HOLLANOSCH ZWITSERSCHE REEPEN MAANDAG 2 OCTOBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Noordwijk aan Zee, B. Bouma te Dirkshorn en A. Wijngaarden te Bedum. Beroepen: Te Tienhoven (U.), cand, H. J. Westerink te Nunspeet. Aangenomen: Kaar Zuidland, cand. P. Robbers, hulppred. te Wieringen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Bolsward (toez.), Dr. J. Boonstra to Gieten. Aangenomen: Naar Hoorn (Evangeli satie), G. E. Alers, em.-pred. te Den Haag. GEREF. GEJMEENTEN Tweetal: Te Terneuzen, J. D. Barth te Borssele en W. C. Lamain te Rotterdam-jZuid. BEROEPINGSWERK Te Muntendam is de Nod. Herv. Ge meente reeds enkele jaren vacant. Vroeger stond er steeds een modem predikant. Kerk voogden, Notabelen en Kerkeraad hebben var gaderd met het Bestmur der (rechtzinnige) Evange 1 isake-Vereen iging om tot overeein- stennming te komen omtrent het beroepen van 'n ethisch preri. Echter wil die Vereen,i- girag op dezen grondslag geen samenwerking De Kerkelijke colleges willen nu door vrij willige bijdragen een som zien te verkrijgen, om zonder de Evangelisatie met het heroe- pingswerk te kunnen beginnen. HULPPREDIKERS. Cand. M. P. van D ij k, uit Amsterdam, die de benoeming tot hulpprediker in W e- m e 1 d i n g e heeft aangenomen, blijft in de gelegenheid op verscheidene Zondagen de Geref. Kerken te dienen en kan een eventueel beroep in overweging nemen. Cand. P. Kuyper Jr., te Hilversum, heeft de benoeming tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te Huizen (N.-H.) aangenomen. Cand. H. P. Rutgers, TheoL cand., te Sneek, is door den Kerkeraad der Geref. Kerk van N a a 1 d w ij k tot hulpprediker benoemd en heeft die benoeming aanvaard. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: Ds. T. Kramer, die na 40-jarige ambts bediening emeritaat verkreeg, heeft gisteren van de Geref. Kerk te Monster voor een zeer vol kerkgebouw afscheid genomen met een predikatie over Hebr. 13 8, waarin hy sprak over: 1. Jezus op Zijn weg, 2. Jezus op Zijn werk, en 3. Zijn zegen. Aan het einde werd hij op hartelijke wijze toegesproken door Dr. S. O. Los, van Den Haag-Oost, namens de Classis Den Haag; door Ds. K. K. Troost, van Naaldwijk, namens de genabuurde Kerken in het Westland; door Ds. A. H. van Minnen, van 's-Gravenzande, als vriend en consulent; en door ouderl. J. de Koning, namens Ker keraad en Gemeente, die Ps. 121 4 liet toe zingen. Na een dankwoord van Ds. Kramer, werd den scheidenden leeraar nog Ps. 134 3 toegezongen. Alle Westlandsche Kerken wa ren vertegenwoordigd. De Gemeentesecretaris .vertegenwoordigde het Gemeentebestuur. Ds. D. S c h e e 1 e, die het beroep naar Assen aannam, hoopt Zondag 3 December a.s. van de Geref. Kerk te (Middelburg af scheid te nemen. JUBILEUM Ds. J. H. GUNNING E.Bzn. Gisteren herdacht Ds. J. H. Gunning EB.zn., predikant der Ned. Herv ge meente te Schoon- fc- hoven, den dag waarop hij voor veertig jaren zijn ambtsbediening aan vaardde. Naar den wensch van Ds. Gun ning werd dit jubi leum op sobere wij ze herdacht. De ju bilaris hield gistei 'n gedachtenisrede, waarin hij wees op Gods weldaden, die hij in deze veertig jaar mocht ondei- vinden. Ds. Gunning Is sedert Juli 1927 predikant ïe Schoonhoven, waar hij talrijke beroepen ontving. Van het classicaal bestuur Gouda is hij scriba, praetor van den Ring Schoon hoven en bestuurslid van den Geref. Zen- dingsbond. t Ds. A. M. BERKHQFF Naaf „Friesch Dagblad" verneemt, is Don derdagavond jl. in den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente van Sneek behandeld het verzoek van Ds. A. M. Berkhoff, laatste lijk predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Sneek, om toelating tot de gemeenschap der Kerk. Op het verzoek dis toestemmend be schikt, zoodat Ds. Berkhoff thans lidmaat is van. die Ned. Hervormde Kerk. Ds. N. KLAASSEN Ds. N. KI aas sen, predikant der Indi sche Kerk te Bandoeng, die. indertijd op zoo demonstratieve wijze als protest tegen de samenstelling van het Indisch Kerkbestuur, zijn am'bt neerlegde en per 1 otober vam dit jaar 's lands dienst