AANSLAG OP DOLLFUSS WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND TERUG NAAR DEN GOUDEN STANDAARD? Reuter meldt uit Washington, dat van be voegde zijde aldaar wordt aangekondigd, dat er tijdens de onderhandelingen ovt schulden tusschen Engeland en Amerika toa- bereidselen zullen worden getroffen om to' een monetairen wapenstilstand te komen. Een later bericht van Reuter, uit New York, spreekt dit echter weer tegen door mede te deelen, dat een en ander slechts op een veronderstelling berust. We mogen dus misschien aannemen, dat er in Amerikaansche regeeringskringen over gedacht wordt doch dat men over den mo netairen wapenstilstand 'n proefballonnetji heeft willen oplaten. Daarom heeft het toch wel eenigen zin on nog iets meer te melden over de „veronder stelling". Het doel van het te sluiten monetair be stand zou dan wezen, dat de Ver. Staten en Engeland hun valuta in hetzelfde even wicht zouden houden op de wereldmarkten. Een terugkeer tot den gouden standaard of tot een goudbasis wordt niet overwogen, maar er zou een goudruil tusschen de Ver- eenigde Staten en Engeland plaats hebben, ten einde de verschillende handels- en fi nanciële balansen aan te passen. De deviezen van beide naties zouden theo retisch gesteund worden door het goud dat zich in de wederzijdsche centrale banken en schatkisten bevindt, maar dat zou niet aan de particulieren worden verstrekt in ruil voor papieren geld. Men gelooft, dat Roose velt belang stelt in dezen vorm van gouden standaard, om aan de mogelijkheid te ont komen van een beweging tot het oppotten van goud. N'a vernomen te hebben wat me Washington .gelooft" en „veronderstelt" men moet met de mogelijkheid rekenen.dat er over enkele dagen te Washington weer volkomen anders geoordeeld wordt! is het ook wel interessant hoe in de Engel- sche regeeringskringen over deze en aanver wante kwesties gedacht wordt De Britsche staatssecretaris van financiën Neville Chamberlain heeft gisteren op het jaarlijksche banket der bankiers van de City van Londen o.a. gezegd, dat weliswaar de Engelsche uitvoer met de helft is ver minderd, n.l. met 365 millioen nond tusschen 1929 en 1932, maar dat er op het oogenblik toch aanwijzingen zijn van duidelijke vor deringen en een toenemend gevoel van ver trouwen. En dat laatste, acht hij het begin van een blijvend herstel. De vier voornaamste doeleinden, die be reikt moeten worden, zeïde Chamberlain, zijn: 1. de verhooging der groothandelsprijzen, speciaal van de eerste levensbehoeften, door controle van de productie, zoo mogelijk door een internationale overeenkomst; 2. de afschaffing of verlaging der over dreven hinderpalen tegen den handel; 3. de vestiging van een internationalen gouden muntstandaard. Het is waarschijnlijk, dat wij later tot den gouden standaard zullen terugkeeren, wan neer er een thans nog niet bestaande toe stand in het leven geroepen zal zijn. 4. Hervatting de internationale leeningen die tenslotte afhangt van het herstel van het vertrouwen. Chamberlain voorspelde een nieuwe ver laging van het aantal werkloozen in Sept., evenals het in evenwicht brengen der be grooting van het loopende jaar. Wij kunnen, dit was zijn conclusie, de toekomst met vertrouwen afwachten. Redevoeringen als deze kan men niet juist beoordeelen als men ze, behalve een zekere documentaire waarde, niet tevens de strek king toekent om als aansporing en prikkel in de goede richting te dienen. Wanneer een verantwoordelijk minister zoo spreekt, kan de gewone mau zich moeilijk aan den indruk onttrekken, dat het nu toch langza merhand weer de goede richting uitgaat en dat is op zichzelf als \ersterking van het vertrouwen, een stimulans. Van meer reëel belang is intusschen.dat Chamberlain nadrukkelijk verlaging van de handelsbelemmeringen en de vestiging van een internationalen gouden muntstandaard als twee van de voornaamste doeleinden der Britsche politiek op den voorgrond heeft gesteld. Deze uiting en het Washingtonsche proef ballonnetje, dat weer uit 't centrum van de schulden-onderhandelingen is