jEUriuur Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad Leiden en Omstreken voor EERSTE BLAD ABONNCMENTt ?er kwartaal In Lelden en In plant on waar 'n agentschap gevestigd U ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week f 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending «ISO Bij dagenjkscho tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/i cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Van AD VERTEN TIEN tot 5 regels-...-.^........ Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4086 DONDERDAG 5 OCTOBER 1933 31ke regel meër0.22VI ^Egez. Mededeeiingen Van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang nummer bestaat uit TWEE bladen DE nieuwe runvaart-ACTE SALARISKORTING EN ONGE- HUWDEN De onderwijspers van alle richting houdt zich natuurlijk ijverig bezig met de dreigen de salariskorting. Elk vogeltje zingt daarbij, zooals het gebekt is en wij zullen dadrover geen enkele opmerking maken. Wel zouden we er de aandacht op willen vestigen, dat in menige .beschouwing, ook in die van vergrijsde onderwijzers, meer na druk wordt gelegd op het vele, dat van de ongehuwden gevergd wordt, dan op de korting, welke allen bedreigt. Dit feit is van beteekenis en stemt tot na denken. In onze kringen wordt het volstrekt niet als een onbillijkheid gevoeld, wanneer rekening gehouden wordt met het behoefte element; maar er zijn natuurlijk grenzen; gn daarom valt dit verzet te meer op. Bovendien is het van belang dat de onge huwde onderwijzers in extra-ongunstiger positie komen te verkeeren dan andere ambtenaren; zulks vooral miet een beroep op de ongeveer vier duizend ongehuwden, die in communiteit leven. En begrijpelijk is daarom de wensch, om het in de toekomst meer te zoeken in een .vrijgezellenbelasting, welke alle ongehuw den treft, dan in een salarisverlaging voor hen, die bij publieke lichamen in dienst zijn. Wij kunnen volstrekt niet alle argumen ten onderschrijven, welke tegen de salaris korting wordt aangevoerd. Onjuist vinden we b.v. de telkens her haalde bewering, dat van ambtenaren een dubbel offer gevraagd wordt, omdat zij, evengoed als iedereen, getroffen worden door de crisisheffingen, welke het leven iduurder maken. Wie dat argument aan draagt wekt de gedachte, dat niet-ambtena ren tot heden geen ondervinding hebben yan loonkorting en inkomstendaling. Men [versterkt zijn positie niet, door zulks te be weren. Integendeel. r.vdnmin is het verstandig om te glim lachen over het argument van den minis ter, die verwees naar de vaste positie van het rijkspersoneel. Men kan in 't midden brengen dat er tegenwoordig heel wat per sonen op arbeidscontract werken, die vroe ger een vaste aanstelling gekregen zouden hebben; maar de vaste positie van het over heidspersoneel heeft nog steeds groote be teekenis. Niet het minst voor hen, die we gens overcompleet ontslag krijgen en dan althans in het genot van wachtgeld gesteld worden. Hoe droef het feit op zichzelf is; het blijft een bevoorrechte positie boven an deren, die zonder eenige vergoeding een periode van werkloosheid ingaan. Zoo gewenscht het ons lijkt op enkele punten in de critiek te wijzen; zoo nood zakelijk achten wij het ook om algemeene belangstelling te vragen voor de klachten, .welke er rijzen. In ons blad is reeds gewezen op het be langrijke feit, dat de verhoogde ongehuw- den-aftrek in volle zwaarte gaat drukken op hen, die toevallig op 1 Januari 32 jaar of ouder zijn, zonder eenig verband met hun diensttijd. Hier is redres wel zeer gewenscht. Zeer terecht wordt er aan herinnerd, dat ook de minister