Dal&dier en Simon over Duitschlands besluit WOENSDAG 18 OCTOBER 1<^3 EERSTE BL AD PAG. 2 REPLIEK OP DE VERKLARINGEN VAN HITLER EN VON NEURATH Ontdaan van alle franje komt de ver klaring, welke Sir John Simon gisteravond voor de Engelsche radio over Duitschlands vertrek uit Genève heeft gegeven hierop neer, dat de andere mogendheden van hun eens ingenomen standpunt inzake de ont wapening hebben moeten afwijken omdat het nationaal-socialisme in Duitschland de baas geworden is en men den wil tot herbe wapening van het tegenwoordige Duitsch land heeft opgemaakt uil het verlangen van do Duitsche regeering naar „prototy pen" van de wapenen, welke de bewapen de landen voor de verdediging noodig achten. Het onjuiste om niet een scherper woord te bezigen van deze redeneering ligt er dik boveD op. Wanneer men te doen had met een eisch tot herbewapening van Duitschland zonder meer dan zou er een schijn van waarheid In Sir John's redeneering zijn. Zoo is het echter niet Ter Ontwapeningsconferentie is in een eerder stadium nadrukkelijk onderscheid gemaakt tusschen aanvals- en verdedigings wapenen. Als het tot afschaffing van be wapening zou komen dan zouden de aan vals wapenen moeten worden vernietigd, terwijl de verdedigingswapenen zou den mogen behouden worden. Dit stond als beginsel voorop. Niemand ter conferentie dacht er aan om aan dat beginsel te tornen. Zoodra evenwel het ook volgens Simon on t wapende Duitschland, aan welk land men in principe gelijkgerechtigdheid heeft toegekend, zegt: sta mij nu alvast toe niet mij reeds op gelijken voet van verdedigingswapenen te voorzien maar mij slechts eenige voorbeelden van uw verdedigingswapenen aan te schaffen, dan heet dat een ontoelaatbare herbewapening waarmee geen ontwapening kan beginnen. De logica is hier volkomen zoek. Zij is ook afwezig in de redeneering, dat het nationaal-socialistische Duitschland een extra-gevaar voor den Europeeschen vrede zou zijn gaan vormen, om welke reden men het plan-Mac Donald moest laten varen en zich van zekere vroegere toezeggingen los maken. Zeker zijn er in de nationaal-socialistische lectuur en redevoeringen wel uitingen, die niet een volkomen vredelievend voorkomen hebben. Wat voor zin heeft het echter om op de officieele en zeer nadrukkelijke uiteen zettingen van vredelievendheid, die wij uit den mond van Hitier, Goebbels en andere leiders hebben gehoord, eenvoudig geen achte te slaan en dan maar te doen alsof het tegenwoordige Duitschland het gevaar voor den wereldvrede vormt. Het is volkomen te begrijpen, dat men dit geven van voorstellingen, die niet met de waarheid overeenstemmen, te Berlijn moe is, vooral omdat de heele wereld er in haar hart van overtuigd is, dat het met de ont wapening uitsluitend wringt bij de staten, die zwaar bewapend zijn en van die zware bewapening geen afstand wenschen te doen, omdat ze zich met 65 millioen weerlooze vroegere tegenstanders in het hartje van Europa nu eenmaal veilig en behaaglijk gevoelen. Mooie woorden kunnen niets aan dat groote en allesbeheerschende feit ver anderen. Radiorede vnn Sir John Simon Sir John Simon, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren avond voor de radio over Duitschlands uit treden uit de Ontwapeningsconferentie ge sproken. Hij verzekerde, dat Engeland de kwestie met groote zorgvuldigheid zal behandelen, in overleg met de andere mogendheden, waaronder, naar hij hoopt, ook Duitschland zal zijn. Simon zeide, dat de toestand en de ge voelens in Duitschland door allen op de conferentie werden begrepen. Duitschland was ontwapend krachtens 't Verdrag van Versailles. Groot-Brittanniê houdt zich aan de ver plichting, die het met Frankrijk, Italië en de Vereen. Staten op zich heeft genomen om Duitschland gelijkheid van rechten binnen het kader van een veiligheids systeem te geven. Er heeft zich echter een zeer ernstig feit voorgedaan, hetwelk evenwel in geen enkel opzicht de door ons aangegane verplichting wijzigt, noch ons voornemen, onj die ver plichting na te komen, maar hetwelk wel noodzakelijkerwijze de manier waarop wij die verpliching nakomen, raakt. In verband met de jongste gebeurtenissen in Europa nam de vrees- en paniekstem