Het 300-jarig bestaan van de Leidsche Sterrewacht uw ADRES ZATERDAG 7 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. F STADSNIEUWS MINISTER MARCHANT. DE IN SLAVENBOEIEN GEKETENDE REGEERDER BEDE VAN DEN BURGEMEESTER Zonals wij in ons verslag van gister ree<is mededeelden, werd na een rede van Prof. Ge Bitter liet woord gevoerd door Minister Marchant. Aan zijn rede is het volgende ont leend; Bede van Minister Marchant Nu ik aldus de Minister geroepen Uien te getuigen van de belangstelling dei Regeering in het 300-jarig bestaan van de Leidsche Sterrewacht, is het mij bang te moede. In de vier maanden, verstreken sedert ik 'de leiding moest aanvaarden van het De partement van Onderwijs, Kunsten en ook Wetenschappen, heb ik reeds moeten ver nemen, dat ik voor het onderwijs weinig of niets gevoel, dat ik de kunst niet of niet voldoende vermag te eeren en dat ik van de beteekenis der wetenschappen geen be grip heb. Na een breed citaat uit het geschrift van Prof. de Sitter ging de Minister verder: Moge ik ten slotte het er op wagen te ge tuigen van den eerbied van de Nederland- sche Regeering voor de wetenschap, die uit het werk van de Sterrewacht spreekt; een eerbied, die niet is af te meten in dezen tijd, naar de bereidwilligheid om haar te steunen met materieele middelen. H4 is de schoonste wetenschap, die ln haar beoefening dag aan dag zich bevindt tegenover de oneindigheid en tegenover de eeuwigheid. „Het materiaal, waarmede de natuurwetenschappen werken" ik citeer uit dezelfd toespraak, aldus Spr. „is tijd, ruimte en materie. Maar geen wetenschap beschikt over tijden, afstanden of massa's, die ook maar in de verste verte vergelijk baar zijn met die, welke de astronoom han teert". Neen, en toch hanteert hij de onein digheid en de eeuwigheid niet. En verder: *ja zelfs, zooals Poincaré heeft aangetoonu, is het de astronomie geweest, die de mensen heid het besef heeft bijgebracht, dat er na tuurwetten zijn, en dus wetenschap mogt^ lijk is". Zoo blijft de menseh tegenover de door den menschelijken geest niet te om vatten oneindigheid staan met te meer ontzag en met te dieper besef van de on doorgrondelijkheid, naarmate de weten schap verder ontdekt de wetten, die de in richting en de beweging van het zichtbare deel van het heelal beheerschen. Ook dit is een resultaat van de wetenschap, dat wij dankbaar hebben te aanvaarden. De wacht bij de sterren is te Leiden in goede handen gebleven. Zij blijft de roem van Nederland. Moge deze wacht betrokken blijven, aldus besloot Spr., tot in lengte van dagen. (Luid applaus.). Bede van den Burgemeester Vervolgens sprak de Burgemeester na- tnens het College van Curatoren der Leid sche Universiteit. Spr. sprak zijn dankbaar heid en voldoening uit over de wijze waar op de Leidsche Sterrewacht haar taak in het universitair verband heeft opgevat en volbracht. Spr. wees dan op twee dingen, die de geschiedenis van de. astronomie te Leiden en de tegenwoordige bloei van dè Sterrewacht ons leeren. In de eerste plaats geldt de herdenking een wetenschap, die weinig door de maatschappij begeerde, iu economische waarden onzichtbare vruchten afwerpt. Daarom komt de regeering oprech ten dank toe voor de wijze, waarop zij naar vermogen de verlangens zoo van materiee- len als van personeelen aard van de direc teuren der instelling en van curatoren heeft ingewilligd. Ten tweede wees spr. er op dat de dienaren der wetenschap vervuld zij.i van angst voor de toekomst Er is echter geen reden om te wanhopen, omdat hetgeen door een Kaiser, een Gevers van Endegeest, een L. S. C. vroeger gedaan is, bewijst, dat wij in onze eigen gemeenschap, althans een middel hebben, om datgene te bereiken, wat volk en vertegenwoordiging niet proprio motie ter beschikking stellen. Laat or van Curatoren, van Senaat en Studenten onver droten ijver en bezieling uitgaan, dan be