lUruuir ^ciitsdjc (ümtmttt Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Kerknieuws. ABONNEMENT» Per kwartaal Id Lelden en In plaat- esn waar 'n agentschap gevestigd Is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Pe? week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche sending «4.50 Bij dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 4090 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 10 OCTOBER 1933 ATVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsL17W 2!ke regel meera 0.22Vj Jngez. Mededeelingen Van 15 regels i39 Elke regel meerI-O Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.19 14e Jaargang Dit nummer bestaal uit TWEE bladen VOORUITGANG Niet zonder voldoening namen we kennis van het bericht, dat de nieuw te benoemen burgemeester vein Rijswijk eerlang ontslag zal nemen als lid der Tweede Kamer; zulks in verband met het standpunt van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, dat een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal bij benoeming tot burgemeester zijn mandaat behoort near te leggen. Immers, het is nog niet zoo lang geleden, dat in een belangrijke bijeenkomst, waarin allerlei cumulatie meer werd goedgepraat en verdedigd dan afgekeurd, een zeer in vloedrijk man de woorden sprak: aan de partijen moet de beslissing blijven, wie zij naar de Staten-Generaal willen afvaardi gen; daar kan de wetgever niets aan doen. Hierbij dient nog opgemerkt te worden, dat voor zoover wij weten niemand, noch in woord noch in geschrift, gepleit had yoor het recht der overheid om iemand op grond van cumulatie uit het parlement te weren. Het gaat in eerste instantie niet over het samenvoegen van functies, doch over dat van inkomsten uit de publieke kassen. Vooral zóó gezien vraagt men zich af, of het bericht in de bovenstaande vorm wèl juist kan; ook al juicht men de strekking er van toe. Immers formeel staatsrechterlijke vra gen buiten bespreking gelaten rijst de be denking of de minister de bevoegdheid heeft van een Kamerlid te vorderen, dat hij als lid der Tweede Kamer bedankt wanneer hij tot burgemeester wordt benoemd. Het zal dan ook wel zoo zijn om het heel huiselijk te zeggen dat de Minister den adspirant-burgemeester heeft meege deeld: Ik zou gaarne uw benoeming tot bur gemeester bevorderen, als u maar geen ka merlid was. Waarop de sollicitant dan geantwoord 'zou hebben: het ligt in mijn voornemen als kamerlid te bedanken, wanneer ik tot bur gemeester ben benoemd. Zóó is er tegen deze figuur natuurlijk niets in te brengen, dan alleen dit, dat de •Minister hier min of meer vooruitloopt op een wettelijke regeling. En dat moeilijk heden niet ondenkbaar zijn. De burgemeester van Alkmaar is dezer dagen benoemd tot lid der Tweede Kamer. Reeds lang geleden heeft hij het voornemen aangekondigd, dat hij de ambten niet com bineeren zal; dochwat zou de minister er aan kunnen doen, wanneer het nieuwt kamerlid burgemeester bleef? Alkmaar telt 29000 inwoners en Rijswijk vlak bij Den Haag bovendien slechts 16000; voor een richtig beheer is de combinatie te Alkmaar dus veel ongewenschter. Er zijn echter nog erger gevallen. Zaandam heeft 33000 inwoners, en de bur gemeester, die tevens kamerlid is, heeft daar zelfs de belangrijke portefeuille van financiën. En Den Haag koos nog pas twee kamer leden tot wethouder; een combinatie zeker jeven ongewenscht als die van burgemeester ©ener kleine gemeente en