IHcuwc geii&dft (tfouraitt ISRT Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. 50-35-20 IBONNEMENT» (Per kwartaal In Leiden en in plaaL Een waar "n agentschap gevestigd Is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week - I018 Voor het Buitenland bi] wekelijk- iche rending «4-50 Bi] dageüjksche zending n5-50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesbiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 18 OCTOBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels.....L17VJ Elke regel meer0.22V4 Ingez. Mededeelingen Van 1—5 regels b 2 30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 No. 4097 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD WE VORDEREN Inzake de bezuiniging op het lager onder- Wijs vorderen we nu toch werkelijk. Zeker, er worden nog wel heel wat leelijke dingen gezegd. Zoo ontzag een protesteerende pleitbezor ger voor de openbare school zich niet om te dreigen met de stichting van neutrale bij zondere scholen, natuurlijk met geld der overheid en vlak daarop riep hij uit: „Het zou een betere bezuiniging zijn, als 'de rente van de waarborgsommen der bij zondere scholen, na bet verstrijken \an de laatste afrekening, niet meer werd uVbe- betaald." Aldus: zelf geld opstrijken en anderen rechtmatige rente onthouden: de oude, booze S Zoo acht het nieuwe weekblad ,,H e t Ned. Volk' zich aan zijn liberale objec tiviteit verplicht te schrijven: ,J)Q uitbreiding van het bijzonder onder wijs heeft de versplintering ook doen uit breiden over Let openbaar onderwijs zelfs in nog sterkere mate in verband met de verlangde „alom tegenwoordigheid van het openbaar onderwijs." Dat woordje „ook" verraadt hier de men taliteit Versplintering was er reeds bij het bijzonder onderwijs; zoo is het nu ook ge worden bij de openbare school. Zoo toont de roode pers, dat zij nog vast; Zit aan verouderde begrippen, als zij schrijft: Gelukkig ,,verklaa«f de minister nu openlijk, dat con centratie voor de bijzondere school even noodzakelijk is als voor de openbare. In wetswijziging voor dit doel ziet hij geen heil, doch hij deelt mede, dat hij zich hier omtrent met de centrale schoolorganisaties zal verstaan," j Dat de minister over de gelijke nood zakelijkheid zou gesproken hebben, kunnen •we niet toegeven, want hij- wees er juist op, dat de kleine schooltjes bij 't openbaar on derwijs gevonden worden. En overigens gaf men te Gaastmeer het heerlijke ongedwon gen antwoord op de onbillijke critiek: de beide christelijke scholen aldaar, een Gere formeerde en een Hervormde, zijn omgezet in één school, welke nu zeventig leerlingen telt. Ondanks de onbehoorlijke dingen, welke er nog dagelijks gezegd worden, houden we echter vol: we vorderen. We hebben wie had dat ooit gedacht bondgenooten gekregen in de vrijzinnig» pers. Nu minister Marchant de cijfers ovei kleine openbare en bijzondere scholen ge geven heeft, neemt deze pers ze over en in de Vrijz.-democraat schrijft een nieuw» medewerker onder het pseudoniem Scipio (men zegt, dat er vroeger een M. onder die artikelen stond), zulke harde waarheden .voor ontevreden geestverwanten, dat menig een van schrik terugdeinst Het praatje over de twee dwergscholen te ^Vons is heelemaai uit de wereld: de vrij zinnige pers heeft het zelf tegen gesproken. De man, die het verzon, zwijgt tot heden. Een rechtstreeksch antwoord op .Vraag, in welke statistiek men toch gelezen had, dat er tien bijzondere scholen zijn met minder dan 20 en 73 met 21—40 leerlingen, hebben we niet gekregen. Maar het beruchte Comité van actie deelde aan de Vrij dem. mee, dat men de statistiek van... 1929 gebezigd had. Het genoemde weekblad laat het daarbij, 'doch de opmerking moet gemaakt worden, dat het comité hier nog een slag om de arm houdt Het zegt n.l. niet, dat het de statistiek yan gewoon en uitgebreid lager onder- Wijs bedoelt en dat verandert heel de zaak. De minister handelt over de opheffing van kleine lagere scholen; niet over u.l.o. scholen en het comité moet dus geen sta tistiek voor kleine bijzondere u.l.o.