DE GEBOORTE VAN EEN MODERNE STAAT T LEVEN EN WERK VAN MOESTAFA KEMAL PASJA II De ochtendschemering ligt boven Gallipolï. Aan de kust liggen tallooze schepen buiten het bereik der weinige Turksche kanonnen; de schepen braken onafgebroken menschen uit, een geheel leger, voorzien van alle mo derne oorlogsmiddelen Engelschen en Franschen. De Turk is ervan op de hoogte, ligt op de loer; achter een bescheiden front worden troepen aangevoerd. Maar waar zal de vijand worden aangevallen? Er is op het scniereiland een. plaats, waar het gevaar het dreigendst schijnt, dat is bij den binnenkaap Ariboernoe, waar de Turksche troepen voort durend worden teruggedreven door hun tegenstandei's, die als sprinkhanen neerstrij ken. De beslissende stormloop tegen de hoogten heeft echter nog niet plaats. Intus- schen heeft de devisie-commandant Moestafa zijn maatregelen genomen. Op dezen April morgen heeft hij een manoeuvre juist in de richting van de gevaarlijke plaats georgani seerd. Daar komen plotseling in groote haast depêches en adjudanten aanrennen: „De Engelschen!" De aanval is begonnen; het schijngevecht verandert in een gevecht, Moestafa werpt zijn troepen tegen de hoog ten van Ariboernoe, die zoo juist door de Engelschen zijn beklommen. Het gelukt hem index-daad, den vijand te verdrijven, 't Wordt een besliste overwinning. De hoogte, waar Moestafa een einde heeft gemaakt aan den .vijandelijken opmarsch, heet van nu af aan ,,Kemalieri". Gallipoli is de plaats, waar Moestafa Kemai zich tot tweemaal toe den naam „El Gasi" de overwinnaar waardig toont Want de Geallieerden vallen opnieuw aan, om het schiereiland vrij te maken. Ditmaal gaat het vooral om de sleutelpositie bij het dorp Anafarta. Moestafa wordt benoemd tot commandant van de geheele Tlrksche leger macht, die hier in het veld is. Wekenlang wordt een bloedige strijd geleverd, Moestafa vecht in de eerste linie het wordt weder een overwinning en de ster van den rebel schijnt snel to stijgen. De overwinnaar komt naar Konstantino- pel. Hij ziet, dat men daar nog altijd fana tiek vasthoudt aan het bondgenootschap met de Centrale mogendheden; dat zal de onder gang van Turkije zijn Kort na Moestafa's terugkeer te Konstan- tinopel sterft de sultan en Waheddedin wordt Padisjah. Nu is er kans. Waheddedin 5s er in gemoede van overtuigd, dat slechts een onmiddellijke afzonderlijke vrede Tur kije van den ondergang kan redden. Moesta- ia vraagt een audiëntie aan, zet zijn bedoe lingen uiteen en wacht af, tot men hem eindelijk de verantwoordelijkheid zal opdra gen. Maar Waheddedin waagt het niet, iets tegen de regeering-Enver te ondernemen; de audiëntie eindigt met het afwijzen van alle plannen en eischen van Kemal. De gevaar lijke generaal wordt belast met een com mando in Syrië, dat nu ver genoeg van de hoofdstad verwijderd ligt Van dezen sultan is dus niets te verwach ten! Daarom staat voor Moestafa vast, dat hij slechts tegen den Padisjah kan optreden. De beslissing van Waheddedin zal hem vier jaar later den troon kosten; vaster dan ooit is Moestafa's overtuiging: „Republiek!" Dan valt Bulgarije u'it het front der Cen trale mogendheden. Nu is ook voor Turkije alles verloren: de weg naar Konstantinopel ligt voor de Entente open. Wapenstilstand is de eenige oplossing; het wordt een over- I gave op genade en ongenade. Welbewust opereert Moestafa openlijk met het argument, dat hij den Padisjah wil red den. Want hij is een geniaal tacticus en weet, dat het volk nog hangt aan de sy bolen: „sultan en kalief". Hij heeft fantas tisch geluk: den I-Ioogen Commissarissen der Entente is het niet verborgen gebleven, dat het juist in Anatolië in stilte gist Zij verlangen, dat een geschikte persoonlijkheid heen wordt gezonden om orde te schep pen. De regeering te Konstantinopel stelt als „geschikte persoonlijkheid" generaal Moestafa Kemal voor. Moestafa Kemal is toch de man, die zich steeds heeft verzet tegen het bondgenootschap met de Centrale mogendheden. Dien man kan men ver