BMi SSühsS ST. MICHEL zaterdag 7 october 1933 derde blad pag. 9 VIT TROPISCH NEDERLAND Een in krachtig Volksverband DE STEM DER KONINGIN IN INDIE BELUISTERD De huldiging in het Stadion op de klankfilm VOLKSRAADSLUITING ONDER MOEILIJKE OMSTANDIGHEDEN (Van onzen Indischen correspondent) Voor het eerst hebben wij hier de stam van de Koningin duidelijk gehoord! En dat tweemaal achtereen. Moest ik de vorige maal schrijven, dat de rede van de Koningin tot haar volk, in het Amsterdamsohe stadion gehouden, hier heilaas niet goed doorkwam, thans kan met vreugde worden gemeld hoe duidelijk, van woord tot woord, wij verleden week de Koninklijke boodschap, waarin het regeerprogramma voor het komende jaar wordt aangekondigd, hebben gehoord. Het weer zag er, voor Batavia, niet erg fraai uit. De regentijd is vroeger dan andere jaren in gevallen en even vóór de uitzending zou be ginnen ontlaste zich een zware stortbui over de stad. Hert was toen omstreeks zes <uiur in den avond en de andere majesteit, waarmede Jnid'ië zooveel te stellen 'heeft, H.M. de Zon, was al een tijdlang achter de grijze wolken aan het verdwijnen, om in Nederland, naar de mededeelingen van den heer Hans, juist uit de wolken die haar den gcheelen morgen versluierd hadden te voorschijn te treden. Maar de bui was gelukkig op de verstaan baarheid van hetgeen werd uitgezonden, niet van invloed. Duiedelijk hoorden wij de stemmen van versohillen.de kamerleden, o.a. de plechtige stem van Prof. Diepenhorst, en ook liet de «heer Hans ons hier in den avond meeleven wat in Nederland in den middag op het Binnenhof geschiedde. Soms daalde bet geluid wel eens in duidelijkheid, zoodat een grappenmaker in onzen kring ruim schoots gelegenheid bad tot allerdwaaste woordvervormingen. De gedachten waren gespannen op het moment, waarvoor ieder eigenlijk zajn toe stel aangezet had: de rede van de Koningin. Zou het weer gaan zooals vorige keeiren, dat dan juist fading en andere storingen op zouden treden? Neen, helder en gearti culeerd kwam de klare Koninklijke vrouwen stem door en tot het einde toe was de troon rede te volgen. .«jij Morgen in de West, middag in Nederland, avond in den Oost, heel het Rijk, waarin de zon althans in natuurlijken zin niet onder gaat, heeft geluisterd en wist van elkaar, dat er iets te beluisteren viel! Hielt heeft ons wel even gepakt, die gedachte, dat gevoel van veireenigd geestelijk verbonden te zijn op hetzelfde moment door dien eenen band van de stem Harer Majesteit. Wij waren een uurtje in Den Haag, hoorden de muziek, de bevelen voor de eerewacht, het gejuich van het puJbkk, het gezang van het volkslied, wij hier in Batavia, maar ook zij van Sabang 'tot Merauke, over heel den Indischen archi pel, ook zij in Holland, van Delfzijl tot Sluis, ook zij an de West. Een verheven oogenblik van samen één in krachtig volksverband, hoe ver ook over de aarde verspreid. Won der Gods en wonder der menschelijke tech niek, die dat wonder Gods weet te eeren en na te speuren! En Vrijdagavond! was hier de huldiging in het Stadion te Amsterdam op 9 September bij te wonen. Het vliegtuig was dien middag aangekomen met de rolprent van Polygoon, die voortreffelijk van beeld len geluid was, en slechts het nadeel had van de kortheid. Wat had ieder gaarne heel wat meer gezien van dat defilée, hetwedk immers ze3 uren heeft geduurd! Polygoon 'had wat meer aan Indië moeten denken als zij het tenminste is geweest, die niet meer heeft opgenomen <inn hier gegeven werd en óók aan de historische waarde van de film, die nu wel geen zes uur lang had behoeven te zijn, maar toch zeker wel een uuir onverdeelde aan dacht en geestdrift had gewekt, terwijl wij nu na een luttele tien minuten weer in de kou