VRIJDAG 13 OCTOBER 1S33 EERSTE BLAD PAG. 2 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dal door hen vergunning is verleend aan: a. de firma J. J. Krantfc en Zn. en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een lakenfabriek in de perceelen Oude Singel Nis. 86, SS, 90, 92, 102, 106 en 10S, Volmolengracht No. IS, en Lan- gegracht Nis. 7 t/m. 29, kadastraal bekend Sectie B. No. 2930; b. de firma Johan Par- mentier en rechtverkrijgenden, tot het op richten van een sajet- en kousenfabriek in het perceel Schelpenkade No. 6, kadastraal bekend Sectie M. Nis. 4395, 4369, 3860 en 4111; c. de N.V. Algemeene Confectiehandel van C. en A. Brenninkmeyer en rechtverkrij genden tot het oprichten van confectie- atelier in het perceel Botermarkt No. 5, ka dastraal bekend Sectie G. No. 1286 A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 13 October 1983. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de fir ma Gebrs. van Ulden, om vergunning tot het uitbreiden van de inrichting voor het bewaren van benzine ip het perceel Hooge Rijndijk No. 90, kadastraal bekend Sectie M. No. 3463; b. L. Berk, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bewaren van benzine in het perceel Middel weg Nis. 29 en 31, kadastraal bekend Sectie I. Nis. 2007, 2583, 2088 en 405, is verdaagu A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 13 October 1933. DE LEIDSCHE KINDERBEWAAR PLAATS De directie van het Trianon-theater Bree- straat alhier, is deze week zoo welwillend geweest, de gelegenheid open te stellen tot het houden van een inzameling tijdens de pauze der voorstellingen ten bate van de Leidsche Kinderbewaarplaats Langebrug 87. Onnoodig te vermelden, hoe zeer deze daad door het bestuur op prijs is gesteld. Den heer Diks zij hier dank gebracht voor zijn hulp. Het bedrag, dat in groots erkentelijkheid werd ontvangen met medewerking van vele bereidwillige dames-collectanten, aan wie het Bestuur hierbij welgemeenden dank brengt, is 296.89, alsmede 'n speciale gift van mevrouw Bosman van 50. De Kinderbewaarplaats, waar kinderen van alle gezindten, wier moeders ziek zijn of uit werken gaan, den geheelen dag een prettig thuis vinden, gevoed en verzorgd worden, is een voor onze stad onmisbare instelling. Zij is thans door de pas gehouden inzameling voor een korten tijd geholpen. Er is echter meer noodig om door de moei lijke jaren heen te komen, nu de inkomsten uit contributies en verpleeggelden vermin derd zijn. Het Bestuur richt hierbij nog eens een ernstigen oproep tot vaste jaarlijksche on dersteuning in den vorm van contributies die van 1 af tot elk bedrag gaarne worden ontvangen door de penningmeesteresse, mevrouw Goudsmit—Cohen, Fred. Hendrik laan 18, Oegstgeest (giro no. 134364). LEIDSCH STUDENTENGEZEL SCHAP „FRISIA" DEZE MAAND HONDERD JAAR Het Leidéche Studenten Selskip „Frisia" viert op 18 October zijn eeuwfeest. Het zal op Zaterdag den 14den te Leeuwarden en op den 21en October as. te Leiden een réunie houden. De oudste reglementen en notulen van het gezelschap gewagen reeds van bijeen komsten, waarbij streng de mores in acht genomen werden en ieder, met steenen pijp en roode baai om de haard gezeten, zijn offer brengt aan den grooten almachtigen Jube. Wee hem, die Zijn geboden in den wind slaat; hem dreigt als straf Jube's toorn en de onwillige zal als uiterste maatregel „naar de Noormannen worden gezonden". In den tijd van Moeke en Rieka Nieuwen- huis, het koffievrouwtje, heeft Frisia nim mer verzuimd een bezoek te brengen aan het kleine huisje in de Kamp, waar eens het Corpswapen prijkte. Uit de schriften, waarin de jongste leden een proeve van hun dicht kunst mochten afleggen en die thans in het archief berusten, blijkt steeds de groote vriendschap tusschen Riekje en Frisia. Ook nu zij te oud is geworden om bezoek van de heeren te ontvangen, stuurt zij nog telken- jare haar gepelde nootjes en wordt te harer eere de „zilveren pokel van Riekje" door de jonkjes gedronken. 