 34 v. enz.) 2. Volgens het Nieuwe Testament zijn voor het toebehooren tot deze gemeente alleen het geloof en de doop vereischt; Joden en Heidenen nu kunnen op dezelfde wijze tot het geloof komen en gedoopt wor den (Matth. 2S 18 v., Marc. 16 16 v., 1 Cor. 1212 v.) 3. Volgens het Nieuwe Testament zijn Joden en heidenen principieel op dezelfde wijze voor het kerkelijk ambt geschikt. Zij worden tot een kerkelijk ambt alleen op grond van hun geloof, hun wandel en hun persoonlijke geschiktheid door de kerk en door haar alleen geroepen (1 Tim. 3 2—4, Tit. 16 v., 2 Tim. 2 24, 1 Petr. 2 v., Hand. 20 28). 4. Dit standpunt is daarop gegrond, dat rolgens het Nieuwe Testament de Kerk haar bestaan in de wereld alleen aan H. Geest dankt. Het is God, die door het hoorbare woord der prediking en het zicht bare teeken van den doop de menschen van alle rassen en volkeren in één gemeen schappelijke kerk roept, welker geloovigen het zichtbare lichaam van het onzichtbare hoofd Christus zijn en derhalve in de zicht bare gemeente als zijn leden met elkander verbonden zijn (conform o.aL Ef. 4:4 v., Joh. 112 v., 10 16). 5. Wij zijn derhalve van meening, dat een Christelijke kerk in haar leer en in haar handelen dit standpunt principieel niet op geven mag. Het stuk draagt de onderteekening van de volgende hoogleeraren: Brandt, Bethel Bultmann, Marburg; Deisemann, Berlijn; Deisener, Greifswald; Fitzer, Breslau: Helm, Tübingen; Jeremias, Greifswald; Jülicher, Marburg; Lietzmann, Berlijn; Lohmeyer, Breslau; Lueken, Frankfurt; Lütgcrt, Ber lijn; Depke, Leipzig; Schlier, Marburg; K L. Schmidt, Bonn; Schmitz, Munster; Schnie- wind, Kónigsberg; "Von Soden, Marburg; Windisch, Kiel. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND Ook 50 niet-nazi's candidaat? Bij de verkieziingen voor den Rijksdag zullen ook vijftig personen candidaat den gesteld, die niet tot de nationaal-s« listische partij behooren, doch een belang rijke rol in het Duitsche leven vervuld hebben of nog vervullen. Lanöbury, de leider van de Engelsche arbeiderspartij heeft een radio-rede gehou den, waarin hij verklaart, dat Duitschland er recht op heeft dat de belofte uit 1919 van ontwapening van allen, ingelost wordt. Duitschland aldus Lansbury vraagt geen gelijkheid in bewapening, maar gelijk beid in ontwapening, zooals het beloofd is- Duitschland is ontwapend. Welk recht heb ben de staatslieden dan nog om hun te genprestatie langer op te schorten? Geen enkel recht! En wanneer onze of eenige an dere regeering deze soort gelijkheid langer aan Duitschland tracht te onthouden, dan is of zijn zij even schuldig aan woord breuk als Japan het is geweest, toen het een oorlog begon tegen China. Uit deze redeneering volgt, dat de Engel sche arbeiderspartij ook tegen welke soort sancties welke dan ook, is, die op Duitsch land zouden toegepast worden als het zou gaan herbewapenen. Niet Duitschland is hier de schuldige, maar de anderen. Wij kunnen ook begrij pen dat Duitschlands geduld eindelijk uit geput is geraakt Wat onze regeering en andere regeeringen ook gedaan hebben of beweren gedaan te hebben op het punt van ontwapening, het feit kan niet geloochend worden dat in geheel Europa koortsachtig gewerkt wordt aan de productie van chemi sche verdelgingsmiddelen en zware aan valswapenen. In alle munitiefabrieken wordt onder hoogen druk gewerkt DE UITSLAG VAN DE NOORSCHE VERKIEZINGEN Bij de verkiezingen voor het Storting zijn volgens de officieele cijfers gekozen: Arbeiderspartij 69 zetels (winst 22), Con servatieven 30 (verlies 11), Liberalen 24 (verlies 9), Boerenbond 23*(verlies 2), Libe rale Volkspartij 1 (verlies 2), Radicale Volkspartij 1 (gelijk), Christelijke Volks partij 1 (winst 1), Onafhankelijke Partij 1 (winst 1). De Arbeiderspartij heeft een winst van 12! 