Het Saargebied en het Saarplebisciet WOENSDAG 11 OCTOBER 1933^ men geen moeilijkheden wilde; in tal van gevallen heeft de regeeringscommissie ge vreesd een herhaling van het procédé van 1926 then de commissie in haar geheel voor den Baad van den Volkenbond werd geroe pen, min of meer om van haar onpartijdig heid getuigenis af tc leggen. Neen, de bevolking van het Saargebiei heeft het zoo slecht niet gehad. Zij is in nauwe commercieele aanraking getreden met het omliggende Fransche gebied, en daardoor zijn banden geschapen, die men uiteraard niet gaarne verbreekt. Daardoor reeds zou op het oogenblik, dat de volks stemming diende plaats te hebben, toch wel een en ander in het midden gebracht zijn, waaraan de auteurs van het Vredes verdrag van Versailles niet hebben gedacht of konden denken. Nu daarbij komt geheel de nieuwe Duitsche toestand en de vraag of men goed doet zddh zonder meer aan het Duitsche bewind te onderwerpen, wordt de toestand onzeker, in elk geval onzekerder dan hij tevoren geweest is. Vandaar, dat er wel iets is dat op een vraagstuk van het Saargebied lijkt Van Fransche en van Duitsche zijde volgt men uiteraard verschillende redeneeringen; over die redeneeringen in een volgend artikel iets meer! Schaakrubriek. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP De kans, dat de tweekamp tusschen den wereldkampioen Aljechin en zijn uitdager Bogoljuboff inderdaad zal doorgaan, is aan merkelijk grooter geworden. Er is Aljechin voor dezen wedstrijd een bedrag van 10.000 aangeboden plus vergoe ding van kosten. Aljechin heeft dit aanbod geaccepteerd. Het thans aangeboden bedrag is belangrijk lager dan voorheen gebruike lijk was. TARTAKOWER—LILIENTHAL Parijs is van oudsher een beroemd schaak centrum geweest. Tal van schaakmeesters hebben er langdurige perioden doorgebracht. Sommigen, zooals Tartakower, O. S. Bern stein en Snosko-Borowski, hebben er zich voorgoed gevestigd. Voorts heeft men in het buitenland wat wij in Nederland niet kennende z.g.n. schaakcafé's, waar men vroeg of laat alle autoriteiten op schaakgebied kan aantreffen. Parijs heeft in het „Café de la Régence" zulk een schaakhome, en men kan zonder over drijven zeggen, dat het wereldberoemd is geworden door alle schaakgebeurtenissen, welke daar hebben plaats gevonden. Was het niet daar om maar bij den laatsten tijd te blijven dat de oud-wereld kampioen, de grijze Dr. Eon. Lasker, na vele jaren niet meer in het openbaar geschaakt te hebben, voor 't eerst weer een simultaan seance (en wat voor een!) gaf? DE GEBROEDERS Door G. 1 Was het niet daar, dat onlangs Tartako wer tegen Aljechin twee partijen speelde, waarvan hij de eerste won en de tweede, bij betere stelling remise maakte? Weliswaar had Aljechin Madame de Gosse- lin, Tartakower L. de Villeneuve tot partner, doch wij mogen veilig aannemen, dat de in vloed van deze secondanten op de gespeelde partijen gering is geweest. Terloops zij hierbij nog opgemerkt, dat Tartakower in den landemvedstrijd te Fol kestone nogmaals het kunststuk herhaalde wn den wereldkampioen tc verslaan. Welnu, in dit schaakcent rum is zich ook de jonge Hongaar A. Lilienthal komen ves tigen. Deze speler is kampioen van Honga rije en wist in enkele nationale en inter national tournooien den eersten prijs of een hooge plaats te verwerven. Bovendien wiet hij in het landentournooi te Folkestone on geslagen te blijven, welke prestatie slechts door Marshall en Opoeenski geëvenaard werd De indruk van