Algemeene Nederl. Zuivelbond DONDERDAG 5 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG VERLEDEN, HEDEN. TOEKOMST CRISISMAATREGELEN EN ZUIVELBEREIDING 'Gisteren hield de Algem. Nederl. Zuivel bond (F. N. Z.) tie Utrecht zijn algemeene Vergadering. Voor tot de opening over te gaan werd op voorstel van den voorz. een telegram van hulde, dankbaarheid en trouw aan de Ko ninklijke Familie gezonden. De voorzitter Dr. F. E. Posthuma Opende deze vergadering met een rede, waarin hij in een drietal hoofdstukken getiteld „het Verleden, het Heden en de Toekomst", achtereenvolgens schetste de omstan digheden, waarin de F. N. Z. na den oor log heeft verkeerd, zijn tegenwoordige positie en in den tijd die vóór ons ligt. Van 1918 tot 1921 'daalde het aantal der bij de bonden van den F. N. Z. aange sloten bedrijven van 538 tot 485. In 1921 werd in totaal 1286 mill. kg. melk verwerkt of gemiddeld per fabriek 2.73 mill. kg. Dit cijfer is na 1919 regelmatig blijven stijgen tot 1930, toen in 438 fabrieken 2226 mill. kg. of 5.1 mill. kg. per fabriek werd verwerkt. Hieruit blijkt een niet geringe groei en con centratie van bedrijven. Gewezen werd op het hervatten van de vroegere taak door de F. N. Z., het propa ganda maken voor zuivel in binnen- en bui tenland, het optreden bij het totstandkomen van handelsverdragen enz., het adviseeren aan de Regeering, bestrijding van veeziek ten, technische voorlichting aan fabrieken. Wat het „heden" betreft, de crisistijafaeze tijn we zegt spr. kerngezond ingegaan. Spr. wijst op de indeeling van het Crisis- xuivelbureau dat in het kort tot taak heeft, zich waar mogelijk te beijveren om va export van zuivel- en melkproducten onder de bestaande omstandigheden te redden wat er te redden valt. Spr. schetst vervolgens hoe door de regee ring een regeling is getroffen, waardoor een zoodanige heffing op de zuivelproducten, vnl. boter, gelegd wordt dat de binnenland- sche consument een prijs betaalt, die de noodzakelijke productiekosten der melk kan dekken. Daarenboven is er een evenredige belasting gelegd op de margarine en later ook op de overige spijsvetten. Onze organisatie heeft, aldus spr., ernstig gewaarschuwd tegen het menggebod en er op gewezen dat men ook op andere wijze resultaat kon bereiken n.l. door vrijwillige inkrimping van den veestapel, doch stelde zich op het standpunt, dat, alvorens men tot dieper ingrijpen van bovenaf in de pro ductiemiddelen van den boer overging, men eerst maatregelen tot beperking van den iargarineverkoop diende te nemen, daar dit het aanvullende product betreft, waar van de beteekenis voor Nederland een ge heel andere is, dan die der boter. Spr. is dan genaderd tot het derde deel van zijn betoog: „de toekomst" en vervolgt: betoogen in den zin van: eerst de margarine aan banden leggen voordat Gij de boeren dwingt hun productiekapitaal, te weten het vee, af te slachten, heeft niets geholpen. Het is dus zaak, goed te overwe gen, welke houding wij in de toekomst die nen in te nemen. Waar onze boterexport teruggedrongen is van 48 millioen kg. in 1927, tot 20 millioen kg. in 1932, mieen ik ook dat wij niet verder terug mogen. Met de kaas ligt de toestand eenigszins anders. Daar is de uitvoer van 97 millioen kg. in 1927 tot op 77 millioen kg. in 1932 teruggegaan. Een veel kleinere daling en in verhouding tot de boter is de exportprijs beter gebleven. Voor de kaas acht spr. de marktpositie door inkrimping wèl te beïnvloeden, omdat het hier een specifiek