stonden, ondanks de warmte in de bioscooDzaalOok hier was de Koningin dui delijk, zéér duidolijk, te verstaan en boven dien tevens te-aanschouwen. Maar het gaat alles te snel ook al ga je later nog eens kij ken. het is te kort en te weinig, want waar wij het hier overigens met de verslagen en foto's uit de kranten moeten doen, is het le vende beeld juist zoo bijzonder welkom, in het bijzonder bij ziilk een gelegenheid. Vol gende gebeurtenissen van dezen aard neme Poliygoon wat vollediger op, èn voor Indiië èn voor de velen in Holland die. er niet bij konden tegenwoordig zijn èn voor de ge schiedenis. Velen zullen veel liever zulle een film gaan zien en hooren dan het grootste deel van wat de rolprenten ons verder bie den! Daarom: wat meer aandacht dan aan een gewone sportgebeurtenis, een huldiging, een feestelijkheid of wat er meer wordt ge geven voor de film-revue der voornaamste gebeurtenissen, besteed wordt, was hier zeker verantwoord, ja zelfs noodig geweest! De Volksraad is eindelijk den 16den Sep tember uiteengegaan. Een dag te voren had de zitting af moeten loopen, doch het werk kwam ondanks het geforceerde tempo niet af Toen hebben 35 leden het voor bijeenroe pen van een zitting vereischte aantal een buitengewone zitting verzocht, die Zater dag den 16dien is geopend en gesloten. Lou ter een formeele kwestie, want het was een verlengstuk der gehouden zitting, er werden onderwerpen in afgehandeld, waaraan men reeds enkele dagen tevoren begonnen was. Op de gebruikelijke wijze heeft de voor zitter Spit. de zitting gesloten, de eerste, die hij leidde, met een rede, die hoewel zeer het aanhooren waard, toch niet de hoogte be reikte van die zijns voorgangers, die tegen over hein op den zetel van den vice-president van den. Raad van Indië had plaats geno men, daarmee getuigende hoe hij den Volks raad nog niet vergeten is. Veel heeft het college afgedaan, maar het was over het algemeen meer afbrekend dan opbouwend werk, immers in hoofdzaak ad vies over maatregelen van versobering of cnisisordonnanties. Een der laatste dagen bracht de directeur van Financiën de bood schap, dat men zich in wil stellen op een basis van 300 millioen. Heit ontlokte ver schillende leden een verwijt als van „mos terd na den maaltijd'. Maar het deed hen te vens de overtuiging meenemen naar hun haardsteden, dat er nog heed wat meer zal moeten worden bezuinigd, wil Indië op den duiur de begrooting doen 6luiten. OM EEN KAMERZETEL THANS VERVOORN CONTRA-BRAAT! Naar aanleiding van een bericht betref fende een protestvergadering van de Nat. Boeren-, Tuinders- tn Middenstandspartij, welke Zaterdag 30 September 1.1. te Utrecht zou zijn gehouden en waarin een motie zou zijn aangenomen met op drie na algemeene stemmen, waarin de wijze van candicjaat- stellen van de drie Noordelijke provincies, waardoor Mr. Vervoorn tot Kamerlid werd gekozen, als zijnde in strijd met de wen- schen en besluiten der Algemeene vergade ring, werd afgekeurd, deelt Mr. C. Vervoorn mede, dat de vergadering te Utrecht door dheeren Braat en Kostelijk bijeengeroe pen, niet is uitgegaan van het bestuur der Nationale Boeren-, Tuinders- en Midden standspartij; dat de heer Braat op 21 Aug. 1933, op welken datum wel een vergadering der Nat. Boeren-, Tuinders- en Midden standspartij werd gehouden, als lid dier partij heeft bedankt, zoodat hij dan ook niet gerechtigd mag worden geacht een ver gadering dier partij bijeen te roepen. De zaak waarom het hier gaat is reeds besloten op 21 Augustus 1933 en eventueele wijzigin gen in dat besluit zouden slechts kunijen geschieden door de wettige instanties der partij, doch niet door een bijeenkomst van willekeurige personen, van wie niet eens vast staat of zij lid zijn van