zou verlaten, is thans bereid gevonden, gezien het groot aantal va catures in de Indische Kerk, om voorloopig nog in functie te blijven, tot een vervanger yoor hem zal zijn gevonden. KERKINSTITUEERING Te Helpman (Gr.) is thans de institu- eering van een zelfstandige Geref. Kerk een feit geworden. Ds. J. Gispen, van Groningen, heeft bij deze gelegenheid het Woordd bediend uit Psalm 33 20 en gesproken over de ware werkzaamheid van het waarachtig geloof God. Na de bevestiging van de gekozen ambts dragers werd Psalm 20 1 toegezongen. Voorts hebben na den dienst des Woords nog het woord gevoerd Ds. .T. Jonker, van Zoidbroek, namens de Cteissis; Ds. D. van der Meulen, van Sauwerd; Dr. S. P. Dee, van Haren; en anderen. Te Visvliet (Gron.) heeft voor de te institueeren zelfstandige Geref. Kerk de verkiezing van vier ouderlingen en twee dia kenen plaats gehad. GODSDIENSTONDERWIJS. Door het Class. Bestuur van Gouda der Ned. Herv. Kerk is na examinatie de akte godsdienstonderwijzer verleend aan den heer ,G. de Pater te Gouderak. GEREF. KERKENORDE Zoodra de Acta der jongste Generale Sy node van de Geref. Kerken te Middelburg gereed zijn, zal er een nieuwe uitgave van de Dordtsche Kerkenorde plaats vinden. Naast den redacteur Ds. J. Jansen te Wier den zal in plaats van wijlen Dr. J. C. de Moor Ds. D. Pol te Rijsoord als mederedac teur, inzonderheid voor die zaken <lcr Zcd- ftiingsorde, optraden.- Ds Mr den Hartogh AFSCHEID DS MR G. M. DEN HARTOGH VAN DE GEREF. KERK VAN HAZERSWOUDE In do avwidigodsdtonstoe fening nam Ds. Den Hartogh, de nieuw-benoemde Hoog leer aar aan de Theologische School te Kam- gister af scheid \an zijn gemeente te Ha- zerswoud'ft. D-e dienst, ving aan met het zin gen van Ps. 121 4 votum en zegen- groet. Na het le zen der geloofsbe lijdenis werd ge zongen Ps. 150 1, terwijl van 2 Petr de eerete elf erzen werden ge lezen, waarna in gebed werd voor gegaan. In zijn voorafspraak zeide Ds. den Hartogh dat hij in den loop der vier jaren, dat hij hier arbeidde, mocht gevoelen, dat er tus- schen hem en zijn gemeente ziclsgebonden- heid was. Ik heb u lief, zeide Spr-, die in eenvoudig heid des harten u vastklemt aan Gods be loften, en die uitspreken, dat met anderen ook mij vergeving der zonden is geschon ken. Menigmaal hebt gij mij verkwikt door uw geloof. Teert nooit op reeds ontvangen gaven, maar vraagt dagelijks meer, maar vraag nooit iets anders dan het kruis van Christus. Ik heb u lief, omdat gij zijt een gemeente van onzen I-Ieere Jezus Christus, Die u ge kocht heeft met Zijn dierbaar bloed- Zou ik. als herder gesteld over een kudde, waarvoor de Opperherder Ztjn leven heeft egeven, u niet liefhebben? Ik heb U lief in den Heere; ik heb den Heere lief, omdat Hij mij eerst heeft liefge had! Ben ik getrouw geweest? Ach, van vele ambtelijke, schuld ben ik mij bewust, doch Gode zij danke ook voor ambtelijke schuld is vergeving. Maar als ik nu de gemeente lief heb, en ook de gemeente mij liefheeft, mag ik dan die gemeente verlaten? Neen, dat mag niet... tenzij de Heere roept tot een anderen post. En dat heeft Hij gedaan, nu mij door en voor alle kerken is opgedragen de opleiding Dienaren des Woords. Het is de mij door den Heere aangewezen weg, om mijn benoe ming tot Hoogleeraar te aanvaarden- En toch, mijn eenige, mijn eerste en laat ste gemeente, gij blijft mijn gemeente, die oor mij in heel bijzondere mate bekoring heeft. Tot tekstwoord voor dezen avond koos spr. 1 Petrus 4 18: „En indien de rechtvaardige lelijks zalig wordt, waar zal de godde- looze en zondaar verschijnen?" Allereerst werd gewezen op de vele ver keerde conclusies, die uit dezen tekst wor den getrokken. Men zou kunnen con- cludeeren, dat de rechtvaardige door zijn rechtvaardigheid eigenlijk de za ligheid kan werken- Het verstand verwerpt dit, maar uw hart hangt toch mis schien aan deze leer der goede werken! De rechtvaardige hier bedoeld, is hij, die, hoewel met zonden en gebreken, toch begint naar alle geboden Gods te wandelen. Die ge rechtvaardigde in Christus zal zalig worden. Daartoe moeten