De herdenking van Leidens Onlzef Stond ditmaal in het teeken van Oranje WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 rWEEDE BLAD PAG. 6 Een hisforisch middagfeesf van bijzonder karakter Indrukwekkende fapfoe Duizenden vieren juichend feesf De dag van den derd'en Octdbeir is dit maal stralend over de oudi? Sleutelstad open gegaan. Een heerlijke herfstzon heeft de grootst? luster bijgezet aan het feest van Leidens ontzet. Nurks, die ons vanmorgen bij de uitdeeling van Haring en Wittebrood over economische problemen onderhield merkte cynisch op dat tegenwoordig alleei maar de zon voor niks opgaat. De rest moet koopen. Welnu, wat is die gratis zomne-op- gang voor dezen dag niet waard geweest? Vraag het maar eens, om heel materialis tisch te blijven, aan de neringdoenden en aan de straatkunstenaars. En wie zal de vreugde die de zon gebracht heeft in cijfers omzetten? Alvorens de kalciidoscoop van den 3©n Oc- toberdiag voor onze lezers af te draaien, moe ten we eerst het een en ander gaan vertel len over de inleiding van de feesten, zooals deze elk jaar aan den vooravond plaats ifreaft. AAN DEN VOORAVOND feest voor de jeugd in die Stadsgehoorzaal waar ondier leiding van den bekenidl:m artist Henri NoLles een ge varieerd programma gegeven werd. Door het bestuur van de 3 October-vereenig'ing waren voor dezen avond uiitgenood'Lgd die kinderen van de verschillende inrichtdngen van wel dadigheid in onze stad en omgeving. Die kin deren hdbben bij zander genoten. De levende handsrihaduwbeelden, de vroolijke clowns en de grappige goooheltodrem van Henri Nol les hebben hen van de eene verbazing in dl?> andere en van de eene schaterbul in de andere doen rollen, zoodat in de groote zaal af on toe hooren en zi';tn verging van het ge weld dat de kinderen maakten. De avond werd opgeluisterd door muziek van de Mond Accordeon-vereeniging „Bravo", die ook veel succes had. Het. was een avond die dan zeer beschaafd karakter draag en in dit apzlioht gunstig af stak bij klitrndei avonden van vorige jaren. Een massale prachtig geslaagde taptoe. De groote taptoe die gisteravond ter in- leiding van de 3 Oobcvberfeesten werd ge houden droeg dit jaar eun grootsdh karakter Zij is eigenlijk eten massale Oranje-betoo ging geworden. De deelname was overweldi gend, zoodat bij de opstelling van de stoet op de Kaasmarkt de organisatoren de han den vol hadden om alias vlot van stapel te deen lcopen. De hoofdleider, de heer De Ko ning kent echter het klappen van de zweep te goed om zich door dbirgelijke moeilijkhe den 1i? laten intimideeren. Slechts weinig over tijd zette de sitoet zich in beweging. Van de vereemigingen die er aan deelnamen kunnen wij geen opsomming geven. Het zou heeil wat gemakkelijker zijn dia oranje-gezinde organisaties te noemjen die er n i e t hij waren, want dat zullen er niet veel geweest zijn. Gewapend met fakkels en lampions maak te de lange, lange stoet met de vliegende vaandels en wapperende vlaggen een fan- tastischen indruk. In de kop liepen, behalve het bestuur van de 3 Octaber-vereeniging mee het gemeente bestuur, de burgemeester en de w thouders en de gemeentesecretaris, voorts het colle gium van het L.S.C, Pro Fatria en verschil lende andere studenten-organisaties. Op sommige punten van den optochtweg Werd bengaalsch vuur ontstoken. Overal was enorme belangstelling. Vooral toen de stoet op de Jam van Houit- kade voor het dri'e-Octdber-monuraent was gearriveerd was de menigte niet meer te overzien. Bij