Jlieuuir friitsiljr (Hmmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD Rechtzaken. ABONNEMENT! t*er kwartaal In Leiden en In plaat- tan waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per prist 2.35 portokosten. Pe; week ƒ0.18 Voor hei Buitenland bij wekelijk- iche tending n 4-50 6u dageiijksche tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 4087 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 ^lke repel meer 'tgez. Mededeelingei. van 15 regels Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan i bureau wordt berekend t n 14e Jaargan^ bestaat uit VIER bladen egiepen het Zondagsblad NIET ZONDER FANTASIE De plechtige opening der Staten-Geroraal en daaraan gepaard de Oranje-Dinsdag, heeft nok in 't buitenland groote belangstel ling gevonden Er zijn door de buitenland- sche pers conclusies getrokken, welke we gaarne onderschrijven; doch de beschou wingen waren ook niet vrij van fantasie. Een zeer enthousiast artikel schreef dc correspondent van de Niederrheini- sche Voikszeitung. Weldadig doet het aan, hoe de schrijver het thema behan delt, dat hij aan 't slot ongeveer als volgt omschrijft: „De Koningin had haar Volk weergevonden en het Volk zijn Koningin" de Oranjebanier waait weer over het her boren Holland. Ook dit is niet zonder overdrijving, want ons volk had zijn Koningin niet verloren; de band was niet losgerafeld; slechts voel de de groote meerderheid als bij intuïtie, dat het gewenscht was om thans eens duidelijk te demonstreeren hoe nauw Ne derland en Oranje ook, ja juist in crisistijd .verbonden bleven. Maar te ontkennen was niet, dat ons flegmatisch volkskarakter tot heden te slap had gereageerd op het on- en anti-nationale gedoe van revolutionaire groepen. En daar om kon doze journalist schrijven: „Oranje! Dat woord brandt in alle harten; Oranje, die „verve" kleurt alle straten en huizen". En hij mocht er aan toevoegen: „Een jaar geleden moest zich de Koningin door betaalde huurlingen van Moskou laten beleedigen; en heden? Het volk begint zich te bezinnen. Waar een vorig jaar drie, vier rijen stonden, daar waren er nu veertig, vijftig;' waar een vorig jaar rauwe kreten klonken, daar daverden heden moedig en yroolijk nationale liederen." Zóó is het inderdaad. Het nationale be wustzijn van ons volk openbaart zich heden ten dage krachtiger en demonstratiever. dan in jaren het geval was. Maar bedenkelijk gaat de schrijver in het Duitsche blad fantaseeren, als hij zijn lezers diets wil maken, dat het strijdlied der fas cisten langs de rijen daverde en wanneer hij de ontmoeting zoowel van de Koningin als van minister Colijn met de nationaal- socialisten idealiseert. Veel, van hetgeen daarover verhaald wordt, moeten wij naar het rijk der fabelen verwijzen. Dat minister Colijn onvrijwillig de parade der nationaal-socialisten „aan vaarden" moest, en dat hem „donderend" in de ooren klonk; „Wij willen zwarte hemden dragen. Hi, ha, ho!", wij meenen, dat dit alleen in de verbeelding van den schrijver bestaat. Echter, hij had deze entourage noodig om de Koningin te laten mijmeren over „de vele uren, die in 't bestoven Parlement ver knoeid zijn en nog verknoeid zullen wor den; de inhoudlooze redevoeringen en fra sen, welke men daar moet aanhooren". Of, zoo vraagt de schrijver, dacht Zij aan de tijd, dat ook hier de man komen zal, die de vele woorden haat, die leeft om te handelen en het parlement wegvegen zal? Wij weten het niet, doch dat deze tijd spoedig komen zal dat weten wij wel. Aldus: de Duitsche lezers' moeten gcloo- Ven, dat in Nederland spoedig de dictatuur zal komen. En de man er