opgelaten, zou men graag willen combineeren. Toch is alles nog te vaag en te onbestemd om er conclusies op te kunnen bouwen. JAPAN EN RUSLAND Drie Japams-dhc stoomvaartmaatschappijen die tot nog toe geregeld dlieneten onderhou den tusschen Wilodiwoetook en Japamsohe havens en zonder licht de haven van Wladii- wostock mochten bimnenloopen, hebben thans aanzegging van de sovjet-regeering gekregen, det hun schepen slechts onder geleide van een «loods de haven van Wladi- wostock mogen binnenloopen. Deze zaak is tot een diplomatieke kwestie tusschen de eovjet-regeering en Japan ge werden, waarbij Japan afechaJf&ng var verplichtingen eischt, desnoods ais uitzon dering, voor de geregelde Japansche lijn diensten. De eovjet-regeering schijnt eohter niet bereid, deze eischen in te willigen. GEESTDRIFT VOOR ROOSEVELT Uit New-York: Het 53ete congres van de Amerikaansohe vakvereenigingsfederatie is te Washington geopend. De voorzitter Green hield een openings toespraak, waarin hij de meening verkon digde, dot de werkloosheid niiet zal ver dwijnen, zoolang de 30-urige werkweek niet is ingevoerd. De pogingen van het kabinet voor het nationaal herstel moeten door de arbeiders ijverig gesteund worden. De laat ste weken zijn ruim 1.500.000 nieuwe leden tot de vak vereen igingen toegetreden. Green bracht hulde aan president Roose velt voor diens bemoeiingen, hetgeen door het congres met luid applaus begroot werd. De voorzitter van het congres der Ameiri- kaansche oud-strijdens heeft een telegram aan Green gezonden, waarin verklaard wordt, dat het legioen van de oud-strijders met de vakvereenigingen zaJ samenwerken, om de actie voor het nationaal hereto! le dioen 6lagen. TIEN-JARIGE TURKSCHE REPUBLIEK Amnestie-plannen Binnenkort bestaat de Turkscihjp republiek tien jaar. Een groote amnestie wordt in verband daarmee voorbereid. Verwacht wordt, dat aan verscheidene vooraanstaande Turken, die op het oogen blik in ballingschap vertoeven, op belofte van loyaliteit, verlof zal worden gegeven, naar Turkije terug te ketenen DE BONDSKANSELIER LICHT GEWOND DADER GEARRESTEERD Gistermiddag tegen half 3 is in het parlementsgebouw te Weenen, waar hjj een belangrijke zitting van de Chr. sociale partij had bij gewoond, in verband met de voor genomen grondwetsherziening, een revolveraanslag gepleegd op den Oostenrijkschen bondskanselier Dr. Dollfuss. De kanselier werd slechts licht gewond en heeft 's avonds een radiorede gehouden, om het volk gerust, te stellen. De dader, een kort geleden ontslagen korporaal, Dertil geheeten, is gearresteerd. Hoe het gebeurde De zitting vam de ohri&telijik-socialein was tegen half dril© afgeloopen en Dollfuss stond op het punt om weg te gaan. Even sprak hij nog in de vestibule van het gebouw met den minister vam handel en eenige christe- lijk-soc.mle afgevaardigden, toen een man op hem toetrad, cPie hvron met de linkerhand een schrijven overhandigde en tegelijkertijd met zijn rechterhand, welke hij achter zijn rug had gehouden, uit een revolver twee scho ten op Dollfuss loste. Eeai der schoten trof den bondskanselier aan den rechterboveriarmde andere kogel, die op de borst was afgesohoten, stuitte af vuurwapen werd op den grond gevon den. Dr. Dollfuss begaf zich onmiddellijk naar de portiersloge, waar hij met de :woorden: „Ik geloof, dat ik getroffen ben", jas en openmaakte. Aan het ondergedeelte van den rechterbovenaim vertoonde zadh een groote bloedvfck. Dr. Dollfuss zei toen: „Wij lieibben geen Roodeknuis-auito noodig. Breng me maar da dedijk naar die kliniek van dr. Denk breng dir. Toinanok (een jeugdvriend Dollfuss) op de hoogte, maar zorg dat het geen opzietn baart." Hij liet zich daarop in zijn eigen auto naar het ziekenhuis brengen. Zooals in een deel der vorige editie nog kan worden gemeld, is de dader gearresteerd. Het is eon ontslagen soldaat van het bonds- en heet Dertil. De dader werd onmid- dellijlk door de aanwezige afgevaardigden ge grepen en kreeg van dezen een flink pak laag. De politie bracht hem vervolgens naar het dichtstbijzijnde