Jlkititrr JHJtsrljr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD ABONNEMENT. Iper kwartaal In Lelden en In plant Rn waar 'n Agentschap gevestigd ls f2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wokelijk- iche tending .4.50 Bu dageiijksche tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 4095 MAANDAG 16 OCTOBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot B regelsL17^ Elke regel meer..m»m«.m»m 022Y\ Êtgez. Mededeellngen .Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer»...^.^.»^. a 9.15 Bil contract belangriike korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang dit nummer bestaat uit DRIE bladen GEEN ONBERADEN UITVAL De roode pers houdt ons voor, dat zij reeds op 17 Juli een artikel over het boek Prof. Goudriaan schreef en dat wij dus ten onrechte beweerden, dat zij gaarne een be strijding van dit geschrift achterwege laat en liever beweert, dat de schrijver eigenlijk nooit een goed lid der partij geweest is, doch een echte liberaal bleef". Indien Het Volk onze opmerking zóó opvat, dan heeft het formeel volkomen pe; lijk; aan een korte bespreking heeft het blad zich niet onttrokken. Het artikel van 17 Juli was ons trouwens niet ontgaan. Echter, zoo was onze critiek niet bedoeld, gelijk uit het volgende duidelijk moge wor den. De roode pers stelt de vraag, of wij zelf Goudriaans boek wel bestreden hebben; en antwoordt: Neen, het blad verklaart het niet te ■willen ontleden. Welnu dan! En het heele artikel strekt ter bevestiging van onze stelling dat de hoogleeraar een „ethisch liberaal" en geen socialist meer is. Het orgaan had dus zijn obligaten uitval tegen ons gevoegelijk in de pen kunnen houden. Zulke uitvallen zijn thans mode, maar men moet ze niet te onberaden toepassen. Hierbij teekenen wij aan, dat er van een „onberaden uitval" bij ons geen sprake was. Het is louter belangstelling in het verloop van de crisis, welke de sociaal-democratie ook ten onzent doormaakt; juist, omdat deze partij zulk een belangrijk deel van ons volk achter zich heeft. En wat is nu ons bezwaar? Dat Prof. Goudriaan veel meer renegaat gescholden is, dan dat men op zijn de sociaal-demo cratie vernietigende critiek is ingegaan. De, teneur van de persbeschouwingen in zijn vroegere vriendenkring was: Och, "hier is slechts een liberaal aan het woord, die tè onzaliger ure eenige jaren lid is ge weest van onze partij; doch die nu alle autoriteit voor ons verloren heeft. De vraag of de partij misschien het socialisme ver loren heeft, bleef helaas buiten het geding. En, zoo gezien, mochten we schrijven, dat een ernstige bestrijding achterwege bleef. Men zag geheel over 't hoofd, dat deze criti cus vele jaren lang als representant van de sociaal-democratie gefungeerd'en zijn woord gezag had. Het is volkomen de bevestiging van wat Prof. Goudriaan zelf schreef: „Men ziet dit verschil in psychologie bij zonder scherp in de geheel verschillende wijze, waarop de Engelsche, Fransche men taliteit eenerzijds, de Duitsche anderzijds reageeren op de daad van den enkeling,, die zich door critiek of uittreding keert tegen de tactiek zijner politieke partij. In Enge land en Frankrijk aanvaardt men dit als een normale handeling, waarop elk individu te allen tijde het volle recht heeft; 'in Duitschland (om van Rusland niet te spre ken) is het een halsmisdaad, de partijdisci pline gaat (ging) boven alles. InNeder land Prof. Goudriaan .voelde reeds, wat zijn lot zou zijn. De partijdiscipline beslist, niet .de overtui ging. En dat maakt de discussie wèl ge makkelijk. Dat er onzerzijds geen aanleiding was tot diepe ontleding is duidelijk. In zijn cri tiek- op de sociaal-democratie bezigde Prof. Goudriaan