NATIONALE MAANDAG 9 OCTCw .^3 inïEEDE BLAD PAG. 5 LEVENSVERZEKERING-BANK. rotterdam BINNENLAND. officieele berichten CONSULAIRE DIENST Bü Kon. besluit is de heer J. P. Kalcebeeke benoemd 'tot consul der Nederlanden te Durban buiten bezwaar van 'a lands schatkist. Het rcs- Duala. de heer F. F. leden. De waarneming: van het cor gedragen aan den heer P. Brink. il der Nederlanden te mlaat is op- _.j 1 October 1933 eervol ontslag verleend als adjunct-commies bü het departement van Binnenlandsche Zaken. WATERSCHAPPEN Bü Kon. besluit zün benoemd: io de provincie Noord-Holland en Utrecht: a. tot dükgraaf van het hoogheemraadschap van Zeeburg en Diemerdljk, Jhr Q. J. van Swin- deren te Loosdrech't: b. tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Zeeburg en Die- merdük mr B J Labouchère te Utrecht. het cumulatievraagstuk HET RAPPORT DER R.K. STAATSPARTIJ Het Maandblad der P..K. Staatspartij geeft als bijlage het rapport van het partijbestuur inzake het cumulatie-vraagstuk. De T ij d geeft na lezing toe, dat de cumu latie van pensioenen ^wachtgelden en sala rissen, non-activiteitswedden en functies niet zoo algemeen en niet zoo winstgevend is als vaak verondersteld wordt, maar acht het euvel der cumulatie in het rapport te licht getaxeerd en het rapport niet zoo ob jectief als het zich aandient. Het blad ziet in het rapport te veel aandacht geschonken aan de overdrijving, ■waaraan sommige cumulatie-bestrijders zich schuldig maken, en te weinig aan de werkelijke misstanden, welke er op dit ge bied nog bestaan en uit den weg geruimd behooren te worden. Dat een algemeen, wettelijke regeling niet wenschelijk zou zijn, omdat de partijen zelf de bevoegdheid en de parmantigheid zouden bezitten, de cumulatie van functies (en de gevolgen daarvan!) te beperken deze bewering lijkt ons werkelijk te mooi om waar te zijn! Hoeveel is er in verschil lende partijen niet te doen geweest om te trachten ook maar één enkelen cumulator tot rede te brengen? en dan nog vaak..* zonder succesl Laten wij de oogeri toch wiet sluiten voor de werkelijkheid- Er doen zich cumulatie-gevallen voor, die niet geduld kunnen worden; en niet aleen van pensioenen maar evenzeer van func ties-cumulatie, en niet alleen van oud leden der Tweede Kamer, niet alleen van o u d-wethouders, niet alleen van o u d-Gede- puteerden. Er doen zich, vooral in combinatie met Indische pensioenen, cumulatie-gevallen voor welke terecht de volksverontvaardiging ge wekt hebben en levendig houden. Er doen zich cumulatie-gevallen voor waarin de gecumuleerde functies onmoge lijk behoorlijk naast elkander vervuld kun nen worden, terwijl desondanks gecumuleer de vergoedingen worden genoten, terwijl later desondanks gecumuleerde pensioenen zullen worden getoucheerd. Er staan hier groote belangen van maat schappelijke]! en socialen aard op het spel, terwijl toch ook de waarde van het volks vertrouwen niet onderschat mag worden. werving voor de marine EEN CENTRAAL BUREAU. Binnenkort zal een centraal bureau van aanneming voor de marine worden inge steld. Als hoofd van dit bureau zal optreden kapitein ter zee b. d. J. P. Remijnse. Het bureau wordt gevestigd te 's-Gravenhage, Jan Pieterszoon Coenstraat no. 49. prijsvraag nationaal crisis comité INZENDING VAN OPLOSSINGEN. Het N. C. C. deelt mede: Door een vergis sing is in de dagbladen een bericht versche nen, waarin wordt medegedeeld, dat één persoon weliswaar meer, maar in dat geval slechts verschillende oplossingen mag inzen den. Dit is onjuist. Dezelfde persoon mag ook eenige malen eenzelfde oplossing door geven. Nochtans mag op een crisisbriefkaart slechts één oplossing voorkomen. De moge lijkheid tot inzending blijft geopend tot en met 11 October 2i uur (poststempel). radioverkeer ned. indie DE AANVANGSTIJDSTIPPEN. In verband met het einde van den Zomer tijd worden de aanvangstijdstippen van den morgen- en middagwerktijd in het Radio- telefoonverkeer met Ned.