kamerlid. Maar de minister kan niet tegen deze nieuwgekoze- nen zeggen: ik sta op het standpunt, dat een kamerlid, tot wethouder van een grootc gemeente benoemd, zijn mandaat behoort neer te leggen. Daartoe mist hij de bevoegd heid. En wat zal de minister doen, als de be noemde burgemeester bij een volgende gele genheid weer door zijn politieke partij afge vaardigd wordt? Wij achten het een vooruitgang, dat het In de richting, door den Minister aangege ven, gaat; maar het blijkt duidelijk, dat een svettelijke regeling op-dit. punt noodig is. sommen bijeengebracht moeten worden, welke verbeurd worden verklaard, als de in hoera-stemming opgerichte school gaat kwij- Is er iemand, die het gelooft? Heel de roode beweging is maandenlang in actie ge weest om één neutrale school te bouwen in Heerlen en men heeft de stichting ge vierd als een vrijheidsfeest van de eerste En nu zouden er overal neutrale bizondere scholen verrijzen? Terwijl de actie-makers als zwaarste argument tegen de opheffing van openbare scholen aanvoeren, dat de ouders hun kinderen naar de bizondere school zullen zenden. Zóó laag taxeeren zij zelf de liefde voor de openbare school. De historische waarheid blijft nog steeds gelden: Men heeft deze school wel aan de ouders „gehecht", maar de gehechtheid der ouders aan de school blijkt van weinig beteekenis te zijn. Minister Marchant kent zijn Pappenhei mers wel! NAT. JONGEREN VERBOND EN MUSSERT-GROEP EEN TEGENSPRAAK. De heer W. Inden, algemeen voorzitter van het N. J. V., verzoekt mede te deelen naar aanleiding van in de couranten circu- leerende berichten over aaneensluiting van het N. J. V. en de Nat. Soc. Beweging, dat deze berichten eiken grond van waarheid missen. HIJ KENT ZIJN VOLKJE Minister Marchant kent zijn Pappenhei mers. De actie-voeders vóór de Openbare School zetten wel een heel groote mond op, maar het beteekent niet veel. Ze dreigen zelfs met de oprichting van tallooze bizon dere, neutrale scholen, wanneer hier en daar openbare scholen opgeheven mochten den; maar minister Marchant antwoordt heel laconiek: De strijd, die over zijn circulaire is ont brand, moet aanleiding geven tot de derstelling, dat de liefde voor de open bare cn de afkeer van de confessioneele school dè ouders er toe zullen brengen om over het bezwaar van een grooteren afstand dat de ondergeteekende geens zins onderschat heen te stappen. Dat echter voor het oprichten van vele neu trale bijzondere scholen de waarborg sommen zullen worden bijeengebracht, meent de ondergeteekende te moeten be twijfelen. Die laatste zin is kostelijk van ironie. Stel u voor: bizondere neutrale (protest) scholen zullen er legio verrijzen!1 Thans, nu de voorwaarden met vijftig procent ver zwaard zijn. En er .belangrijke waarborg ONDERWIJZERSSALARISSEN Het beginsel der vergoeding naar presta tie eischt gelijkheid voor gehuwden en on- gehuwden. Gelijke normen moeten worden vastgesteld; aldus betoogt de Tijd. In nor male tijden dienen deze normen een ge huwden ambtenaar in staat te stellen met gezin te leven. Dat kan thans niet. Dus zijn er toelagen noodig voor de gehuwden om ze door de moeilijke jaren heen te helpen. Dat is beter, dan dat men een korting invoert op de salarissen der ongehuwden. Vooral zoo'n onbillijke als thans wordt voor gesteld. Een nieuwe regeling is dus noodig. Bij dit alles, zoo vervolgt het blad, mag men als tweeden grondslag van een nieuwe re geling niet uit