trouwen! En zoo neemt op 15 Mei 1919 het levens perk van Moestafa Kemal officieel een aan- ang. Op een kleine stoomboot verlaat „Ei Gasi" de hoofdstad, vertrekt naar Anatolië He kleine schip draagt een kostbare vracht, den schepper van een nieuwen staat! Het is de 19de Mei van het jaar 1919. Aan de reede van Samsoen, de kuststad van Ana tolië, is de bevolking bijeengekomen en racht. Hij moet nu spoedig komen, de „held ap Anafarta!" Spoedig komt de oude stoomboot in het gezicht Nadat het anker is uitgeworpen, worden de booten uitgezet en de heeren zetten voet aan land. De bevolking blijft stil, terwijl ze eerbiedig ruimte maakt. Ah, deze man in sportpak met de vastbesloten ondoorgrondelijke trekken, met den krach- tigen gang, dat moet El Gasi zijnMoe- nisaties te onderdrukken, maar hij sterkt, ze, met het listige argument „Ik doe dit alles voor den Padisjah, die thans slechts een machtelooze pop in de handen der overwin naars is. En ik doe het voor den gods dienst!" „Voor sultanaat en kalifaat" is een devies, dat bij de Turken nooit zijn uitwer king mist. En daarom beveelt hij het orga niseeren van nationale demonstraties tegen de bezetting van Smyrna door de Grieken De wali's, de gouverneurs, de generaals ge hoorzamen. De Geallieerden bemerken spoedig, dat Moestafa niet precies de man is, dien zij hebben moeten. Zijn afzetting en terugroe ping wordt geëischt en Konstantinopel geeft aan dien eisch gevolg. Moestafa Kemal te legrafeert terug: „Ik zal in Anatolië blijven en handelen, tot de natie haar onafhanke lijkheid heeft verworven." llij mag echter niet alleen op het leger steunen, hij moet optreden als lasthebber van de natie. Om die opdracht te verkrijgen, wordt een algemeen congres bijeengeroe pen. De rogeering te Konstantinopel kan de situatie niet meester blijven. In Juli 1919 komt het Congres te Erzeroem bijeen. Tege lijkertijd wordt bekend, dat generaal Moes tafa Kemal uit de legerlijsten is geschrapt; iedere connectie met hem beteekpnt hoog verraad. Maar Moestafa houdt de teugels in de hand. Het congres geeft hem de hoog tijd waart Moestafa den grooten slag: hij iaat troepen binnenrukken in Cicilië, waar de Franschen staan; de' Fransclie troepen worden aangevallen. To Parijs staat men paf. Middeleftvijl verplaatst Moestafa zijn resi dentie iets meer naar het Westen, naar Angora, dat een meer centrale en veilige ligging heeft en een kruispunt van belang- rijko spoorwegen is Dan worden plotseling de bepalingen van het vredesverdrag van Sèvres bekeend. Een strenge, nadeelige vrede. Het volk krijgt thans besef van den toestand en kiest par tij voor den Pasja van Angora, in wien het zijn laatste redding ziet. De troepen van sultan worden verslagen, de Angora-legers vallen de Engelschen aan en bombardeeren zelfs Konstantinopel. In Cicilië sluiten de ranschen een wapenstilstand met Angora: het eerste verdrag tusschen de rebellen groote mogendheid. Maar nogmaals gaan thans de Grieken tot den aanval over; van Smyrna uit trekken ze op in Thracië de Turken worden door een modem uitge ruste oveimacht verslagen To Angora gist het Men zoekt een zonde- ook voor de nederlaag en wil de schuld Kemal laden, maar deze schuift handig verantwoordelijkheid af op de regeering te Stamboel. Het gelukt hem tevens, de Ar meniërs te slaan en gebieden terug te win- 3n, die in 1877 door de Russen waren ver- De mogendheden schijnen er van over tuigd te raken, dat zij haar hand in een wespennest hebben gestoken. Frankrijk is ontevreden, evenals Engeland en Italië; Amerika verklaart, dat het geen belang meer heeft bij de gebeurtenissen in het nabije Oosten. Te Angora is een nieuwe grondwet opgesteld en aangenomen. De geboorte van de eerste constitutie van modernen Turkschen staat Griekenland valt weer aan; een strijd be gint, die anderhalf jaar duurt. Lang blijft de uitslag onzeker; dan trekken de Turken terug, geslagen.... In Angora groeit de moedeloosheid en de roep naar vrede overeenstemming met de Entente wordt sterker. Moestafa