heel wat argumenten, welke in wezen niet nieuw waren, al verschenen ze in moderne en verrassende vormen. Op dit punt en dat is de hoofdzaak in het boek.viel er voor ons weinig te be: strijden; de positieve conclusies moesten we echter bestrijden en het geneesmiddel heb ben we als ondeugdelijk afgewezen. ONTGROENINGSSCHANDALEN. Eenige jaren geleden is er veel geschre ven over de ontgroeningsschandalen aan onze Universiteiten. Het scheen wel of het besef ontwaakte, dat de kring der studen ten geen wereld is op zich zelf; maar dat ook daar gewone regelen van fatsoen, be schaving en zedelijkheid gelden. En dat dus de ontgroeningsschandalen strenge veroor deeling eischten. Men kreeg in de laatste jaren de indruk, dat hex barre en grove woord niet meer noodig was om uit te beelden op welke wijze „het" groen, dat is de jonge student, ont bolsterd wordt. En niemand zal er aanstoot aan nemen, indien dit op eenigszins stu- dentikose manier geschiedt. Mits men den m e n s c h in den jongen man maar ont ziet en eerbied voor het leven toont. Maar plotseling moet weer van ontgroe- ningsschandalen gesproken worden. In twee plaatsen tegelijk, om maar niet te spreken van de ergerlijke straattooneelen met veel vulgair en vies gedoe, dat zeker niet getolereerd zou worden als het gewone stervelingen gold. Want wat verheffends steekt er in als de jonge student zich als een beest gedragen moet? Echter, de twee gevallen, welke door de pers liepen, waren weer van het oude en door iedereen verachte soort. Op schande lijk lichtvaardige wijze werd met het leveri gespeeld. De groote vraag is nog steeds oi de twee mishandelde jonge menschcn niet voor heel hun leven de gevolgen zullen on dervinden. Er is iets, dat ons verontrust. Wanneer in gewone omstandigheden iemand een an der lichamelijk letsel toebrengt, dan houdt men ons zorgvuldig met het verloop der operatie op de hoogte. Het gaat er echter op lijken, dat de bestialiteiten van de ontgroe ningsprocedure weer met de mantel der slappe en onredelijke liefde bedekt worden Daarom dient er nog eens op gewezen te worden. Zij, die op eenige wijze de gruwe lijke en alle eergevoel kwetsende plagerijen kunnen tegengaan, dienen te weten, dat oris volk op dergelijke laagheden geen prijs stelt. En de Regeering moge ernstig overwegen of zij hier geen dure plicht te volbrengen ONBEGRIJPELIJKE DINGEN. Er gebeuren in ons land nog steeds zeer onbegrijpelijke dingen. Aan de deelnemers van de Nationale huldebetooging op 9 September j.l. in het Stadion te Amsterdam werd door het uit voerend comité voor de Nationale huldiging een speldje uitgereikt. Later deelde het uitvoerend comité nog in de pers mede, dat er een buitengewoon groote belangstelling en navraag bestond voor deze zeer fraai uitgevoerde speldjes, welke voor iedereen te verkrijgen waren bij het secretariaat van het comité. Daarbij sprak het comité de hoop uit, dat nog vele personen deze herinnering aan het groote défilé zouden koopen. Echter komt thans de N ed. W e r k g e- ver met het ontstellende en ergernis wek kende bericht, dat dit herinneringsspeldje buitenlandsch fabrikaat is, niette genstaande er een aanbieding voor de ver vaardiging ervan was gedaan van Neder- landsch Fabrikaat. Het blad giet de fiolen van zijn toorn uit over zulk een onnationale daad op een na tionaal feest bij uitnemendheid. Wij zwijgen echter; bij zoo iets staat men sprakeloos DUITSCHLAND UIT DEN VOLKENBOND DE MEENING VAN MINISTER DE GRAEFF Naar aanleiding van de berichten omtrent het uittreden van Duitschland uit den Vol kenbond is aan Minister Jhr. de Graeff, die dezer dagen uit Genève terugkeerde, de vraag gesteld, of de kwestie van de Jood- sche