Heeft van der Lubbe het alleen gedaan? ZATERDAG 14 OCTOBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 HOE DE ZAAL ER UIT ZAG DADELIJK NA HET UITBREKEN VAN DEN BRAND Van der Lubbe's arrestatie In de piweszitting van Vrijdag te Berlijn begon president Buenger met mede te dee- Icn. dat bet onderzoek ter plaatse had bij gedragen tot het ophelderen van punten van tegenspraak, in de verschillende getui genverklaringen. „In het bijzonder hebben enkele getuigen in afwijking van hun hier gedane verklaringen ter plaatse niet kun nen bevestigen, dat zij meer dan een man achter do matglazen vensters van de bene den verdiep:ng had<len zien loopen. Een der gelijke mogelijkheid was needs eerder ge opperd, doch het bezoek van gister had slechts ten doel de plaatselijke omstandig heden en den lichtval to laten beoordeelen door degenen, die hiertoe iu staat moesten zijn". Dimitrofs advocaat dr. Teichert verzoekt den Senaat, ter ontlasting van den Bulgaar- schen beklaagde, een aantal getuigen ii dei- charge te hooren: Anna Kruegcr, Luise An- gerer, een taxi-ondernemer, Anna Meyer, Iitna Roesier en den slaapwagonconducteur Ruttke. Hierdoor zal o.a. vastgesteld kun nen worden, dat een verwisseling van den persoon van Dimitrof niet slechts theore tisch mogelijk is, doch in de praktijk inder daad in twee gevallen is voorgekomen. Ter ontlasting van de beklaagdi-n Popof en Tancf verzoekt dr. Teichert alle kellners van café „Buyemhofen majoor Schroder te hooren. Voorts stelt dr. Teichert voor, ver schillende getuigen uit Moskou te hooren in verband met Popofs verblijf in de Sovjet- Unie. Den juridischen adviseur der commu nistische Rijksdagfractie wil hij gedaagd zien om te verklaren of Popof ooit in zijn Kamer m het Rijksdaggebouw is geweest, terwijl hij verder velschillende getmgen wenscht to hooren over Popofs kleeding cn verder alle kellners van het restaurant Aschinger in de Potsdamer Strassc 101, om te doen vaststellen of Popof en Tanef op den dag van den brand 's middags tusschcn 1 en 6 uur in het restaurant zijn geweest. Tenslotte wenscht dr. Teichert nog een Berlijnschc getuige to hooren, om te bewij zen, dat Tanef van 25 Februari tot 4 Maart in de Brandenburgstrasse heeft gewoond, en den Rijksdagbeambte Neuber, om te verkla ren, dat hij zich in tegenstelling tot getuige Gericke den man „met die opvallende kuif" (Van dor Lubbe) niet meer herinneren kan. Politiecommissaris Bunge zal dan nog moe ten verklaren, dat Gericke ook tegen hem gezegd heeft, dat Van dor Lubbe hem niet bekend voorkwam. In verband met het groote aantal punten, dat de verdediger der Bulgaren wil bewijzen, houdt de procureur-géneraal dr. Werner zich een beslissing voor tot morgenochtend. Hij verklaart echter, dat reeds thans een aantal \an deze bewijzen hem overbodig voorkomt. Onder het thans volgend verhoor van twee politie-wachtmeesters, die dadelijk na do ontdekking \an den brand in liet Rijksdag- gebouw zijn geweest, zit Van der Lubbe nog apathischer dan tot nog toe het geval was en houdt hij het hoofd dieper gebogen dan ooiL Uit het verhoor v^in wachtmeester Poeschel blijkt, dat dezo tezamen mot dei; inspecteur van liet Rijksdaggebcuw dooi den retchlschen ingang de zaal is binnenge gaan. Poeschel beschrijft dan het oogeubiik waarop hij Van der Lubbe, voor het -eerst zag cn arresteerde. Getuige had geenszins den indruk, dat Van der Lubbe probeerde te vluchten. Weliswaar was hij even terugge deinsd, doch overigens volkomen rustig ge bleven. Hij had ook geheel rechtop geloo- pen. Op bevel van luitenant I-ateit had get. ivods eerder zijn revolver gelrokken en nu riep hij Van der Lubbe toe, terwijl hij het wapen op hem richtte: „Handen omhoog", aan welk bevel Van der Lubbe onmiddellijk gevolg gaf. Getuige trad op hem toe en fouilleerde hem terstond. In een der broek zakken vond hij een zakmes cn in de ach terzak een zakdoek, een pakje en een porte- monnaie. Hij had niets aan dan n broek en schoenen, ook geen hemd meer, zijn boven lijf was geb«ml naakt, hevij*hezwoet on zijn liaar hing verward in zijn gezicht. Zooals reeds gezegd, was hij even geschrokken. Later had gptuige beklaagde naar het post huis Brandenburger Tor overgebracht. Bekl. Torgler stelt ge-t. Poeschel