lliriiuir ^riïisrljr (£ouraut EERSTE BLAD DE DRAAGKRASHTFACTOR BOTSING IN DE LUCHT Gemengd Nieuws. Ü.80NKEKEÖTI ^er kwnrfnn* in Lchlnn en In plant en wan, n agmt.xrhnp gevesiigd Is f 2-35 Franco per post f 2.35 portokosten Pe: week f 0 18 Von, h»*t Buitenland bij wekelijk- iche sending 4.50 Cu dag'-njksche sending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4092 DONDERDAG 12 OCTOBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot regelsLlVA IZlke regel meer0.22V1 Jrgez. Medcdeelingen Van 15 regels a 2.30 Elke regel meer0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan t bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang üit bastas! uil DRIE bladen Verlaagde uitkeering uit het gemeentefonds Het wetsontwerp tot korting op de uitkeeringen uit het gemeentefonds vindt meer bestrijding dan verdediging. De argumenteering is dan ook vrij zwak als men in de Memorie van Toe lichting leest: „Het gekozen systeem bracht dus wel „met zich, dat de eenmaal vastgestelde „uitkeering gedurende vijf jaren aan de „gemeenten bleef verzekerd, doch het is „daarbij nimmer de bedoeling geweest, „dat dit zou beteekenen, dat het Rijk „tekorten van tientallen van millioenen „in het Gemeentefonds zou moeten „gaan bijpassen." Op grond hiervan te verklaren, dat de Regeering dus niet gebonden is en gerust mag overgaan tot verlaging der uitkeeringen, lijkt ons erg gewaagd. De korting is o. i. alleen te aanvaarden en zal ook wel aanvaard moeten worden op grond van de overweging, dat nood wet breekt. De wet zegt zonder restrictie de gemeente heeft gedu rende vijf jaar recht op het vastgestel de bedragdoch de inzinking onver wacht en ongekend groot eischt nood/recht. Echter, hoe men hierover ook moge denken, zelfs bij noodrecht dient men logisch en consekwent te werk te gaan. Dit is bij de bepaling van de draag krachtfactor, welke over de korting zal beslissen, niet geschied, gelijk Dr. C. van den Berg reeds in het nummer van 29 Sept. van het „Weekblad voor Ge meentebelangen" heeft aangetoond en nadien door verschillende schrijvers is toegegeven. 9 Toen de 'eerste berichten over deze korting los kwamen, hebben wij ge schreven, dat een herziening der rege ling aannemelijker zou zijn als men meteen rekening hield met de draag kracht der gemeenten. Immers, de Ver houdingswet heeft niet die egalisatie en financieele gerechtigheid tusschen de verschillende gemeenten gebracht, als men aanvankelijk heeft gehoopt. De belastingdruk loopt nog buitengewoon uiteen. De gewijzigde Kortingswet houdt daar ter dege rekening mee en is dus in- dat opzicht een groote stap vooruit. Een egale korting, een gelijk percen tage, zou zeer onbillijk werken. Uitnemend. D'aarom werd een nieuwe draagkrachtfactor ingevoerd. „In tegenstelling met de draag krachtfactor van de wet-de Geer, die gebaseerd is op het belastbaar inkomen, berust de nieuwe draagkrachtfactor op de opbrengst van enkele belastingen. Hierbij wordt terecht geen rekening gehouden met de feitelijke heffing e opbrengst der belastingen (belasting druk) maar uitsluitend met de moge lijke heffing en opbrengst der belasting bij bepaalde normen (belastingcapaci teit)." Een groote verbetering. De werke lijke financieele draagkracht wordt nu als basis genomen. Alleen bij toepassing van dit begin sel zal blijken, dat alle Nederlandsche gemeenten tot één groote Nederland- sche gemeenschap behoorende sterken zullen de zwakken steunen en het ver vallen der Forensenbelasting zal geen strop meer voor de werkgemeenten zijn. Dat schoone en rechtvaardige begin sel wordt echter ia het ontwerp zelf weer beschadigd. Want men houdt niet alleen rekening met de belastingobjec ten, welke rechtstreeks correspondeeren I op de financieele draagkracht; men haalt er ook de opbrengst