-inrich- tingen gebruiken en dan nog van1929. Een beetje meer objectiviteit kan nog geen kwaad; maarondanks dit comité dur ven we zeggen: we vorderen! 'opheffing der commissies zal voortvloeien. Vooral wordt dan gewezen op de bijzon dere beteekenis van 't instituut in kleine gemeenten, waar de Gezondheidscommissies zouden vormen een onmisbare schakel tus- schen overheid en volk. Het komt ons voor, dat, alle goede bedoe lingen ten spijt, ook deze actie weer blijk geeft van een ernstige misvatting. Zou men nu waarlijk meenon, dat er Kamerleden gevonden worden, die van oor deel zijn, dat de Gezondheidscommissies geen enkel nut afwerpen, of dat de Regeo ring deze zienswijze is toegedaan? In parlementaire kringen is men' vol komen doordrongen van 't feit, dat iedere bezuinigingsmaatregel beteekent opheffing inkrimping of aantasting van iets, wat aarde heeft voor onze samenleving. Maar daarin schuilt nu juist de ernst van deze crisis, dat dergelijke pijnlijke maat regelen moeten worden getroffen. Een Regeering, die haar taak zou willen beperken tot besnoeiing van hetgeen vol trekt n u 11 e 10 os is, zou- met haar bczuinigingsarbeid vrij spoedig gereed zijn Overigens zal men goed doen de beteeke nis der Gezondheidscommissies, ook wat de kleine gemeenten betreft, niet te over schatten. Men vergete niet, dat op grond van de voorschriften, der geldende Woningwet het bouwtoezicht ook ten plattelande de laatste jaren belangrijk is verbeterd en dat die aan de volksgezondheid is ten goede gekomen En ai geven we toe, dat verschillende immissies haar taak met groote ambitie en nauwgezetheid hebben vervuld, daar tegenover staat, dat men hier en daar ook wel een andere opvatting had van zijn werk. In geen geval bestaat er aanleiding om de opheffing dier commissies al te tragisch op tu nemen. HAAST GEBRUIKELIJKE PROTESTACTIE Het zal wel niemand verwonderen, dat in onze dagen van actie, agitatie en protest meeting de Gezondheidscommissies, die ten doode staan opgeschreven, zich reeds mogen verheugen in een protestactie, waarop zij naar geldende begrippen mogen aanspraak maken. Bij monde van het bestuur van het Neder landsch congres voor openbare gezondheids regeling is namelijk een actie op touw ge zet, die bedoelt, door persoonlijk bezoek de leden der Tweede Kamer van de noodzak» lijkheid van behoud dior commissies te Overtuigen. Voorts zal aan de leden der Staten-Gene- raai een nota worden gezonden, v wordt uiteengezet de ernstige schade voor de volksgezondheid, die uit de voorgenomen BEZUINIGING OP OFFICIEELE PUBLICATIES „ONNOODIG EN KOSTBAAR". De wnd. directeur-generaal van den land bouw heeft een schrijven gericht tot de hoofden van onder de directie van den landbouw ressorteerende takken van dienst, waarin hij aandringt op bezuiniging van publicaties, daar het volgen van een ze' traditie, het voegen naar een aangenomen kader, dikwijls een vorm en omvang heeft doen behouden, welke onnoodig en kostbaar zijn. Inderdaad, zoo iets is reeds meer opge merkt Dalende Welvaart in Nederland Sedert 1930 daalden de inkomens met 700 millioen De vermogens liepen met 4 milliard terug LAAGTERECORD BEREIKT In verband met de groote belangstel ling naar de nieuwste gegevens der in komens en vermogens in Nederland, zijn in de negende aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek