1908 EET MEER VISCH 1933 C, DEN DULK JASP, WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DE AANPLAKBORDEN-KWFSTIE BEHANDELD de heer wilbrink blijft bijna alleen staan Interpellatie-Van Stralen over de werkloozensteunregeling Voorzitter de burgemeester mr A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennis geving de heeren v. Es, v. Eecke en Groene- N£Onder de Ingekomen Stukken bevindt zich o.a. een adres van den Verhuurders- bond voor Leiden en omstreken met het verzoek punt 18 (inzake- een wijziging van de verordening op het bouwen en sloopen) van de Agenda uit te stellen. In verband hiermede deelt de Voorzit ter mede, dat B. en W. besloten hebben, dit punt van de agenda af te voeren. De Voorzitter doet mededeeling, dat Gedep. Staten hun goedkeuring hebben ont houden aan het besluit van den Raad. waar bij f 300 subsidie werd toegekend aan het Consu.tatiebureau voor moeilijke kinderen. Van den Ned. Bond van Onderwijzers is een voorstel ingekomen om eenige wijzigin gen inzake het doen van voordrachten en t aanstellen van wachtgelders aan te doen brengen. De Voorzitter stelt voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Wethouder Tepe licht dit nader toe. Het adres is formeel onjuist, omdat t hier betreft de competentie van B. en W„ en bovendien overbodig, omdat hetgeen ge vraagd wordt, practisch reeds geschiedt. De heer Kooistra vraagt praeadvies en doet daartoe een voorstel. Dit voorstel wordt verworpen met 13 tegen 9 stemmen. Vóór: de s.d.a.p. en de heer Vos. De heer v. Stralen vraagt toestemming voor het stel.en van eenige vragen (reeds Zaterdag gepubliceerd.), welke interpellatie wordt toegestaan aan 't eind van de agenda. De wethouder van financiën G o s 1 i n g a doet vervolgens de mededeeling over de be grooting, die wij reeds Maandag hebben ge publiceerd. Agenda Daarna wordt overgegaan tot behandeling yan de ngenda. Ie. Praeadvies op het verzoek van den heer Horrée om eervol ontslag als hoofd van de o.l. school aan de Medu&astraat A. Goedgekeurd. 2e. Benoeming van twee curatoren van t Gymnasium. Herbenoemd worden prof. dr L. Knappert m mr P. E. Briët. 3e. Benoeming van een hoofd van de o.l. school aan den Zuidsingel A. Benoemd wordt de heer A. v. d. Neut. 4e. Benoeming van een hoofd van de o.l. school aan den Zuidsingel B. Benoemd wordt de heer A. v. d. Hoogt. 5e. Benoeming van een hoofd van de o.l school aan de Medusastraat A. Benoemd wordt de heer A. W. I. Kors- wagen. Benoeming van een tijdelijk leeraar in t Engelsch aan de Gemeentelijke Kweek school voor onderwijzers en onderwijze- Benoemd wordt de heer M. W. Karstens 7e. Voorstel om Dinsdag 3 October 1933 aan te wijzen als dag waarop de bij de Winkelsluitingswet (S. 460 van 1930) voor geschreven bepalingen omtrent het sluitings uur voor winkels niet zullen gelden. De heer Beekenk amp spreekt zijn mis noegen erover uit, dat de commissie van de Strafverordeningen zoo traag gewerkt heeft, dat de verordening op de Winkelsluiting den Raad nog niet bereikt heeft Dit heeft tengevolge, dat iederen Zondag de Winkel sluitingswet wordt overtreden. De politic behoort scherper toe te zien. Aangaande 't onderhavige voorstel van B. en W. stelt spr voor, daaruit te laten vervallen, „dat de winkels tot middernacht geopend mogen blijven". Dit is een overbodige toevoeging. De Voorzitter zegt, dat de vertraging te wijten is aan een onderzoek, ingesteld door de Kamer van Koophandel. Spr. meent dat een dergelijke Philippica van den heer Beekenkamp niet op z'n plaats is. De geïn crimineerde toevoeging acht spr. niet over bodig. Daarna z.h.st. goedgekeurd. 8e. Suppletoire begrooting, dienst 1932, van het Gereformeerde Minne of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Goedgekeurd. 9e. Rekening, dienst 1932, van het Gere formeerde Minne of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 10e. Rekening, dienst 1932, van den Ar menraad. 11e. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1932 op dat van 1933 van gelden in verband met de voldoening van onbe taald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van verleende credieten, alsmede -tot overbrenging van verschillende ontvang- en uitgaafposten, van den kapitaaldienst Goedgekeurd. 