politiebureau. Onmiddellijk na dien aanslag verscheen ook de vice-kanselier Fey in het parlement Op den post voor Eerste Hulp bij onge- lukkon, waarheen Dollfuss 't eerst werd ge- bzracht, werd een Röntgenfoto genomen, waarbij bleek, dat die eerste kogel, aan linkerborstzij de alleen de jas van den kanse lier had doorboord, en geen verder letsel had aangericht Het tweede schot heeft den rechterbovenaim licht getroffen en een wond veroorzaakt, doch geen zeniuwen of bloedva ten gekwetst Na dit eerste onderzoek heeft de bonds kanselier den vice-kansieilier Fey en den mi nister voor sociale aangelegenheden ont vangen. Nadat een verband was aangelegd hoe ft, de kanselier zich naar huis begeven. Van daaruit zal hij voorloopig de regeerings zaken leiden. Kort na den aanslag heeft de vdce-kansediier eten ministerraad bij eengeroepen, Dollfuss spreekt voor de radio Het bericht van den aanslag op bonds kanselier Dolfuss verspreidde zich spoedig door geheel Weenen en veroorzaakte groote beroering. De meeste te Weenen geaccrediteerde di plomaten begaven zich naar de woning den bondskanselier om hem hun gelukwen- schen aan te biedien, dat hij aan den aanslag ontsnapt was. Op raad van zijn geneeshee- ren zal Dollfuss vandaag en morgen volko men rust nemen. Bondskanselier Dollfuss heeft gisteravond om 8 utur door de radio gesproken. In zijn toespraak zeidie hij, dat hij tot zijn vrien- n Oostenrijk en het publiek in het al gemeen wenschte te sproken, daar hem be kend is, dat vaak de berichten, welke gepu bliceerd worden, niet zonder meer geloofd cordon. Daarom heeft hij zelf willen spreken om zijn vrienden gerust te stellen en te be wijzen, dat hij gelukkig aan een aanslag is ontkomen en zich lichamelijk zoo opgewekt en monter gevoelt, dat hij voor die radio kan spreken. Hij zal zich ook verder met de regeerings- zaken blijven belasten. De vice-kanselier en de ministers kunnien, zoo dit noodig mocht zijn, morgen bij hem thuis komen. Overigens hoopt de bondskanselier, voor zoover d'e ge- neesheeren dit good vinden, reeds ovennor- gen weder naar zijn bureau te kunnen gaan, n daar de staatszaken tie leaden. Wat de verwondingen betroft, bevestigde dr. Doilfiuss, dat het schot, dat hem in de borst trof, slechts e«n lichte huidontvelling heeft veroorzaakt, terwijl het schot in den arm is, wat men in dien oorlog een „tausend- gulderiscbuss" noemde. Hij is overtuigd, dat hij door die beschik king van God aan een ernstig gevaar is ontkomen. Men mag overtuigd zijn, dat hij, evenals hij tot nu toe, rustig en bewust van zijn verantwoordelijkheid, zijn plicht tegenover het vaderland heeft vervuld, ook in de toe komst zijn ernstige taak verder zal vol brengen. De bondskanselier eindigde met zijn har telijke gnoeten en zijn dank aan zijn vrien den en hat volk van Oostenrijk uit te spro ken. Het vaderlamdscihe front en de Heimwedir hebben voor vanavond een groote betooging georganiseerd, otn tegen, dien aanslag te pro- De dader De-dader heeft bij zijn verhoor gezegd door den aanslag hot land te hebben opmerkzaam willen maken op eten man, dien hij bekwaam achitito Oostenrijks leider te zijn. Of hij dan den bondskanselier had wallen dooden Derti-I antwoordde dat hij dat niet van plan was geweest. Hij kon echter met ont kennen dat bij een aanslag met zulke wa pens de mogelijkheid, dat het slachtoffer ge dood wordt, niet denkbeeldig is. Volgens mededeehng van de politie is de dader sinds eenigen tijd werkloos. Hij moet ook nop verklaard hebben geen nationaal- socvalist te zijn, maar lid te zijn geweest v het sociaal-democratisch „Wfhrverband". Evenwel is later komen vast te staan, d-at de dader nati'on-aal-sociaMst. is en een func tie bekleed heeft in de nat ionaal-socialisti sche partij en ook nog, nadat deze partij in Oostenrijk was verboden, actief is opgetre den. Hij woonde ten huize van zijn stiefvader dr. Genther, die in de N.S.D.A.P. een hooge functie bekleedde. Drie jaren geledien is Der til in het hondslager gegaan, doch een tijd geleden werd hij wegens zijn nationaal- socialistische