zijn spel te Parijs is zoo groot geweest, dat enkele rijke bewonderaars een match van 6 partijen met Tartakower voor hem geëngageerd hebben. Tartakower won met bet kleinst mogelijke verschil, nL 3l/2en deze uitslag deed de organisa toren besluiten een revanche-match tot stand te brengen. Opnieuw wist Tartakower te win men, thans met 42, waardoor hij tevens dien specialen prijs won, welke was uitge loofd voor den speler, die meer dan 31/2 punt zoui behalen. Beide spelers kunnen met den uitslag van deze matches tevreden zijn. Tartakower, om dat hij een overwinning heeft behaald* waaraan zeer zeker waarde gehecht moet worden, Lilienthal, omdat hij tegen «en er kend sterk meester een zeer eervol resultaat heeft weten te bereiken. De Fransche Schaakbond overweegt thans een wedstrijd te organiseeren, waaraan alle te Parijs vertoevende schaakmeesters zullen deelnemen. Ook Aljechin is daartoe uitge- noodigd. Rechtzaken. DE TREINBOTSING BIJ VUGHT Het gereshtshof van 's-Hertogenbosch deed uitspraak in de strafzaak tegen den 49-jarl- gen machinist der Nederlandsche Spoorwegen, P. R. te Eindhoven, aan wien ten laste was gelegd dat het op 4 December 1932 aan zün schuld was te wiiten, dat een treinbotsing t® Vught ontstond, tengevolgo waarvan de rem mer A. v. d. Heuvel overleed. Evenals de Rechtbank sprak he't Hof den' verdachte vrfl. STEEKPENNINGEN EN OMKOOPING De Haagsche Rechtbank behandelde de zaak tegen den 55-Jarlgan bureelambtenaar der posterijen, telegrafie en telefonie W. van S. Hem was ten laste gelegd, dat h(j verschil lende malen aan den aannemer M. A. v. d. B. te oMordrecht inlichtingen verstrekte omtrekt aan te besteden werken en daarvoor f5 f6000 te hebben aangenomen. De officier van Justitie elschte 2% jaar gev. straf. Tegen v. d. B. werd wegens omkooping 2 jaar gev. atraX Uitspraak 23 Oct. a.s. KNOOPENSCHAAR ROTMAN OPLOSSINGEN De oplossingen van de raadsels uit onze rubriek van 13 Sept j.l. zijn als volgt: Orgelraadsel Pretoriaan, Lentebode, Spoorweg, Cen- Buur, Cretin, Lille, Banier, Angstig, Kregelig, Kabouters, Bewustheid: Tentoonstellings gebouw. Kruiswoordraadsel Horizontaal: 50 Era 52 Serie 54 Gap 57 Rariteit 58 Steigers 59 Faz 60 Ramde 61 Rit 62 Merries 65 Onkunde 68 Neen 69 Tam 70 Aloë 71 Enk 72 Per Verticaal: 1 Bak 2 Olijfboom 3 Sik 4 Das 5 Rataplan 6 Are 7 Befaamd 8 Ananas 9 Leener 11 Drollig 12 Burg 13 Elan 41 Peuteren 15 Knar 42 Dor 16 Spee 44 Ridicule 17 Sta 45 Ergerde 20 Ans 47 Betast 25 Dik 48 Bisdom 2S Oever 50 Erf 29 Reden 51 Raam 31 Beets 52 Sire 32 Manie 53 Eten 33 Ark 55 Arie 34 Nul 56 Pst 35 Mis 63 Ree 36 Eem 64 Ink 40 Laarzen 66 Kap 67 Nor Wat eet ge graag In den zomer? k, Bas, Kabel, Droogte, Kabouters, Batte rij, Preek, Ora, S: Aardappelsalade. De Toover-waaier EF IGNEOLEDR DuRoLnEoEaDuHfLuArNeEé afarumdbxuelef apnaocka urgtz aeeaalaceneasvisu dauuekl lrr ilardsnmistm easnree icc li t trcaucieu TANNHAEU SER Dus: Daudet, Eufraat, Ragusa, Luzern, In maken, Edelen, Gobelin, Exarch, Naurarch, Delila, Eulalia, Hecate, Offerte, Landru, I.upescu, Ananas, Erasmus, Novice, Decisie, Ekster, Réaumur: Der flicgende Hollaender Tannhaeuser. reeds geacht wordt voor verschillende uit legging vatbaar te zijn- Nu heeft men zich aanvankelijk van deze volksstemming niet veel aangetrokken. Van Fransche zijde heeft men waarschijnlijk geredeneerd, dat men met 15 jaren kolen-voorziening uit het Saaibekken voldoende zou zijn geholpen, en dat het daarna maar moest gaan gelijk het zou