enkele voorloopige totaalcijfers betreffende de statistiek der rijksinkomsten- en vermogensbelas ting opgenomen voor het belastingjaar 1932/1933. Uit deze voorloopige gegevens, die in dit maandschrift in vergelijking wor den gebracht met de overeenkomstige gegevens van 1 Mei 1915 af, blijkt, dat het bedrag der zuivere inkomens vóór den kinderaftrek voor het belastingjaar 1930/1931 het hoogst is geweest, n.l. 4.367 millioen en dat daarop als ge volg van de in 1929 opnieuw ingetreden oeconomische crisis een teruggang is gevolgd tot 3.657 millioen voor 1932- 1933, welke daling 16.26 pet. uitmaakt van het topjaar 1930/1931. Het gemid deld inkomen per aangeslagene bedroeg over 1932/1933 2.192 millioen, en be reikte hierdoor over dit jaar het laag ste punt van alle vergeleken jaren. De aandacht zij erop gevestigd, dat het bedrag van de inkomens in het al gemeen betrekking heeft op de inkom sten, genoten in het voorgaande kalen derjaar, zoodat bovengenoemd bedrag van 3.657 millioen de inkomsten be treft over het kalenderjaar 1931. Het bedrag van de in de vermogens belasting vallende vermogens bereikte het hoogste punt over het belastingjaar 1929/1930, n.l. 15.666 millioen, waar op 'n teruggang is gevolgd tot 11.718 millioen over 1932/1933 (daling 25,20 pet.). Het gemiddeld vermogen per aan geslagene was van alle vergeleken jaren ook het laagst over 1932/1933, n'Jï 65,000. Opgemerkt zij, dat deze bedra gen den toestand aangeven bij den aan vang van het belastingjaar op 1 Mei 1932. Voor meer uitvoerige gegevens zij naar het Maandschrift verwezen. f RCF. WISSE'S REIS NAAR INDIE LEZING TE APELDOORN Dinsdagavond trad prof. G. Wisse op in het Geref. Kerkgebouw aan de Marialaan te Apeldoorn met een lezing over zijn reis naar Indië. Prof. Wisse begon met er op te wijzen, dat een christen als pelgrim een reiziger van professie is, die de landen en' zeeën welke hij bezoekt anders ziet dan een wereldling. Hij beziet alles in eeuwigheidslicht en van uit het gezichtspunt van het Koninkrijk Gods. Op zulk een reis heeft de reiziger legenheid zichzelf te analyseeren en te z dat Gods rijke wereldideeën niet zijn uitge put in een land of volk. De idee van Gods schepping in een pluriforme wereld open baart zich in een pluriforme menschheid. Reeds na Port Said komt dit tot openba ring, waar reeds een andere wereld is be lichaamd in menschen en beesten, natuur en bodem. In Indië zelf wordt dat nog machtiger gedemonstreerd in de inwoners, handel en nijverheid en landbouw. De Javaan is kunstzinnig van aanleg, werken echter laat hij gaarne aan de vrouw over. In dit verband wees spreker op de con currentie van Japan. Hierna beschreef prof. Wisse de religies Indië, waarbij hij opmerkte, dat bij de cultuurbevolking van Indië de politieke en religieuze constellatie niet principieel helijnd is. Indië vergeleek spreker bij het oud-Liberalisme in Holland. Ned.-Indië heeft noodig doorwerking der AR. beginselen, ter voorkoming van con- servatief-liberale versteening of anarchisti sche avonturen. Zegenrijk werk kan in dii opzicht dë Kerk verrichten. Eenerzijds dooi opbouw van eigen leden; anderzijds dooi missionair werk. Na een schets van Indië met zijn wouden en bergen, stroomen en ravijnen enz., wees spreker er op; dat men na een bezoek aan Indië culturee}, religieus en aesthetisch vei rij kt naar den geest terugkeert GELOOF EN WETENSCHAP Bij de viering van het tweede lustrum der R.K. Universiteit te Nijmegen werd ook het woord gevoerd door Minister Marchant Diens rede trok zeer de aandacht en zal nog wel eens besproken worden. We geven er thans een paar grepen uit: „De regeermg aldus de minister heeft het op prijs gc steld