ZATERDAG 7 OCTOBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Nieuw-Weerdinge, F. C. Willekes te Spijk (Gr.). Aangenomen: Naar Wagenborgen, cand. W. B. Bergsma te Den Haag. Bedankt: Voor Krimpen a. d. Lek, L. yroegindeweij te Wilnis. BEROEPINGSWKRK Te Sliedrecht heeft, naar wy verne men, de Kerkeraad der Ned. Hervormde Ge meente besloten de schuld aan den Raad van Beheer te voldoen. Hoewel de Kerkvoogdij aan die schuld het kleinste gedeelte betaalt, heeft de Kerkeraad gemeend net van hem en van de Gemeente gevraagde offer te moeten brengen. De Kerkeraad hoopt due binnen aizienbaren tijd het beroepingswerk ter hand te nemen. Zooals bekend, is na het vertrek van Ds. de Bel naar Warmond, dus reeds ongeveer 4 jaar geleden, in deze vacature nog met voorzien. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand. H. P. Rutgers, Middelbroekweg 1 te Naaldwyk, thans hulpprediker by de Geref. Kerk aldaar, verzoekt ons mee te doe len, dat hij steeds een eventueel beroep iv overweging kan nemen en nog vele „vrije" Zondagen beschikbaar heeft. Dr. F. L. BAKKER Dr. F. L. Bakker, docent aan de Opleidings school der Geref. Kerk voor Ned.-Indië, geves tigd te Djogjacarta, ie ernstig ziek. Ds. G. VAN DUINEN Ds. G. van Duinen, legerpredikant te Mage- lang (Java) is met verlof in ons land aange komen en heeft als adres: Groningen, Jozef Jsraëlsplein 10. GODSDIENSTONDERWIJS De akte van godsdienstonderwijzer in de 'Ned. Hervormde Kerk is na examinatie nog uitgereikt aan de heeren W. Cieremans te Princenhage en J. Huizer, hoofd der Herv. School te Culemborg ('t Veld). VRIJZINNIGE PREDIKING Te Gouda heeft de ledenvergadering van üe Afdeeling der Vereen, van Vrijzinnig-Her- Vormden, nadat reeds herhaalde verzoeken aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente om een vrijzinnig predikant te beroepen, waren afgewezen, in beginsel besloten een eigen pre dikant te beroepen. Van de mogelijkheid een Voorgangster te beroepen, is afgezien, RELIGIEUS-SOCIALISME Is dat in hoofdzaak religie? Of wel Socia lisme? En indien het een bepaalde opvatting van het Socialisme is, wat wordt daar dan ionder „religieus" verstaan? Dat zijn vragen, die meer voorkomen, dan wij wel zouden denken. In de ons verwante omgeving hooren we haar schier nimmer, maar aan den zelfkant van de Christelijke levenskringen komt men er het meest mee in aanraking, waar men den godsdienst nog niefc los durft laten, maar waar wel neiging naar het Socialisme uitgaat, of het lokken van het Socialisme belangstelling ontmoet. 'Als er verzoenlijkheid, of liever harmonisch contact tusschen Godsdienst en Socialisme te krijgen is, of beweerd wordt te verkrijgen is, dan heeft daar de verschuiving naar den rooden hoek plaats. Moge men zich daar eerst verbeelden „van twee walletjes te eten", weldra zal blijken, dat de godsdienst als over bodigheid ten volle weggeworpen wordt en men ten volle aan de leer en meer nog de practyk van den socialistischen klassenstrijd is toegevallen. De geloovige in de S.D.A.P.? Raakt hy er verdwaald,„hy is", schreef onlangs „Het Volk" nog, „bij ons in gezel schap, dat gevaarlyk is voor zijn geloofs overtuiging". En een der socialistische leiders heeft erkend, dat de geloovige, eenmaal in de S.D.A.P., zijn „geloof" wel verliest. En toch wordt voor de vereenigbaarheid van so cialisme en godsdienst, zoowel als. voorreli- gièus-socialisme propaganda gemaakt. Een keurig, goed gedocumenteerd en over tuigend geschrift over dit onderwerp en al lerlei daarmee verband houdende feiten en .vragen heeft nu pas het licht gezien. Ds. C. A. Vreugdenhil, predikant der Geref. Kerk te Oud- Vossemeer, heeft in den afge- loopen zomer op de Zeeuwsche Predikanten- Conferentie een referaat gehouden over: „Het Religieus-Socialisme in Nederland'. Deze lezing is nu in brochurevorm bij Drukkerij Edecea te Hoorn in het licht gekomen. Aan de hand van een aantal stellingen be handelt