loopen. De politiek, door de Fransche mjjnautoriteiten in het Saargebied gevolgd, is, gelijk de Franschen zelf toegeven, aller minst geschikt geweest, althans gedurende een deel van dien tijd, om de bevolking voor een eventueele aansluiting bij Frankrijk gunstig te stemmen. Van Duitsche zijde be hoefde men zich niet veel zorgen ie maken, omdat het overwegend Duitsche karakter van de bevolking de vrij groote zekerheid met zich bracht, dat de volksstemming in 1935 een voor Duitschland gunstig resultaat zou opleveren. Maar toch heeft ook Duitschland wel de wenschelijkheid gevoeld, dat reeds voor dien tijd het Saarbekken bij Duitschland zou terugkeeren, in het bijzonder dat dit zou kunnen geschieden gelijktijdig, dat de linker-Rijnoever van elke buitenlandsche be zetting werd bevrijd. Meer dan eens hebben dan ook tijdens het vriendschappelijk regime van Briand en Stresemann daarover onder handelingen plaats gehad, waarvan dan naar buiten meer of minder bekend werd. Het laatst was dit in 1929, toen met het over 1« teruggave van het gebied aan Duitschlan i eens was, maar de z.g. bijkomende aange legenheden, dat wil zeggen de door Duitsch land te betalen financieele schadevergoe ding niet kon worden opgelost. Als men de Franschen hoort, hebben de Duitschers des tijds zoodanige eischen gesteld, dat het zel's Briand te machtig werd; hoort men de Duitschers, dan hebben de Franschen een bedrag gevraagd waaraan toen niet te den ken was en nooit te denken zal vallen! In elk geval, de onderhandelingen zijn sedert, dien niet meer ernstig hervat- Een ieder begrijpt dat naarmate het jaar 1935 nadert, voor Duitschland de vervroegde terugkeer van het Saargebied minder beteekenis gaat krijgen. Tot dusverre, tot bet begin van dit jaar te minder, omdat de tijd hier voor Duitschland werkte. De acute beteekenis, die het Saarvraag- stuk thans heeft gekregen, is daarin gelegen of inderdaad de tijd nog voor Duitschland werkt dan wel dit in omgekeerde richting doet. De openbare meening, die over het Saarvraagstuk haar oordeel al klaar heeft, verzuimt in den regel te bedenken, dat het bij de volksstemming niet gaat, althans niet uitsluitend gaat om de vraag of bet Saar gebied Duitsch of Fransch zal worden, maar ook om de vraag of wellicht het Saargebied het tegenwoordge regime zal verkiezen boven elk ander. De Fransehen geven vo.- mondig toe, dat er, misschien voor een klein gedeelte van het Saargebied, maar zeker niet in het algemeen, te denken valt aan een Fransche meerderheid, zelfs aan een Fransche minderheid van zoodanigen om vang, die. den Raad van den Volkenbond zou kunnen doen besluiten om het Saar gebied aan Frankrijk te geven. Neen, hot zal bij de volksstemming uitsluitend gaan om de vraag: verlenging of liever gezegd bevestiging voorgoed va/ het tegenwoordig regime, of terugkeer naar Duitschland. Stelde men deze vraag een jaar tevoren, wel, er waren er niet velen, die twijfelden, en wellicht hebben de Fransche machtheb bers het als een hopelooze taak gevoel 1 om tegen deze strooming in te gam. Sedertdien echter is er veel veranderd. Ir. Duitschland heeft een geheel nieuw bewind zijn intrede gedaan. Een nieuw bewind, waarover wij hier ter plaatse niet willen oordeelen, maar waarvan nu eenmaal door velen de lichtzijden, door wellicht even velen schaduwzijden worden gezien- Er zijn tal van Duitsche uitgewekenen, die zicb in het Saargebied hebben neergezet; er zijn poli tieke partijen, die in Duitschland niet meer