bij de viering van het tweede lus trum van uw uni versiteit blijk te ge ven van haar belang stelling, omdat de viering van groote beteekenis is zoowel voor het onderwijs als voor de weten schap. De vestiging dezer universiteit was hier in Neder land niet zoo eenvou dig. De officieels wetenschap had on DE SALARISSEN VAN HET RIJKSPERSONEEL ADRES DER ONDERWIJSCENTRALE. De Onderwijscentrale heeft een adres ge zonden aan den Raad van Ministers, waar in zij de regeering verzoekt af te zien van haar plannen tot verdere verlaging van de salarissen van het rijkspersoneel en de on derwijzers, terwijl zij bovendien bezwaar maakt tegen het voornemen der regeering om de ongehuwden in dubbele mate te tref fen. Verder meent zij, ten opzichte van haar salarispositie, in vergelijking met de ambte naren, te laag geplaatst te zijn. Minister Marchant bewust een eigen cachet gekregen, onbe wust, want zij meende zonder cachet te le ven. Zij meende als de wetenschap, zonder meer, andere inzichten dan de hare van het terrein der wetenschap te kunnen uitsluiten. Zij was verwend, en verwende lieden, ver wend door monopolie of wat ook wij zien het dagelijks om ons heen kunnen ge makkelijk het spoor bijster worden". De minister zette daarna uiteen, dat de officieele wetenschap hoopte den godsdienst steeds meer te overwoekeren en overbodig te maken, maar hij vervolgde dan: „Het is duidelijk, dat het juist andersom is. Ook nieuwe ontdekkingen van de weten schap en verscherpingen van het mensche- lijk vernuft moeten de ondoorgrondelijke wonderen van Gods scheppingen hooger ver heffen. De wetenschap, ook vooral de uni versitaire wetenschap, is als alle menischen- werk aan den godsdienst gesubordineerd. De godsdienst ondervindt van de weten schap geenerlei concurrentie. De godsdienst beperkt evenmin het terrein van de weten schap als omgekeerd. Dat het wellicht an ders is begrepen moet zijn voortgevloeid uit den waan dat de godsdienst zijn terrein met prikkeldraad omgaf, teneinde usurpatie van de wetenschap te weren, dat men de weten schap vleugellam zou maken om haar te verhinderen tot de hoogten van den gods dienst op te stijgen". Zich daarna tot de R.K. universiteit wen dend, vervolgde de minister: Uit de godsdienstige samenleving is in den loop der eeuwen opgebloeid een roomsche wetensohap, een roomsche kunst. Niemand zal haar eigen bestaan ontkennen. Wij vat ten dat alles samen in het woord cultuur. Deze tien jaar hebben gedaan wat vorige tien jaar niet vermochten. Zij hebben de er kenning van het bestaahrecht van een r. k. universiteit afgedwongen. Het is een onmis- haar deel geworden van het nationale we tenschappelijk geheel. Aanschouwelijk is be wezen dat ook een r.k. universiteit aan de hoogste "is ..en *v*'N-"'chap kan voldoen. DE WERKLOOSHEID STABIEL. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat de werkloosheid on der de 601.800 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ereenigingen in de week van 25 tot en met 30 September 1933 heeft bedragen 24,1 pet., terwijl zij in de vorige verslagweek (4 tot en met 9 September) bedroeg 24,5 pet. Laat men den mijnbouw, waarin wisselende werk loosheid heerscht, buiten beschouwing, dan blijkt de werkloosheid nagenoeg niet ver anderd te zijn. STOOMTRAM MIJ. OOSTELIJK GRONINGEN. De directie van de Stoomtramvvegmaat- schappij Oostélijk-Groningen, heeft den mi nister van waterstaat verzocht goed te keu ren, dat de loonen per 1 Januari 1934 voor het geheele personeel worden verlaagd 4 vijf pet, ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. De firma Ruys Co., Hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Llovd meldt, dat de boottrein, aansluiting gevend