STER TABAK ZATERDAG 14 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 Korting op de uitkeeringen uit het Gemeentefonds HET DRAAGKRACHT-ELEMENT Toen eenige weken geleden in de pers berichten verschenen omtrent het voornemen der Regeeriing om met ingang van 1 Mei 1934 over te gaan tot vermindering van de uitkeeringen aan de gemeenten uit het ge meentefonds, hebben wij onder de rubriek „Bijzondere correspondentie" in ons blad van 12 September jl. een artikel opgenomen, waarin aan dit voornemen eenige beschou wingen zijn gewijd, die aldus eindigden: ,,1-Iet spreekt vanzelf, dat bij deze regeling de bepaling zal moeten worden gemaakt, dat de vermindering niet zal worden toegepast indien en voor zoover een gemeentebestuur aantoont, dat de gemeente het bedrag dei vermindering voor het sluitend maken der begrooting niet kan missen". „Alleen indien de Regeering de vermin dering van de uitkeering uit het gemeente fonds op deze wijze gaat regelen, zouden wij haar fiat willen .geven." Intusschen is het wetsontwerp verschenen. We mogen aannemen, dat de inhoud daar van voldoende bekend is, zoodat de betee- kenis daarvan niet meer breedvoerig be hoeft te worden uiteengezet. Alleen slechts dit. De gemeenten genieten te zamen uit het gemeentefonds op grond van de /Wet op de financieele verhouding een uitkeering van rond 100.000.000.De middelen van het fonds zijn, tengevolge van de ongunstige conjunctuur, niet toereikend om deze uitga ven te bekostigen. De Regeering, die wette lijk verplicht is, het ontbrekende bij te pas sen, ziet zich voor zulke groote tekorten op de staatsbegrooting geplaatst, dat zij aan deze verplichtingen niet meer kan voldoen en komt met een voorstel om de uitkeerin gen aan de gemeenten met een bedrag van rond 13.000.000.of met gemiddeld pl.m. 13 te verminderen. Nu kan men lang en breed praten over de Vraag of een dergelijke bezuiniging op de rijksuitgaven, door gedeeltelijke onthouding aan de gemeenten van de haar bij de wet gewaarborgde uitkeeringen, in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden met financieele moeilijkheden, zoowel voor de gemeenten als voor het rijk, in allen opzichte is te billijken en of het wel redelijk is te eischen, dat de- gemeenten ten volle in het genot worden gelaten van de hooge uitkeeringen. Indien het onvermijdelijk is, zal men zich in dezen maatregel, evenals in zoovele andere door de Regeering voorgesteld, moeten schikken. Van dit laatste dan uitgaande, heeft het ons ge troffen, dat de Regeering bereid is gebleken, niet voor alle gemeenten een gelijke korting toe te passen, maar het percentage der kor ting, varieerende van 0 tot 28, afhankelijk te Btellen van de draagkracht der be trokken gemeente. De gemeentebesturen, die met ernstige moeilijkheden te kampen hebben, zullen hier van dan ook met groote voldoening hebben kennis genomen. Bij nadere beschouwing van het wetsontwerp kan evenwel in \ele geval len groote teleurstelling niet uitblijven. Wel iswaar zal bij de kortine met de draagkracht der gemeenten rekening worden gehouden, maar de vraag mag worden gesteld of de Regeering er in is geslaagd een aanvaard bare formule te vinden, welke de resultaten geeft, die daarvan redelijker wijze mogen worden verwacht. Wij aarzelen niet deze vraag in ontken- nenden zin te beantwoorden. Hoezeer wij ook, met terzijdestelling van onze en ook door anderen naar voren gebrachte princi- pieele bezwaren tegen de korting als zoo danig, het toejuichen, dat de Regeering rekening heeft willen houden met de geringe draagkracht van vele gemeenten, achten wij de w ij z e waarop die draag kracht wordt bepaald niet juist en om haar eenzijdigheid weinig voortreffelijk. Het draag kracht-element wordt nl. uitsluitend bepaald door samenvoeging van de opbrengsten bij een bepaalde maximale heffing van eenige der voornaamste belastingen, vermeerderd met ten bate van de Gemeente komende be drijfswinsten van een drietal willekeurig ge kozen bedrijven, terwijl geen rekening wordt gehouden met andere inkomsten en wat van veel grooter belang is met het groote complex van onvermijdelijke uitgaven, dio o.i. bij het vaststellen van de draagkracht eener Gemeente nooit kunnen worden uit geschakeld. Men mag toch wel bedenken, dat tal van gemeenten, wier inkomsten het rijksgemid delde