iHrtittir $eii&ct)e (Courant ABONNEMENT» fter kwnrtnn' in l^litmi en In plaat- '2n waar n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco par post f 2.35 portokosten Pe; week f 0-18 Vooi het Buitenland bij wekelijk- iche zending a (-50 Bn dageiijksche tending O5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet aftonderlijk verkrijgbaai Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breest<"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 20 OCTOBER 1933 NO. 4099 ADVERTENTIEN Van 1 tot B regelsl.WVf Elke regel meer0.22Vtf Y.gez. Medódeellngen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bil contract belaneriike korting. Voor het hevrngen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Oil nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen bet Zondagsblad EERSTE BLAD VRIJGEZELLENBELASTING Dat de ideeën marcheeren en geen slakkengang gaan, zooals wij dikwijls* mee- nen, blijkt ons dezer dagen wel overduide lijk. De jonge onderwijzer, die niet voor zich zelf, maar uit solidariteit met zijn oudere collega's eenige weken geleden via ons blad zijn bezwaren uitte tegen de verhoogde af trek van het salaris der ongehuwden, heeft bovenstaande waarheid ook ervaren en kan tevreden zijn. Immers, van alle kanten is er aandacht geschonken aan zijn bedenking en in 't al gemeen acht men revisie op dit punt nood zakelijk. Er zijn niet velen, die het billijk achten, dat met het klimmen der jaren de percentage-aftrek naar boven gaat om op 32-jarigen leeftijd de limiet van tien te be reiken. Tot de uitzonderingen behoort waarschijn lijk 0. m. Onze Banier, het orgaan der Nat Chr. Onderofficieren, welk blad „niet durft zeggen, dat een regeling in verband met de dienstjaren altijd rechtvaardiger zou zijn, dan wanneer de ongehuwdenaftrek toeneemt met het aantal levensjaren. Echter acht de redactie het gewensclit, dat bij de algemeene salarisregeling dit punt rustig onder de oogen wordt gezien. Ter verklaring van het standpunt der regeering is aangevoerd, dat deze blijk baar rekening houdt met het feit, dat de korting op 32-jarigen leeftijd hooger kan zijn dan wanneer men 25 of 26 jaar is, om dat de 32-jarige waarschijnlijk van het hu welijk heeft afgezien en dus niet meer be hoeft te sparen. Echter, in 't algemeen krijgt de meening de overhand, dat de ongehuwdenkorting vervangen dient te worden door een vrijgezellenbelasting. Meer dan eens hebben wij berichten opgenomen, waaruit dit bleek. Wij voegen er thans aan toe, dat op een protestmeeting van 2100 (rood-georgani se er- de) P.T.T.-ambtenaren een motie werd aan genomen, waarin geconstateerd wordt, „dat de Regeering geen op alle Nederlanders toepasselijke vrijgezellen-belasting invoert, maar wel een extra heffing ad 10 vor dert van de ongehuwde rijksambtenaren, wat geheel in strijd is met de door de Re geering per radio gepropageerde gelijke ver deeling van lasten". De ratio van zoo'n belasting spreekt voor zich zelf. Het is een heffing, waarbij ten volle rekening kan worden gehouden met de draagkracht en die billijk werkt, omdat zij alle ongehuwden treft. Een salaris-ver laging vraagt slechts een offer van de rijks ambtenaren; een vrijgezellenbelasting vor dert een bijdrage van de anderen, die al licht iets bezuinigen kunnen op uitgaven voor kleeding, weelde en ontspanning. De animo, waarmee in breede kring over deze belasting gesproken wordt vroeger werd er meer om gelachen blijkt voor de Regeering een aansporing te zijn geweest om de zaak ernstig te overwegen. Vooral nu wel vast staat, dat met name de onge huwde en jonge onderwijzers, benevens som mige groepen van rijksambtenaren danig in de knel geraken, ook al zullen ze dank baar zijn voor de zegen van een vast inko men, dat in al zijn bescheidenheid nog uit gaat boven