kunnen bestaan, doüh die in het Saargebied in eigen taal invloed kunnen uitoefenen. Dat is merkbaar in de pers van dit kleine gebied, die een geweldigen omvang heeft, en die zoodoende polemieken voert, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten Dat is ook merkbaar aan de herhaalde tegenstrijdige demonstraties die zich voor doen, niet in hot Saargebied, omdat de re geeringscommissie ze daar terecht verbied' maar in de onmiddellijke nabijheid er van. Het Saargebied heeft natuurlijk zijn natio- naal-socialistische gouw en gouwleider en troepen. Maar het Saargebied heeft ook sterke democratische politieke stroomingen, i al dadelijk van de sociaal-democratische I partij, die de Saarlandsche bevolking waai schuwen voor wat de terugkeer onder hot tegenwoordig Duitschland naar hue meening beteekent. Dat er op die wijze van de objec tiviteit van de volksstemming niet veel meer terecht zal komen, men behoeft maar een paar dagen in het Saargebied te ver toeven om dit levendig te beseffen. Het is natuurlijk te betreuren, maar men heeft bet voldongen feit, waartegen niets te doen valt, te aanvaarden. Kom op het oogen blik in het Saargebied maar eens om objec tief deze zaak te prediken en ge zoudt e. weinig genoegen van ondervinden. De regeeringscommissie, die het bewind sedert 1919 heeft uitgeoefend, heeft het lang niet gemakkelijk gehad- Aanvankelijk stond zij under leiding van den Franschen president Rault ec. reeds spoedig deden zich zoodanige moeilijk heden voor, dat het Saarsche lid Xylander de brui gaf aan de voor hem wel uiterst, moeilijke taak en zijn ontslag nam. Meer dan eens zijn er stakingen van grooten om vang geweest; meer dan eens hebben zich moeilijkheden voorgedaan, waarbij de ge wapende macht, in den aanvang Fransche soldaten, moest tusschenbeide treden. De regeeringscommissie bracht eens per maand rapport aan den Raad van den Volkenbond uit, langzamerhand werden die rapporten rustiger en konden zij ook van een meer normalen toestand gewagen. Maar tooh, telkenmale bleek liet, dat dc groote meerderheid van de bevolking van het Saargebied nu niet zoo bijster ingenomen was met den heerschenden toestand, al blijkt uit de rapporten van de regeerings commissie, ook van die onderdeel en, welke door de buitenlandsche leden werden voor zien, dat inderdaad al het mogelijke gedaan werd voor de welvaart der bevolking. Men is langzamerhand aan elkander gewend; de regeeringscommissie staat al sedert jaren onder de leiding van een der zgn. neutrale leden, al is de secretaris-generaal dezer commissie een Franschman, en ook bij be noemingen- is met het Duitsche karakter der bevolking in het algemeen rekening ge houden. Maar toch, een gemakkelijke toe stand is het niet; met tact en beleid dien' nog steeds te worden opgetreden en niet zoo dra is er de een of andere feestdag in Duitsc-h land of de straten van Saarbrücken en van de kleine Saarlandsche plaatsen toonen het medeleven duidelijk. Dat er in de eenheid van gevoelens wel eenige verandering is gekomen, blijkt reeds duidelijk uit het feit, dat op 27 Augustus j.l. de nationaal-socialistische partij d* Duitsch-getrouwe Saarlanders tot een massa demonstratie bij het bekende Niederwald- gedenkteeken boven Rüdesheim samenriep, welke massa-demonstratie, door Hitier toegesproken, volkomen slaagde, doch tege lijker tijd een soortgelijke demonstratie te Neunkirchen plaats had, die al evenzeer een massa-uiting werd- Men kan zonder bezwaar zeggen, dat