ming allerwege toe, en die stemming was de ware reden, waarom de sterk bewapende staten aarzelden hun legersterkten en wape ningen te verminderen. Wij kennen de oorzaken van die vrees en het zou dwaasheid zijn, ze niet te wil len erkennen. Sinds jaren heerschte er In Engeland niet zulk een bezorgdheid als thans, en op het continent komt die vrees nog scherper tot uiting. En ieder weet waarom. Wij hebben daarom getracht, de door den algemeenen toestand geboden modificaties in het ontwapeningsplan aan te brengen Spreker is van oordeel, dat de kwestie, welke het meest geëigend scheen, Genève in moeilijkheden te brengen, de eisch van Duitschland was, om van alle wapenen „prototvpen" te bezitten. Er was geen twij fel aan, of dezé eisch van Duitschland kwam neer op een effectieve en onmiddel lijke herbewapening van Duitschland. Geen o.n t wapeningsconferentie kan be ginnen met een der deelnemers her bewa- pening toe te staan en het spijt mij al dus Simon dat Von Neurath in zijn rede van Maandagavond de feiten niet juist heeft, weergegeven. Duitschland had z. t. geen reden om de conferentie te verlaten, omdat wij voetstoots geen eisch konden in willigen van welke geen oogenblik sprake was geweest. Men was het ter conferentie in dit opzicht geheel met Hendersons ant woord eens. Simon haalde vervolgens Lord Cecil aan, die Zondag heeft uitgesproken, dat niemand buiten Duitschland de opge geven redenen als voldoend argument zal erkennen en de uiting van Baldwin, dat de mogendheid, die door haar schuld de ontwapening onmogelijk zou maken, geen enkelen vriend meer in de wereld zou over houden. Gij begrijpt, luisteraars, besloot Sir John, dat onze politiek van goeden wil, samen werking en langzamen maar gestagen voor uitgang dezelfde zal blijven. Niets zal on gedaan gelaten worden, wat kan gedaan worden om ook onder deze omstandighe den nog de zaak te dienen en te verwezen lijken op welke alle hoop van 't mensch- dom gevestigd is en blijft Reuter verneemt, dat de aandacht van John Simon gevestigd is op de berichten in de Engelsche pers van gisterochtend, vol gens welke Von Neurath een aanval tegen hem zon hebhen ondernemen. Sir John Simon heeft Reuter gemachtigd tot de volgende verklaring: „Ik zou het inderdaad betreuren, indien een geschil over een feitelijke kwestie be stond met Frhrr. Von Neurath, maar mijn medeburgers kunnen verzekerd zijn, dat de bedoelde onnauwkeurigheid niet aan mij De „bpdoelde onnauwkeurigheid", waar Simon op zinspeelt, is de volgende: Von Neurath zou Maandagavond de ver zekering van Simon gelogenstraft hebben, dat de instruclies, welke aan den Duitschen gezant te Londen waren gezonden, veel verder gingen, dan de vroegere eischeD van Duitschland. Reactie op Simons rede te Berlijn In Berlijnsche politieke kringen wordt in verband met de radiorede van den En- gelschen minister van Buitenlandsche Za ken het volgende opgemerkt: Wanneer Sir John Simon beweert, dat zijn redevoering te Genève Zaterdag niet de aanleiding is geweest voor het verrassende optreden van Duitschland, moet daarbij worden opga merkt, dat zoowel de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken alsook de ambassa deur Nadolny reeds van te voren bij hun besprekingen met hem Zaterdag de door Simon ontwikkelde stelling voor Duitsch land onaanvaardbaar hadden genoemd, en Simon dus, toen hij deze stelling als de En gelsche these voorstelde, reeds moest we ten, dat zij voor de Rijksregeering niet dra gelijk was. De Amerikaansche delegatie ter Ontwape ningsconferentie heeft een perscommuniqué uitgegeven, waarin zij uiting geeft aan den wensch der Amerikaansche regeering tot voortzetting der ontwapeningsonderhande lingen totdat een definitief resultaat zal zijn bereikt. D» Amerikaansche vertegenwoor diging is uitsluitend naar Genève gekomen voor de regeling van de ontwapenings kwestie. Met grooten nadruk verklaart zij dat de Amerikaansche regeering op geen enkele wijze do politieke bondgenoot van eenige Europeesche mogendheid is. De vraag, in hoeverre de huidige omstandig heden gunstig zijn voor voortzetting der ontwapeningsonderhandelingen, moet thans door Europa en door de Vereenigde Staten beslist worden. In