overschrijden en op welker uitkeering dientengevolge 8 tot 28 percent zal worden gekort, o.m. wegens rente en aflossing jaar lijks groote sommen hebben op te brengen, die eveneens belangrijk boven het rijksge middelde uitgaan. Aan deze verplichtingen kunnen die gemeenten zich natuprlijk niet onttrekken. Zooals de zaak thans staat, zal het kunnen voorkomen, dat gemeenten wor den gekort, die geen draagkracht meer hebben. Nemen wij als voorbeeld de gemeente Rot terdam. Is er wel één met Rotterdam te ver gelijken gemeente aan te wijzen, die in de laatste jaren op zoo drastische wijze heeft bezuinigd op subsidies, personeelslasten en zoovele andere zaken meer en die haar be lastingen zoo tot het uiterste heeft moeten opvoeren? Kan men van zoo'n wel zeer door de crisis getroffen gemeente zeggen, dat zij nog eenige draagkracht heeft? En toch zal op deze gemeente een korting worden toe gepast, die ver boven het gemiddelde uit gaat. De door den Minister van Binnenland- sche Zaken aan de gemeentebesturen .ge richte circulaire heeft ons in staat gesteld, zij het ook globaal, te becijferen, dat de korting voor Rotterdam zou neerkomen op 20 a 24 zijnde respectievelijk rond 2.150.000,— en rond 2.580.000,— per jaar. Met dit eene voorbeeld meenen wij afdoen de te hebben bewezen, dat de draagkracht formule in het wetsontwerp niet beantwoordt aan het doel dat de Regeering zich voor oogen moet hebben gesteld. Het zou belangrijk zijn de werking daar van ook voor andere gemeenten na te gaan. Dit zou ons echter te ver voeren en buiten het bestek van een dagbladartikel vallen. Men zou daarbij ongetwijfeld tot verrassende resultaten komen. Wij volstaan er ditmaal mede er op te wijzen, dat een financieel veel sterkere gemeente als 's-Gravenhage. die op heel wat minder ingrijpende wijze dan Rotterdam haar begrooting sluitend heeft kunnen maken, volgens een dezer dagen in de pers verschenen bericht een be drag zal worden gekort van 2.232.000,— per jaar. Dit overigens niet onaanzienlijke be- bedrag zal door deze gemeente althans nog kunnen worden gevonden door verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbeiasting met 36, waardoor dit aantal zou stijgen tot 81. Wij hebben gemeend hierop de aandacht te moeten vestigen in de overtuiging, dat alsnog een weg zal kunnen worden gevon den, die zoowel de Regeering als de betrok ken gemeenten meer bevrediging moet schenken. HET MYSTERIE VAN DER IUBBE WAT ZEGT ONS ZIJN JEUGD? Men meldt ons uit 's-Hertogenbosch: Nu de geheele wereld met belangstelling het Rijlcsdaggebouw-proces volgt en alle aandacht zich concentreert op den Neder lander, die de hoofdpersoon is van dit pro ces, is het ons gelukt met verschillende per sonen, die Van der Lubbe in zijn jeugd heb ben gekend, een onderhoud te hebben, waar bij merkwaardige dingen omtrent zijn ka rakter aan het licht kwamen. Marinus van der Lubbe heeft onderwijs genoten op een Chr. lagere school te 's-Her- togenbosch. Hij was het type van een jongen van de straat. Zijn ouders leefden in zeer moeilijke om standigheden. Als jongen was hij tegenover vreemden stil en teruggetrokken, hoewel hij zich op school wel eens een keer te buiten ging. Merkwaardig waren zijn bij jongens van dien leeftijd zeldzaam voorkomende en on natuurlijke uitingen van godsdienstig besef Hij typeerde zich als een jongen met een eigen meening. Een van zijn zwakke zijden was reeds in zijn jeugd, dat hij zoo gemak kelijk om te koopen was. Zijn broer had veel invloed op hem en kon hem tot allerlei kattekwaad overhalen. Zijn rechtsgevoel, dat hij in hooge mate be zat, heeft hem, volgens verschillende school kameraden ten onrechte tot 't communisme gebracht, hoewel hij als jongen 'n innerlijke afschuw had van het communisme en het socialisme. Hij had deze afkeer op gods dienstige gronden „Het communisme en so cialisme doen allerlei kwaad en gaan in tegen God", zoo vertelde hij eens tot een De laatste hevige storm deed de Tawe in Wales zoo stijgen, dat ongeveer vijfhonderd huizen in het water. kwamen te staan. Hoe in 't dorp Llansamlet een vader zijn baby mee naar. buiten neemt^ Wat gij ook voor Uw tabak betaalt, als 't NIEME1JER'5 STERTABAK is. €1 krijgt ge het beste voor Uie geld. Sler-tabak is verkrijgbaar in ver schillende prijzen, doch elke soort is kampioen in haar