het monument, dat fraai verlicht was, werd een krans gelegd, waarna het Willhel- Het hoofdmoment van de taptoe was edi tor ook -thans weer de kramslfgging bij het standbeeld van burgemeester v. d. Werf in het v. d. W erf park. Ook dit standbeeld was door schijnwerpers verlicht. Toen de stoet het park binnentrok werd tussahirm de hoo rnen een fantastische verlichting aangesto ken. N'atdat de stoet zich, voor zoover dit nogelijk was, rondom het standbeeld had opgesteld, werd door den Voorzitter der 3- Ootober-vereeniging een krans voor het mo nument gelegd en daarna blies het kranige muziekcorps van de Koloniale Reserve te Nijmegen de taptoe. Een zeldzaam ontroe rend en indrukwekkend oogenblik, waarbij niemand onverschillig kon blijven. Op het Steenschuur was ook thans weer de belang stellende menigte niet te overzien. De politie heicift de handen vol gehad om de afzetting van het v jd. Werf pa tk te handhaven. Het was reedis ongeveer elf uur alvorens tot ont binding van de stoet kon worden overgegaan, wel wat laat, maar ook niemand had kunnen overzien, dat de deelname aan de taptoe zoo overweldigend zou zijn. Het is een prach tige demonstratus geweest van oranje-liofde en oranje-trouw. DE FEESTELIJKHEDEN VAN DEN OCHTEND De morgen van den eigenlijken dag vond reeds de zeer matin euze Lei denaars en dat zijn er op 3 October heel wat op die Brekistraat voor de Stadsgehoorzaal, waar van op het bailoon het Leidsch Politiemuziek- gezelsohap de stad wakker riep met plechtige muziek. Daarna concentreerde de belang stelling zich om het v. <L Wierf park waar De Koraalmuziek werd gezongen. Het aantal zangeressen en zangers, d'ie op en om het standbeeld van v. d. Werf stonden opgesteld was nog heel wat gTocter dan vorige jaren. De indrukwekken de zang stond ook d-tmaal weer ondier de be proefde leiding van d:tn heer I.eo Mens. De burgemeester ontving uit handen van twee dames, na een toespraak van den heer Van Vliet een krans in de Leidscha kleuren. Na met een korte ri'de daarvoor te hebben dank gezegd en gewezen te hebben op het bijzondere van dezen 3-Ootober-dag,. waarop wij in 't bijzonder gedenken den Vader des Vaderlands dil? wij nooit genoeg kunnen eeren, hechtte de bungetnekister de krans aan het standbeeld van v. <L Werf. Tenslotte werd het Wilhelmus gezongen, dat. u t volle borst door de toeschouwers mee wend aangeheven. Ta acht uur had initussdhan ook de uitrei king der feestgave Haring en Wittebrood een aanvang genomen. Een kleine 3000 per sonen had zich dit jaar daarvoor opgegeven en er heersohte in de omgeving van de Waag en cm het gebouw zelf dan ook een drukte van bellang. Het wemicildle op het plein van de Waag van fotografen en filmoperateurs en er zijn heel wat platen op de met haring ge wapende vrouwtjes verschoten. De fa. Y: i Nel Ie reikte ook thans waar gratis koffie leu tabak uit Op het Waaghoofd werd door de Harmonie veneeniginig T. en D. intussdben onder lei ding van den 'heer Noordanus een muziek uitvoering gegeven. Iets nieuws waren ditmaal de kinderwed- strijden op de Jan van Houtkade, die be stonden ia Ringsteken met ponywgentjes Niet minder dan 150 kind):ren namen aan deze wedstrijden deel. Het was bijzonder aardig. Do trots waarmee de kinderen in het grappige wagentje naden, de spanning waar mee zij naar de ring staleen toonde duide lijk aan de sensati e van het oogenbilk. Langs de lijn sloegen honderden de ver richtingen der kinderen gade. De padvinders van de Leeuwkengroep maakten