den loop van de komen de week zullen beraadslagingen tusschen de Europepsche hoofdsteden plaats vinden. De Amerikaansche delegatie koestert niet den wensch daaraan deel te nemen,, aange zien het daarbij om kwesties van zuiver po litiek karakter gaat. Daladier over Duitschlands besluit In de voor het eerst na het zomer-reces bij eengekomen Fransche Kamer heeft minister president Daladier een rede gehouden, waar in hij gewag maakte van Duitschlands uit treden uit den Volkenbond. Dat besluit van Berlijn, aldus spr., maa':- te ten onzent te dringender noodzakelijk het herstel van het budgetair even#vicht, zulks niet alleen om redenien van rtnnen- landsche maar ook in het belang der buiten landsche poli tiek. Frankrijk laat zich bij die po litiek leiden door zijn be zorgdheid voor den vrede van Europa en voor de veiligheid van het eigen volk. Het uittreden van Duitséh- land uit den volkenbond heeft plotseling een nieuw ele ment gebracht in de discussies over de organi satie van den vrede en de regeering is doen de al de gevolgen daarvan te onderzoeken. Alvorens over dit vraagstuk een parle mentaire discussie mogelijk is, moet duide lijk het terrein zijn afgebakend, waarop men zal opereeren. De regeering is er volstrekt van overtuigd dat zij steeds en van harte een politiek van internationale samenwerking heeft gevoerd, bezield van een vurig verlangen, het ver trouwen en de veiligheid der volken te zien hersteld, zoo dat de waardigheid van alle volken gelijkelijk gewaarborgd is. Wij zijn voor geen enkel woord doof, doch wij zijn evenmin blind voor de feiten. Waarom heeft Du tschland het te Genève voorbereide werkelijke ontwapeningsplan niet willen goedkeuren, indien het bereid is het laaiste machinegeweer te vernietigen en den laatsten soldaat te ontslaan? Waar om, indien het overeenstemming wilde, be gint het mot een breuk? Waarom verzet het zich tegen controle, indien het bereid is, het laatste geweer stuk te slaan? Waarom niet het loyale en oprechte plan tot progressieve rmindering van bewapening aanvaard? (Geestdriftige toejuichingen). De mate, waarin wij altijd bewijzen heb ben gegeVen, werkelijke zware offers te wil len brengen in het verleden, machtigt ons te volharden in een houding, die gen mar- chandage, noch een prijsgeven toelaat (toe juichingen). Frankrijk zal trouw blijven aan de politiek der samenwerking en in dezen geest den toestand onderzoeken, welke niet alleen Duitschland en Frankrijk interesseert, doch alle volken. DALADIER HET RIJKSDAGBRANDPROCES BRUINBOEK-LEUGENS ONTMASKERD GOERING EN GOEBBELS ZULLEN GEHOORD WORDEN In de zitting van 't Rijksgerechtshof van gisteren is «-sh n verschillende nieuwe getuigen te dagvaarden. Get. Willy Otto, een postbode, ver klaarde op den avond van den brand te 5 of 6 minuten voor 9 het gebouw te hebben verlaten zonder brandlucht te hebben ge roken. Get. Kohls, garderobe-bediende bij por taal II, vertelt, dat hij tegen 8 uur de gar derobe van Torgler nog zag hangen. Hij belde kamer 9a op, doch er kwam niemand aan de telefoon. Toen hij den hoorn nog in de hand had, werd er in de garderobe gebeld, waar geantwoord werd door den liftbediende. Hij kreeg het verzoek Torglers garderobe boven te brengen, wat ook ge beurde. Om 8 uur was de bediende van Je lift weer beneden. Drie minuten later werd het portaal gesloten. De verdediging verzoekt dan een tegenspraak te mogen vaststellen tusschen vroegere getuigenverklaringen en de thans afgelegde verklaringen. Volgens vroegere verklaringen heeft get. slechts in het alge meen van één oproep naar de communisti sche fractiekamer gesproken. Vo'ons de* verklaringen van nu heeft get. echter vier maal opgebeld en wel twee maal op toestel 321 en tweemaal op toestel 322. Geen dezer vier maal had hij antwoord gekregen, doch onmiddellijk na de vierde poging belde Torgler door het andere toestel op. Dimitrof wenscht wederom verschil lende dingen te weten, o.a. wie de onmid dellijke chef van dezen getuige was. De President vindt hier een aanlei ding Dimitrof met nadruk er voor te waar schuwen geen vprdore nanr Dr. Buengers meening volkomen overbodige vragen ie stellen Dimitrof wilde graag weten, tot welke partij get