eenige vragen, o.a.: U hebt medegedeeld, dat u de eerste was die Van der Lubbe heeft gezien en hem gearresteerd hebt en hem ook hebt ge fouilleerd. Hebt u behalve 't pakje nog papie ren bij hem gevonden, die men voor een lidmaatschapskaart of iets dergelijks kon houden? Gcituige Poeschel: „Neen ik heb slechts het. pakje bij hem gevonden." Torgler: „Ook geen kranten, geen strooi biljetten?" Getuige Poeschel: „Neen". Torgler: „Dank U zeer!" Dr. P a r i s i u s: „Hebt U de zakken nauw keurig doorzocht? Kunt u met alle zeker heid zeggen, dat hij geen strooibiljet bij zich had? Op het posthuis is een strooibiljet bij hem gevonden." Getuige Poeschel: „Tk ben niet met mijn handen onder in de zakken geweest, maar ik heb de zakken afgetast en den in druk gekregen dat er niets in was." Gehoord wordt dan de nachtportier van het Rijksdaggebouw Wendt, die mededeclin- gen dott over het verblijf van Torgler c.s. op den avond van den brand in bet gebouw. Desgevraagd verklaart getuige dat hij bij het weggaan der communistische afgevaar digden niets opvallends had gemerkt Het komt zoo vaak voor dat afgevaardigd-en *iog na 8 uur in het gebouw zijn. Of Torgler Tien actetasch bij zich heeft gehad, kan ge tuige niet meer zeggen. Bijzonderheden worden dim in het vol gend verhoor nog vastgesteld. Getuige Wendt verklaarde o.a. op een vraag van Toglers verdediger, dr. Sack, dat bij bij geen partij was aangesloten doch toon dicht bij de nationaal-socialisten stond. Vervolgens wordt de inspecteur van het Rijksdapgcbouw Alexander Szranowitz ge hoord. Sedert 1904 is hij in den Rijksdag werkzaam geweest en sedert 1927 is hij in- SDectiM.li', Op 27 Februari had Szranowitz het gebouw tegen drie uur 's middags ver laten nadat hij bij een laatste controle-ronde niets verdachts had gemerkt. Hij ging naar zijn dienstwoning dicht bij den Rijksdag. Hij gaf een omstandig verhaal van zijn waarnemingen van den brand toen hij, op het sirenegeloei van de brandweer, naar hdt Rijksdaggebouw was gegaan. In het donker rende ik, door verscheiden politiebeambten gevolgd, de trap op door de wandelgang. Ter hoogte van liet postkantoor kon ik vuur zien, dat ik dadelijk uittrapte. Het was een in elkaar gerold kleedingstuk, dat er in de verte als een kussen uitzag. Getuige vat zijn waarnemingen op de vol gende wijze samen: Op don stoel van den president brandde alles, tenvljl op do tafels daarvo. niets te zien was. Dicht bij het pre sidium braadden de> gordijnen. Voorts brand de het in de regeeringsbank en bij de plaat sen van de vertegenwoordigers van den Rijks raad. Het waren vlam men bundels van 40 a 50 cM. breedte, spits toeloopend, ongeveer 50 cM. hoog en rustig flikkerend. Op do regee ringsbanken en dc banken van de vertegen woordigers \an den Rijksraad waren 12 a 15 soortgelijke brandjes aangelegd. De vlammen op de verschillende zetels der afgevaard: den brandden in sommige gevallen afzon derlijk, in sommige gevallen tezamen." President: „Hoe groot waren de af standen ongeveer tusscheu de verschillende branden?" Get. Szranowitz: „Ongeveer anderhal ve meter. Het verwonderde mij dat het niet alleen op de eerste lij brandde, waar zich lessenaars voor de banken bevinden, doch ook in de beide volgende rijen, die geen lessenaars meer hebben." Onder algemeene spanning schildert ge tuige dan de arrestatie van den brandstich ter d. Lubbe. Toen hij nog meer brand haarden zocht, zag hij plotseling nabij de deur van de antichambre voor de zaal van den Rijksdag een man staan, die slechts een broek en schoenen aan had. Aangezien ge inige onmiddellijk in dezen persoon, d-ie la ter Van der Lubbe bleek te zijn, den brand stichter vermoedde, was hij op hem toege sprongen en had den juist aankomenden wachtmeester Poeschel toegeroepen: „Den brandstichter arresteeren," De wachtmeester deed dit dan ook dadelijk en v. d. Lubbe bood geen tegenstand hoewel het er even op leek alsof hij op het laatste oogenblik nog wilde vluchten. Getuige vertelt verder, dat hij in zijn opwinding v. d. Lubbe had toege- srheeuwd: „Waarom héb je dat gedaan?" waarbij hij hem met de vuist een por in de zijde had gegeven. Van der Lubbe had daarop slechts geantwoord: „Protest, protest" en was toen weggevlucht Getuige deelt op