giitum £riitsrijr Courant EERSTE BLAD De Radio-avond van hef Nationaal Crisis-Comité Waarnaar heel Nederland luisferde "*er kwartani In I.pIc1h»i en In plant en waar n agentschap gevestigd Is ƒ2 35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 10-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- »che tending .4.50 Bu dagenjksche zending «5-50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cen' Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar j^q Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsl.nyi Slke regel meer0.22VJ "rgez. Mededeelingen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer9.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 14e Jaarganq Uit nummer bestaat uit DRIE bladen „VOLSLAGEN ONVERSTAND" Minister Marchant over de actie van „Volksonderwijs" etc. Einde Zomertijd Zaterdagavond de klok TERUG We herinneren er onze lezers alvast aan, dat deze week de laatste is van de Zomertijd. Deze eindigt in de nacht van Zaterdag 7 op Zondag 8 October a.s. Dan zet men de klok dus één uur TERUG Bij de actie-voerders om het groote gevaar voor het openbaar onderwijs af te wenden, heerscht „volslagen onverstand", zij stellen „onredelijke eischen"; lichten het volk niet in, maar „leiden het op een dwaalspoor". Deze vriendelijke kwalificaties zijn niet van ons, maar vanden Minister van Onderwijs, den vrijzinnig-democraat Mr. Marchant. Scherp was het kamerlid Marchant vaak tegen zijn medeleden; hinderlijk bitter te gen ministersmen zal hem thans de eere moeten geven, dat hij noch zich zelf gespaard heeft, noch zijn politieke vrienden. Scherper dan wij het zouden willen, hekelt hij het onverantwoordelijk gedoe van het Comité van Aktie voor het Openbaar Onder wijs. Te Jubbenga opende de minister een ambachtsschool en daar liet hij zich gaan; ongenadig, zonder iets of iemand te ontzien trommelde hij er op; zoodat van het heilige, maar bouwvallige huisje niet één steen op de ander bleef. Het kan onze menschen in de gemeenteraden te pas komen, als zij de onweerlegbare argumenten van den minis ter in het oor knoopen. Mr. Marchant begon met er op te wijzen, dat het geen zin heeft tegen een bepaalde bezuiniging aan te voeren, dat men hetzelf de bedrag elders kan bezuinigen. Wat elders kan worden bezuinigd, moet ook worden bezuinigd. Toch wordt deze methode dagelijks, ook door het Comiité van actie tegen opheffing van openbare scholen, in toepassing ge bracht. Aldus licht men het volk niet voor; men leidt het op een dwaalspoor. Al het mogelijke moet gebeuren. „Men wijst in deze actie natuurlijk op de verhouding tusschen openbaar en bij zonder onderwijs; Men roept mij toe: Gij zijt onbillijk tegenover de openbare school en gij bevoordeelt de bijzondere. Gij schendt de wettelijke gelijkstelling. Wilt gij een klein schooltje opheffen, goed, maar dan moet gij tegelijk een klein bij zonder schooltje laten vallen. Verbiedt de wet dit, ga dan eerst maar de wet veranderen. Deze beweringen vloeien voort uit vol slagen onverstand van de wettelijke er feitelijke verhouding van openbaar en bijzonder onderwijs: een onverstand dai niet viel te onderstellen bij mannen van het vak. Het is „een onredelijke eisch". Als men de voorgedragen stellingen leest, komt men onder den indruk, alsof het euvel der kleine schooltjes bij uitstek een euvel is van het bijzonder onderwijs. Toch is het tegendeel waar. In 1931 wa ren er 110 o p e n ba r e sc/holen met minder dan 24 kinderen. Bijzondere scholen met minder dan 24 kin deren waren er in het geheel niet Met minder dan 40 kinderen wa ren er 328 openbare scholen en 