behoort. Get. Kohls verklaart, nadat de presi dent opnieuw zijn twijfel over de noodza kelijkheid van deze vraag heeft uitgespro ken. nog nooit iid van een partij te zijn ge weest Na de pauze wordt den reeds verhoorden getuige Wockoeck gevraagd, hoe hij hot verklaart dat na 9 uur 's avonds iemand het Hijksdaggebouw nog door portaal II kon verlaten zooals get. Bogun beweerde. Get Wockoeck: „Als het juist is,wat get. Bogun heeft gezien, dan moet er iemand binnen geweest zijn die den betrokkene heeft uitgelaten". D r. Werner: Heeft getuige eenige aan wijzingen, waardoor hij verdenking tegen een bepaald persoon koestert? Gfltuige: Neen, die heb ik niet. Get ir. Risse, die het toezicht over technische kwesties van het Rljksdagge- bouw heeft antwoordt o.a. op eenige vra gen van Dr. Sack naar aanleiding van op merkingen in het Bruinboek, het uitgeslo ten te achten, dat in den kelder in stilte kisten met brandbaar materiaal gebracht kunnen zijn. De procureur-generaal. Dr. Werner, vraagt dan of het personeel waarmee get werkte betrouwbaar was en oi men van hen mocht aannemen, dat zij vreemde lieden zouden helpen bij het verkeer door dez.g.n. onderaardsche gangen. G e t u i ge Dat acht ik volkomen uitge sloten. D i m i tr o f wil van get. weten of sedert Januari nieuwe arbeiders in dienst zijn ge nomen. Voor zoover get., bekend is waren in zijn afdeeling na Januari twee arbeiders er bii eekomen. Dimitrof: Welke politieke richting hadden deze lied Getuige: Het is niet mijn tnak een on derzoek in te stellen naar de politieke rich ting van het personeel, doch slechts naar hun bekwaamheid. Get. hoofdmachinist M u t z k e verklaart in de onderaardsche gang niets verdachts te. hebben bemerkt Hij koestert ook geen verdenking tegen bepaalde personen. Dr. Sack: Den Zondag voor den brand zou volgens het Rruinhoek een „algemeen appèl der brandstichterscolonne" zijn ge houden (vroolijkheid). Getuige: Daarvan heb ik niets ge- mertk. Ook de S.S.-wacht, die met 20 man in het Huis van den Rijksdagpresident zou zijn geweest, heb ik niet gezien Dr. P a r i s i u s constateert at op 27 Februari de Rijksdagpresident niet eensin het gebouw heeft gewoond. De procureur-generaal, Dr. Werner, ver klaart. naar aanleiding van de passage in het Bruinboek: Er is thans wel over de onderaardsche gang gesproken en wij ko men daardoor op een gebied, dat in het Bruinboek een belangrijke rol speelt Wij hebben reeds j.l. Zaterdag twee leugens uit dit boek ontmaskerd. De eene is dat de Mi nister-president de Rijksdagbeambten te vroeg naar huis heeft gestuurd om lastige getuigen kwijt te raken, en de tweede, dat brandweer-commandant Gemmp vel schillende uitlatingen zou hebben gedaan, o.a. dat de brandweer te laat gealarmeerd zou zijn, zoodat de S.A. eerder aanwezig was. Voorts dat de Minister-President maat regelen tot bestrijding van het vuur zou hebben verhinderd en tenslotte dat hij groote voorraden brandbaar materiaal in den Rijksdag had laten brengen. In het Bruinboek wordt zonder te probeeren een bewiis ervan te geven, beweerd, dat door de onderasrdsehe gang onder leiding van drie personen, n.l. politie-president Heines uit Breslau. luit. Schulz en politie-president Graaf Helldorf uit Potsdam S.A.-afdeelin- gen den Rijksdag ziin binnengedrongen en daar den brand hebhen gesticht Dr. Werner stelde thans voor om in verband met de leugenachtige beweringen in het Bruinboek voorgesteld den politie- president Heines (Breslau), luit. Schulz en den politie-president Graaf Helldorf (Pots dam) als getuigen te hooren en hen te doen verklaren dat zij met de aangelegenheid van de onderaardsche gang tusschen het Riiksdaggebouw on het huis van den Pre sident van den Rijksdag, niet het min®te te doen hebhen. Verder stelde Dr. Werner voor den Pruisi sch en Minister-President Goering en Rijks minister Dr. Goebhels uit te noodigen voor het Rijksgerechtshof te verschijnen, ter weerlegging van de beweringen in het Bruinboek, dat zij beiden de intelloctueele ontwerpers van het nlan tot stichting van den brand in den Rijksdag zijn geweest Overeenkomstig dit voorstel van Dr. Wer- er besloot de Senaat Goerjng en Ooehbetc uit te noodigen en de politie-presidenten