MAANDAG 16 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS CHR. ONTSPANNINGSCOMITE VOOR WERKLOOZEN HET WERK VANGT WEER AAN. Het Comité van ontspanning voor Chr. werkloozen vergaderde dezer dagen. Ba- sproken werd de vraag of het Comité zijn werk weder voor de Chr. werkloozen zou aanvangen in dc komende wintermaanden. Na een breede bespreking werd besloten weder een zaal voor dê werkloozen beschik baar te, stellen en wel vanaf Maandag 6 Nov. a.s. in het gebouw „Nathanaél Het Comité doet bij deze een dringend be roep op de medewerking van hen die het werk van genoemd Comité willen steunen om reeds nu hun bedragen te zenden. Het werk in de komende maanden zal veel geld kosten, doch het Comité rekent weder op de belangstelling en medewerking van de vele particulieren en fabrikanten die het werk in den vorigen winter hebben willen steunen door hun geldelijke gaven en steun in natura. Het Comité hoopt dat vooral thans bij den aanvang vele bijdra gen in geld zullen komen, want alles wordt de werkloozen gratis aangeboden. Het Co mité vestigt de belangstellende gevers er verder de aandacht op. dat alles wat inde zomermaanden voor de werkloozen is ge daan door de Ontspanningscommissie C. G. W. niet van haar uitgegaan is. aangekondigde feestvergadering op 7 Nov. a.s. gaat ook niet van het Comité uit Het Comité verzoekt dringend alle giften voor de Chr. werkloozen te zenden aan den penningmeester den heer J. A. v. d. Reyden, Oude Vest 183, gironummer 189612 DE PLANTSOEN-CONCERTEN BEëINDIGD Vrijdag j.l. heeft de muziekvereeniging „P. C. en L." het laatste concert van dezen zomer verzorgd voor den Bond van Leiri- sche Harmonie- en Fanfare-vereenigingen. Hiermede is het zomer-concertseizoen weer afgesloten. Ook dit jaar is wederom geble ken, dat de concerten zich nog steeds mo gen verheugen in de belangstelling van het publiek, dat de verschillende muziekvereen. steeds met de noodige aandacht heeft be luisterd. In vergelijking met het vorige jaar was het bezoek weer veel grooter. Alleen het z.g. „stoelen-publiek" wil nog niet heel veel grooter worden, al moeten wij hieraan dan ook direct toevoegen dat het gemiddel de aantal verhuurde stoelen met ongeveer 15 pet. is gestegen. Wij willen de hoop uitspreken, dat ook dit gedeelte eventueel het volgende jaar weer wat mag stijgen. De kring van „vaste klanten" wordt in ieder geval steeds groo ter. Wij willen ook thans weer langs dezen wee onzen dank betuigen aan het gemeente bestuur aan de politie en aan den neei Jonker, opzichter van de plantsoenen, met zijn staf, en niet in het minst aan het „pu bliek" dat steeds onze concerten bijwoonde en het daardoor voor de muzikanten een genoegen deed zijn om een concert te geven. KON. VEREEN. „OOST EN WEST" AFD. LEIDEN MET DR. VAN DER SLEEN OP REIS NAAR SUMATRA Op uitnoodiging van de afd. Leiden der Kon. Vereeniging „Oost en West heeft Zaterdagavond in de uitstekend bezette groote Nutszaal Dr. W. G. N v. d. Slecn uit Haarlem een lezing gehouden over zijn reis door Sumatra. De bijeenkomst werd bi] ontstentenis van den voorzitter, den heei J. A. van Hamel, geopend door Prof. Dr. A W Bijvanck, die een kort welkomstwoord sprak en Dr. v. d. Sleen bij het auditorium inleidde. De spreker begon met een verge lijking te trekken tusschen Java en Su matra. Op Java met zijn 40 millioen zielen voelt de bevolking zich nauw verbonden aan den grond, waarop zij leeft Een be woner van het platteland is tevreden met het karige loon, dat hij verdient. Hij heeft voldoende aan 2% cent per dag voor zijn noodzakelijk levensonderhoud en de dag- looncn van het huis- en tuinpersoneel be dragen dan ook zelden meer dan 25, 30 of in de grootste steden 50 ets. Wanneer men .per boot van Merak de straat Soenda over steekt en in Telakbetong een drager wil hu ren, betaalt men onmiddellijk een rijksdaal der per dag. De oorzaak van dit groote onderscheid op dezen kleinen afstand acht spr, gelegen in het feit, dat de Javaan tevreden is met zijn beetje rijst, suiker, vischje en zijn zonne schijn. De Sumatraan en in het bijzonder de Lamponger daarentegen niet. Die streeft als een Westerling naar een hoogeren levensstandaard en zoekt buiten zijn gewone bezigheden ook ander werk om zijn omstandigheden te verbeteren. De moge lijkheid daartoe wordt hem geboden, door dat het Lampongsche veel dunner bevolkt is dan Java en dus veel meer bouwgrond beschikbaar is. Tvpeerend voor Zuid-Suma- tra is dan ook, dat men overal een vrij groote mate van welvaart aantreft. Spr. besprak