ook wij meer bedenken, de diepte van onze verdorvenheid, opdat de dank voor de verlossing in Christus Jezus temeer ons loflied worde. Laat U in het lijden van den tegenwoor- digen tijd vertroosten om de eeuwige heer lijkheid, die wacht- Ook dan, als beproevin gen en tegenheden uw deel zijn. Alle deze dingen werkey mede ten goede! De recht vaardigen worden nauwelijks zalig. Gelou terd in den smeltkroes van de smarten des levens zijn zij voorbereid voor het Vaderhuis met zijn vele woningen. Ook al worden zij met moeite, nauwelijks, zalig- Nauwelijks zalig, het beteekent ook, dat die zaligheid niet anders bewerkt kan wor den dan door Christus. Hij de Rechtvaar dige, heeft voor de onrechtvaardigen geleden opdat zij tot G(?A zouden kunnen gaan. Waar zal de goddelooze en zondaar ver schijnen? vraagt ons tekstwoord dan. In de hel, in het onuitblusschelijk vuur, waar de worm niot sterft, de plaats, waar weening is, en knersing der ta-nden, leert ons de Schrift- De ziel zal door namelooze Godver latenheid en satanische kwelling bezeten zijn. En het is nog veel erger, dan wij met deze woorden kunnen beschrijven Zijn er goddeloozen en zondaars in ons midden? Zijn er nog, die nooit door zonde erslapen tot God zijn gevlucht? Indien zij zich niet bekeeren, zij zullen uitgeworpen worden in de eeuwige verdoemenis. Laat u toch leiden, hinkt niet op twee gedachten, en kiest u nog heden, wien gij dienen zult- Doet de onberouwelijke keuze, om den Heere Jezus te volgen op het pad des levens. Zie dan alleen op Jezus, den Oversten Leidsman en Voleinder des geloofs. Hem nu, die machtig is u van Satan te bewa ren, den alleen wijzen God en Zaligmaker, zij de heerlijkheid, do kracht en macht, nu en in alle eeuwigheid^_ Ds. Bouwman, van Leiden, sprak hier op namens het moderamen van de classis Leiden den vertrekkenden predikant toe. Met vol vertrouwen ziet de classis uw gang naar Kampen tegemoet, zegt Spr. Wij zijn overtuigd, dat ondanks uw studie, gij het wereldlijk recht niet met het kerkelijk recht zult verwarren. Gij gaat heen, met klare bewustheid van eiigen zwakheid, maiar wij weten, dat gij het oog naar boven zult slaan, naar Hem, die alleen uw hulpe zal zijn. De I-Ieere zal u stellen tot een zegen voor Aijn Kerk. Spr. verzocht do gemeente hier mede in te stemmen door hot zingen van Ps. 121 4. Ds. den Hartogh dankte Ds. Bouw man en richtte zich dan met enkele woor den tot Ds. de T >ndt en Ds. Thomas, die mede als afgevaardigden aanwezig wa ren en verzocht hen zijn dank aan de Clas sis te willen overbrengen. Met het „Onze Vader" werd deze dienst besloten. Spontaan zong de gemeente haar leeraar de zegenbede uit Ps. 134 toe, waarop Ds. den Hartogh den wensch uitsprak, dat deze aan hem vervuld mocht Met de bede dat de gemeente wederkee- rig den zegen Gods zou ontvangen, legde hij voor het laatst uit Zijn naam den zegen op hen. Hiermede was deze plechtige dienst be ëindigd. Behalve de reeds genoemde pn dikanten merkten wij onder de zeer talrijke aanwezigen op Ds. Willemse van Charlois, Ds. Jac. Eringa van Oegstgeest, den bur gemeester der gemeente, de heer J. v. d. Meu len met zijn eohtgenoote en wethouder D. De Bruyn Y.zn. BIJBELVERTALINGEN DE AFRIKAANSCHE GEREED DE NEDERLANDSCHE OP KOMST De voltooiing der iZuid-Afrikaansche Bijbel vertaling, waaraan ook de huidige Gezant der Zuid-Afrikaansche Regeering bij ons Hof, Dr. H. D. van -Broekhuizen nog heeft meegewerkt, toen hij predikant in Pretoria was, voegt weer een steen in den tempel, waarvan de bouw door geen menschenhand te weerhouden is. Wel riep Voltaire ten tijde der Franische revo lutie uit, dat de By bel binnen verloop van een eeuw niet meer gelezen zou worden, maar die eeuw is lang voorbij en het aantal Bijbellezers heeft zich, inzonderheidd door de vele verta lingen, enorm uitgebreid. De plannen voor een vertaling der Heilige Schrift in het Afrikaansch, werden met spot begroet: „Meen julle klompie predikantjies, sendelinckies en skoolmeestertjies, dat jullie dit ooit sal regkry? Die godslastering om Godswoord in Afrikaans te