voor is al aange wezen. „De sterke man van heden en de van ongebroken strijdlust bezielde overwin naar van morgen." Maar die man is Colijn en niet een der vele leiders der fascisten. De schrijver gooit hiermee zijn eigen redeneering over boord; want Colijn i s geen fascist en zal het ook nimmer worden. Daarom ook concludeeren wij: „een mooi artikel, maarniet zonder fantasie" ANTI-ANNEXATIE-SUBSIDIE Dat Rijswijk wèl en Voorburg niet onmid dellijk na de persberichten over de afge ketste annexatieplannen feest heeft gevierd, schijnt een deel der pers tot de conclusie te leiden, dat Voorburg minder op het behoud van zijn zelfstandigheid gesteld ia Het enthousiasme, waarmee gisteravond aan de goed-voorbereide feestviering is deel genomen door heel de burgerij kon het be langstellenden wel anders leeren. Evenals het feit, dat de raad, enkel met de stemmen der soc.-democraten tegen, een subsidie f 250.— voor de feestviering toestond. We hebben een stil vermoeden, dat Ged. Staten van Zuid-Holland hoezeer ze te genwoordig „op de penning zijn", voor zich zelf en voor de gemeenten reeds hun voorloopige, officieuze goedkeuring aan dit subsidie hebben verleend. Het schijnt dat de r.k. Tijd hiertegen ernstig bezwaar heeft, en daarom nadruk kelijk wijst op het besluit van de Kroon, die' dezer dagen ongegrond heeft verklaard het beroep van den gemeenteraad van Houtliem tegen de beslissing, waarbij Gede puteerde Staten van Limburg hun goedkeu ring onthielden aan een wijziging van de begrooting dier gemeente, die bedoelde, f 5U0 uit te trekken voor het inwinnen van ad viezen inzake grenswijziging der gemeente en f 200 subsidie te geven aan het anti annexatie-comité. De Kroon overwoog daarbij, dat de belan gen eener gemeente bij een voorgestelde grenswijziging naar behooren beschermd zijn door de daarop betrekking hebbende bepalingen der Gemeentewet en dat het der halve niet op den weg van een gemeente kan liggen uit de gemeentekas steun te ver- verstrekken aan een comité van particuliere personen, hetwelk ten doel heeft actie te voeren tegen de aanhandige plannen tot al- scheiding van een deel der gemeente en toe voeging van dat gedeelte aan een naburige, gemeente". Het een is niet het andere; en de T ij d herinnert er zelf aan, dat te Voorburg vroe ger reeds gelden beschikbaar zijn gestelci ('t was een bedrag van f 1UU0.—om actie le voeren. We gaan hierop echter niet ver der in, doch we wenschen tegen te spreken de opvatting van het blad: Niettemin sprak zich een belangrijk deel der burgerij vóór annexatie uit. Dit deel zou nog grooter geweest zijn, indien niet de katholieken bij de verkiezing van den „dubbelen raad" in de onmogelijk heid hadden verkeerd te stemmen op een afgevaardigde der Katholieke Staats partij, die tevens voorstander der an nexatie was. Dat een belangrijk deel vóór annexatie was, is onjuist. En wanneer de roomsch- kath. voorstanders hun meening' tot gelding hadden willen brengen (zij zuilen het trou wens wel gedaan hebbenj, dan hadden zij daarvoor evengoed de gelegenheid kunnen vinden als de anti-revolutionairen, in wier kring de annexionisten toch zeker een zeer klein percentage uitmaakten, doch welke kleine groep zich wel kon laten hooren. Indien de Tij d critiek wil oefenen, dan zou het blad o. i. beter naar den Haag kun nen kijken; maar het zal nog beter doen er nota van te nemen, dat de Haagsche an nexionisten al sedert maanden ten aanzien van deze zaak „een lustelooze en berusten de houding" aannamen. Zóó iets van: we kunnen het moeilijk zeggen, maar gezien de tijdsomstandigheden betreuren we de hou ding der Regeering niet. De roode pers onthult ons niet alleen, dat in een, niet zeer vermaarde gemeente, op v ooi-stel van een sociaal-democraat een be sluit is genomen, waardoor het leven van de twee vrijz.