12e. Voorstel inzake het sluiten van kasgeldleeningen gedurende het eerste kwartaal 1933. Goedgekeurd 13e. Prae-advies op het verzoek van den heer H. Kühler, onderwijzer in lichamelijke oefening aan de o.l. scholen alhier, om toe stemming tot het geven van enkele lessen per week aan de bijzondere 6Chool voor l.o. aan den Hoogen Morschweg en aan de Zen dingsschool te Oegstgeest. Goedgekeurd. 14e. Voorstel tot verkoop aan de Woning bouwvereniging „De Tuinstad wijk" van een strook grond, deel uitmakende van het perceel kad. bekend gemeente Leiden, sectie M, no. 4656, nabij de Koninginnelaan. Goedgekeurd. 15e. Voorstel tot aankoop van het patro nen- en munitie-magazijn met bijbehoorend terrein, kad bekend gemeente Leiden, sec tie P, no. 246 en van het op gemeentegrond staande plantonhuisje aan den Lagen Morschweg en tot beschikbaarstelling van de voor die aanknopen benoodigde gelden. De heer Wilbrink constateert, dat onze onderhandelaars met het Rijk geen blijk hebben gegeven van goede koopmansgeest De grond is te duur. Weth. Splinter: Het gaat om een op stal en een sloot. U vergist zich. De heer Wilbrink blijft de prijs te duur vinden. De heer Huurman spreekt dit tegen, integendeel van bedoelden grond kan heel wat gemaakt worden. Men kan er echter beter huisjes op zetten, dan het terrein voor gemeentediensten te gebruiken. Weth. Splinter ontkent, dat de prijs te hoog zou zijn. Omtrent de bestemming van het terrein wordt nog niets beslisL Daarna goedgekeurd. 16e. Voorstel tot verlenging van den ter mijn van ontruiming van onbewoonbaar- verklaarde woningen in het complex Lange Bouwe.ouwensteegLange Paradijssteeg. Goedgekeurd. 17e. Voorstel tot verhooging van de voor de verbouwing van het gebouw voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes beschik baar gestelde gelden. De heer Beekenkamp gaat de geschie denis van deze verbouwing na en vindt het vreemd, dat men nu weer met een verhoo ging komt. Wist men verleden jaar niet, dat er nog wat bij zou komen? Spr. meent, dat de voorbereiding het een en ander ontbroken heeft De heer S c h 11 e r meent, dat B. en W. •eel te weinig gegevens beschikbaar hebben gesteld voor den raad, om een inzicht te krijgen in deze materie. Het betreft trou wens een fait accompli; de uitgaven zijn reeds gedaan. Spr. begrijpt trouwens niet, waarop deze meerdere uitgaven gebaseerd zijn. Do directeur van gemeentewerken on derneemt maar werken, waartoe hij geen opdracht heeft, en zelfs zonder voorkennis van den wethouder van fabricage. Het gaat spr. oomameiijk om de wijze waarop hier gehandeld is. De heer Huurman meent ook, dat men deze vermeerdering van uitgaven van te voren had kunnen bekijken, als men meer dere zorg had besteed aan de voorbereiding. Wat hebben wij op die manier aan ramin- begrootingen Spr. wil den directeur niet persoonlijk aansprakelijk stellen, maar het algemeen het bureau van gemeente werken. De heer Wilbrink meent, dat het niet noodzakelijk is de gevraagde gelden te vo- teeren. Ais de raad het niet doet, komt de kwestie van de aansprakelijkheid naar voren. In ieder geval wensrht spr. een betere toelichting. Weth. Splinter herinnert eraan, dat het hoogst zelden voorgekomen is, dat zelfs bij belangrijke werken de raming overschre den is. Spr. geeft een uiteenzetting, hoe deze tegenvallers zijn ontstaan en z.i. treft den directeur van gemeentewerken geenerlci verwijt. Hij begrijpt niet welke stukken de heer Schilder nog meer in de Leeskamer had willen zien; de raadsleden hebben zich volkomen op de hoogte kunnen stellen. De heer S c h 11 e r zegt, dat deze zaak in de Comm. v. Fabricage ook niet serieus is behandeld. De wethouder verdoezelt de zaken te veel. De heer Huurman kan het best begrij pen, dat deze zaak onaangenaam is en dat het college van B. en W. de hand houdt boven het hoofd van zijn ambtenaren. Maar men moet het niet voorstellen alsof de ge maakte critiek ongegrond is. Er is geen vol doende zorg besteed bij het