gezindheid uit het J-eger ont slagen. Naar verluidt, zou hij in opdracht van de N.S.D.A.P. in het derde infanterie- regiment een nationaal-socialistische hebben willen vormen. Ook zijn broer is nationaaj-socialist deze verrichtte tot in den laatstcn tijd toe koerieirdiensten tusschen de nationaal- socialistische partijen in Oostenrijk __J Duitsehland. Het sahijnt, dat de geheele familie Dertil, waaronder ook een zuster van den dader, werkzaam is geweest voor de nationaal-socialistische partij. De politie heeft geconstateerd, dat Dertil den Iaatsten tijd bij Joodsche bewoners van zijn omgeving in de dorde wijk (Paulaner- gassL") hakenkruizen op de deuren lueeft ge schilderd en dat hij in groote diefstal affaires was gewikkeld. Hij geniet in zijn omgeving een sleohten roep en gaat dioor voor dagdief en provocateur, die probeert bij de kleinste aanleiding schandaal te wek ken. De vader -van Dertil was indertijd tand arts aan liet keizerlijk hof. Zijn moeder, eveneens een enthousiaste nationaal- socialistie, zou tegenover mede-bewoners heb ben verklaard: „wacht maar op heit derde rijk. dan wordt mijn zoon minister". Uit. liet verdere verhoor is gebleken, dat Dertil den aanslag sedert lang voorbereid heeft. Reeds in den Iaatsten tijd had Dertil herhaaldelijk geprobeerd, den bondskanse lier te spreken te krijgen, doch tevengeejs. Inmiddels wordt door de N.S.D.A.P. te Ber lijn ontkend, dat zij iets mot den dader te maken zou bobben. De N.S.D.A.P. heeft ook, aldus de „Partei- korrespon denz", in Oostenrijk een dergelijk omreden niet noodig. De aanslag toont ech ter aan, hoever in Oosten-rijk de ophitsing der Marxistisclie elementen reeds voortgang heeft gemaakt Sympathiebetuigingen Dr. Dollfuss «heeft van alle zijdien geliuk- wenschen ontvangen, o.a. van den voorzitter en den secretaris der Voikenibondsvergade- ri-ng, van MacDonald en Simon, van den Duitsohen Rijksminister Von Neurath en den Duitschei! zaakgelastigde te Weenen prins Erbaoh. Kardinaal ïnnitzer kwam Dollfuss persoonlijk zijn vreugde betuigen over het mislukken van den aanslag. Tijdiens zijn rede op het jaarlijksche ban ket dor Londiensohe bankiers heeft Neville Chamberlain verklaard, dat hij in naam van de regieering zijn diep leedwezen wenschte te betuigen over den laffen aanslag op den Oostnrijksohen bondskanselier dr. Dollfuss EEN ARENA ALS CONCENTRATIEKAMP VOOR BEDELAARS Krachtens de nieuwe wet op de land- looperij en bedelarij in Spanje zijn in Bar celona zooveel bedelaars gearresteerd, dal een oude arena moest worden ingericht als concentratiekamp, om hen te huisvesten De gevangenis is reeds overvol en ver scheiden gevangenen moesten in de gangen van het gebouw worden opgesloten. Dit ongewone gebruik van de arena, dat nog tien jaar geleden een storm van ver ontwaardiging in het geheele land zou heb ben doen opgaan, wordit thans zoo goed ais 'et besproken. De beiangsteililiiing voor stierengevechten, eens Spanje'6 nationale sport, is, zooals be kend, sterk aan het afnemen en daarom is in de arena te Madrid reeds een poging gedaan, om meer publiek te lokken door stierengevechten op motorrijwielen te org«a- niseeren. Ook deze poging heeft evenwel niet aan de verwachtingen beantwoord. NIEUWE CRISIS IN SPANJE Lerroux treedt al Daar de nieuwe Spaansohe regeering bij 3 stemming over een motie van vertrou wen met 139 tegen 91 stemmen in de min* derbeid bleef, heeft minister-president Ler- ►ux zijn ontslag ingediend. PECH VAN DE MOLLISONS Volgens een bericht uit Montreal heeft het eohtpaar Mollison Dinsdag driemaal gepro beerd voor de vlucht naar Bagdad te starten Bij de twee eerste pogingen kwam het vliegtuig, dat te zwaar belast was, niet den grond. Bij de derde poging verhief het zich iy2 M., dodli plofte weer op den groind terug, waarhij het lamdingsstel beschadigd cerd. BELGIË PARAATI Uit Brussel wordt aan de Msb. gemeld: Bevestigd wordt, dat hst de bedoeling is in den Franschgezi-nden minister van landsverdediging, om aan het parlement een nieuw crediet te vragen voor verdedigings werken langs