het oog verliezen, dat zij geen gecamoufleerde nieuwe verlaging van de inkomsten der gehuwden mag betee- kenen. Dat kan niet meer. Als men ziet, dat thans, met de dit jaar voorgestelde korting mee, een gehuwd derwijzer van 28 jaar met 2 kinderen salaris krijgt van 150 gld. per maand als men daarnaast weet, dat een ongehuwde collega van denzelfden leeftijd 19 gulden minder krijgt, dat de ongehuwden in on derwijskringen vér in de meerderheid zijn en dus den stand bepalen dat dus de ge- huwde, die met 19 gulden meer vier men- schen moet onderhouden, tóch reeds de proleet wordt in zijn stand als men dit alles voor oogen houdt, dan moet mer de conclusie komen: hier kan niets mee Wij zouden zelfs ertoe neigen te verklaren, dat de bovengenoemde vergoeding de grens van het bestaansminimum in den onder wijzersstand heeft overschreden. Bij de andere ambtenaren is de toestand >ortgelijk. Onzcs inziens mag aan deze salarissen zeker van de gehuwden niet meer wor den getornd. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys Co., hoofdagent N.V. Rotterdamsche Lloyd deelt mede, dat de Rot fcerdam Lloyd Rapide in aansluiting op het heden te Marseille aangekomen mailschip .Sibajak" morgenochtend 6.58 uur te Rosen- ROGGE EN GERST 1934 ALLE ROGGE EN GERST ZAL GESTEUND WORDEN Men zal streven naar een vooroorlogsch prijspeil Naar aanleiding van schriftelijke vragen van den heer van den Heu vel, heeft minister Verschuur mede gedeeld, dat het in de bedoeling ligt alle rogge en gerst van den oogst 1934 te steunen. Een garan tieprijs wordt voor deze producten niet bepaald. Het streven is echter om met behulp van het graan- monopolie de prijzen te brengen op het peil van vóór den oorlog, welke prijs lag tusschen 7 en 8 per 100 K.G. Eveneens zal worden getracht voor den oogst 1933 den vóór-oor- logschen prijs te bereiken. Beper king in den verbouw van deze cul tures ligt niet in de bedoeling. COLLECTIEVE OVEREENKOMST BOUWBEDRIJF Moderne en R.-K. organisaties verwerpen het contract De Alg. Ned. Bouwarbeidersbond heeft over de nieuwe coll. arbeids overeenkomst een referendum ge houden onder zijn leden. Het resul taat daarvan is geweest, dat 3535 stemmen zijn uitgebracht tegen aanvaarding en 1620 vóór, terwijl 140 leden blanco hadden gestemd. De Ned. R.-K. Bouwarbeiders- bond heeft ook het contract ver worpen en wel met 719 tegen 550 stemmen. Van de voorzitter van deze Bond vernam de Msb. dat de mogelijkheid bestaat, dat na overleg met het bondsbestuur de bondsraad zijn veto over dit besluit zal uitspreken, waardoor de be slissing ongedaan zou worden ge maakt. Hierover zijn de besprekin gen thans nog gaande. Zooals wij vorige week reeds ge meld hebben, hebben de Chr. Bouw arbeiders de nieuwe overeenkomst aanvaard. Ook de patroons hadden reeds met het gewijzigde contract ingestemd. MOTORSCHIP ..AAGTEKERK" TE WATER GELATEN Bij de tewaterlating van het motorschip „Aagtekerk", gebouwd door de Nederl. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, was ook aanwezig de heer J. Bosselaar, burge meester van Aagtekerk, die verschenen in zijn Zeeuwsch costuum. Hij meende, dat het -mo in het algemeen hoorde, dat een burgemeester, naar wiens plaats een schip wordt genoemd, de plechtige tewaterlating medemaakt, doch tot z'n schrik bemerkte hij, dat het juist een uitzondering was. Spr. wenschte het schip yeel voorspoed en wan neer het nog eens langs het eiland Walche ren zou varen, dan zou hij wel even op den dijk komen om er naar te kijken. GEREF. KERKEN Drietal: Te Ee bij Dokkum, cand. Tj. J. Kerssies te Wildervanlc, cand. J. Oranje te Amsterdam en cand. H. J. Riphagen te Apeldoorn. Tweetal: Te Groningen (vac.