-democratische ministers als... leden van Volksonderwijs gevaar loopt; zij verhaalt ook van een merkwaardige her oriënteering in deze vereeniging Immers, op voorstel van één der soc.-dem. leden zal het bestuur onderzoeken, wat ge daan dient te worden tegen die leden van „Volksonderwijs" die hun kinderen naar bizondere scholen zenden. We moeten de heeren toch wel ernstig waarschuwen voor de consekwenties van hun besluit Het verbaast ons werkelijk dat er leden zijn van Volksonderwijs, die hun kinderen naar een bizondere school zenden; doch, als dat waai' is, zij men voorzichtig met het nemen van maatregelen. Tot hiertoe had de vrijzinnige pers een vaste rubriek: „hoe dominé's en pastoors de arme ouders dwingen hun kinderen naar een bizondere school te zenden"; hei kon wel eens zijn, dat wij binnenkort een rubriek zouden moeten openen: „hoe vrij zinnigen ouders dwingen hun kinderen van de bizondere school te halen". Dit zou dus een vervolglioofdstuk zijn op de historie-beschrijving, hoe werkgevers en huisbazen afhankelijke arbeiders dwongen hun kinderen naar de openbare school te zonden. Het schijnt, dat Volksonderwijs weer in die richting terug wil. Andere tijden, andere zeden; maar ze worden er niet steeds beter op. BINNENLAND. DE INTERN. JEUGDHERBERG- CONFERENTIE Woensdagavond vond in Beethovenzaal te Bad Godesberg de begroeting plaats van de deelnemers aan de internationale confe rentie van jeugdherbergsecretariaten, welke van 4 tot en met 10 October alhier wordt gehouden. Mede namens de andere aanwezige lan den voerde Drs. H. L. F. J. D e e 1 e n, secre taris van de Nederlandsche Jeugdherberg- centrale te Amsterdam het woord. Spr. zei- de o.m. dat Godesberg en de Beethovenzaal wel de beste waarborgen bieden, dat deze conferentie voor alle landen resultaten z.d opleveren. Vast staat dat deze landen van Duitschland met zijn voortreffelijke jeugd- herbergbeweging en haar leiding leeren kunnen, van alles wat de heer Schirrmaun na jarenlange moeitevollen arbeid in dp Duitsche jeugdherberge* tot stand gebracht heeft. De andere landen hebben nog veel in te halen op het gebied van de dom- Duitschland voor de geheele jeugd tot stand gebrachte tehuizen, welke voor het welzijn van de geheele menschheid aanwezig zijn. COLLECTIEVE OVEREENKOMST BOUWBEDRIJVEN DOOR PATROONSBONDEN AANVAARD DE BONDSRAAD VAN DE CHR. BOUW ARBEIDERS AANVAARDT DE OVER EENKOMST MET 27—10 STEMMEN In hun ledenvergadering hebben de Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven in Neder land en de Ned. R.-K. Bond van Bouw- patroons het voorstel van hun bondsbestu- ren aanvaard tot het aangaan eener nieuwe landelijke collectieve arbeidsovereenkomst, waarin voor de groote gemeenten het loon met vier cent per uur zal worden verlaagd en voor de kleinere met drie cent. De totstandkoming van een nieuwe lande lij ke collectieve arbeidsovereenkomst is hiermede practisch verzekerd, aangezien verwacht wordt, dat ook de arbeidersbon den een en ander zullen aanvaarden Door Chr. Bouwarbeiders aanvaard Van de zijde van de Chr. Bouwarbeiders- bond vernemen wij het volgende: Onder presidium van de heer H. J. T e r- weij vergaderde gister de Bondsraad van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond te Utrecht tot het nemen \an een beslissing over het nieuwe collectieve contract. Het Centraal Bestuur beval deze voorstel len aan op grond van de overweging, dat