MAANDAG 2 OCTOBER 1933 DERDE BLAD PAG. 9 VAN ONZEN DUITSCHEN CORRESPONDENT Zwaaien met de bedelstaf PROFESSIONEELE BEDELAARS HEBBEN HUN GEHEIMEN Hoe de Regeering de winterzorg wil bestrijden (Van onzen Duitschen correspondent) De geschiedenis herhaalt zich, zij het dan ook veelal in gewijzigden vorm. In het begin van de 15e eeuw ging een zekere Etzel als bedelmonnik van stad tot stad en zamelde geld in voor een kerk, wel ke te Rome gebouwd zou worden. Hij z\ de den bedelstaf en riep de van allen kant toestroomende menigte toe: „Zoodra uw geld in 't busje klinkt, uw ziel omhoog ten he mel springt!" Deze wijze van inzamelen wekte de verontwaardiging van den reforma tor Maarten Luther en hij waarschuwde het goedgeefsche volk: „Zoo houd ik het da: voor juist, dat de niensch zalig worde niet door de wecken der wet, maar alleen door het geloof!" Sedertdien is het er in de wereld niet be ter op geworden, want het bedelen is in de meest uiteenloopende vormen mode gebleven. Men spreekt zelfs van den beroepsbedelaar en beweert, dat er scholen zijn, welke in deze kunst voorbereidend onderwijs verstrekken. Vooral in de eerste jaren na den oorlog w het aantal bedelaars in de groote steden angstaanjagend groot en het stadsbeeld werd stellig niet bevorderd door de oorlogsver minkten, die op het medelijden hunner demenschen in de drukste straten der stad speculeerden. Menigeen kon het met zijn sociaal geweten niet oveeeen brrngen, een misdeelden halfblinde of kreupele van zijn deur weg te jagen. Men zocht naa gedragen kleedingstukken, schoeisel of on dergoed, stilde honger en dorst of maakte zich van de zaak af met een aalmoes. Maar deze goedgeefschheid werd lang niet altijd met erkentelijkheid beantwoord. Zoodra de ondersteuning van staatswege een vasten vorm had aangenomen en het stempel- systeem hoogtij vierde, kon men de dik be smeerde boterhammen in het portaal terug vinden en werd men dus gewaar, dat het bedelen slechts een verkapte vorm wa6, om op een gemakkelijke wijze geld te verdienen. Menigmaal moest de hulp van buren of po litie te hulp geroepen worden om een bede laar, die bij het weigeren van een gave brutaal en handtastelijk werd, op de vlucht te slaan en het is daarom begrijpelijk, dat de tegenwoordige regeering naar middelen zoekt, om aan dezen wantoestand voorgoed een einde te maken. Hoe men in het beroep volleerd wordt Door een commissaris van politie liet ik mij vertellen, dat de professioneele bedelaar zijn stamlokaal heeft, de zoogenaamde be- delaarsbeurs, waar' hij' met zijn lotgenooten geregeld vergaderingen belegt, om door het uitwisselen van opgedane' ervaring te leeren, hoe men het wél en hoe men 't niet moet doen. Al naar de wijken der stad presenteert men zich als zanger die plotseling zijn stem verloren heeft, als Duitscher, die uit een vijandig land verjaagd werd of als geloovige, die ten offer viel aan zijn overtuiging. Op deze bedelaarsbeurs vindt men ook alle utensiliën voor het bedrijf, valsche paspoor ten, waaruit de zware oorlogsverwon dingen afgeleid kunnen worden, aanbevelingen uit vroegere betrekkingen, getuigschriften als kunstenaar of beambte, documenten, welke meestal door hun gebrekkige orthografie of slecht nagemaakte stempels opvallen en in den volksmond „Flebben" genoemd worden. Voorts handelt men met annoncen, waar mee echter geen advertenties worden aange duid: een bepaald soort bedelaars consta- teeren, hoeveel menschen in een bepaald