een jaar geleden zulk een tweede demonstratie niet mogelijk zou zijn geweest! Daarbij komt, dat het den laatsten, tijd aan moeilijkheden in het Saargebied niet heeft ontbroken. Moeilijkheden van kleinen aard, die voor het buitenland niet tellen, maar die in het gebied zelf druk worden besproken. Daar is b.v. die ook in Berlijn als wat minder aangenaam gevoelde aangelegenheid van de ontvoering van een paar bewoners van het Saargebied, waarbij men niet geheel en al aan den indruk ont komt, dat deze niet slechts wederrechtelijk zijn vastgehouden, maar dat het zelfs de vraag is of hun zich begeven op zgn. Duitsch gebied wel heelemaal vrijwillig was. Een andere keer heeft een Pruisisch politiecommissaris met de grenzen van het Saargebied niet voldoende rekening gehou den en op gebied, dat niet meer onder zijn jurisdictie viel, getracht personen op te sporen die pamfletten in het Ruhrgebied hadden verspreid. Dat heeft tot heel wat geschrijf en gewrijf aanleiding gegeven, en er zijn er natuurlijk velen in het Saarge bied, die zich dat herinneren. De buiten staander denkt te veel, dat de Fransche mijneigenaren in het Saargebied en de Fransche Staat, die daaronder behoort, een drukkend regime hebben uitgeoefend- Hoe wel daarover moeilijk een oordeel valt te vellen, zou men geneigd zijn op grond van hetgeen men hoort zeggen, dat eerder van Fransche zijde het verwijt gerechtvaardigd is, dat men te weinig gedaan heeft om de bevolking gunstig voor een aansluiting bij Frankrijk te stemmen! Men heeft in het Saargebied in de afgeloopen 14 jaren de gewone burgerlijke vrijheid genoten; een deel van de bevolking is ontzien, omdat 67. Maar wat was wat? De agent bleef plotseling met wijd opengespalkte oogen staan. Spookte het, of droomde hij? Neen hoor, het was heel eenvoudig. Jodocus, die door de mannen van de gemeente-reiniging uit zijn netelige positie gered was en nu, zijn hals en haren nog steeds vol ongerechtig heden, den hoek om kwam. Stomverbaasd staarde de agent dit evenbeeld van zijn ar restant aan. 68. Hij pakte Jodocus en Pieter allebei bij i hun kraag en duwde ze naar „Het Vergulde I Kuiken".' „Nu moet je me eens vertellen: wie 1 heeft er niet betaald, hij of hij?" brulde hij den kellners toe. De kwestie was nu gauw opgelost, en, vergezeld van honderd veront schuldigingen van kellnens en politie, kon den Pieter en Jodocus vertrekken om hun motorfiets te gaan koopen... (Wordt Woensdag vervoöigdj I DENKPUZZLE De strijd om de vlag... In Duitschland was de politieke strijd de laatste jaren scherp. En gevoegd bij de eigenschap, dat iedere Duitscher een aanhanger van een bepaalde partij was en zoogenaamde „kleurloozen" bijna niet voorkwamen, is het niet te ver- J wonderen, dat op zekeren dag uit een huis drie vlaggen uithingen, van elke verdieping éen. Elk dier vlaggen droeg de symbolen van een andere politieke partij. De middel- ste bewoner werd het kind van de rekening! j 's Avonds laat hoorde hij, jpist toen hij in bed gestapt was, een scherp gekraak en een slag. Ongeveer vermoedend, wat er gebeurd was, stapte hij uit bed, begaf zich op het bal- con en zag daar, dat van zijn trotsche banier j nog slechts de afgebroken sieel omhoog i stak! Ziedend van woede, kleedde hij' zich aan en trommelde zijn politieleen tegenstan* der van beneden uit zijn rustbed. Hij was in <le overtuiging, dat de benedenbewoner de schuldige was. In werkelijkheid echter was de boven hem wonende tegenstander de dader! Deze had