opmaken van de begrooting. Weth. Splinter ontkent, dat deze kwes tie niet serieus is behandeld in de Comm. Fabricage. Spr. wijst er nog eens op, dat het aangevraagde geld absoluut noodig is geweest Daarna z.h.st goedgekeurd. De aanplakborden De heer Wilbrink had de volgende vragen gesteld: Vraag 1. Op grond van welk raadsbesluit of verordening zijn B. en W. er toe overge gaan een aantal groote reclameborden op verschillende punten in de stad te doen plaatsen, en welke gelden stonden het Col lege hiervoor ter beschikking? Vraag 2. Is het juist, dat B. en W. een overeenkomst hebben gesloten met een eclamebureau, om deze borden te exploi- teeren, en op welke gronden meent het Col lege hiertoe gerechtigd te zijn, zonder den raad er in te kennen? Vraag 3. Hoe groot zijn de geldelijke baten die uit deze overeenkomst voor de gemeente zullen voortvloeien, dat het eenigszins ge rechtvaardigd is, het stadsbeeld op erger lijke wijze te ontsieren, en tal van burgers te grieven door hun het uitzicht van hun woningen te ontnemen? Vraag 4. Hoeveel van deze borden zijn er Weth. Splinter antwoordt, dat de recla meborden niet door de gemeente zijn ge plaatst In de vergadering van den gemeen teraad van 11 April 1932 werden B. en W. gemachtigd tct het verhuren van de daar voor in aanm'erking komende gemeente eigendommen voor reclame-doeleinden. Op grond van dit raadsbesluit hebben B. en W. a,an de N.V. Remaco te Amsterdam ver pacht het recht van het aanbrengen, hebben en exploiteeren van 35 aanplakborden op de openb. straat. B. en W. zijn binnen hun be voegdheid gebleven aan hen door genoemde machtiging verleend en hadden daarom geen aanleiding om den Raad te voren in de verpachting te kennen De pachtster be taalt jaarlijks aan de gemeente een pacht som van f 2500. Van dit bedrag wordt jaar lijks f 1500 aan het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis uitgekeerd, omdat dit instelling voor zoolang de overeenkomst met de N.V. Remaco loopt, geen gebruik maakt van de toestemming tot het exploiteeren van aan plakborden in de gemeente. De rest, dus f 1000 per jaar, komt, na aftrek van 25 provisie voor den acquisiteur geheel ten oordeele van de gemeente. Dat het stadsbeeld op dergelijke wijze door de borden wordt ontsierd, kunnen B. en W. in het algemeen niet toegeven. B. en W. zijn eventueel bereid de plaatsen nog eens aan een onderzoek te onderwerpen en na te gaan of er aanleiding is om, met be trekking tot verplaatsing van enkele borden met de pachtster in overleg te treden. De heer Wilbrink vindt het antwoord van den heer wethouder alleszins bevredi gend. Spr. staat verbaasd, dat B. en W. zich ren op het raadsbesluit van 11 April Toen is met geer. woord gerept over het plaatsen van aanplakborden. B. en W. moesten destijds een deskundigen adviseur hebben en deze wist niets beters te advisee- ren dan het plaatsen van reclameborden. Aan de bestaande reclame-objecten is geen aandacht besteed. Spr. noemt het plaatsen dezer borden een zeer betreurenswaardig feit Alles wordt gedaan om de stad te ver fraaien en dit vernietigt men met één slag voor het luttele bedrag van zegge f 750. Om het aanzien van de Hooigracht te verbeteren heeft men indertijd wel een paar duizend gulden over gehad. Spr. geeft eenige voor- boelden, hoe de borden verschillende aar dige stadsaspecten grondig bederven. Als een particulier dit zou hebben gedaan, zou men deze handeling niet scherp genoeg heb ben kunnen afkeuren. Spr. stelt een motie voor, waarin de raad zijn afkeuring uitspreekt over het plaatsen der reclameborden en de voorzitter verzoekt een commissie van vijf raadsleden in te stellen, om na te gaan, welke borden om redenen van stadsschoon of anderszins die nen te verdwijnen. De heer Wilmer meent eenige overdrij ving te moeten constateeren in het betoog van den heer Wilbrink, hoewel hij het in den grond met hem eens is. Het voorstel tot instelling van een commissie komt spr wel wat grootscheepsch voor. Hij geeft den heer Wilbrink in overweging om zijn motie te wijzigen en het college van B. en W. te vragen eens na te gaan, gehoord