het loon van menig hard-zwoe- gend landarbeider. Maar thans is de vrijgezellenbelasting aan de orde der bespreking en gister kon den we lezen, dat de Minister van Finan ciën de kwestie ter hand heeft genomen. GEVAARLIJKE TAAL N.'emand mag en kan het de rijksambte naren euvel duiden, dat zij met klem en keur van argumenten de dreigende salaris- ko- ting zoo lang mogelijk afweren. Dat is voUomen menschelijk en ieders goed recht. Doch, dan moet aan tweeërlei voorwaarde worden voldaan. Allereerst moeten de argu menten werkelijk keur toelaten en ten t»veede mag er in de bestrijding geen 0 u- beaoorlijke tendens aanwezig zijn. Tegen deze twee voorwaarden wordt ech ter meermalen gezondigd. Zoo vonden we in meer dan één „modern" vereenigingsorgaan een artikel van eenzelf de strekking en daarin de opmerking: Er is zoo'n haast niet bij de salariskorting, want Onderwijs en Defensie stellen het voorloo- pig ook met perspectievische. bezuinigingen en bovendien, de regeering zegt het zelf. Immers, uit de mededeeling in de Mil- lioenennota blijkt, „dat de korting zal wor den opgelegd, omdat „het niet mogelijk is die vaststelling" (van de nieuwe salaris- regeling n.l.) „zoo tijdig te doen geschieden, dat zij vóór 1 Januari 1935 in werking zou kunnen treden". „Waaruit volgt, zoo heet het dan, dat, in dien de vaststelling —v geschieden, zoodat zij wèl voor 1 Januari 1935 in werking zou kunnen treden, de kor ting niet noodzakelijk is." En men eindigt met de vraag: „Wordt hier nu niet wat al te lichtvaardig mot ceri zoo ernstige zaak omgesprongen?" Blijkbaar is hier niet nauwkeurig gele zen. De Regeering bedoelt 0. i. te zeggen: de nieuwe salarisregeling wat zeker geen salarisverhooging zal zijn kan niet eer der dan op 1 Jan. 1935 in werking treden en zóó lang kan de schatkist niet wachten. Maar het artikel maakt er van: „ais da nieuwe regeling b.v. op 1 Mei a.s. in wer king kon treden, dan was er geen korting noodig." Dat is natuurlijk een gansch an dere conclusie; het argument is ondeugde lijk. Ernstiger is o. L echter nog de onbe hoorlijke tendens, welke er meerma len in de bestrijding gelegd wordt. De p o- litieke richting van de schrijvers gluurt menigmaal om de hoek. Om dit te betoogen, zouden we voor dit maal breed kunnen citeeren (we volstaan echter met een korte parafrase) uit D e Belastingambtenaar, welke onder het motto „De roes is nu voorbij", een ge vaarlijk artikel schreef, dat in wezen tame lijk demagogisch is. De manier van doen is we.nig fraai. Eerst wordt gezegd, dat met die roes natuurlijk bedoeld wordt de „juist achter ons liggende periode in deze Herfstmaand, waarin een groot gedeelte van het Neder- landsche volk zich heeft opgemaakt, om uiting te geven aan zijn gehechtheid aan onze Vorstin en, zooals dit in vele kringen gevoeld wordt, aan Orde en Gezag". Let op de slingerachtige uitdrukking: „zooals dat in vele kringen gevoeld wordt". Echter, als dit gezegd is, keert de schrij ver op zijn schreden terug. Hij erkent, dat er „klaarblijkelijk" bij zeer velen behoef- t e bestond om uiting te geven aan hun ge voelens en in zooverre was het woord roes niet op zijn plaats. Doch, na deze reserve demagogiseért hij lustig verder en zegt, dat hij en zijn col lega's „onwillekeurig denken aan de spreuk, die we in oude tijden in moeilijke omstandigheden reeds toegepast vinden, n.l. de spreuk: „Geef het volk brood en spe len"." Hiermee kleineert hij natuurlijk weer op hatelijke wijze de nationale opleving om er aan toe te voegen, dat zij, die van deze „krachtige Regeering" in de eerste plaats brood verlangden, wel zeer teleurgesteld zullen zijn." Ziedaar duidelijk de onbehoorlijke poli tieke tendens aangewezen, welke in een vakblad van overheidsorganen niet op haar plaats is; waarom wij o.i. volkomen terecht van „gevaarlijke taal" spreken. Gevaarlijke taal, welke de kracht der argumenten ver- BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Ni tlnck, geweze Mr A. G. W. bai orzltter van de Com het voormalig Rijkst College van Toezicht, Bijstand en Advle iet Rijkstucht- en Opvoedingswezen Jkv Mr J. A. baronesse van Verschuër, wonende t Arnhem en G. A. Grcote Haar, Insp. van he Nijverheidsonderwijs te Den Haag. RIJKSASYLS VOOR PSYCHOPATHEN r psychopathet de Rljksunlvi Utrecht; Mr J. C. J. W. Hermans, officier justitie bij de arr.