een touw genomen en dat om de vlaggestok beneden hem geslagen. Toen had hij, met een flinke ruk, de stok afgebroken en de vlag naar beneden laten vallen, op de straat! Maar dat wist de middenbewoner niet! Die stond te debatteeren met de benedenbewo- J ner, die woest was, dat hij wakker gemaakt I was. Toen eindelijk de middenbewoner zoo ver gekalmeerd was, dat de benedenbewoner I er een woordje tusschen kon zeggen, stelde j de laatste voor naar boven te gaan en te bewijzen, dat hij het niet geweest was. Dit redelijke voorstel werd aangenomen. Inder daad wist de beneden-bewoner onomstootelijk tc bewijzen, dat hij de dader niet was ge weest en dat de bovenbewoner de snoodaard was geweest, die de vlag „verwijderd" had, hoewel nog aan den gevel, nog op de derde étage zelf iets te ontdekken was, dat als be wijs had kunnen dienen voor de schuld van den bovenbewoner. Hoe bewees de benedenbewoner de schuld .van den man van de derde etage? De bepalingen van het Verdrag van Versailles ten opzichte van dit belangrijke stukje grond Begin 1935 moet de eindbeslissing vallen WERKT DE TIJD NU NOG VOOR DUITSCHLAND OF IS HET OMGEKEERDE HET GEVAL I. Geenszins uitgesloten is het, dat degene, Üic het opschrift van dit artikel leest, het hoofd schudt en opmerkt, dat hem of haar ,van een vraagstuk van het Saargebied niets hekend is. Op het oogenblik moge dat zoo zijn, de voorspelling is niet gewaagd, dat, wellicht reeds voordat 1933 is verstreken, de kolommen in de couranten een ander beeld zullen bieden. E11 wie het Saargebied, dat in de tegenwoordige omstandigheden met de Vrije Stad Danzig als een soort onafhan kelijke gemeenschap kan worden gerekend, betreedt, ervaart het al spoedig, in de steden en op het platteland, zoodïa hij zich met een of meer bewoners van bet Saargebied in verbinding stelt. Dat de indrukken, die men 'dan omtrent net meest gewenschte resultaat der volksstemming opdoet, slechts bij uit zondering objectief kunnen heeten, zal uit den inhoud van dit artikel voldoende blijken Het Saargebied heeft een oppervlakte van nog niet tenvolle 2000 K.M.2, en op dit be trekkelijk kleine stukje aarde leven, niet minder dan 300.000 inwoners. Het is het land van de groote kolengebieden en wie het niet zou weten, behoeft het per trein of per auto slechts door til trekken, en te gaan bij voorbeeld langs Vülklingen of langs Neunkirchen, om er overtuigd te ge raken van de groote industrieele beteekenis van dit Saarbekken- De Saar stroomt ei door heen; verbindt zich met het Rijn- Marne-kanaal, doch is niet naar alle rich tingen in gelijke mate bevaarbaar, hetgeen natuurlijk voor de in- en uitvoerpolitiek van dit kleine gebied veel terzake doet. Dit Saargebied heeft een punt van lang durige beraadslaging uitgemaakt op de Vredesconferentie te Parijs, die aan het sluiten van het. Verdrag van Versailles vooraf ging. Wenschte de Fransche Generale Staf ter versterking van de Fransche veilig heid den linker-Rijnoever in bezit te heb ben, en maakte Foch daarvoor propaganda van industrieele zijde liet men niet na .eenzelfden wensöh te doen hooren ten aan zien van het Saargebied. Daarbij dient niet uit het oog te worden verloren, dat, ook naar het oordeel van de meest objectieve toeschouwers, bij den Duit- schen terugtocht uit het Noordelijk Fran sche gebied de daar bestaande kolenmijnen zoodanig zijn toegetakeld, dat oorlogsnood- zaak de aangebrachte beschadigingen niet kan verklaren of verontschuldigen. Dit, in iverbanjj