vluchtelingen, waartoe door Nederland het initiatief is genomen, er toe kan hebben bijgedragen, dat Duitschland zich in Genève geïsoleerd ging voelen. De minister ant woordde hierop, dat zulks naar zijn mee ning volkomen uitgesloten is. De houding van Duitschland inzake de Joodsche vluchte lingen is zeer begrijpend en zeer correct ge weest en ook de verhouding met de Duitsche delegatie heeft niets te wcnschen overgelaten Voor zoover er gevoeligheden aan Duitsche zijde kunnen bestaan, zou dat alleen het geval kunnen zijn naar aanleiding van de behandeling in de minderheden-commissie, maar hieraan heeft Nederland niet deelge nomen. In het algemeen ziin oordeel ge vende ovér deze gebeurtenissen, aarzelde de Minister niet deze ontwikkeling uiterst bedenkelijk te noemen voor den Volkenbond en zijn arbeid. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN VRIEZENVEEN Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Nev. a.s. benoemd tot burgemeester van Vriezen veen de heer A. P. F. A. J. A 1 b a r d a, thans leider van het Bureau van het Plaat selijk Crisis-Comité te Utrecht. De nieuwe burgemeester, thans 33 jaar oud, behoort, evenals zijn voorganger, het Kamerlid J. M. Krijger, tot de Ned. Herv. Kerk. Hij genoot zijn opleiding te Huisser. bij Arnhem, werd daarna ambtenaar ter secretarie te Vorden en kwam in 1927 te Utrecht, waar hij op alle secretarie-afdeelin- gen werkzaam is geweest Het vorige jaar werd de heer Albarda tot leider van bovengenoemd Bureau be noemd. EEN NIEUWE LUCHTPOSTZEGEL VOOR BIZONDERE POSTVLUCHTEN. Binnenkort zal een nieuwe luchtpostzegel, ter waarde van 30 cent, verkrijgbaar wor den gesteld. Dit zegel is alleen bestemd oor kwijting van het luchtrecht Het zegel is vervaardigd naar een ontwerp van Aart van D '-benburgh te Bentveld en stelt voor een vliegtuig van een der nieuwste model len, gereed voor de vlucht, gezien boven een fijn-begrensden horizon, en is groen van kleur. Telkens zal worden bekend gemaakt voor welke vlucht 't zegel zal dienen en ge durende welk tijdvak het verkrijgbaar zal worden gesteld. Hetzelfde zegel, met vervanging van het woord Nederland door Nederlandsch-Indië zal worden gebezigd voor postvervoer met bijzondere vluchten welke van Ned.-Indië uitgaan. De kleur van dat zegel is blauw. ZUID-HOLLANDS BEGROOTING 1934 NOG GEEN SALARISKORTINGEN MAAR OOK VOORLOOPIG GEEN HOOGERE BELASTING De begrooting van de provincie Zuid-Hal land vcor 1934 wijkt niet onbelangrijk af var die van het nog loopende dienstjaar. Allereerst is dit het geval met het batig slot van de laatst vstgesxelde rekening, waar mede de begrooting opent en dat met betrek king tot den gewonen dienst ruim f 400.00U hooger is dan in 1933. By de samenstelling van het begrootingsontwerp zyn Gedep. Sta ten er van uitgegaan, dat dit saldo zoo mo gelijk geheel beschikbaar moet blijven voor volgende diensten. In de eerste plaats leidt hiertoe het abnormaal 'karakter van het saldo. Voorgesteld wordt van de rekening over 1931 het saldo „buitengewoon" ad f 356.832.51 geheel ten bate van het denstjaar 1934 te ramen en van 't saldo „gewoon" f 1.642.865.99 een gedeelte, groot f 1.230.000 te reserveeren voor volgende dienstjaren. Als vaststaande mag worden aangenomen, dat voor volgende dienstjaren niet meer op saldi van zulk een omvang valt te rekenen. Gedep. Staten achten het geboden, dat de gevormde saldi-re serve zooveel mogelijk wordt intact gelaten, mede ter voorkoming van belastingverhooging. Provinciaal wegenplan. Ook de financieele verplichtingen, welke voortvloeien uit de uitvoering van het provin ciaal wegenplan, maken zulks wenschelijk. De 'uitvoering van het wegenplan wordt thans nog