de partij. EEN BELANGRIJKE BESLISSING DE UITSPRAAK VAN HET AMBTENGERECHT Betreffende de zaak-Voordewind Men ach r Li ft <ws: Die uitspraak die het Ambtenarengerecht te 's Gravenibage heeft gedaan in de bekende zaak-Voordewind', is in meer dian één op zicht van groot 'belang. Zooals men weet, was aan den betrokkene eervol ontslag verleend nit zijn betrekking van graveur bij den Topografischen Dienst van het Departement van Defensie, aange zien de Minister van Defensie hem daar voor wegens zijn lidmaatschap van de S.D. A.P. ongeschikt achtte. Bedoelde ambtenaar maakte daarop gebruik van de sinds 1 Maart j.l. bestaande mogelijkheid om van besluiten, door de Administratie genomen, beroep te gaan bij het ambtenarengerecht, diencl'o een klaagschrift in bij het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage. In zijn uitspraak in deze zaak heeft dit gerecht zich nu vooreerst bevoegd verklaard een oordeel te vellen omtrent de al of niet ongeschiktheid van den klager. Dat het gerecht deze bevoegdheid bezat, wend met algemeen aanvaard. Men redeneerde, en zoo deed ook de vertegenwoordiger van den Staat, dat het oordeel over het al of niet ongeschikt zijn van een ambtenaar, alleen en uitsluitend toekwam aan die administra tie, em dat, waanneer de ambtenarenrechter zJilch op d'iit terrein zou begeven, men „dub bele administratie" zou krijgen. Het gerecht in Den. Haag heeft deze stelling niet tot de hare gemaakt en zich wel degelijk bevoegd geacht om over de al of niet geschiktheid van den beta-okken ambtenaar zelfstandig te oordieelen. Het deed hiervoor een beroep op de bepaling der Ambtenarenwet (art. 58) die haar tot taak stelt na te gaan, of het besluit, waartegen beroep werd ingesteld, feitelijk en rechtens met de toepasselijke voorschriften al dan niet in strijd is. Dat het ambtenarengerecht clit standpunt heeft ingenomen is voor de ambtenaren van groot belang. Immers eerst nu komt de den amb tenaar gegeven beroepsmogelijkheid tot haar volle recht. Nu zal in voorkomende geval len het geheele optreden der administratie tegenover zijn ambtenaren den toets der rechterlijke kritiek moeten kunnen door staan. Die thans gevallen uitspraak effent dus den weg om tot een goede rechtsbedeeling, ook op het ambtelijk terrein, te komen. Doch niet alleen uit juridisch oogpunt is deze uitspraak van beteekenós. Zij is het ook in politiek opzicht Toen het ambtenaren gerecht eenmaal zijn bevoegdheid zoo ruim, als boven geschetst, had opgevat,kreeg het in het onderhavige geval te beoordleelen, of de Minister van Defensie den betrokken ambtenaar op grond van zijn lidmaatschap van de S-D.A.P. terecht ongeschikt had ge acht voor de door hem bekleed© betrekking. Hier stond het gerecht voor een moeilijk ge val. Immens tot nu toe zijn, in ons land althans, rechter en politiek nimmer zóó nauw met elkaar in aanraking gebracht, dat, zooals hier, door den rechter de vraag moest worden beantwoord, of heit lidmaat schap eener bepaalde politieke partij een ambtenaar ai of niet ongeschikt maakt voor zijn betrekking. Dat het tot deze aanraking van den rechter met de politiek kwam, laat zich echter gemakkelijk verklaren. Immers, het betreft hier een speciale rechter, die over speciale verhoudingen ,nl. die van het ambtelijk leven, heeft te oopd'eelen. Het ambtelijk element staat nu echter in nauw verband met den Staat, en de Staat is op zijn beurt weer ten nauwste betrokken bij de politiek, is er als T ware het voorwerp van. Heit aanrakdoigspunt was dus bijna onvenmij delijk. Niu is het de verdienste van het Haag- sohe Ambtenarengerecht, dat het voor deze consequentie niet is teruggeschrikt Het heeft zich van de moeilijkheid niet afge maakt, maar een ondubbelzinnige beslis