-rerhtbank te Zwolle; Mr I. A. van Royen, oud-burgemeester van en nende te Zwolle: Mr W. A. J. Visser, bur LANDMACHT Bij K. B. Is benoemd tot res.-off.-tandai 2e kl. bij de landmacht, de dienstpl. serg.-l van de le comp, hosp.sold. J. C. Abspoel, tan ZEEDIENST den minister van E .2e kl. mar.-ras, A. m. 1 Nov. a.s geplaatst bij de Marl Amsterdam P. T. T. ir-generaal der P.T.T. is verhi PRO SENECTUTE'S NIEUWE TEHUIS DE OFFICIEELE OPENING Het nieuwe tehuis van de Vereeniging Pro Senectute, huize Rcoorum te Arnhem, is gis termiddag door den voorzitter van het hoofd bestuur, den heer D. W. H. P a tij n, officieel geopend. Ook de burgemeester van Arnhem, Mr. S. J. R. de Morchy, heeft daarbij het woord ge- Verder spraken nog Mr. J. E v e r t s, de eere voorzitter der vereeniging, en de heer Ch. J. E n g e 1 b e r t s, als executeur testamentair van mevrouw v. Wagen in gen, door schenking dit nieuwe tehuis is mogelijk dat plaats biedt aan 32 dames. DE WIJZIGING DER CRISIS- INVOERWET Nieuwe maatregelen worden voorbereid De vaste Tweede Kamercommiesie voor over leg met de Regeering omtrent vraagstukken maatregelen betrekking hebbende op aan gelegenheden van handelspolitieken aard, in vier handen het wetsontwerp tot wijziging ran de crisisinvoerwet is gesteld, heeft haar ■erslag daaromtrent uitgebracht, waarin te vens het antwoord van de Regeering is opge- Eenige leden der commissie spraken als hun oordeel uit, dat de crisisinvoerwet al heeft hier en daar nutt'ig gewerkt toch aller minst aan de verwachtingen heeft beantwoord. In zijn antwoord wijst de minister van Eco nomische Zaken erop, dat alleen door de voort gaande verslechtering in de internationale vi houdingen de bestaande wet niet geheel heeft voldaan en dat daarom de Regeering de hangige wijziging urgent acht. Het staat vast, dat de werkgelegenheid ten gevolge contingenteering in menigen bedrijfstak is toe genomen, terwijl vrijwel steeds een stuiting van verdere werkloosheid werd bereikt. Door de keuze van de basisjaren werd bereikt, dat de concurrente juist van die landen, welke door hun export de Nederlandsche industrie met groote schade bedreigden, geheel of voor :n belangrijk gedeelte werd uitgeschakeld. Nieuwe contingenteeringsmaatregelen Er zijn vele bedrijven, waarvoor contingen- teefing van den invoer een uiterste noodzaak geworden. De minister kan dan ook mede- deelen, dat een aantal nieuwe contingentee ringsmaatregelen zich in een vergevorderd sta dium van voorbereiding bevindt. Of contingenteering van den invoer van steenkolen waarop werd aangedrongen noodzakelijk is. zou de minister liever in dit stadiiim onbesproken laten. Toewijzing invoerconsenteD De minister is voornemens, om, zoodra het ontwerp tot wijziging der crisisinvoerwet v: kracht zal zijn geworden, verandering in h systeem van toewijzing bij invoercorsenten te brengen. Teneinde den invoerhandel echter de noodiga zekerheid te geven, zal het gewenscht zijn, vast te houden aan het systeem van aan spraken op grond van den import der impor teurs in een zekere basisperiode. Daarnaast zal dan ook de mogelijkheid worden geopend, dat met andere belangen rekening wordt houden. De minister denkt hierbij in het by _ian jonge zaken en ondernemingen, welke