prijsklasse. Ieder pakje Ster-tabak biedt meer geur en smaak, dan welk ander merk ook. Wie nog geen Ster-rooker is, weet nog niet, hoe hijhethoogste rookgenot voor z'n geld kan krijgen. Koop eens een pakje Ster-tabak - Holland's populairste merk - en ook gij blijft bij NIEMEIJER'S St^end de fèe<t£e f ROFFELRIJMEH. De vrouwen voor Onze Kroonprinses gaat prachtig In het welbeproefde spoor, 1 En ze zet er de tradities Der Oranjevorsten door. Denk slechts aan haar trouwe arbeid t Voor ons Crisis-Comité Op en top Oranjedochter Leeft ze in de volksnood mee. Om de andre avond lees je Een berichtje in de krant: De Prinses was „kroon"getuige Hier of daar in 't vaderland; Hier heeft z? een tehuis geopend, Centrum van barmhartigheid; Daar was ze te gast bij onze N ederlandsche nijverheid. In dat alles zie ik telkens Weer de koninklijke hand Van de Moeder, die haar Dochter Geven wil aan Nederland, Maar ook zie ik het zelfstandig 1 Wordend, handlend Vorstenkind, Dat zich met steeds sterker banden M Aan ons kleine volk verbindt. 't Mausoleum der Oranjes Schonk ze een geschilderd raam Met die daad voegt z'n in dat bouwwerkj Ook een sluitsteen met haar naam, En als aanstonds onze vrouwen Voortgaan in dezelfde lijn Zal de rustplaats van Prins Willem Straks dien Grootvorst waardig zijn. Moge dan der vrouwen voorbeeld Heel ons volk voor oogen staan: Wat gedaan móét, dat moet spoedig En afdoende afgedaan! (Nadruk verboden.) LEO LEKS. NED. CHR. REISVEREEN. vriend in wien hij vertrouwen had. Zijn houding in het Rijksdaggebouw-pro ces is geheel in overeenstemming met zijn karakter in zijn jeugd, want nimmer ver ried hij zijn kameraden. Een hoogst en kele keer, wanneer men hem in een gevbe- lig gesprek apart nam kon hij er toe ko men te vertellen hoe alles zich toegedragen had. In alle andere gevallen antwoordde hij met een „neen" en „ja". Van der Lubbe haatte leugenachtige ver halen, korte ontkenningen echter beschouw de hij blijkbaar niet als een leugen. Wanneer men hem tot een gesprek kon verleiden biechtte hij alles eerlijk op. Ver schillende van zijn vroegere schoolkamera- Dezer dagen organiseerde een sportclub te Praag 'n wedstrijd voor bakkers- en slagers jongens, die tevoren nog nooit zoo hard hebben gereden. De start van de deelnemers. Links: Sir George Clerk, nieuwbenoemde Engelsche gezant te Brussel, over handigde dezer dagen zijn De Schie te Rotterdam, tusschen den tol en de Melkmarkt ivor'dt door opspuiting gedempt. De dam bij den tol aan der splitsing van het RottekanaaJ^ Bij gelegenheid van 't zilveren jubïlé van het Sterrebosch te Schiedam wordt in de school aan de Lekstraat een tentoonstelling gehouden. De heer Huksharm toont hoe pen pas geplante en een 25-jarige wilg er uitzien Van der Lubbe heeft een groot gedeelte van zijn jeugd gewoond in 's-Hertogenbosch, een gedeelte \an zijn opvoeding heeft hij nog genoten in een weezengesticht aldaar. Met diepe ontroering volgen zijn oude schoolkameraden het proces. Zijn opvoeding en karakter van vroeger zouden niemand van zijn vroegere bekenden kunnen doen vermoeden, dat van der Lubbe tot zulk een daad zou komen. (Men zie ook de foto hieronder.) Filiaal In ROTTERDAM: 1 te Pijnackerstiaat Mi Telefoon i312j Vit onzen lezerskring ontvingen we bovenstaande interessante foto: een schoolportret van jaren terug met in 't midden Marinus van der Lubbe Tevens werden ons eenige bijzonderheden uit Marinus' jeugd medegedeeld: hij was stil en teruggetrokken, van nature ridderlijk en eerlijk, met 'n sterk óhtwikkeld rechtsge voel. Als jongen hield hij er al een eigen meening op na, maar was ook toen reeds gemakkelijk om te koopen. Naar onze zegsman mededeelde, is zijn houding in het Rijksdagbrandproces volkomen in overeen stemming met de karaktertrekken, die hij als kind reeds openbaarde. den gelooven, dat van der Lubbe ook nu zijn medebrandstichters, aangenomen na tuurlijk dat hij die heeft gehad, niet zal verraden. De Jaarvergadering van de Ned. Christ., Reisvereeniging zal dit jaar op Zaterdag 30 Dec. te Leiden worden gehouden. De kleine leerlingen van de Ghyll Road school te Ilkley (Eng.) moesten een heel eind loopen om te kunnen zwem men. Ze zijn nu bezig met den aanleg van een eigen zwembad en kruien den uitgegraven grond weg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5