de co fabrikage, welke borden dienen te ver dwijnen. De heer v. Eek sluit zich daarbij aan. De heer Wilbrink overdrijft met z'n motie van afkeuring. Wel zou hij het verstandig ach ten als B. en W. rekening zouden willen houden met de gemaakte opmerkingen. De heer M a n d e r s neemt genoegen met de toezegging van den wethouder om over leg te p.egen of er voor sommige borden een andere plaats te krijgen zal zijn. Weth. Splinter zet nog nader uiteen, hoe bij de eerste besprekingen reeds eenige plaatsen geschrapt zijn voor het project. Achteraf zijn nog meer plaatsen ongeschikt gebleken. Welk een ophef wordt er van deze zaak gemaakt, terwijl jarenlang het Wees huis aanplakborden heeft gehad in de stad vaarover nooit een klacht is gehoord. In •erschillende andere steden staan dezelfde borden cn spr. heeft nooit van oen klacht gehoord. De heer Wilbrink constateert, dat bij de toezegging van den wethouder ten slotte het reclamebureau zal beslissen of de bor den al of niet zullen kunnen blijven staan. Waarom hebben B. en W. den raad niet eerder in kennis gesteld van hun reclame plannen? Spr's motie is geen motie van wantrouwen, doch een uitspraak van den raad, dat deze borden misplaatst zijn. On logisch zou het zijn, dit aan B. en W. over te laten, die immers de zaken reeds van alle kanten serieus bekeken hebben. De heer Wilmer spreekt zijn spijt er /er uit, dat de heer Wilbrink zijn motie handhaaft. Hij doet nog een uiterste poging om hem te bewegen zijn motie te wijzigen. De heer R o s m a n verklaart zich met den heer Wilmer eens en zal tegen de motie- Wilbrink stemmen, omdat deze te ver gaat De heeren Bergers en v. d. Reyden sluiten zich daarbij aan. De heer Wilbrink trekt ten slotte zijn motie in. Interpellatie v. Stralen De heer v. Stralen richt de volgende ragen aan B. en W.: 1. Is het B. en W. bekend, dat de Rijks steunregeling, waarin voor Leiden voor de roepen van nog niet rechthebbende, dub bel uitgetrokken en ongeorganiseerde werk- loozen een steunnorm is bepaald van f 12 voor gehuwden plus f 1.35 per gezinslid door de gemeentelijke commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon niet wordt toege staan Is het B. en W. bekend, dat deze ge meentelijke commissie voor bovengenoemde groepen een steunnorm heeft vastgesteld f 10 voor gehuwden plus f 1 per gezins lid hoven twee personen en van f 6 voor alleen staande personen? 3. Meenen B. en W. niet, dat de aanvaar ding door den gemeenteraad van de Rijks steunregeling, de verplichting meebrengt om de verschillende groepen van werkloo zen ook volgens de normen der Rijksrege ling te ondersteunen? 4. Meenen B. en W. ook overieens niet, dat het besluit van Maatschappelijk Hulp betoon om een steunnorm voor werkioozen /ast te stellen, welke f 2 lager is dan de Rijksregeling toelaat, in strijd is met den uitdrukkelijken wensch, meermalen door den gemeenteraad uitgesproken, dat ten aanzien van de steun aan werkloozen zoo moet worden gegaan als de Rijksrege ling maar eenigszins toelaat? Weth, Romiin antwoordt, dat B. en W. zich voorstellen in de volgende vergadering te antwoorden. Interpellatie no. 2 De volgende vragen van den heer Van tr a 1 e n luiden: L Hebben B. en W. door middel van de pers of op andere wijze kennis genomen van het voornemen der regeering om wijzi ging te brengen in de tot nu toe geldende steunregeling voor werkloozen? 2. Indien inderdaad de regeering het voor nemen mocht hebben, om ongunstige wijzi- gigen in de steunregeling aan te brengen, zijn B. en W. dan bereid bij de regeering stappen te doen, teneinde te trachten haar van dit voornemen af te brengen? Zoo ja, willen zij dan met het resultaat daarvan den raad in kermis stellen? 3. Willen B. en W. den raad toezeggen geen verslechteringen in de steunregeling1 te zullen invoeren, alvorens den raad daar- ver zoo tijdig in te lichten, dat deze zijn oordeel daarover kan uitspreken? 4. Willen B. en W. den raad meedeelen of van de regeering reeds bericht is ingekomen of door het college stappen zijn gedaan in zake de verstrekking van brandstoffen of brandstoffentoeslajg aan de werkloozen in den komenden winter en kunnen zij den raad omtrent den aanvang en den aard dezer verstrekking inlichten? 