Graaf Helldorf en Heines en luit. Schuit» als getuigen te dagvaarden. De drie laatstgenoemde getuigen zullen RTsohUnlijk Vrijdag worden gehoord Een tijdstip voor het verhoor van Minister n-ociHnnf Onerintr en den RJ'kminister Goeb hels, is nog niet vastgesteld. In het verder verloop verzoekt Dimitrof dat hem het Rruinhoek ter hesrhikking ec ■told zal worden. Hii verklaarde dat het onbegrijpelijk, ongelooflijk en nanr zijn mee- nin"- ook onrechtvaardig is, wanneer zijn aanklagers dit hoek in handen hebben en hij als beklaagde het boek en het. mate riaal niet kent President „Ik wijs de uitdrukking ngelnoflijk" als onbehoorlijk terug Dimitrof: „Ik verlang, mijnheer de President, dat ik dit boek ter inzage krijg De Voorzitter waarschuwt beklaagde Dimitrof, dat deze zich behoorlijk moet ge dragen. omdal hij anders weer zal worden verwijderd. Dimitrof roept opnieuw opgewonden: Ik verzoek hel hoek. De Voorzitier deelt mede, dat de be slissing over het voorstel van Dimitrol Woensdagochtend zal worden bekend ge maakt. l)o zitting wordt dan verdaagd. De zuster van Dimitrol Vaz Dins had te Amsterdam een onder houd mei de zuster van Dimitrof, on haai doorreis naar Kopenhagen, waar zij, als el ders, in vergaderingen zal spreken om de wereld de waarheid over haar broer te ver tellen. Zij zeide van het proces te Berlijn den indruk te hebhen. dat men de vraag schuwt: „Wie heeft nu eigenlijk den biand gesticht" Met. den aanslag op de kathedraal te Sofia had haar broer niets te maken gehad. Zij is overtuigd, dat haar broer ook on schuldig is aan de brandstichting te Berlijn Hebt U Uw broer nog gesproken? Tweemaal, maar in het bijzijn van zijn verdediger en den tolk. Van mishandeling vertelde hij niets, maar de zeven maandev voorarrest waren zwaar, héél zwaar. De eerste vijf maanden was hij dag en nacht zwaar geboeid. Maar gebroken is hij niet, daarvoor is hij een te eerliik en oprecht strijder voor zijn beginselen. Licha melijk heeft hij het wel zwaar te verduren gehad, hij is b.v. 9 K.G. in gewicht afge nomen Ne*erlandsch journalist door de politie verhoord Gis'ermiddag is de Nederlandsche journa list jhr. mr. C. de Marees van Swinderen. die medewerkt aan verschillende Neder landsche en NVderlandsch-Indische dagbla den en o.a. artikelen schrijft over het Rijks- dagprooes. op het politiepresidium ontbo dpn, om verhoord te worden. Jhr. de Marees van Swinderen zou in Nederland sche en Nederlandsrh-Indische bladen de regeering en haar leiders verachtelijk heb ben gemaakt, in het hijzondor in een arti kel onder den titel „Berlijnsche Causerieën" en in de „Indische Courant", waarin hij de nationaal-socialistische leiders zou hebbel beleedigd. Na^ een kort verhoor kon Jhr. De Marees van Swinderen het politie-presidium weer verlaten. JOODSCHE VLUCHTELINGEN Volgens den voorzitter van de Zionisti sche wereld-organisatie bedraagt het aantal Joodsche vluchtelingen uit Duitschland thans 69,000. Een ramp die vele millioenen treft MOSKOU, 18 October. Volgens een bericht an het Sovjettelegraafagentschap, wordt 't stroomgebied van de Gele Rivier weer door een reusachtige overstrooming geteisterd, die de groote overstrooming van 1931 nog overtreft De nood der bevolking in het ge troffen gebied is schrikwekkend. Het aan- fel slachtoffers kan nog niet bij benade ring worden vastgesteld. De ramp is bespoe digd door de langdurige ononderbroken regenval, waardoor uitgestrekte gelJiedon en groote gedeelten van verscheidene pro vinciën in een onafzienbare watervlakte zijn herschapen. De bewoners, voor zoover zij het leven e«* niet bij hebben ingeschoten, hebben have en goed verloren. Er heerscht een vreeselijke hongersnood, waaronder minstens 20 mil lioen menschen lijden. Tot nog toe was nog geen enkele hulpverleening aan de slachtof fers mogelijk. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK Sociaal-democratische vergaderin gen verboden. Uit Weenen: Het congres der sociaal-de mocraten heeft gister een resolutie aange nomen, waarin geëischt wordt de weder- bijeenroeping van het parlement, het her stel van de coalitievrijheid en van verga deren en drukpers voor alle democratische partijen en de ontbinding en ontwapening der fascistische formaties. De partij kondigt een versterkte activiteit aan. De politie heeft alle vergaderingen der sociaal-democraten, die gisteravond gehou den zouden worden bij de sluiting van 't sociaal-democratische congres, verboden. 