een gezonde uitbreiding ondergaan. Er zal meer soepelheid op dit gebied worden ge streefd. De retorsie De minister merkte op, dat hy niet kan instemmen met die leden der Commissie, die opmerken, dat het noodig is, naast de toepas sing der Crisisinvoerwet de Retorsiewet toe te passen, wil de r-egeering op handelspolitiek terrein resultaten behalen. Ook de landen, welke van oudsher een actieve handelspolitiek •en, bedienen zich slechts bij uitzondering het middel der retorsie. De handelsbetrek kingen met landen, waarmede het handelsver keer niettegenstaande ernstige moeilijkheden, welke men ondervindt, van groote beteekenis is, kunnen alleen op vruchtbare wijze geregeld worden, door onderhandelingen, waarbij ruil objecten tegen elkaar worden afgewogen. De minister sluit zich dan ook aan bij de meening, dat de Retorsiewet slechts zelden zal worden toegepast. De bevoegdheid, welke de regeering op dit gebied bezit, geldt uitsluitend tegen over landen, waarmede Nederland geen ver drag op den voet van de meest begunstigde natie bezit Retorsie tegenover landen, mede wel een zoodanig verdrag gesloten werd, kan dan ook alleen worden toegepast zegging van het bestaande handelsverdrag. Hiertoe zou de regeering alleen onder zeer bijzondere omstandigheden kunnen overgaan. Tegen dumping Na lid 1 van art. 2 der bestaande wet zal worden ingevoerd een nieuw tweede lid, aarvan de laatste zin luidt: „Voor den invoer op grond van deze bijzondere contingenten, kunnen door onzen Minister voorwaarden worden gesteld, welke dienen tot bevordering normale marktverhoudingen binnenlands". De Memorie van Toelichting zegt hieromtrent. .fc met deze zinsnede wordt betoogd „de mogelijkheid te geven van de verleening v? invoervergunningen op grond van bijzondere contingenten, toegewezen aan bepaa'de landen, afhankelijk te stellen van bepaalde voorwaar den, welke dienen tot bevordering van nor male marktverhoudingen in Nederland. Der gelijke voorwaarden, welke, zooals zich thans laat aanzien, vermoedelijk alleen in bijzondere omstandigheden zullen worden gesteld, kun nen er toe bydragen om abnormale concur rentie bij ruimere contingenten te beperken. In deze tijden van plotselinge valuta-concur- rentie of dumping kan een dergelijke bevoegd heid nuttig werken". De vraag of de regeering door deze bepaling dus een middel in handen krijgt om dumping tegen te gaan, waarbij in het by zonder ook gedacht wordt een dumping door middel van Sperrmarken of scrips kan bevestigend be antwoord worden. Evenzoo is het mogelijk, dae aan den invoer de voorwaarde verbonden wordt dat buitenlandsche leveranciers zich Dij een hier te lande bestaand kartel aansluiten. Het spreekt vanzelf, dat de Minister hiertoe niet zal overgaan zonder zich grondig op de hoogte gesteld te hebben van de kartelverhou dingen en de daarbij betrokken, meen alge meene- Nederlandsche belangen. De voorzitter van de Tweede Kamer zal heden voorstellen om, nu het verslag omtrent het wetsontwerp tot wyziging der crisisinvoer wet is verschenen, dat ontwerp aan de agenda voor de openbare vergadering toe te voegen. RIJKSBEGROOTING 1934 VERDEELING SPREEKTIJD De Tweede Kamer heeft gister becloten den spreektijd bij de algemeene beschouwingen over de Ilijksbegrooting 1934 te bepalen op: r.k. 2 uur, soc. dem. 2 uur, antirev. 