NIEUWE LEIDSCHE COURANT vrijwilligers voor! 7 is voor UW krant en voor Uzelf! si 1 l- M u. Gemengd Nieuws» AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Eindhoven reed een auto, waarin Hrie personen, op den Boschdyk tegen een boom op. Van de inzittenden werden de heer Mor genster en diene zwager, Van Hoek, ernstig gewond. Eerstgenoemde brak zijn been, ter wijl laatstgenoemde ernstige hoofdwonden op liep. Een dokter, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk, doch op verzoek van de gewonden werden zij naar hun eigen woning overge bracht. De chauffeur, een zoon van M., kwam er zonder ongeval af. De auto was zwaar be schadigd. Te Hoofddorp had op den Kruisweg eer aanrijding plaats. Drie personen die met el kaar stonden te praten, zagen niet, dat hen een auto naderde van de richting Heemstede, bestuurd door den heer B. uit Haarlem. Op het laatste moment sprongen zij op zij, twee naar linlos en de kapper B. naar rechts. Deze laatste werd gegrepen en op den weg geslin gerd. Met een gebroken kunstbeen en eenige ontvellingen, kwam de man er af. Hij is met behulp van eenige omstanders naar ning gebracht. Medische hulp werd ingeroe pen. De politie stelt een onderzoek in. Te Belfeld (L.) is bij het oversteken van den weg het 10-jarig dochtertje van S., do<jr een auto gegrepen. Met een ernstige her senschudding is het meisje naar haar woning gebracht. Bij T e g e 1 e n (L.) botsten twee personen auto's tegen elkaar. De auto, waarin broeder W., uit het missiehuis te Steyl, zat, kantel de. De heer W. werd ernstig gewond. Beide auo"s zijn vernield. De bestuurder van de an dere auto, S., u:t Venlo, bleef ongedeerd. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Maandagavond laai reed op den Rijksweg tusschen Muiden en Naarden e-en transport auto met aanhangwagen van de firma Duits uit Baarn. In de bestuurcabine zat de chauf fe-ur en de 21-jarige expeditieknecht La- seur, uit Baarn. Deze begaf zich even op het platform tusschen de beide wagens. De chauffeur voelde plotseling een schok toen hij stopte, bemerkte hij, dat L. onder de wielen van den tweeden wagen lag. L. was op slag dood. Te Surhuisterveen (Fr.) is een zoontje E. Bekkema, van een vrachtauto gevallei onder de wielen geraakt. Het jongetje was op slag dood. De 21-jarige Klein, uit Weurt, bij Njj megen, die met zijn auto onder Wijchen tegen een boom reed is in het ziekenhuis te Ny'rtu gen overleden. Te Nijmegen is in de Tooropstraat de 5%-jarige H., door een auto aangereden. De jongen kreeg een zware schedelbreuk en i: 's middags aan de gevolgen overleden. Bij Heilo (N.-H.) werd de heer P. Kes- sel, die op den Rijksstraatweg 's avonds met een onverlichte handkar midden op den weg liep, door een auto aangereden. Een toevallig passeerende dokter verleende den zvjaar ge- I wonden man hulp. Per ziekenauto werd hij naar het Elizabthsgasthuis te Alkmaar voerd, waar bleek, dat zijn rechterbeen moest worden geamputeerd. Hij had verder t hersenschudding gekregen. De ongelukkige i: aan de gevolgen van zijn verwonding ow den. De auto is na de aanrijding doorgered' DE MAN ONDER HET BED Aangehouden is de 25-jarige G. A. v. d. D., tuinman, die Vrijdagnacht was binnengedron- in de slaapkamer van een dienstmeisje in woning aan den Verl. Heereweg te Gro ningen. Hij verstopte zich onder het bed haar hoofd gekregen. De dader, die tijdens zijn aanranding geheel ontkleed was, nam tijdens de vlucht zijn kleeren mee, maar liet een broekriem achter. Aan de hand hiervan geluk te het de politie den dader aan te houden. Deze jongeman heeft reeds eerder dergelijke brutale stukjes in Helpman uitgevoerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Hij had het voornemen het meisje bewusteloos te maken door haar een kous in den mond te stoppen. BRANDSTICHTING Te Groningen is aangehouden de 45-jarige P. S., winkelier te Norg (Dr.), die verdacht wordt Zaterdagavond, vóórdat hij met zijn vrouw Norg verliet, zijn huis in brand te heb ben gestoken. Deze brand werd Zaterdagavond tijdig ontdekt en gebluscht. S. is ter