der grond belasting bij. Dit is ten eenenmale onjuist, want „een hooge opbrengst per inwoner van de grondbelasting behoeft in het geheel niet op groote draagkracht van de ge meente te wijzen. Zij kan integendeel wijzen op een groote oppervlakte pei inwoner met groote uitgaven voor de wegen, waarvoor geen vergoeding wordt ontvangen." Groote r fout wordt echter gemaakt door de factor te bepalen in verband met de winsten en uitkeeringen uit de gemeentebedrijven: gas, electriciteit en water. „Wat ten aanzien van de belastingen terecht wordt afgekeurd, het rekening houden met de opbrengsten, waarop het financieel beleid der gemeente en andere factoren, die met draagkracht niets te maken hebben, invloed kunnen uitoefenen, wordt zonder eenige moti veering bij de bedrijfswinsten aan vaard. Daardoor wordt in den nieuwen draagkrachtfactor een element ge bracht, dat tot de grootste onbillijk heden aanleiding zal geven." Welke onbillijkheden dit zijn, maakt Dr. v. d. Berg met verschillende voor beelden duidelijk. Indien b.v. twee gemeenten beide het maximum aantal opcenten op de direc te belastingen heffen, maar de ééne daarnaast althans haar tarieven laag kan houden, terwijl de andere gedwon gen is, ook bij die tarieven van haar inwoners te halen, wat er maar te ha len is, dan zou de laatstgenoemde in nog ongunstiger positie verkeerende gemeente daarom een scherpere korting In 't algemeen kan men zeggen, dat men een geheel ongelijke behandeling der gemeenten krijgt, afhankelijk van het gevoerde beleid. De eenig juiste draagkrachtfactor is dus losgelaten. Het komt ons voor, dat het overleg tusschen Kamer en Regeering moet lei den tot zuivering van de methode; ook dan als men toegeeft, dat het eindresul taat voor de rijksschatkist niet ver anderen mag. HOFBERICHTEN PRINSES JULIANA TE ARNHEM Prinses Juliana heeft gistermiddag onver wacht een bezoek gebracht aan het Kleuter- koloniehuis „Het Zonlicht" van de Vereen. Kleuterzorg aan de Tivolilaan te Arnhem. Na bezichtiging van het huis keerde de Piinses wederom per auto naar Apeldoorn te rug. ACCIJNSVERHOOGING OP RUNDVLEESCH Van 10 pet. op 30 pet De hoogere heffing op rundvleesch zal naar men ons bericht, Maandag 16 dezer in werking treden. Deze hoogere heffing moet dienen tot delging van het verlies dat zal geleden worden op de in verband met de inkrimping van den veestapel af te slachten runderen. Daartoe zal een accijns van 30 pet. van het levend gewicht worden geheven. Deze accijns bedraagt thans 10 pet Men rekent, dat door deze accijnsverhoo- ging het vleesch den slager bij inkoop 15 et. per kilo duurder zal komen. Aangezien, naar .men ons uit slagerskringen mededeelt, het zeer moeilijk zal zijn die prijzen van het goedkoopere vleesch te verhoogen zal deze prijsverhooging voornamelijk moeten worden gevonden op de duurdere soorten vleesch, waarvan de prijsstijging dus belangrijk bo- het bedrag van 15 cent per kilo zal uitgaan. Het moet in elk geval in de bedoeling lig gen van de grossiers de accijnsverhooging af te wentelen op him afnemers, de slagers, die natuurlijk op den consument de prijsverhoo ging zullen verhalen. DE OVEREENKOMST MET DE NED. SPOORWEGEN Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot tijdelijke afwijking van de overeenkomst 1930 met de Ned. Spoorwegen. Bij de wet van 2 Februari 1931 werd be krachtigd de met S.S. en H.S. gesloten over eenkomst 1930 N.S., volgens welke het te kort in het spoorwegpensioenfonds in hoofd zaak wordt gedekt door een 60-jarige an nuïteit, gegeven in artikel 1, eerste lid, let», b, en te betalen op den voet van art. 2. Ter dekking van het tekort over 1932 ont brak aan dezen post reeds meer dan 11 mil- lioen.. Voor 1933 staat toeneming van het ontbrekende te wachten, zoodat krachtige