huis wonen, controleeren de indeeling der woning en het sleutelgat en winnen infor maties in omtrent de financieele situatie der familie. Aan dieven en inbrekers worden dan de gezochte informaties als „annonce" tegen hoog geld verkocht! Zoodoende is het begrijpelijk, dat sommige inbrekers volko men met de inrichting van een huis op de hoogte blijken. Wat in de groote steden de lijsten met allerlei gegevens zijn, dat betee- kenn op het platteland bepaalde symbolen, welke met krijt worden aangegeven of met een mes in den muur worden gekrast. Bij de politie kent men dertig zulke „Zinken". Ik wil er enkele van weergeven: Menschen, die gemakkelijk te bewerken zijn. -!•!-!- erg vroom doen. L een gevaarlijke hond. V als zieke krijgt men 'n aalmoes. u geeft desgewenscht logies. XI bewoner erg vechtlustig. De regeering neemt maatregelen Neemt men van deze leerzame bijzonder heden uit het bedelaarsbedrijf kennis, dan moet 't begroet worden, dat op initiatief van den Pruisischen minister-president Goering met behulp der S. A. en S. S. allerlei maat regelen genomen worden, om aan dezen wan toestand voorgoed een eind te maken. Onze bewondering voor zooveel doortastendheid van overheidswege wordt helaas eenigszins getemperd door officieele verordeningen en voorschriften, welke bedenkelijk doen den ken aan verplaatsing van het gewraakte euvel, aan aflaat in moderne formuleering, aan bedelarij in gewijzigden vorm. Toen kor telings een aantal mijnwerkers verongeluk te, werden alle burgers uitgenoodigd, aan een „stichting voor offers van den arbeid" mee te werken en weldra kon men per radio vernemen dat groote ondernemingen be dragen van 150.000 mark en meer hadden ge offerd, terwijl ook schoolkinderen hun spaar duitjes hadden ingezonden. Wanneer uit een gave de sociale gezindheid van den gever kon worden vastgesteld, dan liep hij kans, als belooning een portret van Hitier te ont vangen met diens signatuur en daaronder de spreuk: „Voor ieder, die verongelukt tiendui zend, die helpen!" Ik las in zulk een op roep: Groote daden in de Duitsche geschiede nis werden slechts dan volbracht, wanneer eigenbelang werd uitgeschakeld en het gan- 6che volk zich voor een groote taak be schikbaar stelde! Zoo was het 1S13, zoo was het 1914 ,zoo moet 't ook nu weer worden Wie de teekenen des tijds niet begrijpt, wi< alleen aan zich zelf en zijn eigen voordeel dnkt, die sluit zichzelf van de volksgemeen schap uit! Zulk een drastische formuleering blijft op de groote massa niet zonder effect, zij werkt als een ultimatum en zelfs menschen, die op een uiterst bescheiden inkomentje zijn aangewezen, achten zich verplicht, bijdrage te 6torten. De regeering gaat op den eenmaal ingesla gen weg verder. Zij redeneert: in buitenge wone tijden zijn buitengewone middelen noo- dig. Iedere staatsburger moet zijn gift, als een offer aan den lijve ondervinden. Dr. Goeb bels ,het succes van minister Goering tegen de bedelaars vastgesteld hebbende, begint thans een strijd tegen den komenden win ter en de hiermee gepaard gaande honger en koude. Hij onderneemt een aanval op ue nationale solidariteit. Ik luisterde naar hem in het stampvolle „Sportpalast" en kon ten zooveelsten male constateeren, dat deze echte agitator het meesterlijk verstaat, de groote menigte voor zijn gedachten te win nen. Een uur van tevoren kostte het reeds heel wat moeite, om door het cordon van ge duldig wachtende toeschouwers heen te drin gen en bij