66 b ij z o n d e r e. De waarheid is derhalve precies het omgekeerde. Indien het euvel der kleine schooltjes een euvel moet worden genoemd öf van het bijzonder onderwijs óf van het open bare, dan is het het euvel van het openbare en niet van het bijzonder onderwijs." Aldus de minister. Wij en anderen heb-l ben het honderdmaal betoogd; de vrijzinnige pers praatte er overheen; zal men het nu aanvaarden, nu een... minister zijn vrien den hun feilen toont? De bizon dere school wordt bevoorrecht, hoort men dagelijks. Wat zei de minister daarvan? De wet geeft niets anders dan de fi nancieel e gelijkstelling; gelijkheid is er tusschen beide takken van ons on derwijs geenszins. De financieele gelijkstelling beteekent dit: het bedrag, dat uit de publieke kas. vloeit voor de bekostiging van het open baar onderwijs, wordt op denzelfden voet uit de publieke kas betaald aan het bij zonder onderwijs. Met het aantal scho len, dat er voor beide takken moet zijn, heeft dit niets te maken; het aantal scholen wordt bepaald door de b e- h o e f t e. Voor het openbare onderwijs wordt het aantal bepaald door de overheid. Hier heeft het openbaar onderwijs een voor sprong door de grondwettelijke bepaling, dat overal voldoende gelegenheid moet zijn voor het genieten van openbaar on derwijs. Wat „voldoende" is, bepaalt de overheid. Hier komt in overweging: ten eerste door welke regeling het beste onderwijs wordt verzekerd; ten tweede of door verbeterde middelen van verkeer concentratie mogelijk is. leXtTi?'1 'SH'B S.Ch00' de beste- ™ar f ?;e .rLsa'e kan (."ven.'"" Vromer w,erd'difïlg.mêc." als het ideaal beschouwd. En nu? Dezelf- sehml S Y°°Ber de «nmans school, ecn leerkracht voor 6 of 7 klas da"le.n.tPae?a,gH°8iSch wanEedrocht' aan de kaak stelden, verdedigen die school thans als het nee plus ultra van de paedagogiek. En de verkeersmidde len? Wie kan volhouden, dat thans het platteland, uit het oogpunt van verkeer, hetzelfde heeld biedt als tien jaren gele den? Zijn er geen wegen verbeterd? Snorren er geen autobussen langs den weg? Ten slotte stelde de minister zijn vrienden gerust: met bezwaren wordt rekening ge houden, ten volle. Er zijn veel scholen, waarover geen geschil is. Op de meetings spreekt men van 5 tot 600 scholen; het gaal om minder dan de helft van 500. Dat schiet dus al op. Waar het plaatselijk gezag me dewerking heeft geweigerd, zal de regeering doen wat ter plaat se is verzuimd. Zij, die de onverantwoordelijke actie lei den, kunnen het zich voor gezegd houden. Er zól bezuinigd worden, ook op het onder wijs. Op het openbaar onderwijs in de eer ste plaats. Echter, ook de voorstanders van bizonder onderwijs dienen met de vermaning reke ning te houden. De minister wees op de ge weldige ernstige omstandigheden en zei toen: Stel naast deze overwegingen de argu menten tegen het opheffen van bepaalde scholen, over cultuurcentra, over een kilometer verder loopen, over het nut van eeramansscholen, over de onmogelijk heid van een lid van de Groote Kerk om zijn kinderen naar een Gereformeerde school te zenden, en men kan tot geen andere slotsom komen dan deze: het besef van den ernst van den toestand is nog altijd niet ontwaakt. Laat het dan duidelijk blijken, dat bij de voorstanders van het bizonder onderwijs de ernst wel gevonden wordt. Wij kregen niets meer, dan waarop wij recht hebben; wij kregen of namen het in de meeste ge vallen zelfs niet ten volle. Maar wij moe ten erkennen dat met nog meer ver draagzaamheid (of hoe men het anders wil noemen!) er meer concentratie en minder verdeeldheid mogelijk is en dus nóg zuini ger