opgevangen door de uitkeering uit het Rijks- wegenfonds. Het tijdstip nadert echter snel, waarop deze uitkeering niet meer toereikend zal zijn om de kosten van rente en aflossing van voor de wegenverbetering aangegane lee ningen te bestrijden. Het accres der wegen- en rijwielbelasting begint bedenkelijk te stag- neeren. In verband met de gegevens, opgenomen in de memorie van toelichting bij de begrooting 1931 van het Rijkswegenfonds, hebben Ged. Staten het vorig jaar de uitkeering uit het Rijkswegenfonds voor 1933 geraamd op rond f 1.450.000. De uitvoering van het provinciaal wegen plan is gebaseerd op de bestaande wettelijke regeling betreffende de uitkeering uit het Kijkswegenfonds. Op die basis heeft de Provincie verplichtingen op zich genomen, welke in den vorm van rente en aflossing nog tientallen van jaren op haar budget zullen drukken. Het is duidelijk, dat het vertrouwen om ook in het belang van de werkverrui ming voort te gaan met de uitvoering vai. het provinciaal wegenplan zou gaan ontbre ken, indien gevreesd zou moeten worden voor de aantasting te eeniger ty'd van de finan cieele basis van dat plan. Ook bij handhaving van de tegenwoordige financieele basis van het wegenplan zullen eerlang de uitkeeringen niet toereikend zijn om rente en aflossing der wegleeningen te ijden. Zoolang dit nog niet het geval is, zouden Gedep. Staten met het oog op ae werk verruiming het tegenwoordig tempo van uit voering willen handhaven. De omstandigheid, dat op de ontwerp-begrooting voor 1934 min der voor wegenverbetering is uitgetrokken, dan op de begrootingen van vorige jaren, vindt zijn verklaring in de daling van de kosten van uitvoering der werken en wyst niet op een vertraging in het tempo van uitvoering. Er kunnen zich echter omstandig heden voordoen, dat handhaving van het te- gèmvoordige tempo de draagkracht der provneie te boven zou gaan. De ambtenaarssalarissen. Gedeputeerde Staten hadden een verdere tijdelijke korting op de salarissen van het provinciaal personeel overwogen, doch zij ;n dienaangaande een afwachtende hou ding aan in afwachting van het rapport der commissie-Schouten. Gedep. Staten stellen zich voor een voorstel tot algeheele herziening of verder gaande tijdelijke korting zoo mogelijk nog in te dienen in de eerste gewone zitting van 1934. MR HARTE VAN TECKLENBURG WERD GISTER TACHTIG JAAR Een roomsch-kath. staatsman van de eer ste grootte, een der laatst overgeblevenen uit het Kabinet-Kuyper (de laatste, die in Augustus 1901 tegelijk met Dr. Kuyper het bewind aanvaardde), Mr. J. Harte v an Tecklenburg', vierde gister zijn tach tigste verjaardag. Hij werd 15 October 1853 te Utrecht geboren, verwierf daar de graad van meester in de rechten en vestigde zich als advocaat te Amsterdam. Daar nam hij al spoedig deel aan de pu blieke en politieke actie als voorzitter van „Recht en Orde". Op 1 Mei 18SS deed hij zijn intrede in de Kamer voor het kiesdistrict Grave, dat hij onafgebroken vertegenwoordigde tot Aug. 1901, toen hij benoemd werd tot Minister van Financiën in Kuypers Kabinet. Ofschoon de fel bestreden Minister het actieve politieke leven nog niet moe bleek deed hij toch een paar jaren na zijn aftre den als Minister zijn intrede in den Raad an State, waaraan hij nog zoo geruimen tijd zijn krachten zou kunnen geven. Bekend in kamerkringen was het spot versje van den humoristisghen dichter Vic tor de Stuers. Hij liet Mr. Harte rijmen: Wie is er pedanter, dan Mr. de Kanter; en repliceerde: Ik zeg het met smarte; het is mijn vriend Harte. Maar de vriendschap leed er niet onder! Dat wist Dr. Kuyper ook. JUBILEUM CAREL J. A. BEGEER Gisteren is de bekende edelsmid C a r e 1 •T. A. Begeer, vijftig