vertaal!" Erger dat het Britsch en Buitenlandsch Bijbel genootschap, dat er zich op beroemt, 550 ver talingen van het Evangelie of gedeelten daar- te hebben bezorgd, zijn medewerking weigerde, wel een zeer pijnlyk bewijs van de gesteldheid des harten, die reeds toen (plm. 1875) de Britten ten opzichte van de Afrika ners beheerschte. Na meerdere mislukte po gingen is het echter in 1923 tot een volledige deskundige vertaling gekomen cn na tien jaren kon Ds. Murray namens de drie Kerk genootschappen in Zuid-Afrika den eersten Afrikaanschen By bel overhandigen aan den eersten Minister, generaal Hertzog. ~)e verwantschap /rsschen het Afrikaansch het Nederlandsch richt onwillekeurig onze aandacht op de vraag: en hoe staat het nu met de Nederlai'idsche Bijbelvertaling Op vier jaren na is het tharus drie eeuwen ge leden, dat de Statenvertaling verscheen, en hoewel er, inzonderheidd in de vorige eeuw, diverse pogingen zijn gedaan, om haar te ver vangen, (Van der Palm 1830, Vissering 1S54, Synode Ned. Herv. Kerk 1868, Voorhoeve 1877 Dr. Vos 1893), bleef voor het geheel der Protestantsche rechtzinnige groepen nog altijd "t, wat velen noodig achten: Bijbelvertaling levend contact met onzen tijd. In deze richting nu is, kort voor de verschij ning der z.g.n. Leidsche vertaling in 1912, de eerste steen gelegd voor een werk, dat nog op geen stukken na voltooid, doch niettemin ten volle waard is hier even te memoreeren, nu onze Afrikaansche broeders de vreugde van den Bijbel in hun eigen taal voor het eerst mogen smaken. Die aanloop is gemaakt op 30 November 1911 ten huize van Dis. P. Veen, te Zutphen, waar Prof. van Veldhuizen eenige Nederlandsche Nieuw-Testamentici bijeen had geroepen. Het bestek was niet op volle breed te gemaakt: alleen de vertaling van het Nieu- Testament wilde men aanvatten. Er ging proefneming vooraf: Prof. van Veldhuizen maakte een vertaling van een Bijbelgedeelte gereed; deze werd rondgezonden aan zijn medewerkers en met hun opmerkingen werd n tweede vertaling opgesteld. Toen gebleken was, dat een vertaling van het Nieuwe Testament mogelijk was, als resul taat van samenwerking van de deskundigen uit alle Protestantsche (rechtzinnige) kerk- groepen, werd de omvangrijke arbeid begon nen. Zestien jaren na den bovengenoemden be gindatum, volgde een andere belangrijke dag: op 16 Juni 1927 werd het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Bijbelgenootschap gemach tigd, een nieuwe Bijbelvertaling voor te be reiden. Ook deze poging bleek alleen met het Nieuwe Testament te verwerkelijken. Het gelukkig een samensmelting met den reeds in 1912 begonnen arbeid, zoodat de toen met vertalen aangevangen theologen hun werk met een reeks l andere samen konden voortzetten. Van deze „nationale Protestantsche verta ling", zooals Prof. Grosheide haar in een radio-lezing genoemd heeft, zijn thans gereed: Mattheüs, Johannes, Handelingen, Romeinen en nagenoeg de eerste Brief aan de Corinthen. Medewerkers met Prof. van Veldhuizen zijn: Prof. Grosheide, Prof. de Zwaan, Prof. Plooy, Prof. Obbink, Dr. Beyerman en Prof. Aalders, van Groningen, als taalverzorger.^ Secretaris der Vertalings-Commissie is Ds. Klinkenberg, van Amsterdam. Hoewel dus reeds een niet-onbelangrijk deel in het N. Testament gereed ligt, blijft nog heel wat te doen over en kan de voltooiing van dit groote werk nog veel tijd vergen. En pa» daarna volgt de niet minder belangrijke pe riode der invoering, welke zal moeten aantoo- of en in hoeverre de Statenvertaling haar overleefd heeft. BALI EN LEGER DES HEILS Het Leger des Heils iheeft eenigen tijd ge leden toelating tot Bali gevraagd om het leproseriewerk (het werk onder de melaat- schen) daar te kunnen organiseenem. De „Ja- -ajbode" deelt mede vernomen te hebben, dat de Indische Regeering ni«t voornemens haar houding ten opzichte dezer kwestie te wijzigen ten gunste van het Leger des Heils. Het Leger toelatend, zou de Regeering princi pieel Zending en Missie niet kunnen weige ren. Vermoedelijk volgt dus een afwijzende beslissing, aldus het blad. GIFTEN EN