gebracht met tijdens den oorlog van Duitsche zijde uitgegeven geschriften, die wezen op de mogelijkheid, dat de Fransche industrie blijvend zou worden benadeeld om de Duitsche voordeel te doen ondervin den, heeft geleid tot den Franschen eisch, dat de kolenmijnen in het Saargebied ver goeding dienden le geven voor de aldus aan gerichte schade. Lloyd George is de man die hier tusschen het Fransche standpunt en de Amerikaan- sche afwijzing heeft bemiddeld. Naar Ame- rikaansobe opvatting kon er geen sprake van zijn het Saargebied bij Frankrijk in te lijven. Toen is de regeling getroffen, dat dit Saargebied voor 15 jaren tijds, dus aan gezien in Januari 1920 het Verdrag van Versailles in werking is getreden tot 1935 staat Deze benoemt telken jare de voorzitter eu de vier leden van de regeeringscommissie; één er van is een Franschman, één een in woner van het Saargebied; de drie overigen zijn buitenlanders. Namens de regeeringscommissie Is president, aanvankelijk een Franschman, sedert 1926 een der buitenlanders, de wo voerder van het openbaar gezag; de vijf leden verdeelen de departementen van be stuur onder elkander. He regeeringscommis sie had aanvankelijk de steun van Fransche troepen; deze werden wat bet gebied in het algemeen betreft, in 1926 teruggetrokken; die, welke tot taak hadden om de spoorlijn te bewaken, zijn in 1930 teruggetrokken. F.r is nu alleen nog maar Saarlandsche gen darmerie, die van bepaalde zijde onvol doende wordt gerekend Na 15 jaren houdt automatisch het gezag der commissie op; de Volkenbond moet voor dien tijd voorbereidingen treffen voor een volksstemming, die loopt over drie mogelijk heden: terugkeer naar Duitschland, aanslui ting bij Frankrijk of behoud van den tegen- woordigen toestand. Deze volksstemming van 1935 werpt, mede in verband met het nieuwe Duitschland, zijn schaduwen var vooruit en leidt ertoe, dat het vraagstuk van het Saargebied reeds onder het oog wordt gezien. De te Versailles gemaakte regeling voor het Saargebied berust op den grondslag, dat Frankrijk de productie der kolenmijnen moet genieten als schadevergoeding voor wat noodeloos aan de mijnen in Frankrijk vernield. Vandaar dan ook, dat de regeling, die betreffende deze mijnen is getroffen, het belangrijkste aanhangsel van dit deel van het verdrag vormt. Frankrijk heeft bij de inwerkingtreding van het Verdrag van Ver sailles alle kolenmijnen en wat daartoe be hoort in het Saarbekken in vollen en onbe- lasten eigendom verkregen. Frankrijk had het recht om die mijnen te exploiteeren of niet te exploiteeren, de exploitatie aan aa- n af te staan, zonder eenige formaliteit te behoeven te vervullen. De eigendom gaat zoowel over de eigenlijke mijnschachten, die in 1919 reeds in exploitatie waren, als over die, nog niet in exploitatie genomen; zoowel over de mijnen die Pruisisch of Beiersch of nder staatseigendom waren als die, welke .an maatschappijen of particulieren toebe hoorden- Frankrijk heeft natuurlijk de las ten, op de bedrijven drukkende, moeten vernemen, maar als zoo straks eventueel volksstemming uitmaakt, dat het Saar gebied naar Duitschland wenscht terug te keeren, blijft de Fransche eigendom be staan. Daarin zetelt wellicht de grootste moei lijkheid van wat men het vraagstuk van het Saarbekken kan noemen. Het Verdrag van Versailles houdt geen rekening met de mogelijkheid, dat de Fransche Staat er op gesteld zou zijn om in dit dan weer Duitsch geworden gebied mijnen te bezitten. Neen, Duitschland