tot hem gerichte vragen nog mee, dat hij heeft gezegd: Dat kan niet door één man gedaan zijn, er moeten min stens zes of acht man geweest zijn. Dat was toen mijn overtuiging, dat geen mensch dat alleen had kunnen doen. Dr. Sac k: „Kent U Torgler en weet U of hij dikwijls lang heeft gewerkt?" Getuige: „Torgler heeft dikwijls tame lijk lang gewerkt en ook veel acten bij zich gehad." President (tot get. Szranowitz): „In de buitenlandsche pers is beweerd dat U iu den middag van 27 Februari verscheiden leden van het Rijksdagperson-eel vóór hun tijd naar huis hebt laten gaan. Is dut juist?" Getuige Szranowitz: „Ik had noch de bevoegdheid iemand te vroeg naar huis te laten gaan, noch heb ik iets dergelijks ge daan." •esid,ent: „Was de dienst dien namid dag precies zooals eiken anderen dag?" Getuige Szranowitz: „Jawel, precies zoo." Getuige behoort tot geen politieke partij maar is rechts georiënteerd. President: „U hebt dus niets gelast, wat tegen de regels was?" Getuige: „Neen, heel zeker niet." Hiermee is de zitting van Vrijdag beëin digd. BERLIJN, 14 October. Vandaag zullen eenige interessante getuigen voor het Rijks gerecht .verschijnen ou wel in de eerste plaats de leidende functionarissen van de Berl-ijnscho Brandweer, voor zoover zij het eerst op da plaats van den brand aanwezig waren. Bovendien stana, nog op de getuigenlijst de Rijksdagambtenaren, de kanselarijsocre- taris, de gérant van het Rijksdagrestaurant een portier. Te ruim 10 uur wordt dc zitting geopend. Senaatspresident Dr Bünger begint met het afleggen van een uitvoerige verklaring, waarin hij mededeelt, dat aan vier advocaten die als toehoorders ht proces mochten bij- vonen hun toegangskaarten is ontnomen in -erband niet de houd-mg van deze vier bui tenlanders, die in een brief aan den verde diger der Bulgaarsche beklaagden, dr. Tei chert, ernstige beleedigingen hebben geuit aan het adres van de met het onderzoek be laste ambtenaren m het bijzonder jegens den echter van instruct.e van het Rijksgerecht Het zijn de te Parijs wonende Bulgaarsche advocaat Detsjef, dc Bugaarsche advocaat Grigorof, de Amerikaansche advocaat Gala- ghcir en de Fransclie advocaat Wilard. DUITSCHLAND HET KINDERARMSTE LAND De volkstellingsstatistiek in Duitschland (de invloed der nationaal-socialistische over winning zette eerst nadien jn) brengt aan het licht, dat Duitschland het kinderarm- ste land van Europa is. Op elke 1000 inwo- worden in Duitschland 16 kinderen geboren, in Frankrijk 18, in Tsjecho-Slowa- kije 22, in Italië 25, in Pólen 30 Gemid deld telt elk Duitsch gezin op het land 4.1 personen, in de stad 3.3 personen. De nationaal-socialisten hebben inderdaad aan het kleine gezin den oorlog verklaard, maar weg naar het Italiaansche of Poolsche cijfer is nog lang. JERUZALEM, 13 October. De Britsche hooge commissaris, lt.-generaal, Sir Arthur Mauchoff, is gister plotseling van zijn va- cantie te Jeruzalem teruggekeerd en in de Joodsolie wijk patrouilleeren sedert gister versterkte politiepatrouilles die de uitdruk kelijke bevoegdheid bobben verkregen zoo noodig van de wapenen gebruik te maken in' verband mot een besluit van den leider der Arabische beweging om heden in Jeru zalem een betooging te houden, ondanks het jfficieele verbod, AARDSCHOKKEN IN ITALIË ROME, 13 October. Gister zijn in de steden en dorpen, rondom het Nemimeer, twee lichte aardschokken waargenomen. De schokken veroorzaakten een paniek onder de bevolking, doch richtten bijna geen mate- rièele schade aan. DE UITVINDERS HOUDEN HET GEHEIM Naar verluidt, zouden eenige Fransche professoren te Clermont-Ferrand een nieuw gifgas hebben ontdekt, dat alle tot nog toe gedane ontdekkingen op dit gebied in de schaduw stelt. Tegen dit gas zou volgens de meening van de samensitellers geen bescherming bestaan, aangezien het door de kleeding direct in dè huid dringt en dan reeds Hoodelijk werkt. Naar verluidt zouden de uitvinders echter weigeren de samenstelling ervan bekend te maken en zouden zij verklaard hebben, ook het Fransche Ministerie van Oorlog niet eer der de beschikking er over te geven dan wanneer Frankrijk zou worden aangevallen rich zou moeten verdedigen. Acht dagen zouden voldoende zijn om het gas in groo te hoeveelheden