jaar geworden, en herdacht hij tevens den dag, waarop hij vóór 25 jaar opgenomen werd in de zaak >'an zijn vader, de Edelmetaal Bedrijven Van Kempen, Begeer en Vos to Den Haag. Bij gelegenheid van dit jubileum wordt te Don Haag in de toonzalen aan het Noord einde een expositie gehouden, waar een aantal van de door Carel Begeer in den loop der jaren uitgevoerde werken te ba zichtigen is. DE CRISIS-SUIKERHEFFING VERPLICHTE SCHRIFTELIJKE OPGAVE In verband met de heden in werking tre dende Crisissuikerheffing wordt de aan dacht gevestigd op de daarmede samenhan gende verplichting tot het schriftelijk opge ven binnen drie dagen van op 16 October voorhanden hoeveelheden suiker bij den ontvanger der accijnzen. Voor deze opgaaf worden van Rijkswege geen formulieren ver strekt. Zoodanige opgaaf moet ook worden ingeleverd voor de suiker, welke naar iemands bergplaats onderweg is en wel or den eerstvolgenden werkdag na den dag van inslag. De verplichting tot opgaaf be staat niet, indien de voorraad in een op slagplaats, vermeerderd met de daarheen onderweg zijnde suiker, niet meer dan 250 K.G. bedraagt. Indien iemand in dezelfde gemeente meer dan één opslagplaats in gp- bruik heeft, worden deze te samen als één opslagplaats aangemerkt. Suiker verwerkt in andere artikelen wordt niet in de opgaaf begrepen. Bij nalatigheid of onjuiste opgaaf stelt men zich aan be straffing bloot. DE ROODE DRAAD Daar zit toch wel 1 ij n en richting in de roode journalistiek. De principieele lijn loopt er werkelijk als een roode draad door heen; d.w.z. ze vervolgt al kronkelend haar weg, ontglipt u menigmaal aan de vingers en slingert zich dan weer op onnaspeur lijke wijze door de artikelen heen. Ten bewijze! We nemen het blad van Dinsdag 10 October. A. B. K. vaart heftig uit tegen de communistische jeugdbond, die de Roode Valkjes wil betrekken in de strijd toor het openbaar onderwijs. Volgens A.B.K. oen de Roode Valkjes, kinderen van 12 tot 16 jaar, aan geen enkele politieke actie mee. En hij schrijft over de communisten: Hier komt dus, naast het bederven van de kinderziel door zulken „strijd", nug de extra-laagheid voor den dag, dat men het ééne schoolkind gebruiken wil, om het klasgenootje te bewegen tot een poli tieke actie, waarvan de ouders van zoo'n hummel niet gediend zijn. Dezp menschen staan voor niets. Zij zijn de ondergang van de arbeidersklasse. Aldus pag. 1 van het tweede blad. Maar nu nemen we het derde blad van diezelfde dag. Daarin wordt ontkend, dat er een non-agressie-pact tusschen de commu nistische en socialistische Internationale zou gesloten zijn. Echter wordt er gauw aan toegevoegd: Hiermede is natuurlijk niet de moge lijkheid ontkend, dat te Weenen opnieuw over de noodlottige tegenstelling tusschen socialisten en communisten is gesproken en dat er is beraadslaagd over de moge lijkheid, deze tegenstelling te overwinnen A. B. IC. heeft gelijk; deze menschen de sociaal-democraten staan voor niets. In dezelfde krant schelden ze op de com munisten en speculeeren ze op samenwer king. Zoo is het nu; zoo was het steeds. Men leze, wat Prof. Goudriaan hiervan schreef in zijn boek, bldz. 42/43: „Het bureau van do Sociaal-dem. Arbeiders Internationale (S.A.I.) heeft een politieke blunder van de eerste grootte gemaakt, toen het, op 19 Februari j.l., op het meest critieke oogen- blik de Duitsche democratie een aanbieding deed aan de Communistische.Internationale tot vorming van een „eenheidsfront". Hierover kon men op 9 Maart een aanbe velend redactioneel artikel lezen in Het Volk, onder de titel: „Laat ons praten". „En het duurde tot 14 Maart zegge bijna vier weken na het aanbod van de S.A.I. oordat de politieke