op het m.r „Dempo", hetwelk Vrijdag 20 October a.s van Marseille vertrekt, op Donderdag 19 Oc tober te 15.40 uur van Den Haag H.S.M., te 16.12 uur van Rotterdam D.P. en te 17.17 uur van Roosendaal zal vertrekken. BOND VAN J.V. OP G.G. De afd. Groningen van de Ned. Bond van J.V. op G.G. zal op 3 Nov. do 42ste jaarver gadering houden. Do heer B. Boelens, stu dent aan de V.U. zal refereeren over „De Vrije Universiteit cn ons Geref. jeugdwerk' Des namiddags zal de heer A. Zijlstra 'spreken over „Hel voorbeeld der vaderen" terwijl prof. dr K. Schilder hgt woord za! voeren over „Het laatste bericht over Maria" Ds Jonker, van Zuidbroek, spreekt een opwekkend woord over „Zingen of dansen" In de avondvergadering zal Ds Kruijswijk van Hilversum, optreden met het onder werp „Een brandende fakkel en een lich tende roeping". STAATSLEENING RUIM VOLTEEKEND Naar wij vernemen is de 4 pet. tweede Nederlandsche Staatslee- ning 1933, waarop gister de in schrijving was opengesteld, ruim volteekend. Op de verzekerde deelneming zal eenige korting moeten worden toe gepast. LIGA J/OOR DE VEREEN. STATEN VAN EUROPA Donderdagavond a.s. 8 uur, houdt de Liga voor de Vereenigde Staten van Europa ,„Oost-Indië", Middenweg, te Amsterdam een openbare vergadering. Als spreker hoopt op te treden Mr. J. H. Schultz van Haegen, leider van het bureau in Neder land, die een uiteenzetting zal geven het doel en streven der Liga. Voorts zal de secretaris der afdeeling Rotterdam, de heer J. H. Ros, een lezing houden, .Staat en nationaliteitsbeginsel in verband met de Vereenigde Staten van Europa". Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn be noemd tot Stationschef 2e kl. te Nunspeet de Stationschef 3e kl. A. Heisterborg te Zoe- termeer-Zegwaard; tot Stationschef 3e kl. te Budel de Chef-commies J. H. Hemelrijk te Rotterdam D.P.; tot Ingenieur le kl. te Utrecht Hgb. de Ingenieur 2e kl. J. Kater: tot Stationschef 3e kl. te Stiens de Commies H. Verplak te Amsterdam. AUDIËNTIE GOUVERNEUR VAN SLOBBE De heer B. W. T. van Slobbe, gouverneur m Curasao, thans met verlof hier te lande vertoevende, is bereid hen, die hem Cura^aosche aangelegenheden wenschen te spreken, aan het departement van koloniën te 's-Gravenhage te ontvangen op 23 October tusschen 9.30 en 12 uur 's voormiddags, dan wel tusschen 2 en 4 uur 's namiddags. ZIEKTEWET. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsont werp tot wijziging van de Ziektewet de hee- ren Drop, Smeenk, Snoeck Henkemans, Loerakker en Vos. DE ZUSTER VAN DIMITROFF VAN DUITSCHEN BLOET EEN KIND VAN MARX DEN OUWEN De heer G. van Veen (s.d.) schrijft in het tijdschrift Het Kind over de licht- en scha duwzijden der groote emotionaliteit van d»;n Duitscher, en wijst er tevens op, dat onze socialisten bij voorkeur naar het Oosten keken, onder Duilsche invloed stonden en eigen nationaliteit vergaten. Daarom schrijft hij: „Als Duitscbe zendelingen als Wijnkoop Baars en Zwertbroek hier te lande den haat heet stoken bij werkloozen, schooljongens of etherklanten, dan bedoelen ze het waar schijnlijk allemaal goud, zijn naar den smaak van hun volgelingen zelfs „char mant", maar zij druppelen in de volksziel het gif der negatieve gevoelens en kweek en negaten van wie niemand iets heeft te voi vachten, omdat deze moeten leven onder de vloek, dat hun leven „zin" ontbeert. „Zin" kent alleen hij, die uit het gevoel v<xir ds totaliteit leeft". Maar de emotionalist, die leeft bij frase motie, zaait wind en zal storm oogsten. En ik weiger hardnekkig, aldus deze schrijv°i n prachtige beeldspraak, „ik weigei deze Duitsche socialisten en communisten als martelaren te zien, al is mijn sympathi voor hun onderdrukkers