1 Vz uur, chr. hist. IV2 uur, lib. 114 uur, vrijz. dem. IV uur, S.G.P min., en voor de éénmanspartijen 35 min.; ongeveer de helft voor de redevoeringen bij de tweede lezing. Op deze wijze kunnen de Alg. beschouwingen binnen en week afloopen. Dat is zoowat de helft van den tijd, die er vroeger wel aan werd besteed. VERBODEN VF 'N VERKLARING VAN "GINGEN TER COLIJN In het katholieke dagblad „De Morgen" wordt er op gewezen, dat de Nationaal-Socia- listische Partij van den heer Mussert niet behoort tot de vereenigingen, waarvan het lidmaatschap door de Regeering voor ambte naren verboden is. Het blad schrijft met zekerheid tot een wonderlijke ontdekking te zijn gekomen: de uitzondering welke voor de ambtenaren is gemaakt ten aanzien van de organisaties van den heer Musseri, is inder daad welbewust en met opzet door de Regee ring gemaakt; en het staat wel vast, dat de persoonlijke invloed van minister Colijn, sterk, tot deze beslissing heeft bijgedragen. De „Avondpost" heeft zich naar aanlei ding van het bovenstaande tot dr. Colijn ge wend. De minister zeide aan het blad het volgende: „Van een beslissenden invloed in den Mi nisterraad door mij is geen sprake. De zaak is eenvoudig deze, dat aan mij de beslis sing is opgedragen. In het onlangs gewij zigde Ambtenaren-Reglement komt de bepa ling voor, dat de aanwijzing der verboden veréenigingen geschiedt door den Minister- President. Die aanwijzing behoort dus tot mijn taak. Welnu, ik heb tot dusver geen aanleidin gevonden de partij van den heer Mussert op de lijst der verboden vereenigm- gen te plaatsen, omdat zij nog niets gedaan heeft, dat mij daartoe moest brengen. U be grijpt echter, dat mijn aandacht ook op haar gevestigd blijft. Want de lijst der verboden vereenisinren is geen vaststaande lijst. Zij is vatbaar voor wijziging. Zoo stond er aan vankelijk niet op de vereeniging „De Dage raad". Die heb ik er dezer dagen op ge plaatst. Niet vanwege de vrijdenkerij, maar omdat in haar oi'gaan zuiver-revolutionnaire propaganda wordt gevoerd. En zoo zou het misschien ook wel eens kunnen gebeuren, dat de een of andere vereeniging, die er op staat, van de lijst wordt geschrapt Maar u ziet dus dat ik geen bijzonderen invloed op mijn ambtgenooten behoef te oefenen, om dat de beslissing aan mij iutdrukkelijk ls opgedragen." HET VERBOD VAN DE INTERNATIONALE DE WOORDEN VAN HET LIED In verband met het verbod om de Interna tionale voor de radio nog verder ten gehoore te brengen, geven wij hieronder de tekst van drie coupletten. De lezers kunnen dan over de inhoud en de strekking zalf oordeelen. De In ternationale werd door Eugène Rottier gedicht gecomponeerd door de Geyter. De Neder landsche vertaling ie van de bakende dichteres Henriëtte Roland Holst. Ziehier dan de drie coupletten: Ontwaakt, verworpenen der aarde! Ontwaakt, verdoemden in hongers sfeer! Reedlijk willen stroomt over de aarde En die stroom rijst al meer en meer. Sterft, gij oude vormen en gedachten! Slaafgeboornen, ontwaakt, ontwaakt! De wereld steunt op nieuwe krachten. Begeerte heeft ons aangeraakt! Makkers, ten laatste male Tot den strijd ons geschaard. En d' Internationale Zal morgen heenschen op aardl De staat verdrukt, de wet is logen, De rykaard leeft zelfzuchtig voort; Tot het merg wordt d'arme uitgezogen En zijn recht is een ydel woord. Wy zijn het moe naar anderer wil te leven; Broeders, hoort hoe gelijkheid spreekt; Geen recht, waar plicht is opgeheven. Geen plicht, leert zy, waar recht ontbreekt Makkers, enz. De heerschers door duivelsche listen Bedwelmen ons met bloedigen damp. Broeders, strijdt niet meer voor anderer Breekt de rijen! Hier is uw kamp! Gy die ons tot helden wilt maken, O, barbaren, denkt wat ge doet: Wy hebben waapnen hen te raken. Die dorstig schijnen naar ons bloed Makkers, enz. Ook de Socialisten-marsch, die men in de plaats van de Internationale wilde uitzenden, werd afgebroken, op grond van het feit, dat niet van te voren het voornemen om de hierbij betrokken gramofoonplaat af te draaien aan de Controle-Commissie heeft meegedeeld. Deze Socialisten-marsch luidt aldus: Op socialisten! sluit de ryenl Het roode vaandel volgen wy. Het geldt den arbeid te bevryden: Verlossing uit de slavernij. Al' aardsch