de grens zag naderen. Im mers, in afwijking van het oorspronkelijke plan wordt thans meegedeeld, dat „in ge zinsverband levende eenige kostwinners met gehuwden worden gelijkgesteld". Met zulke omstandigheden moet terdege reke ning gehouden worden. Ook geven we toe, dat door de herhaalde kortingen van de laatste jaren de vraag ge wettigd wordt, of een bepaald deel van het salaris niet van verdere korting vrijgesteld moet worden. In sommige gemeenten laat men b.v. de eerste f 1000.vrij, terwijl daarboven van vijf tot tien procent geheven Wordt» Wij weten nog niet, op hoeveel lager niveau dan het tegenwoordige de stabilisa tie zal gevonden worden; maar bescherming van het bestaansminimum blijft zoo lang mogelijk geboden. BINNENLAND. EEN CARICATUUR? „Minisiter Marohant heeft te Jubbega een caricatiuiur gegeven van de opvattingen van de voorstand'eirs van 't openbaar onderwijs!" zei het soc. dem. Tweede Kamerlid Theo Thijssen, toen hij kennis genomen had van het verslag van 's ministers rede; tegen een redacteur van die roode pers. Het bewijs daarvan wordt in het daarop volgend interview niet geleverd. De heer ^Thijssen praat er wat om heen. We zijn benieuwd of hij later in de Tweede Kamer het bewijs zal leveren. Wij raden hem voorzichtigheid aan; want Minister Marchant slaat raak en heeft geen kromme stok. EEN MOEDGEVEND DUITSCH ARTIKEL De „Msib." vestigt de aandacht op een ar tikel in de „Deutsche Bergwerks-Zeitung", omtrent den strijd terzake van de nieuwe Rijnvaart-acte. In deze bijdrage, van de hand van prof. dr. Hennig, worden merkwaardige dingen ge zegd en vrij scherpe conclusies getrokken. De schrijver wijst allereerst op de publica ties van mr. Zaayer in 't „Dagblad v. Noord- Brabnt", welke thans in brochure-vorm zijn versöbenèn met inbegrip van den woordelij ken tekst van het ontwerp der Nieuwe Rijn vaart-acte. Schrijver betoogt de wenschelijkheid voor de economische kringen van Rijnland om van dien tekst kennis te nemen. Stelling nemen tegen artikelen afzonder lijk aldus dr. Hennig zal wel geen doel heb ben, want Duitschlknd is overeenkomstig artikel 354 van het dictaat van Versailles, verplicht de nieuwe acte zonder meer te ra- tiifi-oeeren. Geldigheid volgens het volkenrecht kan de acte echter eerst krijgen, wanneer zij door alle oeverstaten is aangenomen. Maar dat laatste zal oogensehijnlijk nog wel een poosje aanloopen, want het schijnt bijna on denkbaar, dat Nederland een ontwerp zal accepteeren, hetwelk een van zijn meest waardevolle appvereine rechten, zonder eenige tegenprestatie, ten gunste van Bel gië en Frankrijk ondraaglijk zou inperken om niet te zeggen annuleeren. Inderdaad ziet het er zoo uit, dat de bruggen voor een misschien tooh nog bereikbare overeenstem ming reeds afgebroken zijn. Schrijver citeert dan de pertinente ver klaring van den Nederlandsche gedelegeerde den'heer Krol Ier en vervolgt dan: .,Er bestaat niet de minste twijfel over, of de Nederlandsche regeering heeift bij vast houden aan haar ingenomen standpunt de algoheele instemming van het gansche volk. We zien dan ook geen mogelijkheid, hoe die regeering weer aan de conferentietafel is te krijgen, tenzij de commissie zich tot een nieuw bewerken van het ontwerp op volko men nieuwen grondslag bereid zou ver klaren, hetgeen haar prestige haar natuur lijk verbiedt en in toet gunstigste geval lang durige nieuwe onderhandelingen noodzake lijk zou maken. Nederlands positie onaantastbaar Zonder Nederland is evenwel elke ver dere arbeid aan het ontwerp verloren moeite want de bepalingen maken het onmogelijk, dat een