beschik king van de justitie te Assen gesteld. EEN AKELIGE VONDST ij het verrichten van grondwerken, ten be hoeve van den bouw der telephooncentrale te Maastricht is men nabij de Helpoort gestooten op een massagraf. Schots en scheef liggen de skeletten bij tientallen door elkaar. Ofschoon de Helpoort vroeger de plaats was, waar bij conflicten het allereerste treffen plaats vond tusschen de Luiksche en Maastrichtsche troe pen, schijnt men niet te doen te hebben met soldatengraf. Veeleer kan men uit de lig ging der lijken, men weet bovendien dat ter plaatse voorheen het pesthuis stond, besluiten massagraf van slachtoffers eener pest epidemie is gevonden. De skeletten zijn overgebracht naar eer euw graf. EEN LAFFE MISHANDELING Te Oss werden bij een zekeren Crey de dak pannen stukgegooid door de kinderen vai zijn buurman Van den Heuvel. Crey had de kinderen reeds meermalen gewaarschuwd, doch dit had niet geholpen. Geheel te goeder trouw begaf hij zich daar- n naar Van den Heuvel en beklaagde zich er het gedrag van diens kinderen zocht hem maatregelen te nemen om verdere vernielingen te voorkomen. Van den Heuvel riep zijn kinderen uit bed, teneinde hun ee terechtwijzing te geven. Daarop schoten, vo gens het Handelsblad, plotseling eenige groo- te zoons van Van den Heuvel op Crey toe en brachten hem verscheidene snij- en steekwon den in het hoofd toe, vermoedelijk met een hakbijl. Crey, die niet verdacht was op zulk een aanval kon zich niet verdedigen en kreeg o.i een diepe snij wond in het achterhoofd vi 8 c-M. lengte. Daarop hebben de zoons enkele stoelen genomen en Crey hiermede dusdanig afgeranseld, dat de stoelen erdoor braken. Ze sloegen hem de deur uit, de straat op, Crey in een droge sloot neerviel. Hij had nog de kracht om hier zelf uit te kruipen, doch opnieuw werden hem daarop steken toege bracht in een been. Intusschen waren de bu ren op het lawaai afgekomen en de aanval lers achtten het toen beter hun huis binnen te gaan. De politie, door de buren gewaarschuwd, arriveerde geruimen tijd later. Proces-verbagl werd opgemaakt. Crey werd door een genees heer verbonden en daarna naar het ziekenhuis vervoerd. HET KERMISZWIJN HET BLOEDBAD IN DE KROEG De laatste dag van de Nijmeegsche kermis, de zoogenaamde dolle Maandag is niet zon der incidenten verloopen. Omstreeks zes uur, aldus vertelt het Han delsblad, waren twee broers, beiden goede bekenden van de politie en beruchte vech tersbazen in het café van zekeren Gerritsma gekomen. Tusschen de beide bezoekers en den kastelein bestond een oude familieveete n de laatste dagen scheen er reeds op ge- inspeeld te zijn, dat deze moest worden uit gevochten. De kastelein verkeerde in de gunstige om standigheid, dat zijn schoonzoon en zijn zwager in het café aanwezig waren en hem zoo noodig, assistentie konden verleenen. Het duurde niet lang. of de gebroeders hadden op de veete gezinspeeld, waarop een woorden wisseling ontstond, die een steeds heftiger karakter aannam. Enkele bezoekers, die een handgemeen vreesden namen overhaast dp vlucht. Het bleek daarna spoedig dat hun vrees niet ongegrond was, want lirect na hun vertrek werden er eenige klappen uitge deeld. Er ontstond een algemeenp vechtpartij waarbij met flesschen, kruiken, biljart-keuen, stoelen en andere gemakkelijk hanteerbare vo rwerpen gesmeten en gegooid werd. Toen men hiermee niet snel genoeg een beslissing kon krijgen, werden de messen voor den dag gehaald. Er ontstond een woest gevecht van man tegen man. De ruiten aan de straat zijde, ongeveer het eenige wat nog vernield kon worden, werdetn ingeworpen, en hierdoor werd de aandacht van de politie getrokken, die direct met een groote macht het terrein an het gevecht bezette en na veel moeite erin slaagde, de vechtende kluwen te ontwar n en de partijen te scheiden. Het bleek dat de gebroeders in den hoek hebben gezeten, waar de meeste slagen wa ren gevallen. Zij bloeddetn uit verscheidene wonden aan hoofd en handen; het overige gedeelte van hun lichaam was bont en blauw gebeukt. De oudste had een zeer