24 JAAR MILITAIRE DIENST Gistermiddag is in de onderofficierscan- tine van de Morschpoortkazerne in tegen woordigheid van officieren en onderofficie ren van het 4e regiment infanterie de zil veren medaille wegens 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan sergeant G. Schouten. De heer Schouten werd daarbij in hartelijke bewoordingen toegesproken door den kapi tein-adjudant Buurman. Namens de onder officieren sprak de adjudant-onderofficier Louwrier, die den jubilaris als stoffelijk blijk van waardeering een fauteuil aanbood. Nadat ahen den heer Schouten persoonlijk hadden geluk gewenscht sprak de jubilaris een kort woord van dank. COLLECTE „HET HOOGELAND" Zaterdag 14 October a.s. wordt een collecte gehouden voor de verceniging „Het Hooge- land", welke vereeniging personen, die aan lager wal zijn geraakt (landloopers e.d.g.), van alle gezindten en uit alle provincies des lands in haar kolonies opneemt en tracht dezen weer in de maatschappij terug te brengen of hun, indien noodig, een blij vende nlaats in de inrichtingen der veree niging verschaft. Men zie de advertentie en men steune deze nuttige en noodzakelijke arbeid krachtig. RIJWIELBELASTING. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: Het komt herhaaldelijk voor, dat wielrij ders, op den openbaren weg rijdende, hun rijwielmerk in den zak dragen, althans niet op de voorgeschreven wijze aan hun rijwiel hebben bevestigd. Het voorschrift eischt, dat het rijwielmerk met de daarop voorko mende teekening naar buiten, naar allezü- den goed zirhtbaar is bevestigd, hetzij aan de bolhoofrlhuis of een der buizen van het stuur, hetzij binnen 15 c.M. afstand van dit laatste, aan de bovenhuis van het rijwiel. Elke andere wijze van bevestiging en zeer zeker het dragen in den zak is verboden en stelt den berijder bloot aan bekeuring. NU goedkooper! PHIL0S0PHEEREN „IN DEN GEEST" VAN HEGEL EN UNIVERSITAIR ONDERWIJS INTREEREDE VAN Prol. J. HESSING In het Groot-Auditorium van de Leidsche Universiteit heeft hedenmiddag prof. J. Hessing, bij de aanvaarding van zijn ambt als bijzonder hoogleeraar vanwege het Bol land-Genootschap een rede uitgesproken over bovengenoemd onderwerp. Spr. begon met op te merken, dat elke Universiteit, zoo zegt de wet op het I-Ioogei Onderwijs, bevat de faculteit der letteren en wijsbegeerte. Eischen doet de wet kennis der wijsbegeerte echter slechts bij sommige studierichtingen. Dat beoefening van de wijsbegeerte, al is ook de keuze van de philosophie, als bijzondere studierichting geoorloofd en al wordt de beoefening van de philosophie bij geenerlei studierichting verboden, niet voor alle studierichtingen ge vorderd wordt, zou het vermoeden kunnen wekken, dat de wetgever behoorlijke dooi- dachtheid en begrepenheid van kennis n r voor de werkelijk wetenschappelijke be oefening van elke wetenschap noodig acht te. Spr. betoogt dan uitvoerig, dat volgens de memorie van toelichting op art. 130 van de H O.-wet. deze H.O.-wet zal hebben te voorkomen, dat de Universiteit tot een vak school verwordt of, voor zoover zij reeds een vakschool geworden is, dit euvel zaï hebben tekeeren. De wet eischt algemeen on derwijs in de wijsbegeerte. Maar dan toch in de wijsbegeerte. De op deze wijze uitge sproken algemeenheid heeft echter een tweevoudigen zin en wel in de eerste plaats den zin, die duidelijk wordt door te beden ken, dat, hetgeen dan onderwezen moei worden, niet mag zijn b.v. kennisleer, zijns- leer of waardeleer of welk ander onderdeel men ook zou willen kiezen, maar de wijs begeerte, als zich tot hare bijzondere disci plinenen geledend geheel dus, juist omdat zij in elk harer geledingen de uitvoering is van het begrip van en als d e methode, al evenmin als een afzonderlijke methodeleer Door nu op te merken niet reeds te bp grijnen, doch alleen maar bij wijze van fe:- telijkheid op te merken, dat in den loop der eeuwen reeds vele philosophieën zijn ontstaan en da? de ge°st nog steeds bezig 's met steeds weer andere philosophieën bedenken, zullen we wellicht gaan vermoe den, in welken anderen zin de algemeen heid, die door „de wijsbegeerte" uitgespro ken wordt, verder nog te verstaan zou zijn. Is het onderwijs in de wijsbegeerte meer dan een opsomming van wat er al zoo ge dacht werd en wordt, begint dit onderwijs althans in zooverre te zijn, wat het behoort te zijn, dat het reeds leert over die verza meling van philosophieën na te denken, dan moet deze ook tot bewustzijn komer» als een verscheidenheid van denkwijzen, die samenhangen,- n>°t s1 echts posi tief, maar veeleer negatief, doordat zij. v de waarheid aangaai elkander ontkennen. Zoo leidt dit aanvankelijk na-denken dus tot het besef, dat van al die