zal dan de eigendomsrechten op de mijnen hebben terug te koopen, te betalen in goud. De prijs wordt vastgesteld door drie des kundige^, een door Frankrijk, een dorr Duitschland en een door den Volkenbond te benoemen. Het Verdrag van Versailles zegt, dat de verplichtingen, die Duitschland ten opzichte van deze mijnen had te vol brengen, door de herstelcommissie in aan merking zouden worden genomen, en dat Duitschland gelegenheid zou hebben een eerste hypotheek op zijn kapitaal of op revenuen van verschillenden aard te sluiten. Het Verdrag hield rekening met het voort bestaan dezer herstelcommissie ook nadat de overgang der mijnen in Duitsche handen hebben plaats gehad, hetgeen nu ui; gesloten is, omdat de herstelcommissie niet meer bestaat. In 1935 zal dus de volksstemming plaats hebben. Teneinde verkeerd inzicht te ver mijden, worde er hier nadruk op gelegd, dat evenals destijds in Opper-Silezië tus schen Duitschland en Polen het geval was, het Verdrag van Versailles de mogelijkheid voorziet, dat over de verschillende gedeelten van het Saargebied een verschillende te slissing wordt genomen; dat bepaalde plaat sen of streken, al naarmatg den uitslag rter •olksstemniing, bij Frankrijk of bij Duitsch land worden gevoegd of wel onder een regime komen, dat niet voor het geheel? Saargebied gelijk is. Het is bovendien rlc Raad van den Volkenbond, die de beslissing neemt, rekeying houdende n\et dé wensch?n der bevolking, welke zinsnede, blijkens de tot dusverre gevoerde perspolemieken al AUTO-KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Plaats in Friesland 6 Plaats in N.-Holland 11 Ondergeschiktheid 27 Rivier in Italië 30 Wapenstilstand 35 le woord v. bek. Lat. spreuk 38 Plaats in Gelderland 41 Lichaamsdeel 44 Uniform 50 Achterlaten 57 Rivier 59 Meisjesnaam 63 Eiland in de Middelt Zee 68 Stierendooder 74 Weg 78 Lichaamsdeelen 83 Plaats 89 Muziekterm 94 Afk. v. zeer bek. Ned. mij. Verticaal: 1 Muzieknoot 2 Binnensmonds zingen 3 Voegwoord 4 Soort populier 6 Zomerrijtuig 7 Als 57 hor. 9 Eer (Duitsch) 10 Ontkenning 11 Noot 23 Modelbeeld 24 Tientallen 35 Klinker 38 Lengtemaat 44 Bergruimte 45 Voorzetsel 46 Afk. voornamelijk 47 Eigenaardig 50 bek. Ned. jongeliedenbond 51 Karakter 56 Als 94 hor. 73 Bijl 76 Bijwoord INVUL-RAADSEL Te gebruiken: a,a,a,a,a, c,c, d, e,e,e,e,e,e,e, e,o, f.f. g, h,h,h,h, k, 1,1, m, n,n,n, o, p. r.r.r.r. t.t,t,t, u,u, v, w. Horizontaal invullen: 1. Vlak 2. Roofdier 3. Drank 4. Van een trap 5. Lengtemaat 6. Zandbank 7. Stevig 8. Boomsoort 9. Langzaam Zigzag gelezen vol gens de figuur, staat er, van boven naar beneden gelezen: de synoniem van EENS GEZINDHEID. De Raadselachtige Deelsom Zet voor de letters cijfers, maar zoodanig, dat ook het product overeenkomt A z h k h 1 k p 1 z h a t INZENDING VAN OPLOSSINGEN Oplossingen, welke voor een premie in - aanmerking komen, moeten vóór Woensdag in ons bezit zijn. Men zende alleen de oplossing van het Kruiswoordraadsel en plaatse de gevraagde woorden zonder ver dere toevoeging, duidelijk onder elkander. Adresseeren aan de redactie en in den linker bovenhoek vermelden: GEDACHTEN- KRACHT. I N rnoool t nt PREMIES SAM OUDKERK, Leede 129, Rotterdam 1 Bos 4 Dra 7 Bali 8 Aal '10 Aard 12 Bekijken 14 Eksters 17 Suf 18 Laten 19 Opa 21 Trambaan 22 Naspelen 23 Aga 24 Nader 26 Les 27 Moor 30 Sir 31 Bami 33 Ademen 35 Menage 37 Dun 38 Mie 39 Klepel 43 Striem 46 Aren '47 Bob 49 Sier

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10