DONDERDAG 5 OCTOBER 1933 "H/VEEDE BLAD PAG R STADSNIEUWS LEIDSCH CRIMINOLOGISCH INSTITUUT VOORDRACHTENREEKS GEOPEND Gisteravond is in het Pharmaceutisch- toxiologisch laboratorium der Universiteit de voordrachtenreeks, die op het pro gramma van het Leidsche Criminologische Instituut voor den cursus 10S3—'34 staat, begonnen. De \»orzitter, prof. dr. G. van Itallie heette in zijn openingswoord den rector-magnificus, prof. Van Blom, die dezen avond tegenwoordig was, welkom en sprak zijn vreugde uit over het feit, dat niet slechts talrijke studenten, doch ook vele juristen leden van de Rechterlijke Macht en advocaten apothekers en eenige medici van hun belangstelling in de criminologische wetenschappon hebben blijk gegeven, door voor dezen cursus in te teekenen en dan ook dezen avond aan wezig te zijn. De sprekers hopen, zoo zeido prof. van Itallie, dat de toehoorders door het steVn van vragen en het te berde brengen van vraagstukken, die een nader onderzoek verdienen, tot het welslagen van deze voordrachtenrceks zullen bijdra- gea Voordracht van prof. mx. J. M. van Bemmelen. Prof. mr. J. M. van Bemmelen sprak ver- volgens over de beteekenis van den des kundige in strafzaken. Spr. begon met een citaat uit het Leerboek der Geregtelijke Geneeskunde van A. Moll uit 1825, waaruit blijkt dat destijds reeds vijf bezwaren ge voeld werden, die thans nog bestaan: „on voldoende voorlichting op het gebied der gerechtelijke geneeskunde aan de Universi teit, onvoldoende kennis van medici en Juristen op dit gebied, het ontbreken van officieele deskundigen, onvoldoende bezol diging der deskundigen en het feit, dat nog steeds deskundigenwerk wqrdt ver richt door personen, die daarvoor vol doende ervaring missen. Spr. is er van overtuigd, dat deze bezwaren, die reeds 6edert meer dan een eeuw bestaan niet van vandaag op morgen uit den weg zullen worden geruimd. De deskundi^enverklaring geeft, spr., aanleiding tot te krasse uitingen, wanneer ze beoordeeld wordt op hare waarde als bewijsmiddel. Volgens sommigen is ze de bron van alle rechterlijke dwalingen, volgens anderen is ze het bewijsmiddel bij uitnemendheid. De waarheid ligt in het midden. Spr. zocht te scheidingslijn tusschen den getuige en den deskundige niet in de grootere zaakken nis van den laatste maar vooral in feit dat hij redeneert en derhalve een deel van de taak des rechters op het gebied der redeneering in het vonnis overneemt De vraag die vervolgens door spr. wordt beantwoord is in hoeverre de rechter bij zijn redeneering op eigen kennis en erva ring mag bouwen, in hoeverre hij hier steeds deskundigen noodig heeft Spr. wijst op het onderzoek van Dr. Freidr. Stein uit 1893 die reeds toenmaals drie stand punten onderscheidde: le, dat de rechter alleen juridische kennis ten beste geeft en overigens steeds op deskundigen en getui gen afgaat 2e. dat de rechter ook gdbrudkt voor hot bewijs döe ervaring en kenmris, die hij even goed ails ieder aaïder ontwikkeld mensoh beait; 3e. dmt de rechter adle kenjiis die hij bezat bijzondere af aJgemeene aanwendt zoo zulks noodig ie. De vraag is dan edhter nog in boeverre hij den deskundige mag udtedhakelen zelfs tegen diens meening mag ingaan. Spr wijst er op dat de rechter daarbij twee groote prnoipes in acht moet nemen: a. de onmiddellijkheid der bewijsvoering, zoodat steeds ter tereohtztting zal moeten' blijken, waar de rechter van plan is eig*ii kennis in te schakelen; b. de eiech dat de rechter wil hij eigen kennis of ervaring gebruiken moet zorgen, dat deze is op de hoogte van den stand der huidige wetenschap, laatste is een zeer zware eisch. Spr. hoopt dat de cursussen van het Leidsche Crimi nologische Instituut op den dluiur er tot« toe zmilen kunnen bijdragen, dat de rech ters aa nidiezen eistih kunnen beantwoordei Voordracht van rof. Dr L. van Itallie Nadat sipr. enikeQe belangstellende vra gen had beantwoord, heeft rof. Dr L. van ItaJüie zijn voordrachten over vergiften be gonsnen met een beschouwing omtrent het geen onder een vergift moet wor-ien be schouwd. Het wetboek van strafrecht geeft een definitie van een dergelijke stof. Een verkx-iring daarvoor is genoegzaam af te leden uit dat, wat de spreker mededee'Ge Het zijn n.L de omstandigheden, die tot ver giftiging met een bepaalde stof leiden. Im mers een en dezelfde stof kan als genot middel, geneesmiddel