leider, Ir. Albarda, on dubbelzinnig constateerde, dat aan een bondgemeehschap met communisten niet kon worden gedacht" In Weenen echter kan men er, volgens Het Volk van Dinsdag, wel-eens-wper- over-praten. De roode pers schrijft gaarne over „flod- derjoumalistiek", als hetanderen geldt Zou het door de kronkeling van eigen roode draad komen? GRAFMONUMENT Mgr NOLENS Naar de „N. Venl. Crt" meldt, zal heden avond op het stadhuis te Venlo een verga dering plaats hebben van geestelijke en wereldlijke autoriteiten alsmede bestuurde- ren van verschillende organisaties om te komen tot samenstelling van een werk comité, dat de stichting zal verwezenlijken "'an een grafmonument voor mgr Nolens LIBERALE STAATSPARTIJ Dr S. E. B. B i e r e m a is benoemd tot voorzitter der liberale Tweede Kamer-fractie in de plaats van mr H. J. Knottenbelt, daar deze 't lidmaatschap der Eerste Kamer heeft aanvaard, GEREF. MANNENVEREENIGINGEN De Kring der Geref. Mannenvereenigingen Den Haag en Omstreken vergaderde in de groote zaal der Geref. ICer k te Naaldwijk. Nadat de voorzitter de heer J. Z a n d- erg de vergadering op gebruikelijke wijze geopend had, gaf hij terstond het woord aan den referent den heer Praagman van Scheveningen, die behandelde: „Het Evange- ,se van Markus". Spr. begon met uiteen te zetten wat het doel is van de behandeling van de bijbel boeken op de M. V. Komende tot zijn onder werp wees Spr. op drie punten: 1. het ka rakter van dit Evangelie in het algemeen: 2. de steller van dit Evangelie en het bijzon der van het Markus-Evangelie; 3. de inhoud van dit Evangelie. Op deze flinke inleiding volgde een zeer ge animeerde bespreking. Er was een goede opkomst De pas opge richte vereeniging te Honselersdijk liet zich als lid inschrijven. De heer Praagman sloot deze eerste West- landsche Kringavond met dank-eeging. BEDENKELIJKE EENZIJDIGHEID In een beschouwing over de nationaal- socialistische beweging wijst „De Maas bode" op de passage van het Mussertpro- gram, als antwoord op de vraag: Wat bren- brengen wij aan de Indische volken? zegt: „In de allereerste plaats orde en rust; deAnogelijkheid om zich vreedzaam onder goed bestuur te ontwikkelen. Maar daar naast het beste, wat de Westersche techniek hun kan brengen". Onze collega teekent hierbij aan: De Westersche „techniek"! Verder niets! Kan het killer? Dergelijke ijzige inge nieursliefde moet elk katholiek toch wel volslagen onbevredigl laten. Hebben wij aan onze broeders in die verre gebieden nu werkelijk niets anders to bezorgen clan de weldaden van de Westersche techniek? Hebben wij hun niet iets veel hoogers te brengen? Ja. hebben wij, juist op meer verheven terrein dan de techniek nog niet heel veel tegenover hen goed te maken? Na tuurlijk, ook de weldaden der Wester sche techniek moeten wij aan de Ooster- sche volkeren brengen. Maar deze wel daden allpen zullen hun geluk niet ver- hoogen. Misschien het tegendeel. En bij deze zoo vrecselijk technische liefdesver klaring stemt de zoo uitdrukkelijke be perking van de bescherming van den Christeiijken godsdienst tot het in Europa gelegen deel van het rijk tot groote be zorgdheid Missie-lievend Nederland blijve waakzaam. Raak als deze opmerkingen zijn, verdie nen ze volle aandacht Toch zouden we er nog iets aan willen toevoegen, zegt de Gel derlander. Dat zoo sterke, eenzijdig vooropstellen van de techniek, zooals ook in de aangehaalde passage van het Mussert-program, leeft niet bij de Mussertbeweging alleen. Het is een verschijnsel, dat ook bij velen onzer katho lieken valt waar te nemen. Terwijl juist deze wereldcrisis zoo over duidelijk heeft doen zien. waartoe de ver goding van de techniek heeft