TWEEDE BLAD PAG. 5 WOENSDAG 18 OCTOBER 1933 1 eoffelrijmen] 't Ging zoo lekker! Heel de wereld staat op stelten ledereen roept ach en wee: Duitschland doet niet langer aan de. „V redes" conferentie mee! En het ging nou net zoo prachtig Met de ontbewapening Haast geen landdat voor de vrede Niet door 't vuur en 't water gingi Frankrijk was het best beduikboot Ehg eland beluchtkasteeld, Uncle Sam zag honderd scheepjes Zich nog even toebedeeld België voteerde net nog Eventjes driekwart-miljard, Denemarkens prachtpositie Werd de laatste tijd benard j En zijn roode krijgsminister Achtte het ten hoogste tijd Dat „tot wering van 't fascisme" j Wapening werd voorbereid; Rusland zal ik maar van zwijgen, Ook Japan blijft buiten schot, Hun bewapening heeft altijd Met de vredesduif gespot En toch ging het net zoo lekker Bij 't ontwapeningsdebat, Net had weer de conferentie Nieuwe plannen opgevat: Nog een jaar of twintig, dertig En we waren er geweest Gansch volmaaktelijk bewapend Koesterend de vredesgeest! Dat nou Duitschland roet in 't eten Van de vredesengel gooit! Uitgezonderd bij dien buurman Was het arsenaal voltooid (Nadruk verboden.) LEO LENS ONTGROENINGSSCHANDALEN I ZWARE STRAFFEN NOODIG Schrijvende over de ontgroeningsschaii- dalen te Utrecht en Delft, merkt het Rot-» terdams Uniebl'ad op: Zulke buitensporigheden, voorkomende onder het „intellectueele" deel des volks, waaruit straks vele „brave hendrikjes" voortkomen, die dan van den preekstoel en balie de -daden van ongeletterden gaan be en veroordeelen, moeten zwaar gestraft worden, immers, indien dergelijke onbehoor lijkheden ongestraft kunnen voortduren, zal toch niemand het durven veroordeelen, dat het ongeletterde publiek zich verleiden laat tot relletjes. Ter herinnering aan de slachtoffers der Niobe-ramp werd te Gammendorf een monument onthuld. In den f eeststoet, die op den dag der Duitsche Kunst door München trok, werd een model meegedragen van het Glaspaleis, waarvoor Hitier den eersten steen legde Aan den rand van het woonwagenkamp oefent het kleine gezelschap, dat straks stemming komt brengen tusschen de huizenblokken der stad, 'n nieuw nummer voor 't repertoir. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN BELASTINGDIENST ZWITSERLAND BEPERKT ONZE KOLENINVOER Tot een derde van het totaal over 1931 Naar het „Handelsblad" verneemt heeft de Zwitsersche regeering besloten 't Neder- landsche invoercontingent aan steenkolen te v ex-lagen tot een derde van hetgeen Neder land in 1931 invoerde. Hoogere hoeveelheden kunnen wei toegestaan worden mits Neder land voor bepaalde branches der Zwitser sche machine-industrie orders geeft in ver houding. Opdrachten voor andere produc ten of bv.' kaas tellen niet mee. Deze voor onze mijnen zeer ongunstige contingcnteering treedt vrijwel terstond in werking. Het behoeft geen betoog, dat deze maatregel ernstige ontstemming heeft ge wekt Al moge het waar wezen, dat de Zwitsersche handelsbalans ten gunste van Nederland een passief beeld vertoont, dit doet niets af aan het feit, dat het vreemde lingenverkeer uit Nederland zeer bedui dend is en wel opweegt tegen het Zwitser sche passief. Zwitserland was een niet onbelangrijke klant van onze mijnen, zij het niet van de beteekenis van België, Frankrijk of Duitsch land. Onze export van kolen alleen bedroeg over de jaren 192&—1930 gemiddeld 214.000 ton, over 1931 slechts 197.000 ton, over 1932 echter 274.000 ton. Men heeft dus nog een speciaal ongunstig jaar uitgezocht. Het kwantum zal dus na het besluit der Zwit sersche regeering teruggebracht worden tot ongeveer 50.000 a 60.000 ton. I NIEUWE VEREENIGING VAN PADVINDERS Onder voorzitterschap van den heer C. Beets, uit Hengelo, is te Utrecht een ver gadering gehouden ter oprichting van een nieuwe padvindersvereeniging. In verband met de nieuwe vastgestelde Engelsche belofte deelde de voorzitter mede, dat er geen uitzicht was op een eventueel facultatieve belofte, zoodat een toenade