Nederlandsch product betreft, dat in zekeren zin een eigen markt Alles bijeengenomen gelooft spr. daarom niet dat gezien de omstandigheden, zooals zijn, de inkomsten van den boer gunstig beïnvloed worden door een sterke ver dering der melkproductie. Spr. is zelfs vast overtuigd van het tegendeel en vervolgt dan: Dit wil niet zeggen dat er geen aan leiding is tot een geleidelijke inkrimping van den veestapel, doch men late dit aan den boer ter beoordeeling, geen gedwongen inkrimping, zoolang men de margarine positie niet durft regelen. Spr. behandelt de mededeeling van den minister in dit verband. Wat wil de minister: de margarine op eerste plaats of de boter? Boter mengen met margarine blijft nadeel voor den boer. Noodig is deze m ging niet! We moeten redden wat nog te redden valt bij onze boterexport-relaties. Er moet ernstig gestreefd worden naar een regeling, die met den langen duur van de crisis re kening houdt. Ik ben niet in staat op mijn eentje die regeling te maken, maar willen wij niet een totale ontwrichting van produc tie en export, beide en in verband met elkander tegemoetgaan, dan moeten en wel zeer binnenkort er regelingen ge maakt worden, waarbij de rechten van alle producenten en alle exporteurs goed naast elkander geregeld worden. Meer meen ik, behoeft daarvan heden niet gezegd. Ziedaar, hetgeen ik wenschte mede te dee- len over het verleden, het heden en de toe komst van de coöp. zuivelbereiding in het bijzonder en van onze Nederlandsche zuivel- belangen in het algemeen. En nu heb ik nog slechts een wensch: Boeren, uit U en doel dat ook heden. (Applaus). Nadat door den secretaris eenige mede- deelingen gedaan werden omtrent aen bond, werd namens de Coöp. Friesche Zuivel fabriek te Leeuwarden door den heerY. K. n m i n g a een motie voorgesteld en na eenige toelichting en eenige bespreking aan genomen. Deze hield in, dat de algemeene vergadering van den F. N. Z. haar instemming betuigt mèt, en het dagelijksch bestuur, inzonderheid den secretaris dankt vóór al de actie, door het bestuur in de laatste maanden ontwik keld tot behoud van de positie van de boter tegenover de margarine, die door crisis maatregelen is verzwakt en tot bedacht zaamheid bij de voorgenomen veeopruiming en teeltbeperking. Spr. merkt op, dat zoolang we uitvoeren de prijs afhankelijk was van de interna tionale prijs der zuivelproducten. Heeft de Crisiszuivelwet het doel dat ze had, bereikt. Spr. meende van ja, al kleven gebreken aan de wet De richtprijs der melk is lang niet bereikt Spr. becijfert dat de gemiddelde prijs die is ontvangen, n.l. 4 cent, ook de prijs is, die de F.N.Z. berekende. Wij zijn dus met de maatregelen niets verder gekomen. De boterpositie noemt spr. geenszins zorg wekkend. Ook de margarinecontingentee- ring wordt behandeld. Wat de kaaspositie aangaat, deze kan niet ongezond genoemd worden, hoewel die zwakker is dan die van boter. De huidige consumptiemelkregeling schept naar inl. uiteenzet, een voordeelige positie voor boeren, die een taxe-contract kunnen afsluiten, den melkhandel (met inbegrip van de kooDers van consumptiemelk) en de industriefabieken in het consumptiemelkge- bied gedurende de zomermaanden, doch in een ongunstige positie zijn geplaatst de le veranciers van industriemelk in het betref fende gebied, terwijl ze groote ontevreden heid en venvarring schept in de grensge bieden, waar de eene boer een veel hoogc- ren prijs ontvangt dan de ander, hetgeen op den duur tot onhoudbare