5. Kunnen B. en W. den Raad meedeelen of zij reeds plannen in voorbereiding heb ben, om in de naaste toekomst te voorzien in de groote behoefte aan werkgelegenheid en zoo ja, welke deze plannen zijn? Weth. R o m ij n antwoordt: Ad. 1. B. en W. hebben niet officieel kennis gekregen van dergelijke voornemens van de regeering, wel uit dagblad-publica ties en door de radio. Ad. 2. Daarom is er voor hen ook geen aan leiding om zich officieel tot den minis ter te wenden. Ad. 3. De min. van Sociale Zaken heeft den gemeentebesturen meegedeeld, dat van af 1 October gezinsinkomsten voor een be langrijk percentage moeten worden afge trokken van de steun. Dit is een besluit, waaraan B. en W. gevolg zullen moeten geven, willen zij .de rijkssubsidie niet in gevaar brengen. Ad. 4. B. en W. stellen zich voor weder om brandstoffen en natura te verstrekken (dus geen geldbons) en wel gedeeltelijk parel-cokes en gedeeltelijk eierkolen. Zij wachten evenwel nog op de toestemming van het departement. Ad. 5. B. en W. zijn voornemens over te gaan tot demping van het Levendaal, aanleg van de Oegstgeesterlaan en afgra ving van een kerkhof in werkverschaffing. De heer v. Stralen dringt er bij B. en W. op aan om stappen te doen bij de regee ring, om het besluit tot meerdere aftrek van de gezinsinkomsten te wijzigen. Spr. acht dit overigens een zeer onverstandige maatregel, want men beneemt de vrouwen elke prikkel om er iets bij te verdienen. Hij verzet zich ertegen dat de gemeente zich zoo maar zonder meer neerlegt bij alle re- geeringsbesluiten om do werkloozensteun regeling te verslechteren. Inzake het ant woord op vraag 4 dringt spr. aan op een spoedige informatie naar het antwoord van de regecring. Spr. herinnert er hij het ant woord op vraag 5 aan, dat zijn fractie tegen werkverschaffing is. Hij zal er niet verder op ingaan, doch meent dat de genoemde objecten niet voldoende zijn orn te voorzien in de behoefte aan werkgelegenheid. De heer Wilmer spreekt" zijn vreugde uit over het feit, dat de begrooting slui tend gemaakt kan worden zonder belasting verhooging en zonder salarisverlaging voor de gemeente ambtenaren. Spr. herinnert daar aan nu hij constateeren moet, dat de wethouder deze toezegging niet had kunnen doen, als de politiek van den heer v. Stra len zou zijn gevolgd. Op zeer lichtvaardige wijze heeft de heer v. Stralen weer gespro ken over een laten schieten van de rijks subsidie. Wanneer m*n m«n| Hot Ho rük«- 12.20— 15.20 North Reg; 15.2016.20 Kalundborg; lb.20 —17.20 Muhlacher17.2019.20 North Reg; 19.20—afloop. Brussel VI. regelingen niet goed zijn, dan zijn onze volksvertegenwoordigers geroepen om daarin verandering te brengen en niet de gemeenteraden. Inzake de werkverschaffing beperkt spr zich tot de opmerking dat ook de regeering meer en meer terugkomt van het systeem der werkverschaffing. Hij wil zijn stand punt echter thans nog niet vastleggen. De heer v. W e 1 z e n meent dat de ge meentebesturen, willen zij aanspraak blij- maken op respect en autonomie, geen gevolg mogen geven aan de decreten der regeering. Hij vraagt vervolgens nadere in lichtingen omtrent (je plannen der werk- erschaffing. De heer Bosman meent integendeel dat het hoog noodig is, dat de regeering ingrijpt in de gemeentelijke financiën. Vervolgens geeft spr. eenige andere objecten voor werk verschaffing aan, zooals aanleg van een sportpark e. d. Mevr. Braggaarde Does vraagt of B. en W. ook van meening zijn dat deze verslechteringen in de steunregeling te be treuren zijn. Wethouder R o m ij n gelooft niet, dat het op den weg der gemeente ligt om zelfstan dig te requesteeren in deze kwestie. Hel staat vast, dat demping van het Levendaal niet zal kunnen plaats vinden, als dat niet gegoten wordt in den vorm van werkver schaffing. B. en W. meenen de bevolking een weldaad te bewijzen door deze demping te doen geschieden. Wat de heer Bosman voorstelt heeft de aandacht van B. en W. Op de vraag van Mevr. Breggaar wenscht