Ds. Vreugdenhil zijn onderwerp. Hij gaat het religieus-socialisme na in zijn ont staan (als reactie op het anti- en on-g(ods- dienstige)', in zijn groepeeringen (Blijde We reld-groep, Rel. Soc. Verbond en Woodbroo- kers), in zijn wezen en streven, door deze groepen aangegeven. Het voornaamste hoofdstuk achten wij dat bver „de religie van het religieus-socialisme". Een moeilijkheid is hier een gebrek aan ge meenschappelijk bezit van religie en de vaag heid ervan, maar vooral, dat veel van de ook cyder ons gangbare godsdienst-terminologie Voor geheel andersoortige begrippen gebruikt wordt. Aan de hand van verschillende uit spraken laat Ds. Vreugdenhil dan zien hoe de religie, die de religieus-socialisten aan het socialisme ten grondslag willen leggen, niets anders is dan een humanistisch streven naar een „koninkrijk Gods" (een heilstaat!) in deze tegenwoordige wereld. Na den invloed van het rel.-soc. streven geschetst te hebben, mee als propaganda-middel, besluit Vreugdenhil met krachtig en duidelijk onze houding tegenover dit alles aan te wijzen. Na tuurlijk verwerpt hij de vage religiositeit deze „nieuwe religie" en houdt vast aan Christus der Schriften, waarbij genoegzame en waarachtige bevrediging te vinden is. Re- ligieus-Socialisme en Christendom staan lijn recht tegenover elkander. Een ernstig woord van waarschuwing, door den referent-schrij ver hier gegeven, is ten volle op zijn plaats fen onmisbaar. We kunnen dit geschrift van harte aanbe velen, mee als wapentuig tegen de schijn- godsdienstige propaganda der socialistische beweging. Moge het velen weerhouden van de valsche verlokkingen van ongeloof en revolu tie en bewaren voor het Evangelie, de blijde boodschap, hebbende de waarachtige beloften des tegenwoordigen en des toekomenden ty'ds. KERKGEBOUWEN i Te N i e u w e r b r u g a. d. Rjjn zal het Wyklokaal „De Ster", uitgaande van de Ned. Hervormde Gemeente te Bodegraven, geheel gerestaureerd worden. De Zondagsdiensten zullen om de veertien dagen plaats hebben. Zoo mogelijk worden meer diensten gehouden. Voorts zal Ds. J. C. W. Kruishoop, van Bode graven, er winterlezingen houden. De Meisjes- vereeniging bood een orgelbank met muziek- bergplaats aan, de Knapenvereeniging schonk een koraalboek, Firma VALCKX VAN KOUTEREN Kerk- en Concertorgel fabriek ROTTERDAM Aelbrechtskade 90a, 91, 92 TELEFOON 32722 DE GENERALE SYNODE VAN MIDDELBURG DER GEREF. KERKEN n De laatste Synodeweek heeft ons gebracht de bespreking van de voorstellen inzakè de eenheid en de pogingen daartoe van de belijders der Gereformeerde waarheid in de onderscheiden Kcrkformaties. Maar zelden een rapport onder zulk een groote stilte met. zulk een onverdeelde aandacht aan gehoord en het is ook op deze Synode niet allen rapporteurs beschoren geweest om zooveel lof voor geleyerden arbeid te mo gen oogsten als Ds. V/. H. den Houting. van Iluizum. die er wel een heel „beste beurt" mee gemaakt heeft. De Synode heeft hm daarvoor ook beloond, want Ds. den Houting is een van de 5 terzake benoemde deputaten geworden. Een post van heel groot vertrouwen. De bespreking van het rapport bood uit nemende momenten. Prof. Hepp was weer heel goed op dreef en niemand heeft ge zegd: laat ons er toch niet aan beginnen. Het trof uitnemend, dat in diezelfde week de Synoden van Middelburg en Zwolle de Chr. Geref. Kerk) telegrammen met elkander wisselden. Zeker, we stellen ons niet voor dat men op gewisselde telegram men eenheid kan gaan tot stand brengen. Maar voor de sfeer en indien noodig, zui vering van de sfeer, is zulk een uitwisselen van gevoelens toch niet zonder beteekenis In de Kerkelijke pers van onderscheiden schakeering zal over deze zaak, nu de con clusies en ook het rapport zijn bekend ge- orden, wel nader over deze aangelegen heid worden geschreven. Het moge plaats hebben als op de Synode de mondelinge be handeling, d.w.z. zonder hartstocht. O]) deze Synode zijn weer tal van Zen dingszaken behandeld. Wat is de Zending der Geref. Kerken geweldig uitgegroeid en wat komt er veel kijken om dat alles richtig te doen raarcheeren. Maar het gaat, want Ds. Breukelaar is als de kapitein tot het laatste moment op het schip. En wat hier in dit opzicht in boeken staat, is in dit hoofd gevaren. Mede om redenen van bezuiniging heeft de Synode ditmaal de verschillende rappor teurs niet naar Middelburg doen komen. Zoodat, om een paar voorbeelden te noe men, het rapport van dïputaten voor do geestelijke verzorging van de verstrooide Gereformeerden in Ned.