Verhoor van Torgler afgeloopen VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE BEIDE VERDEDIGERS TEGEN DE BEWERINGEN DER ENQUÊTE COMMISSIE De houding der communisten op den avond van den brand Bij de voortzetting van het Rijksdagbrand proces te Leipzig, Donderdagmorgen, wees president fiueager er op, dat Torgler volgens getuigen, niet met Oelime en later met l-lo- jiun in antichambre 3S is geweest Aange voerd wordt o.a. de verklaring van de ge tuige Mevr. Baumgarten, die had meege deeld, dat zij 's middags om 4 uur in do anticiiambre was gekomen om te tclefonee- ren en gezien had, dat Torgler met Dr. iNeu- bauer op een leeren ofa zat T o r g 1 e r: De getuige moet zich hebben vergist, hetgeen gemakkelijk kan, omdat in die kamer altijd kunstlicht moet branden. De President zegt, dat ook een an dere getuige, de liftjongen van den Rijks dag, verklaard heelt op 27 Februari Van der Lubbe met de lilt naar boven te hebben gebracht. Toen van der Lubbe weer naar beneden ging, had hij eenige papieren bij zich. Torgler acht deze verklaring zeer on- waarsciujnlijk. Volgens zijn ervaring is het uitgesloten dat een man, die zoo opvallend gekleed was als Van der Lubbe op den xlag van den brand, zelis maar in het Rijksdag gebouw wordt toegelaten. V a n der Lubbe, ondervraagd of hij met eens bij een collectief bezoek onder leiding van een gids in den Rijksdag is ge weest, staat op, glimlacht en antwoordt: Dat kan ik niet zeggen. Dit merkwaardige antwoord is aanleiding voor den President om zijn vraag door den tolk in liet Nederlandsch te laten vertalen en dan antwoordt Van der Lubbe tenslotte: ^Demogelijkheid van de persoqnsverwisse- ling tusschen Van der Lubbe en zekeren student Perl, geeft aanleiding tot een inci dent tusschen den verdediger van Torgler en Landgerichtsdirector Parisius, als deze laatste Torgler vraagt, ot hij soms wil be- w eren ook met Pcri m antichambre 38 te zijn geweest. Dan wordt Van der Lubbe gevraagd of hij met afgevaardigde Koenen in het Landdag gebouw is geweest. Getuigen hebben n.J. verklaard dat Koenen op 27 Februari in dat gebouw is gezien. De President doet verder navraag naar de bewering, dat den avond voor den brand in de fractiekamer van de KpD. in den Rijksdag groote drukte heerschte. Torgler ontkent dat beslist en hij ge looft ook een reeks getuigen te kunnen noe men, die de waarheid van zijn verklaring kunnen bevestigen. De President wil dan weten hoe het komt, dat kamer 53a, die eveneens aan de Communistische fractie behoorde, op den dag na den brand geheel ontruimd werd gevonden. Voornamelijk de daar aanwezige schrijfmachines waren in veiligheid ge bracht. Torgler ontkent dat deze kamer was uitgeruimd en dat men ook maar. iets in veiligheid had gebracht Bij het verdere verhoor deelt Torgler dan nog mede. dat hij 's avonds tegen 9 uur met Koenen, Birkenhauer en Petersen bij Asclun- ger aua liet station Friedrichstrasse had gezeten. Tegen 10 uur had een kellnerhem verteld, dat het Rijksdaggebouw in brand stond. Aanvankelijk had Torgler dit als een grap beschouwd, doch toen de kellner hem ecnigen tijd later vertelde, dat reeds dui zenden naar het Rijksdaggebouw waren gaan kijken, was hij er met Koenen ook heen gegaan. Torgler beschrijft dan verder, hoe hij naar hot, Rijksdaggebouw is gereden. Hij had naar den brand gekeken en geconstateerd, dat de lokalen van de K.P.D. geen schade konden oploopen. Toen was hij naar Aschin- ger teruggekeerd, om Birkenhauer van den brand te vertellen. Tegen kwart voor twaalf was hij naar de Alexanderplatz gereden en had het lokaal van Stawitzki opgezocht, waar hij Koenen, Ivuehne, W'undersee en Sucker had aange troffen. Misschien was ook Ossietzky erbij geweest een man die alles behalve een communist is. Met groote aandacht volgt men de opmer kingen van den President, die de verschil lende getuigenverklaringen aanhaalt, vol gens welke de bij Stawitzki aanwezige com munisten veel met elkaar gefluisterd en talrijke telefoongesprekken gevoerd hebben. Wundersee en Sucker, die chauffeursklee- ding aan