mijn aankomst moest ik gewaar worden, dat de toegang tot de uitverkochte zaal slechts met 'behulp van de dienstvaardi ge politie kon worden veroverd. Overal zag men met reusachtige letters spreuken hangen als: Door offervaardigheid wordt het karakter gevormd! Tegen klassen strijd en verwaandheid Wij strijden voor het levensrecht der natie! Wij willen gemeen schappelijk werken en opbouwen! De winter staat voor de deur Luistert men naar Goebbels, dan vergeet men een oogenblik de 'bezwaren tegen de tactiek, welke thans door de rijksregeering tot het inzamelen van gaven principieel koestert: nog zijn er millioenen Duitschere zonder werk. Tas twee millioen werkloozen zijn voorloopig ondergebracht en de winter staat voor de deur. De middelen van den staat zijn niet voldoende, om in aller nood te voonzien. Daarom moet men nieuwe me thoden volgen, om den winter van het histo rische jaar 1933 tot een voorbeeld van volks gemeenschap en nationale solidariteit te stempelen. De eerste Zondag van iedere maand staat voortaan in het teeken der offervaardigheid: in elk huisgezin wordt dan een hutspot van hoogstens vijftig penning verorberd en het 1, dat anders voor een lekker Zondags- maal wordt uitgegeven, dient tot nut van 't algemeen. Dezelfde eisch geldt ook voor de hotels en restaurants. Hier mag geen verschil meer bestaan tusschen rang of stand. De regeering zal ook in dezen het voorbeeld ge- Men moet erkennen: een origineele ge dachte, ook al zal de uitwerking niet ge makkelijk vallen. Iedereen weet echter. Jtiat Hitier pereoonlijk uiterst .bescheiden leeft en dus kan men verwachten, dat de millioenen, die hem vereeren, ook hier het werk der re geering zullen ondersteunen en vergemakke lijken. Elke maand krijgt een bepaald mo tief, bij voorbeeld December heeft 't motto: ..Voor 't komende Kerstfeestl" en deze spreu ken gelden voor 't gansche rijk. Om ook de tragen van hart wakker te schudden, wordt ieder, die zijn bijdrage verstrekt heeft, een plaatje toegekend, waarop te lezen staat: „Wij hebben geholpen!" Plakt men dat op de deur, dan wordt men voorloopig niet meer lastig gevallen! Zoo zwaait men van overheidswege den bedelstaf en het eerste resultaat overtreft alle verwachtingen, zoodat men in dit geval kan zeggen: het doel heiligt de middelen! BINNENLAND. GOED ONTHOUDEN MAAR WAT IS PARTIJPOLITIEK? Heit orgaan van de roode bond van kan toorpersoneel, „Onze Strijd" heeft een nieu we rubriek geopend, getiteld: „Even lezen". Het eerste artikel dezer rubriek luidt aldus: Openlijk en verdekt wordt door onze tegenstanders geïnsinueerd, dat onze Bond aan partijpolitiek doet. En bij het huisbezoek wordt daaraan dan toege voegd: „Nu ziet Ge, collega, op welke wijze uw contributie wordt besteed. Daar van wordt de S. D. A. P. gesteund." Ons antwoord daarop is, dat van onze contributie geen cent voor partijpolitiek verkiezingen enz. wordt betaald; dat de contributie alléén wordt besteed voor het werk van onze eigen Bond en de vakbeweging in het algemeen en dat geen cent daarvan noch direct, noch in direct aan de S. D. A. P. of welke an- dare politieke partij wordt afgedragen. Even lezen en goed onthouden. Maarde bond is aangesloten bij het N. V. V. en het N. V. V. woont onder één dak met de S. D. A. P.! Wat is dan toch partijpolitiek? HET EERSTE SCHOT liet tandstormcorps „Dc Veluwezoom" hield Zaterdaq groote schietwedstrijden op de rijksschietbanen „dc Kreel". Overste baron van Heeckcren