zich door overal de helpende hand toe te steken bijzonder verdienstelijk. De prijswinnaars zijn: Jongens van 1314 jaar: 1. E. Klinken berg; 2. H. Koene; 3. J. Jansen; 4. T. Dicken; 5 P. v d Steen: 6 W Eikerbout. Meisj'rs van 1214 jaar: 1. Corry Nagel; 2. Rietje Meiman; 3. Catrien v. d. Wijngaard; 4 Corry Meiman Jongens van 1012 jaar: 1. H. Kret; 2. H. Walraven; 3. C. v. Weizen; 4 T H. Klinken berg; 5. R. v. d Steen; 6 H Boot. Meisjes van 10 —12 jaar: 1. Marie Later- veer; 2 Lemiie Zi'inan; 3 F. de Swart; 4 M'ep Atepaal; 5. Tootje van Heel. Vanaf tien uur vermeldde het programma geen feestelijkheden. Op dat uur vingen in verschillende kerkgebouwen Herdenkingsdiensten HET MIDDAGFEEST In de historische Pieterskerk, waarin ook in 1574 de dankstonde werd gehouden, werd de dienst geleid door ds. J. C. S. Locher, die sprak over Openbaringen 1211 en de bange dagen van Leidens beleg en de vreugde van haar ontzet op ontroerende wijze in herinnering bracht In de Geref. Kerk aan de Hooigracht sprak ds. W. Bouwman over Ps. 77 12: „Ik zal de daden des Heeren gedenken". In de Chr. Geref. Kerk (Ssteenschuur) werd de dienst geleid door ds. J. Jansen, die sprak over Ps. 4810: „O, God wij ge denken l'wer weldadigheid in het midden Uws Tempels". Nauwelijks opgestaan van het goudgele hutspotmaal wachtte den Leidenaars het middag feest, heit glanspunt van den diag, dat ook ditmaal bestond uit een groote optocht. Vooral in deze optocht kwarn ook het Oranje-karakter van de feestviering van dit jaar tot uiting. De titel „Oranje en Leiden" wijst daar reeds op, hoewel dit een vlag is, die do lading toch niet geheel dekt. De stoet was eigenlijk een bonte revue in chro nologische volgorde van de voornaamste gebeurtenissen uit de historie die betrek king hebben op Leiden en daarbij werd speciaal op den voorgrond geschoven de nauwe betekking die er steeds heeft be staan tusschen Oranje en Leiden. Het Leidsche publiek, dat bijzonder ge steld is op historische feiten, kan tevreden zijn. Het is vergast op een schouwspel, dat de oude beroemde maskerades weer voor den geest riep. Wat een zeldzaam uitgebrei de verzameling van historische costuums is gistermiddag in Leidens straten ten toon gespreid. Het beste van het beste. Wanneer, zooals gewoonlijk, slechts één tijdperk uit gebeeld wordt, levert het wel eens moeilijk heden op om alle deelnemende personen aan een behoorlijk pakje te helpen, maar thans kon men kieskeurig de beste cos tuums van de vele tijdperken uitkiezen, zoodat men bijzonder keurig voor den dag kon komen. Ongeveer vier honderd en veertig perso nen hebben aan de optocht deelgenomen en daar waren heel wat goede oude beken den uit de geschiedenis bij. Het aantal his torische figuren, dat de ontwerper van de optocht Mr. Dr. J. W. Verburgt, met de a»* tistieke medewerking van Jan de Quack, voor enkele uren tot het leven heeft terug geroepen is echter zoo verbazend uitge breid, dat we er niet graag een opsomming van zouden geven. 