sing gegeven. Het heeft eenst vastgesteld, d)at de S.D.A.P. nimmer een duidelijk ant woord heeft gegeven op de vraag, of zij zich in kritieke omstandigheden onvoor waardelijk achter de Regeering zou scharen, en dat zij hij de geschiedenis der „Zeven f> OVERTOLLIG HAAR Mevr. Michielsen, Hnefkade 4ió, Den Haag, betuigt hiermede haar liartelijken dank aan Mevr. LOUISE C. GIMBER, gedipl. Schoonheidsspecialiste, Dir. Acadé mie Scientifique de Beauté: LAAN VAN MEERDERVOORT 156, DEN HAAG. Telefoon 331841, voor het uitstekend resultaat harer behandeling. Zij kan iedere dame die aan overtollig haar lijdt, dit adres met het volste vertrouwen aanbevelen. Vele referenties van H.H. Doktoren en van beh. Dames Catalogus no. 36 gratis en franco. Ook verwijdering van wratten, puisten, rimpels enz. Verlaagd tarief. Reeds 30 jaar gevestigd. Nieuwste vlugge Methode. Provinciën" eerder getoond had het tegen deel te zullen doen. Hieruit maakt het gerecht nu de kloeke gevolgtrekking, dat dan ook iemand, die lid is van zulk een politieke partij, terecht naet geschikt is geoordeeld voor het ver vullen van een functie hij het Defensie- apparaat der Regeering, waarop deze im mers juist in moeiilijke omstandigheden moet kunnen vertrouwen. Thans is dus, niet door een anders gezinde politieke partij, maar door een onafhankelijk, boven elk partij verband staand, rechterlijk college het Staalsondermijnend streven der SJLA.P. blootgelegd. De rechters hebben er een open oog voor gehad, dat de Overheid volkomen in haar recht is, wanneer zij geen personen in haar dienst wil houden, die liét op de ondermijning van het Staatsbestel hebben gemunt, of althans niet onvoorwaardelijk verklaard en getoond hebben het tegendeel te willen nastreven Men onderschatte het gewicht van deze uitspraak niet. Eenerzijds zal zij de Over heid sterken in haar optreden om de staats gevaarlijke elementen uit de gelederen van zijn dienaren te weren. Anderzijds zal deze uitspraak er misschien toe bijdragen, dat bij velen, die het nog niet zagen of wilden zien, de oog-en opengaan voor het verderfe lijke streven der arbeiderspartij. ,,DE ORANJE-GARDE" Ons werd toegezonden het eerste nummer van het maandblad der Oranjegarde in Nederland, onder hoofdredactie van den heer P. A. van Schuppen te Delft, met vaste medewerking van Leo Lens e.a. Uil het inleidend artikel knippen we dit citaat: „De jongeren, de jeugd, jong Nederiand werd met nieuwen geest bezield; het na tionale besef brak door; echte zui geestdrift voor Oranje en Nederland, ma nifesteerde zich spontaan. Dat is het wonder der jongeren! En zoo kwam ook de Oranje-Garde! Eerst in de Prinsestad, straks over ons gansche land Van vreemde smetten vrij En die Oranje-Garde waakt voor het be houd van een drievoudig snoer: „God, Neder land en Oranje". En haar eerste woord is nu een bede voor de jubileerende Vorstin: Heil U, Koningin der Nederlanden! God zegene U en stelle U tot een zegen." Dit keurig gedrukte blad wordt uitgegeven door Drukkerij A. van Oei en Zn. te Delft Uit Oost-lndie DE MERAPI WEER IN ACTIE. BANDOENG, 6 Oct (Aneta). De leider van het vulcanologisch onderzoek, Dr. Stehn telefoneerde uit Babadan, dat te ruim 9 uur een vuurregen werd waargenomen boven den top van de Merapi. GOUVERNEMENTSSECRETARIS BUITENZORG, 6 October (Aneta). Met in gang van 25 October is belast met de was ming van de functie van Gouvernementssecre taris Mr .H. van Santwijk, referendaris alg. secretarie. DE BODEM VAN N.