hadden, brachten klaarblijkelijk verscheidene malen met een motorfiets boodschappen over. Torgler verklaarde hiertegenover, dat in het lokaal niets bijzonders was te mer ken. „Wij waren natuurlijk zeer opgewon den over den brand en over de berichten van Telegraphen Union, die wij daar te hoo- ren kregen." Wat de talrijke telefoongesprek ken betreft, antwoordt Torgler, dat hij ver geefs geprobeerd heeft Geneimrat Galle te hereiken, doch slechts diens echtgenoote heeft aangetroffen, die hem eenige mede- deelingen over den brand deed. Torgler is toen naar zijn tafel terugge keerd en las daar de berichten over zijn z.n. op de vlucht verlaten van de Rijksdag gebouw. Men was het erover eens, hier met tendenzberichton te doen te hebben, die be doeld waren om de K.P.D. de schuld aan den brand in de schoenen te schuiven. Hierna werd een half uur gepauzeerd. Protest van Dr. Sack Na de pauze legt de verdediger van Tor gler, Dr. Sack, een verklaring af, waarin hij protesteert tegen het verwijt van de z.g. enquête-commissie, te Parijs, dat zijn ver dediging op eigenaardige methoden berust Het is, zeide Dr. Sack, een Duitschen advo caat onwaardig, geruchten, politieke combi naties, zooals ze in het bruinboek vervat zijn, hier tot bewijsmateriaal te formeeren. Daaruit een eigenaardig optreden van de verdediging af te leiden, beteekent een ver wijt wartegen ik openlijk protesteer, waar hij ik van de buitenlandsche persvertegen woordigers verwacht, dat zij deze dingen als lastercampagne tegen de Duitsche recht spraak en de Duitsche verdediging brand merken. Ik heb Vrijdagavond het materiaal ont vangen, in zekeren zin protocollen van de onderzoekings-commissie. Ik heb ze den heelen nacht door nauwkeurig bestudeerd en ik heb niets gevonden, wat mij de grond slagen kon leveren, om een bewijs te for muleeren teneinde den weg te wijzen, wie de waarlijk schuldigen zouden kunnen zijn. Ik heb geconstateerd, dat de brandweer binnen vier minuten van twee verschillen de kazernes aanwezig was. Alle andere praatjes zijn geruchten pf lasten, Ik vernam te Londen dat o.a. oud-gezant Grzesinski het volgende zou hebben gezegd: „indien geen groot-alarm voor de brandweer is gemaakt, dan moet dit verboden zijn ge weest". Daarop heb ik aan advocaat Bran ting verklaard, dat de brandweer ten spoe digste paraat was. Ik heb verder verklaard, dat het een onzinnig gerucht was, diat een troep S.A. in de Dorotheënstrasse op een toeken van den leider Ernst gewacht zou hebben en daarna op motorfietsen door Ber lijn zou zijn gereden. Verder heb ik meegedeeld.'dat sjles on middellijk gealarmeerd werd en dat alles door de politie afgezet werd. Dit alles heb ik na ernstig onderzoek aan collega Branting uiteengezet, met het ver zoek dit ook den rechter van instructie mee te deelen. Ik heb mijn verklaringen met de akten bevestigd. Van der Lubbe's advocaat Dr. Seufkfert, deelt vervolgens mede, dat hem een schrij ven van het Parijsche comité bereikte, waarin hem wordt verzocht Van der Lubbe door twee bekende Zwitsersche deskundi gen te clocn onderzoeken. „Ik acht het zelfs beneden do waardigheid van een Duitsch advocaat om een dergelijk comité van ant woord te dienen". De Amerikaansche advocaat Hayer, die juist is binnengekomen, ontkent, door Dr. Sack daarnaar gevraagd, aan een corres pondent van de „Prawda" te hebben ver klaard, dat hij hier een eigenaardige ma nier van verdediging heeft moeten consta- teeren. Nadat de voorzitter door het drieste op treden van Dimitroff streng heeft moeten optreden, wordt Torgler een getuigenver klaring voorgelegd, volgens welke hij eenl- gen tijd vóór den brand met Dimitrof in den Rijksdag is gezien. Torgler verklaart, dat hij Dimitrofi voor het eerst in zijn leven in Leipzig en wel bij dit proces heeft leeren kennen. De Voorzitter houdt Van der Lubbe het getuigenis voor van den vroegeren com munlst, den mijnwerker Kunzack, die zegt in lJ2o een bespreking te Dusseldorf te heb ben meegemaakt, waar ook zekere Van der Lubbe bij was. VanderLubbe antwoordt, dat hij voor het eerst in 1933 te Dusseldorf is geweest. Torgler wijst op de onbetrouwbaarheia van het getuigenis van Kunzack, daar Van der Lubbe in 1925 een jongen van zestien jaar was. Het is niet aan te nemen, dat een zoo jonge knaap als leider der Nederland- sche communisten kon optreden. 