verklaart: „Binnen vier weker; zal ik den vijand hebben verslagen." Maar hij beschikt nauwelijks over iets, dat den naam van leger verdient hij moet ""v1 aan hallucinaties lijden. Indien hij zoo zijn succes overtuigd is, moet hij zelf de leiding maar op zich nemen. Kemal klaart zich hiertoe bereid, als hem alle rechten en volmachten van de Nationale Vergaderingen worden overgedragen. Dic tatuur dus. De Nationale Vergadering weet geen anderen uitweg meer en Moestafa krijgt alle macht Nog eenmaal organiseert hij de resten van het leger en weet zijn on deraanvoerders en den geringsten soldaat te doordringen van zijn eigen geest van astberadenheid. Het komt tot den slag bij Sakaria. Drie weken en een dag duurt de strijd, een der meest verbitterde veldslagen van de geschiedenis. Het einde brengt een Turksche zege: de storm uit het Westen, die sedert tweehonderd jaar het Osmaan- che rijk terug heeft gedrongen, is hier bij Sakaria tot staan gekomen een keer punt in 'de geschiedenis van het Nabije Oosten! Kemal Moestafa Pasja hwidt zijn intocht te Angora. De Nationale Vergadering, het Turksche volk dus, verleent hem den rang an maarschalk en kent hem den titel toe, dien tot dusverre slechts de sultan mocht irleenen: „Ei Gasi" do Overwinnaarl Kemal Pasja als Turksch officier stafa groet en snelt dan onmiddellijk naai^ het J'egeeringsgebouw. Hier wachten hem reeds dépeches, die sensationeele berichten brengen: de Grieken hebben Smyrna bezet! Wat moet gedaan worden om den erf vijand to bestrijden? Het leger moet geor ganiseerd worden. De weermacht van geheel Anatolië is nog ongeveer 20.000 man sterk. Maar dat zal de kern van het nieuwe volks leger worden. Kemal gaat aan het werk. Samsoen is nog altijd door de Engelschen bezet en eigenlijk is hij lasthebber van de Geallieerden; daarom verplaatst Moestafa zijn zetel meer naar het binnenland, naar Amassia, waar hij de troepen organiseert en in het civiele bestuur ingrijpt. „Eigenlijk" heeft Moestafa tot taak, alle nationale orga- KLAAS KATER (IS Oct. 1833—27 Oct. 1916) Morgen is het precies een eeuw geleden dat Klaas Kater werd geboren, de stichter van het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium". Wij geven heden het portret van dezen pionier der christelijk-sociale beweging, en hopen hem binnenkort een her* denkings-artikel te wijden. ste macht over de „vrijheidsbeweging". Nog altijd beweert hij, op deze wijze den Pa disjah het beste te kunnen dienen. Maar de Padisjah schijnt verder*te zien en te be seffen, dat deze beweging onder leiding van den rebellengeneiaal hem den troon zal kosten: het hagelt ontslagen en afzet tingen uit Konstantinopel. De nationale ganisatie is echter repds te sterk gev den. Op het congres te Erzeroem verkondigt zij de wereld: „Het Turksche volk vormt een ondeelbaar geheel. Inmenging ten duldt het niet Indien Konstantinopel, ten onrechte van andere meening is, zal het congres het landsbestuur overnemen. De sultan is wanhopig. Door geheime benden laat hij in Anatolië rooftochten en Christenvervolgingen ondernemen; hij doet het in de hoop. dat de Entente zal ingrijpen. Men tracht zelfs den generaal te ren. Te Siwa wordt een nieuw congres bij eengeroepen. Hier loopt Kemal ernstig ge vaar. Verscheidene stemmen verheffen zich tegen een „dictatuur-Kemal" en voor protectoraat van de Vereenigde Staten over Turkije om een protectoraat van Enge land te vermijden. De geniale tacticus Moestafa weet ook hier raad; hij vertrouwt do beslissing toe aan een „studie-commissie" en daarmee is de zaak op de lange baan ge schoven. Ondortusschen vallen de door Kon stantinopel aangezette Koerden steden in Anatolië aan, zij worden uit het land ver dreven en bij de aanvoerders vindt men documenten, waarvan een prachtig gebruik wordt gemaakt: de regeering in de hoofdstad pleegt landverraad niet natuurlijk de sultan, maar zijn kabinet. Afzetting van dat kabinet wordt verlangd; als aan deze eisch niet spoedig gevolg wordt gegeven, worden allo