vervolgens terloops de kolo nisatie van Javanen op Sumatra, welke uit stekende en die van Indo-Europeanen in Nieuw-Guinea en elders, welke zeer slecn- te resultaten heeft opgeleverd. Over het at- gemeen achttè spr. de kolonisatie van Euro peanen in de tropen bij voorbaat tot mis lukking gedoemd. Aan de hand van een serie interessante lantaarnplaatjes voerde spr. daarna zijn ge hoor door het vruchtbare land van Zuid-Su- matra via Martapoera, Batoerabaja Kelangau en Benhallis naar Paelang met zijn prach tige baai en sierlijk achterland. De spreker vond daarbij gelegenheid vele wetenswaar dige bijzonderheden mede te deelen over de verschillende kunstuitingen en de culture.., het gezinsleven en de huisvesting der con tractkoelies welke heel wat beter is danmeD wel zou denken. De reis werd beëindigd in Medan, waar het K.L.M.-vliegtuig klaar stond om Ds. v. a. Sleen en zijn echtgenoote binnen enkele da gen veilig en wel naar patria te brengen. Spr. besloot met een woord van hulde 2°n de koene piloten der K.L.M., welker voorWr* lijk georganiseerde vluchten terecht de be wondering van de geheeie wereld opwekken. Prof. Bijvanck sprak een kort slotwoord, waarin hij den spreker dankte voor zijn boeiend reisverhaal en de aanwezigen op wekte om lid te worden van ..Oost en We«t" om te besluiten met het devies der ver- eeniging: BEDRIJFSONGEVAL. Hedenmorgen te zeven uur is de 26-jarige J. J. de W in het gebouw van de Ned. Rotogravure Maatschappij op liet Galgó- water rrel de linkerhand h?%v\d geraakt tusschen twee rollen van een vellendruk- machine. De hand werd geplet en ernstig verminkt. De \V. is in het Dlaconessenhuis ter verpleging opgenomen. - BLAAUW OF KROPHOLLER EEN FELLE STRIJD IS TE WACHTEN Men is thans met de Stadhuiskwestie wei zoo ver gevorderd, dat spoedig de bespreking in den Raad is te wachten. Als onze inlichtingen goed zijn, dan heeft de Commissie van Fabricage nog geen uit spraak gedaan, waarbij zij de voorkeur geeft aan een bepaalde architect, maar adviseert zij om aan de architecten Blaauw en Krop holler gelegenheid te geven hun plannen na der uit te werken. Het staat in elk geval wel vast, dat de strijd zal gaan tusschen deze beide architecten. De plannen van de heeren Mertens, Laan en Buuiman komen niet meer in merking. Wie zal de uitverkorene zijn? Het is nog wat vroeg om de stemmen te gaan wegen, maar er zijn in dit opzicht toch reeds eenige feiten te noemen. B'aauw schijnt de beste kans te hebben, maar als hij de opdracht krijgt zal dit toch slechts met slechts enkele stemmen meerderheid zijn De s.d.a.p.-fractie zal in haar geheel den Haarlemschen architect verkiezen en zich in alle opzichten bij het advies van de R.A.C neerleggen. Ook het college van B. en W. is, naar ver luidt, met uitzondering van den heer Tepe het ontwerp-Blaauw toegedaan. Daar behoe ven dus nog maar enkele stemmen bij te komen om Blauw een meerderheid te be zorgen. De r.k. fractie zal voor Kropholler stem men. Omtrent de houding die de a r. en de c.h. fractie er in zullen nemen is ons niets bekend. Waarschijnlijk zal in deze fracties geen homogeniteit heerschen hetgeen de aard van de zaak meebrengt. Er kunnen dus nog allerlei verrassingen komen, ook wat betreft het advies van de Commissie van Fabricage cn van B. en W. Afwachten is nog steeds de boodschap. DE GAANDE EN KOMENDE MAN Uit Leiden vertrokken: J. A. J. v. Acker, Amsterdam, ondelstraat 20 G. A. Chr. Aniens, Bergen op Zoom, Burg. v. Hassel- straat 20 A. C. Bedet, Haag, Kwikstaart- laan 27 A. Beun, Oegstgeest, Warmonder weg 5S J. A. Blanken, Utrecht, Oorsprong park 2 H. Blomberg, Haarlem, Marnix- straat 20 G. A. de Bolster en fam., Hit* legom, Ambachtstraat 74 C. M. P. W. van Bouwdijk Bastiaanse, Oegstgeest, Warmon- derweg 80 C. Brands, Amsterdam, Rein- wardstraat 70hs J. A. Sj>aargarenv. Dis set, Haag, Herman Costerstraat 161 J. J. Dronkers, Haag, Tulpenboomstraat 56. R. J. Florijn en fam., Leiderdorp, Konings straat 51 C. J. G. M. VerhageFrentrop, Leiderdorp, Eikenlaan 3 K. L. Fuchs en fam., Essen M. C. v. Gelderen, Hilversum, Heerenstr. 20 K. J. A. P. Glerum, Heem stede, Jac. van Ruisdaellaan 19 R. C. Goldschmidt, Amsterdam, v. Miereveldstr. 