-Indië of voor de militairen, niet door een der deputaten werd uitgebracht, maar door den rappor teur der commissie of door een ander de- putaat die tev^ys lid der Synode was. Slechts voor een paar zaken zijn er depu taten naar Middelburg gekomen. Zoo b.v. bij de behandeling van het rapport van de putaten voor de Zending onder de Joden. Dat was ook nu weer geen prettige discus sie. Eigenlijk was het het eenigste geval, zooal& een-der vooraanstaande Synodeleden ons opmerkte, waarbij van eenige geprik keldheid sprake was. Het woord van den praeses die, nu het werk was uitgebreid en er geen derde miss. predikant zal bijkomen en dus deputaten voor nieuwen arbeid wor den geplaatst, het woord van den Psal mist tot het zijne maakte en om vriend en broederen sprak: de vrede zij en blijve in was hier wel heel fijntjesl Interessant was ook het debat dat zich groepeerde om wat we nu maar kort noe men de. Chr. Dem. Unie. Voor wie niet reemd is aan het leven en de opvattingen in de Geref. Kerken, kon de conclusie niet 'erbazen. De Synode bleef, in navolging 'dn het advies van haar rapporteur, Prof. Dr. G. Ch. Aalders, in de aloude beproefde lijn, nl. dat de Kerk niet geroepen is om over elke zaak zich uit te spreken en zeker niet over allerlei vereenigingen en organi saties, maar dat elk geval op zichzelf moet worden beschouwd. Leuk was het debat over de hulppredi kers en levendig dat inzake de radio-kerk diensten. En de Zuiderzeewerkers en de schippers en de Hongaarsche studenten, om maar enkele groepen te noemen, zij allen hebben zich mogen verheugen in de belang stelling der Synode. En als we spreken van een leuke discus- e of van een levendig debat, dan komen we als vanzelf op de leden der Synode. Wel- wie een leuk debat wil hooren, die moet bij zijn als Dr. Kaajan, van Utrecht, er aan deelneemt; en wie van een levendige bespreking getuige wil zijn. die moet komen als Ds. W. W. Meynen, van Dordrecht, in liet strijdperk staat. De laatsten behooren van de laatste Synoden tot het blijvend ge deelte. En Ds. Meynen, die mede deel uit maakte van het Senioren-convent, en die commissie 7 presideerde, waar de pikante zaken van de Radio-aangelegenheden en hot z.g. Deventer kwartet exit. waren onderge bracht, heeft in deze Synode wel in het bij zonder op den voorgrond gestaan. Hij is een figuur en zijn woord is dat van een gezag hebbend man. Daarom temeer is het te be ren, al begrijpen we het wel, dat do zaak van het Deventer-kwartet in comité- generaal is behandeld. Ds. Meynen is daar bij zelf voorzitter-rapporteur geweest Zijn rapport, dat hebben we er wel van begre pen, is schitterend geweest. En zijn repliek natuurlijk niet minder. MANNENVEREENIGINGEN Do Kring van Geref. Mannenvereenigingen ,,'s-Gravenhage en omstreken" hoopt Woens dag a.s. haar eerste najaarsvergadering te houden te Naaldwijk, des avonds half acht, in de Geref. Kerk aldaar. Als referent hoopt dien avond op te treden de heer J. Praag man, van Scheveningen, met het onder werp: „het Evangelie van Markus". Leden van de aangesloten vereenigingen worden dringend uitgenoodigd deze dering bij te wonen. Eveneens toegankelijk voor belangstellenden. LIED EN EVANGELIE Een herinnering aan Ira D. Sankey Velen onzer zullen zich nog den Evange lie-zanger Sankey herinneren, wiei aan tal van liederen voor de huiskamer en het