BINNENLAND. ZATERDAG 7 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. S r/iofflJKtDTAOBItK - illtWPflM type K. 7b. E.G. f 85. Branie vereenvoudiging te geraken. Dit doel door wetswijziging te bereiken, is minder een voudig dan het wel eens blijkt te worden gezien. Met de overgroote meerderheid wenscht de ondergeteekende de financieele gelijkstelling te handhaven. Daardoor is men bij het ondernemen van concentratie door wettelijke maatregelen aan zekere grenzen gebonden. Tusschen openbaar en bijzonder onderwijs bestaat geenszins wettelijke gelijkheid, en gelijkheid kan men, vasthoudende aan de Grondwet en de financieele gelijkstelling, ook niet bereiken. Voor het oprichten van openbare scholen gelden afgezien van de noodwet van 4 Aug. 1933, Statasblad no. 414 geen bepaalde bindende voorwaarden, voor het oprichten van bijzondere scholen wel. En dienovereenkomstig is de vrijheid van de overheid om openbare scholen op te heffen slechts aan den eisch der Grondwet gebonden, terwijl het vervallen van de be kostiging van het bijzonder onderwijs auto matisch geschiedt bij daling van het aantal kinderen naar de regelen der wet Het zal duidelijk zijn, dat het absolute getal kin deren eener school op zichzelf niet de eeni- ge maatstaf is voor de opheffing. In de eene gemeente zal een school met een gering aanj- tal kinderen moeten worden gehandhaafd, omdat de naaste school op verren afstand ligt, in de andere gemeente kunnen betrek kelijk sterk bevolkte scholen doelmatig in één school worden geconcentreerd. De overweging van een en ander moge duidelijk maken, dat uit financieel oogpunt en wegens den feitelijken toestand niet te verantwoorden ware geweest, met de con centratie van de openbare scholen te wach ten, totdat tevens de concentratie var bijzoniere een feit zou zijn geworden. NAT. CRISIS-COMITE DE RADIO-PRIJSVRAAG. Het Nat Crisis-oomité deelt mede: Naar aanleiding van een desbetreffende vraag deelt het N.C.C. mede, dat door één persoon ook meer oplossingen van de radioprijsvraag ROFFELRIJMEN Hun dankbar© Kinderen, Behuwd, en Kleinkinderen Amersfoort. 23 September 1933. Tulpstraat 12. Adv. „Voorwaarts"" Zoo als bij een echte rashengst Steeds het stamboek wordt vermeld,. Zoo als bij een zeer geleerde 't Titeltal ivordt opgeteld, Zoo als bij een eeredoctor Ieder feit wordt opgenoemd 1 Dat hem zulk een onderscheiding i Waardig maakte, en beroemd, i Zoo als bij een kranig drager Van 't begeerlijk eermetaal Wordt gezegd hóé hij 't verdiende, En waarom hij, man van staal, Zoo staat in de advertentie Van Gerhardus van der Wart Dat zijn trots isdat-ie destijds De Regeering heeft getart! J Wat een Edelhart, die Gerhard! t Wat een pronkstuk van een manT Dat-ie op zoo'n eeretitel I Zich met recht verheffen kan! En, natuurlijk, heeft de Staatsspoor Voor z'n boterham gezorgd Door de worgwet-Kuyper is-ie Wil ik hopen, niet geworgdi Dan: geluk hoor, staker-stakker! T Dan geluk met zooveel lef, Zooveel opgeblazen hoogmoed, Zooveel snoevend zelfbesef! Dit wil ik je toch vertellen Als we nog wat verder zijn Ligt de eerenaam Ex-Muiter Niet meer in de roode lijn! (Nadruk verboden.) LEO LENS ï,77. 'moed, sef! lien: J zijn .1 i/.iter van 3 October mogen worden ingezonden' Op een briefkaart mag nochtans slechts één oplossing worden ingezonden en da oplossingen moeten verschillen. De gelegenheid tot inzenden blijft ga* opend tot 11 October a.s. Op het postkantoor te Den Haag waren gisteren de aanwezige voorraden crisis* liu-i. .kaarten tot tweemaal toe uitverkocht, j neust in de bagage van luit. van der Giesen, Ned. deelnemer aan de Pooi-expeditie voor het Pooljaar, die gisteren uit Reykjavik te Soesterberg arriveerde. Kolonel Lindbergh verlaat het vliegtuig waarmede hij van Stavanger te Woolston