de oostgrens en bewapening van het leger. Ditmaal zou daar een bedrag in 700 millioen francs voor noodig zij'n' Intusschcn moet Bedgië de gene leaning na de andere sluiten, om niet financieel near den afgrond te gaan. Maar„België en Frankrijk willen ereed zijn, «>m in de lente van 1934 een nieuwen Duitschen inval af te slaan", zoo luidt de motiveerimg. INKRIMPING VAN HET POOLSCHE AMBTENARENCORPS Volgens berichten in de pers zal per 1 Tan- 1935 7 A 10 procent van het Poolsche ambte narencorps ontslagen worden. In gewonen dienst zijnde ambtenaren zullen, wanneer zij de wettelijk vastgestelde ouderdomsgrens be reikt hebben, gepensionneerd worden. VOLKENBOND EN JODEN VERVOLGING In de zesde commissie van de Volken- bondsvergadering is gister, bij het voorstel van Duitsehland inzake de nationale min derheden. de Joodsche kwestie aan de orde gekomen. Zal vandaag, in de tweede commissie, 't Nederlandsche voorstel, betreffende de eco nomische zijde van het vraagstuk bespro ken worden, in de zesde commissie kwam meer de politieke kant naar voren. De Duitsche repeering bood aan tot een algemeene conventie ter bescherming van de minderheden toe te treden. De vraag rees nu terstond hoe een dergelijke bereidver klaring te rijmen is met de Duitsche poli tiek tegenover de Joden. De Fransche senator was het die deze vraag stelde. De Duitsche gedelegeerde Von Keiler gaf hierop ten antwoord dat de Duitsche regee ring de Joden niet beschouwt als minder heid, evenmin als de Joden zelf in Duitseh land als minderheid geschouwd wenschen te worden. Hij verklaarde, dat de Duitsche regeering de Joden noch als een taalkundi ge, noch als een nationale eenheid be schouwt, terwijl aan de uitoefening van den Joodschen godsdienst geenerlei hinder palen in den weg worden gelegd in Duitsch land. Voor het overige herinnerde von Keiler met betrekking tot het Jodenvraagstuk er aan, dat ook de Joden zelf in Duitsehland niet als minderheid willen beschouwd wor den. Hij zeide verder, dat het Joodsche vraagstuk voor de Duitsche regeering voor al is een sociaal probleem en dat na den oorlog een sterke toestrooming van Oost- Europeesche Joden ontstond. Het Joden vraagstuk is voor Duitsehland een probleem sui generis en daarvoor zal ook een bijzon dere oplossing moeten worden verkregen. Vele dooden en gewonden. Gisteren ontstond brand in een smal ravijn van het stadsbosch 'te Los Angeles, het Graf- fith-park. In het ravijn bevond zich juist een aantal golfspelers, die zich naar de golflinks begaven. De beide toegangen tot het ravijn werden door he>I vuur versperd, en aangezien de rots wanden aan weerszijden loodrecht omhoog gaan, zaten de slachtoffers in een val, waar uit zij niet konden ontsnappen. Een vreeselijk drama speelde zich af. Tot nu toe zouden 58 personen in de vuurzee om het leven zijn gekomen, terwijl 150 werden gewond. De brandweer rukte met al het beschikbare materiaal uit, terwijl 4000 vrijwilligers mee hielpen b\j het blusschingswerk. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan door een achteloos weggeworpen sigaret. HET MEENEMEN VAN LEVENS. MIDDELEN NAAR DUITSCHLAND VERBODEN De Duitsche rijksminister ven economi sche zaken heeft bepaald, dat reizigers naar Duitsdhland niet meer, zooa's tot nog toe levensmiddelen tot een gewicht van 2y2 Kg. zonder betaling van douanerechten mogen mede nemen Daarentegen wordt toegestaan, dat als een geschenk voor on vermogen de n een pakje boter tot een gewicht van 1 Kg overvab* grens wordt meegenomen. ONGEZOND VOOR DE HOEDEN- INDUSTRIE. In de Vereenigde Staten is thans de ge woonte van de lieeren om geen hoeden te dragen zóó sterk toegenomen, dat verscheiden hoedenfabrikanten met den ondergang be dreigd worden. Op de jaarlijksche vergadering van de „New-Jersey State Federation of Labour" werd een resolutie aangenomen, waarin de mode om met ongedekt hoofd te loopen, scherp wordt veroordeeld en het dragen van hoeden wordt aanbevolen als een gezondheids maatregel. De voorzitter hield een rede, waarin hij a. verklaarde, dat aan mannen moet