-GUINEA ONDERZOEK NAAR KOLONISATIE MOGELIJKHEDEN DE GESCHIKTE TERREINEN Het eerste voorloopige rapport inzake het bodemkundig onderzoek in Nieuw-Guinea uitgebracht voor het Indisch comité voor Wetenschappelijke Onderzoekingen, is thans voor publicatie in de pers gegeven. Het han delt over de onderafdeeling Hollandia ec beschrijft den doorsteek PimKotaradja— KojaboeSentanimeerIfaarDojobaroe SabronMariboeDepapré op 11 tot 15 September 1932. Wij ontleenen er aan, dat de voor land bouw in aanmerking komende terreinen naar afnemende geschiktheid als volgt zijn te groepeeren: 1. De vlakte van Dozai, Waibrombano en Maribo, west van Sabron tot welke groep ook te rekenen valt qua grondgesteldheid het moerassig zuidelijk deel van de Dejaoe-vlakte. 2. Dan de vlakte van Kotaradja, in het Oosten en die van Dejaoe, voor zoover zui delijk van den weg gelegen, in het Westen, beide echter slechts indien niet teveel stee- nen bevattend, of niet moerassig. Na drooglegging zal vermoedelijk ook nog tot deze groep kunnen worden gerekend, de vlakte bij Kojaboe aan het Sentanimeer ge- 3. Tenslotte het bergland, de cycloop er. zijn uitloopers, zoomede het heuvelland aan dé Noordwest-zijde van het Sentanimeer, en het tusschen Pim en dat meer aangetroffen heuvellandschap. In deze groep kan tevens opgenomen worden de steen- en grindrijke grove zandgrond uit het noordelijke deel der Dejaoevlakte. De eerste groep lijkt grootendeels vooi landbouw bruikbaar. De terreinen liggen binnen 12 KM. van Depapré, de weg is echter vrij zwaar. Wat de andere terreinen betreft, is dc keuze van bruikbare gronden beperkter. Zoowel van Hollandia, als van Depapré uit wordt het klimaat naar het Sentanimeer too belangrijk droge/. De laatste groep terreinen zijn voor land bouwdoeleinden te ontraden. Afgezien van de Dejaoe-vlakte is in het gebied van het Sentani-meer weinig bruik hare grond aanstonds beschikbaar, het geen ook nog geldt, indien de bevolkings reserve geheel zou worden prijsgegeven. In de drie genoemde kleine vlakten kan op niet meer dan in totaal 1000 H.A. netto goeden grond gerekend worden, inclusief de bevolkingsreserve. Ten Oosten van het Sentanimeer ziet de rapporteur al bitter weinig verdere land- bouwmogelijkheden. Voor kleinen landbouw, welke in de eerste plaats zoo mogelijk in de genoemde kleino vlakte (Dozai, Waibrombano en Mariboe, ware te bedrijven, komt, behalve voedings gewassen, vooral kapok in aanmerking, op de beste stukjes misschien ook met tusschen planting van koffie. Voor groote veeetelt ontbreekt het overal aan goed gras. Tenslotte wijst rapporteur er met nadruk op, dat dc met „bruikbaar" aangeduide gronden niet met de vruchtbare gronden op Java mogen worden vergeleken. Zij hebben een behoorlijke structuur, doch lijken aan den armen kant. Radio Nieuws. 9.50 Kerkdienst uit de Gercf. Kerk, Keizers gracht. te Amsterdam. Voorganger: Ds. S. Doornboa. 1. Orgel; 2. Votum; 3. Zegengroet; 4. Zingen Ps. 8-1 va. 1; 6. Wet des Heeren; 6. Zingen Ps. 130 vs. 2; 7 Lezen 2 Kron. 33 vs. 1—20; 8. Gebed; 9. Zingen Ps. 142 vs. 4. 5. 7; 10. Tekst. 2 Kron. 33 vs. 11—13: 11. PredlKe- tie; 12 Dankgebed; 13. Zingen Ps. 86 6; 11 11.30 Gewijde muziek. 5.00 Gewjjde muziek door Damesdubbelt*rz« 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk Beilen. Voorganger Ds. O. S. Jellema. 1. O gel: 2. Votum; 3. Zingen Ps. 73 vs. 1; 4. G 6; 9. Tekst Ps. 84 vs 13; 10 Prediking; 11. /In- gen Gez. 21 vs 4; 12. Dankgebed; 13. Zingen Gez. 180 vs. 5, 14. Zegen; 15 Orgel. (V§54.4 M.) 8.15 i R e g. (355.9 M.) 8.15 nm. E MAANDAG 8 OCTOBER lectuur 11.30 Gramofoon 12.15 Gramo foon 12.30 Orgel 2.00 Voor de scholen 2.35 Gramofoon 2.45 Voor de keuken 3.15 Knippen cn naaien 4.00 Bijbellezing door Ds J. Mulder te Leeuwarden. 5.00 Gramo foon 5.15 Zang 6.15 Gramofoon 6.30 Vragenuurtje 7.15 Ned. Chr. Persbur. 