en vergift optreden, pit werd door eenige voorbeelden verduide lijkt Op het tot stand komen eener vergifti ging zijn van invloed o.a. de dosis, de con centratie, de tijd van inwerking op het lichaam. Daarnaast treden op den voor grond de meer of minder snelle resorptie en de verwijdering der giftige stof uit het lichaam. De resorptie kan langs verschil lende slijmvliezen geschieden; verwijde ring uit het lichaam vindt plaats langs de organen der spijsvertering, de nieren, de longen, verschillende klieren, enz. Om schade te kunnen veroorzaken moet een vergift in een zekere concentratie in de organen aanwezig zijn. Vindt snellere elimineering dan opname plaats, dan wordt de toxische dosis niet bereikt In het lichaam kunnen de vergiften tal van om zettingen en bindingen ondergaan. Dit is ook de reden, dat bij' de opsporing van vergiften in sommige gevallen niets of weinig moer van het vergift wordt terug gevonden ofschoon dit toch aansprakelijk moet worden gesteld voor het intreden van den dood. Bij de beoordeeling van vergiftigingen moet ook rekening gehouden worden met de bij sommige personen aanwezige over gevoeligheid, bij andere met de immuniteit of wel de gewenning aan vergiften. Het slot dezer voordracht vormde een korte beschouwing over den aard der ver giftigingen en de consequenties, die uit de uitkomsten van chemisch onderzoek kun nen worden getrokken, met betrekking tot de vraag of een acute, sub-acute of chro nische vergiftiging in het spel is en ook wel of in een bepaald geval, vergiftiging meer dan eens heeft plaats gehad. Ook deze spreker beantwoordde aan het slot van den avond eenige vragen van toe hoorders. (Ongecorrigeerd CRISIS-COMITE LEIDEN ■De opbrengst van de collecte die op 3 Oct. gehouden is \oor bet Crisis-Comité beeft op gebracht 1.772.60 De auto van het Leidsch Gymnasium bracht op 174.85 terwijl de op brengst van de collecte uitgang Gehoorzaal Gabaretavond 120.8014 opbracht KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG 't Is altijd weer hetzelfde liedje. De socia listen spelen in de oppositie rustig en voor treffelijk de rol van arbeidersvrienden er probeeren listig het verantwoordelijke dee van den raad voor te êlellen als degenen die de schuld zijn van allerlei minder pret tige maatregelen, die door den nood der tij den noodzakelijk zijn geworden. Maandag bracht de heer Van Stralen de wijziging, die de Regeering voornemens is aan te brengen ln de steunregeling, op de proppen. Of B. en YV. niet van plan waren de Regeering van dit voornemen af te brengen? Zie hier d^ goede beurt tegenover de arbeiders. De wet houder, gesteund door den heer Wilmer, wees er op dat de wijziging voor het geheelc land geldt, niet voor Leiden alleen. Moet Leiden dan in haar eentje trachten de re geering van haar plannen voor alle gemeen ten af te brengen? Het geen gevolg gever aan de wenschen van de regeering staat ge lijk met het veroorzaken van eigen finan cieelen ondergang. Welk een ellende zou dat niet brengen voor de ondersteunde arbei ders? Neen, een betere beurt tegenover de arbel ders maakte wethouder Goslinga, die mede deelde, dat het gelukt was de begrooting voor '34 sluitend te maken, zonder dat het noodig zal zijn de salarissen te verlagen de belasting te verhoogen. Weliswaar nieuwe versoberingen en bezuinigingen uitzicht gesteld, maar het is intusschen prachtig resultaat van het financieel beleid van den Wethouder, dat hij het evenwicht in de begrooting op deze manier heeft weten te handhaven. Hoe zou het er met de begroo- ting hebben uitgezien wannper de soc.alis tische wenschen waren ingewilligd? De wer« loozen kunnen dankbaar zijn dat het finan cieel beleid aan zoo goede handen is toe vertrouwd. We zullen over deze kwestie verdei he zwijgen toedoen. De armzaligheid van het optreden van de socialisten in den Raad mag nu zoo langzamerhand wel als bekend wor den verondersteld. Maandag is ook de aanplakbordenkwestie behandeld. Ging de heer Wilbrink daar.uj niet wat al te ver in zijn beschuldigingen aan het adres van het college van B. en \v Men was het er in den raad algemeen ove eens dat enkele borden heter een ander plekje hadden kunnen krijgen, maar voor de motie van afkeuring was toch w erkelijk geen reden. De Wethouder zegde toe de zaak nog eens grondig te zullen nagaan. Als btj dit doet in overleg met de Commissie