worden geleerd, om hoeden te dragen, daar anders de hoeden-industrie wordt bedreigd. ORKAAN OP JAMAICA. Uit, Kingston wordt geseind: Een orkaan heeft Jamaica geteisterd. Bijzonderheden ont breken tengevolge van een verbreking der verbindingen. Bij de militaire manoeuvres in het Züricher Oberland is een vei'kenningsvliegtuig neerge stort en in brand geraakt. De waarnemer is om het leven gekomen, terwijl de bestuurder gewond werd. Uit Praag: Een militair vliegtuig is neer- istort, waarbij een luitenant en een korpo raal om het leven zijn gekomen. ALFONSO IN BELGIË Ex-koning Alfonso van Spanje is te Brus sel aangekomen en zal naar de Ardennen vertrekken, waar hij eenigen tijd zal vertoe ven. MINISTERIEEL AMBTENAAR DOODT WERKLOOZE De chef de bureau van het departement van opvoeding te Bloemfontein, W. F. Be- zuidenhout, heeft in zijn woning een man, die verklaarde een werkloos onderwijzer te en Bezuidenihout aanviel, doodgescho ten. De aanvaller had eveneens geschoten. 700 MILLIOEN DOLLAR VOOR WERKLOOZENSTEUN De directeur van de federale hulporgani satie am Amerika, Harry Hopkins, deelde een conferentie met Roosevelt mede, dat de federale regeering met hulp van de staats- regeeringen voornemens is zorg te dragen wcrkloozieysteun in den winbar, ten be hoeve waarvan voedingsmiddelen, kleeding ;n steenkolen tot een totale waarde van Ï00 millioen dollar zullen worden gekocht. Over eenige dagen zullen uitvoeringsbepa lingen voor dfeze maatregelen gereed zijn. In Letland gedaald. Een Russisch verkeersvliegtuig is Zondag avond in Oosf-Letland gedaald. Het bleek een vliegtuig te zijn van de lijn Leningrad- Moskou. De piloot, de vlieger Krawitsj ver klaarde, dat hij uit Sovjet-Rusland gevlucht was en voornemens was geweest naar Riga door te vliegen. Door gebrek aan benzine moest hij echter reeds in Oost-Letland dalen. Tot nader order is de vlieger in handen gesteld van de politieke politie, die een nader onderzoek zal instellen. De aviateur heeft de wensch te kennen gegeven perti nent in Letland te blijven, 't Wordt onwaar schijnlijk geacht, dat hij zal worden uitge leverd. Het vliegtuig en de postzakken zul len naar Rusland teruggestuurd worden. BLOEDIGE VELDSLAG TE HAVANNA Regeeringstroepen dwingen de officieren tot het hijschen van de witte vlag Uit Havanna, de Cubaansche hoofdstad, wordt gesneld, dat Maandagmorgen om 6 u. een hevig gevecht is begonnen tusschen de officieren, die in het Hotel Nacional opge sloten zijn (de officieren, die de huidige geering niet erkennen) en de soldaten die het hotel bewaken. Spoedig kwam het ook in andëtre gedeel ten der stad tot straatgevechten. Communistische agitatoren veroorzaakten ook el de re opnieuw wanordelijkheden en kon digden een staking en andere maatregelen aan „als repressailles voor den „bloedigen Vrijdag". Nader werd gemeld: De strijd om het „bol werk" der voormalige officieren van de regee ring-De Cespedes heeft een buitengewoon bloedig verloop gehad. Toen de eerste stormloop werd afgeslagen, liiPt dc commandant der belegeraars het ge- l>ouw door de artillerie onder vuur nemen. Het dak vloog in vlammen; de muren wer den op verscheiden plaatsen stuk geschoten. De belegerde officieren, wier aantal dooden reeds twintig moet bedragen, zijn er ir slaagd den brand te blusschen. Dc vrouwen der belegerden hebben zich tot den Arnerikaanschen gezant gewend met de bede, in te grijpen en verder bloedvergieten te beletten. Haar werd geantwoord, dat al leen president Roosevelt bc\ >egd was. zijn gezant tot zulk een demarche te machtigen. De strijd werd tenslotte voor een uur onder broken, om de Amerikaansche en Britsche onderdanc gelegenheid be geven, de gevaar lijike zone ie verlaten. Na afloop van die korte paiutze, werd het bombardement van het hotel „Nacional" hervat. Eenige minuten later werd op bet hotel een witte vlag geheschen. Even t< ren hadden de officieren een boodschap ge zonden, waarin verklaard werd, dat zij zich niet zouden overgeven en dat men hun lij- kon onder de puinihoopein van het hotel zou vinden. Ondanks