bij Southampton arriveerde. Op een der drijvers staat zijn echtgenoote. De „Rotterdam", die naar Amerika vertrekt om daar voor een reisbureau toeristentochten te maken, wordt wit geschilderd. In Engeland is een Sport- en Luchtvaartclub opgericht voor, dames. De bekende Miss Dorothy Dickson bestudeert de kaart* De opheffing der kleine OFFICIEELE BERICHTEN '8 RIJKS MUNT Openbare scholen Prof. Kielstra, de nieuwe gouverneur Van Suriname, scheept zich met vrouw en dochter in op de Crynssen. Bultenlandsche Zaken brengt NOORD-HOLLAND BEZUINIGT Het bezwaar van den grooten afstand DE CONCENTRATIE VAN BIJZONDERE SCHOLEN In antwoord op de vragen van het Kamer lid K e t el a a r, inzake de voorgenomen op heffing van een groot aantal kleine open bare scholen, heeft Minister Mar chant zeer uitvoerig geantwoord. Allereerst zet de Minister in dit antwoord de beteekenis van zijn circulaire aan de burgemeesters uiteen. .,De bedenkelijke toestand der publieke fi nanciën eischt onverwijld concentratie in alle takken van overheidsdienst, waar deze tot bezuiniging kan leiden. Dit is het geval ten aanzien van de open bare lagere scholen. Het is bevorderd door het afnemen, na de invoering van de lager- onderwijswet 1920, van het aantal kinderen, dat de openbare school bezoekt De mogelijk heid van concentratie is verruimd door de sedert toegenomen verbetering van wegen en middelen van verkeer. Concentratie van kleine en zeer kleine scholen tot scholen met ten minste drie leer krachten en voldoend bezette klassen leidt tot verbetering van het onderwijs. Teneinde snel tot voorloopig resultaat te komen, werd een dringend beroep op den burgemeester gedaan, als voorzitter van het college van i W. en van den raad, om een voorstel aan den raad to bevorderen en te steunen tot opheffing van die scholen, welke naar het advies van het rijksschooltoeziclit het eerst in aanmerking kwanjen. De rejyering toch gaf er de voorkeur aan, dat de raad tot opheffing zou besluiten, ten einde niet genoodzaakt te zijn krachtens art. 22, lid 4, der lager-onderwijswet 1920 zelf tot opheffing over te gaan. De burgemeester werd uitgenoodigd om, in dien bij overwegende bezwaren had om aan het verzoek te voldoen, daarvan spoedig me dedeling te doen met de motieven. De minis ter zou dan over nadere gegevens beschik ken voor het vestigen van zijn oordeel, of hij zelf de opheffing moest bevorderen. De staatsrechtelijke verhouding tusschen ting aan de Prov. Staten voorstellen met ingang van 1 Januari a.s. een pensioenkor ting van 8V2 pet. te verhalen op de salaris sen van alle provinciale ambtenaren. Bo vendien zal woraen voorgesteld de vacantie- toeslag in te trekken. den minister van Onderwijs en den burge meester is niet zoodanig, dat hij den burge meester als voorzitter van het college B. en W. en raad bevelen kan geven. In de circu laire werd dan ook dringend beroep gedaan op zijn medewerking, zcnals de regeering dit meermalen heeft gedaan op organen, waarover zij niet heeft te bevelen. Een eventueel opheffen van een school door de regeering krachtens art 22, lid 4, der lager- onderwijswet 1920, zal nooit iets anders kunnen zijn dan het vervullen van een plicht Van straf, toegepast tegen een burge meester kan hier geen sprake zijn. Het blijkt bovendien uit het slot der circulaire. Het beroep op do Kroon Het beslissen op een administratief beroep door de Kroon is in wezen rechtspraak. De ze eischt nauwkeurig onderzoek van de fei ten en overweging van alle bezwaren. Door den ondergeteekende is niets gedaan, wat de strekking zou kunnen hebben om in eenig opzicht het instellen van beroep van radasbesluiten, waartegen bezwaar zou be staan, te beperken of te belemmeren. De ondergeteekende heeft integendeel gedaan wat in zijn vermogen was