7 -k 0 1 1 e c 8 a n w a 1 wijst erop, dat de jonge Nederlander in de conferentie te Dusseldorf slechts verklaarde, dat hij een communistische jeugdbeweging in Neder land wilde stichten. Aan beklaagde Torgler wordt vervolgens een uitlating voorgehouden van getuige Grofhe, die einde Februari nog groepslei der in den Roodfrontbond u-as. Deze getuige had verklaard, dat er den 26en Februari in den bond groot alarm was geweest. De ac- tie\e groepen waren in hotelletjes en ln particuliere woningen ondergebracht. In den namiddag van den 27en Februari zou bevo len zijn, de alarmkwartieren te ontruimen. Grotlie had ook een en ander van derden vernomen: Een chauffeur, Singer genaamd, had hein begin April verteld, dat de rijks dagbrand inderdaad het signaal voor 'een algemeen© overrompeling had moeten zijn. Ge actio was echter verkeerd geleid en daarom mislukt. Een zekere Kemper had hem gezegd, dat hij een verbinding had gehad met de cen trale en de brandstichting. Hij heeft hel brandmateriaal aan het portaal van den rijksdag aan een grooten donkeren man af gegeven, die Popoff zou zijn geweest. Kemp- ner zou verder hebben gezegd dat er buiten landers waren genomen om de Duitsche communisten niet te belasten. Torgler had de leiding gehad bij de brandstichting. Torgler zou ook de medeplichtigen hebben binnengelaten. Het begin van den brana zou op half acht 's avonds zijn vastgesteld. Een dag te voren was over dat plan nog beraadslaagd in het Liebknechthaus. Aai. deze beraadslagingen hadden Torgler ol Koenen deelgenomen en verder Van dei Lubbe en Popoff. Popoff zou den aftocht dekken. Torgler noemt deze verklaringen fan tasieën. Hij weet van dat alles niets af. Overigens wijst beklaagde erop, dat het Liebknechthaus den 23sten Februari al dooi de politie was bezet. Landsgerichtsdirektor Parisius merkt op HET PROCES-VAN DER LUBBE Men schrijft ons uit Berlijn: In de groote zaal van den .JEJaushaltungs- ausschuss" is men op het oogenblik druk doende, alles voor het straks te Berlijn voort gezette proces-Van der Lubbe gereed te ma ken. Schoonmaaksters en timmerlieden heb ben de handen vol werk en ik stel vast, dat de bank der beklaagden opvallend dicht bij den hoogen zetel van Bunger, den president van het rijksgerechtshof komt te staan. Men wil hierdoor het contact met den beklaagde waarschijnlijk vergemakkelijken. Straks zul len wij hem door de verschillende gangen volgen, waar hij, ondanks zijn zwaren lichaamsbouw, met verrassende handigheid is door gereend, om zijn zorgvuldig voorbe reid plan ten uitvoer te ibrengen. Aan den muur achter de zetels der rechter lijke macht hangt een groote schilderij, dat ons Bismarck en den lateren keizer Wilhelm I, na den slag bij Sedan laat zien. Aan den muur hier tegenover hangt een doek met vele vooraanstaande rijksdagafge vaardigden van vóór den oorlog; eendrachtig dat getuige den datum der bespreking niet nauwkeurig wist vast te stellen, mogelijk bad de conferentie ook vóór 24 Februari plaats gehad. Hiermede is het verhoor van Torgler af geloopen. De voorzitter vat dan de verkla ringen van getuige Grothe samen, welke be klaagde één gienzeloozen leugen noemt. Beklaagde Dimitroff poogt zich weer in de zaak te mengen en oTrgler eenige po litieke vragen te stellen, maar de voorzitter weigert. De zitting wordt tot Vrijdag verdaagd, dan zal Dimitroff worden gehoord. DE MINDERHEDENKWESTIE In de zesde Volkenbondscommissie is n\en Donderdag, bij de voortzetting van de dis cussie over het vraagstuk van de bescher ming der minderhede;i, daarin nog blijven steken. Mevrouw Kluiver zette het standpunt der Nederlandscho regeering uiteen. Roemenië en Griekenland kwamen er voor op, dat de mindorheidsvcvrplichtingen tot alle staten zullen worden uitgebreid, hetgeen echter door Italië van do