geleid. Technischen vooruitgang kan men niet tegenhouden, zal ook geen verstandig den kend iemand probeeren tegen te houden. Maar de techniek zonder meer leidt tot een naar beneden halen der menschelijke waardigheid. Daarom moet die techniek bij haar toepassing worden getoetst aan wat de leer van den Christus als plicht jegens den mensch vooqrschrijft PATRIMONIUMS GEWESTELIJKE ORGANISATIE ZUID-HOLLAND Zaterdag hield Patrimoniums Gewestelijke Organisatie Zuid Holland een Kringverga dering in gebouw De Eendracht te Rotter dam, onder leiding van den heer J. Hol lander van Den Haag. Na de gebruikelijke opening hield de heer W. A. .T. Dal may er van Schiedam een referaat over: De leiding in de afdeelingen Spr. begon met er op te wijzen dat het thans meer dan ooi-t noodzakelijk is, dat de christelijk so-iale beginselen onder ons volksleven worden gepropageerd. Immers, ook op het sociale erf van onzen tijd woedt de strijd tusschen vrouwenzaad en slangen zaad nog onverminderd voort. In dien strijd heeft Patrimonium reeds voor meer dan vijftig jaren partij gekozen Spr. stelde de vraag wat eigenlijk door de afdeelingen moet worden gedaan. Spr. her innerde in dit verband aan een woord van Dr. Schaepman: „ik wenschte aan ons volk te kunnen geven een school van werklieden, met rotsvast geloof en kennis." Die is be lichaamd in het Verbond Patrimonium voor wat de Protestantsch Christelijke werklie den aangaat Het is de taak van Patrimonium om die kennis, die ons volk hier ontbreekt, aan te brengen. Dat is een uiterst moeilijke arbeid. Maar het loon van dien arbeid is dan ook het behoud van ons volk. Genezing van het zieke volksleven is slechts te wachten van een zedelijke hervorming van den volksgeest Spr. ging dan na de verschillende gevaren die ons volksleven dreigen. Den arbeider te gen die gevaren te wapenen, zoodat hij aanvallen en verdedigen kan; dat hij waar heid van dwaling terdege weet te onder scheiden; en het bewerken van de volks overtuiging in dien zin, dat ons volk oog krijgt voor den eisch des Heeren op sociaal terrein, dat is de taak der afdeelingen. Spr. besprak voorts de vraag hoe aan dien arbeid leiding moet worden gegeven en ging in den breede de taak van den voorzitter na. Spr. ging na hoe eetn voorzitter niet moet zijn en schetste de vereischten van een goe den voorzitter.. Spr. illustreerde zijn betoog met verschillende voorbeelden. De arbeid der afdeelingen moet door een homogeen bestuur onder leiding van een krachtigen voorzitter verricht worden. Spr. wees er ten slotte op dat de arbeid voor Patrimonium is een gebod en een roe ping. Op dit ï-eferaat volgde een aangename dis cussie waaraan door vele aanwezigen werd deelgenomen. Na de pauze werd de toestand dor ver schillende afdeelingen besproken waaruit bleek dat hier en daar ooleving te constatee- ren viel, doch dat nog veel werk te verrich ten valt. De heer W. A. J. Dalmayer eindigde deze goed-geslaagde bijeenkomst met dankgebed. DR. C. HOITSEMA VRAAGT ONTSLAG Als 's Rijks Muntmeester Na een werkzaamheid van vier en dertig jaar bij 's Rijks Munt heeft de munt meester Dr. C. Hoitsema thans eervol ontslag gevraagd, meldt „de Telegraaf" In verband met de inkrimping van de werkzaamheden aan 's Rijks Munt had Dr. Hoitsema, naar men het blad mededeelde, zijn ontslag als muntmeester aangeboden, daar ook zijn aftreden tot vereenvoudiging kunnen leiden. Het ligt in het voorne van Dr. Hoitsema zich in Diepenveen te vestigen. Als 'teven kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. (Mz. 1) De begrooting der provincie Zuid-Holland, (blz. 2 en 3). Duitschland besluit uit den Volkenbond te treden en zich uit de Ontwapeningscon ferentie terug te