bestaande scheepvaartacte opgehe ven of gewijzigd wordt, wanneer een oever- staat zijn toestemming weigert» De andere zes staten in Straatsburg kunnen ten aan zien van de nieuwe acte besluiten, wat zij willen, het is alles „pro nihilo" wanneer Ne derland zijn veto uitspreekt of de bespre kingen geheel ignoreert De positie van Nederland te Straatsburg is in dit opzicht buitengewoon sterk, ja, onaan tastbaar. Duitschland zou Nederlands rechtvaardi- m strijd tegen het ondergraven van zijn staatkundige souvereine rechten krachtig moeten ondersteunen en tot den zijne maken, immers wanneer 't aan de Straats- burgsohe Commissie zou gelukken haar po sitie zoodanig te versterken, als zij gaarne zou wensdhen, dan zouden zoowel Duitsch land als Zwitserland op eigen lijf zeer spoe dig eveneens pijnlijke sporen van den maohts wellust van dat internationaal gremium ge- ~'aar worden. Nog zijn alle bijzonderheden van de nieu we acte niet vastgesteld. Eenige artikelen zijn zelfs nog niet geformuleerd en zullen eerst bij tweede lezing geredigeerd worden. Een heele reeks gereed zijnde artikelen is met de stemmen der Duitsche afgevaardig den tegen aangenomen. De Franscfhe gede legeerden hebben merkwaardiger wijze zich slechts bij een artikel van stemmen onthou den nl. bij art. 75, hetwelk voorschrijft dat de vrijheid der scheepvaart en de gelijkbe rechtiging van de vlaggen in ruime mate moeten geëerbiedigd worden ook dan, wan neer een staat in het belang van zijn veilig heid tot zeer ernstig ingrijpen zich genood zaakt ziet» Frankrijks houding in het Roer jaar 1923, aldius de schrijver, geeft aan waarom genoemd artikel 75 aan de Fran- sahem onsympathiek was. In November komt de centrale commissie i Straatsburg weer bijeen en die eerstvol gende zitting zal in ieder geval een ver hoogde publieke belangstelling genieten. Maakt Nederland zijn mededeeling waar, dat het aan de beraadslagingen over de nieuwe acte niet meer deelneemt, dan is alle tijd, die aan dergelijke deliberaties wordt besteed, verspild. Gelukt het niet tot een modus vivendi te komen en de Neder landsche gedelegeerden aan de conferentie tafel terug te brengen, dan dient reeds thans de poging om een nieuwe Rijnscheepvaart- acte te produceeren als mislukt beschouwd te worden. De Duitsche gedelegeerden zouden dan zelfs niet beter kunnen doen dan zioh bij het voorbeeld der Nederlanders aansluiten. Wellicht zou zulks het meest effectvolle protest zijn, aldus besluit de Duitsche schrij ver, togen de Fransch-Belgische pogingen, om via een nieuwe scheepvaartacte zich po litiek*? extra voordeelen te verschaffen. DE PARTIJ-BRAAT De heer Joh. W. Bos die benoemd is lot lid van het hoofdbestuur van de Nat Boe ren- Tuinders- en Middenstandspartij heeft voor deze benoeming bedankt De heer Bos i6 lid van den Raad te Lon- neker. GRAMSBERGENS FINANCIEELE POSITIE SANEERING AANGEVRAAGD De gemeenteraad van Gramsbergen heeft besloten, in verband met de zorgelijke finan- cieele positie der gemeente, saneering bij het Rijk aan te vragen. DE SPOORBRUG BIJ ZWOLLE AANBESTEDING BOVENBOUW. Binnenkort zal de bovenbouw van de spoorbrug over den IJssel bij Zwolle door een nieuwen enkelsporigen worden ver vangen. In den loop van deze maand nog zal dit werk waarvan de kosten op ruim f 440.000 worden geraamd, aanbesteed worden. GRENSREGELING VAN BRABANTSCHE GEMEENTEN MINISTER DE WILDE OP INSPECTIE De Minister van Binnentandsche Zaken heeft zich gister naar Noord-Brabant bege ven in verband met een grensregeling met betrekking tot het Kerkdorp Gemonde. Te 's-Hertogembosch voegde zich de Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, mr. dr. Van Rijckevorsel, bij hen. Na te zijnen huize te Vught het noenmaal te hebben gebruikt begaven de Minister en beide heeren zich naar Gemonde, waar de burgemeesters der betrokken gemeenten (St. Michielsgestel, St. Oedenrode, Schijn- del en Boxtel) aanwezig waren om hun meening over de grensregeling te kennen te geven. Daarna vertrok men naar de Ge meente Boxtel, waar ten Raadhuize de si tuatie aan de hand van een kaart nader in oogenschouw genomen werd en de vier bur gemeesters in de gelegenheid waren verdere wensdhen of bezwaren kenbaar te maken. DE COMMUNISTEN VERONTRUST Naar het schijnt, zoo melden „Limb. Koe rier" en „Dagblad van Noord Brabant" is de Communistische Partij Holland bezig haar archieven in veiligheid te brengen, eveneens haar geldmiddelen en de bescheiden van haar blad „De Tribune". Blijkbaar vreezen de leiders, aldus het blad, een ingrijpen der regeering in den vorm van huisbezoek, waarvan het resultaat waarvoor zij beducht zijn, zou kunnen lei den tot een algemeen verbod of opheffing van de partij. Deze mededeeling wordt van andere zijde uit Amsterdam bevestigd. Het is begrijpelijk. Wét de Regeering za! doen, is nog niet be kend; maar dat te eeniger tijd aan het dolle gedoe een eiinde moet worden gemaakt ons volk verwacht het en onze Regeering begrijpt het. STOOMTRAM VEGHEL-OSS STOPGEZET Het reizigersvervoer tusschen Veghel en Oss zal vanaf 8 Oct. a.s. niet meer per stoom tram doch per autobus plaats hebben. Het reizigersvervoer per stoomtram wordt vanaf dien datum stopgezet. AMSTERDAM HET AMBTENARENGERECHT En de Centrale Baad van Beroep Voor het ambtenarengerecht te dezer stede zijn pleidooien gevoerd in de zaak van een ambtenaar bij de belastingen, die wegens ongeschiktheid en plichtsverzuim oneervol was ontslagen. De zaak ten principale was thans niet in het geding; alleen de vraag of het ambtena rengerecht bevoegd is van de klacht bij dit rechtscollege ingediend, kennis te nemen. De betrokken ambtenaar verdedigde zioh zelf. Hij zette uiteen, dat hij twee beroeps mogelijkheden had; bij dien Centralen Raad en bij het ambtenarengerecht. Beide heeft hij aangewend. Nu de Centrale Raad zijn klacht heeft afgewezen, beteekent dit niet, dat hij bij het Ambtenarengerecht geen gehoor zou mogen vragen. Hij beroept zich op art. 3 van de ambtenarenwet, dat hem naar het Ambte narengerecht verwijst. Dat hij moest wach ten tot de invoering der Ambtenarenwet op 1 Maart 1933 voor hij zijn materieel recht op beroep kon uitoefenen, is niet zijn schuld Namens den Minister van Financiën heeft daarna mr. R. Wesselingh gepleit. Deze voerde aan, dat de administratieve recht spraak voor ambtenaren is ingevoerd op 1 Maart 1933 en niet berechten, kan hetgeen daarvoor is gebouuxl. Het is een onjuiste voorstelling van zaken dat er, als dit waar is, geen materieel recht zou zijn te vinden. Hij kon zich wenden tot den civielen rechter. Klager heeft dien ech ter niet gekozen. Het ambtenarengerecht is bovendien een lager rechtscollege dan de Centrale Raad, van welks algemeene beslis sing klager dus niet hier in beroep kan ko men. Klager was voor 1 Maart 1933 niet rechteloos. Hij had toen alleen niet het maximum van recht, dat de ambtenaren nu hebben na jaren lang er voor gestreden te hebben. De ambtenaren-reglementen zijn vooruit geloopen op de administratieve rechtspraak. Voor overgangsbepalingen heeft geen nood zaak bestaan, omdat er geen sprake is ge weest van overgang van oude tot nieuwe rechtsregels. Er bestond slechts een vacuum hetwelk thans vervuld