Evangelisatiewerk verbonden is. Het thans 25 jaren geleden, dat Sankey, zooals het in een levensbericht van 190S luidt, „werd opgenomen in het hoogere koor"; ge durende de vijf laatste van zijn 68 lev jaren was hij blind. De naam Sankey kunnen we ons niet los- denken van zijn mede-arbeider Moody, ook een Amerikaan. Zij hebben elkander in 1S70 leeren kennen op een Intern. Conferentie van de Y.M.C.A., waarin beiden een leiders positie hadden. Als leider van kerkkoren, eerst in New-Castle en later in Chicago, had Sankev de gewenschte omgeving, waarin zijn zang- en compositietalent zich kon ont wikkelen. Toen Moody Sankey boorde zingen op de genoemde Conferentie te Indianapolis, werd hij door stem en voordracht zoodanig aan gegrepen, dat hij op Sankey toetrad en zei' „Gij zijt de man, dien ik al jarenlang ge zocht heb". De samenwerking is van toen af onafgebroken geweest: Sankey gaf zijn betrekking op en weinige jaren later togen de twee Moody met 't wapen des Woords en Sankey met het harmonium, waaraan hij zichzelf begeleidde naar Engeland In Engeland heeft 't optreden van Moodv en Sankey den stoot gegeven tot een op wekkingsbeweging, die zich over het ge- heele land uitbieidde. Een getuige uit die dagen schreef: „De liederen, die Sankey zong. maakten Engeland tot een vogelnest. Overal hoorde men de nu zoo bekende lie deren zingen: op weg, in trein en tram, op straat. De geheele atmosfeer scheen ermee vervuld!" De blijvende waarde van Sankey's ge- zegenden arbeid is zijn bundel „Sacred Songs and Solo's", 750 liederen en soli in getal. Zij zijn in verschillende talen over gebracht en in ver over de 50 millioen exem plaren verspreid. Toen Sankey met Moody in Amerika teruggekeerd was, heeft hij daar nog een gelijk aantal menschen be reikt in openbare samenkomsten. Merkwaardig is de wijze, waarop Moody hun samenwerking omschreef: „De men schen komen om Sankey te hooren zingen. eem mijn kans waar". Die waar neming mocht er zijn: Moody was physiek •en geweldig man; meermalen moest de balustrade, waar hij tegen leunde, ver sterkt worden! Het is later bekend gewor den, dat hij één bijbel per jaar versleet. (President Wilson heeft er in zijn leven drie verbruikl). Met de uitgave van hun liederen hadden de twee Evangelisten schatten gouds kun nen verdienen. Zij hebben dat niet gedaan, maar de gelden benut voor de uitbreiding het Evangelisatiewerk. Toen Moody Engeland verliet, stonden er bij den uit gever duizenden ponden sterling op zijn credit. Toen hij met Sankey voet aan wal had gezet, waren zij zonder eenige inkom- Men zal ons willen ontslaan van een bloemlezing uit de 750 liederen van Sankey In het Nederlandsch zijn destijds bij Neer bosch' uitgeverij enkele bundels verschenen ...de bewerking van Bromet en Adama van Scheltema. Meest bekende en nog altijd ge liefde liederen zijn: „Veilig in Jezus' armen" „Jezus van Nazareth gaat voorbij". Al kan men aan Sankey's liederen geen hooge artistieke waarde toekennen, zooveel te grooter is hun waardij geweest en nóg, voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk. In dit opzicht blijven zij een der schoonste voor beelden \an de krachtige en machtige samenwerking tusschen Lied en Evangelie. UIT HET LAND VAN KRUYT Onze lezers kennen Dr. Albert C Kruyt en Mevrouw KruytMoulijn, die veertig jaren als Zendingspioniers in Midden-Cele bes zich ten volle met hun rijke gaven heb ben gegeven voor het geestelijk, zedelijk, physiek en ander cultureel welzijn der To- Thans is van L. II C Horsting bij de uit gevers A. C. Nix en Co. te Bandoeng een werk verschenen: „Uit het land van Kruyt". met den ondertitel: Wat Midden-Celebes is, Hollanders, leeren kan. ZENDING Guldens-collecte. Dezer dagen Is te Utrecht onder leiding van den president, Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbel dam, de jaarlijksche vergadei-ing gehouden de Georganiseerde Guldens-collecte, waarbij de leden van het Hoofdcomité