hand werd gewezen. Een nieuwe resolutie werd door den Fransehen senator Berenger ingediend. Vol gens deze resolutie zal niet alleen de wensch der Volken bondsvergadering van 1922 wor den herhaald, doch zal deze wensch in zoo verre versterkt worden, dat de Volkenbonds vergadering het den plicht van alle volken bondsstaten zal maken, aan al hun minder heden minstens dezelfde rechten toe te ken nen, die in de mindernedenverdragen zijn omschreven, ook al zijn deze staten hiertoe niet wettelijk verplicht-. Bovendien verzet deze Fransehe resolutie zich uitdrukkelijk tegen de Duitsche opvatting, dat do Joden aldaar geen minderheid zouden zijn, door te bepalen, dat geenerlei interpretatie van de ze resolutie aanneembaar is, waardoor eeni- gerlei categorie staatsburgers van de min derhedenbescherming zou worden uitgeslo ten. Zoowel Duitschland als Italië zijn tegen deze resolutie. De ondercommissie van de tweede com missie heeft vandaag haar gunstig rapport inzake het Duitsche vluchtelingenvraagstuk zonder discussie aangenomen. de aanslag op dollfuss DE MAN DIE OP DOLLFUSS SCHOOT Van 1932—1933 Nazi Uit Weenen: Donderdag heeift de politie het bewijs in handen gekregen, dat Dertil. de man, die den aanslag op bondskanselier Dollfuss heeft gepleegd, nationaal-socialis- tisoh partijman is. Zij heeft nl. het lidmaat schapsboekje der N.S.D.A.P. van Dertil ge vonden. Uit dit hoekje is gebleken, dat Dertil in het begin van 1932 tot de N.S.D.A.P. is getreden. De stiefvader van Dertil, Dr. Guenther, is opnieuw aangehouden en zal naar Weenen worden overgebracht om daar een verhoor te ondergaan. Men neemt nl. aan, dat Dertil onder een moreel-cin -d-ruk van zijn stiefva der heeft gehandeld. De vroegere rector der Ween&clie univer siteit, de <broemde hoogleeraar in het straf recht, prof. dr. Gledspach, is door de regeering gepensiomieerd. Hij was eien ijverig natio naal socialist en heeft een boek geschreven, •in hij de regeering-Dollfuss heeft aan gevallen. Naar verluidt, zullen nog eenige professo ren wegens h«um nationaal-socialistische ge zindheid worden ontslagen. In tegenstelling met de mededeeling, vol gens welke de politie het bewijs in handen heeft gekregen, dat Dertil nationaal-socia- list. is, verklaart de landleiding der N.S.D.A.P Oostenrijk, dat Dertil nooit ook niet tijdelijk lid der N.S.D.A.P. is geweest. De toestand van bondskanselier Dollfuss blijft bevredigend, dooh op raad van zijn geneesheeren zal hij nog eenige dagen rust nemen, teneinde een spoedig algeheel her- stol te bevorderen. De verantwoordelijke redacteur van de sociaal democratische „Volksstimme" Burt- scher, is tot duizend schilling boete en drie weken arrest veroordeeld, omdat hij in zijn blad den Duitschem minister van buitenland sche zaken, Freiherr von Nou rath, „Gesin- nungsfreund des Atteaitaters" heeft genoemd VROUWENZORGEN Slechte teint rhcumatiek te dik altijd moe Indien deze vrouw voor elke klacht een apart middel genomen had, zou zij het erg druk hebben gehad. En de lange tijd die noo- dig zou zijn geweest, om voor dit alles een kuur te doen. Neen, ze nam maar één middel en na zes weken zag zij alle klachten al verdvvij De eenvoudige verklaring is, dat al haar klachten voortkwamen uit één zelfde zaak. Zij schrijft: „Sinds ik zes weken geleden Kruschen be gon te nemen is mijn gezondheid hard uitgegaan. Mijn teint, die er onfrisch uit zag, is nu helder en gezond geworden. Mijn rheumatiek is bijna verdwenen. Twee maan den geleden was mijn gewicht 138 pond gisteren woog ik op dezelfde weegschaal 128 pond. Deze gewichtsvermindering heeft wonderlijk veel goed gedaan, want ik voel me niet half zoo moe meer tegenwoordig ik kan beter werken dan ik in maanden deed. Daarom zou ik Kruschen nooit willen missen". Mej. A. L. R. Zoovele kwalen, waarover de menschen klagen vanaf „niet lekker voelen" tot acute rheumatiek kunnen veelal worden teruggebracht tot één grondoorzaak traag heid der inwendige organen. Er is één zeker veilige weg om Üw organen regelmatig aan 't werk te houden de „kleine" dagelij