philosophieën geen enkele waar, of wil men liever zeg gen, houdbaar is. Hiermede wordt echter de opvatting van de algemeenheid, die dooi „de philosophie" beteekend wordt, als zou deze positief zoo'n aggregaat kunnen heb ben, al evenzeer onhoudbaar. Toch is er een werkelijk wijsgeerige manier om deze po sitie houdbaar te maken, d.w.z. het onder wijs vruchtbaar te doen zijn, wanneer n.l. een man als onze Bolland, bij het negatieve resultaat van dat aanvankelijk nadenkev niet blijft staan, maar door dit resultaat door te denken en te doordenken den twij fel zelf vertwijfelt, d.w.z. verkeert, echter dézen twijfel, die door den aard er op ge richt is, alle mogelijke reeds bestaande en nog ontstaande denkwijzen en denkbaar heden te verteren en die daardoor een we derom op grond van ondoordachte en dus onbegrepen vooropzetsels aanvaarden vau eene en afwijzen van andere philosophie ook vanzelf onmogelijk maakt. Op deze wijze kan hierdoor ook de philosophie niet meer die onbepaalde algemeènheid blijven beteekenen, die het onderwijs vrij zou laten, maar believen zich te richten op een (ot eenige) van die vele denkwijzen, maar moet deze algemeenheid noodzakelijk tot die be paaldheid komen, dat zij zich van die an dere bijzonder philosophieën als de (door hare bijzonderheid) eenige philosophie on derscheidt Houden wij nu vast aan de vooronder stelling, dat de wet onderwijs in de wijs begeerte eischt, maar zonder dat hierbij omtrent den aard van dit onderwijs iets wordt bepaald, dan kunnen wij ons dooi de wettelijkheid van dien-eisch van een réchtvaard'ging van dit onderwijs wel ont slagen achten. Wordt echter in zooverre ernst mot de zaak gemaakt, dat daardoor de philosophie onderwezen wordt zooals zij reeds de alge meene in den zin van de eenige en zóó dus iets bijzonders is en mocht van zulk bijzon der onderwijs dan nog rechtvaardiging wor den geëischt, dan zullen wij ons toch niet meer op een wettelijken eisch, maar alleen op de zaak zelve en wel juist op deze hare bijzonderheid beroepen. Dit nu geldt reeds ten aanzien van het critische, philosopheeren in den geest van Kant. Hoeveel te meer dus, wanneer zooveel ernst met de zaak wordt gemaakt., dat het denken, juist door zuiver critisch te denken of, wat op hetzelfde neerkomt, door de con- sekwentie van zijn crit.iek zonder voorbe houd te aanvaarden, niet slechts cri'isch blijft, maar, doordat het zichzelf als crüisch denken, derhalve vanzelf dat. waarop het critische denken zich richt, het vóór-criti- sche, laat ons zeggen, realistische en dog matische denken mede doordenkt, zich ver volledigt en hiermede zijn bijzonderheid, als denkwijze en dus als de hierdoor bepaalde philosophie, zoo tot haar uiterste drijft, 'lat het door zoowel op critisch-idealistische. als op dogmatisch-realistische, te\ens dus noch op de eene cn noch op de andere wijze te denken, zich doet blijken als de algemeene philosophie en in dezen zin als de eenige, waarin en waardoor elke mogMiike wijze van denken tot hfire (betrekkelijke) waar heid en hiermede tot h&ar (betrekkelijk) reeht komt. En d't is nu juist het bijzondere van hei denken in den geest van Heitel, dat het. als het tot. bewustzijn komen van de rede. niet als een vreemden geest buiten ons, maar van onzen eigenen geest, ons doet weten, dat ons denken, van ons, als eindige onke- lincen, alleen dan waar is, wanneer bet elke bijzonder" denkbaarheid laat gelden, zooals deze zichzelve in hare (niet slechts pos tieve, maar veeleer negatieve) verhou ding tot andere doet gelden. Dit houdt in, dat wij in den geest van He- gel, denkende, weten, dat 't eenige waarop 't r.ankomt, de vervulling is van de voorwaar de, waaronder denken van de waarheid, wéar denken, alleen maar mogelijk is. Daarom, mocht men desniettemin nog meenen 'te moeten vragen, of de stichting van een leerstoel ten behoeve van het on derwijs in de Hegelsche philosophie wel te rechtvaardigen zou zijn. dan kon dit toch slechts een vraag zijn vooi iemand, niet in s'oat het fijne onderscheid op te merken van „Hegelsche philosophio" (philosopie in den geest van Ilegel) en „philosophie van Hegel" en die daarom wellicht zou meenen, dat ook dit onderwijs weer zou moeten be staan uit historisch-philologisch onderzoek en uitlegging, nu van de door Hegel in zij nen tijd en met de middelen van zijnen tijd uitgevoerde