maatregelen onverwijld noodzakelijk zijn. Ge lijk echter reeds in de millioenennota, be- hoorende bij de Rijksbegrooting voor 1934 is uiteengezet, zullen die maatregelen niei aanstonds hun volle uitwerking op de uit komsten van het spoorwegbedrijf doen ge voelen, terwijl bovendien de resultaten over eenig jaar eerst het volgend jaar in de rijksbegrooting tot uitdrukking komen. Ten einde in deze overgangsperiode het ten laste van het Rijksbudget komend te kort zooveel mogelijk op te vangen, acht de Regeering het ter verkrijging van een meer regelmatige lastenverdeeling verant woord, de betaling van de bovenvermelde annuïteit aan het Spoorwegpensioenfonds gedurende enkele jaren niet te doen geschie den. Het wetsontwerp beoogt de mogelijk heid daartoe te openen. DE DESTRUCTOR TE WOERDEN DE GEKRO TEGEN VOORSCHOT Door de Gekro, het Overschiesche destructie bedryf, is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, in verband met de behandeling van het wetsvoorstel tot het verleenen van een voorschot aan de N.V. Nederlandsche Thermo- Chemische Fabrieken tot een bedrag van ruim een milliocn gulden. Betoogd wordt, dat de stichting van eer nieuw destructiebedrijf voor het Westen des lands te Woerden niet noodig is, daar het be drijf te Overschie ruimschoots in de behoeften voorziet. AMSTERDAM RAADSVERGADERING De Stichting Centraal Beheer Vereni gingsgebouwen exploiteert sedert 1929 een 15-tal aan de gemeente behoorende gebou wen bestemd voor vrije jeugdarbeid en ont wikkelingswerk onder volwassenen. Dat is natuurlijk geen winstgevend zaakje voor de gemeentehad u soms gedacht, dat liet geen geld kost? Echter, er moet meer bij dan men aan vankelijk dacht toen heel de raad zich zonder critiek met het voorstel van B. en W. veroenigde. En wijze menschen als de heer J ter Haar (c.h.) zeiden: wat nu gevraagd wordt: een leening, een voorschot en bijdragen over de jaren 1931, 1932 en 1933, dat moeten we natuurlijk geven, want wc hebben beloofd de tekorten te dek ken; maar B. en W. moeten eens laten onderzoeken of de gemeente niet van deze... strop af kan komen. Accoord van Putten, meneer Ter Haar bedoelen we, zeiden twee raadsleden, die te vens bestuurslid der stichting zijn. We moe ten probeeren kapitaalkrachtige organisa ties te krijgen, die huur kunnen betalen! Ben je wijs, zei meneer Weisz, leider van het neutrale blok aller middenstanders; ik heb het altijd wèl gezegd (maar in 1929 zei meneer niéts!) dat het een duur zaak je zou worden; we moeten elke band met Centraal Beheer maar onverbiddelijk door snijden De rest van de raad dacht echter zóó ge woon „burgerlijk", dat men meende een be lofte gezworen tot zijn schade, zeker te moeten nakomen. Waartoe met 3S tegen 3 stemmen besloten werd. Steunregeling werkloozen. Voortgezet werd het debat over de verla ging der werkloozensteun. De bespreking van deze aangelegenheid werd echter al spoedig onderbroken door een motie van de communisten, waarin ge protesteerd werd tegen mishandeling van werklooze arbeiders door de politie, en wel ke den burgemeester uitnoodigde, de politie te gelasten, werklooze arbeiders niet meer te molesteeren. De voorzitter, weth. Kropman, maak te bezwaar tegen de uitdrukking mishande ling door de politie. Zoo kon hij de motie niet accepteeren. De heer S c h a 1 k e r (c.p.H.) wijzigde zijn motie zoodanig, dat er alleen in staat de uitnoodiging aan het adres van den bur gemeester om de politie molesteeren van werklooze arbeiders te verbieden. Ook tegen de uitdrukking molesteeren maakte de voorzitter bezwaar. Hij wilde in stemming brengen de vraag of de motie in behandeling zal worden genomen als zij niet anders geredigeerd wordt; doch toen zagen de soc.