toestanden en het wegkwijnen van bedrijven zal. leiden. Een soortgelijke onhoudbare toestand be gint te ontwikkelen in de streken, waar de zelfkarnende boeren tusschen de leden der coöperatieve zuivelfabrieken verspreid nen. Becritiseerd wordt de gelijkmatige uitkee- ring van de 8 millioen guldens over alle koeien. Met de boter- en kaasprijzen staat het er droevig voor. Toch meent spr. dat wij met den uitvoer ïzer zuivelproducten moeten doorgaan. Ondanks de tegenwoordige depressie meent spr. dat wij het vertrouwen in de toekomst niet mogen verliezen. Spr. schetst dan de gevolgen, die een te rugdringing onzer zuivelindustrie tot enkel voorziening van het binnenland zou betee- kenen, nl. halveering der productie, waar door de plm. 900 zuivelfabrieken de helft harer waarde van toch zeker rond 100 mil lioen gulden zouden inboeten en de groote kapitaal-vernietiging door inkrimping van jaren tijds daalden de export uitkomsten met 138 millioen gulden of 61 procent. We moeten toch op export blijven werken. De Regeering moet daarbij helpen. Spr. zou hiervoor een speciale afdeeling aan het Departement van Economische Zaken wil len zien verbonden, daar de bestaande dien sten ongetwijfeld te zwaar belast en onvol doende toegerust zijn. Onze buitenlandsche landbouwconsulenten doen wel veel, doch er moet méér gebeuren. De C.Z.C. wil een deel der gelden besteden oor propaganda en om mogelijk exportge- bied te" zoeken. De Minister heeft geweigerd hij wil het geld gebruiken voor de toekomst, een stichting ten algemeene nutte, terwijl e het nu zoo noodig hebben. Wij zijn er dankbaar voor, dat de regee ring maatregelen tot leniging van den nood in het veehoudersbedrijf genomen heeft, doch wij hebben ernstige beswaren .tegen de wijze, waarop sommige dezer maatrege len worden uitgevoerd en betreuren het in hooge mate, dat de regeering geen grootere activiteit inzake de behartiging onzer be langen bij den export betoont en zelfs wei gert, het geld, dat voor de boeren bestemd is, ddórvoor en ter bevordering van den afzet in het algemeen te laten gebruiken. (Applaus). Een korte gedachtenwisseling volgde op deze rede, die overigens geen nieuwe ge zichtspunten opleverde. Door den heer Tamminga werd er op aan gedrongen dat Dr. Posthuma als voorzitter aanbleef. Op de vraag van den voorzitter aan den heer Wintermans, wanneer de f 5 per koe zal uitgekeerd worden, deelt deze mede. dat dit nog niet gezegd kon worden. Het is n.l. een juridische kwestie, die opgelost moet worden, omdat het waarschijnlijk is, dat deze uitkeering in strijd is met de wet en dus eerst wetswijziging noodig zal zijn. Wat zijn aftreden betreft, zegt Dr. Posthu ma, dat hij zich niet heeft laten wegrede- neeren. Hij zou den minister wel eens wil len zien, die hem wegredeneerde, 't Werk in het buitenland zou spr. blijven doen. Verscheidenen uit de vergadering brachten Dr. Posthuma hulde voor zijn arbeid. Hierna werd de drukbezochte vergadering gesloten. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE ONTGROENINGS-EXCESSEN In verband met het ongeval dat zich heeft voorgedaan bij de jongste ontgroening der staande leden van het Utrechtsche studenten corps, heeft mej. K a t z aan den minister Onderwijs gevraagd, of de minister van deel is, dat tegen dergelijke excessen, welke zich bij herhaling voordoen, langs anderen dan strafrechtelijken weg, opgetreden moet den en of de minister bereid is de noodige maatregelen te nemen teneinde het plaats heb- van