5hs A. A. v. d. Gugten, Utrecht, v. Spijk- straat 15 W. E. v. Gulden, Wassenaar, Backerhagenlaan 16 G. E. M. Gunderman Katwijk, hotel de Roskam J. A. de Haas, Aotterdam. W. de Withstraat 37 E. Ha- bring, München, Pilarstraat 91 W. E. Heijboer, Rijnsburg, Kerkstraat 24 B. Hoekstra, Utrecht, Eikstraat 60 M. P. Dommisse—v. Houte en fam., Bloemendaal, Dahlialaan 25 J. D. Houwert, Haarlem, Kinderhuissingel 58rood H. R. S. M. Is mail, Magelang J. J. Jansen, Aalsmeer, v. Cleefkade 13 Wed. C Lolkes de Beer Kettenis, Haag, Pahudstraat 64 D i Klits en fam., Haag, Stadhoudersplein 89 E. M. Holshergenv. d. Lelie, Rotterdam, Lischstraat 38a J. Loeff, Utrecht, Fr. Halsstraat 13 D. W. v. d. Meer, Hengelo (O.), v. Markenstraat 11 Raden Adjeng M. U. Mohamad Achmad, Batavia. F. Ouwerkerk en fam., Zoeterwoude, Noord- huurt, E 138 J. P. v. Rigteren, Utrecht, Baleijlaan 46bis E. J. A. E. Roeland3, Breda, Haven 5a J. M. C. Schobbers, Maasbree, Blerik L. Schouten, Hillegom, Leidschestraatweg 25 M. Sierat en fam., Oegstgeest, Terweeweg 136 H. G. Smaal. Meppcl, Weerdstraat 23 J. J. Spierenburg Oegstgeest Warmonderweg 58 L. Staken burg en fam., Zoeterwoude, H. Rijndijk F 7 H. J. Stegink, Deventer, Noorderplein 34 W. J. Verhage, Leiderdorp, Eikenlaan 3 A. M. Vermeulen, Boskoop, Voorkade 79 J. M. Wentzel en fam., Oegstgeest, Fr. Hen driklaan 10 A. v. d. Werf en fam., Zand- voort, Zandvoortschelaan 60. In Leiden gevestigd: F. A. Bannink, Witte Singel 8 J. v. d. Berg, Rijnsburgerweg 10 S. J. v. d. Berg, H_oogl. Kerkgracht 29 L. v. Bergen en fam., Lijsterstraat 35 W. v. Bergen, Oude Singel 248 M. de Blan ken, dienstbode, v. d. Spieghelstr. 16 G. M. v. Bohemen, dienstbode, Mcezenstr. 2 A. A. W. Boogaart, leerl.-verpleecter, Rijns burgerweg 10 J. M. J. Boucherie, leerl.- verpleegster, Rijnsburgerweg 10 M. Bou- ter, Noordeinde 50 J. A. W. Brosse en fam., portier, Fr. v. Mierisstr. 24a H. B. G. Casimir en fam.. Vinkenstr. 2 L. ten Cate Hoedemaker, Rapenburg 113 C. W. Clark en fam., cnemist, Grcenhovenstr. 5 E. C. Coutinho, Rapenburg 131 W. .T Cramer, Rapenburg 93 3. 3. Creijghton en fam., boekhouder, Mariënpoelstr. 2b H. Dekema, Plantsoen 7 E. J. Dingelhof, leer ling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10 C. H. Dijksterhuis, Valdezstraat 13a E. Ef fort, dienstbode, Celebesstraat 13 G. Elias, dienstbode, Pieterskerkchoorst. 11 P. J. Fuss, leerares, Rijnsburgerweg 10 W. J. Griffioen, verpleegster. Rijnsburger weg 10 W. L. Haardt. Bilderdijkstraat 5 - M. A. Harten, Jan v. Govenkade 1 J. -. Hoeken, onderwijzeres, Oude Vest 73 F. de Jong, Rapenburg 131 P. A. .Ton- 're, ass. rijksunivers., Rijnsburgerweg 177 M. Klootwijk-Kanbier en fam., 2e Looierstraat 69 A. W. Kist, Rapenburg J. W. A. Kloek, winkelbediende, Hoo- gewoerd 109 W. J. Koek, bakker, Oost- dwarsgracht 19 D. Klootwijk en fam., Nipponstr. 12 J. S. Krol, Apothekersdijk M. P. de Lange, hulp in de huish. Zoeterw. Singel 27 H. v. Leeuwen, win- keljuffr., Steenschuur 1 W. Lezwijn. han delsreiziger, Oude Rijn 138a A. J. Naher, Aloëlaan 9 E. Noorduyn, Stille Rijn 8 T. Oenstra, chef de réception, Jan v. Hout kade 16a Ch. v. Ophuijsen, Houtstraat 5 M. Aalbersherg-Oudshoorn, Beschuitstee-g - J. Plug, sjouwer. Rijndijkstraat 72 S. Postma, Stadhouderslaan 19 E. M. Potjer, Maredijk 21 O. W. F. Puchmuller en fam., musicus, Maars^- usteeg 16 Wed. an Gelder-Raben, Duivenbodestr. 8. Raden Mas Raspio, 3 Octoberstr. 26a K. Ravenshergen en fam.. fabriekarb., Lange- straat 34 N. Roessingh, Rapenburg 123 J. v. Rossum en fam., leeraar, Plantsoen 35 A. Scheffer. ambt. ziekenhuis, Steen- schuur 12 H. C. Scheffer, kantoorbed., Steenschuur 12 G. A. Spek, boerenarb., mastraat 51 C. A. M. Trautwein, leer ling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10 F,. F. M. Verhoeven, Nnordeinde 50 J. C. Verkade en fam., chauffeur. Middelweg 19 J. M. H. E. de Visch Eijhergen, Rapen burg 131 Jj Vriend, verpleegster, Rijns burgerweg 10 O. v. Waning, Groenhoven- straat 2 M. Wansinck, dienstbode. Kort Galgewater 12a C. v. d. Werff, dienstbode, A alfarkt 12 3. 3. dn W'Jde, J. de Wittstr. 37 K. F. v. d. Wilk, Rijnkade 16a T. M. de Wit. onderwijzfyes, Haarlemmerstr. H, Wouters, Oude Vest 33c A. Zuidhoff, analyste, Rijn cn Schiekade 104 CURSUS ANDREO CSEH Het Comité voor den Esperanto-cursus van Andreo Cseh deelt ons mede dat de lessen zullen gegeven worden in de groote boven zaal van de Kweekschool voor Zeevaart in het Noordeinde en a.s. Dinsdag 17 October te S uur zullen aanvangen. Belangstellender hebben alsnog vrijen toegang."Het corres pondentieadres van het Comité is Cobeth- straat 70. VAN WIE? Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een rijwiel dat onbeheerd op straat is aangetroffen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: H Boost inlv d Lucht d.; J de Konincr d D -Je Groot—'Weruveen d.: de Jeu—Oudshoorn d M j J CreU&hton—v; Berg z.; A D Kloots—Vink z BEVALLEN: M J Nsfrtegreller—v d Linde A v d Laken—Zirkzee d A J Piket—Winti A BronsgeestLowitsch z. OVERLEDEN: .J C Lowering z 1 dg: C Huhi d 7 j; J Dubbeli 55 j. OVERLEDEN: C van Rlln— "NDEITROUVVD: H Hogew< 5 J; M G Bekker Jd •d 82 j. 81 J Uit den Omtrek AARLANDERVEEN AUTO-ZENDING Dinsdag 17 Oct. a.s. wordt m de Geref. Kerk te Aajiaixterveen een enmenkonifit gehouden vanwege de auto-zending. I e voorzitter van den Ned. Evang. AutocLienst, He J. van der Zee te Amsterdam, zal ©pre ken over Bunjan en dit verduidelijken met lichtbeelden. Aanvang toailf aclit. PATRIMONIUM In de eerste ledenvergadering seizoen werden tot beetuursledien herkozen de heeren J. Bogaard en H. dc Rood. Ovi Patrimonium en Landarbeidei'sbond hde'd de heer H. de Rooi na de verkiezing een inUeliding* waarop bespreking voilgde. ALKEMADE ONZE NIEUWE BURGEMEESTER. Vrijdag en Zaterdag bracht de nieuwe burgemeester een niet-officeel bezoek aan deze gemeente. Na door den loco-burge meester, den heer P. de Jong, welkom te zijn geheeten, werd Mr. Peek voorgesteld aan den heer S. Strijk, wethouder en don gemeente-secretaris. De Burgemeester liet zich zoo volledig mogelijk op de hoogte brengen van den toestand zijner gemeente en na bezichtiging van het raadhuis toon de hij zich zeer voldaan. De indruk die men van Mr. Peek krijgt is deze, dat hij volkomen vertrouwd is met de gemeente-administratie, zoodat de ge meente Alkemade gelukgewenscht kan wor den met dezen Burgemeester. ALPHEN AAN DEN RIJN AARDAPPELCENTRALE De he-eren G. Aliblas, A. v. d. Hoek en A. J. Goedhart ailhier, zijn benoemd tot con- trofljeains van de Ned. Aardappelcentraile. 1 SCHEEPVAARTSTREMMING Vara 25 Oct. ai tot nadere aankondtigiTvg zaïl hei 60heep vaart verkeer naar de Spcpr- haven gestremd zijn. Deze stremming ©tont in verband met dc vernieuwing vara, de Hofbrug. KENT U ALPHEN? Zaterdag kwam de jury van de foto-wed strijd met haar werk gereed. De juiry werd gevormd doc<r de heeren P. Kruit en P. Lanos. Ingekomen waren 127 irazemHogen waarvan 15 inzendingen géheel juist wanen. Onder deze personen zijn de vier beschik bare prijzen verloot: le prijs mej. W. v. d. Heitan, Stationstraat! 2e prijs Piet Hoogteij- liing, Van Boe tselaerst raat3e prijs mevr. Ra-aphonstJcmgeieen, Van Menderetooetr.; en -4e prijs Fraais Vellekoop, Zaa'Jbergstraat. Van de foto's was de foto wit de Lage- „aa/rd en die van de stoep ran de Asphalt- fabriek moeilijk te herkennen. Ook dieze attractie van de bazar van „TfiuUp im Nood" is gebleken iets aparts te zijn. VLAGJESDAG De vlagjesdag ten bate van de geestelijke verzorging ondier da militairen heeft opge bracht ƒ79.15. BEVESTIGING EN INTREDE VAN Ds. J. HARTKAMP Zondag was het voor de Geref. Kerk van Oudshoorn (Alphen a.d. Rijn) een blijde dag. Na een vacature van 7 Sept. 1931 toen Ds. H. VV. H. van Andel vertrok naar Rotterdam, mocht de gemeente Zondag zien en onder inden Gods goede hand, in de bevestiging en intrede van Ds. J. Hartkamp, overgeko men van Oudega (Small.) In de morgendienst werd Ds. Hartkamp bevestigd door Ds. K. van Anken van Delft met een predicatie over Deut 32 31. In de avonddienst deed Ds. Hartkamp zijn intrede en ontvouwde de Schrift naar I Ko- rinthe I 17 en 18. Onder de zeer vee aanwezigen waren afge- aardigden Geref. Kerk Alphen, Koudekerk en Woubrugge; Ds. D. Nauta van Woubrugge als consulent; de bevestiger Ds. van Anken en namens B. en W. wethouders G. M Hern- green en W. J. Spreij. Na het zingen van Ps. 108 1, votum, aan vangszegen, geloofsbelijdenis en lezen van I Korinthe 2 1 tot 12;verklaarde Ds Hart kamp de Schrift, daarbij handelende over: De taak van den dienaar des Woords. In de eerste plaats: Wezen van die taak, daarna: wijze waarop die taak volbracht moet worden cn ten slotte: heerlijk doel van die taak. Vooraf sprak de nieuwe leeraar een woord tot de gemeente: die thans uit de hand van God een herder en leeraar ontvangt na een herderloos tijdperk. Veel beven en bidden is in mijn hart voor de zware verantwoordelijkheid. Veel beven en bidden als ik aanschouw het werk, dat bouwers voorhéen in Gods gunst mochten verrichten. Ook moeilijk is het ambtelijk werk. De zuigkracht der wereld is ook sterk op hen die van de gemeente van Christus zijn. In eigen kracht ben ik onbekwaam, zegt spr., maar ik b d om Gods bekaam makende genade; want Hij was het die mij riep. Hierna handelde Ds. Hartkamp over: De taak van den dienaar des