philosophie, zooals deze in zijn werken is bewaard gebleven. Aan het einde van zijn rede hield Prof Hessing de gebruikelijke toespraken tot <Je bestuurderen van het Genootschap voor Zui vere Rede, Curatoren van dezen bijzonderen leerstoel, mederedacteuren van het tijd schrift „De Idee", medeleden van het ge nootschap en ten slotte tot de studenten. OPENBARE PROEFLES IN ESPERANTO DE SEER ANDREO CSEH OPENT EEN 12-weekschen cursus Evenals het vorige jaar heeft de heer Andreo Cseh uit Roemenië Woensdagavond in den foyer der Stadszaal een openbare proefles in Esperanto gegeven ter inleiding van een cursus van 12 weken. Ook thans weer was de zaal nagenoeg geheel bezet met belangstellenden, die allen door den heer J. F."de Ren Jr. werden welkom ge- heeten. In het bijzonder begorette Spr. hier mevr. van der HoevenFockema Andreae en de heeren Prof. Dr. C C Berg en Dr. J. C Schalkwijk als leden van het comité van aanbeveling en de tolk, mevr. Isbrücker. De heer de Ren wees verder op de groo te vlucht- welke het Esperanto na den oor log en vooral na de komst van den heer Cseh over de geheele wereld heeft geno men en zette cle groote voordeeVn van deze taal kortelijks uiteen. Dit laatste werd daarop uitvoeriger gedaan door den heer Cseh, die allereerst hulde bracht aan hei bestuur der Leidsche Esperantisten voor het gedemonstreerde doorzettingsver mogen en den moed om twee jaar achtereen een cursus te organiseeren. De groote be langstelling op deze proefles achtte hij een gelukwensch waard Met klem wekte spr. allen op om een einde te maken aan de internationale doof stomheid en de internationale samenwer king, waarnaar wordt gestreefd op weten schappelijk, handels- en toeristisch gebied ook toe te passen op linguistisch terrein. Spr noemde het onbegrijpelijk, dat niet eerder naar een oplossing van dit probleem is gestreefd en er nog altijd een taalchaos bestaat Komende tot zijn eigenlijke proefles, be wees de heer Cseh in luttele minuten hoe gemakkelijk het Esperanto te leeren is. Het duurde werkelijk maar heel kort of de zaal vormde één Esperantisch spreekkoor en aan £et einde van den avond waren de grondbe ginselen gelegd. Wij wenschen den heer de Ren en de zijnen toe, dat velen zich gedrongen zullen gevoelen daarop voort te bouwen en zich zullen aanmelden voor dezen cursus, welke iederen Dinsdagavond gegeven wordt DE WERKLOOSHEID. BURGERLIJKE STAND Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN HUUDIGIN GSFILM Zeer velen uit onze gemeente hebben de huldiging in Amsterdam op 9 September 1.1. bijgewoond. Maar meerderen zijn er die geen kaarten konden machtig worden of verhinderd waren. Voor deze laatsten zal het aangenaam zijn te vernemen, dat en kele personen pogingen in het werk gesteld hebben om de film-opnamen van de huldi ging ook in Alphen te vertoonen. Deze po gingen zijn geslaagd en de film zal draaien zeker voor velen op Woensdag 1 No vember in gebouw „Jonathan" in Den Hoorn en Donderdag 2 November in de kerkzaal van de Martha-Stichting. SLUITING BAZAR „HULP IN NOOD" Goed, zeer goed is de bazar voor het "omité „Hulp in Nood" geslaagd. Voor de werkers en werksters, waarvan we inzoi derheid willen noemen mevr. Zonneveld- Figée, is het goed slagen van dezen bazar zeker een voldoening. Fen voldoening om dat door de opbrengst jot mogelijk zal zijn veel leed te verzachten. Juiste cijfers zijn niet te noemen, maa> nis voorloopig bedrag kan genoemd wor den f 1500, waarvan dan afgetrokken moeten worden een f 200 of f 250 onkosten voor zaal- buur e.d. Gezien de omstandigheden in velp gezin nen ongetwijfeld een mooi bedrag. Tot laai in den avond was het gister druk en er wer den goede zaken gemaakt. De heer Goeu- hart bleek een verkooper die weet wat de artikelen waard zijn maar die ook weet wat het publiek er voor geven kan en wil. Van de afdeeling kleeren zijn verschillende art» kelen, die ten tijde van den bazaar niet verkocht waren, bij de eindverkooping vast gehouden. Men wenscht deze goederen in de a.s. maanden uit te deelen in gezinnen die daarvoor in aanmerking komen. Bij verkoop was de ophrengst hooger geweest dan het bedrag van nu, maar het nuttige effect la thans grooter. F.ven voor de sluiting deelde de heer Groe- neveld mede de uitslag van het nummei- radpn van poppenhuis enz. Deze uitslag Is strikt rechtvaardig, omdat de heer Dr. H. J. L. van Haselen, directeur van de Chr. H R S dp getallen in verzegelde envelop aan de commissie ter hand had gesteld. Gelukkige personen waren de volgende: C. de Bruin, Nieinvstrant 13. kapstok: R. Ruis. 