beheer van ons onderwijs. Het is beter, dat wij daartoe vrijwillig ge raken, dan dat het ons te eeniger tijd door den nood opgelegd wordt. BINNENLAND. RAPPORT STAATSCOMMISSIE-SCHOUTEN VERSCHIJNT EIND DEZER MAAND. Naar wij vernemen zal nog aan het einde van deze maand het rapport der Staatscommissie-Schouten nopens de normen der salarissen van het personeel der provincies, waterschappen en ge meenten verschijnen. HERZIENING WERKLOOZEN- STEUN IN DE GROOTE GEMEENTEN DE MINISTER ANTWOORDT DEN HEER KUPERS Door het Tweede Kamerlid K u p e r s zijn dezer dagen aan den Minister van Sociale Zaken enkele vragen gesteld betreffende de I voorgenomen herziening van de steunrege- I ling in de vier grootste gemeenten, name lijk Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht De Minister heeft daarop geantwoord, dat hij met vertegenwoordigers dezer gemeen- 'ten besprekingen heeft gevoerd omtrent de huidige steunregeling. In die besprekingen zijn vanwege de gemeenten verontrustende gegevens verstrekt omtrent de eischen die ter zake van dezen steun aan de gemeente lijke kas worden gesteld. Voorstellen aan gaande een weg om op eenige wijze tot in perking van deze uitgaven te komen, wer den van de zijde der gemeenten niet ge De Minister is ervan overtuigd, dat in dagen, waarin door regeeringsmaatregelen de prijzen van noodzakelijke levensbehoef ten stijgen, bij wijziging van steunbedragen met de uisterste behoedzaamheid moet worden te werk gegaan, maar eveneens, dat hij geheel overeenkomstig dezen regel zich gedraagt I Met betrekking tot de thans bedoelde maatregelen kan de Minister od zijn geno- 1 men beslissing niet terugkomen, zal hij in staat blijven, om zoo immer mogelijk de normen der steunregeling onaangetast te laten een doel, dat hij met den meesten ernst nastreeft en zal hij niet straks door de feiten werden gedwongen gansch andere I wegen in te slaan, dan is daarvoor de on ontkoombare voorwaarde, dat binnen het kader dier normen zoodanige maatregelen worden getroffen, dat de eischen, aan de kassen van rijk en gemeenten gesteld, bin nen de grenzen van het betaalbare worden gehouden. Daartoe behooren de drastische Wie zal de tienduizenden schatten, die gisteravond hebben geluisterd naar de uit zending van het Nationaal Crisis-Comité? 't Is onze gewoonte niet van radio-uit zendingen verslag te geven, maar met die van gisteren maken wij een uitzondering. Wij hadden afgestemd op Huizen en heb ben alle lof voor de wijze, waarop de K.R.O. deze zaak heeft behartigd. Kennelijk was 't streven het nationa i karakter van dezen avond kracht en fleur bij te zetten en dat streven is uitne mend geslaagd. De vaderlandsche liederen, die de sprekers afwisselden, brachten en hielden de stemming er in Waar de sprekers zich met voorbeeldige beknoptheid van hun taak kweten, daar mogen wij dat voorbeeld hier wel volgen. Het moderamen aan 't woord De Voorzitter van het Nat Crisis-Comité, Jhr. S. van C it t e r s, begon met dank te brengen aan de beide omioepvereenigingen voor de medewerking aan dezen avond. Zoo lang de Regeering ons noodig heeft, blijven wij op onzen post, zeide spr Van vele zijden werd voortdurende medewer king ondervonden, maar ook waren er die met de werkwijze van het Comité niet konden instemmen en daarom hun bijdra gen inhielden. Alles moet en zal gedaan worden, zeide ir., om de middelen op peil te houden. Zoo iu de verkoop van crisisbriefkaarten 180.000 en van crisis-postzegels f 2-10.000 kunnen opleveren. Spr. eindigde zijn korte toespraak met een krachtige oproep tot aJ- gemeene steun. De tweede spreker, Mr A. J. A. A. Baron