Woords. Eerst werd geschetst het leven van den apostel Paulus. Patilus was gezonden door Christus. Ook de dienaar des Woords wordt gezonden door Christus. Straks mag ik U in uwe hu'zen bezoeken, en werken aan uw zielen. Ook de zieken hezorikcn, ook verma nen en bestraffen als het noodig is. Steeds zal het zijn: Christus heeft mij gezonden. Christus heeft mij gezonden; om te ver kondigen het Evangelie van het Kruis van Golgotha. Te verkondigen: Jezus Christus en dien gekruist; het Kruis, het ééne nooclige voor allen in leven en sterven. Heerlijk dat Evangelie des Kruises te brengen en mede arbeider Gods te zijn. Heerlijk in uw mid den te arbeiden als eera dienstknecht van den gekruisigden, nu verheerlijkten Christus. Dit is ook moeilijk, want ook Paulus on dervond moeite en teleurstelling, hetwelk na der uit de Schrift werd aangetoond. Men verlangde van Paulus wijsheid van woorden maar hij gaf woorden van wijsheid. Dat in Duitschland het verbod werd ge geven om op de scholen te handelen over de offerande van Isaak, zien wc o.m. de botsing van de wereld met de wijsheid Gods. Zij het op andere wijze, maar ook in Holland vraagt men veel naar wijsheid van woorden ïn- plaats van woorden van wijsheid. Zie op eigen hart en leven. Vaak botst het tusschen geest cn vleesch; maar gelukkig de Chris ten zoekt het niot in de wereld maar bij God. Nadat gezongen is Ps. 73 13 werd gehan deld over de mensch dezer eeuw die moede loos is. Het kraakt en het scheurt De menscli wordt beu van de wijsheid van woor den die maar steeds veranderen. Wij bren gen echter het ecuwig blijvende Woord van God. Men wil er niet aan dat op den bodem aller vragen ligt der wereld zondeschuld. Alles is genade. Ook genade het Kruis van Christus. Al hebt ge van uw jeugd aan Gods Woord gehoord kan God alleen uw hart ver anderen. Wat zijn de schatten dezer wereld vergeleken bij de schatten Guds! Uw leven kome te staan in het teeken des Kruises en eens een zalig sterven. Gemeente van Chris tus! Bidt Goa, dat Hij geve kracht en be kwaamheid om te brengen Zijn heerlijk Evangelie. Bidt God, dat Hij mij kracht en u ontvankelijkheid geve, om te beleven de kracht des Kruisis tegenover de dwaasheid der wereld. Amen. Ouderling J. G. Baart sprak namens de kerkeraad en gemeente tot Ds. en mevrouw Hartkamp, hartelijke woorden van welkom. Wij bidden van den Heere dat God U geve wijsheid en kracht om alle te doen wat Hij van U vraagt, ook voor den arbeid onder de jeugd. Dat ge U spoedig thuis moogt gevoe len in deze gemeente en God U in alles zegene! Ds. Nauta werd als consulent hartelijk dank gebracht voor de groote bereidwillig heid waarmee hij steeds t' werk van consu lent heeft verricht, ni«tlegenstaande het vele werk voor de classis Woerden. Tot de gemeente sprak ouderling Baart: God gaf veel teleurstelling, maar thans is ons hart verblijd. Laat ons dein Heere harte lijk danken dat Hij op zijn tijd onze gebe den heeft willen verhooren. Laat ons veel bidden dat het Woord in Gods Naam gebracht velen ten zegen mag zijn. Op verzoek van ouderling Baart uitte de gemeente haar dankbaarheid met het zingen van Ps. 3311 het eerste gedeelte, terwijl het tweede gedeelte staande Ds. Hartkamp werd toegezongen. Een hartelijk woord sprak Ds. Nauta na mens de kerken in de classis Woerden en hoopte dat Ds. Hartkamp vele jaren in de gemeente van Oudshoorn zal mogen dienen. Ook sprak Ds. Nauta als consulent en als collega waarbij hij den wenseh uitsprak dat de gemeente veel, ja eiken dag opnieuw in het gebed zal gaan voor haar herdeir en leeraar. De bevestiger Ds. van Anken sprak over de verbintenis van heden, en hoopte dat er steeds zal zijn 'n wederzijdsch bidden voor elkaar. Ten slotte sprak Ds. Hartkamp, die ook mens mevr. de gemeente dank bracht voor de hartelijke ontvangst en hoopte dat de pastorie spoedig weer moge worden het een trum van het gemeentelijk leven. Ook sprak Ds. Hartkamp n woord tot de catechisanten woorden van groote erkentelijkheid tot Ds. Nauta; dankte den bevestiger Ds. Van Anken en dankte de afgevaardigden van gemeente bestuur voor de belangstelling. HAZERSWOUDE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 18 October 1933, des voormid dags 10 uur. Onderwerpen ter behandeling. 1. Ingekomen stukken. *2. Rapport van de commissie inzake het nazien van de gemeenterekening en de r«* kening van het Waterbedrijf, dienst 1932. 3. Voorloopige vaststelling van de gemeen terekening en de rekening van het Water bedrijf dienst 1932. 