7.30 Vragenuurtje 8.00 Concert Chr. Dames ndam 9.00 Spr. Ir. M. C. A. foon 10.30 Voordracht 11.00 C 11.15 Aansluiting met de Stad Alkmaar. Uit zending van de plechtigheden ter gelegenheid van Alkmaar's Ontzet vóór 360 jaar 12.30 Orkest 2.30 Gramofoon 4.00 Zang 5.30 Concert 6.30 Gramofoon 7 00 Zang en piano 8.01 Vaz Dlas 8.05 Concert 9.15 Gramofoon 9.30 Radio-tooneel 10.00 Or kest 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoon 9.40 Concert laven try (1654.4 M.) 12.20 Orgel 1.06 Orkest 1.50 Gramofoon 3.20 Gramofoon 4.20 Concert 4.50 Orkest 6.50 Concert 9.55 Orkest Jeutscblandaender (1634.9 M.) 8.20 Concert 11.20 Gramofoon 1.05 Gramo foon 3.20 Concert 4.45 Orkest 10.20 Concert Calundborg (1153.8 M.) 11.20 Concert 2.50 Orkest 9.50 Concert .angenberg (472.4 M.) 5.20 Gramofoon 11.15 Gramofoon 12.35 Concert 3.20 Con cert 7.20 Concert 10.00 Gramofoon -onden Nat. (261.3 M.) 12.20 Orgelconcert 1.05 Orkest 5.35 Orkest .ondon K e e <355.9 M 12 20 Concert 1.36 Orkest 2.05 Gramofoon 6.50 Concert 1.05 Concert 7.50 J 9.30 Orkest 'artls (Radio Paris) (1724.1 M.) 8.05 Gramo foon 12.20 Gramofoon 7.40 Gramofoon 8.20 Concert Varschau (1411.8 M.) 4.15 Orkest 5.40 Concert 7.20 Concert Een ZACHTE en FIJNE IMPORT SIGARET voor slechts 1 CENT per stuk en boven- F dien C A D E A U X xxxvii Organisatie van den Arbeid (4) (H.D.) Een voorstelling in dit artikel geeft den vorm weer van de inrichting van een Duitschen vakbond volgens het nieuwe systeem. Als voorbeeld hebben wij gekozen de werk nemersorganisatie uit het grafisch bedrijf met zijn onderscheiden branches. Door alles loopt heen de leidersgedachte. Aan het hoofd van elke afdeeling staat de leider met zijn beslissend woord; bij den Kring is dat ook zoo; insgelijks bij het District, maar niet minder staat aan den top van de piramide D E Leider. Ruim baan voor den bekwame, heet het hier. Dit zal goed werken, oordeelt men. Want loopen de zaken niet goed, welnu am höchster Stelle, bij het Arbeidsfront wordt dit gauw genoeg bespeurd, en zonder veel complimenten wordt dan de plaats door een ander bezet Dit systeem, wordt geoordeeld, prikkelt zoodanig de energie, de gezonde eerzucht, de liefde tot de volksgemeenschap, dat slechts goede vruchten mogen worden .verwacht. Het stelsel van de beslissing aan de helft' plus één, het elkaar beentje willen lichten in den kleinsten bestuurskring, de naijver tusschen even hoog geplaatste personen, meent men zoo in zijn kwade gevolgen te kunnen voorkomen. Hier heeft men dus ook op dit terrein doorgevoerd het „Herrenstandpunkt". Toegestemd moet worden, dat het particularisme in de demo cratische samenleving gemakkelijk voedsel ontvangt Het stelsel van één één verheft hem, wiens geestelijke bagage zeer licht van gewicht is, maar al te vaak in eigen oogen, en belemmert den bekwame in het productief maken zijner kwaliteiten. De strijd tusschen personen om personen behoeft niet altijd zoo in het oog loopend te geschieden als in het Fransche Parlement, maar toch wordt er ook elders heel wat door bedor ven. Algemeen zoekt men dan ook wel naar voorkomen der slechte gevolgen van deze nivelleering. In de politieke groepen der West-Europeesche volken heeft de aanvoerder, zoowel in landelijke als gemeentelijke vertegenwoordiging al iets meer te zeggen, dan voor kort, maar stuurmanstact komt er toch vaak aan te pas, om zelfs kleine smaldeelen bij elkaar te houden. Evenwel is de stap naar het nationaal-socialistische systeem heel groot. Grooter kan ze zelfs niet genomen worden. Juist daarom valt omtrent de werking niets te voorspellen. Het e e n e .volk is ook het andere niet. Het eene volk wordt door zijn eigenaardigheden gedreven naar de verst doorgevoerde vrijheden met de zwakke zijden ervan op den koop toe, en het andere ligt de allerstrengste discipline buitengewoon goed. Deugden hier acht men elders gebreken, en omgekeerd. Laat