an Heemstra, vice-voorzitter van bet Comité, vertelde iets van de vele fantasiën. i omloop zijn over de wijze waarop de ontvangen gelden door 't Comité zouden worden besteed. Geestig merkte hij op dat een „belasting op booze tongen" heel wat in 't iaadje zou brengen. Gelukkig zijn de nuchtere feiten in staat al die legenden met één slag te ontmaskeren. Aan duizenden kon reeds steun worden verleend en spr. hoopte, dat de aanstaande inzameling weer zou bewijzen de harmonie van 't Neder- landsche volk ten gunste van 't N.C.C. De penningmeester, Mr. E. E. Men te deelde eenige welsprekende cijfers mee. Tot nu toe werd door 't N.C.C. ontvangen f 1. 558.570, waaronder belangrijke giften van Prinses Juliana. Van particulieren werd ontvangen f 826 000 en door giro-over schrijving f 192.750. Van de ongeveer 800 plaatselijke comité's werd ontvangen f 316.000, terwijl de tol op den afsluitdijk der Zuiderzee opbracht f 104.000. Voorts deelde spr. mee hoe de ontvangen gelden door 't Comité worden besteed. Uit deze uiteenzetting bleek, dat hoofdzakelijk in natura steun wordt geboden. Prinses Juliana voor de microfoon De spanning der tienduizenden luister aars bereikte nu 't hoogtepunt, want 't tijd stip naderde, dat H. K. H. Prinses Juliana voor de microfoon zou komen. Met duidelijke, heldere stem sprak zij de olgende rede uit: Het Nationaal Crisis Comité be staat nu bijna twee jaar. Het is dankbaar voor de waardeering en de medewerking, die het gevonden heeft, en dit des te meer, waar, ondanks het zich wijzigen van de omstandigheden, het voortbestaan ervan evenzeer geboden blijft. De Regeering verzoekt ons hierom, met ons werk voort te gaan. Wij staan op dit oogenblik voor den winter, èn voor een week, maatregelen in zake organisatie en controle die reeds genomen zijn. benevens de hand having van de juiste verhouding tusschen het steunbedrag en het loonpeil. Daarnaast kan, geen redelijk bezwaar worden inge bracht tegen de thans getroffen maatrege len. waarvan er twee den toestand voor de werkloozen in Nederland ongewijzigd laten, behalve dan voor de werkloozen jn de ge noemde gemeenten, die tot heden in een po sitie verkeerden, die nergens elders aanwe zig was. Intusschen verneemt de N. R. C., dat de minister op het verzoek van de vertegen woordigers van de vier groote gemeenten, die, zooals gemeld, zich (telefonisch) tot hem hadden gewend, om hem Je wijzen op de administrative onmogelijkheid om reeds van 1 October af met de nieuwe bepalin gen rekening te houden (ook per telefoon) zich bereid heeft verklaard de uitvoering van de maatregelen op te schorten tot 1 November. STEUN AAN DE RIETCULTUUR OPGAVE VAN VOORRADEN In verband met den steunmaatregel ten be hoeve van de rietcultuur, gewas 1933, zoekt de Regeeringscommissaris hem ten spoedigste, in ieder geval vóór 6 October een nauwkeurige opgave te willen vertrek ken van de aanwezige voorraden riet. per 1 October 1933, alsmede van de plaatsen, het riet staat en wel voor zoover dit betrek king heeft op: a. matriet, b. ongesorteerde gorsbossen, met vermelding van flikte. Indien riet van meer dan een gewas p-g aanwezig is, moeten de hoeveelheden van «Ik jaar af zonderlek worden vermeld. Buit« de beschou PRINSES - JL1ANA waarin door het heele land voor het Crisis Comité zal worden in gezameld. De inkomsten van het nationale comité waren van de op richting, aan het eind van Novem ber 1931 tot 31 December 1932 rond 1,190,000 en over de eerste acht maanden van 1933 360,000. Daarentegen zijn over de overeen komstige perioden de uitgaven ge weest 487,000 afgezien va* een groote