Tan fa bricage kan dé kwestie waarschijnlijk to' aller tevredenheid worden opgelost. Het was verstandig, dat de heer Wilbrink ten slotte zijn motie introk. Het had er allen schijn i, dat hij de eenige voorstemmer zou zijn eDat Ve verbouwing van de Meisjes H.B.S. zooveel meer kost dan aanvankelijk was ge raamd, deed in de Raad stemmen van afkeu ring opgaan. Begrijpelijk. Bij een goede voor bereiding had dit toch niet voor bej°even te komen. Een goede leer voor een andere keer. DE ARMENRAAD Gisteravond hield in het Nutsgebouw de Armenraad onder leiding van den voorzitter Pastoor G. A. Smit een vergadering. Het jaarverslag over 1932 werd vastgesteld Ingekomen was een schrijven van B. en W. van Leiden, waarin dit College den Armenraad in overweging gaf de begroo ting voor 1934 te wijzigen met het oog op de aanstelling van personen in vasten dienst. Besloten werd aan het verlangen van B. en W. te voldoen. Van mej. C. Verheij van Wijk was bij hei bestuur een schrijven ingekomen, waarin zij meedeelde wegens gezondheidsredenen te moeten bedanken als lid van het bestuur. De Voorzitter deelde mee, dat het bestuur met leedwezen van dit bericht had kennis genomen. Mej. Verheij van Wijk heeft \ele jaren lang met groote toewijding haar.taak in het bestuur vervuld; aan haar adviezen werd steeds groote waarde gehecht. In de vacature werd gekozen mej. D. RL J- Loe- bergh. Bij de rondvraag deelde mevr. M. Kok .an Bladeren mee, dat regentossen van het Fonds voor Vrouwen Kraammoeders (in den volksmond „Goemoer" genaamd) hebben be sloten bij wijze van proef voorloopig luior- goeri te verstrekken aan daarvoor in aan merking komende gezinnen bij de geboorte van het tweede kind en volgende kindeten. terwijl tot dusverre het gebruik was, dai eerst voor het derde kind en volgende een uitzetje werd verstrekt Mevr. E. van der LaanClaessens merkte naar aanleiding daarvan op, dat de Vereeni- ging van de H. Elisabeth tegenwoordig wei reeds bij de geboorte van het eerste kind luiergoed geeft LEIDSCHE SCHIETVEREENIGING „WILLEM TELL". Voor het einde der zomeroefeningen te Katwijk heeft bovengenoemde vereen, de jaarlijksche onderlinge wedstrijd gehouden; de uitslag luidt als volgt: Pers. baan, max. 50 p.: L. de Witt 48 p., v. Zijll 46 p., W. Alphenaar 45 p., W. Werkhoven 42 p. st 47, W. Verboom 42 p., H. Brouwer Jr. 40 p., H. Brouwer Sr. 39 p., H. Hotze, W. Derogee, A. v. Brussel. J. C. G. Vrije baan, max. 60 p.: L. de Witt 60 p., H. Hotze 58 p., W. Alphenaar 57 p., A. v. Zijll 56 p., W. Verboom 55 p., A. v. Brus sel 54 p. Rozenprijs: L. de Witt Kampioen baan, max. 100 p.: L. de Witt 98 p. PAARD OP HOL Kranig optreden van een agent Hedenmorgen is in het Noorde'inde een •>aard, gespannen voor een miedkwagen van v. N. en bestuurd door d67-jarige v. d. K. plotseling op hol geslagen. Op d© ver keerspost op het Kort Rapenburg stond de agent A. B. Straathof. Het paard holde langs hem heen de Breestraat op. Terzelfder tijd kwaal uit het Noordeinde Mr. N. T. met zijn auto aangereden. Op de treeplank van deze auto is Straathof het hollende beest achterna gegaan. Bij de Stadsgehoorzaal wist auto langs de wagen heen te schieten. Toen is de agent van de auto gesprongen en heeft het paard met behulp van zijn sabel tot stilstand gebracht. Hij kon echter niet verhinderen dat een burger en een agent van politie werden omver gereden. De burger kreeg de wagen over zich heen, maar kwam ca' wonder boven wonder met eeni.'ige schram men af, evenals de agent. Straathof heeft het paard achterover ge drukt waarna het spoedig was gekalmeerd. Door het kranig optreden van den agent zijn waarschijnlijk ernstige ongelukken voorko men. Er heersohte onder het publiek op de Breestraat groote opwinding. De bestuurder van den wagen was op de bok blijven zit ten flinke oude kerel en had getracht het paard in bedwang te krijgen. Er was echter een riem van het kopstuk gebroken, zoodat zijn pogingen niet slaagdien. WINKELWEEK-PRIJZEN Morgen zullen in de etalages van de win keliers die aan de Winkelweek hebben deel genomen de nummers bekend gemaakt wor den, waarop de prijzen van de bonnen-re clame zijn gevallen. 