diepe snij- wonde over heide polsen en slagwonden op het hoofd. Zijn broer zag er al even ontoon baar uit: zijn linkerhand en hoofd waren zwaar gekwetst. De kastelein en zijn familie leden waren er betrekkelijk goed afgekomen ofschoon ook zij de sporen van het gevecht duidelijk vertoonden. Een geneesheer was eenige uren werkzaam om de gewonden te verbinden. Het café moest met een slang op de waterleiding van de bloedsporen worden gereinigd. EEN KASTANJEBOOM IN BLOEI Op het erf van den veehouder P. van B< ren te Eemnes, staat een kastanjeboom in bloei. Men meent het verschijnsel te moeten verklaren uit het feit, dat de boom vroeg zijn bladeren heeft laten vallen als gevolg van on gedierte. De knoppen, die voor het voorjaar waren bestemd, zijn door het zachte weer open gegaan GEVECHT MET EEN BRUINVISCH Toen twee jongemannen langs den zeedyk van de Lauwerzee liepen, zagen ze een dier in zee spartelen. Een hunner, zekere Schaafsma. ontkleedde zich, nam een mes mee en ging er op af. Dichterbij gekomen werd hij evenwel door het dier, dat een bruinvisch bleek te zyn, aangevallen. Met het mes bracht Schaafsma de visch verschillende <?»epe wonden toe, door het gevecht geraakte h\j hoe langer hoe meer van den dyk. Eindelijk wist hy echter het dier, dat door bloedverlies zeer wa3 ver zwakt. te overmeesteren. Het gevangen visch- je bleek 140 pond te wegen en was 1.55 meter lang. DOODELIJK MIJNONGELUK TWEE SLACHTOFFERS. Maandag viel in de ondergrondsche mijn werker der Oranje-Nassaumijn III te Heer len een groot stuk steen naar beneden, waar door twee arbeiders doodelijk werden ge troffen. Beide arbeiders waren gehuwd en woonden te Heerlerheide. VERDRONKEN Te Dongen werd de 55-jarige E., vermist. Nasporingen werden gedaan en uit verklarin gen van enkele jongens en van een schipper bleek, dat zij Zaterdagavond by het pakhuis aan het Wilhelminakanaal een plons hadden men. De politie haalde na eenigen tijd te hebben gedreigd, het lijk van E. uit het kanaal op. E. was eenigszins slecht van ge- GIDS VOOR BLEISWIJK Bij het Nat Uitgevers- en Reclame-bureau te Vlaardingen verscheen een Gids voor Bleiswijk. Behalve een breed historisch overzicht geeft het boekje alle gegevens als: ligging, bronnen van bestaan, verbindingen, gemeentebestuur, onderwijs, kerkgenoot schappen, vereenigingen enz. Eenige plaatjes verluchten den tekst EEN VERDWIJNENDE BODEM De verzakking. De dykwal in de zeewering van den Nieuw Noord-Bevelandpolder is nog steeds niet tot staan gekomen. Het gat in den dyk wordt •oortdurend grooter en aldoor schuiven er stukken dijk en grond in de diepte. Waar de dyk heeft gelegen staat nu ongeveer 12 M. water, wel een bewijs hoe de stroom vlak langs de kust loopt De laatste dagen van de vorige week had men over een lengte van plm. 50 M. een nood- dijkje gelegd van zandzakken teneinde het pol- dertje Bohemen voor inloopen te behoeden. Toen Zondagmiddag de vloed opkwam, sloe gen de golven van de Ooster-Schelde met kracht tegen de steile wanden van het stuk djjk. Zondagmiddag, toen vele nieuwsgierigen bij het opkomen van het water over de zandzak ken heen naar het golvenspel stonden te kij ken, verdween plotseling een deel van de zak ken in de diepte. De politie liet toen direct dp gevaarlijke plaats ontruimen. Inmiddels sloe gen al de zandzakken weg en een weinig ter drong reeds het poldertje binnen. Het zeer de vraag, of het gelukken zal, het be dreigde poldertje te behouden. Wetenschap. ALFRED NOBEL-HERDENKING Op 21 October zal het een eeuw geleden zijn dat Alfred Nobel, de stichter van de Nobelprijzen geboren werd. In Zweden zelf en in het buitenland -al deze dag worden herdacht. In verband heirmede zal de Nobelprijs voor geneeskunde den avond te voren op 20 October worden toegekend. HISTORISCH TIJDSCHRIFT. De 3de aflevering (12e jaargang) van het Historisch Tijdschrift (uitg. Drukkerij H Bergmans «Sb Cie., Tilburg) opent met een bijdrage van Maria Hüffer (Nijmegen) over „De Abdij van Rijnsburg en haar be trekkingen tot andere kloosters", zulks bij den SOO-jarigen