-H. van de Elskamp), H. S. Bouma te Amsterdam-Zuid en Mr. W. S. de Vries te Voorburg. Beroepen: Te Groningen (vac.-G. H. A. van der Vegte), A. Wijngaarden te Bedum. Te Oudega (Small.), Th. Boersma te Hijlaard. Te Bergentheim, D. Middelkoop te Mildam. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Amsterdam (vac.-Dr. P. A. Klap), W. H. A. Nelck te IJsselmonde. n gen om en: Naar Saaksum (toez.), J. E. Bos te Steggerda. CHR. GEREF. KERK e e t a 1 Te Kornhorn, N. Brandsma te hoten en J. Tamminga te Harderwijk. VRIJE EVANG. GEMEENTEN roepen: Te Nieuwvliet, cand. H. Tim merman te Enschedé. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De ab-actis van de Theol. Faculteit aar de Vrije Universiteit verzoekt ons plaats te geven aan de volgende lijst van Theol. can- didaten aan gemelde Universiteit: roepbaar: zijn de heeren: L. Bate laan, Brugstraat 2, Bodegraven; J. H. Bec ker Padlaan 56, Krommenie C. v d Boom Zandberglaan 31, Breda; A. J. Bos, D 20, Mij drecht; W. C. v d Brink Jr., Langestraat 101 Hilversum; E. G. Buitenibos, Heiligenberger- weg 14, Amersfoort; M. P. van Dijk, Wemel- dinge M. J. van Dijken, Korreweg Groningen; K. Doornbos, van Sijsenstraat 18 a, Groningen; J. C. Everaars, Havenstraat 103 Hilversum; J. Greidanus, Fatum, Tzum#) H. J. Heersink, Erikakade 155 Oude Pekela; W. G. F. van Herwijnen, Voorstraat 29, Via- nen; J. van der Horst, Wouwermanstraat 8 I, Amsterdam Zuid; C. Houtman, Singel 116, Schiedam (Benoemd tot hulpprediker te En schedé); H. de Jong, Laan van Heldenburg 20 Voorburg J. C. Jonkers, Westvest 27, Schiedam; T. J. Kerssies, Geref. Pastori Wildervank; T. Klein, Acacialaan 64, Bever wijk; P. Kuijper Jr., Gijsbr. v. Amstelstraat 359, Hilversum G. J. de Leeuw, Bottel steeg 2, Hoorn J. J. Oranje, Bosch en Vaartlaan 9, Amsterdam-Zuid; A. F. J. Pie- i, Meerweg 45, Heemstede; H. P. Rutgers, Middelbroekweg 1, Naaldwijk F. J. Schiebaan, Nachtegaalstraat 62 bis, Utrecht; J. H. Slager, Beukenlaan 5, Bergen (N.H.) .T. C. Streefkerk, Poortlandlaan 13, Delft; F. Strikwerda, Rijksstraatweg 52, Glimmen (bij Haren)*); A. Sybrandy, Cl. B. Balckstraat 35 T.eeuwarden; L. Touwen. Witte de With- straat 132 I, Amsterdam-West; J.A. Vink. Oude Sluis 11, Vreeswijk; D. Visch, Weesper- zijde 69, Amsterdam-Oost; Chr. v. d. Vliet, Kerkstraat 2, Slootdorp (Wieringermeer) G. Windëtaüller, Heerenstraat 50, Bussum. et beroepbaar zijn de heeren: .T. L. Bakker, Harderwijkerstraatweg 54, Nom- speet; C. van Nes, Vossiusstraat 56, Amster dam-Zuid; H. J. Pilon, Amhemscheweg 50, Apeldoorn. Hulpprediker. In spoedeischemde gevallen kunnen Ker keraden van de Geref. Kerken ter voorzie ning in den Dienst des Woords zich wenden tot den ab-actis der Theol. Fac. Vereen, aan de V. U.; adres: J. Waagmeester, Westzijde Zaandam. JHR. MR. DR. N. C. DE GIJSELAAR VRIJ ERNSTIG ONGESTELD. Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar. lid van de daal, te 8 uur te Rotterdam (D.P.) en te Eerste Kamer en oud-burgemeester van Lei uur te Den Haag (H.S.M.) zal aanko- den, is vrij ernstig ongesteld en wordt thans men. in het Diaconessenhuis te Leiden verpleegd DE N.C.C.