ons beproeven de bijzondere karaktertrekkon over en weer te begrijpen, en, als het moet, van elkaar te leeren. Een persoon, maar ook eon yolk Schets van den opbouw van een Duitschen vakbond. kan op zijn gebreken trotsch gaan. Het komt ons voor, dat dit gelden kan voor elke natie, zoo ook voor Duitschland, zoo ook voor Nederland. De nieuwe maatschappelijke opbouw bij onze oosterburen trekt dus onze volle belangstelling. Wij hopen nog eens in de gelegen heid te zijn om de resultaten ervan over een niet te kort tijds bestek onzen lezers te kunnen vóórleggen. Over de algemeene sociale bonden van christelijken huize, welke in Duitschland vrij sterk waren, moet nu toch nog iets gezegd worden, ofschoon zij voortaan niet meer kunnen worden gei-angschikt onder de maatschappelijke organisaties. schen de volksgroepen volgens de positief-christelijke opvattingen zeer scherp. Dit is sedert eeuwen al zoo. Het calvinistisch stempel ligt op de natie, maar tot de calvinisten en hun naaste geestverwanten be- hooren lang niet allen, die protös- tantsch zijn. Onze roomsche mede burgers verzuimen wij nu, zonder hun levensernst en hun rechten in iets over het hoofd te willen zien. In Duitschland is die scherpe scheiding niet. Het geheele volksleven herinnert meer aan een algemeen christelijke strooming, al is er dikwijls maar weinig diepgang. De algemeen christelijke tendenz vertoont zich in veel werk der zoogenaamde Innere Mission, barm hartigheidsinstellingen, Christliche Hospize over het geheele land, en ook de evangelische arbeiders beweging. Deze laatste vorm van organisatie, meestal onder leiding van geestelijken, is nu ook gleich- geschaltet. yan maatschappelijken Het zal sommigen onzer lezers wat vreemd voor komen, wanneer wij zeggen, dat in den grond der zaak in het Duitsche volk evenveel christelijke tendenzen wor den opgemerkt, dan in het Nederlandsche. Het mystiek religieuze in den doorsnêe- Duitscher meer eigen, dan den Nederlander. In Neder land is de scheiding tus- arbeid hebben zij zich voortaan te onthouden. Hun werk zal van nu af aan liggen op evangelisatie-gebied. Zij zullen de Kerk hebben te steunen in haar taak het volk weer binnen haar muren te verzamelen. Zij zullen, volgens de verklaring van Dr. Ley, de religieuze invloed weer tot gelding doen komen. Het volk was door den klassenstrijd van de kerk vervreemd. Thans grijpt de kerk de gelegenheid aan, om echte volkskerk te worden, en de evangelische arbeidersvereeniging kan de poort zijn, waardoor dat afgedwaalde volk terugkeert naar den verlaten stal. Deze organisaties dienen na de om schakeling te zijn „helpers van het arbeidsvolk op den weg naar God". Het sociale element is dus verdwenen uit dezen vorm van organisatie. De hoofdleiders schijnen zich volgens hun uifc spraken in de Evangelische Arbeiterbote en da Christlich-Soziale Volksdienst best met deze om zetting te kunnen vereenigen. Bij de roomsch-katholieken staat het ook zoo. De zoogenaamde Kolping-beweging, zusterorganisatie van de Gezellen Vereenigin- gen in ons land, moeten zich voortaan onthouden van elke politieke en maatschappelijke bemoejing. Deze laatste taak is overgegaan in handen van de nationaal-socialisten. De Hitler-jeugd, waartoe jongens en meisjes tot 18-jarigen leeftijd, gescheiden volgens sexe in afzonderlijke organisatie, kunnen behooren, heeft nimmer maatschappelijke opdracht gekregen. Zij dient alleen, om de jeugd den nationaal-socialisti- schen gedachtengang bij te brengen. Gezicht op het tentenkamp van de Hi tier- Ju q end bij Neurenberg. Dit kamp bevatte 60.000 jongens. Achteraan ziet men de tenten. Vooraan staat een troep met ransels, gereed uit te trekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9