0.p deze vergaderingen zouden verschil lende internationale sociaal-democraten, o.a. Van der Velde, het woord voeren. EEN VERSTANDIG EN NUCHTER OORDEEL VAN Dr. LODER. Mr. B. C. J. I-oder, oud-president van het Permanente Hof voor Internationale Justi tie, heeft aan de „Vooruit" zijn meening tc kennen gegeven over Duitschlands treden uit den Volkenbond. Wat den Volkenbond betreft, aldus Mr. Loder. niet iedere staat kan er lid van worden, maar ieder lid heeft het recht tot uittreden. Het is te begrijpen, dat de Vol kenbond graag zooveel mogelijk leden be houdt Immers, volgens de statuten is elk bedankend lid verplicht nog gednrendp twee jaar contributie te betalen na zijn uit treden. maar Japan heeft zich daar nooit aan gehouden en sommige, andere staten hebben überhaupt nog nooit betaald Het gevolg is, dat er in Genève al hard bezuinigd wordt. En het ernstigste is, dat deze wijze mèt den Volkenbond ook de arbeid van het Permanente Hof bedreigd wordt Voor geen enkelen ingewijde Jtan Duitsch lands jongste stap een verrassing zijn na de historie der laatste jaren, waarin de malige geallieerden het Verdrag van Versailles zonder ophouden hebben ge schonden rnstige gevolgen voor den de zijn naar Mr. Loders in zicht van deze gebeurtenis niet verwachten. Naar zijn njeening heeft geen enkele staat geld genoeg om een oorlog te financieren en bovendien is voor geen enkelen staat eenig aanwijsbaar doel aanwezig, dat een oorlog waard zou zijn Verklaring van Dr. NoB. Aan den Haagschen Dr. C. G. N. Noë Is. toen hij te Berlijn was voor het hijwonen pen Gvnaecnlngenconsrres, verzocht als arts en als landgenoot Van der Luhbe ie willen onderzoeken on lïehameHik letsel. Hij had zich daartoe principieel niet onge negen verklnard, doch er verder niets meer van gehoord. Hij deelt dit mede, om dat in verschillende groote bladen zijn naam genoemd was in den vorm van aller lei fantastische berichten. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND Reeds zes millioen menschen gestorven Uit Warschau wordt gemeld, dat in den tijd van Januari tot Augustus van dit jaar in de C.akraïne zes millioen menschen den hongerdood zijn gestorvep, dat is onge veer 15 pet. van alle inwoners van sovjet- Rusland. Voorts zouden in denzelfden tijd ongeveer negen millioen hongerende boe ren hun dorpen hebben verlaten en op zoek naar voedsel naar andere gebieden in de sovjet-unie zijn getrokken. Eenige distrie ten, zooals Winica en Tschernigow zouden hierdoor bijna geheel ontvolkt zijn. De sovjet-regeering te Moskou beeft een bijzondere afdeeling voor de kolonisatie in het leven geroepen, welke tot taak heeft, deze ontvolkte gebieden in de Oekraïne te koloniseeren. Geen gewetensdwang. De plaatsvervanger van Hitier, Hess, vaardigt de volgende beschikking uit. In aansluiting op de verklaring van Rijks bisschop Mueller, dat geen predikant er schade' van mag ondervinden, dat hij niet. behoort tot de geloofsbeweging der Deut sche Christen, beschik ik: Geen nat.-soc. mag er eenig nadeel van ondervinden, dat hij niet behoort tot een bepaalde geloofsbeweging of confessie of omdat hij in het geheel geen kerkelijke gezindheid heeft. Het geloof is hoogst indi- vidueele zaak, die ieder slechts voor zijn geweten heeft te verantwoorden. Gewetens dwang mag niet worden uitgeoefend. Uit Oost-lndie DE MUITERIJ OP DE ..ZEVEN PROVINCIËN' Met het s.s. „Sibajak" van de Rotterdam- sche Llovd is de luitenant-ter-zee eerste klasse Meye r, een van de officieren van de „Zeven Provinciën" in ons land terugge keerd. Aan een onderhoud, dat de „Tel." met dezen officier had, ontleenen wij het vol gende: Het is pbsoluut niet waar, aldus de heer Meyer, dat wij als officieren te voren had den kunnen weten, dat een deel der beman ning aan het muiten zou slaan. Men moet de menialiteit der inlanders kennen, om te weten, dat zij in hun eigen taaltje complotten kunnen smeden, terwijl men er als het ware bij staat. En deze ge