hoeft men niet te wanhopen aan de uitein delijke bereiking van de voorgestelde idea len. De Stichting der Sterrewacht is er het bewijs voor. Toespraak Prof- Stratton. Namens de buitenlandsche gasten voerde vervolgens Prof. Stratton, uit Cambridge, in de Engelsehe taal, het woord. Spr. herin nerde er onder meer aan, dat de sterrekun- dige experimenten reeds in 1632 te Leiden gedaan tot voorbeeld hebben gestrekt voor astronomen van de geheele wereld. Spr. -wees o.m. op de groote rol, die Prof. De Sitter als voorzitter van het in 1928 te Leiden gehouden Internationaal Astrono misch Congres heeft gespeeld en zette ver volgens de wetenschappelijke beteekenis van de medewerkers van Prof. De Sitter, zooals de heeren Hins, Oort en anderen uiteen. Spr. bood tenslotte zijn beste wenschen voor de toekomst van de Leidsche Sterrewacht aan. De rector-magnificus der Leidsche Univer siteit Prof. Mr D. van Blom, sloot hierna de plechtige bijeenkomst van den Senaat, waarna de meesten der aanwezigen zich naar de receptie begaven, die Prof. De Sit ter vervolgens in een der lokalen van de Sterrewacht hield. De receptie op de Sterrewacht. Ter receptie werd achtereenvolgens het woord gevoerd door Prof. Dr. A. A. Nijland namens de Noderlandsche Instituten voor Astronomie en de Nederlandsche Vereeni- ging voor weer- en sterrekunde en door Prof. Dr. O. Bergstrand, uit Kopenhagen, namens do sterrewachten in Denemarken, Finland en Zweden. Verder waren vele telegrafische en schrif telijke geluk wenschen ingekomen. Tentoonstelling- In het 'Academisch Historisch Museum in het Academiegebouw is een tentoonstel ling ingericht betreffende do geschiedenis van de Sterrewacht. Deze tentoonstelling is geopend Dinsdags en Vrijdags van 10 tot 12.30 en van 2—5 uur. VAN HET STADHUIS SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. B. en W. van Leiden brengen ter algemee- ïie kennis, dat te beginnen op Donderdag 12 October 1933, krachtens het bepaalde bij art. 17 der verordening van den 6en Juli (Gemeenteblad no. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9en Juli 1928 KGemeenteblad no- 22) cf» wegen, lanen, straten enz. en wateringen en slooten, of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die'bijzon der eigendom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede oven' alle wateringen en slooten, en de riolen ter jvervanging daarvan gemaakt, benevens de waartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor- zoover die bijzonder eigen dom zijn. Leiden, 7 October 1933. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester "f VAN STUT JEN. Secretaris. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien hei verzoek van: a. D. H. de Bruijn om vergunning tot het uitbreiden van de broodbakkerij m het perceel Oranjegracht no.'s 4042, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie C No. 1890; b. A. Noort, om ver gunning tot het oprichten van een onder grondsche bewaarplaats voor benzine op he* perceel Lage Morscbweg no. 29, kadastraal beleend Gemeente Leiden, Sectie P no- 1616, met bovc-ngrondschr- aftapinrichting op het trottoir voor dat perceel; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat geno. ru tie ver-zoeken met de bijlagen op dc Secreta rie dezer gemeente ter \isie gelegd zijn; alsmede dat op /awudag 21 October 19-13 'des voormiddags tc half elf uur in het per ceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeente werken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder- Avet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. Leiden, 7 October 1933. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. GEVEILDE PERCEELEN Ten overstaan van den Notaris B. II. Stumpel te Leiden. Huis Lcvendaal 2: in bod f2.550, kooper de lieer Th. L. J. Zitman q.q. voor f3.100- Huizen met bovenwoningen Hansenstraat 1 la 3 5 5a 7 7a 9 9a en huis Korte Hansen straat 9; na afmijningen tezamen in bod f 20.950, kooper de heer Pli. L. Th. M. van der Drift q.q. voor f 22-650. Huizen niet bovenwoningen Prinsenstraat 7 7a_ 9 9a na afmijning tezamen in bod f 7.350, kooper de heer G. de VVolffq.q. voor f 7.600. Huizen met bovenwoningen Prinsenstraat 39 39a 41 41a 43 43a, na afmijning tezamen in bod f 9 705, kooper de heer Pli. L. Th. M van der Drift qq. voor f 10.605. Huizen Lopsenstraat (Morscbweg) 2 4 6 8, 'tezamen in bod f 8.350. kooper de heer Pli. L. Th. M. van der Drift q.q. voor f 8.405. ROBERT LE RUTTE VIOOL-AVOND Ontegenzeggelijk is Robert le Rütte thans gelukkiger geweest dan toen hij circa 9 maanden geleden hier voor het eerst op trad. Als eerste symptoom daarvan mogen we er op wijzen, dat hij veel minder had te lijden van nervositeit En dit op zich zelt was reeds een voorwaarde voor overtuig der en zelfverzekerder spel. Verder is er blijkbaar gedurende dien tijd met wilskracht en energie gestudeerd, een prestatie, welke we, in aanmerking genomen den prachtigen zomer die achter ons ligt en die eer uitlokte tot iets anders dan gezette urenlange stu diën, wel zeer hoog moeten aanslaan. Aan alles bemerkt men, dat hij zijn violistische techniek bijzonder heeft gecultiveerd. In 't bijzonder de linkerhand-techniek staat op zeldzame hoogte. Het wil ons toeschijnen dat de stokvoering soms een enkele maal nog wat onbeheerscht is. Meer nog dan de vorige maal is ons thans opgevallen, weJK een prachtige toon, gloeiend als brons, hij vooral uit D- en G-snaar weet te halen. Een toon, levend in e«rt diep en hartstochtelijk vibrato. Speciaal op de E-snaar is dat bij wijlen zoo mooi niet. Er is dan iets scherps, dat vooral bij een compositie als die van Mozart hinderlijk kan zijn. Dit alles neemt niet weg, dat Le Rütte's techniek in hooge mate is ontwikkeld en dat die bij voortge zette studie nog veredeld en in de fijnste puntjes verzorgd zal worden. Voorshands wil het ons toeschijnen, dat deze violist nog aangewezen is op spel van virtuoos karakter. De innerlijke muzikali teit, die in hooge mate aanwezig is, kan zich nog niet steeds overal in vollen om vang uiten. Ik meen dat het best te bespeu ren, als ik de fraaie gedragen passage ver gelijk met het meer gefigureerd spel. Het laatste heeft over 't algemeen nog niet dien diepen gloed, terwijl het technisch toch wel accuraat is. Het programma gaf ook een aanwijzing in virtuoze richting. Begonnen werd mei de Sonate in D-dur van Vivaldi, door Rev pighi bewerkt. Mocht in het Moderato nog eenige nervositeit en onzekerheid vallen te bespeuren, het Allegro werd forsoh en flink aangepakt en voorgedragen met gloed en overtuiging. Er zit zonder twijfel temperament in dl* spel. wat ook bleek uit het Largo en hei Vivace. Hierna volgde het Concert in A-dur van Mozart. Deze sonate bezit het voordeel, dat de piano-partij door inleidende behandeling van de thema's der onderdeden nog al eens op den voorgrond komt, waardoor de be geleider Dz\ Edward Stemberger zich deed kennen als een vaardig pianist. Toch klonk over 't geheel, zoor ons ge voel althans, het Allegro Aperto te mate rieel; we denken ons deze muziek verfijn der in haar schakeeringen. Van het Adagio daarentegen werd een warme voordracht ge geven, terwijl wij meenden op te merken, 'lat het samenspel in het Ron-Jo niet altijo onberispelijk was. Afzonderlijk moeten we hier met waardeering melding maken van de wijze waarop de violist zich door de zeer zware cadenzen van het eerste en tweede deel heensloeg, waarin de viool-technische moeilijkheden opgestapeld liggen. Zonder twijfel was een der mooist ge speelde werken van dezen avond het Lar- elietto van HandelI-Iubav. Voor een groot deel beweegt dit stuk zich in de G- en D- snnar. En we merkten reeds op, dal Le Riitte juist daar, evenals zijn leermeester Wolfsthal, de schoonste tonen produceert. Ook