7.o zijn alle met name genoemd in liet programma en we zijn blij met de vluchtige kennismaking op straat, maar als we ze weer zouden tegenkomen, zouden we er toch slechts 'n enkele van her kennen. We zullen de stoet daarom slechts groepsgewijze voorbij ons laten trekken. Nadat de kop van de stoet, die op de ge bruikelijke wijze was samengesteld en waar in het kranige muziekkorps van de Kolo niale Reserve meeliep is gepasseerd, ver schijnen, bijna allen te paard, de personen die een rol gespeeld hebben in het drama van gravin Ada van Holland en haar ge maal Graaf Lode wijk van Loon, waarvan de eerste belegerd werd op de LeidscliP Burcht toon Willem I, haar oom graaf van Oost-Friesland met haar streed over het recht van opvolging over het graafschap van Holland. Ada is gelukkig nogal niet onder den indruk van haar nederlaag en ook haar getrouwen namen de zaak van de gemoedelijke kant op. Van het jaar 1203 nemen wij een flinke sprong naar het midden van de 15e eeuw, toen een aantal gewapende burgers van Lelden naar Utrecht en Deventer trokken om deel te nemen aan den strijd om den bisschopszetel van Utrecht. We zien de dappere krijgers van allerlei rang en stand uittrekken naar het ongewisse slagveld. Zij werden onmiddellijk gevolgd door een groep gewapende burgers uit Leiden, die ruim een eeuw later in 1573 uittrokken te land en te water om het belegerde Haar lem te hulp te komen. De Leidsche hulp heeft niet mogen baten. Haarlem heeft zich na een belegering van 7 maanden aan d«> Spanjaarden moeten overgeven. De Prins van Oranje stelde dus wel ver trouwen in de stad Leiden. Dat blijkt nog beter uit de volgende groep, samengesteld uit de tien Leidsche „burgers en burgers- kinderen", die in 1574 naar Delft vertrok ken op verzoek van Oranje om den Prins op diens verzoek als lijfwacht te dienen. DE PILGRIM-FATHERS. Een der praalwa gens uit den historischen optocht, die van geweten, onder leiding van Oranje in ons land immer voorgestaan* herinnering wakker hield aan de vrijheid Als deze „lijfschutten" zijn gepasseerd, zien we den Prins zelf in Leiden arriveeren (hulde aan den grimeur!) op den avond van den 4en October 1574, na het beleg van Leiden. Het is een heele optocht waarin tal van door het beleg bekend geworden Lei denaars meerijden: burgemeester v. d. Werf en Jan van Hout, Johan v. d. Does en Ja cob v. d. Does. Boisot en v. Brouckhoven en niet te vergeten de gastheer van den Prins Dirk .Tacobsz. van Montfoort, bij wien de Prins tot 15 October logeerde op het Ra penburg vlak bij de Doelensteeg. Het spreekt vanzelf dat onmiddellijk na deze luisterrijke intocht de Prins op den voorgrond treedt als stichter van de Leid sche universiteit Deze allerbelangrijkste ge beurtenis in de geschiedenis van onze stad wordt uitgebeeld door middel van een twee tal fraaie praalwagens, de eerste gevende <>en allegorische voorstelling van de stich ting der Hoogeschool, waarbij de Prins van Oranie aan de Stedemaagd het Octrooi over handigt, de tweede wagen de Hoogeschool zelf in allegorie voorstellende. De eerste tvagen is geheel gehouden in Nassau-blauw. de tweede in oud goud. De wagens dragen duidelijk het kenmerk van de romantische fantasie van Jan de Quack, welke fantasie zich vooral in dit gedeelte van den optocht heeft kunnen botvieren. De praalwagens werden gevolgd door een groep, bestaande uit Oranjevorsten die aan de Leidsche Universiteit hebben gestudeerd, vergezeld van hun gouverneurs en pages. De achtste groep stek voor de blijde in- comste van Prins Maurits in Leiden in het jaar 1594, toen deze Oranjevorst eenigo roemruchte overwinningen had behaald Ook in deze groep wemelde het weer van allerlei bekende historische personen te voet en te paard. Dan volgen de Leidsche schilders die onze goede veste er zooveel opgeleverd heeft, beroemde kunstenaars uit de 16e en 17e eeuw in hun zwierige kleederdrachten. De tiende groep heeft betrekking op de pilgrimfathers, de grondleggers van de re publiek