4. Aanbieding der gemeentebegrooting en begrooting van het Waterbedrijf voor het dienstjaar 1934. IV Benoeming van een commissie tot het onderzoeken van genoemde begrootingen. 6. Benoeming van een persoon voor de be diening van de klok in den gemeentetoren. 7. Voorstel tot onderhandsche verhuring van de woning nevens het Raadhuis. 8. Voorstel tot wijziging ven de verorde ning op den keuringsdienst van vee en vleesch. 9. Voorstel tot wijziging van de gemeente begrooting, dienst 1933. DE WERKLOOSHEID. Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling alhier staan als werkloos in geschreven 142 personen, waarvan 46 steun trekkend. KATWIJK AAN DEN RIJN GESLAAGD. De heer G. Wassenaar alhier slaagde te 's-Hertogenbosch voor het politie-diploma van den R.-K. Politiebond St Michaël. ONGEVAL. Het 11-jarige zoontje van C. A. geraakte met zijn hand tusschen twee zandschuiten. Zijn hand was zoodanig bezeerd, dat Dr. Hueting slechts een noodverband kon leg gen en hij zich voor verdere behandeling naar het Ziekenhuis te Leiden moest ba- GEVONDEN VOORWERPEN. Een hond, Iersche Setter; een bruin lede ren riem. Inlichtingen bij de politie. KATWIJK AAN ZEE QUICK BOYS I—A.R.C. I. De elftallen stellen zich op onder leiding van den heer Burgerjon. In de eerste speel- helft waren de Katwijkers meer in den aan- dan de Alfenaren. De voorhoede was be slist onvoldoende te noemen, verschillende mooie kansen bleven onbenut, waarbij nog kwam dat de A. R. C. doelverdediger uit stekend in vorm was. De rust brak aan met blanco stand, waarna A. R. C. pas goed gaat beginnen. Er ontwikkelt zich een forsch spel, dat aan A. R. C. een doelpunt ople vert; keeper Buis in het Katwijksche doel krijgt druk werk, maar weet een hoogere score te beletten. A.R.C. kan op een uitste kend gespeelden zeer verdiend gewonnen wedstrijd terugzien. Scheidsrechter Burger- jon heeft zeer goed voldaan. KATWIJK II—ONS CLUBJE I Het tweede elftal van Katwijk heeft tegen Ons Clubje een smadelijke» nederlaag ge leden. Met niet minder dan 8—2 bleven de Cluh-menschen overwinnaars. En dat, ter wijl zij met de rust een voorsprong hadden, en gedraaid werd met 21 voor Katwijk! KATWIJK (ADSP.)—ONS CLUBJE (ADSP.) De kleine kereltjes hebben het er veel beter afgebracht, 't Was een liefhebberij om te zien, hoe zij zwoegden en draafden, om scheidsrechter v. d. Loef en de toeschouwers, die niet talrijk waren, een goeden indruk te geven, van hun prestaties. Zij wonnen met 71. VERKEERSVERBETERING Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de besturen hebben Ged. Staten van Zuid-Holland besloten in de bochten van den weg KatwijkWassenaar witte ver ticale strepen te doen aanbrengen op de boomen of, waar deze ontbreken, hekwerken of witte palen of witte verkeerslijnen in de wegas aan te brengen. UNIE-COLLECTE De Unie-Collecte a oor de Scholen met den Bijbel heeft alhier f 51.44 opgebracht. GEREF. GEMEENTE Dinsdagavond half acht hoopt voor de Geref Gemeente op te treden Ds. Barth, van Borselen. GEREP. MANNENVEREENIGING De Geref. Mamraenvereen. xergadert Don derdag 19 Oct. a.e., 'e arvonds om 8 uur in de kleine zaal. Behandeld zuilen worden de oradorwerpen: „Jezus en de boetvaardige zendarw" en „De verkiezing van araihls- dinaigens". BOTSING Op het kruispunt Nieuwe Duinweg-Can- tineweg kwam de vrachtauto van de firma Z. en v. Z. alhier, in botsing met de luxe auto van de Wed. A. O., bestuurd door C. O. Beide auto's werden beschadigd, de kleinste het grgst. Verzekering dekt de schade. Het ongeval is to wijten aan het niet voldoende opletten van beide bestuurders. KOUDEKERK VOETBALVEREEN. KOUDEKERK. Zaterdagmiddag speelde ons Elftal I te gen Noordwijk II op eigen terrein. Het was een spannende wedstrijd, daar beide ploe gen een goed spel speelden; stand was met rust 21 voor Koudekerk. Na de rust bleek Noordwijk II veel sterker dan Koudekerk I, die minder goed spel liet zien, maar door geluk won Kouderkerk, met 43 als uit slag. Ons II Elftal ging op bezoek naar S.L.F. III te Leiden en verloor met 20, doordat ons II Elftal met drie invallers moest spelen. LISSE EERSTE CONVERSATIE-AVOND Zaterdagavond werd in gebouw „Reho both" de eerste wekelijksche conversatie avond gehouden. De Protestantsche jeugd toonde hiervoor goede belangstelling. De jongelui worden niet alleen bezig gehouden met verschillende spelen, als sjoelen, dam men, domino, enz., doch ook wordt vooraf een kort toepasselijk woord gesproken naar aanleiding van een gedeelte der H. Schrift De ouders kunnen er van overtuigd