-Indië met ingang van heden (9 October) vastgesteld op 9.30 resp. 13.30 u. Amsterdamsche (winter) tijd. Wij bouwen Wij bouiven onze huizen groot, Met schoone herven er omheen; Wij kiezen ons de mooiste steen En -planten bloemen in de goot. Wij houden onze perken rein, En leggen blanke paden aan; En rond de koele vijver staan De fijnste grassen die er zijn. Wij zetten sterke hekken om Ons eigendom; en aan de poort Een schoone .spreuk, een Bijbelwoord, Van veel gepeins de sobre som. Wij bouiven onze huizen rijk; De kamers zijn er ruim en frisch; Geen hoekje waar de zon niet is En lucht en leven tegelijk. Wij sparen geld noch moeite voor Een deftig stijl interieur; Wij hullen ons in rozengeur, En droomen onze dagen door. Wij vlijen ons in vrede neer En sluimeren met dons gedekt, Tot ons een vroege vogel wekt En wenkt tot nieuw genieten weer... Wij bouwen onze huizen groot En schoon en rijk en ruim en frisch; Een staande klok telt in de nis Ons af de schreden naar de dood. Hier klopt het leven! Ha! de Dood? Hier zingt de vreugd het hoogste lied; Een binnenkamer is hier niet Wij bouwen onze huizen groot (Nadruk verboden.) LEO LENS. verhooging van den benzineprijs MET INGANG VAN HEDEN. Naar de Sinclair Petroleum Company de Texas Company mededeelen hebben deze maatschappijen met ingang van heden den benzineprijs voor particulieren verhoogd tot 14 cent per liter, hij afname in bussen, en 13 cent per liter bij de pomp. Rentelooze leening aan verzekerden voor operatiekosten rundvleeschdistributie In aansluiting met het reeds Zaterdag ge publiceerde over Rundvleeschdistributie kan no,g worden medegedeeld dat naar de mee ning van de regeering, afdoende controle op den gang van in halve runderen ter distri butie afgegeven versch vleesch tot het keu- kenklaar bewerkte vleesoh niet mogelijk is, hetgene 't gevaar medebrengt, dat dit steeds, óp de normale consumptie markt komt. Aangezien de steungei-echtigden volkomen vrij zijn in het tegen inlevering van bons tegen lagen prijs koopen van het vleesch, bestaat geen volkomen zekerheid ten aanzien van den omvang van 't debieL Het is dus niet uitgesloten» dat ter distributie beschik bare hoeveelheden vleesch niet worden afge nomen, welke met het oog op de gerinee houdbaarheid van het materiaal aan be derf zullen zijn prijsgegeven of ,ter voorko ming daarvan, haren weg zullen vinden naar de normale vleeschconsumenten. Dit zwaar zou zijn uitgeschakeld indien de steun voor een deel we' d verstrekt in den vorm van bons. rechtgevend op ontvangst van een bepaalde hoeveelheid in dit geval versch rundvleesch. Waar uit een rund vlesech van zeer uiteenloonende kwaliteiten kan worden ge leverd zou bij beschikbaarstelling van halve runderen, de ongelijkmatigheid van het op de bons af to geven product, tot zeer groo te bezwaren aanleiding geven. Beschikbaar stelling in bewerkten vorm i- onuitvoerbaar, mede op grond van de houdbaarheid van versch vleesch. In het algemeen dient niet uit het oog te worden verloren, dat het hier gaat om een noodzakelijke be» rking van den rundvee stapel en dat zich in de tweede plaats daar bij aansluit het vraagstuk van den afzet van het vleesch der overtollige dieren. Er moet dus een afzetmogelijkheid worden gevonden bij voorkeur ten goede komend aan den steunbehoevenden Nederlander die zcih kan aanpassen bij de mate en het tempo waarin dieren aan den veestapel kunnen worden onttrokken. Deze beide factoren worden beheerscht door de maximale capaciteit der inrichtin gen die de dieren kunnen verwerken tot een houdbaar product Bij beschikbaarstelling van versch vleesch zou