van Keil opende dc wedstrijden met het eerste schot. DE ROODE PERS EN HET CONFLICT MET MR DUYS Naar aanleiding ven hot feit, dat „alweer per „Telegraaf"' mededeelwngen zijn ge" daan over die Haagsche vergadering, waarin Mr Duys optornde tegen de irood.e pers, sohrijft deze: „Nu aildus deze partijzaak wederom aan de openbaarheid wordt prijsgegeven, zullen wij genoodzaakt zijn, daarop ook in het openbaar iin te gaam, hetgeen in de eerst volgende dagen geschieden zaïl". Men had het dus, iin tegenstelling met vroegier. Liever in een onder-onsje afgedaan. In welke ridlutiing der S.D.A.P. zal gaan, noemt men eenpartij zaak. Commissie van onderzoek benoemd De soc.-diem. Partijraad heeft besloten, naar nader vernomen wordt, een comimiissie te benoemen, diie met spoed een onderzoek imsteUt naar die gronden, waarop, in strijd met de in de vorige Partij.raadevergadering gewekte verwachting, pg. Duys zijn bro chure inzake partijtaktridk heeft doen ver schijnen en naar de deze verschijning bege leidende omstandigheden en de daarop ge volgde feiten. De commissie heeft het recht kennis te nemen van wat dioor Duys tenza ke wondt aangevoerd tegen instanties en per sonen dier Pairtij en daairover haar oordeel uiit te spreken. De ccwnmiiesiie werd samengesteld uit de partijgenooten: Bonger, Diepe nlhonsty De Miranda. Het Partijbestuur heeft voor zich en zijn leden, evenals de 'hoofdredacteur van Volk", de commissie nadrukkelijk verzocht gebruik te maken van het, in het laatste ge deelte van het besluit genoemde, recht. DE NEDERLANDSCHE DEPUTATIE DINSDAG 3 OCTOBER Hulzen (1875 M.) K.R.O. 8.00 Morgienconcert 10.00 Gramofoon 12.15 Concert 2.00 Vrouwen uurtje 3.00 Piano 3.16 Zang 3.30 Gramofoon 3.45 Piano 4.00 Zang 4.15 Gramofoon 4.30 Orkest 5.20 Orkest 5.50 Gramofoon 6.20 Orkest 7.35 Gramo foon 8.00 Gramofoon 8.15 Vaz Dias 8.20 Orkest 10.50 Vaz Dias 10.55 Concert Hilversum (296 M.) A.V.RO. 8.01 Gramo foon 9 00 Concert 10.01 Mor^enwüJing 10.15 Gramofoon 10.30 Piano 11.00 Voor de keuken 11.30 Orkest 1.30 Gramofoon 2.30 Clavecimbel recital 3.00 Voordracht 8.3Ö Gramofoon 4.00 Zang 4.30 Kinder, koorzang 5.00 Voor de kinderen 5.30 6.00 Concert 7.00 Concert eert 8.01 Vaz Dia* mofoon R.V.U. 6.3fb Spr. Prof. Huib Luns. trussel (Vlnamach) (337 8 M» 12.20 Gramo foon 1.20 Orkest 6.20 Gramofoon i— 6.50 Gramofoon 9.20 Concert Kransch(609.3 M.) 1120 Concert 1.20 Gramofoon 145 Piano 2.10 Gramofoon 5.20 Orkest 6.35 Piano '6.50 Orkest DE STRAPERLO TE NOORDWIJK Het straperioepel, dat te Noordwijk trog maar vroolijk doorging, ds Zaterdag wegens geeahiil tusschen de directie en eeniige orou- pi ere gestoten. Vele gokkers uit de omge ving maakten een vergeefscihe reis, meldt ons. Och, voor menigeen was het wel licht een zeer geslaagde reis. De affaire wordt te Noordwijk dicht ge daan; de directie loert op de gegoede bur gerij van Wassenaar e. o. Alshet sped niiet verboden wordt. Kunst en Letteren- JUBILEUMCONCERT JAN ZWART Het huldigingscomité „Jubileum Jan Zwart" deelt mede: dat het Jubileumconcert en die huldiging zal plaats hebben op Woens- a.s. 4 Oct. 