samenkwamen met de provinciale chefs. Vorig jaar is totaal uitgekeerd f 45.000, en wel aan het Ned. Zend. Genootschap f 12.825; de Utr. Zend. Ver- eeniging f9450; de Ned. Zend.Vereen. f7650; het Rijnsch Zend.Genootschap f 2475; het Sangi- en Talaud-Comité f 1350; het Zeister Zending-Genootschap f2250; het Java-Comité f1800; de Salatiga-Zending f900; den Geref. Zendingsbond f3150; de Doopsgez. Zend. Ver- eeniging f 1575; het Ned. Luth. Zend. Genoot schap f 675; en het Ned. Bijbelgenootschap f900. Alg. Ned. Zendings-Cot i e. In een buitengewone vergadering van het Comité voor de Alg. Ned. Zendings-Con- ferenties is Prof. Dr. P. Scholten, te Amster dam, als voorzitter geinstalleerdd door den i-voorzitter Dr. C. W. Th. Baron van Boet zelaer van Dubbeldam. De nieuwe voorzitter ïvaardde zijn taak met een toespraak, v hij dankte voor het in hem gestelde trouwen en hulde bracht aan de werkzaamheid zyn voorganger, den heer L. J. van Wijk. Prof. Scholten hoopt de Zendingsconferentie, welke van 23 tot 25 October in het Koloniaal Instituut te Amsterdam zal worden gehouden, te presideeren. Ned. Zendingsraad. Na daartoe te zijn gemachtigd door de bij hem aangesloten Zendingslichamen heeft de Ned. Zendingsraad .•ulling van Art. 4 zijner Statuten genomen, waarin de toelating van „buitenge- ledden" wordt geregeld. Indien de Zen dingsraad dit in het belang van zijn arbeid gewenscht acht, kan hij zich de medewerking van niet bij hem aangesloten Zendingslicha- verzekeren door personen uit die lichamen uit te noodigen om als buitengewone leden zijn midden zitting te nemen. Het ligt in de bedoeling om op deze wyze plaats te r de Indische Kerk, die haar zetel te Batavia heeft, en voor de Zendingsdeputaten der Geref. Kerken. TWENTSCH INSTITUUT Te Hengelo (O.) is de cursus Paedag. Studie vanwege het Twentsch Instituut voor Opvoedingsvraagstukken geopend met een woord van den Voorzitter J. A. Sellenrade en rede van den curator Burgemeester Mr. G. Jansen. Prof. R. Casemir hield een openings rede over: „De ontwikkeling en de worsteling de Paedagogiek". Voorts zullen doceeren de hoogleeraren Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn. Prof. Dr. H. Brugmans. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN T r e e s w ij k P. W. Spreij te Utrecht. Lmsterdam (Paedol. Instituut, hoofd P. Eisses), mej. M. Mink te Ermelo. ONDERWIJZERSVERGADEHINGEN Den Haag, Afd. Vereen, van Chr. Onder wijzers, Zaterdag 14 October a.s. Referent is de heer J. Lens: „Het gewyzigd Unierapport". OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN Drogeham. De Raad van Achtkarepel: wil niet meewerken. e r s en Huins. De Raad van Baar deradeel is niet tot medewerking bereid. H ij 1 a a r d. In den Raad van Baarderadeel staakten de stemmen. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT, ■esl.: Natuurkunde: prop.ex.. de u T '4- [aas van Dorssen te Oude Tong Werktuigkunde: prop.ex., de h. j Wijk (Dr.). RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl. Rechtswetenschap: doot. ex., mej. J M Hoven kamp te Den Haag: cand.ex., de heer P A Offer, Schooinieuws. Prof. Dr. H. H. KUYPER De berichten omtrent den toestand van Prof. Dr. H. H. Kuyper blijven gunstig luiden. Er volgens Prof. Grosheide, zelfs groncj te verwachten, dat hij zijn „Heraut"-arbeid over niet al te langen tyd zal kunnen hervat- REÜNISTEN-ORGANISATIE N.D.D.D. Naar men meedeelt, wordt de Jaarvergade ring van de Reünisten-organisatie van D.D. (het Studentencorps aan de Vrye Uni versiteit) gehouden op Donderdag 19 October a.s. te Amsterdam. In deze vergadering zal als spreker optreden Dr. G. C. Berkouwer, Watergraafsmeer, die een causerie hoopt te leveren over: „Nieuwere praedestinatie-be- schouwingen". Blykens de Mededeelingen, waarvan pas aan de leden het tiende nummer werd toegezonden, breidt de genoemde organisatie onder leiding van Prof. Vollenhoven zich gestadig uit. Er zyn reeds niet