Jliruiur gnhscift(ücrurairt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD Dinsdagavond 3 Oct. 1500 prijzen, J ■BONNEMCNTt Per kwartaal lo Leiden en In plaat- *an waar "n agentschap gevestigd Is f 2-35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending »L50 BU dageiijksche tending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet aftonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4084 MAANDAG 2 OCTOBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot B regels.., Elke Pegel mèër.., Kcgez. Mededeelingen Van 1—5 regels Elke regel meer0.<5 Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan 't bureau wordt berekend O.tO 14e Jaargang liit nummer bestaat uit DRIE bladen DE NEDERLANDER JUBILEERT Heden is het veertig jaar geleden dat het dagblad de Nederlander werd opge richt; een bescheiden herdenking zal plaats hebben in de maand Mei van het volgend jaar, wanneer het veertig jaar geleden zal zijn; dat het optreden van Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman als hoofdredacteur aan het blad zijn tegenwoordig stempel gaf. Aldus het feit, waarvan we in de laatste dagen meer dan eens melding hebben ge maakt. Maar, het is niet alleen nieuwsbericht. Het is ook een jubileum in de wereld der journalistiek, dat gevierd en herdacht mag worden en dat allen, die van de waardij der Christelijke pers overtuigd zijn, mei blijdschap vervult De naamkeus is voor de peetvaders en promotors van een dagblad immer een moeilijke bezigheid. Want een krantennaam mag noch vlak en banaal, noch gezocht en excentriek zijn. Wij weten niet, wie in dit geval de naam gever is; waarschijnlijk is hier bedoeld een populariseering te geven van Groen's keuze ,,Nederlandsche Gedachten". Hoe het zij, het is steeds het streven ge weest de echt Nederlandsche gedachten, de Christelijk-historische beginselen van ons yolk te verspreiden. Om aan te moedigen en te versterken het beste, wat er leeft in onze natie. „De Nederlander", zuiver als klank en zonder historische duiding genomen, zou pen nietszeggende, vlakke naam zijn; „de Nederlander", zooals die door het op treden van Lohman zijn stempel ont ging, laat niemand in het onzekere. Hoe verder en hoe meer die bazuinstooten in ons land gehoord worden; hoe meer wij ons zullen verheugen. De Christelijke pers !n ons land, ln haar verschillende nuanceeringen, doch meer be paaldelijk de pers der protestant sch-recht- sche groepen, staat nog lang niet aan de grens van haar expansie-mogelijkheden: er- zijn wellicht nog gansch onontgonnen ter reinen. Het is helaas nog vaak zoo, gelijk Da Costa in zijn gebed voor de „Heraut" zong, dat in Nederland menigeen geneigd is oor en hart te leenen aan 't vleiend lied der ij dele sirenen van ongerijpte of valsche we tenschap, vervoeren4 en .vervoerd yan stap tot stap. En daarom bidden we ons thans in stil heid jubileerend zusterblad met denzelfden dichter toe: „In deze uw kracht ga uit en breng met [klaarheid f getuignis van Apostlen en Profeten tot hart, verstand, erkentnis en geweten! Zeg ook Zijn wondren, eens aan Nederland tot slaking van een dubblen slavenband gewrocht! Betuig van zonde en van .ver geving, van krankte en dood, genezing en her leving." Want dan vervult gij de taak yan den „Nederlander", die zijn land en zijn volk liefheeeft, omdat hij de kracht en de zegen yan het „God, Nederland en Oranje" y staat. DE OORZAAK VERZWEGEN Op de vergadering van Moderne Predi kanten in het Noorden te Leeuwarden heeft d's> J. Kalma gesproken over „D e o n- kerkelijkheid en haar overwin- n in g". Welke zijn de oorzaken