-PRIJSVRAAG De radio-prijsvraag van het Nationaal Crisis-Comité blijkt een geweldig succes te wor den. Gistermiddag was het aantal ingezonden briefkaarten al gestegen tot circa 120.000. En tot 11 October (middernacht) kan men inzenden. Elke post brengt een stortvloed van kaarten met oplossingen. Onze foto werd qenomen i 't kantoor van de firma Heldring en Pier son, waar de N.C.C.-post ontiargen wordt. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Men schrijft ons. Cand. M. P. van Dijk, van Amster dam, benoemd als hulpprediker bij de Geref. Kerk van Wemeldinge, hoopt Zondagmorgen 15 October a.s. tot zijn arbeid ingeleid te wor den door Ds. A. Scheele, van Kapelle-Bieze- Cand. J. J. F. Franck, van De Bilt (U.), deed Zondag jl. intrede als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Hindeloopen. Hij werd des morgens bevestigd door zijn pleeg vader, Ds. J. F. Th. van der Linde, van Heeg, met een rede uit Matth. 68b. De bevestigde sprak des middags uit Psalm 62 6. Des mor gens werd hem toegezongen Psalm 134 3 en des namiddags Gezang 91 3. Aan de handop legging namen deel Ds. F. G. van Binsbergen, Koudum, consulent; en een tweetal andere predikanten. Er was overgroote belangstel ling. Ds. J. Hartkamp, die het beroep aan- im naar Oudshoorn, preekte Zondag voor een buitengewoon volle kerk afscheid van de Geref. Kerk te Oudega (Small.), die hij ruim twee ja- gediend had. Door de veelheid van gebeur tenissen van bijzonder cachet waren deze jaren schier voorbijgevlogen. Hij had tot tekst Efeze 4 19 en eindigde alzoo met de bede, dat de Gemeente waardig wandelen mocht den weg der geroepenen. Hij sprak over de vragen: 1. die geroepenen .zijn2. waaruit dat waa dig wandelen bestaat, en 3. over de motiev waarop tot dat waardig wandelen wordt aa gedrongen. Aan het einde richtte hij zich in bijzonder tot Kerkeraad, Chr. Schoolhoofd afgevaardigden van de Classis Drachten. :en dankwoord van Ds. Hartkamp was de slotzang Psalm 89 1. D s. J. W. N o t e b o o m, van Aagte- kerke overgekomen, werd Zondagmorgen bij de Ned. Herv. Gemeente te Leur (N.-B.) be vestigd door Dö. J. C. Koningsberger, van Amsterdam, met een rede over 1 Petr. 1 17b: „jZoo wandelt in vreeze den tijd uwer inwo ning". Des middags deed Ds. Noteboom in trede met den tekst Hand. 8:: 5 en sprak daarby over: 1. den inhoud der Christuspredi king, 2. het recht, 3. het doel, en 4. de ver wachtingen ervan. Na den dienst werd gespro ken door den consulent: Ds. Verwaal, door Ds. Vinke, namens den Ring Breda; door ouderl. Heerma van Voss, namens Kerkeraad en Gemeente; door Ds. ter Haar Romeny, mens het Class. Bestuur. Toegezongen werd Psalm 134 3. Uit den Ring Breda waren aanwezig Ds. Fontein en Ds. Cieremans, als mede Ds. Postma, van Oudenbosch. Aan het einde zong een zangkoortje den nieuwen pre dikant enkele verzen toe. In beide diensten was het kerkgebouw geheel gevuld. Cand. J. W. Tunderman, van Rot terdam, werd Zondag j.l. bevestigd als predi kant der Geref. Kerken van Vrouwenpolder en Gapinge door Dr. G. Brillenburg Wurth, van Rotterdam-Zuid, met Joh. 3 29 r Toegezongen werd Psalm 20 1. Des namid dags deed Ds. Tunderman intrede te Vrouwen polder en des avonds te Gapinge met een pre dikatie over 2 Cor. 3 12, 13 en 18, vertolkend, hoe door Christus het deksel is afgenomen de Godsopenbax-ing. Na afloop der predi king werden in beide diensten toespraken ge houden door één der ouderlingen, het Dage- lijksch Bestuur der gemeente, zoomede door collega's uit de Classis in