veel minder groot dan voor hen natuurlijk. Martelaren zijn ran hoogër en edeler allurehet marte laarschap wortelt niet in de animaal-instinr- tieve, maar in de absolute laag der ziel. de rapporten binnen komen van een eeuwige werkelijkheid. „Het Volk" b.v. springt met den titel mar telaar net zoo vrijgevig om als onze regee ring met haar lintjes. Een minder beteekent hier een oneindig meer. Om nu tot een conclusie te komen. Emo tionaliteit an sich is een gave. Haar functie is het leven te activeeren en tot een eenheid samen te binden. Dat kan zij alleen, als zij gezuiverd is van het primitieve drift lei- Is ze dat niet, dan stelt ze zich in dienst v den duivel. Mijn partij beraadt zich momentcel op een hernieuwing van haar tactiek. Moge kracht vinden het driftleven in haar gen tot redelijk peil terug te dringen en o.a ook de eenheid met ons volk terug te vin den. Bij wijze van overgang ware het goed, dat do S.D.A.P. haar oude en jonge leden he: "olgende lied ieerde zingen! Een kind van Mörx den Ouwen Was ick van Duitschen bloet- Het Vaderland benauwen Dat kon ick 6eltsaem goet. Een prince der emotie Was ick vrij onverveert. De phrase en d-e motie Hadden mij scbier verteert Uit massa's «drift te leven Heb ick te lang getracht Daarom ben 'k ginds verdreven. Om Landt om Luyd-' gebracht. Maar ick zal mij bekeeren Tot een goet instrument. Dat ik mag wederkeeren In mijnen regiment. De wijze zullen de leden nog wel kennen, al hebben ze die in zeer langen tijd niet gezongen. Graag ben ik bereid ook voor andere „emotionalisten" als communisten en fascL ten het Wilhelmus om te zetten. Waar ik sociaal-democraat ben,- help ik natuurlijk eerst mijn eigen vrinden." (hlz. 1) De statistiek van de inkomens en vermo gens in het belastingjaar 1932/1933. Het in komen over 1929 was in 1931 met 16 pet. erminderd. Het vermogen van 1 Mei 1929 tot 1 Mei 1932 met 25 pet. achteruitgegaan. Bij de viering van het tweede lustrum der R.K. Universiteit te Nijmegen heeft Minister Marchant een merkwaardige rede gehouden. fblr 2) Daladier en Simon over Duitschlands breuk met Genève. Totaal 69.000 Duitsch-joodsche vluchtelin- (blz. 91 Het Saargebied en het Saarplebisciet III (slot). (blz. 10) Ds B. Wissing, em.-pred. der Ned. Herv, Gemeente te Ulrum. t GEREF. ZIEKENVERPLEGING Naar wij vernemen zal de Vereeniging ter bevordering van Geref. Ziekenverpleging in Nederland met enkele weken haar veertig jarig jubileum mogen vieren. Zooals bekend is hezit deze vereeniging, (indertijd in het leven geroepen door Prof. Lindeboom) thans twee groote Ziekenhuizen en wel „Salem' te Ermelo en „Bethesda" te Hoogeveen. Het Bestuur heeft besloten op sobere wijze den herdenkingsdag te vieren en wel op November a.s. in Ermelo (waar de verec ging met „Salem" haar arbeid begon). Des morgens om 11 uur zal er in het Zieken huis een samenkomst plaats vinden met ge- noodigden, waar door Voorzitter der vereen.. Prof. Dr. A. G. Honig, een wijdingswoord zal worden gesproken. Des namiddags om 2 uur zal in het Volks-gebouw een openbare vergadering worden gehouden waar de Se cretaris der vereen. Ds. B. van II a 1 s c een Gedachtenis-rede zal uitspreken voorts het woord nog gevoerd zal worden door den Vice-Voorzitter Ds. R. B a r 11 zoomede door Ds. B. Batelaan. STEUN VOOR DE HARINGVISSCHERIJ De Vereeniging van haringexporteui „Handelsbelangen" heeft zich telegrafisch tot Minister Colijn gewend met het verzoek maatregelen te nemen en eventueel steun te verleenen, zooals ook ten vorigen jare aan de haringreederij is geschied. VERDRONKEN Te Oude Pekela (Gr.) is de 60-jarige boei Kieviet, die reeds sinds vorige week vermist, levenloos opgehaald uit het water, een