het Allegro van Fiocco genoot een goede vertolking. Stotteraars en Gebrekkig-Sprekenden Leest de advertentie van het Instituut „Demosthenes" Leiden Stationsweg 2 Na de pauze toonde de violist op ver schillende wijzen en in verschillende genres zijn violistisch kunnen. De Havanaise van Saint-Saëns, de beide Melodieën van Prokofieff, gedeeltelijk ge speeld con sor dine, de Sarabande uit ac Baron Hop-Suite van Voormolen en einde lijk de Tango van Ferdinandez Arbos wer den met. bravour gespeeld. Muzikaal vinden we alle nummers niei even voortreffelijk, doch het gaat hier per slot ook meer om de uiterlijke beheersching van technische moeilijkheden. Het niet talrijke publiek een honderd tal menschen waren opgekomen beloon den den kunstenaar en zijn begeleider mei hartelijk applaus, waarop als toegift nog een Joodsche klaagzang van Ernst Block werd gespeeld. Steinway-vleugel van Bender. ANDREO CSEH IN LEIDEN Naar aanleiding van vele ingekomen ver zoeken om tocli dit jaar vooral wederom een cursus te geven heeft Andreo Cseh be sloten daaraan gevolg te geven. Zoo zal dus opnieuw de cursus in Esperanto, volgens de nu wel bekende geestige methode, plaats ineen. Na de zoo buitengewoon geslaagde proefles van het vorig jaar, waarop een cursus van 127 deelnemers gevolgd is, deel nemers, enthousiast tot het laatste oogen- blik toe, is aanbeveling welhaast overbodig. De openbare proefles vindt dit jaar plaats op 11 October a.s. in de Stadsgehoorzaal, terwijl de lessen zelf op Dinsdag zullen ge geven worden, dus één avond per week. Het correspondentie-adres van het Comité is Co- betstnaat 70. j Ter ondersteuning van den cursus is ook nu weer een Comité van Aanbeveling in het leven geroepen, waarvan de samenstelling is als volgt: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burge meester der Gemeente. Mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder der Ge meente. Prof. mr. D. van Blom, rector-magnificus Rijks-universiteit. Prof. mr. R. Kranenburg, lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal. Prof. dr. C. C. Berg, hoogleeraar Javaan- sche taal. en letterkunde. Dr. D. E. Bossela<ar, rector van het gym nasium. Dr. P. C. van Arkel, directeur Chr. H.B.S. Pater B. de Goede, O.F.M., directeur R.-K. H.B.S. Dr J. C. Schalkwijk, directeur Gem. H.B.S. J. C. Vijverberg, Pastoor Par. H. Joseph. J. Baak Jzn., inspecteur van het Lager Onderwijs. P. C G. A. Wijkmans, directeur Gem. dienst van sociale aaken. Drs. H. Schilp, directeur Chr. Kweek school voor onderwijzers. H. v. Slooten Jr., directeur Gem. Kweek school voor Onderwijzers. Mevr. G. van der Hoeven—Fockema An- dreae. Mevr. H. W. B. van Itallievan Embden. Mevr. M. Niéuwenhuisvon Uexküll Gül- denbandt. J. W. Henny, directeur-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad. Th. B. J, Wilmer, hoofdredacteur Leidsche Courant. Mr. dr. P. C. Knibbe, secretaris Kamer van Koophandel en Fabrieken. A. van den Eelaart, directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor. R. J. Meijer, commissaris van Politie. HULDIGING PROF. W. DE SITTER TER GELEGENHEID VAN ZIJN ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Gisteravond is in de groote collegezaal van de Leidsche Sterrewacht een bijeen komst gehouden die in verband met het a.s. ambtsjubileum van Prof. Dr. W. de Sitter een eenigszins feestelijk karakter droeg. Prof. de Sitter werd achtereenvolgens toege sproken door Prof. Dr. Hertzsprong uit Jo hannesburg, door Dr. J. H. Ooit, conservator bij de Leidsche Sterrewacht, door Prol. Stratton uit Cambridge, door Prof. Dr. F. A. Veningh Meinesz en door Prof. Dr. B. J. Escher. De jubilaris ontving een album met de namen van degenen die hem een geschil derd portret willen aanbieden, te maken door een door hemzelf aan te wijzen Hoi- landsche schilder. Na de toespraken werd een film van de Sterrewacht vertoond, alsmede lantaarn plaatjes van de nieuwbouw te Johannesburg. Door de dames Maja Reilingh en E. Kueneu en door de heeren A. de Sitter, E. Gorter en Hamaker werd muziek gemaakt. AANRIJDING IDe 69-jarige melkboer L. M. is op den Rijnsburgerweg gisteravond als bestuurder van een melkwagen aangereden door een tram van de N.Z.H.T.M. Hij kreeg een wonu aan liet achterhoofd en is in het Academiscn ziekenhuis verbonden. AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Janssens, Nieuwzwaag, Veldhuyzen en Ilo- vens Greve. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door Dr. Hugen- holtz, telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Donderdag 4 tot met Zondag S Oct. waargenomen door apo theek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. K. VAN K. RIJNLAND Opheffing. Firma Hoogervorst en Co. Voorhout, Loosterweg 37. Bloembollenkwee- kerij en -handel. Nieuwe inschrijving. W. van Egmond.JKat wijk aan Zee. secr. Varkevisserstraat 65. Winkel in brood, koek. enz. E.: W. van Eg- mond. Katwijk aan Zee. Woningbureau M. van Driel, Leiden, Roomburgerweg 2. E.: M. van Driel. Leiden. ARBEIDSBEURS Op den 5en October 1933 waren 2926 (v. J. 3387) werkzoekenden ingeschreven, OPENING VAN EEN INSTITUUT Onder spraakstoornissen is het stotteren wel de meest voorkomende kwaal cn menig een wil danrvan gaarne genezen worden. Het instituut Demostenes heeft aan de. Sta tionsweg 2 daartoe de gelegenheid geopend en blijkens de talrijke tevredenheidsbetui- ^...gen heeft het instituut reeds met veel succes in Utrecht en Haarlem gewerkt. Belangstellenden vinden alle bijzonderhe den in dc advertentie in dit nummer. BURGERLIJKE STAND BEVALLE.VG J Boelsma—Nieuwenhulzfn d J C Sloot—Schulz z.; C v Dam—de Ridder z. G G L ReliemeSchouten d.; C v d Burg Krullff d. OVERLEDEN. A Chaudron d 23 J.D v kem pen jm. 71 J, DE GAANDE EN KOMElfDE MAN Gevestigd: M. P. M v. d. Abeelcn, Zoeterw. Singel 107 M. v. Adrighem, dienstbode, Fr. van Mierisstraat 12a H. D. M. Auto- nissen, Noordeinde 50 E. J. A. G Bakkei Merelstraat 32 A Barendrecht, Nieuw Mare 3 Ph. M. Beeht, Mariënpoelstraat la I. v. d. Berg, H. Rijndijk 25 P. L. Bes- sem, fotograaf, Lijsterstraat 6 M. F. H. Bettink, Lijsterstraat 18 D Bins, Rem brandstraat 2 E. G. Bisschop, Witte Sin gel 82 E. Blok, Rijnsb. weg 18 B. Bo- broff. Nieuwstraat 38 A. M. C. de Boer, Roodborststraat 45 W. den Boer, 3 Oct.- straat 26a C. A. Boogmans en fam., constr. teekenaar, v. d. Spiegheilstraat 15 A. D. v. d. Born, klerk N. S., Utr Jaagpad IS G F. Brantsma, Aloëlaan 5 S. Brauer%, dienstbode, Oude Rijn 2 E. J. Breedevelt, dienstbode. Levendaal 134a G. M. M. Breuers, Noordeinde 50 J. Bijl, leerarea Huishoudschool, Rapenburg 23 M. Tb. Claassen, 1.1. verpleegster. Hooge Rijndijk 4(i A. M. Corver, Noordeinde 50 M. Crama. dienstbode. Kruisstraat 34 T. van Diest, klerk N.S.. Morschweg S7a J. H. Drewe? onderwijzer, Rijnsb. weg 144 J. I. Th Du sowa. hiushoudster. P. J. Blokstraat. -4 R. E. v. Duiid Sohultz, Rapenburg 112 C. J. S. v. d. Eist. Witte Singel 97 J. J. E. v d. Eist. Groenhovenstraat S L Funker, dienstbode. Hoefstraat 26b J. W. Geeniaar. loswerkman, Hoogewoerd 65 J. E. Gent, H. Rijndijk 25 B. J. Gomperts, Witte Sin gel 48 L. de Groot, Rapenburg 75 M. b. Henzen. Nieuwe Rijn 106 H. W. Hoets. Oegstgecsterlaan 1 G. P. Hoogeveen fam., brood- en banketbakker, da Costastr. 