den avonddienst. De Gemeenten zongen haar nieuwen leeraar een zegenbede toe. Ds. M. DE GOEDE Ds. M. de Goede, die Zondag 1 October jl. bevestigd werd en intrede deed als predikant der Geref. Kerk te Capelle a. d. IJssel, is nog diezelfde week aangetast door de „ziekte van Weil" en thans ernstig ongesteld. Ds. J. D. WIELENGA aar „Fr. Dbl." verneemt, is de toestand Ds. J. D. Wielenga, predikant bij de Geref. Kerk te Franeker, die reeds enkele maanden vrij ernstig ongesteld is, langzaam vooruit gaande. De behandelende geneesheer stond hem r veertien dagen toe, tweemaal per dag half uur op te zitten. Daarop volgde echter terugslag, zoodat het wel een paar weken duren kan, eer de patiënt wederom een half het bed mag verlaten. De laatste dagen trad wederom eenige verbetering in. Hoewel Ds. Wielenga zeer ernstig ziek is geweest, acht de arts algeheel herstel niet uitgesloten, hoewel deze slechte na maandenlange rust kan intreden. JAN GEENSE f Te Nieuw-Lekkerland overleed Zon dagmorgen, 84 jaar oud, de heer Jan Geense, bekend voorganger der „Ledeboerianen", die ook in zijn huis regelmatig „gezelschappt ontving en leidde, PREEKEN BUITEN KERKVERBAND Prof. G. Wisse, hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn en voorheen Geref. predi kant, heeft, naar men ons nog nader meldt, eenige malen den dienst des Woords op den Zondag in Geref. Kerken in Ned. Oost-Indië bediend, nl. drie maal in de Geref. Kerk te Soerabaja en éénmaal in de Geref. Kerk te ALLE-DAG-KERK Te Groningen gaf het „Vryz.- Godsd. Kerkblad" voor enkele weken een beschouwing over de Alledagkerk. Een opwekking bij de lezers 0111 hun meening daaromtrent kenbaar té maken, had tot resultaat, dat slechts tal bewijzen van instemming binnenkwam, waarom besloten is voorloopig deze aan genheid voor Groningen te laten rusten. DE PAASCHDATUM De Oecumenisch© Raad voor Practisch Christendom heeft in den zomer van 1932 het Soeiaal-wetenscbappelijke Instituut te Genève opdracht gegeven, de kalenderwijzi ging en de vastlegging van het Paaschfeest te bestudeeren. De Raad voor den Volken bond, welke zich eveneens met deze zaak bezig houdt, heeft in November van het zelf de jaar den Oecum. Raad verzocht, een on derzoek in te stellen naar de meeningen der Kerk betreffende die vastlegging van het Paasehfeest, In het verschenen rapport geeft nu, volgens het „Alg. Hbl." het instituut irslag omtrent zijn bemoeiingen. 1. De Kerken zijn het er voor het grootste deel over eens, dat principieel© bezwaren tegen een fixeering van het Paasehfeest niet aangevoerd kunnen worden. 2. De groote meerderheid der Kerken maakt haar goedkeuring van een fixeering an het Paasehfeest hiervan afhankelijk, dat een algemeene overeenstemming der Chr. Kerken daaromtrent bereikt wordt 3. Tegen het voorstel van den Volkenbond n het Paasehfeest op den Zondag na den tweeden Zaterdag in April vast te leggen be staan bij de overgroote meerderheid der Ker ken geen bezwaren, terwijl een groot deel der kerken uitdrukkelijk hun positieve toe stemming heeft gegeven. 4. De fixeering van het Paasehfeest op een bepaalden datum wordt slechts door één kerk >orgesteld. 