z.g. Wijk, voor zijn woning aan den Wedderweg. Aan misdrijf wordt niet go dacht DE DOODELIJKE DAMP. De 22-jarige Belg II. S. J. C., schinpers- Gisteren vertrok van Schiphol, op haar door- knecht op het schip „Armand uit I-loboken, reis naar Kopenhaqen, Helena Dimitrova. da* ligplaats heeft te Den Bosch, is dood in zxister van Dimitroff, die terecht staal inzake bed gevonden. De jongeman, die in het voor liet Rijksdaqbrandproces. Bovenstaande foto nnder sliep, had toen hij naar bed ging de werd genomen op het Leidscheplein te kachel aangestoken en het luik gesloten. Amsterdam, voor het vertrek der E.L.M.-bus Door kolendampvergiftiging is hij om het naar Schiphol I leven gekomer Voornaamste Nieuws. Wat helften goed. getrainde spieren, als longen en hart niet meewillen Hoofdvoorwaarde bij sportpres taties is een goede ademhaling. Keel en strottenhoofd moeten dus worden ontzien, want de geringste verkoudheid bemoei lijkt de ademhaling. Wybert behoort daar- i om tot de uitrusting van den sportsman. Verlaagde prijzen HEVIGE HERFST-ONWEDERS DE WEG VAN HET WEERLICHT Men meldt ons uit Giessendam': Maandagnacht sloeg bij een hevig onweder de bliksem in het dak van de woning van aannemer A. de Ruiter. Een zolder kamer werd tot een ruïne, het raam van een dakkapel geheel versplinterd en een groote partij dakpannen werd weggeslagen. Alles gebeurde evenwel zonder brand te veroorzaken. Op meerdere plaatsen was ook. het electrisch licht onklaar geworden, als ook in de Geref. Kerk. die naast de woning an den heer de R. staat Men meldt aan „De Zeeuw" uit Col ij n s- plaat: Dinsdagmorgen te ongeveer vijf uur is de bliksem ingeslagen in de woning an den landbouwersknecht D. van Gilst staande bij de hofstede van den heer G. N. C. Israël alhier. In het woonvertrek en op den zolder is het een groote ruine. De schoorsteen is stuk geslagen, zoodat het neervallend puin over den geheelen zolder verspreid lag. Zelfs op de ledikanten, waar de kinderen sliepen, lagen groote brokken steen. De ledikanten zelf waren ook bescha digd. De kinderen bekwamen echter geen letsel. Ook in de woonkamer is veel ver nield. Niets was meer op zijn plaats. Meu belen en ruiten zijn meerendeels gebroken. 's Nachts is te E 11 e w o u t s d ij k ge durende een hevig onweer, vergezeld an hagelbuien de bliksem in den korenmolen De IIoop geslagen. Een der buren de molen staat op een half uur afstanda van het dorp reed naar het dorp om de brandweer Ie waarschuwen. Deze kon ech ter niet verhinderen, dat de molen (eigena res Wed. de Priester), eeheel is afgebrand. Verzekering dekt de schade. Het motorhok met motor kon door de brandweer behou den worden. ROGGESMOKKELARIJ. Te Terneuzen was men hezig niet het la den van het schip „Anna Cornelia", dat eert lading van ongeveer dertig ton rogge uit een vrachtauto overnam. Door een viertal ambtenaren der Nederlandsche Graan Cen trale werd een onderzoek ingesteld, waarbij kwam vast te staan, dat de rogge uit bet buitonland afkomstig was. Onmiddellijk werd het laden gestaakt en werd de vracht auto teruggestuurd naar den kant, waar deze vandaan kwam. Eenige ambtenaren uit Den Haag zullen' de zaak verder onderzoeken. De rogge, die zich in het schip bevond, is in beslag genomen. DE SCHOL VAN SASSENHEIM Te Sassenheim ving een visseher aan den hengel een flinkeschol. MOLEN EN HOUTZAGERIJ IN VLAMMEN Te Echt (L) brandde 's nachts de gioote windmolen „Nooit Gedacht tcn-ns bout- zagerij, van den heer Van den Brekel, to taal af. In den tijd van een half uur was van het geheele gebouw niets meer u. Du schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van dc- brand is onbekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1