een contractloos tijdperk ongewcnscht is. Uit de vergadering rezen echter zeer veel bedenkingen. Deze richtten zich niet allei tegen de loonsverlaging, maar tevens tegen de wijziging in de ziekte-uitkeering en de extra-verlaging, die voor een aantal plaat sen van werkgeverszijde is geëischt. Tenslotte werd met 27 tegen IC stemmen besloten om op de nieu we voorwaarden de nieuwe col lectieve overeenkomst aan te gaan. COLLECTIEVE OVEREENKOMST BOEKDRUKKERSBEDRiJF Partijen komen tot voorloopige overeenstemming Onder voorzitterschap van den heer J. H. van Lonkhuvzen te Zeist hebben vertegen woordigers van de werkgevers- en de werk- nemersorganisatiën in het boekdrukkers- bedrijf eenige weken te Amsterdam onder handeld over het afsluiten van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in verband met het eindigen van de thans geldende vereenkomst op 7 October a.s. Partijen zijn gistermiddag tot voorloopige vereenstemming gekomen. Voorts is besloten om het huidige contract voor den duur van vier weken te 'erlengen, teneinde inmiddels de redactie der nieuwe overeenkomst vast te stellen. Wat de overeenkomst bevat Nader vernemen wij, dat de 1 o o n c n van 2Ujarige en oudere werklie- denmeticentperuurzullen wor den verminderd. De loonen der machinezetters met 5 cent per uur. B ij de jongere gezellen wordt een afloopende schaal toege past. Het contract zal worden aangegaan voor den tijd van 4 Nov. 1933 tot April 1936. Het raam der bedrijfsgemeenschap blijft verder ongewijzigd. In het contract wordt ook nu weder de zoogenaamde Looncom- missie opgenomen, welke in den duur van het contract kan worden saamgeroepen, wanneer de indexcijfers sterke verandering aangeven. De afgevaardigden der patroons- en der werkliedenorganisaties hebben eenstemmig besloten de concept-overeenkomst bij hun ledenvergaderingen te verdedigen. AMSTERDAM DE BEREDEN POLITIE. Wordt uitgebreid. Naar het „Handelsblad" verneemt, wordt het aantal ruiters bij de bereden politic- brigade verhoogd van veertig tot 48. De re serve, bestaande uit 24 manschappen van het gewone corps, wordt opgeheven. DE STEUNREGELING AAN WERKLOOZEN De dubbel-uitgetrokkenen. Gistermiddag heeft het Bestuur van den Amsterdamschcn Bestuurdersbond mededee- llingen verstrekt betreffende de nieuwe rege- ling voor de z.g. dubbel-uitgetrokkenen, wel ke zal worden ingevoerd per 1 November a.s. Zooals bekend mag worden verondersteld is uitgetrokken iemand die de uitkeering i waarop hij uit het werkloosheidsfonds recht I heeft volledig heeft genoten. Dit loopt bij verschillende bonden nogal uiteen. Dubbel uitgetrokken is de gehuwde werklooze, wan neer hij na zijn kasu it keering 24 wek-u crisisstoun beeft genoten. Volgens de oude regeling bedroeg deze steun voor twee personen f 13.50, welke steun in den loop van eenige jaren is terug gebracht van f 16 via f 15 on f l»r-o v««- elk gezinslid meer werd een toeslag gege- van f 1.50 terwijl tevens een huurbijslag werd verleend tot een maximum van f 4.25. Volgens de nieuwe regeling werd de steun- basis met f 1 verlaagd tot f 12.50, de toeslag voor elk gezinslid wordt met 15 cent ver minderd, terwijl de maximum huurbijslag wordt bepaald op f 3. In de oude regeling werd in een gezin met kinderen, waar de vrouw werkt, vooi de eerste f 5 die deze verdient, niets van het steunbedrag afgetrokken. Met de nieuwe regeling vervalt deze bepaling, terwijl van alle verdiensten 2/3 bij het steunbedrag in aanmerking wordt genomen. Voor kinderen, die werken, werd bij de oude regeling een extra toeslag gegeven, voor het eerste kind f 1 en voor elk volgend kind 