uitgave voor kunstmest van 346,000. De noodzaak gebiedt ons dus, U te vragen om vernieuwde hulp. Het is een terneerdrukkende ge dachte, hoe weinig het Nationaal Crisis Comité kan doen, hoe laag de uitkeeringen zijn, hoe klem nog maar de kring is waarin het wei kt. Maar aan den anderen kant, ik begon er mee het te zeggen, een gevoel van dankbaarheid komt op voor de ondervonden deelneming ih ons streven. Vanuit alle kringen is men ons met ztfn hulp tegemoet gekomen. Dit geschiedde in drieër lei opzicht: materieel door hen, die ons in geld of in natura hun bijdragen deden toekomen, en velen doen dit niet slechts eenmaal, maar her haaldelijk, en soms in dien aan- trekkelijken vorm van geregeld een deel van. uit arbeid verkregen in komsten af te staan; moreel door hen, die ons door hun woord of invloed bijstonden, of het juiste licht op ons werk lie ten schijnen, waarbij de pers veel vuldig op verdienstelijke wijze voorging tenslotte door diegenen, die als leden of medewerkers van het nationale of de plaatselijke crisis- comité's met eigen arbeidskracht deze groote en fijne taak hielpen uitvoeren groot en fijn, niet alleen organisatorisch, maar ook zeer zeker ideëel. Het is voor mij een voorrecht van hieruit allen, die in welken vorm ook ons werk steunden, met warmen dank te kunnen begroeten. Een bijzonder woord hierbij tot de zeer velen, die met groote volhar ding of bewonderenswaardige vin dingrijkheid de inzamelingsweek vruchtdragend wisten, en opnieuw weten te maken. Al deze medewerkers zullen evenwel de eersten zijn, die toe geven, hoe weinig het is, dat er nog maar gedaan kan worden. De mooie impuls van saamhoo- righeidsgevoel, dat den laatsten tijd algemeen boven komt, moge het zijne doen om dit, zoo breed mogelijk gebaseerde, werk nieuwe levenskracht te verleenen, om in menig bestaan milder omstandig heden te bereiden in de plaats van zeer bezwarende. G\j hebt vernomen, hoe groot het totaalbedrag, en hoe klein de af zonderlijke bijdragen, tegelijk zou den kunnen zijn. Maar hoe meer ge ons geeft, hoe meer kunnen wij doen! Onze inzamelingsactie maakt het zoo gemakkelijk, zelfs de zwakste goede voornemens om ons finan cieel bij te staan in daden om te zetten Laat niemand denken, dat zijn bijdrage voor ons van geen be lang is. Ik eindig tenslotte met den wensch, dat gij, die luistert, dat ons Volk, met al de voldoening, die hierbij mogelijk is, terug zal kun nen zien op de nationale inzame lingsweek, tot belooning van hen, die er de omvangrijke uitvoering van verrichtten en tot dankbaar heid van degenen, die het aller zwaarst lijden onder den algemee-" nen nood. Een mogelijkheid dien te verzachten staat open. De luister-wedstrijd En toen was er wéér spanning, schoon van heel anderen aard. Want de nationale luisterwedstrijd zou beginnen. In duizenden huiskamers lag de krant met de afbeeldin gen der „sprekers-' en „vacantieoorden" mitsgaders papier en potlood gereed. Weldra was dit bijzondere programma punt in volle gang. De meneer, die in Parijs was geweest, en 't boerentrientje, dat zich aan 't strand had geamuseerd, waren wel te herkennen. En ook mevrouw Maar méér zeggen we niet. Hoe gr; we anders onze lezers ook voorlichten in d i t geval houden we onze aanteekenin- gen met angstvallige zorg voor ons zelf. Neen, toch niet want vandaag nog gaat 't product van ons peinzen naar Kneuter dijk 20, Den Haag. U doet toch zeker ook mee? Misschien hebben we de Ford of 't thee servies of de keukeninrichting! Bij zooveel schoone perspectieven zullen we maar beginnen de crisisbriefkaart flink te belasten. Onze kans stijgt