is. Na re- en dupliek werd de zitting gesloten Men verzoekt ons te willen mededeelenj In tegenstelling met anders luidende be richten is de Parijsche trein op den gewonen tijd aan het Centraal Station te Amsterdam binnengekomen. Nadat alle reizigers den trein hadden verlaten, werden de wagens naar het rangeer-emplacement teruggereden, waarbij door een verkeerden wissel stand een tweetal wagons ontspoorde. Niemand van het perso neel kreeg letsel. De wagons werden spoedig weer op de rails gezet. LEKLIJKE VAL. In de Plantage Franschelaan is een glazen- wasscher van een ladder gevallen. Met een hersenschudding en een gebroken pols is hü naar het Ned. Isr Ziekenhuis overgebracht VENTEN MET LUIDER STEM Een gedeeltelijk verbod In verband met vele den laatsten tijd ont vangen. klachten over het venten met nieuws bladen en andere drukwerken, van zeer uit- eénlóopende richting, welk venten voor namelijk plaats heeft in de dirukke winkel straten, hebben B. en W. besloten, gebruik te maken van hun in de Algemeene Politie verordening gegeven bevoegdheid, hot met luider stem venten met gedrukte of geschre ven stukken of afbeeldingen in verschil lende straten te verbieden. VECHTPARTIJ IN DONKER AMSTERDAM Woensdagnacht tegen half een is tusschen een aantal leden van donker Amsterdam een ruzie uitgevochten, die, wanneer de politie niet tijdig zou hebben ingegrepen, nog vrij ern stige gevolgen zou hebben kunnen gehad. Het gezelschap bevond zich in een cafétje in de Lijnbaansteeg, toen een tweetal hunner zich naar buiten begaven om ruimer terrein voor discussie te hebben. Plotseling stak een van deze beiden den ander met een mes ui den builc. Een derde, die zich bij de vechten den gevoegd had, stak den reeds gewonde met een mes tweemaal in het hoofd, waarop door andere, toegesnelde vrienden den gewonde een stuk ijzer in de handen werd geduwd, waar mede deze zich duchtig weerde. Een vierde man kreeg hierbij een hevige klap op het hoofd, hetgeen voor hem aanleiding was den in den buik gewonde aan te vallen en hem het stuk ijzer te ontwringen, om daarmede dend om zich heen te slaan en vervolgens de vlucht te nemen naar een nachthuis op het Singel. Hij werd achtervolgd door de rest van de bende, die de voordeur intrapte en naar binnen stormde, waar diverse meubelstukken, o.a. een ijskast aan een grondige afbraak werden onderworpen. Omwonenden waren intusschen opmerkzaam geworden op het kabaal en toen dan ook de vechtendé bende weer naar buiten rolde en gillende vrouwen in moordgeroep uitbarstten, achtten zij het oogenblik gekomen om de politie te waarschuwen. Deze verscheen in korten tijd en rekende een aantal „heeren" in. De gewonde werd eerst even naar ziekenhuis gebracht, doch daar bleek, dat hij na verbonden te zijn, wel verder kon worden verhoord. De overige en talrijke be bloede koppen waren niet zoodanig geschon den, dat geneeskundige hulp gewenscht werd. Terreur tegen onderwijzers! Het raadslid F. J. Bernhard heeft tot het college van B. en W. de volgende vragen gericht: 1» Is het B. en W. bekend, dat op de Open bare Lagere Scholen te Amsterdam, commu nistisch propaganda-materiaal wordt verspreid en wel o.a. in den vorm van een gestencild blaadje, getiteld „De Roode Schoolbel", v van de redactie huist, volgens het nun van 1 October j.l., in de Govert Flinckstraat 133 huis? 2. Weten zij dat in dit blaadje den kinderen als 't ware bevolen wordt, berichten uit de school te zenden en zij tevens opgeroepen worden te strijden tegen de verslechteringen die er op school heerschen en verder ook uitgenoodigd worden op een vergadering, waar hun behalve zang, muziek en film, ook voorlichting omtrent agitatie-propaganda zal worden gegeven? 