-democraten de kans schoon om hun slag te slaan. In de avondvergade ring stelde de heer de Miranda (s.d.) voor om de motie op de agenda van de vol gende vergadering te plaatsen. De raad zou dan over al of niet behandeling kunnen be slissen. De voorzitter bleef van meening.dat zoodanige motie niet in behandeling geno men kon worden en stelde voor hierover te stemmen. Hij verloor het met 21 tegen 20 stemmen, want de middenstanders waren niet aanwezig. De voorzitter zei toen, het raadsbe sluit ter vernietiging aan de Kroon te zul len voordragen. Nieuw kabaal! De heer De Miranda (s.d.) wist wel, dat het college zich had voorgenomen om raadsbesluiten, die het niet aanstaan, tei vernietiging aan de'Kroon te doen voor dragen. Maar dat het daarmede op deze wijze zou beginnen had hij niet verwacht. De Kroon kan echter geen negatief besluit nemen. Om het college een onmogelijke fi guur te besparen, gaf hij in overweging dat de raad over zijn voorstel zou stemmen. Werd dit aangenomen, dan zou de burge meester het ter vernietiging kunnen voor dragen. De Voorzitter verzette zich en toen moest er eerst een voorstel worden gedaan door den heer Woudenberg om over hel voorstel-de Miranda te stemmen. Het voorstel-Woudenberg werd vervolgens aangenomen met 21 tegen 20 stemmen en daarna het voorstel-de Miranda (om de motie op de agenda te plaatsen) op gelijke wijze. De raad van Amsterdam had weer eeni ge kostbare uren verknoeid. Vervolgens sprak men weer over de steunregeling. De communisten deden zulke dwaze voorstellen (b.v. 2-50 brandstof toeslag per week, dadelijk ingaande!), dat zelfs de S.D.A.P. ze dwaas noemde. Maar deze was zelf niet veel wijzer, Want de heer Pothui s stelde een motie voor, waarin de raad: van oordeel, dat door de langdurige werkloosheid groote verarming van dui zendtallen arbeiders is ontstaan, en verla ging van de ondersteuning dezen toestand nog zal verergeren; overwegend voorts, dat de regeering voor nemens is per 1 November a.s. een verla ging van de ondersteuning door te voeren, verklaart het van rechtstreeksch belang te achten voor de werkloozen en evenzcoi in het algemeen belang de bestaande steun regeling te handhaven. Ondertusschen hielden de communisten niet op de soc.-dem. (oud)wethouders te ver wijten, dat zij in een conferentie met den Minister deze verlaging reeds toegegeven en voorbereid hadden. En op deze beschul diging werd niet geantwoord. Ook wethouder Baas, die even aan 't woord kwam om de situatie uiteen te zet ten, vertolkte met geen enkel woord de meening van het college, doch zei alleen, dat invoering op 1 Oct. niet mogelijk was. Misschien liooren we in een volgende vergadering iets meer. ROTTERDAMS DRAAGKRACHT UITGEPUT BRIEF AAN DE REGEERING B. en W. van Rotterdam hebben zich met een uitvoerig schrijven tot de Regeering gewend, waarin de aandacht wordt gevraagd voor de onoverkomelijke moeilijkheden waarvoor de door de crisis toch reeds zoo zwaar getroffen gemeen te zou komen te staan indien het wetsontwerp inzake vermindering van de uitkeering uit het gemeente fonds wordt aangenomen. Uitvoerig wordt geschetst hoe de finantieele toestand is. Een haven bedrijf, dat dienstig is voor heel het land kost de gemeentekas 1.750.000, de werkloozenzorg is door de hoogst onvoldoende Rijks subsidie niet meer te financieren, van alle groote gemeenten heeft Rotterdam den zwaarsten belas tingdruk. Bij de begrooting 1934 zal worden voorgesteld het maximum-aantal opcenten op de fondsbelasting te heffendrastische bezuinigings maatregelen zijn reeds toegepast; 1000 man gemeentepersoneel is sedert 1 Januari 1932 ontslagen, subsidies worden ingetrokken, na de drie kortingen op de wedde van het gemeentepersoneel wordt een vierde voorgesteld, gepaard gaande met het maximum-pensioenver- haal E.