LEGATEN. Te N y m e g e n is door wylen den heer D. A. van Olst behalve het reeds vermelde legaat van f 2000 aan de Ned. Herv. Diaconie aldaar, nog vermaakt f 1000 aan het Wilhelmina- Ziekenhuis en f 500 aan de Evangelisatie voor 't Centraal Gebouw aldaar, alsmede f 1000 voor de Ned. Herv. Diaconie te Herveld. Schoolnieuws. Prof. Dr. J. G. C. VOLMEK. Op Donderdag 28 December a.s. is het 25 jaar geleden, dat Prof. Dr. J. G. C. Volmer. wonende te Den Haag, benoemd werd tot hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, om les te geven in de Staathuishoud kunde, in de Bedrijfsleer en in het Boekhou den. Op 6 Januari d.a.v. aanvaardde hy zijn ambt met het uitspreken van een rede. Om redenen van bezuiniging werd hij met ingang van 1 Januari van dit jaar benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in dezelfde vakken, waarin hy te voren les gaf als hoog leeraar. NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROTTERDAM Prof. Dr. J. Tinberg en, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de Statistiek de Ned. Handelshoogeschool, heeft hedenmid dag zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede, waaraan het volgende is ont- Spr. wil speciaal spreken over „de toepas singen van de statistische methode op het conjunctuuronderzoek". In de laatste tien a twintig jaar is in dit gebied veel bereikt met behulp van de zgn. correlatierekening, welke onze kennis kan verhoogen omtrent den samen hang tussclion twee of meer verschijnselen, waarvan het verloop bekend is. Men kan deze samenhangen onderscheiden in statische en dynamische; by de laatste gaat het om ver band tusschen variabelen op verschillende tijd stippen. Voorte kan men de met de statische methode te verkrijgen kennis verdeelen in ana lytische en synthetische kennis. Deze laatste leert ons de natuur van de bewegingen kennen 'elke optreden wanneer een gesloten stelsel an samenhangen aanwezig is. Voor het bestu- deeren van het conjunctuurmechanisme is deze nthetische kennis van belang. Met name kan op deze wyze worden nagegaan door welke oorzaken schommelende bewegingen kunnen ontstaan en welke voorwaarden vervuld moe ten zijn om daarbij tot een golflengte van on- ;r acht jaar te komen, zooals de conjunc tuurbeweging ze vertoont. Spr. verduidelijkt dit door achtereenvolgens eenige alternatieven vereenvoudigde schema's van 't conjunc- turverloop te geven, welke alle, doch op ver schillende wijze, achtjarige golven zouden kunnen verklaren. In sommige overheerscht meer het monetaire element, in andere het element van den langen levensduur der produc tiemiddelen. Waartoe kunnen we nu syntheti sche kennis van het conjunctuurmechanisme gebruiken? vraagt spr. tenslotte. In de eerste plaats om de conjunctuur zooals ze is. te lee- begrijpen. In de tweede plaats voor oeco- nomisch-politieke doeleinden. Alis voorbeelden deze laatste gaat spr. nog eenigszins die- in op twee vormen van conjunctuurstabi lisatie welke den laatsjen tijd veel belangstel ling hebben gehad, nl. de invoering van de grondstoffenvaluta en de verwezenlijking van en zgn. neutraal geldstelsel. Z.i. zyn tenaan- ien van de uitwerking van de grondstoffen- aluta nog enkele controversen op te lossen alvorens men een duidelijk beeld daarvan heeft Invoering van neutraal geld zou, naast een nivelleerende werking, ook een verkorting van de golven tot gevolg kunnen hebben, wanneer eer monetaire schema's juist waren, daar entegen weinig uitwerking wanneer sommige andere schema's juist -zouden blijken te zijn. Spr. wyst tenslotte op de noodzakelijkheid dat statistisch, wiskundig en oeconomisch on derzoek hierbij samenwerken. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Prof. A. G. Kr a n e n d o n k, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de Engelsche Taal en Letterkunde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, heeft heden het ambt aanvaard met een rede over: „De studie der Letter- DIETSCHE STUDIEREIS NAAR Z.