3. Zijn B. en W. niet van meening, dat het verspreiden van dergelijke lectuur op de Openbare School, verderfelijk is voor de jeugd en in het nadeel van het algemeen school- belang? 4. Is het B. en W. ook bekend, dat op de Openbare Lagere Scholen door kinderen 10 tot 14 jaren, propaganda wordt gemaakt voor het Communistische Dagblad „De Tri bune" en dat de leiders dezer propaganda (dus schoolkinderen) weder jongere groepen onder zich hebben? 5. Kunnen B. en W. mededeelen, of de hoof den en onderwijzers der scholen van deze spreiding op de hoogte zijn en zoo ja, of dit dan met hun goedkeuring geschiedt? 6. Weten B. en W. dat onderwijzers schoolhoofden blootstaan aan terreur, indien zij het verspreiden van dergelijke lectuur op hun scholen tegengaan? 7. Weten B. en W. dat reeds een of n dere schoolhoofden of onderwijzers door ver volging (posten enz.), zenuwziek zijn ge worden 8. Achten zij het niet in strijd met de orde en het gezag dat propaganda-materiaal als het hierbij overgelegde op openbare scholen wordt verspreid? 9. Achten B. en W. het niet noodzakelijk, dat op de openbare scholen, en zeer zeker op de lagere scholen, elke propaganda, van welke politieke richting en in welken vorm ook, geweerd wordt? 10. Zijn B. en W. bereid hiertegen spoedig mogelijk de noodige maatregelen te nemen en de verspreiding van politieke lectuur en geschriften op de openbare scholen te verbieden? DE NIEUWE STEUNREGELING. Conferentie met de vakcentrales. Onder leiding van wethouder Baas heeft, naar de „Tel." meldt, een bespreking plaats gehad met de vertegenwoordigers van de vak centrales, naar aanleiding van de bekende regeerlngsmaatregelen, ten aanzien vai nieuwe steunregeling voor werkloozen. Op het oogenblik wordt door den dienst van Maat- schappelijken Steun nagegaan, hoe groot het aantal werkloozen is, dat daarbij betrokken is. Vermoedelijk zal dit ongeveer 10.000 be dragen. De Amsterdamsche Bestuurdersbond houdt Vrijdagmiddag een protestvergadering voor werkloozen in het Concertgebouw. Uit de Antirev. Partij. VRAAG NAAR EEN A.R.J.A.-L1ED Het A.R.J.A.-bestuur (Anti-Rev. Jongeren- Actie) deelt ons het volgende mede: Inge volge besluit van den laatsten Arja-toogdag wordt opnieuw de gelegenheid opengesteld, om een ontwerp te zenden voor een Aria-lied. Nadere mededeeiingen en voorwaarden worden in het eerstvolgende nummer van het Arja-orgaan (uitg. De Graafschap, Aal ten) uiteengezet. De jury blijft als tot dus ver. Inzendingen bij dr. Joh. H. Scheurer, Korte Bergstraat 15, Amersfoort Gemengd Nieuws. DE VERZAKTE ZEEDIJK OP BEVELAND De vei-zakking van den zeedijk op Noord- Beveland in den Nieuw Noord-Beveland- polder is tot staan gebracht De inlaagdijk over de geheele breedte van den polder biedt tijdelijk voldoende weer stand tegen het zeewater, daar zijn hoogte zeedijkshoogte is en hij reeds in 1895 is ge maakt Gebouwen staan er niet in het pol- dertje, behalve een materialenkeet van den polder. Woensdagmiddag stond het water hooger dan Dinsdag en er kwam meer water bin nen. Bij de gehouden peilingen vond men 20 meter water. Het is voor de grondbezitters in den pol der een leelijke schadepost. Zou men op de zelfde plaats weer een nieuwen zeedijk ma ken, dan kost dit ongeveer f 100.000. Is dit niet mogelijk, dan zal men den inlaagpol der moeten laten „drijven" en moet de in laagdijk zeewaardig gemaakt worden. De kosten zijn dan nog hooger. Aan de N.