der onkerke lijkheid? „Sociale ontevredenheid, rati onaliseering van het economisch leven, wetenschapsverafgoding en verstands- overschatting, de trek naar en de invloed van de groote stad, cfe invloeden van functieverlies en functiewinst der ker ken, verminderde invloed der predikan ten, invloed van den overgang uit de or thodoxie, onkerkelijkheid als gewoonte, de overheerschende beteekenis van den middenstand in de kerken, de verdrin ging van de kerk door politiek en vak beweging, de geringe cultuurwerkzaam heid der kerken en de sterke geboorten- beperking." We zijn de laatste om te ontkennen, dat verschillende der hier genoemde factoren, 'de onkerkelijkheid in de hand hebben ge werkt, althans hebben kunnen werken. Maar dè oorzaak is verzwegen. Ds. Kalma en de vergadering van Moder lie Predikanten kunnen veel dichter bij huis blijven. Zij leggen de hand op hun hart en zeggen: mea culpa, aan ons en onze predi king de schuld! Het modernisme heeft de kerkelijkheid öm hals gebracht, heeft alle bezieling en lust in het godsdienstig leven gedood. De vrijzinnige prediking is geen Christendom ineer, omdat zij Christus als Verlosser Zaligmaker miske.-t en verwerpt. Ze is een Slappe of ernstige, maar in elk geval niet Einde Zomertijd Zaterdagavond de klok TERUG We herinneren er onze lezers alvast aan, dat deze week de laatste is van de Zomertijd. Deze eindigt in de nacht van Zaterdag 7 op Zondag 8 October a.s. Dan zet men de klok dus één uur TERUG meer dan een zedepreek. En de ervaring leert dat deze op den duur de massa niet vermag te boeien. Daarom is de onkerkelijkheid veel groo- ter dan de officieels statistieken willen doen gelooven. Voor Noord-Holland bijv. zou deze 28 i. Doch dit percentage geeft slechts i, welk deel der bevolking geen lid eener kerk is en niet, welk deel der bevolking kerkelijk geen belangstelling toont Daartusschen bestaat helaas maar al te veel verschil. Er zijn bijv. gemeenten van 1000 inwoners, waarvan slechts 8 èi 10 als „onkerkelijk" te boek staat, maar waar de dominé in de eenige kerkdienst van de gan- Bche Zondag slechts ten hoogste 10 k 15 menschen onder zijn gehoor telt Het kwaad is veel erger dan de statistiek ons wil doen gelooven. Het kan niet verwonderen, dat waar d eigenlijke oorzaak door Ds Kalma wordt verzwegen ook de middelen geen hout snijden. Het is alles lapwerk, wat hij aanbeveelt en gaat buiten de kern om. De eenige weg, waarlangs onkerkelijk Noord-Holland en onkerkelijk Friesland weer tot een kerkelijk medeleven gebracht kunnen worden is de oude, beproefde weg van het Koninkrijk Gods in alle tijden: Teirug tot de Wet en tot de Getuigenis! God moet weer worden beleden als den Schepper en Albestuurder in plaats van de onkenbare achtergrond van het leven; Christus worden gepredikt als de Middelaar Gods en der menschen in stee van de .voor- beeldelijke leeraar. Het modernisme heeft' de Kerk haar vat op de ziel doen verliezen en yan de kerk een woestijn gemaakt. Er zijn streken in het Noorden, die daar door stil aan rijp zijn geworden yooï de zending. DE RUNDVEEBEPERKING BEGINT GELEGENHEID TOT AFDRACHT OP DE MARKTEN Verkoop aan het buitenland, destructie, consumptie voor steunbehoevenden Nadat de centrale landbouworganisaties volledige medewerking toezegden bij de uit voering van door de regeering te nemen maatregelen ten behoeve van de inkrimping van den Nederlandschen rundveestapel en van regelingen door welke toepassing het door de beperking verkregen evenwicht zal moeten bewaard blijven zal de crisisrundvee- centrale weldra haar hoofdwerkzaamheden kunnen