herdenkdag van haar stich ting. De auteur zal in opdracht van de Commissie voor 's Rijks Geschiedkundige Publicatiën in de Kleine Serie twee deelen doen verschijnen ter zake van de oorkonden, rekeningen, een leenboek, uittreksels uit registerboeken enz., doch door de moeilijke tijdsomstandigheden zal dit niet binnen af- zienbaren tijd kunnen geschieden. Daarom worden de voornaamste bronnen en littera tuur in de bijdrage in deze periodiek ver werkt. Vroeger zag van dezelfde hand reeds het licht „De adellijke vrouwenabdij van Rijnsburg 11331574". De oudste vrouwenabdij van Holland is die van Bennebhoek geweest, daarna volgt Rijnsburg, welke ook de voornaamste ge noemd wordt. Deze werd in Sept. 1133 inge wijd door den bekenden bisschop van Utrecht Andreas van Cuyk. De abdij werd in 1574 verwoest en niet meer hersteld. Erkend wordt, dat de orde-regels er slechts i zeer verzachten vorm onderhouden wer den, maar dat zij „onbetwiste verdiensten" had „voor de godsdienstige, zedelijke en verstandelijke vorming der vrouw, voor de verzachting en veredeling der toenmalige levensgewoonten, voor de economische en sociale ontwikkeling van het graafschap Holland, speciaal door de omvorming van den drassigen veenbodem in welvarende land- en tuinbouwstreken, terwijl ten slotte de abdij vooral ook a-ls voorbeeldig ma: worden genoemd in haar onbekrompen er voortdurende ondersteuning van armen en gebrekkigen". In het kort wordt dan een overzicht ven van de geschiedenis der abdij Rijns burg, waarna dan uitvoeriger haar betrek kingen, stoffelijk en geestelijk, tot andere kloosters in Noord-Nederland en het buiten land behandeld worden. Dr. W- Mulder zet zijn „Ter chronologie van het leven van Geert Groote" voort Hierin wordt dan zijn strijd geteekend, in den aanvang door zijn preek (Sermo contra Focaristas) tegen vrijgeesten en lichtmf Er volgt een z.g. massabekeering, maar geen hekeering van de massa. Toen hij niet meer preeken mocht, zette hij zich aan zijn „Epistola Noviomagensis". Volgens Dr. van Ginneken zouden deze brieven de „Navol ging van Christus" (thans door de meester, nog aan Thomas Kempi* toegeschreven) kunnen zijn geweest Dr. Mulder tracht dit te weerleggen. Later had Groote den strijd met simonisten, lollarden en reizende kwak zalvers, alles samengenomen de „Vrije Geesten", die toen geloof en zeden in gevaar brachten. In deze bijdrage worden enkele gevallen meer nauwkeurig ter toelichting vermeld. De „Broeders" in Kampen worden gewaarschuwd. De pastoors verkondigen niet voldoende het Woord Gods. In voortdurenden strijd tegen de simonie ei nicolnïsme, die hij als ..de voornaamste oorzaken van het verval in de Kerk" be schouwt, toont hij onverzettelijken moed- En in he: vervolg van dit artikel blijkt hoe hij met niet minder ernst als hervormer het kloosterleven aan de monniken de v heid voorhoudt. Zeer interessante lectuur geeft deze bijdrage. In de boekbespreking vinden we een zeer waarc'eerende recensie van wijlen Prof. Eek hof's studie over: „Eenheid in het noodige' enz. Dr. Ferd. Sassen handelt over Dr. Mul der's uitgave „Gerardi Magni Epistolae", waaruit de toestanden tijdens Geert Groote gekend worden: „misstanden onder den clerus, overtredingen van het celibaat, ver slapping in de kloosters, simonie en onwe tendheid. en g" :nge kracht waarmee d. kerkelijke machthebbers de hun toevcr trouwde kud«ie bestuurden". En Dr. Sassen prijst de „persoonlijke devotie en apostoli sche liefde' van Grqote. Maar gezegd wordt 1 dat uit zijn optreden bitterheid spreekt, dia de maat der Christelijke liefde schijnt te buiten te gaan en dat zijn ijver voor do zuiverheid des geloofs hem tot ketterjagerij brengt, terwijl het niet ongegrond gevonden wordt, dat om zijn „rigoristische zedenleer" hem door den bisschop het preeken wordt 2rboden. Deze Aflevering is wederom een zeer be langrijke. Kunst en Letteren» „DE JONGE VROUW"» Met een variant op een bekende versregel, kunnen we zpggen: „Een nieuwe jaargang in nieuw geluid". En temidden van al die depressie-geluiden, doet dit nieuwe