-AFRIKA De eerste Dietsche Studiereis naar Zuid- Afrika is door het Dietsch Studenten-Verbond georganiseerd met de bedoeling, dat deze rei zen wederzijds zullen zijn, en op deze wijze zullen leiden tot een grootere bekendheid van eikaars beschaving. Studentenreizen naar Zuid-Afrika tot heden georganiseerd door de „Confederation des Etudiants" droegen te veel uitsluitend het karakter van vacantiereizen. Het ligt in de opzet van deze studiereizen om hieraan meer het karakter te geven van Op de heenreis gedurende het verblijf op :e is dan ook veel tijd besteed aan de bestu deering van Afrikaansche toestanden. Voorts is tevens geprobeerd de deelnemers bekend te maken met het Afrikaansch, voorzoover dit althans mogelijk is in een korte tijdspanne van drie weken. Dit geschiedde onder leiding van Dr. Dupreez, zeil Afrikaner, die hier eenige jaren in Nederland (aan de Vrije Universiteit te Amsterdam) gestudeerd heeft. De aandacht, die dit bezoek in Afrikaansche kranten ondervindt, hangt nauw samen met de voldoening van de erkenning als gelijkgerech tigden in intellectueel opzicht door dit bezoek •an stamgenooten uit het oude cultuurland. Op deze studiereis naar iZuid-Afrika zijn •erscheidene films meegenomen, om een indruk e geven van het huidig leven in Nederland. Deze films worden vertoond voor de afdeelin- van de ontvangende vereeniging: de Fede- van Afrikaanse Kultuurvereenigingen. Zij trekken een buitengewone belangstelling, omdat enkele deelnemers als Dr. Prins, lector :1e universiteit te Groningen, bij de Philips film en de heer Braak by een andere film, hierbij voordrachten gaven. In een vergadering van het Kaapsche Comité besloten dat over 18 maanden een studiereis n Afrikaansche studenten naar Nederland zal worden gehouden, d.w.z. in onzen winter, voor hen de groote vacantie is. De reis de Afrikaansche studenten zal zich verder uitstrekken dan alleen Nederland. Alleen moet het zwaartepunt van de reis in Nederland lig- en niet zooals steeds in Engeland, reis in Zuid-Afrika zelve is voor de deel- >rs één doorloopende verrassing, zoowel door het natuurschoon als door het hartelijk onthaal. Wel werd als bezwaar ondervonden, men door een zoodanige reis van 1% a 2 maanden het Afrikaansche leven toch nog oppervlakkig kan leeren kennen, maar hierte gen is weinig te doen. Door van tevoren zich voor deze studiereis voor te bereiden; doordat de deelnemers niet in hotels, maar bij parti culieren ingekwartierd zijn; en door tijdens de reis de gelegenheid te benutten om met be kende Afrikaansche personen van gedachten te wisselen, is in een zoodanige korte tijd wel een maximale hoeveelheid kennis te vergaren. Behalve de vele ontvangsten te Kaapstad, o.a. door den Burgemeester en door Jhr. W. F. van Lennep, waarnemend consul van Neder land, heeft men daar de Tafelberg beklommen. In Stellenbosch had men naast bezoek aan Universiteitsgebouwen excursies en maaltijden ten huize van Prof. Serton een ontvangst, waar men vele Afrikaansche professoren ont moette. Alen werd te Oudshoorn ondergebracht op oude „boerenplaatsen", waar de deelnemers het echte boerenleven konden meemaken. Deze reis stelde tevens de gelegenheid open tot mondelinge gedachtenwisseling. Zoo werd van Afrikaansche zijde de klacht geuit, dat Nederlandsche boeken in Zuid-Afrika te duur zijn. Afstudeeren van Nederlanders in Zuid- Afrika werd warm toegejuioht, al zag men de bezwaren voor de Nederlanders hieraan verbonden wel in, omdat o.a. Zuid-Afrika las tig een werkkring aan deze afgestudeerden zal bunnen aanbieden. Uit den aard der zaak den degenen, die het eerst hiervoor in aan merking zouden komen, aanvankelijk alleen geologen kunnen zyn. Wat de studie van Afrikaners in Nederland betrof, betreurde men het, dat door het groot aantal Engelsche beurzen, o.a. die van Cecil Rhodes, een duizendtal Afrikaners in Enge land studeeren tegen slechtö een tiental in Nederland. Een zoo eenziidige oriëntatie op Engeland, werd niet wenschelijk geacht. In de vergadering te Kaapstad werd voorgesteld kleinere Nederlandsche beurzen uit te reiken ter aanmoediging. Prof. Dr. Pienaar voelde veel voor het denkbeeld te trachten dergelijke kleine sommen bijv. alleen de kosten van di overtocht, uit te laten reiken aan onderwij zers, die met verlof gaan. HOOFDBENOEMINGEN Winschoten (Hoogklei-Sch.), G. Battjes, thans hoofd der Onderwerplaan-School aldaar. Huizen, N.