000 stemmen, dc Conservatieven verlie zen 75.000 stemmen, de Liberalen 28000 stemmen, de Liberale Volkspartij 10.000 st. 10 JAREN LANG HOOFDPIJN Het middel dat na enkele maanden reeds hielp Wat Mej. J. A. v. L. te Den Haag schrijft. „Hierbij deel ik U mede, dat ik ruim 1 jaar lijdende was aan hoofdpijn met galbra- kingen en men zeide mij, dat voor mijn kwaal geen genezing was. Nu hoorde ik veel van Kruschen Salts en ik dacht: Laat mij dit middel eens probeeren. Ik neem nu sinds enkele maanden in het eerste kopje thee Kruschen Salts in en kan U mededeelen, dat ik nu maanden lang geen hoofdpijn meer heb. Anders lag ik om de drie a vier weken twee dagen in bed en kon niets gebruiken. Ik ben nu met dit Kruschen Salts veel beter." Mej. J. A. v. L. Den Haag. Hoofdpijnen en dergelijke klachten, zooals slechte eetlust, neerslachtigheid zenuwachtig heid enz., vinden meest hun oorzaak in tc trage onvoldoende werking der inwendige organen. De voedselresten worden niet vol ledig uit het lichaam verwijderd en schade lijke stoffen zullen zich ophoopen, welke het bloed onzuiver maken en de geheele gezond heidstoestand ondermijnen. De verschillende zouten in Kruschen Salts sporen de inwendige organen aan, zoodat alle afvalstoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. De „kleine, dagelijksche dosis" houdt U inwendig zuiver en schoon. Uw bloed wordt weer helder frisch: hoofdpijn en andere klachten zullen spoedig en voorgoed verdwenen zijn. En al gauw zult U het „Kruschen gevoel" gaan herkennen aan uw stralende levenslust, vermoeibare energie en onverstoorbare op gewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaa: bij alle apothekers en drogisten a 0.90 ei 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Op het oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren zonder dat het U iets kost. Er zijn namelijk onlangs onder de apothekers en dro gisten een aantal flacons Kruschen verdveld, die alle verpakt zijn met gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te ope nen. En indien U na deze proef niet volko men tevreden bent, kunt U den grooten fla con ongeschonden terugbrengen naar den apotheker of drogist bij wien U dezen ge kocht hebt. Hij zal U uwe geheele uitgave 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat en slechts voor een beperkten tijd verkrijgbaar is. Gaat dus nu naar uw apotheker of drogist, voordat hij deze „Groote Proefpakken" heeft uitverkocht. Let op, dat op het etiket, op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) Bij het onderzoek, dat te Washington door een Senaatscommissie wordt ingesteld naar de gestie van vooraanstaande perso nen in het bankiers- en groot-financiersbe- drijf, zijn opmerkelijke dingen a&n het licht gekomen in verband met de inkomsten van Albert H. Wiggin, den voormaligcn presi dent van de Chase National Bank. Nadat Wiggin als president was afgetreden, was hem een jaargeld toegezegd van d. 100.000, ongeacht de zware verliezen, die de bank de laatste jaren had geleden. Bij het on derzoek te Washington was gebleken, dat Wiggin jaarlijks aan tantièmes meer dan d- 100.000 ontving boven zijn vaste salaris van ongeveer d. 200.000. Naar