te kunnen prodiuceeren. BIJNA ONGELOOFLIJK! RHEUMATISCHE PIJN VERDWENEN Na 33 jaar van ondragelijk lijden. Het klinkt haast ongelooflijk dat iemand op 70 jarigen leeftijd met vreugde kan klaren, dat hij na 33 jaar gefolterd te zijn geweest door ondragelijke rhcumatische pij nen, hiervan door Togal geheel is afgehol pen. En toch is het zoo! Het is te begrijpen, met welke groote dank baarheid de Heer J. J. V. to B. ons de bij zonderheden hieromtrent mededeelde. Te meer, daar hij niet alleen geheel bevrijd is van de pijnen, die hem zoo vele jaren het le ven ondragelijk maakten, doch deze ook niet meer zijn teruggekomen. „Ik gevoel mij dan ook zoo gelukkig, dat ik ook graag mijn lijdonde modemenschen even gelukkig mocht zien" zoo schrijft hij ons. Geen wonder, dat iemand, die zijn le ven lang aan rheumatiek heeft geleden, en zonder baat vrijwel van alles geprobeerd heeft, uitermate verheugd is over wat Togal voor hem gedaan heeft. Togal is het meest radicale middel ter be strijding van rheumatische pijnen, ischias, jicliV spit, hoofd- en zenuwpijnen en pijnen in ledematen en gewrichten. Bovendic/i vol maakt onschadelijk voor het gestel zoodat Togal ook gebruikt kan worden door hen die treen andere geneesmiddelen kunnen verdragen. Bij apoth. en drog. h 0.80 en ƒ2.per flacon. (Adv.) De Oostenrijksche monarchisten hebben gisteren een persconferentie bijeengeroepen waapin hun leider kolonel Wolff verklaarde dat Oostenrijk aan den vooravond van een belangrijke monarchistische actie staat Men zal de republiek liquideeren. Wolff heeft aan bondskanselier Dr. Doll- fuss ee« schrijven gericht, waariA hij eischt, dat de wetten, die de Habsburgers het ver blijf in Oostenrijk verbieden, zullen worden ingetrokken en dat do Habsburgers vergun ning zal worden verleend zich weer in Oostenrijk te vestigen. Kolonel Wolff beweerde verder, dat Zuid Tirol door de Italiaansche regeering aan prinses Maria, de toekomstige bruid van kroonprins Otto, als huwelijksgeschenk zal worden gegeven. In verband hiermede wordt uit Rome ge meld. dat alle geruchten betreffende een verloving van Otto met prinses Maria, de oudste dochter van den Italiaanschen koning onjuist zijn cn dat voor Italië de kwestie der restauratie van dc Habsburgers in Oostenrijk thans niet actueel is. Al deze berichten hebben hun oorsprong gevonden in het bezoek van de vroegere kei- van Oostenrijk, Zita, aan Rome, waar zij met het Vaticaan en het Quirinaal onder handelingen heeft gevoerd. Ook eenige vooraanstaande Oostenrijksche aristocraten waren dezer dagen te Rome. Zij hebben Zita ontmoet. Men verwacht in verband hiermede een nieuwe en krachtige monarchistische pro paganda in Hongarije en Oostenrijk. DERTIG PERSONEN BIJ ONTPLOFFING GEDOOD Uit Madras: Tengevolge van een hevige ontploffing in een pyrotechn'ische fabriek te Vizagapalam bij Madras werden 30 perso- non gedood en acht ernstig gewond. Van de iabriek is nog slechts een puinhoop over. Vrijdag werd te Jeruzalem door de Ara bieren gestaakt als protest tegen de toene mende immigratie van Joden. Ondanks liet verbod trachtten demonstranten uit de oude stad naar de nieuwe stad te trekken. Zij werden evenwel door militairen verspreid. Eenige demonstranten werden gewond. Een deputatie der Arabieren werd niet door de regeering ontvangen. NOODWEER TE VENETIE Boven de provincie Udine (Venetië) heeft gisteren in de vroege ochtenduren een bui tengewoon hevig noodweer gewoed. Pleinen en straten werden geheel onder water ge zet. De vestinggordel is over een breedte van 50 M. ingestort. Boom en en schuren werden vernield en tal van huizen ernstig bescha digd. Groote hoeveelheden gekapt hout zijn weggespoeld. De bruggen over de rivieren werden ernstig beschadigd. Ook uit andere steden in Boven Italië zijn berichten ont- angen betreffende een hevig noodweer. EEN AANSLAG OP HET DUITSCHE GEZANTSCHAP TE BOEKAREST Gistermorgen tegen elf uur openden vier jongelui voor het gebouw van de Duitsche le gatie te Boekarest plotseling een steenenbom bardement op het gezantschapegebouw en wierpen bijna alle ruiten aan den voorkant in. Een steen vloog door het raam van werkkamer van den gezantschapsraad Dr. Kirchholt, die wel geraakt, maar niet gewond werd. Bovendien