minder dan 16 studie-krin^ over het geheele land verspreid, gevormd, wel ke voor een deel tegelyk tot de zusterorgani satie van S.S.R. behooren, en het aantal der leden nadert al dicht de driehonderd. Nadere inlichtingen worden eventueel strekt door den abactis der organisatie: D. Nauta, te Woubrugge. j H d< H Wast. enees leunde: land. K. J. Ti D H. J. J. Hendrlkse F. R. Mljnlieff en Geneeskundedoel F F P Feiwerda Ringeling. Apothekersassiste te Wijk (L.). H J 1 te^Alkmas H M FiJLsti Oldenzaai en Ph P Bie- l.ex.. de h< Huismans. J F Heil. Sassen. M R Rins. P v d Veer en A Th Groot Wesseldiik. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Geel. Ned. Letteren: doet. ex.. mej. S. Blaauw. -J- J ex„ de heer J. do het lste theor. ex., de heer J J Troost, ithekersexamen: 2da deel, de heeren ,-an Duin. H L M Rutten. mej. J D va en en mej. M W E van Keule. leeskunde cand.ex.. de dames J A Sir) ppler en de heeren A van Overeem. H iman W L J^G Herschel. MTDD. TECHN. SCHOOL TE BINGEN. GeiSÜ. Werktuiigb. la.bberioh, Uti der Lammen, Rotterdam.^ laastricht; cand.ex.,' de hee- .msterdam: W D J Cramer. I 'assenaar; Hoo Kian Lam. Be Seist; en J C P Stoltsz. Oss. EXAMENS-WISKUNDE EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 6 Oct. Gesl. •n Ch Th de Koning. Rott- G F Smit. b lien Amsterdi meyer, Heiloo. rdam: G P Reebe: Kunst en Letteren. KORTE LEVENSBERICHTEN Het is onze bedoeling, ter bevordering der belangstelling voor en kennis van onze lite ratuur, onder dit hoofd een serie beknopte bibliografieën te geven. Wij hopen een groot aantal schrijvers en schrijfsters op deze wijze de revue te kunnen laten passeeren: oude ren en jongeren, van alle richting, ook Vlaamsche en en Afrikaansche. Het zal menigeen we deniken bijv. aan studeerende onderwijzers, leden van letter kundige kringen, docenten in letterkunde en in het algemeen alle belangsteillenden in li teratuur interesseeren, de voornaamste ge gevens betreffende liien, die voor ons schrij- •en, bij elkaar te zien. Aan werk, dat lang uit de sfeer der belangstelling verdwe nen was, wordt weeir eens herinnerd, auteurs welke de krant niet schreef, omdat hun werk niet ter beoordeeling werd ontvangen, worden eens genoemd, er zullen er wellicht hier en daar onder onze lezers zijn, die de gegevens bewaren, om ze te gelegener tijd, wanneer ze eens over een bepaalde auteur iets moeten zeggen of schrijven, te benut- Wei vestigen we er de nadruk op, dat niet streven naar volledigheid, noch in het biografische, noóh in het bibliografische ge deelte. We beperken ons in het algemeen tot het voornaamste, dat over le\cn en werk onzer Nedteirlandsche auteurs mee te dec- KEES MEEKEL 7 October 1883 7 October 1933 Kees Meekel werd geboren 7 Oct. 1883 te Buitenveklert thans Amsterdam. Geboren op een boerderij gingen zijn verlangens al heel vroeg naar alles wat pen en papier was. Hij kwam te Lande- op het seminarie Hagcveld, waar hij de zes klassen (huma niora en philosophic) afmaakte. Daarna trok hij de wijde wereld in, te beginnen met 't Noorden: Kopenhagen, alwaar hij 'n jaar verbleef, de Noorsche literaturen bestudee- rend, enzoovoort. Na Denemarken gaat hij naar Engeland, waar hij met. 'n oud-ingenieur \an de Engelsche Marine en groot Shakespeare- kenner, bij wie hij aan huis woont, Shakespeare bestudeert. Hij woont o.a. in die tijd in Londen en Stratfoud-on-Avon het Shakespeare-festival bij en ziet kans in tien mogelijk, aangezl kon. Het refer KEES MEEKEL dagen tijd twaalf stukken van Shakespeare door de beste spelers, te zien opvoeren. Na Engeland gaat hij altijd over Hol land naar Rusland. „Het Slot op de Mond" ofschoon indirect, tooh een gevolg van die tijd Tusschen al zijn reizen is hij telkens lan gere tijd thuis, omgaand met studenten en altisten van allerlei pluimage, schrijvend, studeerend, veel in Amsterdam, bestudeerend de klassieken en modernen aller landen. Na zijn verblijf in Denemarken