der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, die in Leiden van 16091620 heb ben gewoond, alvorens zij met de Mayflo wer naar Amerika vertrokken. Op een praalwagen is opgesteld een maquette in goud van de Mayflower en daaromheen loo HERSTEL-CONFERENTIE. Vlak voor ons gebouw bezweek een der wielen van de karos der vroedschap. Direct werd een herstelconferentie belegd, die als alle andere mislukte ORANJE EN LEIDEN. Het altijd weer even aantrekkelijke beeld van de historische op tocht, trekkendé door de hoofdstraten. Hierboven de Prinsen van Oranje, die te Leiden studeerden. WAT ER 'S AVONDS TE DOEN WAS worden opgetreden. Ook 's avonds vooral moest er hier en daar wel eens worden in gegrepen, want er zijn altijd nog elementen die de indruk van een vreugdevolle dartele feestviering bederven door minderwaardige Jol". Inn die avonduren is de jool in de stad eerst goed losgebroken. De drukte concen treerde. zich vooral op den Stationsweg en de Breestraal, waar de lieve gansche avond gezongen en gesprongen werd en waar de tallooze kraimpjes, vooral palingkraampjes goede zaken maakten. Vele honderden feestgangers begaven zich ook naar de ker misvermakelijkheden op het Schuttersveld, waar in ille mogelijke sensatie-tempel; heel wat lieve guldentjes zijn kapot ge maakt. In de Stadsgehoorzaal, die meer dan uit verkocht was, werd onder leiding van Louis Davids een avond van vroolijke kunst j Feestavond Leidsche Christelijke Oranjevereeniglng. In Gebouw Prediker had, evenals vorige jaren, de Leidsche Chr. Oranjevereeniging een fiestavond belegd, die, hoe kon het an ders, gezien de groote plaats die deze ver- eenifing in het Oranjeleven in onze stad inneemt, zeer druk bezocht was. Ife voorzitter der Vereen., ds. Thomas, spiek een kort kernachtig openingswoord. Js. J. de Wit, Herv. predikant alhier, sjrak in deze bijeenkomst een feestrede uL In 't begin van zijn toespraak herinnerde ipr. aan een kerkdienst van den derden Jetober 1574 in de oude St. Pieter, waar ge- tongen is van Gods wonderen. De gedachtenis aan 't ontzet is sinds jaren een uiting geworden van Leiden t openbare optreden. Toch dient gevraagd pen de meest bekende Pilgrim Fathers, een te worcjen of deze enkele, plaatselijke aareliere decoratieve groep. ii x.A ring de eerste uren ook gestand gedaan hebben. De café's en de winkels mochten een paai uurtjes langer geopend zijn en het was zoo langzamerhand soupertijd geworden. Vele jongens moesten nog vele meisjes tractee- ren en op deze manier hun royaliteit demonstreeren. Vele liefdebanden van één dag werden iets nauwer aangehaald. Vele meisjes moesten nog langs vele omwegen worden thuisgebracht en vele vaders moes ten nog geeuwend fret oogenblik afwachten aarop alle duiven op de til waren terug- aardige decoratieve groep. Thans verschijnt weer een Oranjevorst op het appel, ditmaul Prins Willem III, te' studie komende in Leiden den vierden Ne vember 1659 met groot gevolg, -een luiste- rijke groep met fraaie costuums en mooe statiekarossen. De laatste groep is gewijd aan Leidas verweer in het bange oorlogsjaar 1672. Bn vendel van Leidsche burgers, een vije compagnie van studenten en de burpr- ruiterij van Leiden trok ten strijde op. Het muziekkorps van de Veld vormddiet eonde van de stoet. Het is een bont tafereel dat de duizelen belangstellenden te aanschouwen hdben gehad, een schittering van harnassen en uniformen, van edele dames en da/pere krijgers, van mooie paarden en vlgver- toon, van schaterende muziek