-n gemeente die zoo in alles tot het uiterste is gegaan, heeft, zoo schrijven B. en W., geen financieele krachten meer om kortingen te ondergaan op uitkeeringen, die reeds te laag waren gesteld. Ten slotte wordt er op aangedrongen bij korting op de Rijksuitkeering naar draagkracht zulk een rege ling te treffen, dat geen vermin dering wordt toegepast op de uit keering aan gemeenten, die reeds de grenzen van haar draagkracht hebben moeten overschrijden. VLIEGDIENST AMSTERDAM-OSLO Waarschijnlijk zal reeds in het komende voorjaar een geregelde vliegdienet Amster dam—Oslo worden geopend, welke onder houden zaïl worden met machines dir K.L.M. en van een nieuwe Noonsche lucht vaart-onderneming, welke door de Reederij Olssen en Co. zal worden opgericht NIEUWE KERK TE DELFT Prinses Juliana is voornemens een ge brandschilderd raam te schenken voor het koor der Nieuwe Kerk te Delft Dit raam moet uitdrukking geven aan de erkentelijk heid van het Huis van Oranje voo: sympathie, ondervonden van bet Nederland- eohe Volk. EEN ANDER STELSEL? VOOR DE FINANCIERING DER SOCIALE VERZEKERING. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft aan de departementen dezer organi satie de volgende vragen ter beantwoording voorgelegd: 1. Is er aanleiding om voor de financie ring van de Ouderdoms- en Invaliditeitsver zekering een ander stelsel te kiezen dan het fondsvormings- of kapitaaldekkingsstelsel, dat nu in de Invaliditeitswet is aanvaard? 2. Zoo ja, welk stelsel dient dan aanvaard te worden: a. het omslagstelsel; b. het door den heer van Holthe tot Echten in zijn refe raat bepleite tusschenstelsel, namelijk dat van dekking van de contante waarde der toegekende renten en overige betalingen? 3. Meent gij, dat de huidige tijdsomstandig heden in het bijzonder aanleiding geven om van het kapitaaldekkingsstelsel af te gaan, waar een dergelijke wijziging van stelsel er toe kan leiden, dat de lasten voor de over heidskas in de eerste jaren aanmerkelijk ver licht en ook de lasten van het bedrijfsleven op deze wijze voorloopig verlicht kunnen worden? 4. Geeft de financiering der sociale verze kering u nog tot andere opmerkingen aan leiding en zoo ja, welke zijn dat? DE COMMUNISTEN EN DE OVERHEID Het Nationaal Arbeids Secretariaat schrijft ons: In de pens heeft een bericht gecirculeerd volgens hetwelk er in de kringen der C.P.H. ei. het Nat Arbeids Secretariaat vrees zou bestaan, dat van hoogerhand huiszoekingen in hun gebouwen en bij vooraanstaande per sonen van die L weging zullen worden ge last. In verband daarmede zouden archieven en bescheiden elders onderdak zijn gebracht terwijl een deel der geldmiddelen liquide zou zijn gemaakt, ten einde -oo spoedig mogelijk naar het buitenland te kunnen worden ge Voor wat aet N.A.S. betreft kunnen wij mededeelen, dat dit oericht van A tot Z on juist is» TWEE LEGERVLIEGTUIGEN TEGEN ELKAAR Vier personen gedood Hedenmorgen omstreeks half ell zijn twee militaire vliegtuigen boven Lienden met elkaar in botsing ge komen. Een van de toestellen vloog in brand; het andere viel te pletter. De vier inzittenden werden op slag gedood. Een vliegongeval van grooten omvang, zooals de Nederlandsche militaire lucht vaart in langen tijd niet heeft gekend, heeft hedenmorgen in de Betuwe plaats gehad. Hoe het ongeluk gebeurde. Omstreeks halfelf cirkelden vier militaire .'liegtuigen, afkomstig van het vliegkamp Soesterberg, hoven de gemeente Lienden. Plotseling vlogen twee vliegtuigen met groote vaart tegen elkaar op. Stukken van vleugels vlogen door de lucht en bijna on middellijk stortten de beide vliegtuigen, die op ongeveer 500 meter hoogte vlogen, met geweldige snelheid ter aarde. Op ongeveer 1 K.M. afstand van den Rijn, op een weiland in den Marspolder, nabij de steenfabriek van de N.V. S. ten Kate en Co., zijn de vliegtuigen op ongeveer 