-H. (Bewaarschool), mej. L. van Andel te Naarden. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN K o 11 u m (U.L.O.-School, hoofd I. Vries), J. Sytsma te Dokkum. Hilversum (Julianaschool voor U.L.O., Eikbosscherweg 166, hoofd J. A. Steinz), D. Fennema te Amsterdam. :n Haag (Hubertus de Wilde-School M.U.L.O., Hyacintweg 5, hoofd H. van Oostrom), H. van Hilten te Rotterdam-Zuid. i an dam (Geref. School, hoofd H. Korfleer), J. Byker te Winschoten. Alkmaar (Wilhelminaschool voor L.O., hoofd Chr. Knaap), S. Naingolan, uit Ned. Oost-Indië. Als kw. Winschoten (Bewaarschool), mej. E. de Raad, aldaar. n m e n (U.L.O.-School, hoofd W. ten Kate), W. S. Emmens te Onstwedde. ïgwierum, A. Nauta te Ternaard. i z e n, N.-H. (Eben-Haëzerschocl, Ach terbaan 20, hoofd K. L. Braber), J. Lustig, aldaar. Voor tijdelijk. PH. ROORDA. t Te Dokkum is, 71 jaar oud, Vrüdag j.l. overleden de heer Ph. Roorda, oua-leeraar in de Chr. Kweekschool aldaar. De overledene was onderwijzer te Elburg, Oosterbierum en Ee. In 1888 werd hy hoofd der Chr. School te Oosterbierum, die tot groo- ten bloei kwam. Hij deed hier reeds zeer veel voor de onderwijzersopleiding, o.m. als direc teur van de Chr. Normaallessen te Anjum. In 1911 werd hij uitsluitend ^leeraar aan de Chr. Kweekschool te Dordrecht. Met ingang van 1 Jan. 1923 verkreeg hy wegens invaliditeit pensioen. OUDE WACHTGELDERS Er is een Wetswijziging in voorbereiding, volgens welke wachtgelders van 60 jaar en ouder niet meer voor een benoeming bij het onderwijs in aanmerking zullen komen. In afwachting van de definitieve be^l'ssing in deze kwestie is dit thans nog wed het ge val - De heer A. Robertus en mej. M. J. Land ré beiden op wachtgeld reep. als hoofd der school en als onderwijzeres te Winschoten, die de 60 jaar reeds zijn gepasseerd, zijn be noemd als onderwijzer aan de U.l.o.-school te Hoogezand en als onderwijzeres te Krops- rolde, en hebben deze functie aanvaard, ten e-ndc hun aanspraak op Rijksvergoeding niet te verliezen. SCHOOLJUBILEUM To Appingedam bestond, zooals ge meld werd, de Chr. School dezer dagen 75 jaar. Op Woensdagavond is im een herden kingssamenkomst dit bijzondere feit her dacht. De leading berustte bij den heer G. Huisman, Voorzitter der Vereeniging, die een welkomstwoord sprak en daarna enkele mededeelingen deed omtrent de oprichting der School in 1858, hem welwillend ver strekt door de Provinciale Griffie. Bij den schoolbrand in 1925 is nam. het geheeie ar chief verloren gegaan. Daarna verkreeg Ds. F. W. Geerds, van Hallutn, het woord om de feestrede uit te sproken. Hij sprak over: het gedenken van het verleden; het danken in het heden; het bidden \oor de toekomst. Vervolgens spraken nog de heeren K. Bolt (hoofd Ul.o.school), Ds. W. H. Lammerlsma. (Geref. predikant), G Toppen, (hoofd der Lagere School), II Wan maker (hoofd der Herv. School), de heer Hoeksema, namens Chr. Volksonderwijs en de heer H. Dam. Verschillende telegrammen, brieven, bloem stukken oniz van dankbare oud-leerlingen waren 'binnengekomen. De Ghr. Zangvereeniging „Laus Deo" ver leende welwillende medewerking. Te Heerjansdam hoopt hedenavond. Maandag 2 October, in het kerkgebouw der Ned. Heiwormde Gemeente op te treden D r. K. Schilder, benoemd hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, tot het houden van een herdenkingsrede ter gelegenheid van het 40-jarlg bestaan der School met den Bijbel. CHR. BEWAARSCHOOLONDER. WIJZERESSEN. In de jaarvergadering van de Vereeniging van Chr. Bewaarschoolonderwijzeressen Nederland, welke heden te Haarlem gehouden is, is, naar gemeld wordt, de volgende motie aangenomen: „De Vereeniging van Chr. Bewaarschool- onderwijzeressen in Nederland, in jaarverga dering bijeen te Haarlem; gelet op de groote beteekenis, door psycho logen en paedagogen gehecht aan de vorming van het