en bliriende wapens. De belangstelling langs dei' op tocht-weg was enorm. Dr. Verburgt en Jan de Quack lunnen voldoening hebben over hun werk. Een Lcident. Vlak voor ons kantoor deed zih een eigenaardig incident voor dat onvtfwachte moeilijkheden opleverde. Van een van de statiekarossen waarin vier burgmeesters van de stad Leiden waren gezetenlicp een band van een der wielen af met ht gevolg, dat het wiel brak en de wagen noest uit vallen. Ze kwam aan den kant vai den *veg te staan. Daar zaten de heeren. te ztten nóg, maar de koetsier was van meerling, dat zij uit moesten stappen en gaf van deze meening op gedecideerde vijze llijk. De straatjeugd had zich intussihen leeds met het geval bemoeid door zoovriemelijk te zijn met de snor van een dei edelleden op de loop te gaan. Het is begrijpelijk dat de heeren vreesden dat hun uistappm tot gevolg zou hebben, dat hun harige horfd tot op de clean shaven huid zou wo den oitbloot en dat is geen prettig vooruitzicht Een vnorloopige oplossing van het dlemni werd gevonden doordat de heeren it ons hntoor binnenstapten om daar verder rust? een plan de campagne op te maken. Eeraantal autoverhuurders, opgebeld, lererdenniet op telefonische bestelling, zoodat de moilijkhe- den zich vermenigvuldigden. Toen Ivam de reddende engel in den vorm van eo vriend met een auto, die echter reeds bij» te vol was. En zoo kon het gebeuren da de vier burgemeegteren van Leiden Jan Ffcter van der Maersche, Mauringh Comelis van der Aa, Willem Simon Hasius en fr. Heyn- drick van Willigen, uitgereden i een ka ros, op de treeplank van een Potiac, zich krampachtig vastklemmend aanalles wat houvast bieden kon, naar hurwoningen werden gebracht. Er is verder aan het relaas oir den op tocht weinig meer toe te voeger Het werd een wedstrijd om haar zoo diVijls moge lijk te zien voorbij trekken. Ofal had de politie de grootste moeite om iim baan te maken De politie! Daaraan dient een eere-sallt te worden gebracht. Terwijl de andere urgers vroo- lijk feestvierden hebben de Dlitiemannen een zware dag gehad. Wellvaar is hun taak aanmerkelijk verlicht ördat de stad voor het doorgaand rijverkei was afgeslo ten, maar zonder deze maregel zou het ook onmogelijk zijn de ordee handhaven. D'e politie heeft toch al de hiden meer dan vol. Overal moet zij bij de ]nd zijn om te zorgen dat de boel niet in h honderd loopt en alles is ook ditmaal 'en keurig van stapel geloopen. Vooral de. reden mannen die den optochtweg schoonioesten maken, hadden een zware dienst. 2t Leidsche pu bliek is, wat dit betreft er lastig en er moest dan ook nog al eeneen keer streng beurtenis wel zoo grootscheeps herdacht dient te worden. Het is gebleken, dat het Ontzet van Leiden een van de beslissende factoren is geweest voor het welzijn van Kerk en Volk. Spr. deed nu enkele ir-eoen uit de beken de gebeurtenissen en richte de aandacht de vijanden en vrienden buiten en binnen Leidens muren, de tactiek van uithongeren van buiten af naast de hand- en spandiensten door roomsch-gezinden landgenooten. aan den vijand bewezen. En binnen de poorten honger, pest en wanhopigheid, waartegen over dc onversaagden uit de stadsregee- ring met eere genoemd worden. Uitvoerig werd dan stil gestaan bij Wil lem van Oranje's werk bii het Ontzet. Tenslotte stond spr. stil bij de herinne ring aan onze roeping om ook de leidingen Gods in onze historie te vertellen aan het navolgende geslacht opdat zij hun hoop op God zouden stellen. De avond werd voorts afgewisseld door declamatie van den heer W. Siebesma, van s-Hertogenbosch en piano- en vioolmuziek. 