'amn; Verschuur. Stenkterweg, non penhuis; A. Vermeu'en. Rrttenrurtrtrnet 1.3, de D.O.S.-pop; J. Chr. Zwijgers, .Tongk. Co- ninckstraat 10, kaas: Jan B^sie, pop; O v. n Akker, Oranjestraat 7, sprei; D v. d. Akker, Hoorn 7, eveneens een sprei, en voorts rie mooie vogelkooi voor C. J. Kastelman, Ju- lianastraat 101. BOSKOOP CONCORDIA Woensdagavond gaf de Chr. Harmonie Concordia" ter gelegenheid van haar 30- jörig bestaan een jubileum-uitvoering in hotel Klaassen. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer J. Chrispijn, en ge- eenschappelijk gezang, werd eer.': het mu zikale gedeelte afgewerkt. Het eerste num mer was een marsch „Vivat concordia", ge componeerd en gedirigeerd door den heer P. J. Jonkers. Daarna volgden de 3 nummers, rmee de vereeniging op het concours tc Montfoort 2 eerste en een eere-prijs behaald had. Deze en de daarop volgende p'cukken werden keurig uitgevoerd, waaruit bleek, dat de vereeniging onder de bekwame leiding haren directeur, den heer J. Noordanus, an haar voorzitter, den heer J. Chrispijn, uitstekend op dreef is. Door mej. Wilschut- ne Groot werd namens een dames-oom?^ t-edrag van f 120aangeboden, ingezameld in de gemeente. Daarna werd door directeur een lauwerkrans aangeboden, door den voorz. der Chr. Harmonie „Concordia" te Waddinxveen een bloemenmand en door den heer Schouten van hier namens de Har monie „Excelsior" een bloemstuk. De ge schiedenis der vereeniging werd op komische wijze geschetst door den declamator C. Spaanderman ui': Jjeiden. Het tableau, dat na cle pauze werd vertoond, viel bizonder in den smaak ZENDINGSFILM. De nieuwe Zendingsfilm „Rawana", die als anti-opiuin-fiim Dinsdagavond in „Sal vatori" werd vertoond, gaf een duideiiik beeld van het sociale werk in den dienst der zending, terwijl het opium-vraagstuk op uitnemende wijze werd belicht. De belangstelling voor deze film-vertoo ning, van bijzondere uitvoering en rijke be- teekenis, had grooter kunnen zijn. Des middags werd voor de kinderen de Sumatra-film afsierold, die leerzaam cn be zienswaardig was. ORGANIST Wegens vertrek van den heer J. Erke- lens, die jaren lang organist der Geref. Kerk was, is aangesteld de heer W B. van Eijk Gzn. JEUGDHUIS De jeugdavonden, waarop onderricht in al lerlei huisvlijtwerk wordt gegeven, zullen weder eind Oct. of begin Nov. aanvangen en evenals vorige jaren in het Jeugdhuis worden gehouden. JSen groote deelname wordt ver wacht. zoowel van jongens als van meisjes. IJKWET Tegen verschillende winkeliers is proces verbaal opgemaakt wegens het niet hebben van het vereischte goedkeuringsmerk op hun gewichten volgens de bepalingen der jjkwet. AUTO-ONGEVAL Een bestuurder van een bietenauto geraak te Donderdag, wegens een defect aan de stuurinrichting, aan de Zuidkade nabij de gasfabriek, met zijn auto te water. De be stuurder wist zich bijtijds te redden. De wagen werd door een kraanwagen gelicht. STORMSCHADE Door den hevigen 3;orm van Woensdag morgen is, vooral in de kweekerijen, veel schade aangericht. Bijna iedere kweekerü moest het meer of minder ontgelden. In het centrum der gemeente, waar een groote hoe veelheid zand ligt opgeslagen ten dienste der Gouwe-verbreeding, ontstond een ware zand- regen, zopdat het verkeer bijna onmogelijk werd. De Wilhelmina-boom in het plantsoen werd door den storm geheel ontworteld. HAZERSWOUDE VLAGGETJESVERKOOP CRISIS-COMITÉ. De verkoop van vlaggetjes ten bate van het Nationaal Crisis-Comité heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 167. waarvan f 94 23% aan den Rijndijk en f 72.76% op het dorp. COLLECTE. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk \oor noodlijdende kerken en personen heeft opgebracht een bedrag \an f 37.20. VERKOOPING BURGERWOONHUIS. Bij de gehouden verkooping van een bur gerwoonhuis met rozenkassen, schuur en twee perceelen tuinland toebchoorend aan den heer G. H. Kersbergen alhier, is kooper geworden de Amsterdamsche Bank voor f 15.000. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW. Een noodlottige dag, een noodlottig uur kunnen we wel zeggen, was hot Woensdag 1.1. voor de tuinders. Het ging toen al slecht den laatsten tijd en tot overmaat van ram pen gaf de storm van Woensdagmorgen den laatsten stoot. Een geweldige stofregen vervuld*» de lucht, zoo erg als niemand zich nog herinneren kon, dat zulks voorviel. Dat duurde „slechts" een uur, doch het was lang genoeg om alle te velde staande bloem- koo van kleur te doen veranderen. Alles was bestoven, alles was zwart en hierdojr door bijna waardeloos geworden. Een klein gedeelte zal nog voor de consumptie ge schikt zijn, doch heeft de waarde van eer ste kwaliteit verloren. Het overige zal mis- schen voor de zouterijen worden gekocht, doch dan weet men bij voorbaat reeds, dat de opbrengst niet veel beteekent. Hopelijk zal de bestoven massa over eenige dagen zijn weggehakt en wordt de kwaliteit aan weer goed. De uitkomsten der nateelt zijn voor de tuinders tot heden nog bedroevend. Uien zijn moeilijk te verkoopen en de prijs is niet loonend en met peen gaat het ook slecht. De aard appelen verkoop inden klein handel loopt ook niet vlot. Begrijpelijk Door de telers zelf worden volop ongecontroleer de aardappelen verkocht en rechtstreeks aan den consument. Op het platte land gaat zulks gemakkelijk. In de steden levert dat grooter moeilijkheden op. En de consument eet hierdoor goedkoopere aardappelen, ter wijl de tuinder netto meer overhoudt, dan wanneer hij de regelingen nakomt. Intus- schen wordt de algemeene toestand steeds hopeloozer ne is volgens vooraanstaanden op tuinbouwgebied nog een middel aanwe zig, n.l. de teeltregeling, waarom door de organisaties reeds aan de regeering is ge vraagd en die. zonder twijfel, voor 1934 ge troffen zal worden. KATWIJK AAN ZEE j Hoek—flnllders d. C dp Mol—Ku t P 'v d Plas—Ouwehaml z. ONPKRTROUWD: H J v d Plas en M van Dijk; Y Plug enJ Boesa-ird. ORIirwn M Onderwatér «n A van Duyven bode; J Kngenaar en W van Duiln: J van Dulln en J Kutjt: L van Delft en M Schaap: NOORDWIJK MOND- EN KLAUWZEER Het mond- en klauwzeer, dat langen tijd niet meer in onze gemeente was voorgeko men heeft zich reeds eenige weken alge meen verbreid, zoodat het vee van een groot aantal landbouwers aan die ziekte lijdende ONBEZOLDIGD VELDWACHTER Naar wij vernemen is de heer E. van der Meulen, jachtopziener- door den heer Com missaris der Koningin benoemd tot onbe zoldigd veldwachter der gemeente Noord- wijk. ADRES AAN DEN RAAD Ingekomen is een adres aan den raad van een beduidend aantal badgasten, die, de ge woonte hebben met toestemming van de poiitie een tent te hebben op het still* strand om adhaesie te betuigen aan een verzoek van den heer H. Meeuwenoord om een gelegenheid te mogen stichten voor het bewaren en opbergen van tenten op het stille strand. ALGEM. VERGADERING -.ONS HUIS" In het vereenigingsgebouw te Noordwijk aan Zee, word gisteravond door „Ons Huis" een algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de lieer De Boer, opende de vergadering en sprak er zijn voldoening over uit. dat „Ons Huis" gelukkig nog niet onder de crisis gebukt gaat. Hierna wijdde spr eenige woorden van waardeering aan de nagedachtenis van den overleden commissa ris van de vereeniging, Ds Koers. De notulen worden voorgelezen en goed gekeurd. De penningmeester leest vervol gens zijn jaarverslag; dit wordt ter con- troleering voorgelegd aan de kas-commissie, welke alles in goede orde bevindt, waarop de penningmeester voor rijn accuraat be heer. door den voorzitter wordt dank ge bracht Wegens periodiek aftreden van den heer J. G. de Witt- als bestuurslid, heeft een ver kiezing plaats om in die bestuursfunctie te voorzien. Met op één na algemeene stem men wordt de heer De Witt herkozen. Hierna is aan de orde het verstrekken van subsidies, een programmapunt, dat nog al bespreking vereischte. Ingekomen is n.l. een schrijven van de vereen. „Werkloozenzorg", welke het bestuur van „Ons Huis" uitnoo- digt tot een bespreking. De Voorzitter doet de vraag rijzen of men ten opzichte van de statuten der vereeniging wel verantwoord is, wanneer men de vereen. „Werkloozenzorg"' eenig geld toezegt, zonder meer. Spr. zou gaarne willen, dat op con- creto wijze kon worden vastgesteld, op welke wijze het welzijn van de werkloozen het best wordt gediend. Bij deze vraag stuit men altijd op groote moeilijkheden, omdat de meeste werkloozen zoo weinig belang stelling toonen in ideëele en opvoedkundige