50 cent. Bij de nieuwe regeling zal deze extra toeslag voor werkende kinderen vervallen. Bij de oude regeling was een maximum uitkeering vast gesteld van f 22 50, volgens de nieuwe icge ling wordt dit f 19 voor onverzekerde» en voor de andere categorie f 19.50. Bovendien mae nooit meer dan 60 voleens tie rijks regeling van het loon aan uitkeering nut vangen worden, waaruit volgt dat met het inon tevens de uitkeering daalt. Dat het overgaan naar de te vormen groep dubbel-uitgetrokkenen voor de 9 10.000 gesteunden te Amsterdam - dit aan tal komt naar men ons mededeelde hiervoor in aanmerking zeer ernstig is, behoeft geen betoog. Bij het bestaande tarief is men uitgegaan van de basis f 13.50. n.l. f 10 voor het levens onderhoud van twee personen en f 3.5U huis. huur. Bij de nieuwe regeling zullen de steunbedragen met f 5 verdienste van de vrouw met ongeveer 25 verlaagd woi'den. Ook bij de uitkeeringen zonder verdiensten van de vrouw of zonder verdienste van kin deren worden deze bedragen naar verhou ding met een niet gering bedrag verlaagd, terwijl vooral het feit, dat de extra toeslag voor werkende kindoren bij de nieuwe rege ling vervallen zal, zeer ingrijpend mag wor den genoemd. Immers deze verlaging zal zeer zeker niet een prikkel zijn om te gaan werken, daar als bekend mag worden ver ondersteld, dat het overgroote deel der werkloozen zit te springen op werk, wt het niet is. Men verzekerde ten slotte, dat zeer goed hegrepen werd de moeilijkheden en de fi- nancieele zorgen en problemen van de over heid, doch men kon zich niet vereenigen met deze nieuwe regeling op het gebied van werkloozensteun, welke zoo ingrijpend is en groote nadeelen zullen berokkenen aan de betrokkenen, die toch reeds de toekomst met zorg tegemoet zien. AUTO-ONGELUK Gistermorgen om 11 uur werd op de Jacob van Lennepkade een man door een auto - reden. Met een wervelfractuur moest hij den overgebracht naar het Tesselschadezieven huis. EEN STELENDE NACHTWAKER In bewaring werd gesteld een 26-jarige nachtwaker, die op de Sloterkade een lij wiel had ontvreemd. Gemengd Nieuws. DE MOORD TE BENNEKOM IS JAN HOEK ONSCHULDIG Naar wij vernemen heeft Mr. H. Maten te Arnhem, die destijds de verdediging voerde in de bekende Bennekomsche moordzaak, eenigen tijd geleden een anoniemen brief ontvangen waarin de schrijver, die beweert zich in de om geving van Zeist te bevinden, betoogt, dat Jan Hoek onschuldig is en dat hij de schrijver van den brief de moord op mej. T. Koper- berg in de Bennekomsche bosschen heeft ge pleegd. De anonymus geeft in zijn brief die acht zijdjes lang is tal van bijzonderheden van de gebeurtenissen in den middag van den 27sten Februari 1930 in de bosschen ten Zui den van de spoorbaan Ede—Wolfheze. Hij be schrijft nauwkeurig langs welke paadjes en boschjes hij de beide verpleegsters achterna fietste, waarna hij ze ontmoette en vertelt tal van finesses over de wijze waarop hij den lust moord pleegde. De schrijver die zich zelf met „de gek betitelt betoogt in zijn brief met nadruk, dat Jan Hoek onschuldig in de gevangenis zit en dat hij zich verplicht gevoelt dit- mede te Wij vroegen Mr. Maten of hij veel beteekenis hechtte aan den brief. Hij deelde ons mede, dat in elke gerucht makende zaak dergelijke anonyme brieven heel gewoon zijn. Het merkwaardige van dit geval is echter, dat Mr. Maten drie jaar geleden toen de zaak-Hoek nog hangende was, eer. soortgelijken brief van denzelfden schrijver heeft ontvangen met eenzelfden inhoud als de tweede brief. Mr. Maten heeft dien brief destijds aan den Hoogen Raad overgelegd, die zooals men weet, het door Jan Hoek ingestelde cassatie-beroep verworpen heeft. Merkwaardig is ook, dat deze tweede brief te Ede gepost is, maar dat op het poststempel Apeldoorn stond. Het is tot nog toe een raadrsel, hoe dit er is op gekomen. Wij vernemen voorts, dat Mr. H. H. Roobol, te Arnhem, de zaak momenteel in handen heeft. Deze heeft Jan Hoek verleden week in de strafgevangenis te Leeuwarden opgezocht en hem den brief laten lezen. Jan Hoek kende den schrijver niet. Hy houdt echter nog steeds zyn onschuld vol. 