het hijschen van de witte vlag werd daarop het bombardement, zij 't min der intensief voortgezet. Ten slotte hebben de officieren gecapitu leerd. De soldaten stormden ondier luide ovenvin- ningskreten het hotel binnen en hebben de verdedigers van het hotel ontwapend. Tijdens de gevechten bevonden Amerikaan sche marimetroepen zich op kleine booten vlak bij do kust, gereed, zoo noodig te lan den. Bij de gevechten om het hotel Nacional moet ook een Amerikaansch burger gedood zijn, nl. de directeur van een Amerikaanscho maatschappij. Reeds 130 dooden en 250 gewon den. Een communistische om wenteling? HAVANNA, 3 October. Sedert 10 uur wor den in de straten van Havanna verbitterde gevechten geleverd, die tot nog too 130 doo den en 250 gewonden hebben geëischt. Het lot van de naar Port Cabana overge brachte 500 officieren is volkomen onbekend Het aan een Amerikaansche maatschappij beihooremde Nacional-Hotel is bij de gevech ten zwaar beschadigd. Ln alle deelen van de stad wordit in het wilde weg geschoten. Men vreest, dat de, zooals bekend is, communistisch georiënteer de revolutionaire studentenorganisatie A.B.C tezamen met de revolutionair gezinde arbei ders een omwentelingspoging zullen doem. Hc: Amerikaansche slagsohip New Mexico in verband met de jongste berichten uit Cuiba met spoeid naar Havanna gezonden. HAVANNA, 2 Oct. In totaal hebben zich 100 oficieren, nadat door de belegeraars lichte artillerie te hulp was geroepen, over gegeven. Zij zijn op vrachtauto's omstuwd door een joelende menigte, naar de vesting Cabana overgebracht De strijd heeft 20 dooden en 100 gewonden, geëischt. Op den Cubaanschen staatspresident Grau San Martin is Maandagavond een moord aanslag gepleegd. Uit Havanna wordt daar over gemeld1 De president bevond zich per auto op wee naar zijn paleis, toen eensklaps door eenige onbekend gebleven personen een groot aan tal schoten op zijn wagen werd afgevuurd Doordat de chauffeur bijtijds bemerkte, dat. er gevaar dreigde en in volle vaart door- x'eed, misten de schoten den presidentieelen auto, zoodat San Martin derhalve geen let sel heeft opgeloopen- De na hem komende auto's met zijn gevolg werden evenwel door kogels doorboord. Wonder boven wonder werxl echter ook niemand van de inzittenden deror auto's geraakt. Naar in verband met de gebeurtenisen van Maandag nog wordt meegedeeld, hebben de officieren, die zich in het hotel National had den verschanst, zich pas overgegeven, nadat hun munitie geheel was uitgeput President San Martin heeft Dinsdag de volgende verklaring gepubliceerd: „De Cubaansche regeering betreurt, dat zij haar toevlucht heeft moeten nemen tot ge weld, naar aanleiding van den aanval waar aan de soldaten Maandag hebben blootge staan. Aan de opstandige beweging tegen de republiek is definitief een ainde gemaakt. In het geheele land heersclit thans weer rust" Het gerucht, dat de president uit zijn pa leis zou zijn gevlucht, wordt thans officieel tegengesproken. De president bevindt zicli op zijn post- HAVANA, 4 Oct Sedert gisteravond schijnt een zekere ontspanning te zijn ingetreden en geleidelijk wordt de orde hersteld. Van georganiseerd verzet tegen de nieuwe regeering schijnt geen sprake meer te zijn. De opperbevelhebber van het leger, over ste Batista, werd met groote geestdrift be groet, toen hij gister in een pantserauto door de stad reed- Eenige officieren, die zfch na de belege- rng van het National-hotel hadden over gegeven zijn doodgeschoten. Het schijnt, dat een afdeeling ongeregelde soldaten, die niet onder het legercommando stond, met eenige lichte machinegeweren van dichtbij het vuur op een gjroep officieren heeft gopend. Professor Ignatius Moscicki zal dezer dagen in het huwelijk treden met een dame, wier huwelijk met don kapitein van het Poolsche leger, Dabrcinska, onlangs werd ontbonden, Weerbericht. dunne peiltje geeft den Hoogste stand te Valentia 770.5 Laagste stand te Röst 739.1. Stand vanmorgen halftwaalf 768.0. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Meest matige W. tot N. wind, zwaar be wolkt tot betrokken, met tijdelijke opklarin gen, kans op enkele regenbuitjes, weinig ver andering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Het lage drukgebied dat gisteren in de omgeving van IJsland werd aangetroffen en op de Faroer de barometer snel deed dalen, heeft zich sterk uitgediept en ligt thans met een laagtestand van 739.1 mM. voor de Noorsche kust. Rond de depressiekern stormt het zwaar. Plaatselijk wordt zelfs wind kracht 12 gemeld. Bovendien viel er veel regen. Röst en Nordöyan tapten 19 mM. af. Ook zuidwaarts strekte de depressie haar invloed uit. Over Zuid-Zweden en Denemar ken is de barometer nog vrij flink dalende, zoodat in het Noorden van ons land, de wind, zooals weer verwacht, op Weet terug liep. De depressie bracht ten onzent slechts weinig regen. Alleen in het Noordon van ons land en op het lichtschip Noordhinder vie len hoeveelheden van beteekenis. De Zuid zijde va nde depressie voerde over Scandi navië, Schotland en Ierland warme lucht aan, zoodat daar overal de temperatuur steeg. Het rustige weer over Engeland, Frankrijk en Duitsehland bracht gedurende den nacht aldaar sterke afkoeling. In Zuid- Oost Duitsehland vroor het zelfs. Het hooge drukgebied over de Britsche eilanden neemt nog steeds langzaam in beteekenis af. De drukverdeeling maakt het opstellen der ver wachting niet gemakkelijk. Het is de vraag of de depressie over Scandinavië zijn in vloed verder over ons land zal doen gevoe len. Waarschijnlijk zal een verdere daling ten Noorden van ons land de wind in het Westen en Noordwesten houden. Er bestaat daarbij eenige kans op lichte regenbuien. De temperatuur za lnog weinig veran deren. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 14.8 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 OCTOBER. Van 's avonds 6.58 uur tot 's morgens 6.41 uuf WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tUd) Heden Vorig Heden Vorig Waldshnt 0.00 0.00 Straatsburg 9.38 -9.40 Breisach 1.84 1.34 Rheinftlden 2.19 -2.26 Kehl e.rvt 2.fi2 Maxnu 3.96 3.99 Diedeshelm Mannheim Mainz Bingen 0.39 0.48 2.60 2.64 0.98 0.99 0.36 -0.44 1.49 1.53 Canb Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf -0.16 -0.09 -0.00 -0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 5 October Delfzijl 0.02 19.10 HellevoetsL 3.45 16.05 Terschelling 9.24 21.47 Harlingen 10.25 22.40 Den Helder 7.55 20.95 IJmuirfen 3.45 17.03 II v. Holland 2.57 15.19 Schoveniuyen 3 07 15.59 Rotterdam 5.(8 17.11 Willemstad 4.33 16.52 Brouwersh. 2.67 16.17 Zierikzee 3.38 15.60 Wemeldinge 3.58 16.12 Vlissingen 1.59 14.12 Terne u zen 2.34 14.48 Hansweert 3.31 16.40 CHILEENSCHE MISDADIGERS WORDEN ZONDER VORM VAN PROCES NEERGESCHOTEN SANTIAGO, 4 Oct De Chile>einsdhen regee* rin" heeft den troepen Carabinieri opdracht gegeven alle bekende misdadigere die zij op 't spoor komen onmiddellijk neer te schieten evenals personen die op het plegen van ern stige misdrijven werden betrapt. Bovendien zal de doodstraf in Ghili streng worden ge handhaafd. Deze scherpe maatregelen vinden hun aan leiding i«n de beangstigende toeneming van 'are misdrijven in Chili, zooals nog on langs die moord op een kassier van de Shell Petroleum Company. HEVIGE AARDSCHOKKEN OP DE KUST VAN ECUADOR De kust van Ecuador wordt reeds sedert Zondag door steeds in kracht toenemende aarrechokken geteisterd. Tal van schepen zijn ernstig beschadigd, tal van personen naar men meent, in de buurt van de Gala- zijn gewond. Het aardbevingsoentruim ligt, pagos-ellanden. Het scheepvaartverkeer is geheel onderbroken. Men vreest verdere vu lka anui'tba.rstin gen BINNENLAND. HOFBERICHTEN Het heeft H M. de Koningin-Moeder be haagd weder een aanzienlijke gift aan het Nat Crisis-Comité te doen toekomen ter ge legenheid van de nationale ïnzamelings- week. Moge dit koninklijk voorbeeld ruime navolging vinden. H.M. de Koningin heeft heden ten Paleize Het Loo ontvangen Mr. J. P- Graaf van Lim burg Stirum, I-Ir. Ms. gezant te Berlijn en Gravin van Limburg Stirum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2