schrijft hij veel schetsen, waar „Volk van Holland" (uitg. I-Iolkema en Warendorf) in 1907, het gevolg 'van is. Het volgend jaar geeft hij bij dezelfde uit gever „Adel" uit Dit boek noemt de schrij ver zelf „een jeugdzonde", i» misschien het meest1 gelezen e zijner werken. Trouw „Adel" werd afgemaakt door de critici, al leen werd door de kritiek de naam ver keerd begrepen, waar door de schrijver de adel van geest en niet die adel van geboor te bedoeld werd. Dan woont hij jaren in de Far West van Canada waarvan „Van Cowboys en Pioniers" (uitg. Van Munster) en „De laatste Cowboy" (uit. De Gemeenschap) de vruchten zijn, evenals het tweede deel van de roman „De Stad des Levens" (uitg. Van Munster). Dan verblijft hij 'n tijd in Hongarije en reist twee maal naar Jerusalem, waan-an het boek „Jerusalem" (uitg. Van Munster) en 'n serie schetsen in De Maasbode verschenen, het gevolg zijn. Hij is 'n jaar in Rome wederom schet sen in De Maasbode. Ook deze schetsen zijn nog niet als boek uitgegeven. In 1917 verschijnt in De Beiaard „De Nar", tooneelspel; dan „Ferguut en Galiëne" en daarna in de Dietsche Warande en Belfort „Boudewijn van Vlaanderen". Deze drie spelen zijn gezamenlijk in boekvorm versche nen bij Van Munster: „Drie Romantiese Spelen". Nu twaalf jaar geleden vestigt hij zich in Frankrijk. De eerste negen jaar in Fleury en Bière, Seine et Marne. Daar werkt hij veel en geeft geregeld uit 1922 „Innocentius" tooneelspel in Beiaard. 1922 „Het Slot op de Mond", roman i Nieuwe Eeuw en later als boek bij Van Munster. Dit boek is in hoofdzaak histo risch van gegeven. 1923 Ahasverus, een groote trilogie, versche nen in De Beiaard. In 1932 promoveerde Dr. Jos. J. Gielen te Gent op een studie over „De Wandelende Jood"; hij noemde de Ahas verus van Kees Me-kel: „de volkomeöste Ahasverusschepping uit de wereldletterkun de" cn „Wat Goethe deed voor Faust, deed Meekel voor de Wandelende Jood". Daarover heeft Dr. Gielen uitvoerig geschreven ir Wandelende Jood in Volkskunde en Letter kunde", verschenen bij „De Spieghel Am sterdam". 1924 „Jeruzalem", schetsen, (van Munster) 1925 „De Melkoorlog" (van Munster) ver haalt de strijd tussen de boeren en melkfa- brikanten. 1925 „De Dwerg tussen Ezechiel en Isaias" in De Beiaard. Sindsdien in boekvorm als „De Dwerg" bij Van Munster. Deze dw< was in Fleury en Bière een buurvrouw van de schrijver. Dit boek is heel nieuw van com positie. 1926. „Van Cowboys en Pioniers" (van Munster). 1926. Onder de titel „Het Brandend Braam bos" verscheen in de „Maasbode" een serie schetsen over „Het Heilig Land. Transjorda nie Syrië; nog niet in boekvorm verschenen. 1927 „De Val van de Diktator" (van Mun ster) een boek dat onjuist al eens een „poli tieke roman" genoemd is. 1928 „De laatste Cowboy" (De Gemeen schap). 1928/29 verscheen onder de titel „Het Hart van de .Wereld" een groot aantal schetsen over Rome, in De Maasbode. 1931 „Blanke Slavin?" bij Leitw Nypels Maastricht, Dit najaar zal verschijnen bij L. J. Veen „De Zomfeiburg" een boerenroman. Wetenschap. AARDRIJKSKUNDIGE PLATEN-ATLAS Van Dr van Deurscns Aardrijkskundige Platenatlas is bij de NV. Gebr. Zomer en Keunings Uitgeversmaatschappij te Wage- ningen een nieuwe druk verschenen. Deze herdruk is in véle opzichten een nieuwe atlas geworden- Bijna de helft der afbeel dingen is door andere vervangen- Sommige uit den eersten druk waren verouderd; an dere moesten hun plaats afstaan aan meer tvpische foto's; verder werd rekening ge houden. met de tegenwoordige richtingen in de aardrijkskunde, die aan de geografie van den mensch meer aandacht wijden. Ook is gestreefd naar meer levendigheid, zi in het platenmateriaal als in de onder schriften. De samensteller mocht, naar hij mede deelt, van vele zijden gewaardeerde hulp outvangen. Deze Aardijkskundige Platen-Atlas is ge worden tot een uitnemend middel voor het onderwijs, maar ook in het gezin kan hij aangename en leerzame uren geven. De prijs van dezen tweeden druk is lager dan die van de eerste uitgave. Uit het Sociale Leven De Nov.