13 M. Hoogstad en fam., bankwerker, L Rijndijk 6d A. M. G. Hulscher, Maresin- gel 32a H. Janovsky, P. Krugerstraat 23 E. Janssen, arts, Rijnsb. weg 54 M. I C. P. de Jong, Oegstgeesterlaan 24 Ch. Jonge- neel, Schelpenkade 46 C. H. Karstens, v«. pleegster, Staalwijkstraat 23 M. A. de la RivèreKlaver,. Oude Vest 103 J. de Kier, diénstbode, Hansenstraat 21 S. Fh A van Krieken, Hogerbeetsstraat 3 G. Kro ger, dienstbode, Lokhorststraat 21a H. L. Laban en fam., Wasstraat 62 M. J. Lada- ge, Terweepark 3 L. S. de Lange, Rapen burg 83 A. J. Leenders, kapelaan, Bre< straat 139 A. v. d. Linden, Lopsenstraat 2 M. W. F. Litti, dienstbode, H. Rijndijk 28 P. Martin, Breestraat 100 C. Th. F v. d. Meer, Rapenburg 131 C. J. Nach« hius, Rapenburg 131 J. V. Nauta Pietei Wite Singel 97 L. Nehmelman, hulp In de huish., K. Mare 30 G. v. Noort, Zoeten woudsche singel 33 E. Th. v. Os, kellnei Joh. de Wittstraat 44 H. Polderman, Fa- gelstraat 1 F. Rempt, Papengracht 11 A. de Roo de la Faille, Witte Singel 70 Wed. T. BokRosier, Rijnsb.weg 31d W. van Rijn en fam., officier LdH., Lammer markt 36 B. L. Sanson, Watersteeg 3 E. J. Schouten, dienstbode, Haarl.straat 20a H. B. J. Schrama, kapelaan, Breestraat 139 Wed. H. M. Zwaan—Segaat, L. Rijn dijk 142 R. M A Steiiïmuller, Fagelstraar 45 J M. H. Stollenwerek, Noordeinde 29 E. van Vliet—Straathof, Nic. Beetsstraat 1 E. Straub, dienstbode, Merelstraat 42 J. E. Wagenaar, Zoeterw. Singel 81 H. M. YVeeda, Plantsoen 27 W. v. d. Werf, Lam mermarkt 36 A. J. v. Willigen, Rijnsb. weg 62a J. E. v. Wingen, gezelschaps dame, Hoogewoerd 121 J. J. v. Zoelen en fam.. bouwk. opz. teekenaar, Meerburger straat 4. Vertrokken: H. Advokaat, Alblasserdam, G 138 M. C. v. d. Akker, Zoeterwoude, Rijnegommerstraat G 33 J. Th. N. Bak kers, Rotterdam, Groenixstraat 2 H. .T. Bangert, Amsterdam, Haarlemmerhouttui nen 40 L. R. v. d. Bergh, Scheveningen, Dorpsstraat 3 P. VerhoevenDe Boer, Wijngaardenlaan 9, Voorschoten N. den Boom, Amsterdam, Amstel 51 H. Chr. M. LinsenBots, Roermond. Gr. Reinaldstraat 4 G. W Broggel, Valkenburg, Valkenb. weg 155d H. J. Buyse, Zierikzee, Maarstr. J. G. Bijdendijk en fam, Amersfoort, Pr. Marielaan 2 Wed. H. A. Jansen Hendriks van Dam, Veghel F. P. Devilee en fam.. Haag, Molenaarstraat 151 J. C. v. Eg- mond. Haag, Groenewegje 59 M. Jansen— v. Es, Paramaribostraat 26 S. P. Feeterse, Alphen a. d. Rijn, Willemstraat 7 A. M. Godee, Utrecht, Westerdijk 26 P. v. Gom- ga en fam., Amsterdam, Z. Amstellaan 145 I M. A. Goossen, Gorssel, D, W. Janssen Ziekenhuis S. S. v. Griethuijsen, Noord- gouwe A2 J. Groot, Amsterdam, le Ooster parkstraat 179 E. M. B. Heiling, Nijmegen Graafscheweg 12 J. Bogtstraten, Amster dam, Oosteinde 27 H. W. v. Ileumcn. Haarlem, Pijnboomstraat J. W. Hoek, Wassenaar, Rijksstraatweg 703 W S Hölzer, Duitschland A. E. J. Hvdra, Am sterdam, Elandsstraat 34 I. Mij 11a en fan». Lindenau I. Jansen, Haag, Paramaribosi- 26 G. Dorgelode Jong, Haarlemmermeer Hoofdweg 1728 J. Jongsma, Haag, Bego niastraat 218 H. D. Keijzer, Voorschoten. Donklaan 18 J. Kuyper, Haag, v. Aersse- straat 184 A. G. C. de Laaf, Oegstgeest. Rhijng. straatweg 41a G. de Lange, Einho- ven, Frankrijkstraat 46 W. de Lange en fam., Leiderdorp, Eikenlaan 5 K. H. Lief fijn, Amsterdam, Linaeustraat 57 J. H. M. van Lieshout en fam., Haag, Kamperfoell- siraat 201 N. Meulblok, Haag, Geleenstr. 8 A. Milek, Amsterdam, Vechtstraat 50 II Wed. M. v. HamMulder, Epe, Grooteweg E 108 M. Th. de WildeNeerincx, Herwen en Aerdt, Lobith J. M. v. d. Oudendijk Pieterse, Huizen N.H., Naarderstraatweg 190 A. W. J. Perquin, Veur, Voorburgsche weg 89 w. F. H. Plas, Buitenand G J. A. v. d. Post, Voorburg, Rozenboomlaan 29 A. C. Prins, Dordrecht, Koninginnestraav 4 rood A. P. M. v. Riel, Assen, Beilerstr. 22 G. v. Santen, Valburg, Zetten Aren- horst M. M. Schram, Rotterdam, Beukcls- dijk 16 M. W. D. Schunk, Hannover, Ho- lienzollernstraat 17 J. Stadek, Koudekerk, Hoogewaard A. A. Slootjes, Oegstgees», Oranjelaan 6 J. A. Slump, Utrecht, Wes terdijk 26 J. G. Smulders, Udenhout, Hoog hout A. J. A. Speekenbrink, Nieuwkoop J. v. d. Spree en fam., Gouda, Hoogstraat 1 A. M. SchokkerStartman, Alphen a. rl. Rijn, Steekterweg 282 M. Steinhof, Ham- bom D. Stolzenbere, Haag, Geleenstraai 8 G. Talamini Vodo Cadore, G. Talamini. idem G. v. d. Tas, Haag, v. Hoogenhouck- laan 120 A. v. Velde, Hazerswoude, Dorps straat D 186 