aanvangen. Daartoe zal op verschillende, tijdig nader bekend te maken, marktplaatsen gelegen heid worden geboden vee aan de Crisis Rundveecentrale te leveren in de soorten zooals die voor elke leveringsgelegenheid zullen worden gevraagd. In de provincies zijn commissies van over name, bestaande uit een veehouder en een veehandelaar, ingesteld, terwijl in ieder ge west de Crisis Rundveecentrale wordt ver tegenwoordigd door een vertrouwensman, evenals de leden der overname-commissies benoemd na reeds geruimen tijd geleden gepleegd overleg met den georganiseerden landbouw. De bedoeling is ook aldus het contact tusschen de Crisis Rundveecentrale en de veehouders te vergemakkelijken. De aangeboden dieren zullen door de over nam ecommissies worden ingedeeld in ver schillende kwaliteitsklassen, voor welke voor iedere leveringsgelegenheid prijzen naar le vend gewicht op grond van klassewaardee- ring worden vastgesteld. Deze worden tijdig te voren bekend gemaakt evenals de soorten vee, welke geleverd kunnen worden. Na overname geschiedt de betaling naar levend gewicht, op grond van klassewaardeering en BINNENLAND. STEUNVERLEENING IM DE GROOTE STAD DE DUBBEL-UITGETROKKENEN. Naar de „Tel." verneemt, zal heden in Den Haag een conferentie worden gehouden tusschen de wethouders voor Maatschappe- lijken Steun van de groote gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, naar aanleiding van den brief van den Minister van Sociale Zaken, dat voortaan bij de steunverleening de regeling voor de „dubbel-uitgetrokkenen" dezelfde zal moeten zijn in genoemde gemeenten, als voor de overige plaatsen geldt. BRAAT BROMT Te Utrecht kwam. Zaterdag die Nationale Boeren-, Tuinders- en Mididenstandspartij in protestvergadenimg bijeen. Uitvoerig werd de houding vain Mr C. Ver voorn besproken en de handelingen der af gevaardigden van de drie Noordelijke pro vincies gelaakt. Het hoofdbestuur werd uitgesdhakeld en een nieuw hoofdbestuur gekozen, bestaande uit de heeren A. Braat te Hekelingen, voor zitter; B. Boers te Vleuten, L. Verbuig te UtreoM; J. Madheüse te Reeuwijk, A. J Spelt te Hoevelaken, A. M. Evens te Alimen, W. J. Bosoh te Lonneker, T Kostelijk te Heilo (O.) A. Fikse te Barneveld. Aan het eind der vergadering werd met op twee na algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de candidaatstelling in de Noordelijke provincies wordt afge keurd en Mr C. Ver voorn wordt verzocht als Kamerlid te bedanken ten voordeele van den heer Braat. Mocht dij, verzoek geen gevolg hebben, dan wordt Mr Vervoorn niet meer beschouwd als afgevaardigde der partij, GELDERSCHE VALLEI HET JAARBOEKJE VOOR 193J-1934 Het jaarboekje voor de Geldersche Vallei, dat in nauw contact staat met de Kamer van Koophandel van die naam, verscheen opnieuw bij G. J. van Amerongen en Co. te Amersfoort en bevat, als steeds, allerlei on misbare wetenswaardigheden voor indus trieel en zakenman. Het opent met het jaarverslag over 1932 van de reeds genoemde K. van K. en streeft vervolgens een uitvoerigheid en volledig heid na, welke navolging verdienen. Een schetskaart van de verkeersmiddelen maakt het boekje ditmaal bijzonder aan trekkelijk. Het kan in menig opzicht en voor menig geval dienst doen. De overname-commissie merkt de overge nomen en houdt toezicht op de weging, waar bij zooveel mogelijk de provinciale vertegen woordiger aanwezig is. Na afloop der weging ontvangt de leve rancier een leveringsbon, waarop alle noo- dige gegevens omtrent het overgenomen dier wordeh vermeld. Deze bon wordt ondertee kend door dengene, die het rund heeft ge leverd en namens