verbindingen met Konstantinopel opge- telegraaf- en spoorwegverkeer stop gezet Daarmee is de hoofdstad uitgcscha- naar het land kan niet zonder lei ding blijven. Derhalve neemt het vertegen woordigende comité van het congres te Siwa het bestuur over, en dat comité is Moestafa! Do angst slaat den sultan om het hart. Hij begint schuchter onderhandelingen met den rebellengeneraal te voeren en ontslaat zijn kabinet. Een buitengewoon succe: Moestafa. Hij laat zijn comité echter niet aftreden, maar het blijft als tweede regee ring bestaan. Tegelijkertijd wint de natio nale beweging ook in de hoofdstad steeds meer terrein. Zelfs de Geallieerden erken nen de positie van Kemal en zenden tegenwoordigers naar Siwa. Tegenover verklaart Moestafa: .„Neern wat mij betreft Arabic of Syrië, maar laat Turkije met rust; voor onze nationale grenzen zullen Iwij strijden tot het einde!" Neen, met dezen man valt niet to praten. In den Hoogen Raad van Vier te Parijs wordt beraadslaagd en overlegd en In die Het resultaat van de historische overwin ning bij Sakaria is allereerst geweest een accoord met Frankrijk: het eerste volken rechtelijke contract tusschen een groote Ëuropeescho mogendheid en de Turksche revolutionaire regeeri/g met volledige uit schakeling van Konstantinopel Voor Angora komt een tijd van langgerekte onderhandelingen. Getracht moet worden, verzachtingen van de bepalingen van Sèvres te verkrijgen, maar de besprekingen vlot ten niet erg. Tegelijkertijd groeit de oppo sitie tegen Kemal; men is bevreesd voor een dictatuur naar Napoleontisch model. De wet, die Kemal het opperbestuur heeft opgedragen, moet om de drie maanden den vernieuwd. De Nationale Vergadering begint thans met de nieuwe opdracht to treuzelen, maar Kema] weet haar toch te bewerken en wel voor, onbepaalden tijd. Partij in triges berooven hem echter van het oorzitterschap van den ministerraad. In dien tijd moet nog eenmaal een aanval op de Grieken worden ondernomen. Alle oorbereidselen geschiedden in het grootste geheim. Een jaar na de slag bq Sakai\a breekt de storm los; do Turken storten zich op de hoogten van Doemloe Poenar bij Afiocm Karah-issar. Do Grieken zijn ver rast; zij worden naar Smyrna teruggeslagen. Daar schepen zij zich in en verdwijnen uit Klein-Azië. De Geallieerden hebben thans geen voorpost meer, zij zien zich onmid dellijk tegenover de zegevierende Turken geplaatst, die naar Konstantinopel opruk ken. Reeds bevinden zij zich in de neutral- zóne en Frankrijk en Italië trekken zich uit het Oostersche avontuur terug. Engeland noodigt Turkije uit to Moendania aa -ee van Marmora te onderhandelen. Zijn oorwaaiden zijn: ontruiming van Thra cië, niet echter van Konstantinopel. Het gaat om het prestige van Engeland, Moestafa weet het -en daarom mag de hoog niet te strak gespannen worden. Hij aanvaardt de voorstellen: ook het civiele bestuur te Konstantinopel gaat op Angora over, en de vreemde bezetting wordt zoo veel mogelijk gecamoufleerd. Deze onder handelingen zijn zelfs oorzaak, dat te Lon den het kabinet Lloyd George valt. Er moet nu eindelijk een volledige vrede •n den Orient bewerkt -worden. Daartoe wordt een conferentie naar Lausanne bij eengeroepen Maar nog altijd bestaat het dualismo tusschen de regeering te Konstan linopel en die te Angora. Dat duali: moet worden opgeheven. Dit is het moment waarop Moestafa het sultanaat voor goed ten val brengt en slechts het kalifaat laat bestaan, dat wordt opgedragen aan prins Abdoel Medsjed. Zoo is er dan op de conferentie te Lau sanne slechts één Turksche regeering: An gora, dat is de Nationale Vergadering, dat is „El Gasi"» Maar deze eerste conferentie levert geen resultaat op en gaat na eenige maanden on- verrichterzake uiteen. Daarmee dreigt voort zetting van den oorlog, die nu reeds negen jaar geduurd heeft. Dit vooruitzicht versterkt de oppositie te gen Kemal, vooral in de Rationale Verga dering. Nu heeft hij nog slechts één mid del: hii verklaart, dat de Kamer niet meer voor haar