k- sche dosis" Kruschen Salts. Kruschen is een wetenschappelijke combinatie van zes mine rale zouten, die Uw afvoerorganen aanspo ren tot betere werking en aldu6 alle afval stoffen wegruimen, die Uw organisme ver stoppen en het bloed onzuiver maken. Kru schen heeft een zuiverenden en versterken den invloed op den bloedsomloop, zoodat het elke vezel van Uw lichaam doorstroomt met tintelende levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak- king de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) zitten naast elkaar von Tirpitz, Bdbel, Bosa- dowsky en Spaan, waaruit valt af te leiden, dat men in den keizerlijken tijd een politieke verdraagzaamheid kende, welke in het Derde Rijk absoluut ondenkbaar is. Zes kristallen kronen zullen bij donker weer de 'somber aandoende zaal verlichten en een vijftal tafels bieden straks plaats voor de Duitsche en de buitenlandsche pers vertegenwoordigers. Men krijgt den indruk, Jat in Leipzig slechts voorbereidend werk wordt verricht en dat het eigenlijk proces pas te Berlijn zal plaats vinden. Groote ont hullingen staan ons nog te wachten. Onmid dellijk aan deze zaal grenzen de vertrekken, waar vroeger Torgler. als voorzitter van de communistische fractie en zijn „Genossen" vergaderden. Van hier uit had men direct de kans, om door het glazen dak te ontsnappen. Als een der belangrijkste getuigen zal ma joor H. Weberstedt optreden, van wien be weerd wordt ,dat hij kort vóór den brand Van der Lubbe op de bovenste verdieping zag rondwandelen met een pak bagage en aan wien ook een der Bulgaarsche aange klaagden in de gangen van den rijksdag is opgevallen. De groote. zaal van den Kaushaltungsausschuss. te Berlijn. DALADIER OVER DICTATUUR EN VRIJHEID Daladier heeft gisteren te Viohy, bij de opening van het congres der radicaal-socia listen, gezegd: Indien het volk de thans aan gekondigde hervormingen aanneemt, zal de toestand voor langen tijd geregeld zijn. Daar mee wordt ook het bewijs geleverd, dat op den grondslag van de vrijheid alle proble men opgelost kunnen worden, zonder dat een dictatuur noodig is. Daladier sprak de hoop uit, dat d-e radicale partij allen anderen partijen het voorbeeld ?,ai geven van orde, 'koelbloedigheid en energie, i DE KABINETSCRISIS IN SPANJE Sanchez Roman bedankt Pedregall aangezocht. Uit Madrid: In verband met de partijge schillen in Spanje zijn de pogingen om een nieuw kabinet te vormen vrij hopeloos Sanchez Roman heeft geen kans gezien en van zijn opdracht afgezien. De president heeft nu dein onafhamkelij-ken republikein Pedregal verzocht, de kabinets- fomiatie op zich te nemen. Pedregal heeft alreeds een aantal politieke leiders geconsulteerd, maar er zijn tot dusver nog geen teekenicn, die op een oplossing der crisis duiden. De leider der nationaal-socialistische bewi ging in Tsjecho Slowakije, Krews, is in. ver band met een tegen hem aanhangig ge maakte strafrechtelijke vervolging, over de Duitsche grens gevlucht. Hij begaf zich te voet over de grens en vertoeft momenteel te Schandau. Drie andere vooraanstaande per sonen uit de nationaal-socialistische bewe ging zijn gearresteerd. De nationaal socialistische partij in Tsjc- cho VS 1 o wak i je, die thans verboden is, ia do voortzetting van een Duitsche partij, welke in het jaar 1909 is opgericht. Deze partij beschouwt zichzelf van ouder datum dan de N.S.D.A.P. in Duitschland. Zij telde tot voor kort 100.000 leden. In het parlement, was -ertegenwoordigd door 8 afgevaardigden 4 senatoren. De afgevaardigden zullen htm mandaten behouden en naar andere politieke partijen overgaan. Men spreekt in politieke kringen thans ook van een eventueel verbod van de commu nistiscite partij. Uit Pittsburgh wordt gemeld-, dat, ondanks de onderteekening van den nieuwen kolen- code door president Roosevelt, de toestand in het stakingsgebied van de bruinkoolmij- nen in Pennsylvania nog steeds zeer ernstig is. Er zijn 100.000 mijnwerkers i-n staking, die de ondernemers willen dwingen hun vak- vereeniigiinig te erkennen. Te Cambridge overvielen postende stakers