om te bevorde ren, dat van elk raadsbesluit tot opheffing, w.aartegen bezwaar bestond, beroep zou worden ingesteld. Hij kan niet inzien, waar om de inhoud van de circulaire grond kan geven voor de onderstelling, dat hij als raadsman van de Kroon in administratief beroep zijn plicht zou verzaken." De groote afstand De minister kan niet voorspellen, hoeveel kinderen van opgeheven openbare scholen naar het bijzonder onderwijs zullen over gaan. Er heeft menigmaal, zonder dat een school is opgeheven, verschuiving plaats van een vrij groot aantal kinderen van de openbare naar de bijzondere school en ook omgekeerd. De strijd, die over zijn circulaire is ontbrand, moet aanleiding geven tot de. onderstelling, dat de liefde voor de open bare en de afkeer van de confessioneele school de ouders er toe zullen brengen om over het bezwaar van een grooteren afstand dat de ondergeteekende geenszins onder schat heen te stappen. Dat echter voor het oprichten van vele neutrale bijzondere scholen de waarborgsommen zullen worden bijeengebracht, meent de ondergeteekende te moeten betwijfelen. De ervaring leert trouwens dat vele be zwaren, die bij elke verandering worden ge voeld, achteraf door assimilatie aan den MINISTER MARCHANT nieuwen toestand verdwenen bleken. Dit i ir te verwachten, nu veelal een mindere school tegen een betere zal worden verwis seld. Men ziet de positie van het openbaar te genover het bijzonder onderwijs niet juist, indien men de plaatselijke scholen be schouwt als concurreerende inrichtingen, die in ongeveer gelijk aantal gelijke kansen moeten hebben. In den concurrentiestrijd zal altijd de betere school een voorsprong hebben op de mindere, en meer leerlingen trekken. In een school, waar de bezetting met kinderen en met leerkrachten niet be neden zekere grenzen daalt zal goed onder wijs het best zijn verzekerd. Ook concentratie van bijzonder onderwijs. Zou de ondergeteekende hier dus liever niet spreken van „achterstelling" van het openbaar onderwijs bij het bijzonder, het financieele motief voor concentrr.ie doet zich voor beide takken tegelijk gelden. E om heeft de ondergeteekende maatregelen overwogen om ook in het bijzonder onder wijs meer concentratie te brengen, ofschoon de bijzondere school meer is geconcentreerd dan de openbare. Hier echter is het vraag stuk minder urgent en meer gecompliceerd, doordien de kwijnende scholen bij het open baar onderwijs verre in de meerderheid zijn. Het is volkomen verklaarbaar, dat ten gevolge van de financieele gelijkstelling de bevolking voor de bijzondere school is ge groeid en voor de openbare school gedaald. Op 1 Januari 1932 waren er met minder dan 40 kinderen, 328 openbare en 66 bijzon dere. De ondergeteekende onderzoekt, wel ke scholen onder die 66 kwijnende zijn. Er zijn er reeds afgestorven. Zoodra hem dit bekend zal zijn, zal hij trachten door over leg met de centrale school-organisaties tot f7. M. de Koningin en Prins Hendrik bezochten gisteren de Drentsche fokveedag te de Wijk. De koninklijke belangstelling voor 't Nederl. vee. De Doele te Rotterdam is als een phoenix uit hare assche herrezen. Wij geven hier foto's van de groote concertzaal, die thans gelijkvloers ligt, op dezelfde plaats ivaar zich weleer de garderobes bevonden en van den foyer, die gebouwd is op den grond, die door de vroegere „Salon" weid ingenomen. Rotterdam heeft zijn historische concertzaal terug en behoeft Tjnnh Witnn Hip zich thans heusch niet te beklagen als het terugdenkt aan de heerlijkheid „ttb van den ouden muziektempel aan den Cookina*. der Ver. Staten bij den Volkenbond. Rechts: De heer P. de Wijn te lJmuiden, die on geveer 200 personen het leven redde, vierde zijn gouden huwelijksfeest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5