-W. punt heeft Noord-Beveland nog een weinig duinen, die jaarlijks 10 tot 20 meter afnemen. Dezen zomer had voor den Nieuw Noord-Bevelandpolder een oever- val plaats ongeveer 200 meter ten Westen van den oesterput, 80 meter uit den wal over een breedte van 80 meter, die een in- scharing veroorzaakte van 3035 meter en een verdieping vertoonde van 5 meter. On geveer 200 meter uit den wal viel een aan- zanding t,e constateeren van 3—5 meter. De oorzaak van dergelijke vallen is een inscheuring ongeveer van 520 meter on der de laag waterlijn door den langs loo penden stroom. De dijk komt dan op het water te liggen. Bij zeer laag water wordt dan het gewicht niet meer door den water druk tegengehouden en zakt alles weg. De schade wordt geraamd op 1 a 2 ton. Wegens den sterken stroom en het ge vaar,. dat de draaikolken meebrengen, heeft men ter plaatse nog niet kunnen peilen. Er is nog geen bèslissing genomen inzake de vernieuwing van de zeewering. Binnen enkele dagen zal men de werk zaamheden beginnen om vedere afbrokke ling te voorkomen. T.B.C. OP EEN FRIESCHE DORPSSCHOOL In het kleine dorpje Ee (Fr.) werd inder tijd een onderwijzer benoemd, die bij zijn benoeming een gezondheidsverklaring afleg de. Toch schijnt de onderwijzer drager ge weest te zijn van t.b.c.-bacteriën, want een groot deel der leerlingen is bij onderzoek gebleken Lb.e.-patiënten te zijn. Gelukkig dat het spoedig ontdekt werd en dat men krachtige maatregelen getroffen heeft het kwaad in de kiem te smoren. Besloten is nl. aldus het Nbl. v. h. N. om 20 kinderen naar Sonnevanck te zen den hij Harderdijk. Dit brengt echter hooge kosten mee, maar de f 6000 daarvoor benoo- digd, denkt men toch te kunnen kriigen. Het Rijk zegde reeds f 2000 4oe, het Groe ne Kruis f 1000, terwijl particulieren en ouders, en de diaconie der Geref. Kerk zoo veel mogelijk mee helpen. Ook de gemeente Oostdongeradeel heeft in haar laatst gehou den Raadsvergadering f 500 toegezegd en wel met algemeene stemmen. Voornaamste Nieuws* (bit i) Een Duitsch artikel over de nieuwe Rijn- vaartacte. Op een Friesche dorpsschool zijn ettelijke' t.b.c.-gevallen voorgekomen. (bit 2) De nieuwe opzet in Oostenrijk. Torgler en de andere beklaagden in het Rijksdagproces beweren elkander niet te kennen. ..STUDENTIKOOS" Onlangs had te Utrecht tijdens de ont groening een ernstig ongeluk plaats, dat m verband moet hebben gestaan met genoemd gebruik onder studenten, en waarbij twee jongelui, die op een adder stonden, al ol niet door baldadigheid, naar beneden vie len en een hersenschudding opliepen. Ook de D e 1 f t is r tusschen studenten Iets voorgevallen, dat ernstige gevolgen heeft gehad. Tijdens een fakkeloptocht brachten leden van het Delftsehe studenten corps een bezoek aan u sociëteit „Tyche" van den Delftschen studentenbond. Toen de bezoekers de zaal van „Tyche" betraden, zijn leden van den Delftschen Studenten- bond, gewapend met stoelen en biljart- queues, op hen los getrokken. Daarbij is het. gebeurd, dat de heer A. van S., die juist uit Ned.-Indië was gekomen, een slag met een dier „wapens" op het hoofd heeft gekregen, hetgeen een zware hersenschudding tenge volge had. De corpsleden hebben daarna de zaal verlaten. Het slachtoffer ;s onder dok ters behandeling gesteld. Men vreesde eerst een totale verlamming. Het levensgevaar wordt thans als geweken geschouwd. De rector-magnificus der Tech. Hoogeschool deelt mede, dat het voorgeval lene na den ontgroeningstijd heeft plaats BEDWELMENDE DAMPEN. Men meldt ons uit Nijmegen: Gistermorgen vernamen wij, dat de da mes Roelofsen van laandagavond tot en met Dinsdagavond als het ware in een