Wiggin zelf aan de commissie mee deelde, was zijn tractement van d. 250.000 met 10 pCt verlaagd. In de laatste paar jaar bekleedde Wiggin commissariaten bij 59 andere groote financieele instellingen, "an welke hij onderscheidenlijk van d. 300 tot d. 30.000 aan tantièmes beurde. AMSTERDAM AMBTSJUBILEUM BURGEMEESTER Ter herdenking van het feit, dat dr. W. de V1 ugt op 20 December a.s. voor 12y2 laar het ambt van burgemeester van Am sterdam aanvaardde, heeft zich een Comité uit de burgerij gevormd ter herdenking van dit jubileum. Hierin namen zitting de heeren mr. dr. J. A. van Thiel (voorzitter), A. Asscher. mr. Chr. P. van Eeghen, C. G. Vattier Kraane, Bern. v. Vlijmen (secreta ris), A. Andriessen, prof. dr. H. A. van Bakel, W. J. Bossenbroek, prof. mr. P. A. Diepenhorst, L. J. Groenendijk, J. ter Haar Jr., dr. M. de Hartogh, prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, H. Tersteeg en dr. F. M. Wibaut Het ligt in de bedoeling van het Comité «oen aantal stadgenooten uit te noodigen in een te vormen Comité van aanbeveling zitting te nemen, hetwelk zich dan nader tot de burgerij zal richten. HET HAARLEMMERPLEIN OVERSTOOMD Het Haarlemmerplein en omgeving werd in rep en roer gebracht doordat 's ochtends tegen achten in de Korte Marnixstraat een buis van de waterleiding gesprongen is. en oogwenk had de knacht van hef water een gat in de straat geslagen en ver spreidde het natte element zich als een bruisende vloed over een geweldige op pervlakte. Vele kelders liepen onder, het wegdek begaf het op verschillende plaat- en, terwijl de stroom bovendien een at- oer vond in de Brouwersgracht, echter juist op de plaats waar een schuit lag ge meerd, zoodat dit vaartuig na eenigen tijo :onk. De dienst der Waterleidingen was spoe dig ter plaatse en ging met man en macht aan het werk om het euvel te herstellen. Eerst tegen de middag kon het verkeer, dat omgelegd was, weer gewoon voortgang hebben. BRANDEN De brandweer heeft met twee stralen een brand gebluscht in een timmermanswerk plaats aan de Ruyschstraat. De brand deed zich aanvankelijk tengevolge van sterke rookontwikkeling ernstiger aanzien dan hij was. De schade, die nog al meegevallen is, wordt door verzekering gedekt Een eindje brandende sigaret was oorzaak van den brand. In het benedenhuis van perceel Barentszstraat 36, waar gevestigd is de winkel en werkplaats van een lampenkap- pensehilder, heeft een hevige brand ge woed. Men vermoedt, dat vuur uit een pot kacheltje, dat daar stond, op den vloer is gevallen. De vlammen sloegen fel naar bul ten. Zii tastten ook de eerste verdieping aan, welke bewoond wordt door een 73- jarige man. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen en beperkte het den voorkant, zoodat alleen de lambrizeering beschadigd werd. De winkel 'e werkplaatsen zijn geheel uitgebrand. Een partij lampekappen werd een prooi der lammen. De lampekappenschilder is niet verzekerd. ERNSTIGE VAL De radio-monteur K. P. viel bij eenige werkzaamheden van het dak van een ning aan den Amstclveenschenweg. De kwam op een afdak terecht en brak beide armen en beenen. Hij liep ook nog een lich te hersenschudding op. Per auto van Geneeskundigen dienst werd de man naar zijn woning vervoerd. De G.G.D. heeft in ernstigen toestand naar het Joodsche Ziekenhuis aan de Nieu we Keizersgracht een vrouw vervoerd, dit in haar woning op den hoek van de Korte Keizerstraat en Oude Schans van de trap was gevallen en daarbij een hersenschud ding en