er niet door, maa: maken we de baten van 't Nationaal Crisis- Comité hooger. En daar gaat 't toch maar oml (blz. 1) De Radio-luisteravond van het Nationaal Crisis-Comité. (blz. 2) Dollfuss bij een revolver-aanslag door een nationaal-eocialist licht gewond. Er is een mislukte aanslag gepleegd op president San Martin van Cuba. Het Spaansche kabinet-Lerroux is na een votum van wantrouwen door de Cortes af getreden. In de zesde commissie der Volkenbonds- vergaderine is de politieke kant van het Duitsche Jodenvraagstuk besproken. Te Los Angeles zijn 58 menschen gedood en 150 gewond bij eeu boschbrand, ontstaan een ravijn van het stadspark, dat toegang gaf naar de golflinks. Academie voor Duitsch recht te Leipzig gesticht. (blz. 3) De Zwarte Zee, een der grootste sleepboo- ten ter wereld, heeft gister z'n proeftocht gedaan. Op Noord-Beveland is een zeedijk over 50 Meter lengte verzakt. De goudvoorraad der Nederlandsche Bank opnieuw belangrijk toegenomen. Holland-Amerikalijn. Vergadering van de Ver. tot Behartiging der Belangen van 6 obligatiehouders. Syndicaatsvoorstel aan aard. (blz. 6) Gister heeft Leiden het jaarlijksche 3 Octo- berfeest gevierd. (blz. 9) Te Brielle is gister het zestigjarig bestaan van het geuzengesticht Wilhelmus van Nas- a herdacht. wing kan blijven het riet, hetwelk nog aan wezig, doch reeds verkocht is. Toezending in gefrankeerde enveloppe moet geschieden aan Regeeringscommissaris voor de steunver- leening aan de rietcultuur, Nieuwe Weg 10 te Werkendam. P. J. NAHUISEN 70 JAAR HARTELIJKE HULDIGING Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaar dag werd gistermiddag de heer P. J. Na- huisen in „Maison Schmitz" te Utrecht een grootsche en hartelijke huldiging bereid Langs de wanden van de receptiezaal wa ren, toen de heer Nahuisen om vier uur binnentrad, vele fraaie bloemstukken opge steld, welke even zoovele bewijzen vorm den voor de groote genegenheid, die men in breeden kring jegens dezen jubilaris ge voelt. Wij zagen bloemstukken van den Chr. Nat. Werkmansbond, de Chr. Bestu renbond, de Vrijwillige Burgerwacht, de re genten der Ned. Herv. Burgerscholen te Utrecht, de Ver. voor Volksbaden, de Ko ningin Emmaschool en de Ned. Hervormde Gemeenteschool no. 2. Namens het huldigingscomité sprak Ds. P. J. de Haas den jubilaris toe. De heer Nahuisen heeft hierop Ds. de Haas in het bijzonder, doch tevens allen, die aan deze huldiging hebben medege werkt, dank gezegd. „Het valt mij niet ge makkelijk." aldus de jubilaris, maar toch wil ik u nu reeds dank .zeggen voor dit kostelijk woord en deze kostelijke ure Doch voor alles dank aan God. Soli Deo Door vele sprekers werd hierop nog het woord ge\oerd. Wij noemen in de eerste plaats Ds. J. H. G r o 11 e, voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, die vergezeld was van den scriba, Ds. O b b i Namens den Chr. Nat. Werkmansbond bood de heer Broen, van Enschedé, jubilaris een album in zwaren leeren band aan, waarin herinneringen uit de geschiede nis van den Bond werden samengebracht. Namens de regenten der Ned. Herv. Ge meentescholen kwam een deputatie, b staande uit Ds. Barger, Ds. Koolhaa de heeren Koelman en N. Jansen, n. men wie Ds. Barger het woord voerde. Verdere sprekers waren de heeren M de Graaf, namens het bestuur van c. Openbare Leeszaal; J. H o b m a, nanvns de Chr. school voor zwakzinnigen (Koningin Emmaschool), en Tj ess in ga. namens de Kerkelijke Kiesvereen. „Gemeentebelang". Velen maakten hierop gebruik van de gelegenheid om den jubilaris te compli menteeren. 