spr. niet te antwoorden. Het gaat er alleen om of wij de rijkssubsidie al dan niet kun- ;n laten schieten. De heer v. Stralen vindt de houding van B. en W. teleurstellend. Het college legt zich bij alles maar neer en durft zelfs niet te zeggen wat het er zelf van denkt.. Al moet men zwichten, dan komt daarbij toch een woord van protest. De heer Wilmer wijst er nog eens op dat de verslechtering der steunregeling voor het heele land geldt en niet voor Lei den alleen. In welke andere gemeenteraad neemt de S.D.A.P. een zelfde houding aaD als in Leiden? Rondvraag De heer S c h 11 e r vraagt waarom B. en W. nog steeds niet alle bijlagen van het rapport der B. A. C. hebben gepubliceerd. Waarom die geheimdoenerij? De Voorzitter antwoordt, dat deze bij lagen van geen enkel belang zijn. Publica tie zou te kostbaar zijn voor zoo weinig be lang. Daarna sluiting. Radio Nieuws. STADSNIEUWS HET POLITIE-RAPPORT OVER 3 OCTOBER He»t politierapport over 3 October ver meldt geen ernstige ongelukken, evenmin als ernstige vechtpartijen. Negentien maal is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de Loterij- wet, vier maal wegens het geven van gele genheid tot hazardspel. Vijf personen zijn opgebracht wegens openbare dronkenschaD. In café Bellevue op de Steenstraat werd 'n ruit vernield, evenals van het sigaren-ma gazijn van Hille in dezelfde staat, In ver band met deze laatste vernieling is aange houden de 25-jarige M. v. W. uit Alphen aan den Rijn. Aangifte is gedaan van de vermissing van een horloge en van een portemonnaie die op straat gerold zijn. Inbraakjes Gedurende de optocht is ingebroken in het perceel Schelpenkade 46, bewoond door J. H de B. Enkele zilveren lepels worden ver mist. Eveneens tijdens de optocht is ingebro ken in het perceel Javastraat 18, bewoond door H. J. W. P. Daar is de garderobe gron dig geplunderd en is ook een zilveren hor loge meegenomen. Ongelukken Gisteravond te 7 uur is de 27-jarige C. A. uit Hazerswoude op den Hoogen Rijndijk met het hoofd tegen het uiteinde van een afsluitboom gereden. Hij kreeg een vrij ern stige hoofdwonde en is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht In den afgeloopen nacht heeft de 22-jari- ge kellner A. G. v. d. B. in café „Eigen Zorg" in het glas van een gebroken flesch ge trapt. Het glas drong hem door de schoen in de voet, waardoor hij vrij ernstig werd ge wond. Hij is in het Acad. Ziekenhuis ver bonden. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer F. v. d. Blom den dag waarop hij voor 25 jaar als letter zetter in dienst trad bij de fa. P. J. Mulder, Breestraat alhier. De jubilaris werd heden morgen op het kantoor toegesproken dooi den directeur den heer J. P. Mulder Sr., die hem een geschenk onder couvert overhan digde en door den heer Mulder Jr., terwijl ook de boekhouder zijn hartelijke gelukwen- schen aanbood. Vervolgens is de jubilaris in de zetterij door zijn kameraden gehuldigd,waarna hij naar huis kon gaan om den dag in den familiekring door te brengen. VAN EEN MUUR GEVALLEN. Maandagmiddag is op de Apothekersdijk de 23-jarige M. de K. van een vier meter hooge muur gevallen. Hij brak een pols en kreeg snijwonden in het gelaat. Door den E. H. D. is hij naar 't Academisch Ziekenhuis gebracht. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN „ARTI JUBILEERT Enorme belangstelling Nadat Maandag 2 October, 's middags van 4—6 uur in „Concordia" een zeer druk be zochte receptie is gehouden, ter eere van hot 25-jarig bestaan der Chr. Muziekvereeniging Arti et Religioni" gaf „Arti" 's avonds in de fpestelijk versierde kerkzaal van de Martlia- Stichting een feestuitvoering. Deze uitvoe ring was speciaal voor donateurs, oud-leden en genoodigden. -AUes w«s Hi<m wvond feestelijk. De keurig verzorgde progamma's deden feestig aan met hun zilveren omslag. Bestuur en Com missie-leden van „Arti" waren getooid met kleurige rosetten- Palmen en dahlia's in verscheidene variaties, hulden de zaal in een sfeer van intieme gezelligheid. De jubilee- rende vereeniging zelf rondom in green en bloemen. Dahlia's achter en opzij, veel mooie