vraagstukken. Op voorstel van den heer De Witt wordt hesloten dit agendapunt in de volgende al gemeene vergadering te behandelen, nadat a.s. Zaterdag met de vereen „Werkloozen zorg" besprekingen zullen zijn gevoerd; die vergadering wordt bepaald op Dinsdag a.s Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den voorzitter onder dank zegging gesloten. LICHTBEELDEN-AVOND Gisteravond hield de heer L. v. d. Meer Jr evangelist te Oostvoorne, een lezing, geïl lustreerd met lichtbeelden, handelende over het evangelisatiewerk op Voorna en Putten. Ds Cupedo opende de bijeenkomst met gebed en liet zingen Ps. 89:1, waarna hij een kort openingswoord sprak. Spr. verwel komde den heer v. d. Meer en stelde het op prijs, dat deze, in zijn oude woonplaats, iets wil vertellen over zijn ervaringen als evap- geïist op Voorne en Putton. De heer v. d. Meer bracht dank aan Ds Cupedo voor het beschikbaar stellen van zijn projectielantaarn en ving zijn lezing aan met een duister beeld te geven van di» erbarmelijke toestanden, welke er te Oost voorne heerschen op het gebied van den godsdienst. De predikanten daar, zegt spr.. hebben eigenaardige opvattingen; zoo vin den zij het bv niet noodig een kerkdienst met gebed aan te vangen en te beëindigen. De kerk wordt derhalve zeer slecht bezocht terwijl het voethalveld daarentegen zooveel aantrekkingskracht heeft, dat des Zondags middags ontelbare rijwielen, auto's en auto bussen rond het sportterrein staan. Hetzelf de beeld ziet men ook bij de dancings. Een Bijbel treft men bijna in geen enkel huis aan, want van Gods Woord wil men daar weinig of niets weten. Op deze wijze schetste spr. de toestanden welke daar heerschen en door duidelijke lichtbeelden, op ondubbelzinnige wijze,demon streerde, dat de heer v. d. Meer niets te veel zeide. NOORDWIJKERHOUT FELLE BRAND Een ernstig gewonde Omtrent deze brand vernemen we nog nader: Gistermorgen omstreeks drie uur werden menschon welke in de Dorpstraat woonden wakker van het geknetter van vlammen. Bij onderzoek bleek dat het Café Centraal in brand stond. IJlings werden brandweer enz. on*boden. De bewoner van het Café lag be wusteloos op het trottoir en is later naar het Bavogesticht vervoerd. Bij navraag bleek dat hij uit het raam gesprongen is dat zich 4 M.boven de straat bevindt De brandweer onder leiding van den opperhrandmeester had tot taak twee belendende perceelen welke ook reeds bran if den te behouden Beide perceelen welke 1 M. van het Café af stonden zijn behouden, alhoewel het naast gelegen sigarenmagazijn veel waterschade had en een houten overstek met twee lichtko ziinen verbrand zijn. Dat de omwonenden in dit dichtbebouwde gedeelte van den schrik bevangen waren laat zich begrijpen. Alles wat met den brand te maken had hep in nachtgewaad over straat en werden bij fa milie en kennissen binnengebracht. De brandweer van Noordwijk welke ook aange vraagd was, behoefde geen hulp te verleenen alhoewel de brand zich eerst erns'ig het aanzien. De eigenaar was verzekerd en had pas de polis laten verlagen. Of de inboedel verzekerd was is ons niet britend. De brand weer heeft de muren omver gehaald en is tot 10 uur met nablusschen bezig geweest OEGSTGEEST ZENDTNGSHnEENKOMST De Zendinescommissie der Geref. Kerk on zer gemeente, had gistermiddag en -avon I een bijeenkomst beleed in de Rehoboth kane' De middagbijeenkomst was voor de jeugd De heer P. J. J nk vertelde hun van de kon- n"nrnn1l"-rs on Borneo en de menscheneters or Nióuw-Giiinea, Dp onknmst was goed, zoo dat een g-oot getal jeugdige zendinewvrien- -r, vrinrHi-nriies ^enoton hebben van cle leerzame vertelling, die geïllustreerd werd door lantaarnplaatjes. De avondbijeenkomst werd om aebt uur door den heer A. Ver schoor op de gehruikelüke wijze geopend. In ziin openingswoord riep de heer Verschoor Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE Laatste Nieuws. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft de interpollatie- Kupers inzake de verlaging van steun aan wetklooze arbeiders toegestaan. Zij zal worden toegevoegd aan de loo; ende a.enda. Met 52 tegen 21 stemmen is aangeno men het wetsontwerp betreffende de ver vroeging op 5 uur van het a>anv„Qgsuur voor de arbeid in bakkerijen. Tegen stem den de soc.-dem., 3 comm. en de rev.