40-JARIG JUBILEUM Heden herdacht dn hoer G. van der Lelie den dag waarop hij voor 40 jaar als deken wever in dienst trad bij de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen dekens vh. J. C. Zaal berg Zoon. De jubilaris werd toegesproken door de Directie terwijl hem een geschenk onder couvert werd overhandigd. Daarna werd de jubilaris gehuldigd door het gezamenlijk person col en werd een cadeau en bloemen aangeboden. WAARSCHUWING De Commissaris van Politie te Leiden waarschuwt tegen het koopen van loten Ln loterijen, waarvoor de vereischte toestem ming niet is verleend. Op de loten moeten duidelijk leesbaar zijn door welke autoriteit en de datum van het besluit, waarop de toestemming is verleend. Deze waarschuwing is noodig gebleken, daar zich den laatsten tijd in Leiden per sonen ophouden, die trachten loten aan den man te brengen in eene loterij, waarover de vereischte toestemming niet is verleend en welke loterij niet bona-fide is. SCHAAP VERMIST Ten nadeele van J. d. N. wordt uit de weide een wit schaap vermist. TEGEN EEN BOOM De 22-jarjge J. A. L. uit Opdam is op den Rijnsburgerweg met zijn f ets tegen een boom gereden. Hij kreeg een hoofdwonde en is door den E. H. D. verbonden. RIJWIELDIEP Door de Loiiderdorpsche politie is aange houden de 19-jarige v. L. die op 3 October fiets heeft ontvreemd in onze stad K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. WUzIgIng. 4 Oct Leidsche Melkinrichting e Toekomst voorheen J. Prins, Leiden, Hooigracht 41. Bijv. uitgeoef. bedr.: banket bakkerij. 4 Oct. Naamloooze Vennootschap Stoffen handel, voorheen gedreven onder den naam De Wereld-Bekende A. van Dam. (f), Lei den, Botermarkt 10, hoofdz.: Haarlem, Gr. Houtstraat 8. Vest. lil.: Leiden. Haarlem merstraat 99. 4 Oct F. Jansen, Lelden, Uiterstegracht 149, winkelier en grossier in schoonmaak artikelen. Overl. E.: F. Jansen, dd. 22 Sept 1933. Wijz. handelsn. in: Firma F. Jansen N. E.: Wed. M. Jansen-Verhoeven, Leiden. 4 Oct N.V. Hollandsche Bouwstoffenhan- del Habe, Leiden, Wasstraat 2. Uittr. Comm.: J. J. van. Baak-Holtz, Leiden. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C \Jo Boer—Piket 2 z W van Delftde Jong: d.; P J Zwanenburgde Bolster "I v d Beekv d Linden z.: J H nomui— Lubbe z <3 Hol—Been z.\ M Laterveer— GEHUWD: J Th H Hakkaart en A M A Kiel A Hendrlka en C M VelthulJson; G J de Regt M P Versluüs; W J Verhage en G J Frentop; G P ONDERTROUWD: J G H Boyrtmane van Es 26 j.; H W Oudshoorn 25 J Dissel. en E M S ALPHEN AAN DEN RIJN Uit den Omtrek ALKEMADE VLEESCHKEURING In den loop der maand September zijn ter secretarie aangegeven de volgende slachtm Bedrijfsslachtingen: 16 runderen, 23 varkens en 2 schapen. Huisslachtingen: 1 geit Noodslachtingen: 5 runderen, 1 gras- kalf, 7 varkens, 5 schapen en 1 geit. Aan keurloon werd ontvangen 249. AARDAPPEL-ORGANISATIE Tot controleur-kantoorhouder der Gewesto lijke Aardappelorganisatie in district V is benoemd de heer N. Bakker Hz. te Roe lofarendsveen. Genoemde heer houdt kan toor in perceel B 505 aan den Langenweg nabij de Fransche Brug iederen werkdav van 94 uur en des Zaterdags van 912 Voor alle zaken de aardappel-organi satie betreffende gelieve men zich tot den heer Bakker te wenden. NOORDWIJKERHOUT REGISTRATIE TUINBOUWBEDRIJVEN Het bestuur der veilingvereen. de Een dracht houdt in haar veilinglokaal te P. G. Brug op Zaterdag 7 October van 47 en Dinsdag 10 October van 68 uur nogmaals zitting voor het registreeren van bedrijven, die groenten, fruit of vroege aardappelen voor den verkoop hebben geteeld. Deze re gistratie geldt voor ieder, die deze produc ten heeft geteeld en woonachtig is in de gemeenten Noordwijk, Noordwijkerhout Voorhout, Sassenheim, Lisse of Hillegom. ROELOFARENDSVEEN AANRIJDING Gisteravond omstreeks half zeven werd de groentenhandelaar A. Bocxe aangereden door een vierwielig motorrijtuig, bestuurd door P. Heemskerk. Deze aanrijding, welke juist plaats vond op de brug nabij de wo ning van P. van Rijn had tengevolge, dat Bocxe, die een vierwielige bakfiets voort duwde, geladen met aardappelen, zoodanig aan beide beenen werd gewond, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De schuld van deze aanrijding is geheel te wijten aan de bestuurder van het motor rijtuig. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. NED. HERV. EVANGELISATIE TE OUDSHOORN HERDENKING 25-JARIG BESTAAN Woensdagavond werd in het Evangelisa- tiegebouw te Alphen aan den Rijn (ITooft- straat) herdacht, dat voor 25 jaar deze Evangelisatie gesticht werd. Ook van ker kelijke zijde bestond voor deze herdenking veel belangstelling. To half acht verzocht de voorlezer te zin gen Ps. 651 en 2 en las daarna Ps. 27. Na gebed van den voorganger, den heer A. J. Dekker, hield deze de herdenkingsrede. Rede van den heer Dekker Als wij vanavond en in een zoo bijzon dero ure zijn saamgekomen aan deze plaats, aldus spr., dan deden wij dit met redenen van stille verheuging in onze harten. Ik zou bijna zeggen: „Met een feeststemming in het gemoed". Met ernst hebben wij ons al- gevraagd: „Is daar nu eigenlijk wel aan leiding toe?" En dan na eenig nadenken moet het antwoord op die vragen onbe twistbaar „neen" luiden. Immers het sim pele feit van onze aanwezigheid in dit be scheiden gebedshuis spreekt er ons reeds in duidelijke bewoordingen van, dat wij niet zijn kunnen waar wij wezen moesten en zoo gaarne wezen wilden. Wie dat niet afet of mogelijk niet zien wil, die heeft al zeer kwalijk het ideaal begrepen, dat de pioniers dezer stichting voor oogen stond, toen zij vóór 25 jaar tot dezen arbeid de hand aan den ploeg hebben geslagen. Dat de diensttijd echter tot een 25-jarige zou uitdijen en dat het sein tot ontwape ning dan nóg niet kon gegeven worden, is stellig iets wat zij hoogstens gevreesd, maar toch zeker niet gehoopt hebben. Dit neemt evenwel niet weg, dat er voor dit te- samenzijn overvloedig reden overblijft. Niet in uitbundig feestgedruisch, doch wèl in stil gedenken. Niet om het werk van men- schen, doch wel om Gods daden te erken nen. Niet om rijen en namen en getallen op te sommen, die ons uitsluitend spreken van menschenwerk waaraan tal van gebre ken en tekortkomingen kijven, doch wel, om ons met den vromen dichter te verlie zen in het Woord onzer overdenking, dat wij voor deze ure vinden in Psalm 48 10: „O, Godl wij gedenken Uwer weldadig heid, in het midden Uws tempels". Deze gedachtenisstonde is belegd om te gedenken, de machtige weldaden des Hee- ren aan onze stichting sedert hare oprich ting, voor 25 jaren, aan haar bewezen. Om Zijn zegeningen ons in herinnering te bren gen, die Hij uit Zijn milde Vaderhand ona schonk, sinds den tijd dat haar oprichters bij het jonge plantje met omhoog geheven handen nederknielden. Mannen heeft de Heere toen beschikt, die van den ernst dezer kwalijke toestand doordrongen, handen ineensloegen om onder beding van 's Heeren hulp en bijstand, naast het Huis dat de Vaderen tot gedachtenis van Gods Naam in lang vervlogen eeuwen gesticht hadden, deze tijdelijke verblijfplaats op te richten opdat de bazuin des Evangelies we derom ruischen mocht in de klankrijke to nen van een rijken Christus. Op het tijde lijke van deze verblijfplaats is U naar ons beste weten immer gewezen. Wat Jeruza- lems tempel voor David was, dat is het schoone bouwwerk der Vaderen te dezer plaatse voor ons. Maar zoolang wij naar s Heeren wijzen Raad en voorzienig bestel hier blijven moeten, dan willen wij: „Zijn weldadigheid gedenken .op deze vluchtheu vel". Hierna werd gezongen Ps. 484 e waarna de heer Dekker het welkom toeriep aan de afgevaardigden van de Geref. Kerk Hooftstraat; Chr. Geref. Kerk, Van Recde- straat; hoofd Chr. School, Hooftstraat, de heer W. T. v. d. Brink; schoolbestuur Chr School Hooftstraat; ds. Dekker, van Ernst (Gld.), vader vain den voorganger; den heei B. H. Beekenkamp, theol. student te Let- den; den heer Scherpenzeel, van Nieuwvcen, voorheen voorganger te Oudshoorn en be stuur Evangelisatie te Nieuwveen. Gelukwenschen waren ingekomen van B. en W. De burgemeester had persoonlijk den heer Dekker medegedeeld onmogelijk de zen avond aanwezig te kunnen zijn. Indien maar ecnigszins mogelijk, was hij gekomen Ook waren gelukwenschen ingekomen van de heeren D. Plantinga te Harmeien; ds. Joh. Stehouwer; ds. A. W. Yoors; ds. Odé. Koudekerk; jhr. E. L. W. Heuft, te Velzen, beroepen predikant te Ter Aar; hartelijk schrijven van den heer C. Hoogen- dijk, eerste voorzitter van de vereeniging; hartelijk diaadbericht van ds. Van Grieken, voorzitter Geref. Bond; gelukstelegram van ds. J. de Bruin en vele brieven. Twee brie ven werden voorgelezen, n.l. van prof. dr. H. Visscher, die verhinderd was wegens drukke werkzaamheden in het parlement en van ds. N. G. Veldhoen te Voorburg. Verschillende personen voerden nu het woord. Eerste spreker was de heer C. van Galen, voorzitter van de vereeniging; daar na ds. Dekker; vervolgens