ren honderdtal werkwilligen. De hulppolitie was in dienst getreden on trachtte de sta- kers met traangas terug te dringen. Toen zij met steenen werden gebombardeerd, maak ten de hulpagenten van hun vuurwapens gebruik, waarop een gevecht ontstond, waar bij twee personen gedood en tien gewond werden. Volgens de politie zouden de star kers van dum-dum-patronen, gebruik, heb ben gemaakt Te Harrisburgh, in den staat Illinois, ver nielden stakers met -behulp van bommen zes woningen van weukwilligen. Een nog niet bekend aantal personen werd hierbij gewond. Te Sullivan in clen staat Ind-iana werd een mijnwerker bij een gevecht tusschen de stakers en werkwilligen gedood. Naar Reuter nader uit Harrisburgh (Illi nois) meldt, is tweemaal een 'bomaanslag ge pleegd aan den rand der stad. Employé's van de Peabody Coal Cv brach ten ter kennis van de autoriteiten, dat pos tende mijnwerkers de mijn hadden omsin geld en het vuur hadden geopend, waardoor verscheiden personen werden gewond. De maatsohappij verzocht -ten spoedigste om hulp. De stakende arbeiders dor Fordfabrieken te New Jersey hëbben -besloten zich pea1- auto naar New York te begeven en vandaar naai de Fordfabrieken te marcheeren, om een ibetoogiing -te ihou-dem, teneinde hun eischen ingewilligd te krijgen. DE OORLOGSSCHULDEN De Amerikaansch-Britscbe deskundigen on derhandelingen over do oorlog&schuIdem, te Washington, is begonnen. De discussie be trof den eersten dag in het algemeen het verband tusschen de economische wereld situatie en de schulden. Vandaag of morgen zullen de eigenlijke onderhandelingen beginnen. Intusschen zal Roosevelt met zijn ondersecretaris Acheson eveneens over de aangelegenheid .van ge dachten wisselen. LAND- EN TUINBOUW HOLLANDS ZUIVEL TE BRUSSEL TENTOONSTELLING VAN DE F.N.Z. IN HET HOLLAND-HUIS De Nederlandsch-Belgische belangen Gedurende den tijd van 6 October tot en mot 5 November, zal er in de zalen van het Holland Huis te Brussel vanwege den Al gemeenen Nederlandschen Zuivelbond een een speciale zuiveltentoonstelling gehouden worden. Het doel er van is om het verbruikend publiek in België nauwer in kennis te brengen met de Nederlandsche zuivelpro ducten en tevens te demonstreeren van welke beteekenis de producten dezer speci fiek Nederlandsche industrie tooi- het Bel- giseh-Nederlandsch handelsverkeer zijn. In een speciaal daarvoor geconstrueerd diorama, dat als middenstuk in deze expo sitie is geplaatst wordt de handelsbewe ging tusschen de beide landen in beeld ge bracht. In het diorama ziet men de beide landen in vogelvlucht en daartusschcn be wegen zich spoortreinen beladen met de verschillende goederengroepen, naar haar beteekenis in het handelsverkeer, waarbij vooral de beteekenis der groep zuivelpro ducten in het oog springt. Er is voor gezorgd dat de bezoekers een duidelijk idee krijgen van het veehouders- cn zuivelbedrijf in Nederland en 2ijn ver- richtingen voor den export. Vele zuivelfabrieken hebben ingezonden. Tijdens de bezoekuren loepen er geregeld films over productie en het verbruik van boter, kaas en melkproducten, Practisclje wenken liggen er gereed de Belgische huisvrouw, hoe men de Neder landsche kaas zoo al kan gebruiken. Met het oog hierop worden er op bepaalde da gen, met medewerking van de Haagschc huishoudschool verschillende kookdemon straties gehouden. De tentoonstelling is iederen dag van 9 tot 6 uur geopend. Do opening der tentoonstelling had he den om 3 uur plaats door D r. F. E. P o s - thurn a, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond. Het Bestuur van den Algemeenen Nedcrl. Zuivelbond heeft gemeend op uitnoodiging van de Directie van het Holland Huis te Brussel de daar geboden gelegenheid, om ook het Belgische publiek kennis van Neder landsche producten te verschaffen, te moe ten aangrijpen. De eerste vraag, die wij, toen wij besloten hadden om naar Brussel te gaan, hadden te beantwoorden, is deze: Voert België on ze producten in een behoorlijke mate in'? Nu blijkt bij het beschouwen van de Bel gische invoersstatistiek dat in het