bloemstukken die 's middags ter receptie waren aangeboden, aan de voorzijde. Mot deze bloemstukken hebben Verschillende plaatselijke vereenigingen hun warme sym pathie voor „Arti" doen blijken. Onder diepe stilte sprak de voorzitter, de heer P. Borst, na zang en gebed, het ope ningswoord, getuigend van dankbaar ge denken alles wat de vereeniging, die 25 jaar deed groeien en in stand blijver- Onze nieuwe burgemeester, de lieer P. A. Colijn werd, met mevr. Colijn en zoon on dochter speciaal welkom geheeten. Door den voorzitter werd den wensch geuit-, dat er van de zijde des burgemeesters steeds me dewerking en waardeering zou zijn voor „Arti" en haar belangen. De aanwezigheid van den Burgemeester werd zeer op prijs gesteld- Het feestprogramma, dat afgewerkt werd, was met zorg samengesteld uit stukken, vorige jaren reecis door „Arti" uitgevoerd. Ingezet werd met de Veroenigingsmarsch van „Arti", van haar directeur, den heer W. J. Smolders te Leiden. Vervolgens het bekende „Le Calife de Bag dad" van Boieldieu. Verder noemen we Hallelujah-koor uit „Der Messias" van Han del en Aria uit „Le Chalet" van Adam met een tuba-solo, keurig gespeeld door den heer Kleijn- Geëindigd werd met de zeer mooi ge speelde Florentinermarsch van J. Fucik. Het geheel was zooals we dan van „Arti" gewoon zijn, zeer goed. Na de pauze was een hijzonder gedeelte van het program aan de orde. De heer Smol ders werd met familie verzocht op 't podium plaats te nemen. Aan mevr Smolders werd door twee dames een pracht-bloemstuk aan geboden: een lier geheel uit zacht-kleurige dahlia's saamgesield, rustend op een bed van witte dahlia's. De voorz. complimenteerde den heer Smolders met zijn jubileum, daar het dezen ayond 25 jaar geleden is, dat de heer Smolders als directeur van „Arti" op trad. Namens leden en oud-loden werd den heer Smolders een haard aangeboden, die de familie straks thuis zou vinden. Veel har telijke woorden van dank en sympathie wor den gesproken namens bestuur en vereeni ging- „Waaraan heb ik het verdiend", aldus de directeur, „och, ik heb het niet verdiend, 't is niet iets van mij, de muzikaliteit, 't is alles Gods genade. De grootste illusie van mijn vak is: de kunst ip de muziek zoo hoog mogelijk op te voeren." Ook menktê de heer Smolders op, dat „Arti" veel meer zijn kon en presteeren, wanneer de oud-leden, leden gebleven waren, want muzikaal goed-onder- legde krachten zijn van groot belang voor een vereeniging als deze. Nu werd dn heer J. Ba-sie Sr. toegesproken als oud-voorz. en gefeliciteerd met zijn 25- jarig bestuurslid zijn. Hem werd namens de vereeniging aangeboden een fraaie boeken- Geroerd dankte de heer Basie voorzitter, vereeniging en burgerij voor hun medeleven en medewerking. De heer Joh. Verduijn werd als oud-voor zitter enkele hartelijke woorden toegevoegd en het orde-teeken van „Arti" als Eere-voor- zitter op de borst gespeld, welke onderschei ding met applaus werd beantwoord. Voor deze groote eer dankte de heer Ver duijn en sprak uitvoerig over verleden en heden van „Aili". Het oudste oud-lid, de heer C. v. d- Berg werd tot eere-lid benoemd en verkreeg het orde-teeken van „Arti" als Eere-lid. Tot slot kreeg de heer v. d. Lelie uit Lei den, secr der zustervereenging „Ad Nostram UltilitAtum" gelegenheid te spreken. Vele stoffelijke blijken van waardeering zijn u heden aangeboden, aldus spr. Wij willen niet achterblijven en bieden u voor dezen winter een concert aan. Namens het Eere-comité dankte Ds. A. W Voors allen die aan het. welslagen van deze schoone dag hebben medegewerkt. „Arti" zette waarlijk haar beste beentje voor, want er is subliem gespeeld- Geen wanklank be luisterden we en de groote stilte in de zaal tijdens het spel deed weldadig aan. Deze mooie herdenking was ten einde en Ds. Voors sloot met gebed. E C den Haan—Brand d.: M van Hellemonl- Donker d A Rartsvan Voorbergen z.; A ML tre—Boef d OVERLEDEN: G Vink 25 J J Humme 56 J v «n v L Jonge ja G. A. Evers en Jb. Snel. Staande de jubileum.' KATWIJK AAN ZEE EET MEER VISCH EN TWEE BIJZONDERE JUBILEA Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer C. den Duik Jasp.zn, Zuidstraat 45 alhier, een zaak opende in versche, gerookte en gestoomde visch. Klein begonnen, mocht deze zaak zich onder de enorme werkkracht van den heer den Duik en zijn eclitgenoote, in een gestadigen bloei verheugen. Een groot getal detailverkoopers van zijn waren venten dagelijks in Leiden en om geving om daar hun prima waar aan den man, of beter gezegd „aan de vrouw" te brengen. Menig vaste klant vraagt eerst: zijn ze wel van „Kees Jas en als dan het antwoord bevestigend luidt, wordt de koop gesloten. Vanzelfsprekend is dit een bewijs van vertrouwen, dat men in de jubileerende firma stelt. Menig badgast en daaronder vele Leidscha ingezetenen, als zij in den zomer onze plaats bezoeken, gaan eenst even naar Zuidstr. 45, waar de winkel aan alle wettelijke eischen voldoet, om een hartigheidje te hëlen in den vorm van gebakken visch, gerookte of ge stoomde makreel of (en) nieuwe haring. Als een tweede bijzonderheid kan gemeld, dat c. Jonker gedurende die 25 jaren steeds als kleinhandelaar-afnemer zijn visch van de jubileerende firma betrokken heeft en nog geregeld zijn klanten te Katwijk aan den Rijn en te Rijnsburg bedient. Maandagavond werd aan alle afnemers met hun vrouwen in de versierde Gemeente zaal, die geheel gevuld was, door het jubi leerende paar, dat nu ook de bruidsdagen doorleeft, een gezellige avond bereid. De heer A. Wassenaar, een der afnemers, gaf in een keurig rijmverhaal weer, wat zoo al in die kwarteeuw door de zaak en haar stichters was doorleefd, met als parool: „Eet meer visch", maar dan van „Kees Jas". 't Was al laat, of om der waarheid ge trouw te zijn, reeds vroeg, toen het einde kwam van dit allergezelligst feest. BOTSING Maandagavond heeft in de Varkevisser- straat een botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer C. d. D. alhier en een motordriewieler geladen met melkbussen, bestuurd door den heer J. K. Laatstgenoemde dacht nog juist voor de auto te kunnen keeren, doch dit mislukte, zoodat een vrij hevige botsing ontstond, waardoor de driewieler werd omvergeworpen. De heer K. werd vrij ernstig aan het hoofd gewond. Na bij den heer H. te zijn binnengedragen, werd l*ij ter verdere behandeling per zieken auto naar Dr Lodder, en later naar zijn woning aan het Waaigat vervoerd. TE BEVRAGEN Op het politiebureau is een geit te be vragen. NED. HERV. GEMEENTE Als dankoffer bij een 40-jarige echtvereeni- ging is bij de kerkvoogdij een gift van 100 ingekomen. DIACONIE Ten behoeve van de diaconie werd ceri jubileumgift van 100 ontvangen. i G Verkleü. J Rot LEIMUIDEN RAADSAGENDA (De Raad zal vergaderen op Donderdag 5 October 1933, des voormiddags 10 uur (n.t.). Onderwerpen ter behandeling: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Voorlonpige vaststelling gemeente rekening dienst 1932. 4. Behandeling ge- meenlc-èegrooting dienst 1934. 5. Comp tabel besluit. En hetgeen verder tor tafel zal worden; gebracht NOORDWIJKERHOUT ORGANIST NED. HERV. KERK Aan den organist der Ned. Herv. Kerk, den heer Admiraal, van Noordwijk aan Zee, is door de kerkvoogdij ontslag aangezegd In verband met de tijdsomstandigheden. En kele gemeenteleden hebben zich gratis be schikbaar gesteld voor belpeling van het kerkorgel. C. J. V. „TIMOTHEüS" Op de laatstgehouden vergadering der C. J. V. „Timotheüs" zijn wegens bedanken van den voorzitter, secretaris en penning meester als zoodanig gekozen de heeren D. Passchier, voorzitter; D. van Tilburg, pen ningmeester, en G. Timmers, secretaris. INLEVERING RIJYïSGOEDEREN Op 16 October, 's nüniiddags 3 uur, is er gelegenheid voor de dienstplichtigen der lichting 1918 om de onder hun berusting bevindende rijksgoederen in te leveren en wel in de school St Jeroensweg 1 te Noord- (Zie vervolg blz. 8) Gedurende ons 25-JABIG BESTAAN hebben wij getoond tot ieders voldoe ning te kunnen leveren uit geregelden verschen aanvoer: TONG - TARBOT - GRIET - SCHOL - SCHELVISCH - KABELJAUW, enz. BEL OP: TELEFOON No. 81 aanbevelend, ZUIDSTRAAT 45 KATWIJK AAN ZEE i mum mm

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7