's av. te 8 uur in het Kerkge bouw Kloveniersburgwal 50 te Amsterdam. De plaatsen iin, het ruim dier Kerk (ingang Kloveniersburgwal) zijn alle gereserveerd voor houders van uitnoodigiingskaarten, die op afzonderlijke aanvraag dein deelnemers aan het huldeblijk zijn toegezonden. De toe gang tot de gaanderijen (ingaing Spinhuis- j) is vrij. Als sprekers hopein op te tre den: Prof. Dr. A. H. de Hartog en Ds. C. F Westenman, Het, jubileumconcert zal van 8.5 tot 9.15 door de N.C.R.V worden uitge zonden. Woensdagmiddag van 35 zal de jubilaris een receptie houden eveneens in ihieit Kerkgebouw Kloveniersburgwal, waarbij die toegang vrij is Ter gelegenheid van zijn jubileum is de heer Zwart teivens uitgenoodigd 'n concert te geven o.e. te Zaandam 5 Oct., Veenendaal 6 Oct.; Amerongen 7 Oct.; Rotterdam 9 Oct.; Hatfcum 11 Oct.; Zwolle 12 Oct; Deventer 13 October. ORGELBOUWCURSUSSEN Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van de oprichting van een. Insti tuut voor Orgelbouw te Amsterdam, dat schriftelijke cursussen in orgel'bouWkunde uitzond. Het l^eek ons, dat dit „novum" nogal aan dacht getrokken had. Mlen vindt in blad een advertentie van genoemd insti tuut De zaak schijnt nu dus te marcheeren. De bedoeling 'blijkt te zijn de goede ouder wet sche beginselen van orgelbouw te propa- igeeren en te populariseeren en daardoor te waken en te strijden tegen het lang niet denkbeeldige bioscoop-orgel-gevaar, dat onze kerken bedreigt. Op zichzelf zeer zeker iets lofwaardigs. Over den aard van deze cur sussen zelf kunnen wij vooralsnog geen oor- geven. Een Regeeringsopdracht. Door het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen werd dezer dagen, op ■oorstel van de Rijkscommissie van advies oor opdrachten aan beeldende kunstenaars, an mevrouw Hillegard Brom-Fischer te Oudenrijn opdracht verleend tot de vervaar diging van een wandtapijt ter versiering van de groote zittingzaal in het nieuwe gebouw in den Octrooiraad te 's-Gravenhage. Dit wandtapijt zal een afmeting hebben van ruim drie meter in het vierkant en is bestemd het middengedeelte van de hoofdwand der aal in te nemen. Bij de uitvoering zullen oornameljjk handborduurwerk en applicatie- werk worden toegepast. Het hoofdmotief der versiering vormt een groot, domineerend Nederlandsch wapen; daaromheen wordt in een breede omranding met een reeks figurale tafereelen de toepassing uitgebeeld van allerlei oude en nieuwe uitvindingen. De ontwerpster zal het werk geheel eigen handig uitvoeren. NIEUW WERK VAN Prof. VELDHUIZEN Naar wij vernemen zal bij de firma La Rivière Voorhoeve te Zwolle verschijnen een belangrijk werk van Prof. Dr. A. van Veldhuizen, getiteld „Op en om Adderhorst". Het werk zal voorzien worden van onge- eer 150 reproducties naar eigen fotografi sche opnamen van den Professor. Wetenschap. Binnenkort zal bij de Erven P. Noordhotf te Groningen de eerste aflevering verschij nen van een wiskundig tijdschrift Compo- sitio Met hernat ica, waaraan als vaste mede werkers zijn verbonden 47 vertegenwoordi gers der mathematische wetenschappen uit 15 naties. Doel van de uitgave is niet al leen de ontwikkeling der mathematiek, maar ook om de internationale wetenschappelijke samenwerking te dienen. De Nederlandsche deputatie op de Volkenbondsconferentie te Genève tijdens een bespre king; v.Ln.r.: de heeren Moresco, minister de Gflaeff, Limburg Patijn, Francois en mevrouw Kluyver. Gemengd Nieuws DOODELIJK TRAMONGELUK De bodeauto, bestuurd door den 22-jarigen v. d. Weerd uit Zeist, reed Zaterdagmiddag op den Utrechtschenweg te De Bilt.. De be stuurder wilde den ingang van het land goed Berkenhoven inrijden. Hij zette de auto op de tramrails stop. Op dat oogen blik kwam uit de richting Zeist een snel tram aan, die tegen de auto botste en hem opzij schoof. Daarbij kwam de