geluk, al' zonnepracht, Al' geesteslicht, al' wetensmacht, Zij aan het zwoegend volk gegeven Dat is het doel waarnaar we streven. Dat is ons heilig ideaal Aan U o volk de zegepraal! HOFBERICHTEN DE PRINS EN DE PRINSES TE TI EL Prins Hendrik en Prinses Juliana hebben gistermiddag in Tiel aangezeten aan het diner ter gelegenheid van den ondertrouw van jonk- vrouwe barones van Hardenbroek, vroeger hof dame van de Trinses, met Mr. L .R. J. ridder van BawvurcL b^r^m^stcr van Zoelen. DE VERBINDING HANSWEERT-WALSOORDEN Het was wel te voorzien, dat vooral van uit Hansweert en Walsoorden, actie zou worden gevoerd tegen het plan van den Rijkswaterstaat om de aanlegsteigers der Prov. boot te Hansweert en Walsoorden te vervangen door ïnloophavens, resp. te Kruiningen en Perkpolder. Te Hansweert is daartegen een protest vergadering gehouden. De eerste spreker, de heer de Graaf, zag in de nieuwe ver binding weinig verbetering en kwam er te gen op, dat men van Hansweert een kaal geplukte kip wil maken. Mr. L a m b 0 oy, burgemeester van Hon- ternisse, zette uiteen de bezwaren tegen het nieuwe plan, dat hij een tegenhanger noem de van het plan Graauw-Brabantsche wal. Spr. meende dat het uit politieke overwe gingen is ontstaan. Ook de derde spreker, de heer G. Adriaan- sens somde allerlei bezwaren op. Ten slotte werd een comité benoemd, dat zal ijveren voor behoud van de bestaande verbinding Hansweert-Walsoorden. R.K. VEREENIGINGSLEVEN BIJ DE MARINE De bepalingen, welke Minister Deckers voor het organisatie-leven der marine heeft gemaakt, schijnen niet in elk opzicht ge- wenschte gevolgen te hebben. Het R.K. Marine-weekblad schrijft ten minste: „Er vertoonen zich onder de katholieke Marinemannen, leden van St. Christopho- rus, teekenen die ernstige gevolgen kunnen hebben voor onze saamhoorigheid. Onze voorzitter H. B. heeft daarom ge meend tot alle katholieken een persoonlijk schrijven te moeten richten. Laten alle katholieken er toe medew keu, dat niemand onzer dreigt ten onder te gac-n aan onverschilligheid van velen bij de Marine op het terrein van het noodzake lijke vereenigingsleven. Wij vertrouwen intusschen, dat alle ka tholieken eendrachtig zullen blijven terwil- le van de groote belangen die er op het spel staan" PRINSES JULLANA TE AMSTERDAM Prinses JuRana 'zal Vrijdag 27 October des middags te. 4 uur tegenwoordig zijn bij de plechtige opening van het op het Mu- seumpler.i 11 gevestigde Institut Francais te Amsterdam, ook genaamd Maison Des- caites ter herinnering aan het verblijf in Holland van dezen Franschen wijsgeer. NED. HERV. STICHTINGEN VOOR ZENUW- EN GEESTESZIEKEN Op Donderdag 2 November komt de Ver eeniging Ned. Herv. Stichtingen v. Zenuw en Geesteszieken op.de Stichting „Zon en Schild" te Amersfoort in ledenvergadering bijeen. Op de agenda van deze vergadering, welke om twee uur aanvangt, komt 1 de gewone huishoudelijke zaken voor wijdi neswoord, te spreken door ds. K. d e n Hollander te Amersfoort, alsmede een referaat van den geneesheer-directeur do Stichting te Amersfoorts, drs. J. W. Bruyn, over het onderwerp: De angstidee in de Heilige Schrift. (blz. 5) De Tweede Kamer heeft de interpellatie- Kupers behandeld inzake verlaging van de werkloozensteun. Met 56 tegen 28 stemmen werd de desbetreffende motie verworpen. Korting op de uitkeeringen uit het Ge meentefonds. Het tweede vijfjarige tijdvak. (blz. 6) In een interview met een Britsch jour nalist spreekt Hitier uit over alle actueele internationale kwesties in betrekking tot Duitschland De aanstaande verkiezingen in Duitschland Lansbury de leider der Engelsche arbeiders partij, geeft in een radiorede Duitschland :elijk en den anderen mogendheden de schuld van de breuk. Geheime nazi-actn in Oostenrijk. (blz. 9) Ter gelegenheid van de herdenking van de