inwendige kneuzingen had beko men. EEN VERMISSING Aan boord van een aan de Oosterkade liggend schip wordt een zevenjarig knaapje vermist. Na zijn verdwijning worden bo vendien vermist een étui met zilveren thee lepeltjes en een spaarpot met onbekenden inhoud. DE STUCADOORSSTAKING Opnieuw zijn thans ruiten bij verschil lende werkwillige arbeiders ingegooid dooi communistische stucadoors. De Nederlandsche Stucadoorspatroons- bond heeft dezer dagen het collectief con tract opgezegd. De R.K. Stucadoorspatroons hebben hun houding nog niet kenbaar ge maakt. Voor de leden van cerstgenoemden bond zal het contract nu op 1 December ge ëindigd zijn. Deze patroons zijn echter niet eerder geneigd een nieuwe overeenkomst te sluiten, alvorens vast staat, dat zij ook ten volle zal worden nagekomen en niet door herhaalde stakingen practisch van onwaarde wordt gemaakt. Ook de ongeor ganiseerde bouwpatroons hebben deze week besloten om de door de regeering vastge stelde tarieven voor het stucadoorsbedrijf op hun werken van ka-acht te doen zijn. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO In de bocht van het westelijk viaduct by het Stationsplein had een aanrijding plaats tusschen een tramwagen en een vrachtauto. De botsing tusschen beide voertuigen de vrachtauto kwam uit de richting De Ruvter- kade, terwyl de 'tramwagen uit de richting Stationsplein kwam was zoo hevig dat van ae tram het linkervoorbalcon geheel werd ingedrukt; de vrachtauto was aan den linker kant zwaar gehavend. Ook waren een voor- en deurruit geheel vernield. Het is komen vast te staan, da't de chauffeur van de vracht auto beide bestuurders liepen geen ver wondingen op de bocht naar het viaduct nidi geheel rechts genomen heeft, zulks waarschijnlijk in het vermoeden dat de weg vrij was. BALDADIGE JEUGD Een troep belhamels heeft een der voor afbraak bestemde woningen achter den Hoofdweg bij" de Corantijnstraal: in brand gestoken. De brandweer heeft het vuur, dat eenigen tjjd fel uitsloeg, mé; behulp van een motorspuit en een brandkraan gebluscht. De woning die bestond uit een gelijkstraatsch gedeelte en een zolder is met den grond gelijk gemaakt. HOUTEN WOONHUIS UITGEBRAND De brandweer bluschte met twee stralen een brand in perceel Osdorperweg 848. Het woonhuis, dat van hout was opgetrokken brandde geheel uit. De brand is vermoede lijk ontstaan, doordat het houtwerk rondom den haard door uitstralende warmte ?n brand geraakte. DE WESTERTOREN ZWIJGT NIET De gemeentelijke torens moeten 's nach'ts zwijgen. Automobilisten en motoristen mogen zich dan wel laten hooren. Alleen de Wesier- toren mag nog beieren. De omwonenden heeten daar hinder van te hébben, doch B. en W. zijn van meening, dat er voorloopig geen reden is den Westertoren 't zwygen op te leggen. HET ONGELUK MET DE BLAUWE TRAM DE OMGEKOMEN ARTILLERIST Naar wij vernemen, zal het stoffelijk oven schot van den overleden L. Egas, die gister bij het tragisch ongeluk op den Raamweg te Den Haag, waar de blauwe tram op een colonne is gereden, werd gedood, morgen naar Hardinxveld worden overgebracht om daar Maandag ter aarde te worden be steld. De overbrenging van het lijk zal om half- twaalf geschieden van het Ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag af. Omtrent de beide andere personen, die gister in het militair hospitaal werden ovei- Weerbericht. Hoogst Stand te Hernosant 780.1. Laagste stand te Brest 749.8. Stand vanmorgen halftwaalf 763.4. weerverw ACHTING (Medegedeeld door hot Kon. Ned. MeteoroL Instituut te te Bilt) Matige O.