wierpen zy een flesch met roode olieverf tegen het schild met het rijks wapen. De flesch brak en het schild werd ge heel met roode verf besmeurd. De voor het gebouw op wacht staande politie-agenten, kon den twee van de vier daders arresteeren. De beide overigen ontvluchtten. De commissaris van politie te Boekarest begaf zich onmiddel lijk naar de Duitsche legatie om zijn leedwe- over het gebeurde uit te spreken. De Duit sche gezant heeft het Roemeensche Ministerie Binnenlandsche Zaken ervan op de hoog te gesteld. Dr. iHIRTSIEFER UIT HET CONCEN- TRATIEKAMP ONTSLAGEN De vroegere Pruisische Minister voor Sociale Voorzorg Hirtsiefer, die op 26 September jl. naar het concentratiekamp Wuppertal-Beyen- burg was overgebracht, is thans daaruit ont- DE ZWITSKRSCHE STENDENRAAD EN DE WERKVERSCHAFFING Uit Bazel. De stendenraad heeft het door den Nationalen Raad reeds goedgekeurde crediet van 20 millioen franken voor werkverschaf fing toegestaan. 15 millioen zullen dienen voor de uitbreiding en verbetering der reserven aan militair materiaal. De leider van het militaire departement, bondsraad Minger, heeft verdere credieten aan gekondigd voor den aanschaf van legermate- riaal tot een bedrag van 85 millioen franken. Het Zwitsersche leger moet, aldus luidt de mo tiveering, in staat zijn iederen aanvaller ern- stigen tegenstand te kunnen bieden. ONGEREGELDHEDEN IN NEW-YORK. •*3560 georganiseerde confectiearbeiders en schoenmakers hebben gisteravond getracht het hoofdkwartier van de leiding der NRA in hotel Pennsylvanie te bestormen. Tevo ren hadden zij geprotesteerd tegen de loon- tarieven, die door de NRA-leiding waren vastgesteld. 300 bereden agenten van poli tie dreven de menigte njet den gummistok uiteen. 53 demonstranten, waaronder 8 vrou wen, werden gearresteerd. Land- en Tuinbouw. BOTER- EN MARGARINE SURROGATEN Zooals men weet is sedert de heffingen op boter en margarine een levendige lian del ontstaan in vetten, die met wat kleur sel heel gevoegelijk de boter of margarine konden vervangen. Thans is, daar hicrdooi de uitwerking van de Crisis-Zuivelwet voor een belangrijk deel doel miste, hieraan een einde gekomen. Met ingang van 15 October 1933 is hel vervoeren, verkoopen of afleveren, alsmede het voorhanden hebben van vetten, welke door een of andere bewerking boter of margarine kunnen vervangen, slechts toe gestaan. mits de dubbele heffing ad 70.4 et. per K.G. betaald is en de vetten vorpaki zijn in eenheden van 10, 20, 25 of 50 K.G. Het in den handel brengen van deze vet- artikelen in zoogenaamde kleine verpak king 1 K.G. enz.) is dan niet meci geoorloofd. Met deze vetten worden o.a. bedoeld de producten, welke onder den naam van Ro- miline, Silsa, Extra Jus, Stima, Tabo, No- maf a, enz. in den handel worden gebracht. De aanwezige voorraden van bovenge noemde vetten mogen tot cn met 22 October 1933 in den kleinhandel verkocht, vervoerd en afgeleverd worden. De na dezen datum aanwezige voorraden zullen in beslag ge nomen worden. Voor reuzel, welke voldoet aan een mini mum Bomer-getal van 71. gelden de oude bepalingen; de heffing hiervoor verschul digd blijft dus» 35.2 ct. per K.G. Nader zullen bekend gemaakt worden de namen der in den handel zijnde merken van die vetten speciaal bestemd voor bakkers waarop het vorenstaande niet van toepassing is. DE BOER EN DE ZOMERTIJD AANDRANG TOT AFSCHAFFING! In de Memorie van Antwoord aan dc Tweede Kamer betreffende hun voorstel tot afschaffing van den zomertijd zeggen de heeren Van den Heuvel en Bakker o.in. het volgende: Dat er steeds meer aanpassing zou zijn gekomen aan, den zomertijd is, naar onze meening, volkomen onjuist gezien. Wel is in sommige streken te dien aan zien sprake van een zeker fatalisme, omdat men zich van den' zomertijd niets aantrekt, zelfs worden daar de dorpsklokken niet verzet. Men fulmineert daar niet meer te gen de wet, omdat men deze volkomen ne geert. In streken, waarin dit niet wel mogelijk is, is zeker van aanpassing geen sprake maar bliift het verzet onverminderd voort duren en dat is naar het oordeel van de voorstellers alleszins verklaarbaar. Ten eei- ste schept de zomertijd op het platteland groote verwarring, omdat volgens den zon netijd wordt gewerkt en do dagindeeling