beurtenis heeft we| duidelijk bewezen, hoe verkeerd het was steeds meer inlanders aan boord van oorlogsbodems toe te laten en op »p kweeken tot soldaten, waarop men niet kan rekenen. Alles was achteraf beschouwd zoo in het geheim georganiseerd, dat wij er werkelijk niets van wisten en ook zeker niet aan een eventueel uitbreken van ongeregeld heden hadden gedacht, toen wij van boord zijn gegaan. Toen commandant Eyke'en- hoom op den bewusten dag 's morgens van boord ging, zeide hij mij zoo en passant: ..Vanavond zullen wij elkaar wel in de soos vinden." Ook hierin ligt tevens het bewijs, dat zelfs de commandant op dat moment zeker niet kon vermoeden ,dat er onder de bemanning iets broeide Achteraf beschouwd is het o zoo gemak kelijk, oordeelen te vellen over de gebeur tenissen, maar u begrijpt toch wel, dat wij zeker niet van boord zouden zijn gegaan, als wij ook maar even hadden getwijfeld, fk weet werkelijk niet in welk opzicht ik mijn plicht zou hebben verzaakt Ook rij, die aan boord achtergebleven waren, hadden niet het minste vermoeden van wat er zou gaan gebeuren, want anders hadden zij toch stellig mij van deze dingen in kennis gesteld. Het is niet waar, dat ik thans geschorst hen want bij mijn vertrek' naar Nederland heeft men de tijdelijke schorsing doen op heffen en daaruit mag ik misschien een be wijs putten, dat thans ook wel zij. die de zaak reeds ten deele hebben berecht, van mijn onsehuid overtuigd zijn. Maar ik zal den dag loven, waarop een on verpolitiek to jury eerlijk en oprecht oordeel zal vellen. Meer heb ik u niet te zeggen. AMSTERDAM D. C. ENDERT f Te Haarlem is, 86 jaar oud, overleden de heer D. O. Endef:, oud-hoofdingenieur der Gemeente Waterleidingen van de hoofdstad. STAKING IN DE BOUWVAKKEN Maandagmorgen hebben communistisch ge zinde bouwarbeiders en arbeiders, die onder dwang der communiën staan, om de loons verlaging den arbeid neergelegd by de bouw werken van Heineken's bierbrouwerij, *>y Becht en, Dyserinck en by enkele kleinere werken. DE GEZONDHEIDSCOMMISSIE Maandagavond is in een vergadering van de gezondheidscommissie geprotesteerd tegen het voornemen der regeering tot opheffing der gezondheidscommissie. Nie": officieel wordt meegedeeld, dat het gemeentebestuur van Amsterdam aan Ged. Staten kenbaar heef: gemaakt, geen prijs te stellen op het behoud van de Gezondheidscom- HITLERS REDE VERBODEN De uitzending van Hitiers rede, door <fe radio-distributie-centrales was door de com missie van advies voor de radiodistributie afgebroken geworden. Deze zaak is thans in onderzoek DE VLEESCHPRIJS De „Vereenigde Amsterdamsche Slagers" besloten d€ pry zen van rundvleesch en vet te verhoogen met 20 cent per kilo en die van het kalfsvleesch met 30 cent per kilo In deze prysverhooging zijn niet verdisconteerd de komende omzetbelasting en de verhoogde in koopsprijzen van rund- en knlfsvlees.h, welke ien rund gemiddeld f 25 en op een kalf f 35 bedragen. AUTO TE WATER Maandagavond is een luxe auto by het Muntplein in het water van het Rokin ge reden. Hc'; ongeval geschiedde, dom-dat de bestuurder een tram achterop wilde ryden, juist on het oogenblik dat ook van d-m an deren kant een tram naderde. Om een bot- •ing te voorkomen gooide hy het atuui naar rechts, met het gevolg, dat hij pardoes te water reed. Een brigadier van politie en bur gers wisten de beide drenkelingen, die vuur water hadden gedronken, 'ie redden Een kraa? wagen bracht de auto op den wal. Weerbericht. Hoogste stand te München 767 0. Laagste stand te Reykjavik 736.8. Stand vanmorgen halftwaalf 764.4. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door hel Kon. Ned. MeteoroL Instituut te ">6 Bilt) Zwakke tot matige Z. tot O. wind; gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, moge lijk nachtvorst, weinig verandering in dag temperatuur. De hooge druk verplaatste zich naar het vasteland en nam bij de Oostzee zoo snel toe dat daar nu de voornaamste kern ligt Tusschen deze en de hooge drukking in M.