de heeren Bee kenkamp, namens zijn moeder; D. van Leeuwen (Chr. Geref. Kerk); W. T. v. d. Brink, Scherpenzeel, Nieuwveen en J. P- Bos, namens het schoolbestuur. Voorganger en bestuur werden hartelijk toegesproken en zegenwenschen geuit. De heer Dekker dankte met een kort woord en hoopte op de vervulling van de zegenwenschen. Op verzoek van den heei Van Galen werd den geliefden voorganger toegezongen de zegenbede uit. Ps. 134. De genoodigden hadden daarna met net bestuur een samenkomst in de kerkeraads- kamer. DIEFSTAL? Vermoedende, dat dit van diefstal afkom stig is, werd gister door de politie in Den Hoorn uit den Rijn een henzinevat opge vischt. Tot op heden is echter omtrent de herkomst en hoe dit tor plaatse voormeld te water is gekomen niets bekend. VERKOOPING Bij de gister ten overstaan van den no taris jhr. G. J. Stoop in hotel „Centraal" ge houden verkooping werd de bloemisterij van de firma v. Deuren en Co., gelogen te Alphen aan den Rijn, aan de Ridderbuurt, RIJNSBURG groot 25.32 A., bestaande uit 2 kleine woon tor.*. huizen onder 1 dak. 2 houten schuurtjes, 1 GEREF. MANNEN VEREENIGING uroot warenhuis met 4 kappen. 8 grooten- In verband met de Gemeentevergadering, deels aan elkander gebouwde kassen en 9 elke hedenavond zal plaats hebben, wordt bakken, alles met inbegrip van de daarin ergadering der Gereformeerde Mannen- zich bevindende verwarmingsirstallatie, he iliging uitgesteld tot Donderdag 12 nevens 2 koude bakken, u'tnm' ende teza- October, alwaar dan het onderwerp vooi men ongeveer 100 M2. beplant gs^ppervlak- deze vergadering bestemd, zal worden be- te, vorige week in bod gebracht op 5100, handeld, I door den heer A. Vis Jr. q.q. niet afgemijnd KATWIJK AAN ZEE CHR. HAND. en INDUSTR. MIDDENSTAND Aid. Katwijk. In Casa Cara werd een openbare vergade ring gehouden, waar de heer M. Keizer uit Dordrecht een lezing hield over „Collectieve verzekeringen." Nadat de voorzitter, de heer C. van Ton geren, met gebed geopend had, was het woord aan ctern heer Keizer, die begon met de menschen in drie groepen te rang schikken, nl. de groep der arbciiders, de groep der middenstanders en die van het groot kapitaal. In het loven zijn deze groepen niet streng gescheiden, in groote lijnen zijn de grenzen toch zeer goed waar te nemen. Als middenstanders vormen wij een volks deel van zelfstand ge mensohen meteen taak nuttig voor de volkswelvaart. Teruggaande op de historie, gaf Spr. een uitvoerige beschouwing over de ontwikkeling van den middenstand, die noch door het groot-kapitaal, noch door arbeidersorganisa ties zich zal laten ui'schakelen. De strijd om het bestaan kan niet indivi dueel gevoerd worden, daarom is organi satie van gebiedend belang. Niet slechts ge organiseerd, maar christelijk georganiseerd. Na deze beschouwingen kwam spr. aan zijn bespreking over „Collectieve verzekeringen" en stelde hierbij vost, dat de groote verzeke ringsmaatschappijen zich groepeeren bij het groot-kapitaal. Slechts op bepaalde voorwaar den willen zij een polis afgeven, waardoor de middenstand in een afhankelijke positie wordt geplaatst. Spr. is er van overtuigd dat het gros van de leden er nooit over gedaoht heeft, dat er over de polissen te onderbande len valt. Ons hoofdbestuur met de organisa ties achter zich heeft onderhandeling geknoopt met eenige groote assuranttemaat- schappijen. In 't blonder stond spr. stil bij de brand- assurantiemaatsehappijen en toonde door zeer veel voorbeelden aan, hoe de polisvoor waarden ten voordeele der middenstanders gewijzigd zijn. Spr. verklaarde nader, hoe het hoofdbe stuur in contact kwam met een viertal maat schappijen, waar men op beurspolis verze kerd is. De verbintenis wordt voor een be paald aantal jaren, gewoonlijk 5 aangegaan en loopt bij niet wederopzegging automatisch door. Als een gunstige bepaling is in de po lissen opgenomen, dat alle explosieschade eveneens wordt vergoed. Bovendien is voor al voor e;n plaats als de onze van belang, dat inboedels van logé's ook zijn verzekerd. Tot welk een teleurstelling de herbouwd- clausule kan leiden, werd eveneens door spr. uiteengezet, daarom is het een groote voldoening, dat wij de vaste taxatie in de voorwaarden hebben kunnen doen opnemen. Vóór de verzekering wordt aai wordt vastgesteld welke waarde het'te ver zekeren pand heeft. Ook heeft het bestuur onderhandeld