-soc. Sneevliet. Daarna heeft de Kamer in behandeling genomen de wettelijke regeling der huis industrie. SCHOOLNIEUWS ACADEMISCHE EXAMENS. rram. F. R. de Roos te i J. L. M. de Wolf te Den Haag. een welkomstwoord toe aan alle aanwezigen inzonderheid aan dhr. Lok uit Haarlem, die het verdere van den avond ook de volwasse nen op een bijzonder leerzame en gezellige wijze onderhield. De heer Verschoor bracht na afloop een kort dankwoord aan den heer Lok, waarna deze voorging in dankgebed. Moge deze avond er toe bijgedragen hebben om de lie.de voor de zending aan te wakkeren. AANRIJDING Op Donderdag 12 Oct. deelde H. J. Kra nenburg, garagehouder alhier, mede, dat op Woensdag 11 Oct. des namiddags in de bocht achter het Groene Kerkje een luxe motor rijtuig, bestuurd door een onbekend persoon, van achteren op een tractor met treiler ge reden was, welke daar stond om een band te repareeren. De Ford-auto is zwaar bescha digd naar de garage van A. J. Kranenburg gesleept PROMOTIE De gemeente-veldwachter A. Koot is door de Burgemeseter benoemd tot waarnemend chef-veldwachter met den titel van brigadier. RIJNSBURG TUINBOUW Het verloop van den handel was deze week zeer slecht Voor kroten, die thans in massa voorradig zijn, wordt van f 0.90 tot f 1.50 per 100 K.G. betaald. Wasehpeen gaat voor f 1.75 tot f 2.60 per 100 K.G. Bospeen brengt van f 2.10 tot f 4.30 per 100 bos op. Uien gaan slecht. Er wordt van f 1.40 tot f 1.90 per 100 K.G betaald. Roode en gele kool kunnen niet meer dan f 2.60 tot f 4.10 halen. Bloe.mkool komt thans in massa. Ze gaat voor lage prijzen le soort voor f 1.90 tot f 3.70, 2e kwaliteit voor f 0 90 tot f 1.70. Derde soort kan geen koopers krijgen, ook niet voor zouterij. SASSENHEÏM STUDIECLUB Alhier is opgericht een Studieclub, uit gaande van de Chr. Besturenbond ter bestu deering van sociale onderwerpen, voor leden van de aangesloten Christelijke Vakvereeni- gingen. Als eerste vergadering staat op het programma die van 30 October. De heer H. Engberts zal alsdan inleiden „De wettelijke arbeidsbescherming". De leden van de aan gesloten veroen:gingen, nl. Land- en tuin- bouwarbeidersbond, Chr. Bouwvakarbeiders; de Typografen; Chr. Kantoorbediendenbond; Bond van Houtbewerkers; Patrimonum en Chr. Werkmansbond, worden per afzonder lijke convocatie door hun resp. secretarissen lot het bijwonen van deze vergadering uit- genoodigfL OUDERLINGENCONFERENTIE Op de 15 November a.s. te Leiden te hou den Ouderlingen-conferentie zal als spreker optreden Ds. P. D. Kuiper, Geref. predikant alhier met het onderwerp „De kerk en de geestelijke crisis onzer dagen". NIET GEGUND Het Heerenhuis „West End'" met tuin en bouwgron.., groot 1.08.61 H.A. dat bij veiling ten overstaan van notaris Wachter alhier in bod gebracht was op 18 000 werd bij de af slag niet gemiind en niet gegund. DIERENBESCHERMING De spel dj es verkoop ten bat» van Dierenbe scherming heeft ongeveer 40 opgebracht VERKOOPDAG HERV. DIACONIE De verkoopdag ten bate van de Diaconie der Herv. Kerk, gehouden door de n-risjes- vereenig'ng „Jonge Kracht" is een succes geworden. Het bezoek was groot en van de attracties werd een druk gebruik gemaakt. De jonge dames zwllen zeker een flink be drag ku- »n afdragen. WINTERLEZINGEN Het door het Comité voor Christelijke Wintel-lezingen georganiseerde programma voor dezen winter luidt als volgt: Woensdag 18 October Ds A. K. Straatsma, Den Haag Herv. Predikant. Onderwerp: „De Dominee en ziin gemeente". Vrijdag 21 Nov.: Ds. v. Arkel, Utrecht, Geref. Predikant. Onderwerp: „De Reeha- bieten". Woensdag 20 Dec.: Ds. U. Janssen, Chr. Geref. Predikant -Onderwerp: „Het tegen woordige Rusland". WOUBRUGGE „ONS BELANG" De Middenstandsvereenigirg „Ons Belang" kwam in ledenvergadering bijeen in hotel Swama. Na behandeling van de huishoude lijke zaken hield Mr. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden een referaat over het ontstaan en werking dezer Kame-, Zulks vond zijn aanleiding in het feit dat vele middenstanders, wier inkomen beneden de f 2000 per jaar is gedaald, meen den niet meer de. aanslag der Kamer te moe ten betalen en uit dien hoofde ook niet meer behoefden ingesc.hrezon te ziin. Na de zeer duidelijke uiteenzetting van Mr Knibbe. kwa men velen op hun genomen besluit terug, overtuigd zijnde dat de Kamer van Koop handel te Leiden hun belangen ten volle voorstaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2