-N.-O- wind, nevelig tot half be wolkt, weinig of geen regen, weinig veran dering van temperatuur. thermomet*;rstand Stand vanmorgen halftwaalf 7.0 gr. 'C. 21 OCTOBER. Zonsopgang 6.36 uur, zonsondergang 4.52 uuü voertuigen moeten hun lichten op hebben 21 OCTOBER. 's avonds 5.22 uur tot 's morgens 6.08 uuj WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wurtzburg 0.00 0.00 Caub 1.58 1.59 Straatsburg 0.00 -0.00 Ems i io 110 Breisn. h 1.32 1.43 Coblenz 1.56 liöl Rheinfelden 2.16 2.24 Trier -0.02 -0.06 hehl 2.59 2.71 Keulen 1.15 1.22 Maxan 4.(3 4.04 Rührort -0.32 -0.28 Diedesbeim 0.40 0.42 Wesel -0.63 -0.63 Mannheim 2.65 2.58 Emmerik 0.62 0.61 L°hr 1.00 1.00 Dusseldorf 0.55 0.60 Mainz 0.36 -0.33 Maastricht 40.62 40.66 Bingen 1.48 L47 Venlo 10.75 10.75 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 21 October Delfzijl 0.13 12.27 Terschelling 9.40 22.01 Harlingen 10.45 23.00 Den Helder 8.15 20.45 IJmuiden 3.56 16.16 H v. Holland 3.01 15.-r2 Scheveningen 3.11 15.32 otterdam 19 17.22 3.56 16.15 4.41 16.59 3.08 15.27 3.49 16.00 Wemeldinge 4.09 16.22 Vlissingen 2.05 14.16 Terneuzen 2.40 14.53 Uansweert 3.42 15.50 gebracht, te weten de militair Van der Geest, die slechts een kleine verwonding aan de knie had opgeloopen, en de wagen- voerder van de blauwe tram, die wat over stuur was geraakt, kan worden medege deeld, dat zij beiden hedenochtend het hos pitaal hebben verlaten. De Minister van Defensie heeft zijn betuiging van deelneming doen toekomen aan de nabestaanden van den om het le ven gekomen militair L. Egas. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE BOUWVAKKEN Naar de „Volkskrant" verneemt heeft hef referendum dat door den Nederl. R.K. Bouw vakanbeidersbond was uitgeschreven den volgenden uitslag gehad. Het aantal stemge rechtigde deelnemers d.wi die leden welke betrokken zijn bij het contract der bouwvak ken bedroeg 12587. Tot en met Woensdag middag 12 uur waren bij het hoofdbestuur 8018 stembiljetten in geleverd. Van de 7858 geldige stemmen waren er 4673 voor aan- vaarding en 3185 tegen aanvaarding uitge bracht. Van de 600 te late en buiten reke ning blijvende stemmén waren er 371 vóóij aanvaarding en 202 tegen aanvaarding van het nieuwe contract Donderdagmiddag kwam de bondsraad .an den R.-K. Bouwarbeidersbond bijeen (om een definitieve beslissing te nemen. HET COLLECTIEF CONRACT IN DE CARTONINDUSTRIE Naar de N R. C. verneemt hebben de be sprekingen tusschen de vertegenwoordig<u,s der werkgevers en werknemers in de car- tonindustrie tot overeenstemming geleid ten aanzien van het voorstel tot onveranderde verlenging van het looncontract tot 1 Aug 1934- moet de Jeugd Terblijden met ons premieboekje door G. TH. ROTMAN Deze spannende geschiedenis die destijds als Kinderverhaal in ons blad verscheen, en de jongens en meisjes zoo zeer boeide, is thans in boekvorm verkrijgbaar. Om het onder ieders bereik te brengen hebben we de prijs zoo laag mogelijk gesteld. Het kan afgehaald worden aan ons Bureau, zoo. mede worden toegezonden na ontvangst van 40 cent per exemplaar in postzegels of storting op ons gironummer. Men gelieve op de enveloppe te vermelden: „KLAKKEBOS". Ook de Agenten en Bezorgers nemen bestellingen aan. Ondergeteekende verzoekt toezending van exemplaar (en) Premieboekje „KAPITEIN KLAKKEBOS", waarvan bedrag bijgaat: in postzegels per giro is verzonden WOONPLAATS:

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6