over de premies, die veel lager zijn gesteld. Hierop volgde nog een bespreking van enkele maatschappijen en verdere gedachten- wisseling, waarna sluiting. PERSONALIA De heer S Siderius, onderwijzer aan de Herv. School IV, is met ingang van 1 Jon. 1934 benoemd aan een Chr. Mulo School te Baarn. M. S. G. Voor het toelatingsexamen tot klasse van „Mathesis Scientiarum Genitrix" te Lei den is geslaagd G. Bloot J.Rzn., tot do 3e klasse G. de Best Azn. PROEFTOCHT „JAVA" Maandag heeft de motorlogger „Java" KW 159 van de N. V. Visscherij Mij. „Insu- linde" met den nieuwen motor de proeftocht gemaakt, die in tegenwoordigheid van ver schillende reeders en belanghebbenden uit visscherijkringen een uitstekend verloop had. Vanaf Rotterdam werd tot voor Kat wijk en terug gevaren, hierbij werd een snelheid van 10 mijl bereikt Het schip was oorspronkelijk uitgerust met een 60 P.K. hulpmotor, wat voor dit na genoeg 30 M. lange en 6.67 M. breede schip veel te weinig vermogen beteekende. Thans is het uitgerust met een 250—300 P.K. direct omkeerbare Deutz-Dieselmotor, die geplaatst werd door de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes. Het schip is inmiddels ter visscherij uitgevaren. OP HOL. Op de van Meiskade sloeg het paard, be spannen voor den groentenwagen van den heer W. v. d. P., op hol. Het werd in zijn loop gestuit door de draadomrastering van het Zeehospitium in de Meerburgstraat, en liep daardoor een bloedende wonde op, zoo dat de hulp van een veearts moest worden ingeroepen. VOETBAL. Zaterdagmiddag 5 uur speelt Katwijk I tegen L. R. C. II op het terrein aan den Cantineweg. KOUDEKERK CONCERT Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" al hier, directeur de heer J. van der Kaaij te Leiden, hoopt vanavond te half acht in de muziektent een openlucht-concert te geven. LISSE GOED GESLAAGDE KINDERFEESTEN De kinderfeesten, georganiseerd door de Lissesche Oranjevereeniging, zijn wederom op uitnemende wijze geslaagd. Een stralen de herfstdag heeft het feest der Lissesche jeugd als met gouden zonlicht overgoten. Des morgens waren allereerst de laagste klassen aan de beurt, die aan de kinderspe len met echt kinderlijk genot deelnamen. In optocht, voorafgegaan door trommelsla gers, togen zij onder groote belangstelling van het publiek naar het feestterrein. Daar aangekomen namen de spelen een aanvang onder leiding van het dag. bestuur, de heeren J. L. de Haan, N. Matthijs en C. Strik. Iedere groep stond onder leiding van een onderwijzer of onderwijzeres met een helpster. Vermakelijk was het de kleinen in hun spel gade te slaanl Dapper werd om de prijzen gestreden. Des middags was het feest voor de groo teren en de Ulo-klassen der verschillende scholen Voor hen waren weer andere spe len georganiseerd, die eveneens een uitste kend verloop hadden. Ook hier bleek dat de opzet uitnemend georganiseerd was. Een woord van lof is zeer zeker op zijn plaats aan het adres van bestuur en onderwijzend personeel. De schoolkinderen werden voorts nog iim onthaald op fruit en chocolade. De verschillende spelen hebben een gun stig verloop gehad. Een klein incident heeft :ich voorgedaan tusschen twee jongens die tegen elkaar opbotsten, doch dit geschied- do voor den aanvang der spelen en buiten de leiding van bestuur of peraoneel. BRAND IN DEN R. K. KERKTOREN Woensdagnacht om 12 uur werd een begin van brand geconstateerd in den R. K. kerk toren door den controleur van den cht- Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE Pr'vgramn 15.20 North Reg; 15.20—17.20 Kalundborg: 19.60 Brussel VI: 19 50afloop: Luxemburg veiligheidsdienst en den heer v. R. Do brand weer werd onmiddellijk gealarmeerd. De brand, die zich eerst ernstig liet aanzien, is geblusoht met een brandbluschapparaat uli „Huize Plus" en een straal op de waterlei ding. De brand is ontstaan door kortslui ting bij den motor van liet kerkorgel. Door dat de afwezige olie vlam vatte werden direct groote vlammen boven in den toren opgemeikt. Door tijdig ingrijpen i» veel voorkomen. BOTER-DISTRIBUTIE B)e distributie van goodkoope boter voor werkloozen zal deze week plaats vinden op Vrijdagavond van 7—7.30 uur in de Gem. Arbeidsbeurs. Thans komen ook gezinnen van 6 personen hiervoor in aanmerking, mits zij 13 weken ondersteund werden. WERKLOOSHEID Wederom is het aantal werkloozen stij gende in deze