niet verandert, zoodat men steeds heeft to worstelen met groote tweeslachtigheid op het gebied van de tijdregeliug. Voorts schept de zomertijd een grootcn last voor dat deel der plattelandsbevolking, dat zich aan den zomertijd moet honden. Het betcekcnt voor hen, dat ze in de maand Juli al reeds 's morgens in het duister hun Wérk moeten verrichten, terwijl dit er zélfs, toe leidt, dat men een uur langer per dag moet arbeiden. Deze last moet worden ge dragen om de stedelingen een uur meer zonlicht te doen genieten, doch hoe onbil lijk is een dergelijke regeliug, te meer om dat ieder eigener beweging in staat is, om het volle daglicht te genieten, door daartoe tijdig genoeg 's morgens op te staan. STEUN GRIENDCULTUUR VERMOEDELIJK WORDT VIER- EN VIJF JARIG GEWAS GESTEUND Omtrent de steunmaatregel aan de griend- cultuur kan nu reeds medegedeeld worden, dat de verschillende steunmaatregelen ten behoeve van de griendcultuur o.a. vermoede lijk zullen inhouden steunverleening aan 5- en 4-jarig gewas, volgens een taxatie op s'cam door twee deskundige controleurs, terwijl eveneens de teen van 't mes af, in de maat regelen zal worden betrokken. (Bedoelde taxafcie moet heben plaats gehad alvorens met het hakken van de 5-ien 4-jarige grienden, alsmede met het snijden van de teen buitendijks. Voor zoover deze per hoek wordt verkocht, wordt aangevangen. Hiertoe ver zoekt de regqeringscommissaris vóór of op 16 October opgave van alle woorden en wel door gebruikmaking van een toegezonden for mulier. Opgaven welke na deze datum inko men, kunnen niet in behandeling worden ge nomen. GOUDEN EERE-MEDAILLE AAN ADOLF HITLER De Academie voor Beeldende Kunsten te München, heeft, ter gelegenheid van den der Duitsche Kunst, haar eere-medaille goud, toegekend aan Adolf Hitler. MISLUKTE BOMAANSLAG OP DE VALUTABEURS TE CHICAGO. Uit Chicago: Een bom van een explosief vermogen, groot genoeg om het geheele ge bouw te verwoesten, is gisteren op do trap pen van de valutabeurs geworpen. Dc hcl- sche machine ontplofte echter niet. Op de jaarvergadering der Amerikaan- Bche vakvereenigingen is een resolutie aan genomen, waarin geeischt wordt alle Duit sche producten zóó lang te boycotten tot de Duitsche regeering den Duitschen arbeider het recht toekent, zich volgens zijn eigen wil in vakvereenigingen te organisceren en tot dat Duitschland de vervolgingen der Jo den zal hebben gestaakt. UNIVERSITEIT IN BRAND. MEXICO CITY, 14 October. In de Univer siteitsgebouwen van Mexico City brak gister een groote brand uit. die zich spoedig tot andere Universiteitsgebouwen uitbreidde. De geheele brandweer werd gealarmeerd om aan 't blusschingswerk deel to nemen De politie koestert het vermoeden, dat de brand door stakende studenten, die van communistische sympathieën worden ver dacht, is aangestoken. De studenten gingen in staking naar aanleiding van het ontslag van den directeur der juridische faculteit. Prof. Rodulfo Brito Foucher, die ervan werd beschuldigd aan politieke actie te heb ben deelgenomen en niet de noodige eerbied tegenover den rector der Universiteit te hebben betoond. AMSTERDAM HULDIGINGS-COMITE-Dr. W. DE VLUGT Twaall en een half Jaar burgemeester Naar de „Tel." verneemt, wordt een comi té uit de burgerij gevormd met de bedoeling den burgemeester, Dr. W. de V1 u g t, in December te huldigen ter gelegenheid van het feit, dat hij twaalf en een half jaar aan het hoofd van de gemeente staat Voor zitter van het comité is Mr. J. A. van Thiol, officier van justitie, penningmees ter Mr. Chr. P. van Ecg hen, terwijl do heer A. A s s c h er vice-voorzitter en de heer B. va n V1 ij m e n secretaris zullen zijn ROODE KRUIS-AVOND. Het Nationaal Jongeren Verbond, afd. Amsterdam, belegt op Woensdagavond 18 October a.s. aan den vooravond van de Roo de Kruis straatcollecte, een propaganda- bij een komst voor het Nederlandse he Roode Kruis in de groote zaal van Maison Boer (lste Wetering-plantsoen). Sprekers de hoeren F. K. Lotgering over „Roeping en plicht"; Dr. F. Veldhuyzen over „Ontstaan en Vredeswerk van het Roode Kruis"; Dr. Hans Feriz over „Het Roode Kruis in den Wereldoorlog". Na de pauze wordt de Roode Kruis-film vertoond. NEERBOSCHAVOND. Op Maandag 23 October a.s. wordt