kind in den kteuterleeftyd; gezien de verschuiving van de leeftijdsgrens van leer lingen tot de lagere school; in aanmerking nemende, dat het voorbereidend (bewaar school-!, onderwijs wettelijk volkomen onbe- ichermd staat; gezien de maatregelen, over wogen en/of reeds getroffen èn door de regee ring èn door de gem.raden, welke dit onder wijs in bestaan en ontplooiing ernstig treffen; betreurt ten zeerste dezen gang van zaken; vertrouwt, dat het particulier initiatief in dezen, voor het voorbereidend onderwijs zoo moeilijken tyd, zich krachtig zal openbaren; dringt er met nadruk op aan, dat autoriteiten, en verantwoordelijke plaats innemen, niet dan in de uiterste noodzakelijkheid maatregelen zullen treffen, die den arbeid voor het kind in den kleuterleeftijd kunnen belemmeren", OPHEFFING OPENBARE SCHOLEN L Te Duivendijke (Z.) ontving heli Gemeentebestuur een verzoek van den Mi- nierter van Onderwijs, om te willen bevorde- ren de opheffing van de Openb. School al daar. Zij telt 24 leerlingen. Te Marrum (Fr.) zal de Openbare School worden opgeheven. De Raad van Fer-t werderadeel nam het daartoe strekkend be- VERGEVING EN TUCHT De heer H. J. van Wylen schreef in zijn! slotartikel over de Schooltucht in het maand blad „de Geref. School" o.m. het volgende: i „Dit is ons geloof, dat de volkomen verge ving zeker komt. Dat wy zullen zien het won der der vaderlijke vergeving. Die geloofsge- dachte nu moet beheerschen onze tucht. En dat moeten ook onze kinderen gaan begrij pen. Ook wel door ons praten, maar daar nen voorzichtig mee, meer door onze dagelijksche praktijk: onze samenvlechting gestrengheid en vriendelijkheid. Vergel ding en vergeving spelen dan voor hun oog haar heilig spel. Nu zus, dan zoo. Nu eens sterker naar den eenen kant, dan weer naar den anderen. Wy zien dat, als wy vergelijken Davids tuchtiging, Jozefs werk, het doen des vaders bij den zoon, die verloren was. Wij zien het by menschen ook, ieder doende op zijn wys, naar aanleg en aard en leeftijd en oefening, een ieder naar zijn wijsheid en ook wel onverstand". „Vergeving moet de Christelijke tucht be heerschen; er doorheen moeten loopen de werken, de methoden, de verschillende gan gen der vergelding. Verdonkerd, vernauwd zijn by oogenblikken dan de wegen tusschen. tuchtmeester en kind, toch geheel dicht mo gen zij niet worden, en otraks moeten zy zich door de kracht van het oud vertrouwen, van vroeger gewonnen liefde, als vanzelf, ook door de genaakbaarheid van de zijde des tucht meesters, door zyn nooit stervende gunst weer openen, breeder, lichter. In al dit doen ligt de vaak zware, steeds loonende levensarbeid van ouders en onder wijzers, ligt ook de levensoefening onzer kin- EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAOENIN- GFNGesl.Ned. Landbouw: ing;en.-ex., de heeren J. B. Mils. SonumUsdiJk: S. D. nispens. Menslngoweer; H. J. ter Veer. Slochteren en J. M. van Voorst van Beest tc Den Hanc: cnnd.-ex.. de heeren H. J. van Houten. C. P Scheepers en D. de Waal. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.: Theologie baccal&ureauts-examen. de heeren J ca.n(\ex., de hoer N. P< it. do heer R. Fal- kenburg te Den Haag. Indisch Recht: cand.ex.. de heer T. Amzll to Leiden en R. P. Hatyanto te Den Haag. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Geel.: Godgeleerdheid: prop.ex., de heeren E. Saraber en A. Wiegerhof. Rechtswetenschap: cand.ex.. de heer J. W, Harkers en mej. V Hamm.icher. Geneeskunde: doet. ex.. de heeren J H H Jaspar. W van Sohle. E J Hocman. L J A Ver- bernc, P J van Dijk, C A Juns. W M R A M cand., nl. de heer J Boer. Driebergen. EXAMENS-HEILGYMNASTIEK AMSTERDAM. 29 Sept- Ned. Vereen, voor Vfussage, Heilgymnastiek en Sportmassage. Voor-examen. Get'x. S. gesl. 5 cand.. nl. de hee ren J Rutgers. J Dlephul». J de Groot. W O Brassem en C W Stekclonburg. allen Adam. EXAMENS-CONSERVATORIUM AMSTERDAM. 29 Sept. Elnd-examen-Conser- vatorlum. Gesl. de dames M W D Kelk (hoofd vak plano) en D Püpera (hoofdvak viool).

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3