man onder de baanschuiver van de tram. De tram stopte zestig meter na de botsing. De man werd zeer ernstig gewond opgenomen e naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd, alwaar hij overleden is. De bodeauto werd licht beschadigd. Het voorbalkon van de tram werd ingedrukt en de electrische rem werd vernield. KINDJE LEVEND VERBRAND Het tweejarige zoontje van J. Leemberg te Appelscha (Fr.) viel in een tobbe met kokend water. Op advies van den dokter werd de kleine, die ernstige brandwonden opliep, naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar het kind is over- OP DE HORENS GENOMEN Te Wegterholt bij Heino (Ov.) werd de landbouwer Ten B. door een tweejarigen stier in het land zoodanig aangevallen, op genomen en tegen den grond gesmakt, dat hij zeer ernstig zich bezeerde. Eerst nadat hij om hulp geroepen had en de stier door een hond werd afgeleid, wist Ten B. bui ten het bereik van het dier te komen. Een geneesheer constateerde ernstige inwendige kneuzingen. De toestand van het slacht offer is zorgelijk. OM HET GOUD VAN DE „LUTINE". Men meldt van Terschelling: De zandzui gers van de firma Doeksen en Dros hebben Zondag den geheelen dag gewerkt. Zij zijn er in geslaagd de munitielaag van de „Lu- tine" te bereiken. Opgezogen werden 60 ko gels, waartusschen een zilveren kazemat (muntstuk) was geborgen. De goudlaag moet zich onder de imumitielaag bevinden. Bij Barneveld werd een vrachtauto door den locaaltrein, die te 10.21 uur uit Nijkerk te Barneveld arriveert, aangereden. De chauffeur, de 20-jarige T. van 't Foort uit Lunteren werd uit de cabine geslingerd, doch kreeg geen letsel. De vrachtauto werd ernstig beschadigd en kwam langs den spoorweg terecht. Waarschijnlijk door den mist reed de posttrein Hoek van HollandBerlijn op den onbewaakten overweg tusschen Apeldoorn e* Teugen tegen een dorschmachine aan, welke geheel werd vernield. De bestuurder van den tractor voor de machine werd er uitgeslingerd. Hij was slechts licht gewond. De trein had aanzienlijke vertraging. De politie te Aken heeft een internatio nale bende van handelaars in verdoovende middelen gearresteerd. Reeds voor drie we ken was een Belg in hechtenis genomen, die te Aken een pond zuivere cocaine wilde verkoopen. Vrijdag zijn twee Duitschere, een Italiaan en een Tsjech gearresteerd. Uit het onderzoek is gebleken, dat de ver doovende middelen uit Nederland zijn in gevoerd. FLESSCHENTREKKERIJ Als verdacht van flesschentrekkerij zijn te Amsterdam aangehouden een 21-jarige chauffeur en een 22-jarige pianist. Beide verdachten zouden zich te Utrecht aan op lichting hebben schuldig gemaakt. Hun aanhouding te dier zake was verzocht. „UITHALEN". Te Zaandam ontstond in een woning aan den Hoogedijk ruzie, doordat de vrouw wil de verhuizen, terwijl de man daar niets voor voelde. Toen de vrouw ondanks het tegenstreven van haar man haar wil door zette en een woning huurde, kwam het tot een heftige uitbarsting. De vrouw scheen door zulk een „uithaal"-woede bezeten te zijn, dat er in huis en buiten huis geen glazen en ruiten heel bleven. Ze werd hier bij geholpen door haar zoons, die met een pan en een fluitketel ernstig hun vader wondden, zoodat deze in het ziekenhuis moest worden opgenomen. ERNSTIG TRAMONGELUK De scheepsjager A. Kalsbeek te Beilem (Dr.) kwam nabij de Jonkersbrug te Smil- de, doordat zijn paard schrikte voor een goedcrentram, die juist passeerde, te val len. Hij kreeg een slag van