een Neerboschavond gehouden in de N. Z. ka pel Rokin 78a. Het bekende zangkoor der weesinrichting zal daar een uitvoering ge ven, terwijl de predikant-directeur Ds. H. Kluin mededeelingen zal doen over den ar beid te Neerbosch. De avond wordt gehou den ten bate van de Noerboschinrichting. DE POLITIE EN ONS VOLKSLIED. De politic zal voortaan bij het ten gehoore brengen van ons volkslied de houding moe ten aannemen en het saluut moeten bren gen. ONGEVALLEN. In de J. P. Heysestraat bij de Jac. van Leonepkade is een 50-jarige dame door een wielrijder aangereden. Met een hersenschud ding en verschillende verwondingen is zij overgebracht naar het Wilhelmina Gasthuis. In de Sarphatistraat bij hot Weesperpleip is een vrouw, toen een tramwagen van lijn 3, waaruit zij wilde stappen, plotseling ver der reed, komen te vallen, waarbij zij een armbreuk en inwendige kneuzingen opliep. De Geneesk. Dienst heeft haar naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. OP EEN TREIN GESCHOTEN. de Ter hoogte van den speeltuin Spaarndammerstraat is, vermoedelijk met een katapult, op een voorbijrijdenden trein geschoten, die naar Zaandam ging, waar door een ruit is gebroken en het glas naar binnen is gevallen. Geen der reizigers werd gewond BALDADIGE ALARMEERINGEN. Het aantal baldadige alarmeeringen van de brandweer in September bedroeg 71. Een persoon werd door de politie aanghoixjen ter zake van het uit. baldadigheid in werking stellen van een brandmelder. Er werd geen enkele maal proces-verbaal opgemaakt. Twee personen werden door den Politierechter ge straft met een berisping. In alle 71 gevallen van baldadige alarmeeringen zijn voertui gen van de brandweer uitgerukt, terwijl het geen enkele maal voorkwam, dat op dat moment brand in hetzelfde gebied wqrd ge alarmeerd. Gemengd Nieuws Volgens hot Handelsblad heeft nu ook de R.K. organisatie van bouwvakarbeiders het nieuwe collectieve contract aanvaard. De (moderne) Alg. Ned. Bouwarbeiders- bond heeft het contract niet aanvaard. De patroonsorganisaties hebben intusschen aan de leden bericht, dat de bepalingen van het nieuwe contract worden geach'c te zijn inge gaan op Maandag j.L zoodaX heden de ver laagde loonen worden uitbetaald. De „moder ne" bond, hoewel hij het contract niet aan vaardt, zal zich bij dezen gang van zaken neerleggen en het bondsbestuur heeft per cir culaire aan de leden doen weten, dat zij, die aan staking zullen deelnemen, zullen worden geroyeerd. DE VEENBRAND IN DRENTE Omtrent den veenbrand te Emmen-Erf- scheidenveen vernamen wij dat van de ne gen brandspuiten thans drie teruggetrokken zijn, hetgeen op een aanmerkelijke verbe tering in den toestand wijst Zes brandspui ten zetten het blusschingswerk voort De totale aangerichte schade wordt geraamd op 50 a 60.000 gulden, waarvan 10 a 12.000 gulden door verzekering wordt gedek' DOODELIJK AUTO-ONGELUK Automobilist en chauffeur zaten te slapen. Men meldt ons uit Hedel: Gisteravond is op den Bosschewe.g een on geveer 40-jarige man, wiens naam tot dus ver niet bekend is, overreden door de vrachtauto van M. Schaay. De eigenaar en de chauffeur zaten beiden te slapeh. Het lijk van den man die op slag dood was, is overgebracht naar het Liefdegesticht te Orthen. De chauffeur is naar het politiebu reau te Hedel overgeJaracht De eigenaar kon met de vrachtauto vertrekken. DOODSLAG VAN RIJKSAMBTENAAR Verdachte vrijgesproken De rechtbank te s -Hertoigenbosoh deed uit spraak in de strafzaak tegen den 2M2-Jarlgen reed De Man aan, overleden. De officier van just doodisalig acht jaar gevnngeni^sl rechtbank sprak vc-rdachtc vrij. De rechtbank behandelde ook de strafzaak tegen den 30-jarlgen L. L. van E.. mandenn ke.r te Vlijmen, aan wien de op 25 JuLi jl. Vlijmen gepleegde doodslag op J. Heesbeen ten laete gelogd. Do officlc-r van justitie eiachte 2 jaar gevrtraf met aftrek van voorarrest. Schoolnieuws. WERKLOOZE LEERKRACHTEN M.O. Dezer dagen is opgericht een organisatie van leerkrachten, een vereeniging van afge studeerden, die trachten een positie by het Middelbaar of Voorbereidend Hooger Onder wijs te verkrygen. Als middelen om tot die positieverbetering te geraken, werden aange wezen het ondernemen van pogingen om de autoriteiten en de publieke opinie voor de plannen der organisatie te winnen, waartoe o.a. behoort de oprichting van arbeids bureaux. Weerbericht. siltje geeft den vorlgen stand i Hoogste stand te München 771.6. Laagste etand te Janmayen 730.8. Stand vanmorgen half twaalf 767.0. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te Bilt) Zwakke tot matige wind uit W. richtingen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. THERMOMET*JRSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 13.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 15 OCTOBER Van 's avonds 5.35 u. tot 's morgens 5.58 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wurtzbnrg 0.01 0.00 Caub 1.34 1.30 Straab-bnr» 0.00 -0.00 Ems 1.09 1.10 RrelBMh 1.08 1.18 Coblene 1.40 1.4t Rhelnfelden 0.<0 -2.19 Trier -0.14 -0.12 Kehl 2.71 2.45 Keulen 0.91 0.90 Maxan 8.83 3.74 Rührort -0.57 -0.57 Diedeabetm 0.30 0.39 Wusel -0.63 -0.89 Mannheim 2.28 2.24 Emmerik 0.31 0.36 Lohr 0.99 1.00 Dueseldorf 0.81 0.30 Mainz 0.16 -0.10 Maastricht 40.69 40.65 Hingen 1.26 1.24 Venlo 10.75 lOJSö HOOGWATER NED ZEEHAVENS 15 October Delfzijl 7.51 20.46 HellevoetaL 12.56 -v— Terschelling 5.11 17.59 Willemstad 0.47 13°0 Harlingen 5.50 Ib.Si Hrouwersh. 11.88 Oen Helder 8.16 16^0 Zierikzee 11.64—.— (Jmuiuen 12.34 Wemeldingt 12.21 H v. Holland 11.58Vlissingen 10.4123.18 Schevenlngeni2.ü8Terneuzen 11.16 23.46 (■otterdam j.iu 13.2 Hanaweert 11.41 16 October Delfzijl 8.54 21.42 Hell.v.sl. 0.48 13.1? Terschell. 6.14 18.65 Willemstad 1.49 14.09 Harlingen 7.00 19.36 Brouwersh. 0.00 12.29 4.30 17.35 Zierikzee 0.31 12.48 0,55 13.21 Womoldlnge 0.53 13.16 Vlissingen 11.32 IJmutdei H. v. Holl. 0.13 1.. Bchevenln. 0.23 12.56 Terneuzen 12.04 12.35 Botterdam 2.17 14.22 Hansweert EXAMENS ACADEMISCHE EXAMEN9 R.K. HANDELSHOOGESCHOOL TB TILBURG Geel,Handelswetenschappen; comd.ex., de heet Werktuigkunde; ca.nd.ex., de heeren o.wc- boom te Den Haag en C J A Bax te Arnhem. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Godgeleerdheid: prop.ex., do heeren A van der Most te Schiedam en H de Klevid te Utrecht. M Boot te D WÊÊIftM Indologie: ta&lk. cand-ex., de" heer N de Fremery te Den Haag. Geneeskunde a-rtsex.. de heeren Lie Glok TJoan te Oogietgeest, N Speljer te Den Haag en W H do la Fur-* AMSTERDAM. P~d« Sociale Geografie: oand.ex., do dames C. P. van Nlftrik en W N Sohllstra. Geneeskunde: cand.ex., de heeren Ir H R van Bicma. R Dijkhuizen, M Koert. Th O J M Smit, W Teen— Apothekersasssisent te Hillegersberg. J P Rechtswetensohap: doot. ex., mej. H W I en mej. M van Bentfeld. 'Sociale Aardrijkskunde: cand.ex. de heer J G van der Valk. Geneeskunde: artsex., de heeren W H de Beaufort. H Ezendam. J L van L.aer en A H Smeots: semi-artsex., de heeren S K Lie, G J Schabbink en G M H Veeneklaas. Tandheelkunde: lste theor. ex.. de heeron M n P G van Geljtenbeek; 2de theor. ex., mej. J M Mulder. J M W Jeuken te Hoensbroek i Keu lamana te Den Haag, L.O. Art. 86. Gex. 3, gesl. 2 oand., nl. de heereri Q H J Calls te Hilversum en C Hoogvorst t« EXAMENS-SCHOOLRAAD "UTRECHT. 13 Oct. Gesl. de dnim-eo M J de Sohevonlngen; Ie; A r te Roti gellng. ld. te Rotterdam: J de Bilt; E Verkade. id. te Schiedam, allen mot aant. C.N.S. en GS L P ten Hove, ld. te Rot terdam. J N Kooiker, ld. te Hulzen, belden met aant. C.N.S E Trouwborst, ond. mot h.a. te Gouda; H Kramer, ond. to OogHtgeesat en J J Pronk. id. te IJmuidcn. beiden met aant. GS.; D M A J v d Griek, cmd. met h.a. te Amsterdam en M L C V Es te Den Haag. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. 13 Oct. Gesl. voor lsten stuur man gr. stoomv„ de heer G Ryfkogel; voor 2den stuurman gr. stoom v.. de heer J den Hollander: en voor 3den stuurman gr. stoomv., de heer T Bootsin a. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 13 Oct Gesl. voor dlpl. C. de heeren Ch Zéwald te Rotterdah en M J van den Hoek te Vlissingen; en voor het theor. deel van dlpl. C. de heeren J van Lit te Haarlem, A Mul- J.frr te Rotterdam en A de Jong te Rotterdam EXAMENS-ZENDAMATEUR Aangifte voor de op 20 Nov a.s. to Den Haag, ■êbouw Hoofdbestuur P.T.T., aanvangende exa- .Waterwtaat of amateur-zcndei v. a.s. btj den Miniater directeur-generaal de£

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2