ontgroeningshandelingen, waardoor leven of gezondheid in gevaar gebracht wordt, zooveel doenlijk in de toekomst te voorkomen. DE MAGISTRATUUR Het. orgaan van de Anti-rev. burgemeesters wethouders en secretarissen opent met een foto van de aankomst van burgemeester Mr. P. A. Schwartz en zijn familie in zijn nieuwe gemeente Maassluis. Ook in het redactio- neele gedeelte is aandacht geschonken aan dit feit; belangrijk voor persoon en gemeen te beide. Eveneens de v -an den b' t |P. A. -üuié'-m ROFFELRIJMEN» Even maar 't Is van de week de bedelweek Voor 't Crisiscomité; Kroonprinses gaf 't aanvalsein, En ik, ik bedel mee! Als iedereen het zijne doet, Met vaste regelmaat, Als iedereen z'n roeping of Z'n roepinkje verstaat, Dan kan dat zegenrijke werk Weer krachtig voortgezet Dan is er voor den arme weert Als 't wintert, wat in 't vet. Wat is het niet een zegen als Je nog genoeg bezit, Wanneer je in je arbeid vindt Je loon en je spirit; Wat is het niet een voorrecht als Je zaak nog draaien kan, Wanneer je op je giroboek De baten vindt ervan! Dat giroboek, zoo praktisch en Zoo altijd bij de hand, Heeft ook voor 't Crisiscomitê Een zeldzaam mooie kant Als ieder girohouder eens Eén gulden gaf per maand! Dat werd een schitterend bedrag Dan was de weg gebaand Die nu vol struikelblokkeyi ligt En onbegaanbaar wordt Als straks het Crisiscomitê Blijft staan voor een tekort Eén gulden 's maands, je voelt het nietx Je schrijft het even af En elke maand krijg je een kaart Veel dank voor wat je gaf! Kom, mede gironummeraar Pak eventjes je pen, Schrijf eventjes een machtiging, Tóón dat je dankbaar ben! (Nadruk verboden.) LEO LENS. burgemeester van Alfen, gememoreerd. De schrijver oordeelt, gelijk wij deden, dat de Chr. Hist groep wel even teleurgesteld kon zijn, maar dat gezien de verhouding der partijen er niets tegen was <>m thans een anti-rev. te benoemen, waar een bekwaam en technisch ontwikkeld man disponibel In de Rondblik wordt voorts met ingeno menheid gewag gemaakt van het feit dat Voorburg en Rijswijk niet meer bedreigd worden door Den Haag. Van de belangrijke artikelen noemen w« d t over ,,De crisiszorger der gemeenten". H. K. H. Prinses Juliana heeft gistermorgen ten paleize Het Loo voor de sprekende film nogmaals de rede uit gesproken, welke zij Dinsdagavond ten behoeve van het Nationaal Crisis-Comité voor de microfoon heeft gehouden H. K. H. aan het woord. De burgemeester van het Engelsche Shoreditch rijdt mee op den tender van een Yarmouth-expres. Dat was al sedert jaren zijn hartewensch. Het „Hotel Nacional" van Havanna, dat bij de jongste botsingen op Cuba grooter.deels is venvoest. Een geweldige vuurzee verwoestte de kathedraal van Valley field bij Quebec en richtte voor ruim 2 Va millioen dollar schade aan. Ter gelegenheid van zijn 10- jarig jubileum als organist hield de bekende Jan Zivart gister middag te Amsterdam een zeer drukbezochte receptie. Op de foto ziet men den jubilaris met zijn echtgenoote en zijn IS kin deren en het huldigings-comité. Van het jubileum-concert, gis teravond door Jan Zwart gege ven (zie het verslag elders dat door de N.C.R.V. werd uit gezonden, hebben zeker velen van onze lezers genoten. De gondel der „U. S. S. R.", on middellijk voor de opstijging in de stratosfeer. Commandant Prokofieff wuift ten afscheid naar zijn vrienden Prof. Einstein spreekt te Londen voor een vergadering k van Duitsche autoriteiten en academici in Engeland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5