werk berekend is, stuurt haar naar huis: schrijft nieuwe verkiezingen ui», en vormt tegelijkertijd een nieuwe partij, de Volkspartij, die even goed „Partij-Kemal bad kunnen heeten. Hij wijzigt de verkie zingsreglementen zoo handig, dat in de nieuwe Kamer nog slechts afgevaardigden van de Volkspartij zitting hebben. In 1922 worden dan de onderhandelingen te Lausanne tot een goed einde gebracht Turkije behoudt de grenzen, die het zich met de wapenen heeft bevochten; het be houdt de souvereiniteit over Konstantinopel; allo capitulaties en concessies van vroegere Turksche regceringen worden geannuleerd. Op 24 Juli luiden de klokken te Lausanne den vrede in, die een officieele vrijbrief voor het nieuwe Turkije beteekent Vrede! En nu verder op den weg naar den modernen nationalen staat Slechts één vorm kan dio hebben: de republiek. Op 28 October 1923 verklaart Kemal aan een avondmaal tegenover eenige vrienden: .Morgen zullen wij de republiek uitroepen." En zoo geschiedt het De Kamer gehoor zaamt: de wet wordt op regelmatige wijze aangenomen en Moestafa Kemal Pasja ge kozen tot president van de nieuwe republiek. Do nieuwe staatsvorm is geboren, maar de ieuwe staat nog niet geheel. Thans moet nog een zuiveringswerk plaats hebben. In de eerste plaats komt het er op aan het kalifaat, dat symbool der monarchistisch- religieuse tegenstrooming, op zij te schui- a. Men mag niet meer het gevaar loopen, twisten te geraken, die den jongen staat zijn bestaan zouden kunnen bedreigen. Moestafa grijpt radicaal in. Hij dwingt van de Nationale Vergadering een besluit af, aarin de staat volkomen van de kerk wordt losgemaakt In aansluiting daarop houdt het kalifaat op te bestaan; de kalief en met hem alle leden van het vroegere orstenhuis moeten. Turkije verlaten, alle geestelijke staatsfuncties worden opgehe ven, het kerkelijke vermogen wordt door den staat geconfisqueerd. Dat is de eerste hervormingsdaad van den nieuwen president De tweede is: ophef fing der tienden dat beteekent verbete ring van den toestand in den landbouw, basis voor den nieuwen staat. De derde: zuivering van het leger; de vierde: verbod van allo oppositiepartijen. Desniettemin blijft de situatie gevaarlijk. Een opstand van de Koerden breidt zich snel uit; spoedig is het Zuid-Oosten van da republiek in oproer. Moestafa schorst een voudig de grondwet op en kondigt den staat van beleg af. Konstantinopel, waar het gist, wordt gezuiverd; honderden worden ver bannen, ook met ter dood veroordeelingen is men niet zuinig: het gaat om de .toe komst van den staat. Wanneer ook de Koer denopstand is onderdrukt, kan Moestafa zeggen: „Ik ben baas in huis." Het volgende slachtoffer is de fez, het eenheidssymbool van den Islam; het dragen van dit hoofddeksel wordt zwaar gestraft. Met de fez valt de petsjeh, de vrouwensluier. Het Turksdhe schrift wordt afgeschaft en vervangen door het Latijnsche alphabet Een belangrijke verbetering: het Turksche vas zoo moeilijk te leeren, dat 90 pCt der Turken analphabeet waren. Het burgerlijk recht wordt radicaal gemoderniseerd: men oert eenvoudig het Zwitsersche wetboek in. Langzamerhand wijkt men weer van den taat van beleg af. Tegenwoordig is men •eeds lang in de banen van de democratie aangekomen. En er hearscht rust De mo derne staat is geschapen en bevestigd. Tot ordeverstoringen kan het wei haast niet meer komen, zoolang „El Gasi" aan het roer is. De verdere ontwikkeling van het rijk zal de taak zijner opvolgers zijn: de geboorte van den nieuwen staat is vol tooid, voltooid in zeldzaam snel tempo. Op de spits van het Serail te Konstantinopel staat de statue van den rebel van weleer, afgebpeld als een voortschrijdende figuur, het gelaat is naar het Oosten gericht, naar het Rijk, dat hij voor den ondergang heeft behoed en op nieuwe grondslagen opge bouwd onder de leuze van zijn leven: „Wa- tan", dat is: „Vaderland" Hef huis Lindegracht 27 ie Amsterdam; Patrimanium's geboortehuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13