'Mr. Roobol zal trachten materiaal te verza melen om een revisie-verzoek te kunnen dienen bij den Hoogen Raad. DE INBRAAK IN HET STATION TE MADE EN DRIMMELEN De rechtbank te Breda eischte tegen den Oostenrijker M. inzake inbraak in het station te Made en Drimmelen. in den nacht van 14 op 15 September, één jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. HET ONGELUK BIJ DE ONTGROENING TE UTRECHT De beide slachtoffers van het ongeluk bij de nntTi-oenine te Utrecht, die nog steeds r'leken te Utrecht verpleegd worden, n beterschap toe hoewel ze den eersten tyd og wel in deze ziekeninrichting zullen moeten hlijven. Hun toestand is nu van dien aard, tan beiden een voorloopig verhoor omtrent ïc nfcenomen. RELLETJES TE LONNEKER DOOR OPROERIGE VROUWEN Naar aanleiding van een vergadering van het z.g.n. Neutrale Vrouwencomité, verzamel den zich gistermorgen vele honderden vrouwen voor het gemeentehuis van Lonneker in de Hengeloschestraat te Enschedé, om te protes teeren tegen de schorsing van een tewerkge stelde in de werkverschaffing. Toen de burge meester van Lonneker weigerde de vrouwen te ontvangen, werd het zeer rumoerig. Het geheele rij verkeer werd gestremd en de Enschedesche politie stond voor de moeilijke taak de groote menigte vrouwen te verdrij ven, die ondanks alle aanmaningen weigerden uiteen te gaan. Tenslotte moest de politie tot hardhandige middelen overgaan, waarop een man de vrouwen aanspoorde, niet aan de be velen der politie gevolg te geven. De man werd daarop wegens opruiing gearresteerd en naar het in de nabijheid gelegen politiepost huis overgebracht. Korten tyd later verzamelden de vrouwen :h voor het posthuis, waar zij een dreigende houding aannamen. Zij eischten dat de politie den gearresteerden man zou vrijlaten. Ook een aantal mannen bemoeide zich met de zaak, zoodat de politie tenslotte genoodzaakt was de menigte op hardhandige wijze uiteen te dry- ven. Den geheelen morgen bleef het zeer rumoe rig in de binnenstad De vrouwen verzamelden irh steeds weer op verschillende punten, o.; Ee: rug. DE ONTPLOFFING TE MEDEMBLIK DE DADER BEKENT Inzake de ontploffing in het voormalige „Makkerhuis" te Medemblik, heeft de ver dachte Wilkins, die na geruimen tijd in het ziekenhuis te Hoorn, tengevolge van bekomen brandwonden te zijn verpleegd, daarna naar het Huis van Bewaring te Alkmaar was overgebracht, thans bekend deze ontploffing te hebben bewerkstelligd. Hij ge bruikte daartoe een groote hoeveelheid ben zine, met de bedoeling brand te stichten. Van justitieele zijde heeft men de definitieve verzekering gekregen, dat deze ontploffing geen politieke beteekenis heeft en alleen aan een ongelukkige samenloop van omstandighs. den is te wyten. Wilkins was als werklooze in den kost bij de familie Ter Haar, die hem steeds vrienc.e- lyk en goed behandelde, zoodat hy reeds lang naar een gelegenheid zocht deze mensehen aan geld te helpen. Toen hij steeds weer zag, dat de vrouw des huizes in moeilijke financieele omstandigheden verkeerdde, is hij wellicht ge ïnspireerd dooi den brand in den Rijksdag, op de gedachte gekomen