ring niet mogelijk was, zoolang men geen verandering zag in de houding van het hoofdbestuur der Nederlandsche Padvin dersvereeniging ten opzichte van de anders denkende leden. Om te manif<\?teeren tegen de hoofdlei ding van de N.P.V. en de openbare meening gaf Spr. zeven punten aan, waarin stelling wordt genomen tegen aanvallen van hoofdkwartier, als zou de nieuwe beweging niet, de goede padvindersgeest van Baden Powell voorstaan. De vergadering verklaarde zich accoord met deze punten. Verschillende afgevaardig den wenschten echter ruggespraak te hou den met hun lastgevers. Verschillende af- deelingen traden tot de nieuwe organisatie toe. Ten slotte werd er voorloopig bestuur ge- PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND De BEGROOTING 1934 Gedep. Staten van Noord-Holland hebben de ontwerp-begrooting 1934 aangeboden. Bij het samenstellen van deze begrooting hebben zij vooropgesteld, dat een nieuwe be- lastingverhooging tot eiken prijs moest wor den vermeden. De gegevens, verkregen van de rijksbeïas- tingadministratie, wettigen de gevolgtrek king, dat de hoofdsommen dier belastingen over het dienstjaar 1934-'35 ongeveer gelijk zullen zijn aan de hoofdsommen dier belas tingen over het dienstjaar 1933-34. Gedep. Staten stellen voor, met behoud der bestaande salariskorting voor het pro vinciaal personeel, tevens verhaal der pen sioenpremie te doen geschieden. In verband met een en ander hebben Gedep. Staten gemeend, ook de tijdelijke korting op hun jaarwedden niet onveranderd te moeten laten. Zij zijn van oordeel, dat deze thans behoort te worden opgevoerd tot een tijdelijke korting van 10 pet. over het volle bedrag van hun bezoldiging. De ontwerp-begrooting sluit aan inkom sten en uitgaven voor den gewonen dienst tot een bedrag van f 52.009.280. EEN LEGER VAN CHEFS Een bloeiende onderneming zou de Rot- terdamsche tram kunnen zijn, meent het Rotterd. Unieblad, als het maar niet zulk een ongeriefelijk en duur vervoermid del was en vervolgt dan: In dezen crisistijd moet alles aange wend worden wat maar eenigszins moge lijk is om ondergang te voorkomen of te gen te gaan. Talrijk vele patroons heb ben, door het brengen yan groote offers, hun personeel, waarvan vele vaak reeds jarenlang in hun dienst, aan den slag gehouden, waardoor het aantal werkloo- zen niet nog meer vergroot werd, doch... en ziehier het verschil, deze lieden zijn tevreden met een zeer kleine winstmarge, dankbaar voor elk werkje dat uitgevoerd mag worden en hebben geen leger van chefs of onderbazen. Zij zelf zijn de ziel der geheele onderneming en daarom ook kennen zij bun onderhoorigen en om dat zij daarmede nauwen omgang hebben Voelen zij er alles voor, om deze lieden niet op straat te zetten, maar sloompjes desnoods bezig te houden. Men behoeft het hiermee niet voor hon derd procent eens te zijn, om de algemeene strekking te onderschrijven. Een feit is het zeker, dat het Haagsche trampersoneel de noodzakelijkheid van bezuinigen moeilijk kan toegeven, zoolang het „leger van chefs' niet ingekrompen wordt NATIONALE ONTWAPENING PROF. VAN EMBDEN VOOR DE DELFTSCHE STUDENTEN In de huishoudelijke vergadering, welke de Delftsche Studenten Debating Club op Donderdag 19 October belegt, zal prof. dr D. van Embden, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, een inleiding houden over het onderwerp: „Nationale ontwape ning". De stellingen, welke de professor wensch te verdedigen, zijn voor het grootste dee overbekend: wij kunnen en wij mogen, o] straffe van zelfvernietiging ons niet ver dedigen. Hulp van bondgirnooten zal nie baten en toch vloeit zulk een bondgenoot schap bijkans onafwendbaar voort uit he bestaan van den Volkenbond, in het bijzon der voor ons land, uit het westelijk Locarno verdrag. Anders gezegd: het recht op neutraliteit is voor ons land practisch weggevallen, wij worden, althans in Europa, in een botsing van derden vrijwel automatisch betrokken. In een oorlog van derden te