5. Ten aanzien van een eventueel met de fixeering van het Paasehfeest noodzakelijk wordende wijziging van den kalender heeft het meerendeel der Kerken zich niet uitge- SDroken. In zooverre dit vraagstuk besproken erd werden geen principieele bezwaren daartegen aangevoerd. Voornaamste Nieuws* (hlz. 1) De minister heeft geantwoord op-de vra- jen van de heer Van den Heuvel betref fende de steun aan rogge en gerst Alle rogge en gerst van de oogst 1934 zal ge steund worden. De collectieve overeenkomst in de bouw bedrijven door modern en r.k. georga- niseerden verworpen. (blz. 2) Het bureau der Ontwapeningsconferentie weer bijeen. Rede van Daladier en Duitsch antwoord in verband met het ontwapeningsvraagstuk. In de betreffende Volkcnbondscommissie is overeenstemming bereikt over het Duitsche viuchtelingi Titoelescoe krijgt te Warschau van Pil- soedski de hoogste ridderorde. Stakingsonlusten in Amerika. (blz. 3) Gisteravond is in ons land en ook in Kef buitenland een groot aantal vallende ster ren waargenomen. (blz. 5) Het Congres van de Union internationale de radio-diffusion te Amsterdam kan niet tot overeenstemming komen. Waarschijnlijk komt de golflengte-verdeeiing voor het Per manente Hof van Internationale Justitie. Gister heeft in tegenwoordigheid van Prinses Juliana de herdenking plaats ge had van Alkmaars Ontzet. (blz. 8) De Raad van Nederlandsche Kerken heeft te Utrecht een conferentie gehouden ter bespreking van het vraagstuk der onkerke lijkheid in ons land. Op onderzoek in Duitschland XXXVIII. POOLSCH-OEKRAINISCHE AVOND Te Hilversum werd Vrijdagavond in de groote zaal van het Boaz-huis een Poolsch- Oekraïnische avond georganiseerd ten bate van i Geref. Kerken aldaar. Als sprekers traden op de heeren B. Tar- iwsky en Ds. F. Dresselhuis, van Oldeboorn. De voorzitter van het plaatselijk steuncomité, Ds. G. J. W i s s i n k, opende op de gebrui kelijke wijze de vergadering, en las na het ge meenschappelijk zingen van Ps. 46 1, den zes en veertigsten Psalm. Na een kort inleidend woord van den voor zitter sprak de heer B. Tarnawskyj over „Wijn land en volk". Deze voordracht werd ge houden in de Duitsche taal en vertaald en toe gelicht door Ds. F. Dresselhuis. Spr. gaf een kort historisch overzicht van den ont wikkelingsgang van het maatschappelijk en geestelijk leven der Oekraïners en sprak over de Godsdienstige vernieuwing onder den in vloed van (Jalvijn, waardoor in Galicië twee honderd Geref. kerken ontstonden en er ir 1562 een Oekraïnische Cathechismus werd uit gegeven. Later drongen Luthersche en Zwing- liaansche elementen in de kerk door, hetgeen, mede door de felle tegenreformatie leidde tot oplossing der gemeenten, zoodat de namen Calvijn en Luther slechts in enkele spreekwij zen zijn bewaard. Thans is er weer een ople ving, die de Evang. Geref. Poolsche kerk dringt tot het vragen van steun. Mej. A. Geest, die dezen avond haar mede werking verleende, zong nu „Wat zijt gij toch, o ziele, zoo verslagen" en „Wat geen oog gezien, geen oor vernomen" (Harmonisatie J. S. Bach). Ds. Dresselhuis, de ziel van Comité voor de Poolsch-Oekraïnische Geref. Kerken, sprak over „de Evangelische beweging van nu". Spr. deelde het een en ander mede over den geestelijken toestand van het Oekraï nische volk in de laatste decenniën. In onzen tijd is God bezig een nieuw Evangelisch leven in deze landen te wekken, aldus Spr. Voor Kus sisch Oekraïne gebruikte T~'| daarvoor de Duit sche kolonisten, voor Poelsch Oekraïne w het de uit Amerika teruggekeerde e^: nten van Geref. belijdenis. De Evangeli- ging, die aldus "nt was in oor reformeerd van karakter. Deze splitste zich in een Lutherschen en Gereformeerden tak. De Gereformeerden treft men aan in 70 