het huis in brand te ste ken om de familie op deze wijze het verzeke ringsgeld te verschaffen. Te Ee (Fr.) is, zooals we reeds meedeelden, door een onderwyzer een aantal kinderen be smet met tuberculose. De onderwijzer was te voren werkzaam geweest te Eindhoven, Mur- merwoude en Dokkum. De onderwyzer reeds in „Sonnevanck" by Harderwijk opgeno men. waar thans 16 kinderen voor een pe riode van een half jaar worden verpleegd. Veertien worden thuis verpleegd. Het Handelsblad meent te weten, dat op Terschelling zich eveneens een dergelijk geval heeft voorgedaan. Daar betrof het de bijzon dere school te Hoorn, waar een onderwijzer veertien kinderen en het hoofd der school met t.b.c. besmette. Van deze worden tien kinderen nu in „Sonnevanck" en vier thuis verpleegd. Deze onderwijzer en het hoofd der school zyn nog steeds buiten functie. De gemeenteraad van de Friesche gemeente Achtkarspelen nam een voorstel aan, om ir verband met het voorkomen van open tuber culose bij onderwijzers de instructie van het onderwijzend personeel dusdanig te wyzigen, dat eventueel maatregelen zullen kunnen w< den genomen. Volgens bovengenoemd blad zyn wettelijke maatregelen in voorbereiding om het onderwij zend personeel ender medisch toezicht te stel len gedurende de uitoefening van hun beroep. In de wet ontbreekt deze verplichting, evenals die van een voorafgaand medisch onderzoek, tengevolge waarvan in vele plaatsen bij be noeming geen gezondheidsverklaring wordt ge- Voornaamste Nieuws. In het boekdrukkersbedrijf is overeenstem ming verkregen over een nieuwe collcctievw arbeidsovereenkomst. Een anonymus heeft een brief gezonden aan den verdediger van Jan Hoek. die eeni ge jaren geleden veroordeeld is wegens een moord te Bcnnekom. Hij noemt Hoek on schuldig en wijst zichzelf als den dader Het geval van besmetting van schoolkin deren met t.b.c. schijnt zich Dog meer ta hebben voorgedaan. Te Lonneker hebben zich relletjes voor- (blz. 2) it verhoor van Torgler is afgeloopen. Heden wordt Dimitrof verhoord In de zesde Volkenbondscommissie dient Frankrijk een resolutie in, volgens welke Duitschland zich verplichten moot den Jo den eenzelfde behandeling te garandeeren als de andere staten aan hun minderheden doen. Ernstige stakingsonlusten in Amerika. DRUIVEN-DIEVEN De Westlandsche druiven hadden een vijftal Rotterdammers naar deze streek zich aange trokken doen gevoelen. Aldus ondernamen zy een tocht vanuit de Maasstad, en passeerden Schipluiden. Toen kwamen zij tot de ontdek king, dat ook hier druiven groeiden en het ge zelschap vond het toen niet meer noodig zich verder te vermoeien en naar het centrum var druivenland te ryden. Mitsdien bezochten zy een druivenkas in den Harnaschpolder, var welk feit echter de eigenaar van den tuin on kundig bleef. Het wilde echter dat juist eer. politieman passeerde, die de belangstelling voor de druivenkas verdacht vond. ITet resul taat van zijn lemoeiingen was, dat het vijftal eerst naar het gemeentehuis te Schipluiden werd overgebracht. Nadat wegens diefstal druiven ieder van hen een proces-verbaal had ontvangen, zijn de Rotterdammers wet hun woonplaats terug gebracht DROEF TEEKEN DES TIJDS Te Oud-Alblas staat een kapitale hofstede geheel ledig. Ze is door den huurder verlaten. De koeien waren langzamerhand alle weg ge gaan en ten slotte ook het geheele gezin. In het hooiland is na den hooibouw nog geen vee geweest, terwyl de z.g. wallen nog nooit wer den gemaaid. JACHTOPZIENER MISHANDELD Men meldt ons uit Ede: Toen de jachtopzie ner-boschwachter Slagmolen tegen drie man nen, die in de bosschen onder De