- Europa ligt nog een overschot van de de pressie, die in .4.W. Duitschland nog regen brenct. De Westelijke depressie nam in Duitschland in diepte af, maar breidt zich over de Golf van Biscaye uit. In centra* Europa is overal stil weer, met ochtend nevels. In N.O. Duitschland is het nog regenachtig. Scandinavië heeft regen in hrt N., opklarend weer in het Z. en O. Op de Britsche eilanden waait het krachtig uit het Z., maar valt weinir regen. De temperatuur daalde in N.-Frankrijk en N.-Scandinavië be neden het vri *punt. In W. Europa zal de orhtendtemperatuur toenemen van de hooge druk op de Oostzee zijn O. winden te wach ten, met kans op nachtvorst, en aanvanke lijk weinig of geen regen. STORMWAARSCHUWINGSDTENST Geseind van De Pilt 17 Oct. 8 uur n.m.7 Attentiesein neerhalen. THERMOMETDRSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 12.2 C. 19 OCTOBER. Zonsopgang 6 33 uur, zonsondergang 4.56 uur Nieuwe maan 6.05 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 OCTOBER. Van 's avonds 5.26 uur tot 's morgens 6.05 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Heden Vorig "'nrtzhnrg 0.00 O.fH) Canb 1.61 169 S rnnt-harg 0.0" -0/0 Ems ill 1.05 BrHs» h 1.35 1.31 Cohlenz 1.65 1.65 KueinMden O.'O-o.OO Trier -0.04 -n.07 Kehl 2.61 2.64 Keulen 1.24 1.10 Maxaa 3.97 4.01 Riihrort -0.39 -0.63 Diedeshelm 0.35 0.37 W-Hel -0.73 -0.90 Mannheim 2.55 9.62 Emmerik 0.5t O.Sl Lolir 1.00 0.99 DuHseldorf 0.59 0.40 Malnz 0.39 -0.15 Maastricht 40.70 40.55 Hingen 1.51 1.55 Venlo 10.75 10.76 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 19 October Delfzfll 11/6 23 37 HellevoetsL 2.42 16/X) Terschelling 8.92<>.47 Willemstad 336 16.48 llarlin-en 9.15 21.35 Hrouwerah. 1.64 14.12 Den Helder 6.55 ie.30 Zh-rikzee 2.36 14.43 Uinutuen 2.11 16.01 Wemeldlnge 2.63 16.06 H v Holland ï.f6 14/7 Vlisslngen 1.02 i3.u9 Schevenlnttn '.06 U.z7 Teroeuzvn 1.36 13.43 1 ntt rdam 4.i8 1«t.u6 Hansw-ert 2.26 14.31 ROODE BETOOGING IN R.A.I.-GEBOUW Rumoerige massa-meeting. In het R.A.I.-gebouw hebben de Federatie Amsterdam van de S.D.A.P. en de Amster damsche Bestuurdersbond gistera\ond een groote betoog.ng georganiseerd om te pro testeeren tegen de maatregelen van de re geering tot verlaging van den werkloozen- steun, en tevens ter bestrijding van fascisme en nationaal-socialisme. Naar schatting was de groote tentoonstel lingshal gevuld met een 25.000 belangstel lenden. Door den heer De Miranda, die de ver gadering presideerde, werd de wensch uit gesproken, dat deze meeting indruk zou mo gen maken op de Tweede Kamer, bij de behandeling der interpellatie-Kupers inz. de werkloozensteun. Achtereenvolgens werd daarna door de heeren H. Me ij er, Oude geest en Vlie gen op de welbekende wijze het woord ge voerd. Er heerschte in de zaal een onrustige stem ming, daar 't gesprokene niet tot 't gehee- le publiek doordrong. Er vormden zioh ach ter in de zaal rondwandelende en dehattee- rende groepen, En zelfs werd er met de „Tribune" gecolporteerd. Door branrigeroep ontstond zooiets als een begin van paniek, waarvan een aantal fascistische jongelui de oorzaak waren. Ook „Volk en Vaderland'" werd onder het publiek te koop aangeboden. Door de politie werd enkele malen ingegre pen. Bij h t uiteengaan der vergadering ging het verder rustig toe. INBRAKEN Onbevoegden hebben zich toegang ver schaft tot een school aan het Bilderdijk- park. In het kamertje van het hoofd waren twee kasten opengebroken, terwijl de in houd over den grond verspreid was Er kon niet opgegeven worden, wat vermist werd Onbekenden hebben zich. vermoedelijk door middel van opensluiting, toegang ver schaft tot een Derceel in de Van Olden- har ieveldstraat. Ontvreemd werd een geld kistje, inhoudende ruim 200.— en eenige bescheiden EIGENAARDIG GEVAL In den afgeloopon nacht zag een agent van politie op het Singel hij de Raadhuis- na enn tweetal personen rijden 1 handkar. Daar de handkar niet van licht voorzien was. wilde de agent er heen gaan om proces-verbaal op te maken. Toen de mannen dit bemerkten, lieten zij ecliter de handkar ln den steek en namen de vlucht. Rij onderzoek hlcek de handkar een aantai nieuwe .Tapansehe matten te bevatten. Of deze van diefstal afkomstig waren kon nog niet worden vastgesteld. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. De handkar is naar hot bure«<« V'armoesstraat gebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2