de treeplank tegen het hoofd, waardoor hij ernstig werd gewond. In zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK De gevangenhouding van H. ten D., den failliet verklaarden eigenaar van „Het „Joostman" te Almelo, wegens verdenking van bedrieglijke bankbreuk, is wederom met 30 dagen verlengd. ZES MILLE VERDUISTERD De 38-jarige juffrouw B. heeft als beheer ster van een meubelmagazijn te Maastricht f 6000 verduisterd, door kwitanties te in nen en het bedrag niet af te dragen. De juffrouw is er vandoor gegaan. AUTO-ONGELUK Te Venlo geraakte het 4-jarige zoontje van Hendriks op den Veldensoheweg onder een auto. Met ernstige verwondingen en ge broken been is het kind naar het ziekenhuis gebracht. SCHEPEN IN DEN MIST Te Amsterdam is door den mist op het Buiten-IJ de „Burgemeester van Marle", van de reederij Verschure en Co., welke dienst doet op Meppel, op den Zuiderdam, voorbij de vlieghaven, aan den grond ge- loopen. Het schip is weer vlot gebracht door de sleepboot „Anthonie III". Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Men meldt ons uit Terneuzen: Tengevolge van den dikken mist is het Engelsche stoomschip „Witback", dat op weg was naar Gent, bij den ingang van de Wielingen nabij Nieuwesluis, gestrand. Sleepbooten van de N.V. August de Meyer en Zonen te Terneuzen slaagden er in het schip vlot te krijgen. Het gestrande schip heeft schade toege bracht aan de verdedigingswerken langs den oever. GIDS VOOR OSS Wij weten niet of er een instituut in ons land bestaat, dat alle reclame-uitgaven over verschillende plaatsen en streken verzamelt en ordent Langzamerhand eohter vormen de „Gidsen" voor steden en dorpen 'n rijke bron van kennis en wijsheid voor den his torieschrijver. De gemeente Oss wordt tegenwoordig nog al eens genoemd in verband met tanende industrieën en wassende misdadigheid. Gelukkig zijn er ook betere dingen van te verhalen. Daarvan getuigt het keurige drukwerk, uitgegeven door de Nijverheids commissie van het actieve gemeentebestuur De fraaie Gids laat ons Oss van alle kan ten en van zijn beste zijden zien; de ty pische boerderij trekt evenzeer de aandacht als het groote fabriekscomplex; de over zichtskaart leert u Oss kennen als een cen trum van een bloeiende en bekoorlijk® streek. Het Handelsblad deelt mede, dat een hoofd van een school in de Indische buurt te Amsterdam aangerand en mishandeld is door een vader van een der leerlingen. Deze man heeft voorheen eenige andere schoolhoofden en onderwijzers en on derwij zerssen van scholen, waarop zijn kinderen gingen, het leven zuur gemaakt door sarren, bedreigingen en achtervol gingen. Over dezen man zijn reeds tal van klachten bij de politie ingediend, aanvan kelijk zonder gevolg. Thans is er proces verbaal tegen den man opgemaakt. De toestand wordt zoo ernstig geacht, dat men „een tweede Muiden" vreest. Onver wijld ingrijpen is noodzakelijk, opdat de hinderlijke en gevgfirlijke vader voor lan- geren tijd niet in de gelegenheid zal zijn, de leerkrachten te molesteeren. Van de feiten die tot de klachten aanlei ding gaven, noemt men o.m. dat een van de drie schoolhoofden, waar kinderen van dien man gingen, zoo langdurig en ernstig gehinderd werd, dat hij er zenuwziek door Radio Nieuws. 