met kolendamp vergiftigde atmospheer hadden geleefd. Toen Dhisdagavond het geval ont dekt werd door familieleden, werd onmiddel lijk de Geneesk. Dienst gewaarschuwd en werd assistentie verleend door de gemeente artsen. Overbrenging naar 't St. Elisabeths- gasthuis der drie dames werd bevolen. Gis termorgen was een harer tot bewustzijn ge komen. De twee andere dames verkeerden 's middags nog steeds in denzelfden toe stand. Levensgevaar acht men niet uitge sloten. Bij nader onderzoek is komen vast te staan, dat de dames Maandagavond de kachel hadden aangelaten en dat zich in den nacht zooveel kolendnmp in de kamer had ontwikkeld dat de drie oude menschen erdoor bedwelmd werden. Nader vernemen wij, dat twee der zusters gisteravond tot bewustzijn gekomen zijn De toestand vnn de derde, die gisteravond nog bewusteloos was, is zeer ernstig. DOODELIJKE VAL. De 17-jarige loodgietersknerht M., die Maandagmorgen i 1. bii werkzaamheden aan het dak van het Bredasche stadhuis uit de dakpoot viel, en daarbij zwaar gewond werd is ip. het St. Ignatiusziekenhuis over- De Volkenbondsraad bijeen. In de betreffende commissie is men het eens geworden over de stichting van een Volkenbondscommissariaat voor het vraag stuk der Duitsche vluchtelingen. Australië heeft een zóó groot overschot, dat salarisverlagingen worden teruggenomen en belastingen afgeschaft. Noodkreten uit 'de Siearen-industrie naar aanleiding van de voorgestelde verhooging van den accijns op tabak. Onderhandelingen te Berlijn over de aflos sing van scrips. Zwitserland krijgt de volle 100 pet. (blz. 3) Op onderzoek in Duitschland XXXVI. (blz. 5) Te Utrecht is de algemeene vergadering gehouden van de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond. (blz. 8) Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de wijziging van de Lager Onderwijswet. Ter gelegenheid van zijn veertigjarig ju bileum als organist is de heer Jan Zwart gister te Amsterdam gehuldigd. ERNSTIGE AUTOBOTSING. In de bocht Laan 1914-Leucderweg te Amersfoort botste een luxe-auto tegen een hoorn. De drie inzittenden werden naar „De Lichtenberg" overgebracht Twee ervan wer den met ernstige verwondingen opgenomen. Dc auto werd totaal vernield. Uit Oost-lndie De berechting der muiters. BATAVIA, 4 Oct. (Aneta). Bij de berech ting van de muiters aan boord van de „Zeven Provinciën" zullen eerst de meeloo- pers, dan de raddraaiers en daarna de offi cieren terecht staan. Gebleken is dat reeds voor het schip Sabang bereikte, aan boord vergaderd: en voorgesteld werd, om te weigeren kolen te laden. De muitersplannen waren reeds in bijzonderheden uitgewerkt. Onder het zingén van het Indonesisch vrijheidslied keerden de opvarenden van een voetbalwedstrijd terug. Twee uur tevoren was de comman dant in de sociëteit gewaarschuwd door een inspecteur van politie, doch hij had slechts geglimlacht. MINDER EUROPEANEN NAAR INDIE BATAVIA, 3 Oct. (Aneta). De daling van het aantal Europeanen dat Ned. Indië bin nenkomt, blijkt uit de volgende cijfers: 26.842 in 1930, 18.852 in 1931 en 14.895 in 1932. Hoewel over 1933 de cijfers nog niet gereed zijn kan worden medegedeeld dat do daling nog altijd voortduurt. Land- en Tuinbouw. Do Rjjkslandbouw col deelt mede. dal icht ::il worden verleend. De gunningen blUven van CERTIFICAAT VOOR KOUDBLOED PAARDEN Verplicht \-oor uitvoer naar Duitschland De minister van Economische Zaken heeft net Ingang van 3 October 1933 don uitvoer an koudbloedpaarden naar Duitschland zonder ;rtlflct an koudbloedpar Issle Is aangewezen

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1