jaar 1932 in België zijn ingevoerd ruim 21 millioen k.g boter en bijna 21 millioen kg. kaas. Hier van waron uit Nederland afkomstig ruim 3 millioen kg. boter en bijna 17 millioen kg. kaas. Hoewel uw kaasinvoer de laatste jaren reeds van groote beteekenis is, maak ik me sterk of het kaasverbruik ten Uwent ook maar eenigermate het peil heeft bereikt, zoo als dat b.v. in Nederland zelf hot geval is. En toch biedt do Belgische keuken, naar men mij zegt, veel meer dam de Holland- sche pot, gelegenheid om dit smakelijke en voedzame artikel aan te wenden. Er is dan ook alle reden om aan te -nemen dat het kaasverbruik hiér te lande nog flink kan worden opgevoerd. Wat de boter betreft heeft de invoer die voor 1929 soms stilstond zich -weer gesta dig uitgebrld, totdat deze in het jaar dat ze gecontingentecrd werd, om en nabij het cijfer van 20 millioen kg. 'sjaars bereikte. Merkwaardig is het wel dat verafgele gen landen van deze iavoergelegenheid heb ben geprofiteerd, terwijl de Nederlandsche boter-bereiders hun aandeel in den Belgi schen boterinvocr van meer dan de helft in 1926 tot ongeveer een zesde in 1932 za gen terugloopen. Uit deze korte uitweiding, zal het u dui delijk zijn, hoe we ertoe zijn gekomen te meenen dat we, zoowel met onze boter als met de kans, voldoende ruimte hebben om een poging te kunnen doen, wat meer bo ter en wat meer kaas in België af te zetten. Wanneer wij onze plaats in het Belgische handelsverkeer vergelijken met de handels verbindingen, welke België met andere leve ranciers van zuivelproducten onderhoudt, Lw. Zwitserland, Italië, Argentinië, Finland, Letlad, Litauen, Polen, Estland, Noorwegen, Denemarken on Ierland, dan kunnen wij vanststellen dat deze landen tezamen in 1931 nog 250 millioen francs minder van België betrokken dan Nederland alleen. Is er nu onder deze omstandigheden niet iets voor te zeggen, dat wij trachten elkander meer de hand te reiken dan tot nu toe* Het is in deze stemming dat ik namens den Algemeenen Nederlandschen Zuivel bond tot U spreek, het is in deze stennr/ng dat wij tot u komen en ik hoop, dat ge in ons zijn hier en in onze producten niets an ders zult willen zien,' cta-n een daad var noodzakelijkheid onzerzijds, die wij slechts willen plegen rnet het noodige overleg ter zake van de daarbij betrokken Belgische belangen. AMERIKA EN RUSLAND De nationale vergadering van het Ameri kaansche legioen te Chicago heeft een reso lutie aangenomen, waarin verzet wordt geteekend tegen een eventueele erkenning der sovjet-unie door do Vereenigde Staten en gepleit wordt voor deportatie van alle ibui- tenl-andsche communisten. DE GEVLUCHTE VLIEGER Moskou eischt uitlevering Rusland doet te Riga stappen voor uitle- ering van den gevluchten Russischeji vlie ger Krawits-j en zijn vliegtuig, met. de mo- tiveering dat de vlucht geen politieke, maar crimineele motieven had. Men vermoedt dat de regeering van Let land dit stand-punt niet. zal aanvaarden en waarschijnlijk wel het vliegtuig, maar niet dien vlieger zal Uitleveren. NIEUWE AARDBEVING IN ITALIË De Italiaansche bladen maken melding in een hevige aardbeving wel-ke 't plaatsje Terni-, dat op eein afstand van 100 kilometer van Rome ligt, -heeft geteisterd. Van de bevolking maakte zich een paniek meester. Tot nog toe is niet 'bekend of er schade is aangericht De aardschokken werden voorts waarge nomen in Rieti, Sangemini en Spolete. DE OPGRAVINGEN TE LYON Door uitgravingen is fe Lyon een prachtig Romeinsch amphitheater ontdekt, een van de grootste in zijn soort. Op den heuvel Fourvière bevond zich eens een Romei-nsche stad en destijds in hier ook de oude Romeinsohe waterleiding legd'. Weerbericht. i peiltje geeft den voriger Hoogste stand te Le Havre 767.1. Laagste stand te Helsingfors 743.6. Stand vanmorgen half-twaalf771.1. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te ie Bilt) Verwachting: Aanvankelijk zwakke, ver anderlijke wind, later zwakke tot matige wind uit Z.-W. richtingen, gedeeltelijk bewolkt waarschijnlijk weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Ron. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT HO; laagdrukgebied over Finland trok ver der Oostwaarts en werd gevolgd door druk- stijging over Scandinavië. Doch 'n secundali* van de nieuwe depressie in het N.W. doet ln Z. Noorwegen de barometer opnieuw dale*. Het weer is in dit gebied rustiger. De neer slag was er minder zwaar, de tempera'cuur is lager dan gisteren. Over de Britsche Eilanden is het hoogdrukgebied in beteekenis afgenomen. In onze omgeving is de barometer evenwel gestegen, zoodat de kern van het maximum thans over Z. Duïtschland ligt. In het hoogdrukgebied wordt nog al wat nevel aangetroffen, vooral in Engeland, Bel gië en Zuid-Limburg. Er kan voor onze om geving nog niet veel weersverandering wor den verwacht. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 7 OCTOBER. Van 's avonds 6.53 uur tot 's morgens 6.44 uur waterstanden rivieren (Oude Amsterdamsche t(]d) Heden Vorig Waldahnt 0.00 0.00 Straatsburg 0.00 -0.00 Brfllan h 3.19 1.59 Uheinfclden u.00 -2.06 Kehl 2.48 2.56 Maxau Dltfdesheim Mannheim Mainz Bingeu 3.83 3.91 0.40 0.46 2.44 2.60 0.99 3.00 0.28 -0.32 Caub Coblenz Trier Keulen Rhhrort Wesel Emmerik DusseldorP Maastricht Venlo 3.63 l.fifl 1.01 1.07 1.5? 1.55 -0.11 -0.05 1.10 1.16 -0.27 -0.27 -0.00 -0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 40.69 40.62 hoogwater ned zeehavens 7 October Delfzijl 1/8 13.20 HellevoetsL 4.53 17.07 Terschelling 10.32 22.53 Willemstad 5.47 18.01 Harllngen 11.25 23.40 Brouwersh. 4.05 16.19 Den Helder 9.00 21.20 Zlerlkzee 4.41 16.62 IJmuioen 4.:" 3 17.10 Womeldingt 6.05 17.14 H v. Holland 4.04 16.21 Vlisslngen 3.09 14.20 Schoveniugen 4.14 16.31 Terneuzen 3.43 16.66 botterdam 6.16 18.19 Hansweert 4.34 16.39 WATERVLIEGTUIG NEERGESTORT In de nabijheid van het militaire vliegveld Berre bjj Marseille is een marinevliegtuig neergestort. De drie inzittenden vonden den dood. AARDBEVING OP CHALCIDICE Het Grieksche schiereiland Chalcidice ïs weer door een hevige aardbeving geteisterd. Het centrum van de aardbeving ligt in de nabijheid van de stad Jerissos. Eenige ruïnen zijn volkomen ingekort. Ook een zeebeving is waargenomen. Schoolnieuws- examens ACADEMISCHE EXAMENS NED. HANDELSHOOGESCHOÖL TE ROTTER DAM. Gesl.: Handelswetenschap: cand.ex dt lie-yen Mr A. F. H. C. Schrijvers, W. van War* meJo en E. A. Brouwer TECHNISCHE HOOGESCHOOL. TE DELF» Geal.: Eieotro-teohndek: cand.ex., do hoeren H A. Rod-rigo en J. IV. Snoei. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geal'J Rechtswe-tensohap: doot. ex.. de heer E. Roes de hee-ren M. la Indologie: econ. doot. Fontaine en B. J. Smits. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Geschil ede nis: cancLex., de heer A. t de Mooy. Aijobheikensasis-ls-tenit, mej. G. G. van den Broek „i Ensc-hedé en de heer R. H. A. E. Hardij to RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesflc Rechts-we-tenschap: cand.ex.. de heer \V. G Th. de Bruyn en mej. E. J. Hesseldnk; doet. ex., do heer A. W. M. Niemeyer. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl: Ned. Taal en Letteren: cand.ex., de heer ex., de heer J. Huisjes, gcb. mi-artee»„ de heer J. Reendera en Wis- cn NatuuTkunde, hoofdv. Wiaku-nde: jot. ex., mej. H. J. Kloosterhu-is., EXAMENS-WISKUNDE DEN HAAG. 5 Oct. Akte LO, GeBx. 3. gesl. alle 3 rwnd., nl. de heeren; M. D. J. M. van Aalst, Dln-teloord; A. .J. van Puffelen, Do-njcerbroek, i J. M. Schaaf-sma, Apeldoorn. Burgwal 22. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 5 Oct. Gesl. voor dip! B, de Kuren P f. Vis schar. Groningen; J Th Bothof. Den Haag; A van Leeuwen, Rotterdam; theor. ged. van dipl. B de heeren O van Rotterdam en J H B Heuvelhorst, Rott Wijk, EXAMENS-LICHAAMSOEFENING EX.-L-ICHAAMSOEFENING HILVERSUM. 4 Oct. Leider L. O. Geëx. 4, «re- si. 3 cand. nl. de heeren J. J. Klauwers. Til burg, J. K. K'ein. Rotterdam: en P. J. Lens. Den Haag. HILVERSUM. 4 Oct. Voor sportleider. Geëx. gesl. 1 cand., nl. de heer H. Hoekstra J. 2 cand., nl. de heeren i Den

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2