Ginkel aar het herfsttakken snijden waren, proces-verbaal wilde opmaken, stuitte hy daarbij op hevig verzet. De mannen grepen den jachtopziener beet, mishandelden hem en dreigden hem met een groote Duitsche, geladen revolver. Daarop namen zij de vlucht en verdwenen per auto ii de richting Arnhem. De politie uit Ede, die even later onder leiding van commissaris Hulsman ter assistentie arriveerde, is geslaagd de mannen in te halen en te arre steeren. Zy werden in voorloopige bewaring De man die Dollfuss aanviel. Oud-Minister Posthuma heeft de in het Holland Huis te Brussel georganiseerde Zuiveltentoonstelling geopend. (blz. 3) Vergadering van 6 pet. obligatiehouders der N. V. Holland Amerikalijn. Het Svndi- caatsvoorstel werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De heer Bron sing contra den heer Wierdsma. (blz. 9) Gister is het zestigjarig bestaan van het Geuzengesticht „Wilhelmus van Nassauen" te Utrecht gevierd. Het beek over Dr. Colij'n, door Dr. J C, Rullmann. He ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Meditatie: De geest der dienstbaarheid. De Dood, vers van Jacobus Bellamy, met een Aanteekening van P. v. R. Van boeken en schrijvers: Roe li en Stagger bespreekt Een meisje wacht, van J. Galsworthy. De kruiwagen, kort verhaal van Jo Kalmijn-Spierenburg. Van bonte dingen: Over het inmaken van boterdoor G. K. A. Nonhebel. Bij ons in Botakland, door M. A. M. Renes-Boldingh. Het bloemeneiland, geïll. artikel. Vervolgverhaal Langs kromme wegen, door K. Jonkheid. Dagboek van de familie Bcrkelmans. Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. gesteld, terwyl de revolver werd in beslag ge nomen. De aangehoudenen zijn de drie gebroe ders Kronenberg. Twee van hen T. en A. M. Kronenberg, zyn aflwrastig uit Ryswyk, de derde W. A. Kronenberg, woont te Den Haag. Zij hadden de herfsttakken willen verkoopen. Tn Maart j.l. werd in Culemborg een pam flet verspreid, volgens den inhoud uitgaan de van de C.P.H. of van haar afdeeling Cu lemborg, waarin eenige beleedigingen voor kwamen aan het adres van den burgemees ter van Culemborg, den heer IJ koestra. Aanleiding daartoe zou zijn het optreden van genoemde burgemeester, die liet den Communisten onmogelijk maakte in die gemeente openbare vergaderingen, optoch ten en dergelijke te houden. Met het verspreiden dezer pamfletten haa zich bezig gehouden J. T., lid der C P.It. Deze zaak diende Donderdag j.l. voor de Arrondissements Rechtbank te Tiel. Dc Of ficier van Justitie eischte tegen beklaagde een gevangenisstraf van een week. Uitspraak over veertien dagen. De Amsterdamsche Rechtbank behandel de de strafzaak tegen den secretaris van de Onafhankelijk Socialistische Partij J. de Kadt, die zich te verantwoorden had, ver dacht van opruiing tegen het openbaar ge zag. In de dagvaarding is ten laste gelegd, dat hij in de maanden Februari 1933 en Maart 1933 in een geschrift in het openbaar heert opgeruid tot gewelddadig optreden tegen het openhaar gezag en de Nederlandsche matmz-'n mi soldaten heeft opgeruid tot op zettelijke ongehoorzaamheid of feitelijke in subordinatie, al dan niet met voorbedach ten rade uitgevoerd. In de tweede plaats is opruiing tot muiterij ten laste gelegd. Do officier van justitie eischte vijl maan den gevangenisstraf wegens opruiing. De verdedigster beweerde, dat de druk persvrijheid en de vrije nieeningsuiting moer en meer in het gedrang komen. Zij drong op vrijspraak nan i Verd. zette de bedoeling van het manifest, dat verzet tegen de overheid predikte, uit- Uitspraak 19 October a.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1