worden „be trokken" behoeft echter niet gepaard te gaan met het daadwerkelijk uitoefenen en ondergaan van oorlogsgeweld (geval-Luxem- burg tegenover geval-België). Voor het aanwenden van oorlogs-, resp. verdelgingspractijken op een ontwapend volk ontbreekt elk motief. Om collectieve bescherming vanwege den Volkenbond te eijangen, is niet vereischt, dat een volk zijn nationale defensie behar tigd heeft; veeleer ontwikkelt de geest van den Volkenbond zich in tegenovergestelde richting. Dat de internationale verhoudingen in de laatste twee jaren ongunstiger zijn gewor den, kan in hetgeen hiervoren gesteld is, logischerwijze geen verandering brengen. „Wij leven in een tijd van paradoxen, schrijft prof. dr N. J. Polak in de „Ec. Stat. Ber.". En vervolgt: Democraten noemen wij hen, die zoo zeer met materieele voorspiegelingen be ginselloos dingen naar volksgunst, dat zij een reactie tegen den volksinvloed ontketenen. Radicalen tjoemen wij hen, die sanee ring van ongezonde financieele toestan den door aantasting van het kwaad in den wortel willen tegenhouden. Socialisten noemen wij hen, wien be paalde groepsbelangen gaan boven het heil van de gemeenschap in haar geheel. Vredesactie bespeuren wij vooral bij hen, die er niet tegen op zien, vreedzame burgers, die tegen hun vermeende be langen handelen, te molesteeren of bur geroorlogen te ontketenen. Nationalisten noemen zich degenen, die buitenlandsche gebruiken, welke kenne lijk on-Nederlandsch zijn, hier willen in voeren of nabootsen. Stabiel noemt men een geldeenheid, die in voortdurend wisselende waarde verhouding staat tot alle goederen en diensten in het economisch verkeer en slechts waardevast is ten opzichte van een goed. dat vrijwel niet in den handel is, dat men, als men het koopen kan, niet verlangt en als men het verlangt niet kan koopen. In één en dezelfde alinea van een staatsstuk wordt de overweging van versnelden bruggenbouw en van getem- poriseerden wegenbouw aangekondigd. Genoeg voorbeelden om aan te toonen, dat wij ons aan paradoxen hebben ge- Zóózeer hebben wij ons daaraan ge wend, dat men het paradoxale al niet meer ontdekt in regeeringsvoornemens om eenerzij ds de kosten van noodzake lijk levensonderhoud te verhoogen, an derzijds de ondersteuning van hen, voor wie dat noodzakelijk levensonderhoud een voorwerp van dagelijksche, anstige zorg is, te verlagen. NIET ZOO SOMBER Onder alle voorbehoud (hetgeen inderdaad niet overbodig is) maakt de Roosendaalsche Grondwet melding van loopende geruch ten, dat minister Verschuur voornemens zou zijn af te treden en dat als zijn opvol ger dr. Kortenhorst wordt genoemd. Het is een publiek geheim, dat de heeren Verschuur en kortenhorst niet op één stoel kunnen zitten en dat de politieke vriendschaptusschen deze twee R.-K. staatslieden, niet uitbundig groot is; maar dat wil nog niet zeggen, dat Dr. Korten horst spoedig op de stoel van minister Ver schuur zal plaats nemen. Niet zoo somlierl Dit kabinet valt niet zoo gauw uiteen, MANIFEST R.K. STAATSPARTIJ ïcISn en ge die pensioenen, welk. in feite het karakter van wachtgeld dragen ook een daarmede overeenkomende regelint wordt getroffen. Tegengaan van elke niet beslist noodzakelijk, gelijktijdige vervulling van ambten, In eigen geleleren kan de partijleiding geen verzwakking of halfslachtigheid dulden. Zij moet eischen: sterke aaneensluiting. Daaruit volgt, dat zich bulten het werk der partij stellen: 1«. zij. die op ©enigerlei wijze zij het for meel binnen het partijverband actie voerer in ca d»»r mie1 iel van andere organen dan die. De eerste werkzaamheden aan de glazen afsluiting aan de straatzijde van het station Beurs te Rotterdam Waar „de Bisschop" stond, op den hoek van den Dam te Amsterdam, staat nu 't geraamte voor een nieuw gebouw. Naar aanleiding van een rapport aan het Ministerie van Ver keer te Londen wor den te Stratford nieuwe wegborden voor Engeland ge maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5