Th. A. H. Verburg, Arnhem, Lijsterstraat 14 H. A. Verhoogt. Amster dam, Haarlemmerdijk 182 N. Vervoorn en fam., Zoeterwoude, Remegommerstraai G 37 P. de Vries van Heijst, Arnhem, Zijp- scliewpg 55a C. Vrisekoop, Alphen a. o Rijn. Prinsenlann 8 N. Zweep, Haag Fr Hendriklaan 200 A. C. de Wekker. Am sterdam, Prinsengracht 977 lis .T. Waas dorp cn fam., Eindhoven, Leenderweg 235a O. Zangrando, Vodo Cadore, Plaatselijk Nieuws. ALKEMADE EEN PLECHTIGHL4J IN DE RAADZAAL Aan het einde van ^le dezer dagen gehou den raadsvergadering had de aanbieding plaats door de familie Vosters van liet go- schilderde portret van wijlen onzen Burge meester. De Voorzitter leest het schrijven van mevr. de wed. Vosters uit Riel voor, en deelt mede, dat tot mevr. de wed. Vostera het verzoek is gericht om bij deze plechtig heid tegenwoordig te willen zijn. B. en W. stellen den Raad voor dit geschenk üank- uaar te aanvaarden. De Voorzitter is er van overtuigd, dat de Raad zeer gaarne dit portret van zijn te vroeg weggenomen bur gemeester zal willen aanvaarden om liet een eereplaats te geven in de raadzaal Dr. prachtig geschilderd portret zal steeds bij onze werkzaamheden de krachtige figuui van Burgemeester Vosters ons voor oogen roepen en als straks de opvolger van Bur gemeester Vosters hier zal zijn, dan zal hem dikwijls herinnerd worden aan liet zeer vete werk dat hij voor de gemeente heeft vci- rioht. Namens de Raad accepteert de Voot- zitter dit geschenk. Nadat het doek was weggetrokken kre gen de leden de beeltenis te zien van onzeD zoo beminden burgervader. Zeer vele leden waren diep onder den indruk bij het zien van liet door den kunstschilder Bogaerts uit Boxtel geschilderd goedgelijkend portret. Be sloten werd aan de familie dank te bren gen voor het geschenk. ALPHEN AAN DEN RIJN „EEN VERBREED FRONT" Vrijdag 27 October a.s. hoopt voor de afd. Alphen van den Chr. Bond van Fabrieks- en Transport-arbeiders op te treden de heer W.' Strijbis, van Den Haag. Deze vergadering zal gehouden worden in het Nutsgebouw en is voor ieder toegankelijk. Over het onder werp: „Een Verbreed Front" hoopt de heer Strijbis te spreken en naar we vernemen, zal er gelegenheid zijn voor debat VLAGJESDAG In het belang van de geestelijke verzor ging van de Militairen zullen namens het Chr. Mil. Verband Donderdag 12 October a.s. vlagjes te koop worden aangeboden. „DE BEVINDELIJKE STROOMINGEN" Voor de afd. Geref. Bond alhier, hoopt Ds L. Vroegindeweij, van Wilnis, Donderdag 12 October a.s., des avonds te 7.15 uur,- in het Evangelisatiegebouw I-Iooftstraat te spreken over bovenstaand onderwerp. BAZAAR HULP IN NOOD De Bazaar van „Hulp in Nood" zal worden gehouden in het Nutsgebouw op Dinsdag 10, Woensdag 11 en Donderdag 12 Oct a.s. Uren van openstelling zijn des namiddags van 36 en 's avonds van 7—10 uur. Dins dagmiddag te kwart over twee zal de bazaar geopend worden door den burgemeester. „Hulp in Nood" is een bekende in onze krin gen en dat is gelukkig ook, al was het ge lukkiger wanneer de redenen van haar be staan voorbij waren. Thans is dat helaas niet het geval, maar daarom is het temeer noo- dig dat velen, zeer velen, dezen bazaar gaan bezoeken. Verschillende artikelen hebben we gezien en alleen daaruit leiden we reeds af, dat er op dezen bazaar vele aparte dingen zullen zijn, enonder het bereik van iedere beurs. Of ge een bekende zijt in Alphen zal ook op den bazaar kunnen blijken. DE BIBLIOTHEEK VAN „O.D.S." Hedenavond wordt de volksbibliotheek van de J.V. „Onderzoekt de Schriften" ge opend, in het Vereenigingsgebouw naast de Ned. Herv. Kerk in de Julianastraat. De bibliotheek is uitgebreid met vele goede boe ken en is geopend van 7.30 tot 8.30. RECTIFICATIE Het drukfoutenduiveltje heeft ons en dus onze lezers leelijk te pakken gehad. In ons bericht over het bezoek van Bur- rpy Kunst oogen vervaardigen wij natuurgetrouw Miiller en Zn., Wiesbaden. In den Haag: Hotel du Passage, Passage 31, 25 November 1933. Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE gemeester Colijn aan Aarlanderveen stond te lezen, dat het gezelschap reed „in een tweetal auto's van den gemeente-s e c r e- t a r i s". Ofschoon wij onzen geachten gemeente secretaris van ganscher harte deze beide prachtige wagens gunnen, zoo was echter de bedoeling te zeggen, dat de Burgemees ter met gevolg reed in twee auto's van at de gemeente-secretarie naar Aarlander- HAZERSWOUDE COLLECTE CRISIS-COMITE. De matMdelijksche collecte gehouden door de leden van het Crisis-Comité alhier heeft opgebracht f 173.17%» benevens 6 bonnen a f 1.50 voor manufacturen, twee H.L. aard appelen en 1000 K.G. aardappelen. KATWIJK AAN DEN RIJN OPENING TUINBOUWWINTERCURSUS Donderdagavond had de officieele op- ning plaats van den 2-jarigen tuinbouwcur- sus in de R. K. school alhier. Deze cursus wordt georganiseerd door de afdeeling Kat wijk van de Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur, in samenwerking met de Tuin bouw vereen. „Katwijk en Omstreken". Onder de aanwezigen bemerkten we den burgemeester, Mr. W. J. Woldringh van der Hoop, afgevaardigden van de Vereeniging voor Bloembollencultuur en Tuinbouw ver eeniging, den heer C. van Zijst namens dc Vereen, van oud-leerlingen; den heer P. H. Castenmiller, hoofd der R. K. school. De heer Nic. Bos, voorzitter van de af deeling Katwijk van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, heette de aanwe zigen en ook de nieuwe cursisten van harte welkom. In het bijzonder richtte hij een welkomstwoord tot den burgemeester en scrak er zijn erkentelijkheid voor uit, dai deze zich bereid verklaard had den cursus te willen openen. Het is thans de vierde maal dat eon cursus wordt geopend. Waar de vorige ma len de cursussen uitstekend zijn geslaagd, hoopt Spr. dat dit ook met dezen nieuwen cursus ook het geval zal mogen zijn. Nadat nog mededeeling is gedaan van *n bericht van verhindering van pastoor Buijs verkrijgt de burgemeester het woord om do oceningsrede uit te sperken. De burgemeester zegt gaarne te voldoen aan het verzoek tot hem gericht om heden dezen cursus te openen. Spr. beseft ten volle, waar het tuinbouw bedrijf en de bloembollencultuur zulk een uiterst moeilijken tijd doormaken, dat er voor de jongeren moed toe behoort om een cursus op tuinbouwgebied te gaan volgen. Hoe gemakkelijk toch kan de vraag rijzon: Heeft het nog wel nut een cursus voor den tuinbouw te openen? Bij eenig nadenken zal men echter beseffen, "dat in een tijd van teruggang het onderwijs nog noodiger is dan voorheen. Hoe meer kennis van zaken men heeft, des te meer kans van slagen. Men moet zich niet laten ontmoedigen. Ais er na een tijd van inzinking weer opleving komt, moet men klaar zijn om de nieuw* VOOR KAARDEN EN KACHELS IS A. DE WIT, Voldersgracht 10-9 VULHAARDEN (corrpi. gepi.) f72 50 HAAROKACHELS vanaf f32.0 REPARATIE'S B ORDEN SPOEDIG EN BILLIJK UITGEVOERD Alle merken uit voorraad leverbaar Indien U niet huren wilt OVERLEGAMET°DE ANT 0F IN HUURK00P 1IAAR DAN IN Stofzuiger-Centrale Hageman KOREVAARSTRAAT 7 LEIDEN U heeft keuze uit 35 verschillende merken o.a. ..Amey» 49.50 „Vampyr" 98— „Bubli" 78— „Primo" 125_ „EL Lux" 80„Sweeper Vac" 125— „Prolos" 82.50 „Pyramyd S" 135. „Sweeper Vac S 82.50 „Hamilton Beach"... 225— IN HUURKOOP REEDS VANAF 60 CENT PER WEEK OP 2.50 PER MAAND KAARTSYSTEEMKASTJES EN D00ZEN SYSTEEMKAARTEN EN ALFABETTEN in elke afmeting en indeeling ZICHTBAAR KAARTSYSTEEM KAARTSYSTEEM IN BOEKVORM L DFMMFMIF Haarlemmerstraat i69 telefoon 1400 N.V, UTRECHT De Bank verstrekt geldleeningen onder zeker heidstelling aan KERKEN en SCHOLEN Zij geelt uit: 4 Vi Obligaties 100% Prospectus op aanvrage verkrijgbaar ten kantore der Bank VOORSTRAAT 78.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6