het tempo moeten worden aan gepast aan het distributiedebiet; dit is een onzekere factor, welke remmend zou werken op het doel dat, van zuivelstandpunt uit beschouwd, op een bepaald tijdstip zal moe ten zijn bereikt. Als meest passend, voor het bewuste doel in aanmerking komend product wordt be schouwd het in eigen sap verduurzaamd vleesch. Zou op den duur blijken, dat thans ge voelde bezwaren tegen beschikbaarstelling van ander product, afdoende te ondervangen zijn, dan zal ran het stelsel uitbreiding ge geven kunnen worden. holland-gokland EEN PUBLIEK SCHANDAAL. In verband met het hangende de rech terlijke beslissing als paddenstoelen uit den grond rijzen van allerlei speelgelegen- heden is de liberale „Nieuwe Arnhemsche Courant" eens op informatie uitgegaan naar de kosten die de exploitanten van dergelijke „lo s" en „tjo's" hebben te maken voor er van winst sprake is en de redactie koos daarvoor een plaats, waar een kegelbaan \eranderd moest worden in een speelzaal, en zelfs een autogarage is gemetamorfoseerd in een „elite"-speelzaal met een mollig rood tapijt, roode gordijnen, zilveren muren, gla zen wanden. Al deze verbouwerij moest betaald worden Op overuren kwam het niet aan. Eén speel tafel kost vier duizend gulden. In de door ons bezochte gelegenheid staan er vijf. De totale onkosten, zoo berekent het blad, be dragen stellig een vijfduizend gulden per week. Niet inbegrepen rente en afschrijving van het bedrijfskapitaal. En wanneer dan nog de aandrang onder do „kapitalisten" groot blijft, niettegenstaan» do de concurrenie, dan moet voor den ex ploitant het risico toch wel niet zoo gewel dig zijn. En duszeker geweldig de be hendigheid van den speler. Laten wij het heel eerlijk zeggen: uit eent nauwgezette waarneming van de houding der spelers is ons gebleken, dat zoo goed als géén aan behendigheid denkt, om be hendigheid maalt Voor het publiek Is 't een gok als elke andere gok. En dit moet in het algemeen belang den doorslag geven bij het beant woorden van de vraag of de overheid niet' zoo snel mogelijk een eind dient te maken aan deze hazard-epidemie waardoor ons volk nu bezocht wordt. We gelooven niet, dat dit publiek anders zou gaan naar Ostende, Spa, Monte Carlo om zijn speelondeugd te bevredigen. Er is wel degelijk gelegenheid en gros geschapen voor lieden, die tot nu geen kans gekregen hebben den speelduivel in hen los te laten, hun lusten bot te vieren. Dèt is het groote gevaar. Zoo gróót, dat werkelijk gesproken kan worden zondeü eenige overdrijving van een publiek scham 1-Iet is een weerzinwekkend gedoe. Een groep Schotsche vrouwen zit te breien aan dó haven van Yarmouth, waar de eerste vangst wordt verwacht van 't haring seizoen. Links: Dr F. E. Posthuma opende in 't Holland Huis te Brussel een zuiveltentoonstelling. Een groep werJcloozen aam het spiering-visschen op i de Piet Heinkade te Amsterdam De Belgische minister van defensie heeft een bezoek gebracht aan de leger- Ofschoon 't vandaag zacht weer is de kalender wijst uit, dat de winter voor de Manoeuvres, hoofdzakelijk afweerpogingen tegen aanvallen uit de lucht, nabij deur staat. Levendige handel in oude kachels en fornuizen op de Haagsche Middelkerke. markt kondigen den winter aan. Te Lonneker zijn vrouwencomité's opgericht om de aandacht te vestigen op het steeds nijpender gebrek in honderden werklooze arbeidersgezinnen. Een deputatie op weg naam het raadhuis. Dr. D'ollfuss, de bondskanselier van Oostenrijk, wiens leven vorige week ernstig werd bedreigd, in den ihtiemen hulselijken kring. Links: De Romeinsche Dierenbescherming heeft een groot aantal dieren, die op verboden wijze waren gevangen, de vrijheid teruggege ven. Afgenomen netten en instrumenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5