Stichtingsdag der Vrije Universiteit te Amsterdam is gisteravond een bidstond gehouden en een begroetingssamenkomst. Prof. Rutgers heeft heden een rectorale rede .gehouden. De 31ste algemeene ledenvergadering van' de afd. Zuid-Holl&nd der Confessioneele Vereeniging is gister in Den Haag gehouden. Gemengd Nieuws. ERGERLIJK VANDALISME. Het monument op den alsluitdijk, vorige maand bij gelegenheid van de officieole openstelling van den afsluitdijk aan de re geering overgedragen en sedertdien dage lijks voor het publiek opengesteld, heeft onder zijn bezoekers volgens de Tel. reeds vandalen gehad. Een inwoner van Delft, zekere A. V., meende niet te moeten ver trekken alvorens met een scherp voorwerp zijn naam in het plafond te hebben gekrast. De politie heeft, dank zij dit visitekaartje, reeds spoedig de hand op den dader weten te leggen, die heeft bekend en ter zake ver nietiging zal moeten terechtstaan. Ook de ramen van het gedenkteeken hebben zich reeds in de belangstelling mogen verheu gen van bezoekers die het uitzicht aan trekkelijker meenden te maken door ta- baksvuil en andere ongerechtigheden daar op te deponeeren. De politie zal strong op doze praktijken toezien, doch mochten des ondanks cïe vernielingen zich herhalen, dan zal tot sluiting moeten worden overgegaan. IN EEN LIFTKOKER VERPLETTERD. In de Raaymakers textielfabriek aan den Kanaalweg te Helmond werd 's middags de 50-jarige Berkers uit Aalre-Rixtel vermist. Na eenig zoeken vond men den man dood op den bodem van den liftkoker. Hij is of wel van groote hoogte in den liftkoker ge vallen of onder de lift terechtgekomen en verpletterd. Het staat nog niet vast, hoe t ongeluk heeft kunnen plaats vinden, daar de beveiliging in orde was. De ongelukkige had vreeselijke verwon- Voornaamste Nieuws. dingen aan hoofd en beenen en moet on middellijk dood zijn geweest. B. was ge huwd en vader van een groot gezin. ERNSTIGE VAL Men meldt ons uit Amsterdam: De radio-monteur K. P. viel bij - eenige werkzaamheden van het dak van een wo ning aan den Amstelveenschenweg. De man: kwam op een afdak terecht en brak beide, armen en beenen-. Hij liep ook nog een lich te hersenschudding op. Per auto van den* Geneeskundigen dienst werd de man naag zijn woning vervoerd. De G.G.D. heeft in ernstigen toestand naar het Joodsche Ziekenhuis aan de Nieu we Keizersgracht een vrouw vervoerd, die in haar woning op den hoek van de Korte Keizerstraat en Oude Schans van de trap' was gevallen en daarbij een hersenschud ding en inwendige kneuzingen had beko- Land- en Tuinbouw. INTERN. GOEDERENRUIL I Teneinde medewerking aan te bieden: voor de verbetering van den export van en verlaging der invoerrechten op Hollannsché kaas en eieren naar Spanje, werd de Viska, Vereenigde Importeurs van Spaansche Ka— iizouten Woensdag door den Nederl* gezant te Madrid ontvangen. Deze aangele genheid is reeds eenigen tijd op initiatief van den Industrie- en Handelsraad voor Land en Tuinbouw bij de betrokken regec- ringsinstanties te Den Haag aanhangig ge maakt, terwijl de nieuwe Spaansche kali mijn Potasas Iberioas, welke reeds door be middeling van de Viska een groot deel van den kaliafzet in ons land heeft bekomen, bij de Spaansche autoriteiten deze belang rijke kwestie te berde heeft gebracht. Thans heeft de Viska door persoonlijke démarches bij de betrokken autoriteiten in Spanje ge tracht deze pogingen te onderstennen en, naar wij vernemen, mag verwacht worden, dat de ondernomen stappen met succes be kroond zullen worden. UITVAART MEJ. H. S. S. KUYPER Onder de talrijke belonqstellenden, die qislemdddaq op Oud Eik en Duinen" teqen- woordiq waren bij de lilvaart ean .mej> 1L S. S. Kuvper, behoorden ook Z.Exc. Dr. H« Colijn en echtgenoote

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1