plaatsen, terwijl reeds 25 georganiseerde Gemeenten zijn ontstaan. In Juni van dit jaar hebben zij zich aaneengesloten tot de Oekraïnisch-Evan- gelisch Geref. Kerk. Van den kant der Over heid wordt geen medewerking ondervonden. Uittreden uit de Roomsch-Kath. Kerk wordt door hooge stempelkosten bemoeilijkt. De heer W. J. Voogsgeerd had de leiding bijl de lichtbeelden, welke nu over Poolsch Oekraï ne werden vertoond. Nadat mej. Geest nog ge zongen had: „Die mjjns harten vrede zijt", eindigde Ds. G. Laarman met dankgebed. Deze avond werd Zaterdag en Maandag, avond herhaald in Laren en Nieuw Loosdrecht, Degenen, die zulk een Poolsch-Ookraïnische avond in hun plaats wenschen, wenden zich hiervoor tot de leiders W. J. Voogsgeerd te Nieuw Loosdrecht, of J. Schipper Jr., Neuweg 32, Hilversum. Tel. 2524. KERKGEBOUWEN Te Den H a a g-Z u i d werd Zondagavond de laatste godsdienstoefening vanwege de Ge reformeerde Kerk aldaar in de Bilderdyk- school gehouden. De predikant Ds. P. van der Spek herdacht de zegeningen gedurende al dien tijd in deze hulpkerk ondervonden. A.s, Woensdagavond zal het nieuwe kerkgebouw „de Laakkerk", Allard Piersonlaan 46, in ge bruik genomen worden. DIACONIE Te Haarlem heeft de Diaconie van de Geref. Kerk een aanzienlijk tekort. Om dit te dekken heeft de Kerkeraad besloten tot een vierde collecte, die gehouden zal worden onder de tusschenzang in de morgengodsdienstoefe* ning. Zoodra hierdoor het tekort aangevuld is, zal deze collecte terstond ophouden. CHRISTENEN EN JODEN De „Ned. Vereen, voor Israël" heeft voof het komende winterseizoen een reeks „sa menkomsten voor Christenen en Israëlieten" belegd, waardoor zij het hare wil bijdragen ter voorlichting der publieke meening in zake het Joodsche Vraagstuk. Zij wil zoowel de Christenen voorlichten omtrent het Jo dendom als de oJden omtrent het Christen dom. De eerste dezer samenkomsten zal op Don derdag 12 October des avonds om 8 uur in de Engelsche Kerk (Begijnhof) te Amster dam, geleiid worden door Ds. W. van Lim- burgh. Dr. K. H. Miskotte, van Haarlem, zal dan spreken over „Christelijk Misverstand aangaande het Jodendom". ROTTERDAM Naar wij vernemen heeft het college van B. en W. den heer Weyerman, oud-directeur van d© Haagsche Tramweg Mij. verzocht op te treden als zijn technisch adviseur bij de beoordeeling van de vraag of en in hoeverre wijziging moet. worden gebracht in de exploi tatie van de Rotterdamsche Electrische Tram Het zou in de bedoeling liggen geen ver dere deskundigen te benoemen, dus niet over te gaan tot de benoeming van een commissie De beer Weyerman, die bereids zijn func tie heeft aanvaard en alle noodige volmach ten voor zijn studie heeft ontvangen, heeft als directeur van de H.T.M. een eervolle staat van dienst achter den rug. Hij heeft de H.T.M. opgebouwd van een noodlijdend bedrijf tot een winstgevende onderneming. Beschikkende over groote kennis -an zaken zoowel op technisch als bedrijfs-economisch gebied werd hij in Den Haag door de auto riteiten ten zeerste gewaardeerd. Naast onaf hankelijkheid, die hem steeds bracht tot een zelfstandig oordeel, gelijk bij zijn afscheid overduidelijk is gebleken, was hij steeds ont vankelijk voor de adviezen zoowel van den eenvoudigen conducteur als van den hoog- sten chef. Zijn sociaal gevoel uitte zich in velerlei vorm en ook daarc n weH hij door het per-oneel f -waa -erd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1