zijn, dat hun kinderen hier een goed gezellig verblijf hebben en onder de leiding van de commissie zullen deze avonden ook tot de vorming van hun karakter veel kunnen bij dragen. LEZING Ds VERHAGEN Hedenavond zal Ds Verhagen, van Mid delburg. voor de J.V. der Geref. Gemeente, een lezing houden over het onderwerp „Hei sluiten van de Ark". Aanvang half aciit. NOORDWIJKERHOUT BEGIN VAN BRAND In d-e garage mn den heer Werkhoven aJlhi«r kreeg men, toen men een auto, weike gerepareerd wiae* weer in zijn werking ©tehte, kortelaiiibiing Het vuur deeflde zioh direct mee aan een benziiaiebaik. De leerling monteur B., welke daoraan werkzaam was kreeg brandwonden aan zijn gelaat en aan zijn handen. De vlammen, welke door het brandibare voecteel hoog opspeelden, werden met böhulp ran een brv.ndlblusohaippairaat gebhiischt De leerling-monteur heeft zich ouder doktersbehandeling moeten etell'cn. ROELOFARENDSVEEN JUBILEUM Dr. P. C. G. VAN DOOREN. De heer P. C. G. van Dooren herdacht den dag waarop hij vóór 25 jaren zich al hier vestigde als arts. Dat onze geneesheer algemeen geacht en gezien is, bleek o.m. uit het feit dat zijn woonhuis in een bloe mentuin was herschapen. Van de receptie werd door vele belangstellenden gebruik gemaakt; het bestuur van de R.-K. Veree niging Het Wit Gele Kruis, waarvan de jubilaris medisch adviseur is, had naast zijn gelukwenschen een stoffelijk blijk van hulde gezonden in den vorm van een pracht bloemstuk. Ook de sociëteit, waarvan de jubilaris reeds tal van jaren het voorzitterschap be kleedt, liet zich niet onbetuigd, en zond eveneens met haar gelukwenschen een stoffelijk blijk van belangstelling. Het heeft den heer Van Dooren, die be kend staat om zijn Brabantsche gemoede lijkheid en goedmoedige vroolijkheid, voor al bij het bezoek aan zijn zieken, stellig goed gedaan op zijn zilveren jubilé zooveel blijken te hebben ontvangen van genegen heid voor zijn persoon. Des avonds bracht de muziekvereeniging Liefde voor Harmonie nog een serenade ter van den feesteling. sassenheim GEMEENTERAAD Woensdagmiddag half drie vergadering van den Gemeenteraad. Agenda: 1 Notu len. 2 Ingekomen stukken. 3 Vaststellen ver konppriitm bouwterrein Beukenlaan enz. 4 Reclames hondenbelasting. 5 Sluiting re kening courant-overeenkomst, met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor buitengewone uitgaven 1934. 6 Vaststellen begroot'ng schoolartsendienst 7 Verzoek werkloozen eenmaal per dag te mogen stempelen. 8 Rooien boomen in de Hoofd straat enz. 9 Verordening op de heffing van besmettelijkc-ziektengelden. 10. Intrekken der bij raadsbesluit van 29 Mei 1933 vasfge stelde verordening tot heffing eener wegen belasting. 11 Steun klein-kweekers. 12. Vast stellen der uitgaven der openbare schooi over 1932. 13 Trottoir Hoofdstraat vanal „Even Buiten" tot huis J. A. van derVoorL 14 Voorloopige vaststelling gemeente-reke ning 1932. 15 Aanbieding gemeentebegroo ting voor 1934. KAASDAG OP 17 OCTOBER A.S. Onder leiding van den Rijks Zuivelcon- sulent voor Zuid-HoMand, den heer J Huls man, organiseert de afd. Sassenheim-Lisse van den L. T. B. in samenwerking met de afd. Oegstgeest en omstreken van den Hoil. Mij van Landbouw op 17 October' a.s. ini Laatste Nieuws. HOOGE RAAD LEIDSCHE NAAIMACHINEZAAK De Hooge Raad heeft heden verworpen de cassatieberoepen van A. M. en J. H. V., die resp. wegens uitlokking van verduistering en heling door het Gerechtshof tc 's-Graven- hage in de Leidsche naaimachinezaak ver oordeeld zijn resp. tot negen maanden en tot zes maanden gevangenisstraf. UITSPRAAK AMBTENARENGERECHT De zaak van den anent van politie J. Smit te Noordwijk Het ambtenaren-gerecht heeft heden on gegrond verklaard het beroep van den agent van politie J. Smit te Noordwijk, die uit den politiedienst is ontslagen wegens onge schiktheid (c.m. gelegenheid geven aan sta kers om op het politiebureau te telefonee- ren). Voorts deed het uitspraak in de zaak van Fr. van Doom, arbeider bij het Dep. van Defensie, werkzaam op de wapenkamer van het regiment Jagers, die lid is van de S.D.A.P. en geweigerd heeft een van de be kende verklaringen te teekenen, om welke reden hij ontslagen is. Het gerecht over woog, dat van klager geen andere verklaring is gevraagd dan dat hij onder alle omstandig heden achter de regcoring zou staan; dat een dergelijke verklaring van iederen staats ambtenaar mag en kan worden gevorderd, opdat geen twijfel besta, dat de ambtenaar ook im critieke omstandigheden aan de re geering trouw zal blijven; dat het teekenen van een dergelijke verklaring geen nadere overweging vordert en dat aarzeling van de betrokkene reeds diens ongeschiktheid be wijst. Op deze gronden is het beroep onge grond verklaard. Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE DINSDAG 17 OCTOBER Programma 3: 12.20—14.20 Daventry; 14.20-^ 16.50 Kaluniiborg; 16.5017.20 Daviïntry; 17.20 —afloop; Brussel Fr. Holel „Het Bruine Paard" een wedstrijd voor kaasproducten of te wel een kaasdag. Op een der laatste dagen der Meimaand is op een 35-tal bedrijven, onder zekere con trole betreffende het vetgehalte der kaa«- melk. bereidingswijzen enz. kaas gemaakt, volvet, zoowel als Leidsche, welke op 11 Oc tober door een commissie van deskundigen, onder leiding van den Zuivelconsulent zul len beoordeeld worden, volgens een vastge steld puntenstelsel. De uitkomst der beoordeeling wordt op een bijgaand rapport voor elke kaas ver meld. waarvan door den Rijkszuiveleonsu- lent de deugden en gebreken van verschil lende kazen zullen worden besproken en voorlichting omtrent de bereidingswijze worden verstrekt. Een prachtgelegenheid dus voor alle pro ducenten en belangstellenden om vergelij kingen te maken. Voor verdere bijzonderheden eie annonce in dit blad. ROTTERDAM DE WERKLOOZENSTEUN In een rustige circulaire heeft de .Chr. Be sturenbond a«n zijn werkloozen uiteen ge zet, waarom het bij de aanhangige wijzi ging in de steunregeling gaat. In de vier groote gemeenten wil de Minis ter de bijzondere regeling, waarbij de dub- bel-uitgetrokkenen gesteund werden volgens de regeling der uitgetrokkenen, intrekken Dit beteekent, dat jn plaats van f 13.50 nu f 12 voor man en vrouw zou worden ont vangen, de kindertoeslag f 1.35 zou gaan i bedragen in plaats van f 1.50, tenvijl het extra uitkeeringsbedrag voor werkende kin deren, f 1 bij een kind en f 1.50 bij twee of meer, zou komen te vervallen. Voor het geheeie land zou verder van de verdiensten der vrouw 2/3 moeten worden gekort. De uitkeeringen aan niet-georgani- seerden mogen volgens bepaling van den Minister niet hooger zijn dan ten minste 50 cent per week lager dan voor de dubbel- uitgetrokkenen. Deze regeling beteekent dus, dat voor de dubbel-uitgetrokkenen in de vier groote ste den de uitkeeringsnormen verlaagd worden en dat voor de nog niet rechthebbenden de uitkeeringsnormen iets hooger worden. Onder leiding van het landelijke C.N.V. zijn besprekingen gevoerd, de eenig juiste weg, omdat het hier geldt een Ministerieel besluit. Als ernstige grief is daarbij naar voren gebracht, dat de uitkeering der dub- bel-uitgetrokkenen in vele gevallen slechts 50 ct. hooger zal zijn dan die voor de onge organiseerden, welk bedrag niet evenredig is aan de offers, die de georganiseerden in den vorm van contributie brengen. De voor rechten te ontnemen aan lien, die naar de mat hunner krachten zelf gezorgd hadden mate hunner krachten zelf gezorgd hadden redelijk geacht. De C.B.B. vraagt in de circulaire vertrou wen te stellen in het bestuur, zich niet te laten verleiden tot acties, die in strijd zijn met het beginsel en die slechts de werkloo zen zelf kunnen schaden. Slechts dóór een waardige houding kan de actie tegen de dreigende verlaging worden gesteund. Steannormen en percentages Zooals reeds in de circulaire is vermeld, zijn daarin alleen de steunnormen ver meld. Dit beteekent niet, dat alle werkloo zen volgens die normen worden gesteund. Immers, er is ook een bepaling.dat de t o t a- 1 e uitkeering (met inbegrip van huurtoe- slag, kindertoeslag enz.) niet hooger mag zijn dan 65 pet (voor groote gezinnen 70 pet.) van het loon, dat in het bedrijf, waarin de werklooze werkzaam is geweest, thans gangbaar is. Voor de ongeorganiseei^ den zijn deze cijfers resp. 60 en 65 pet. Voor de ongehuwden zijn ai deze percentages nog lager gesteld. Reeds meermalen is er op aangedrongen, deze percentages die ten gevolge hebben, dat inzonderheid de groote gezinnen veela! hng niet aan de gewone steunnor men toekomen te verhoogen. Momenteel is nog niet hekiVid, welke per centages de Minister zou willen toepassen voor de ..dubbpl-uitgetrokkenen" in de vier groote steden. Voor tal van arbeiders is dit, van zeer groot belang, inzonderheid voor degenen, die een groot gezin hebben Voor velen hunner is dan ook de kwestie an de percentages van niet minder belang dan de vraag hoe de steunnor* m en zijn. Met spanning wordt naar nadere benrhfon omtrent een r>n end^r uitgezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6