ge luid van „De Jonge Vrouw" (uitgave Bosch Keuning, Baarn), die met meer dan 10 000 abonnee's de nieuwe jaargang aanvangt, frisch en pittig aan. Een nieuwe, aantrekkelijke omslag, een totaal omgewerkte, gemoderniseerde indee ling. en dan nog de vele nieuwe plannen an de RedactieWij twijfelen niet of dit nummer zal inslaan. n zeer actueel artikel is wel, dat over Haroe Kagnwa, de gade en trouwe hglpster _,an den bekenden Japanschen prediker en ociale werker Kagawa. Het is een buiten gewoon goed idee overigens, om de vrou wen, die alle eeuwen door zich aan sociaal werk wijdden, eens wat dichter bij ons te brengen. Met groote belangstelling zien wij deze artikelen tegemoet. Ook de nieuwe handwerk-cursus belooft eel nu de kunst van het kantklossen zoo kennelijk weer aan 't opleven is. teekent het wel de actualiteit van het blad om er een cursus in te organiseeren. Trouwens, daarvan getuigt dit geheele nummer, met z'n letterkunde- en rechtsartikelcn, zijn hand werken en z'n psychologische wenken, zoo wel aan ouderen, als jongeren. Vermelden we nog de buitengewoon ge slaagde teekening van Leny Geelkerken, die als bijlage werd bijgevoegd, en in dit genre werkolijk buitengewoon verdienstelijk ge noemd moet worden. „LEVEN EN WERKEN" „Leven en Werken" is een tijdschrift dat reeds achttien jaar lang bestaan heeft en dat al die tijd onder redactie heeft gestaan van de dames E. C. Knappert en Annie Sa lomons. Zij hebben In dit tijdschrift ge tracht op zoo breed mogelijke wijze belang stelling voor de geestelijke en maatschap pelijke vraagstukken te wekken. Verder is er getracht het door literaire bijdragen aan trekkelijk te maken. Vanaf 1 October is aan het tijdschrift een ander uiterlijk gegeven. De redactie is onk uitgebreid, door toevoeging van mej. i. M. van Dugteren, Dr. NMcq van Suchtclen. H. Ch. G. J. van dc Mandere cn Dr. K. r. Proost. Daarbij is het tijdschrift thans geworden tot liet orgaan van de Bond van Nederland- -sclie Volksuniversiteiten. Bp bedoeling van het georganiseerde tijd schrift is niet streng naar de verschillende faculteiten cursussen te puhliceeren, wél nog eenigszins systematischer en geconcen treerder door tal van korte, maar kernach tige nrtikelpn hetzelfde doel als tevoren, de volkscultuur, te dienen. Vele docenten aan Volksuniversiteiten zullen hun medewer king verleenen. Het maandblad is een uitgave van da Wereldbibliotheek te Amsterdam. WOENSDAG 11 OCTOBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 De aanbrenger'ster) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Doe mee, steun de Christelijke pers steun Uw krant stuur ons een nieuwe abonné. U zult voldoening van Uw activiteit hebben ze weten niet wat ze missen, die ons blad, die de NIEUWE LEIDSCHE COURANT nog niet geregeld lezen! U weet het, U weet hoe wij ons beijveren U een zoo uitgebreid mogelijk dagblad te geven. Maar we willen nog meer alles voor den verlaagden abonnementsprijs, van f 2.35 per kwar taal, 18 cent per weekl Welk ander Christelijk blad biedt zooveel? Er is in Uw omgeving nog wel iemand, die zich abonneeren wil. Maak hem lezer. Voor wat hoort wat. U krijgt wat voor de moeite. Voor wat hoort wat: U krijgt voor eiken jaarabonné een bijzonder mooi luxe gebruiksvoorwerp een verrassing. Verder krijgt elke werver op wiens naam de 25ste, 50ste, 75ste, 100ste, 125ste een nieuw abonné valt, buiten de gewone premie een extra verrassing. Men kan daarvoor kiezen tusschen een bronzen Dr. Kuyper-plaquette, ter waarde van 15.— of een fraai boek. Deze laatste premie wordt direct toegezonden. Doe mee, help mee. Uw krant grooter te maken, stel ons in de gelegenheid U een steeds uitgebreider, steeds beter verzorgd dagblad te geven. Nieuwe lezers op te aeven aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden. Zendt onderstaande coupon. Aan het Bureau van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 1 23, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar. NAAM ADRES kwartaal week Zendt deze coupon

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3