100 M. af stand van elkaar neergekomen. Met den neus drongen de toestellen in de .ette klei van een weiland, juist naast de boomgaard van den heer De Kok. Vele ooggetuigen. Tal van inwoners van Lienden en omge- geving, zelfs tot op vrij verren afstand aan den overkant van de rivier in Rhenen heb ben het ongeval zien gebeuren. Hoewel meermalen militaire vliegtuigen hoven deze streken vliegen, trekken zij toch steeds op hun vluchten de helangstelling, zoodat velen naar de toeren van de vliegers keken en daardoor ooggetuigen waren van het vreeselijk ongeluk. Van alle kanten snelden de omwonenden naar de plaats waar de vliegtuigen, thans wrakstukken, aren neergekomen. De beide toestellen •aren totaal vernield en hoop op het be houd van de vliegers, die in de toestellen gezeten hadden, kon men niet koesteren. Onder de velen, die naar de plaats van de ramp waren gesneld,, bevonden zich de burgemeester van Lienden en Echteld. Bijna gelijktijdig arriveerde ook Dr. H. Wessels. Hij heeft echter geen hulp meer kunnen verleenen. De politie, die inutsschen op het weiland as aangekomen, zette onmiddel.ijk de om geving af om het terrein vrij te houden. Terwijl door de autoriteiten terstond de commandant van het vliegveld te Soester berg van de ramp in ennis was gesteld, werd een aanvang gemaakt met pogingen te slachtoffers te hergen. Waarschijnlijk vier dooden. Het schijnt wel zeker te zijn, dat beide vliegtuigen bemand waren met een officier- •lieger en een sergeant-waarnemer en dat dus vier personen hij deze vliegramp het. leven hebben gelaten. Uit de totaal vernielde vliegtuigen wer den zoo spoedig mogelijk de totaal ver minkte lijken der slachtoffers te voorschijn gehaald. Bij het afzenden van dit bericht waren twpe lijken geborgen en was men bezig het derde slachtoffer te bevrijden. Het stoffelijk overschot van de slachtof fers werd voorloopig onder lakens op het eiland neergelegd. Dc vliegtuigen zijn zoodanig vernield, dat de indentiteit nog niet kon vorden opgé- RevPn- Ook de Officier van Justitie te Tielisvan het gebeurde in kennis gesteld en zijn aan komst op de plaats van de ramp wordt spoedig verwacht. Ook uit Soesterberg is personeel onderweg om hulp te verleenen. De vier slachtoflers Hoewel van officieele zijde nog geen me- dedeelingen konden worden verstrekt, ver nemen wij, dat de slachtoffers van de vlieg tuigramp bij Lienden zijn de offcier-vlie ger luitenant Jhr. H. J. M. van Asch van Wijck en dc officier-vlieger A. J. van Coe- hoorn van Sminia. De beide omgekomen sergeant-waarnemers zijn Verheulen en Hardeveld. De Nederlandsche militaire luchtvaart heeft door deze ramp een zeer groot ver lies geleden. Jhr. van Asch van Wijck was een der be kwaamste vliegers en was houder van het Nederlandsche hoogterecord. Op S Juni jl. startte hij van het vliegkamp Soesterberg met een Fokkerjager type D XVI, uitgerust met een Armstrong Siddeley-panter-motor voor een meteorologische hoogtevlucht Op deze vlucht bereikte hij een hoogte vait 95S7 Meter, waarmee hij het Nederlandsche hoogterecord op zijn naam bracht. Een ooggetuige vertelt Aan het verhaal van een ooggetuige ont- leenen wij: De eerste, die bij Ue neergestorte vlieg' tuigen aankwam, was de viscbhandelaar J van Hattem uit Lienden. Hij hooide den ge weldigen slag, waarmee de vliegtuigen kort achter elkaar op den grond neersloegen. Hij snelde naar de plaats waar een der toe stellen was neergekomen, direct gevolgd door honderden andere personen. Met een van hen hadden wij een onder houd, n.l. den heer A. Albers, baas op da steenfabriek van de N.V. ten Kate en Co. Deze heeft het ongeluk van zeer nabij ga degeslagen. Hij stond op het terrein van da fabriek te kijken naar de militaire vlieg* tuigen, die boven Lienden manoeuvreerden. De