trekken. Op 12 November Rijksdagverkiezing en referendum over de politiek der regeering. Een belangrijke rede van Hitier voor de radio om dezen stap der regeering te verdedigen. De Ontwapenings conferentie zal worden verdaagd. Verhoor van den brandweer-commandant Gempp in het Rijksdagbrandproces. Vier buitenlandsche advocaten geweerd en uitge- (biz. sy Jaarverslag 1932/33 der N.V. Hollandscha Bank-Unie. Winstsaldo Hollandsche Rank voor Zuid-Amerika 208,235 (v.j. 392,062). De balans na de fusie cn kapitaalsreorguni- (blz. 9) Economische Problemen. Duitschlands nieuwu houding. Te Utrecht is de jaarvergadering gehouden van de Ned. Herv. Zondagsscholenbond op Geref. grondslag. (blz. 10) 4 Het jubileum van <U Ned. Journalisten* PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND De Prov. Staten van Zuid-Holland zijn! tegen Dinsdag 21 November a.s. bijeenge- In de laatstgehouden vergadering van den Nijverheidsraad heeft dr F. E. P o tit h u m a het voorzitterschap overgedragen aan zijn opvolger, den heer C J. P. Zaalberg. Na de aanvaarding van zijn ambt heeft de'nieuwe voorzitter de groote verdiensten van den heer Posthuma jegens den Nijver heidsraad en de Nederlandsche industrie in het licht gesteld. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN J Vervroegd ontslag Naar wij vernemen heeft de Directie der1 Nederlandsche Spoorwegen besloten alle arbeiders-remmers en verder alle tramcon ducteurs van 55 jaar en ouder met ver* vroegd ouderdoms-pensioen te ontslaan. (Abusievelijk werd Zaterdag in dit be-* richt gesproken van trein conducteurs, waarom hier herplaatsing.) ROTTERDAM AANBESTEDING I De achitecten Brinkman en Van Vugt te Rotterdam hebben aanbesteed het bouwen van een graan- en kolensilo ten behoeve van de N.V. Silomaatschappij „De Maas" aan de Maashaven. De inschrijvingen luiden als volgt: Hol landsche Beton Mij., Den Haag, 239.900,—; Gewapend Beton en Asphalt Mij., I. Ebbin- ger, Enschedé, 245.793,— (met Franki- palen 226.864.N.V. Balo, Den Haag, 248.000,H. en P. Voormolen, 248.000,—; N.V. Condor, Amsterdam, 255.000.— Christiani en Nielsen, 255.650,Beton en Bouwmaatschappij Tubantia, Enschedé, 264000,—; A. C Geerdink, Usselo, 261.000,Rijnlandsche Beton Mij.. Lei den, 252.000,—: Algemeene Bouwonder-, neming „Albouw", Breda, 262.300,—; Am- sterdanxsche Ball. Mij., A dam. 265,000.—; H. J. Hannink, Lonnekcr, 265.500,—; Alge meene Beton Compagnie, 's-Gravenhage, f 266.000,— Enschedesche Bouw- en Beton Mij., Enschedé, 26S.700,Ingenieurshur. v. Bouwnijverheid, Oegstgeest, f 269.400, N.V. „Nederland", Nijmegen, 269.800,—; Ir. H. II. Kuyper, Amsterdam, 271.000,—; Nederlandsche Aannemers Mij. Boersma, Den Haag, 272.600,-fa. Roeien en Hev- nen te Nijmegen, 273.000,—; A. M. de Vet ten, Den Haag, 274.000,— Int. Gew. Beton bouw Mij., Bi'eda, 274.000,Nederland sche Bouw- en Aannemingsmij., Bussum, f 276.000,—: J. P. van Eesteren, 279.000.—; Zwolsche Beton Mij. v.h. Schrab n, Zwolle, f 2-8 4.400,Werninks Beton Mij, Leiden, f 285.000,—; Kon. Beton Mij. v.h. van Wo ning en Co., 290.800.—; Retonmij. Mono liet, Amsterdam, 291.000,—; Bataafsche Betonmaatschappij. Den Haag. 295.600. Aannemingsmaatsrhnppij Hillen en Rosen, Amsterdam, 297.000.— J. van Dorp, f 299.000,Bouw- en Aannemersbedrijf G. Mulder, f 306.500,Boele en Van Eeste ren, 306.890,—; Gesmnn en Soetermeyer, Alphen aan den Rijn, f 315.000,— .T. C. de Waal. f 319.000.—; .T. M. Vrijland, Uithoorn, 323.000,Wolterbeek en van Dorp, 32-4.450.Aannemersmij. Nederlmrst, Gouda, f 326 000.Gebrs. van Rijswijk, Den Haag. 356.000,—. Voor zoover niet anders vermeld zijn de Inschrijvers te Rotterdam gevestigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1