8.20 Orkest 9.20 Gra Dn ventry (1554.4 M.) 12.20 Or Orkest 1.50 Orkest 4.50 Concer Concert 7.40 Orkest 10.20 Orgel ■gel 1.05 der (1634.9 M.) 8.30 ■amofoon 2.05 Concert Concert 7.20 Orkest falundhorg (1153 8 M.) 12 20 Paneert 3.20 Concert 9.10 Orkest 10.35 Orkest .angenberg (472.4 M.) 6.20 Gramofoon 7 20 Gramofoon 10.30 Mensch und Welt 12.15 Concert 1.35 Orkest 11.00 Orkest ,ondon Rep (355.0 M.) 12 20 Concert 1 30 Orgel 2.20 Concert Orkest 8.20 Orkest 6.50 Orkest 7.501 a r (j e (Radio Parts) (1724.1 JL) 8.05 Gramo foon 12.20 Gramofoon 7.10 Gramofoon - 7.40 Gramofoon 8-20 Concert werd, dat hij een der leerkrachten met een mes heeft bedreigd, dat hij tal van leer krachten herhaaldelijk schimpend en schel dend heeft achtervolgd, dat hij een der schoolhoofden met een voorwerp gestoken heeft, na hem door „scheppen" op den grond te hebben gegooid. Er bestaat inderdaad aanleiding de leer krachten, van wie sommige zelfs voor hun leven vreezen, de bescherming waarom ze vragen, te verschaffen en dat met ingrijpen niet gedraald mag worden tot het kalf ver dronken is, te meer niet, daar er al ge dreigd wordt met navolging van het voor beeld van dien vader, als een verzoek om een kleedingstuk, aan de school gedaan, niet wordt ingewilligd. De opmerkingen over tuchtloosheid van de jeugd zullen niet verminderen, voordat de onderwijzers voldoende autoriteit over hun leerlingen hebben. Daar niet alle ouders meewerken met de school, en in vele gevallen, zelfs de autoriteit der onder» wijzers en de schooltucht ondermijnen, schijnt het noodig, dat een eind wordt ge maakt aan hinderlijk optreden van ouders. Uit bet Sociale Leven Van de vakbonden, aangesloten bU het R.K. Werkliedenverbond bedroeg op 1 Juli 1.1. heb ledental 198.303 tegen 198.240 op 1 April. Van het Chr. Nat. Vakverbond liep het aantal leden in het tweede kwartaal 1938 terug met 810 en Ned. Verbond van Vakvereenlgingen ONTSLAG VAN DE GEHUWDE VROUW loon- en overheidsdienst Het comité md door personen van verschillende -- |a medegedeeld, dat htj de provinciale collectiei arbeidsovereenkomst niet ongewijzigd wonscht iie/etten' Va? werknemerszDdo was voor gesteld de overeenkomst met één jaar te ver lengen of desnoods voor onbepaalden t|)d met een wederzijdsche opzegging van drie maanden. Tusschen de besturen van de patroons en van de arbeiders In het bouwbedrijf In de mijn streek is overeenstemming verkregen. De led< der organisaties moeten de overeenkc goedkeuren. Overeengekomen werd. da' loon met ingang van 9 October zal wor gesteld op 60 ct (thans 64 ct) voor d den en 46 (thans 49 ct) voor niet-vaklieden* erder zon do bepalingen dezelfde als in het te Amsterdam gesloten contract door de be- DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR Door G. TH. ROTMAN 61. Maar we zullen eerst eens zien, hoe het. onderwijl met Pieter gegaan was. Toen deze zijn telefoongesprek beëindigd had, kwam hij uit de telefooncel te voorschijn en stapte, met een briefje van tien in de hand, op den kellner af, om te betalen. Nu, je kunt je de verbazing voorstellen, die de verschijning van Pieter verwekte, daar men hem eerst niet binnen had zien komen. 62. Toen Pieter hem alles uitgelegd had en men begreep, dat men met twee twee lingbroers te doen had, zei de kellner: „Dan mag U Uw broer wel gauw opzoeken, want die wordt door de politie nagezeten!". Pieter ging er dus op uit, maar hij was nog geen twee straten verder, of een politie agent, die Jodocus in heni meende te her kennen, zat hem op de hielen. Voorzichtig, onhoorbaar, sloop de agent achter den niets vermoedendon Pieter aan OVordl Woensdag vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9