vliegtuigen vlogen dan weer over en dan weer onder elkaar. Plotseling, aldus onze zegsman, vlogen twee der toestellen met de vleugels tegen elkaar. Een der toe stellen vloog horizontaal, het andere schuin! van onderen naar boven. De vleugels raak ten elkaar en stukken ervan vlogen dooq het luchtruim. Beide toestellen, die veel snelheid hadden, stortten naar beneden. Op ongeveer 100 meter boven do aarde sloeg het eene toestel nog eenige malen over den kop en kwam Joen op slechts eenige hon derden meters van onzen zegsman verwijd derd op het weiland neer. Het andere toe stel viel loodrecht naar beneden, direct met; den kop in den grond. 1 LEEUWARDEN- DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Wormerveer was de 17-jarige ar beider J. Koomen per fiets op weg naar Zaandam, toen op de Wandelweg een auto uit de richting Zaandam naderde. Op hi-t, moment dat deze hem zou passeer en, maak te zijn fiets een zwenking naar links, ver moedelijk tengevolge van een windstoot, waardoor hij in aanraking kwam met de auto. Hevig bloedend werd het slachtoffer opgenomen en naar het ziekenhuis overge bracht alwaar hij heden is overleden. Ver moedelijk heeft de autobestuurder J. S. te Heilo, geen schuld. De auto is in beslag genomen- BRANDEN. Te Alkmaar is brand uitgebroken in het café van v. d. Pijl. De bewoners waren niet aanwezig, zoodat het vuur, toen het ontdekt werd, reeds ver om zich heen had gegrepen. Het café brandde geheel uit. De brandweer had zwaar werk de belendende perceelen te behouden. De schade wordt door assurantie gedekt De politie stelt een onderzoek in. Te Kampen is door onbekende oorzaak de bov -nverdieping van het pand aan de Oudestraat, waarin de firma H. Mali een zaak drijft in speelgoed en galanterieën, uitgebrand. Een groote voorraad goederen werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. INBRAAK Te Alkmaar is 's nachts ingebroken in het kanloor van Steemans Kolenhandel te Alkmaar. Door een raam te forceeren ver schaften de daders zich toegang. De brand kast werd aan de achterzijde opengebroken Een bedrag van 655 wordt vermist. Eenig kleingeld bleef onaangeroerd. In dezelfde zaak werd het vorig jaar omstreeks den zelfden tijd ingebroken. Toen werd evenwel geen buit gemaakt omdat de brandkast niet kon worden gefe-ceerd. Voornaamste Nieuws* (bit 1) Met ingang van Maandag a.s. zal de hef fing op rundvleesch worden verhoogd to( 30 pet van het levend gewicht. t Bij de Tweede Kamer is ingediend een! wetsontwerp tot verschuiving van de in het Spoorwegpensioenfonds door het Rijk te storten annuïteiten. i B. en W. van Rotterdam hebben zich met een schrijven tot de Regeering gewend, waarin zij verklaren dat de draagkracht dec gemeente is uitgeput. Te Lienden zijn twee legervliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Vier personen zijn gedood. De veertiende Volkcnbondsassemblee ge sloten, na besluiten over minderheden en Joden. Het Rijksdagbrand-proces. Van der Lubbe volhardt in zijn bekende houding. De brand weer blijkt direct na den brand gealarmeerd te zijn. j Het nieuwe Belgische defensie-plan. Ex-keizerin Zita te Boedapest. Het Chr. Nat. Vakverbond heeft een bui tengewone vergadering gehouden ter be spreking van de verhouding van het C. N, V. tot het Ziekenfondswezen. (bit 5) Het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel heeft te Utrecht de jaarvergadering gehou den, (bit 9) De Kon. Ned. Automobiel Club zal van 15 tot 22 October een Veiligheidsweek hou- f blz. 10) De storm, die gister over ons land gegaan is, heeft in verschillende plaatsen schade aangericht. Te Emmen heeft een groote veenbrand gewoed. Groote hoeveelheden turf zijn ver loren gegaan. Op onderzoek in Duitschland. XXXIX,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1