-propaganda van 't C.N.V. Het bestuur van het C.N.V. heeft op voorstel in het dageJ Uksch bestuur besloten de periode 't een? speclale)61pró"pa?ancia-periode. In dien Ten behoeve en vi ;zoek van 20 tot iaal geschriftje het nder on- cn aa9t zal ook onagaiida onde licht J/.'n. Gemengd Nieuws RARE SCHEERKLANTEN Te Kunraedo in de gemeente Voerendaal (L.). stapten, naar de ,,Limb. Koerier" meldt een vijftal personen, wo- de vroegere eige naar der zaak thans woonachtig te Maas tricht de coiffeurszaak van den heer J. binnen. Terwijl een heerschap van het vijftal den; coiffeur overviel en in bedwang hield hetgeen natuurlijk met de noodige worste lingen gepaard ging begonnen de overige ier den boel overhoop te halen. In een minimum van tijd werden de aanwezige toilettafels, spiegels, alsmede alles, wat niet nagelvast was, door deze gasten van der» wand genomen, naar buiten getransporteerd en geladen op een gereedstaande vracht auto, waarmee het gezelschap was komen opdagen. Terwijl de heeren met hun went druk bezig waren, kwamen eenige klanten bin- Nu liet men J. los, waarna deze vlie gensvlug naar buiten vloog, de buitendeur sloot om vervolgens de politie te gaan halen. De heele overval met de hiermede ge paard gaande scènes heeft slechts een tien tal minuten geduurd, in welken tijd het gezelschap den geheelen inventaris langs een achterdeur van de zaak in de vracht auto wist te deponeeren. De inhoud der kastjes, zooals zeep, kwas-» ten, scheermessen en wat verder aar/wezig was ,werd op den vloer geworpen, waardoor de zaak op een ruïne geleek. Toen de onmiddellijk gekomen politie ter plaatse verscheen, was het gezelschap in middels met de uitgedragen goederen pen vrachtauto vertrokken. verband hiermede vertrok de politie» overhaast per auto naar Maastricht, ten einde het gezelschap op te sporen. Met assistentie van de politie te Maas tricht, slaagde men er weldra in de daders alsmede de meegenomen goederen, welke intusschen reeds wederom afgeladen waren, te achterhalen. De goederen werden door de politie in be slag genomen, terwijl tegen het vriendelijke gezelschap proces-verbaal werd opgemaakt. De goederen werden door de politie in be slag genomen, terwijl tegen het vriendelijke izelschap proces-verbaal werd opgemaakt^ Omtrent de oorzaak van dit gebeurde is'v niets bekend, EEN SLANG ONDER HET GRAS. Te Zegwaard ontdekte M. Keppel by het grasmaaien een slang. Het gelukte hem het dier, dat ongeveer 1% meter lang is, levend |te vangen. BRANDEN. Te Enschedé heeft een hevige brand gewoed in het perceel Laareschstraat 13, waarin was gevestigd de manufacturenzaak van den heer Ebbekink. De brand, die om ongeveer half drie des nachts uitbrak, nam spoedig een grooten om vang aan. De bewoners konden zich slechts met moeite in veiligheid brengen. Het pand is geheel uitgebrand. Niets kon worden gered Omtrent de oorsaak tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. Het naast gelegen perceel, waarin geves tigd is de fruitwinkel van den heer C. Oost, bekwam groote waterschade. VECHTPARTIJ IN DE HELKANT. Men meldt ons uit Hooge Zwaluwe: By een deze week in de Heikant plaats gehad hebbende vechtpartij werd een zekere R. in het gelaat zoo ernstig gewond, dat hü door den dokter moest worden gehecht. Land- en Tuinbouw. DE VARKENSWET Verlaging der beffing gevraagd Tegen meerdere bevoegdheid van do Varkenscentrale. dgendc adr« effende de oprlohtinj Reitdieplcade, zijn honderdei •rden. Zal de land nog adhae-sie October a.s. Het verzoe overwegjnget W Daaroi thnns'nc king we i het Comité van Overleg. Inzake i 'slsvarkonswe't richten wö beleefd verzoek, te willen i heffing op de gealachto v merkelijk worde verlaagd. noodige teeltbeper- >r do hoogere prUsen leidt i hebben Het Comité heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3