't Was weer een echt-gezellige Oranje- avond! Het vuurwerk Te elf uur precies werd tot slot van de feestelijkheden op het Schuttersveld een groot luisterrijk vuurwerk gegeven, waai aan door de firma Kat weer bijzondere zorg was besteed. De zilveren maan, die glim lachend boven het feestgejoel hevig ver bleekte bij het licht van de stralende zon nen, de schitterfonteinen en de veelkleurige vuurfronten, die werden afgestoken. Jam mer was het, dat de rook niet snel genoeg afdreef. De slotdecoratie bestond ditmaal uit portretten van H. M. de Koningin en Prins Willem van Oranje in zilver-diamant- vuur, waarboven de woorden: Oranje Boven. Met een zwaar slot-bombardement. waarbij hooren en zien verging werd het vuurwerk besloten. De aanwezigen op hei Schuttersveld zong tijdens het laatste stuk het Wilhelmus. Officieel waren de feestelijkheden thans afgeloopen, maar dit was ook het meest ge schikte moment voor vele feestgangers on< aan te heffen het beroemde lied: En we gaan nog niet naar huisl, waarbij men er- van overtuigd kon zijn, dat zij deze bewt Maar hieraan kwam een eind en tegen een uur of twee is de stad in een wat koortsachtige sluimer weggezonken om vail- morgen weer met een nuchter gezicht den werkdag aa.n te zien. Stotteraars en Gebrekkig-Sprekenden Leest de advertentie van het Instituut „Demosthenes" Leiden Stationsweg 2 STADSNIEUWS K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER W ij z i g i n g. 3 Oct. Incasso-Bank N.V. (f). Leiden, Breestraat 19. Hoofdz.: Amster dam, Heerengracht 531537. De heer F. G. H. Gerlings, alg. procuratieh. (direct kan toor Leiden) is uitgetreden, dd. 1 Oct 1933. De heer B. W. de Waal (direct kant Arn hem) is benoemd tot directeur van kantoor Leiden. Mr. B. M. A. Paulus van Pamv vliet, onder-dir. kant Leiden, is benoemd tot di recteur van dit kantoor. 3 Oct. Naomlooze Vennootschap Boek drukkerij voorheen L. van Nifterik Bzn. Leiden, Keizerstraat 9. Uittr. Comm.: A. A. H. Bals, Utrecht. IN. Comm.: F. A. H. van der Toom, Amsterdam. 3 Oct W. J. van der Spek. Warmond, Dorpsstraat 29b. Stoffeerder, handel in meu. beien. De zaak is verplaatst naar: Hilver sum, Heerenstraat 20. 3 Oct J. W. Onstenk. Leiden, Gasstraat 13. Sigaren, sigaretten, tabak; kantoor-, school- en schrijfbehoeften. Uittr. E.: J. W. Onstenk, Leiden, dd. 25 Sept. 1933. Wijz. handelsn. in: J. Teleng. BOVENVERDIEPING UITGEBRAND Hedenmiddag te kwart voor 1 is brand ontstaan in de bovenverdieping van 't café van H. Breijer, Langebrug 45. Deze verdie ping bestond uit een vergaderzaaltje, keu ken en een bergruimte. In deze bergruimte is de brand ontstaan. De eigenaar was er ongeveer een uur tevoren geweest met een. brandende pijp, zoodat mogelijk vonken daaruit het vuur hebben veroorzaakt. De politie gaf spoedig water met 'n slang op de waterleiding. De brandweer moest heelemaal van fret Rapenburg slangen uitleggen, waarmede nog al eenige tijd heenging. Men had het vuur echter spoedig onder de knie. De bovenverdieping is gedeeltelijk uitge brand. Het café kreeg belangrijke water schade, die evenwel door verzekering wordt gedekt BURGERLIJKE STANL WolfKooien z.: P RlnteurWestd J KokChn kökKn d J3"ïnt W p öoklenbergrOu» d Lelie wed. udron d.; G J Leentvaar— üUnders—v d Bel d.: M C H G Swler—Ha«ei 1 Vocrtt d Opperste spanning bij het ringsteken op ponny-wagens

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6