gemeente. HARDE HOOFDEN Twee jongens botsten op zoodanige wijze met de hoofden tegen elkaar, dat de één een neusbloeding opliep en de ander hei bewustzijn verloor. Per brancard werd nij vervoerd en onder geneeskundige behande ling gesteld. OEGSTGEEST ERNSTIGE AANRIJDING Op den Haaeschen Straatwég wérd de wielrijder W. Hijma, wonende alhier door een auto aangereden, bestuurd door F. E. wonende te Beverwijk. De wielrijder stak den weg over, zonder een teeken daartoe to hebbon gegeven. Hij werd van zijn rijwiel geslingerd en bleef met inwendige kneuzin gen op deu weg liggen. Een juist passeerende ziekenauto van de Annakliniek heeft hem op zijn verzoek naar zijn woning vervoerd. Vermoedelijk moet W. H. in het ziekenhuis worden opgenomen. AUTOBOTSING In i Geversstraat had een aanrijding plaats tusschen twee auto's bestuurd doe** w. C S. wonende te Leiden en R. R. wonen, de te Wassenaar. Beide auto's werden lich* beschadigd. Daar W. C. S. de schuld op zich nam, werd de schade onderling verrekend. RIJWIELEN ONTVREEMD Ten nadeele van W. M. v. d. B. en zijn echtgenoote werden hun rijwielen ont vreemd, welke zij op den openbaren weg, de Geversstraat hadden neergezet Het publiek wordt in hun eigen belang aangeraden hun rijwielen binnen te zetten en niet op den weg te laten staan. Het plaatsen van rijwielen op den openbaren weg is bij Algemeene Politie Verordening der gemeente Oegstgeest, verboden. VAN EEN AUTO GEVALLEN De 18-jarige W. F. V. is op den Endogees- terstraatweg van een vrachtauto gevallen en bezeerde zich zoodanig dat hij niet meer ken loopen. Daar hij in den Haag woonachtig was, heeft de politie hem met een auto over gebracht naar zijn woning. De bestuurder van de vrachtauto is onbekend gebleven. VAN WIE? Bij de politie zijn inlichtingen te beko men over twee handwagens, welke op den openbaren weg zijn gevonden. Inlichtingen bij de politie op alle werk dagen, van des voormiddags 9 tot 12.30 uur en des namiddags van 2 tot 5.30 uur op het gemeentehuis. SASSENHEIM EEN DEUGNIET Op een der scholen in deze gemeente was een leerling die voortdurend verzuimde. De ouders waren hiervan steeds onkundig. Overredingen of kastijdingen hielpen niets. Hij beloofde beterschap, doch vendel weer in zijn oude kivaal. Daar men vermoedde, dat de spijbelaar zijn tijd in „Ter Leede" doorbracht, werd besloten de hulp der politie in te roepen, en bij het eerstvolgend verzuim werd deze er dan ook van in kennis gesteld. In Ter Leede was hij niet te vinden, daan- toe ging hij te geraffineerd te werk. Door het blaffen van een hond van een der om wonenden, werd het spoor van den jongen gevonden. In een der opslagplaatsen op de Oost-Haven werd de booswicht gevonden en medegenomen naar het politiebureau, waar hij op verzoek van zijn ouders eenige uren in de cel werd opgesloten. Of het helpen zal? STUDIECLUBS A.s. Maandagavond wordt in Concordia een bijeenkomst gehouden vanwege de Chr. Besturenbond. Een spreker van het C.N.V. zal een»bespreking houden over de oprich ting van studieclubs voor sociale vraagstuk ken. Getracht zal worden ook hier een der gelijke club op te richten. ROTTERDAM AANBESTEDING B. en W. hebben gister aanbesteed de levering van rivier- en duinzand en de uit voering van grondwerken alsmede van eeni ge bijkomende werken, een en ander ten bo- hoeve van de uitbreiding van de algemeene begraafplaats Crooswijk en de doortrekking ran de Kerkhoflaan lang6 den verlengden Boezem tot aan de Crooswijksche brug. Ingeschreven was als volgt: Van ZaneD en Verstoep, Gouda 153.400; Van Nunen 166,339* J Verwater en Zn. Made 160.200: Jac. Koolhaas 178.700; H r-tsveld, Apeldoorn 159.740; Joh. en Ven, Made 160.400; A Dekker en Co Hillegersberg 166.980; G Verwaeil 176.051 P J v Hoof, Pernis 154.100; Van Spundt-r. Ridderkerk 168.600; P C Langeveld, Har- dlnxveld 164.900; P C Zanen, Haarlem 159.250; A Roovens en W de Wijs, Made 146.949 en 155.859; A J Istaa en C de Raade 174.000; C J v d Htvjve, Den Haag ƒ153.322; G v Herk. Nieuwerkerk a tl IJssel 169.550; J Boswegen 165.771; M v Vliet. Pernis en G. de Leeuw 161.854; Van der Zanden 157.998; W A de Waard, Lekker- kerk 171.758; A P Vol kar, Sliedfecht 163.500; Stolker en Knijff, Schiebrook ƒ147.000; Gebr Voormolen ƒ148.000; J van Alfen en A C de Graaf 171.079; Gebr v d tgaarden 178.300.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6