0NEENIGHEID IN GEMEENTERAAD Tijdens een vergadering van de Raad Woudenberg bleek, dat aan den gemeente opzichter een bedrag van f 300 was uitbetaald voor uitgeoefend toezicht op werkloozen, of schoon destijds een desbetreffend voorstel van B en W. door den Raad was verworpen. Door poi il -"dsleden werd de vraag ge steld of B e ok verder naar eigen goed dunken met de t! dsSesluiten zouden hande len. Toen door d n V oorzitter daarop werd ge antwoord, dat dit van de omstandigheden zot afhangen, verlieten vijf l«»-n en een wethou der de vergadering, waardoor deze moest wor den geschorst. Voornaamste Nieuws. DE STEUNVERLAGING UITSTEL TOT 1 NOV. GEVRAAGD Gistermiddag is te Den Haag een samenspreking gehouden tusschen de Wethouders voor Sociale Zaken en de leiders van de diensten voor Maatschappelijk Hulpbetoon uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Het ging over de aan schrijving van den Minister van Sociale Zaken om van de steun regeling de z.g. „franje" af te knip pen. Algemeen bleek men van gevoelen, dat op den gestelden korten termijn de nieuwe voorschriften administra tie! niet zijn uit te voeren. Den Minister zal een maand uitstel wor den gevraagd. De besprekingen kullen worden voortgezet, nadat berekend zal zijn welk financieel effect de nienwe voorschriften zullen hebben AMSTERDAM DE WETHOUDERSCRISIS Een vergadering van de Vrijheidsbond Gisteravond vergaderde de Amsterdam- sche Vrijheidsbond ter bespreking van de wethouderscrisis en de oplossing daarvan. Mr. K. Jansma sprak een inleidend woord. De heer Walrave Boissevain merkte m. op: Het wonder gebeurde: de R.K. en Vrijz. Dem. partij, die de rooden volgden, vielen plotseling de schellen van de oogen. De macht der feiten overwon de politiek en de portefeuille kwestie werd gesteld. De S.D.A. P.-wethouders stelden tenslotte na rugge spraak met de instanties hun portefeuille ter beschikking De sociaal-democraten wa ren niet bereid met ons een college te vor men. Uitvoerig besprak spr. de gebeurte nissen die aan het vormen van een nieuw ethouders college voorafgingen. Spr. heeft na ampel overleg besloten een zetel in het minderheidscol'lege te aanvaarden en de zesde zetel aanvaardde dr. Vos die hier mede den dank van Amsterdam verdient. Vervolgens was het woord aan dr. I. H. J. Vos, die uiteenzette dat hem geen keus was gebleven toen hem een wethouderszetel werd aangeboden. Het algemeen belang eischte, dat spr. zijn benoeming aanvaard de, al kon hij dit met zijn andere zaamheden moeilijk overeenbrengen. Wanneer de Sociaal Democraten beetje intelligentie hebben, zullen zij ir belang der Amsterdamsche bevolking College niet tegenwerken. erk- HET KATAPULTEN-KWAAD Zaterdag heeft onze stad geleden onder het katapulten-kwaad, gesticht door de jeugd. Tn tal van straten brandde het licht niet, daar de lampjes waren stukgeschoten door de met katapulten gewapende jongens. In één mo ment waren een vijfhonderd straatlantaarns lichtloos en waren tal van stadswijken in duister gehuld. Bij particulieren werden tal van ruiten stukgeschoten en zelfs een politie bureau moest het ontgelden. Aan den Singel werden de ruiten van de Ronde Lutersche kerk vernield. Tal van katapulten zijn in be slag genomen en heel wat processen verbaal zijn opgemaakt. De politie neemt maatrege len, om den verkoop van dit gevaarlijke speel tuig, dat slechts twee centen kost. te verbie- den. Op verzoek van de politie hebben eenige winkeliers de verkoop van de katapulten reeds gestaakt. Anderen weigerden dit vrijwillig te doen daar de verkoop juist zoo goed ging en men nog een groote voorraad in huis had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1