de Crisis Rundveecentrale door den vertegenwoordiger of een der leden van de overnamecommssie. Levert een han delaar, dan moet de naam van den veehou der van wien hij betrok, worden vermeld. Na ontvangst en weging worden de dieren onderverdeeld naar de bestemmingsplaatsen waarheen ze gezonden zullen worden. Het ligt in de bedoeling te trachten zoo veel mogelijk dieren, welke daarvoor schikt zijn en voor zoover daar vraag naar is, levend uit te voeren naar het buitenland op gelijke wijze als tot dusver meer is ge schied. Van de te dien opzichte genomen maat regelen is sinds eenigen tijd de uitwerking reeds merkbaar. Overigens zullen de dieren, welke voor uit voer of consumptie ongeschikt zijn, dienen te worden verwerkt in de destructieinrich- tingen. Voorts wordt een stelsel overwogen, waarbij het vleesch van een gedeelte of van alle runderen, welke voor consumptie ge schikt zijn, ten goede zal kunnen komen aan de steunbehoevenden in het land. dieren worden geconserveerd om ook langs anderen weg tot een bestemming te komen; een en ander onder de strenge, voor alle vleesch hetwelk als menschelijk voedsel zal hebben te dienen geldende controle. Ongeacht, op welke wijze de over te nemen dieren tot waarde zullen worden gebracht, dient voor alles het vleesch van dit vee bui ten de normale binnenlandsche consumptie- vleeschmarkt te worden gehouden ter voor koming van ontwrichting van die markt. VOORLOOPIG 200.000 KOEIEN. Nader vernemen wij nog, dat men zich voorloopig op het standpunt heeft gesteld onzen rundveestapel met 200.000 stuks in te krimpen. Dit wil echter geenszins zeggen dat deze beperking voldoende zal blijken te zijn. Thans staat reeds vast, dat de Rundveecentrale tot verder gaande maatregelen zal overgaan, indien de wenschelijkheid daarvan mocht blij ken. WESTLANDSCHE ORANJE-VER VERGADERING VAN DEN KRING De Kring van Weetlancteohe Oranjevereend gingen heeft te Naaldwijk een vergadering gehouden, welke uitgezonderd de Chr. Oranjevereeniigingen van 's-Gravenzande Schipluiden door alle aangesloten ver- eenigingen en comité's bezocht werd. De heer Hanemayer, uit De Lier, presi deerde deze bijeenkomst en wees er in zijn openingswoord op, dat deze vergadering on der geheel andere omstandigheden wordt gehouden als de opnichting6vergadering van den Kring. Toen dreigde het revolutionaire gevaar, zoodat de Kring uit de nood der tij den geboren werd. Gelukkig is Oranje-Ne derland wakker gesohut en zijn de omstan digheden tlhans veel veranderd. Toch blijft de Kring zijn beteekenis voor het Westland houdien, De Kring zal zich buiten ihet plaat selijk vereeningsl-even houden, doch etreke- lijk regelend optreden en verband zoeken tusschen de vereenigingen. Spr. vroeg de afgevaardigden of een hunner nog bezwairen had tegen definitieve toetreding tot den Kring, hetgeen bij geen der afgevaardigden het geval bleek te zijn. Tot bestuursleden worden hierna defini tief gekozen de heeren Hanemayer Verhey en Loomans, die reeds als voorloopig bestuur fungeerden. Van bestuurszijde werd voort6 in hehan deling gegeven een voonstel om voor de aan gesloten afdeelingen een jaarlijkeche contri bute te heffen van ƒ1.50. Zonder stem nun; werd dit voorstel aanvaard. Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter waardeerende woorden tot den heer De Visser, die wegens vertrek naai ,schedé 'den Kring gaat verlaten. De prijsvraag voor het N.C.C. Heel Nederland doet mee! waaronder een Ford Luxe Auto, naar keus van den winnaar, beschikbaar gesteld door de Ned. Ford-fabriek. Als 't even kan Rookt „EDELMAN" GIRO Gemengd Nieuws. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN EEN ONMENSCHELIJKE CHAUFFEUR Vrijdagavond ongeveer negen uur is op den eenzamen weg te Nieuwerkerk aan den IJssel door een auto aangereden de 19-jarige J. Meijering, zoon van den oud-directeui van het Ned. Herv. lidmatenhuis te Rotten dam, wonende tie Hillegersberg, die met zijr motor naar Rotterdam moest. De chauffeur die geen lichten op had, heeft den jongen met gebroken been op den weg laten lig gen. Nadat Meijering daar een tijdje, roe- pende om hulp, had gelegen, werd hij op gemerkt door den heer A. de Meijere, wo nende Voorschoterlaan 5 te Rotterdam. Ge noemde heer heeft den jongen van den weg af gehaald, en geen vijf minuten daar na vloog in woeste vaart een verhuisauto Voorbij. Er hing een dikke mist Aan den heer De Meijere is het te danken dat Meijering niet te pletter is gereden. Wij kunnen nog melden, dat het rechter been misschien behouden kan blijven. Naai omstandigheden gaat het wel met hei slachtoffer van dezen onmenschelijken chauffeur. Te Asperen had een ernstig auto ongeluk plaiats. Een auto, afkomstig uit Am sterdam, en waarin, behalve de chauffeur de drie dames Van V. waren gezeten, moest uitwijken voor een wielrijder. De chauffeur raakte op den hoogen dijkweg zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat de wagen van den dijk reed en omkantelde. De drie dames werden door glasscherven gewond, de chaul feur kwam er met eenige schrammen af. De dames werden per auto naar Amsterdam vervoerd. Bij B e s (N.-Br.) kwam door den mist ter' hoogte van de Ka/naalbrug een drietal auto's met elkaar in botsing. De auto van Mr. Peeters uit Eindhoven, waarin was gezeten mej. C. van der Dun- gen, wilde een Lrimburgsche Lancia-auto passeeren. De wagen kwam daardoor in bot sing met een Utrechtsche auto bestuurd door Van Poorten uit Bilthoven, welke uit de richting Best kwam. Beide auto's bots ten tegen elkaar, terwijl de Limburgsche automobilist, die het ongeluk zag gebeuren, en door krachtig remmen verder onheil wil de voork.omen, tengevolge van den natten weg slipte en tegen een boom opvloog. De heer Mr. P. en mej. C. v. d. D. werden niet ernstig aan gelaat en handen gewond en konden zich, na in het Binnengasthuis te Eindhoven te zijn verbonden, huiswaarts begeven. Verdere persoonlijke ongelukken deden zich wonder boven wonder niet voor. De drie vernielde auto's moesten worden weg- Bij Ede (Gld.) is een Amsterdamsche auto, tengevolge van de gladheid van den weg, geslipt en tegen een boom gereden. De wagen werd geheel vernield. De inzittenden, de heer W. Ziggelaar en mej. J. Schonings- berg, beiden uit Amsterdam, kwamen er met lichte verwondingen af. Na zich onder geneeskundige behandeling te hebben ge steld, zijn ?ij per trein huiswaarts gekeerd. Bij E 11 e n '(N.-Br.) zag de bestuurder van een personenauto, komende uit de rich ting Breda, een luxe-auto komen van achter een voertuig met paard, dat voor hem reed. De naderende auto trok zich plotseling ach ter paard en kar terwijl, terwijl daardoor de chauffeur van de andere auto den in druk kreeg door hem gezien te zijn. Hij wilde met een normale vaart paard en wa gen passeeren, doch geheel onverwachts kwam de andere auto weer van achter het voertuig te voorschijn. De beide auto's kwa men met een flinke vaart met elkaar in botsing. De auto, komende uit de richting Breda, waarin gezeten was de heer L. uit Oosterhout, die op weg was naar Ouden bosch om zijn kinderen te halen, werd van voren aanzienlijk beschadigd. Zijn naast hem zittende zoontje en dochtertje werden door de schok uit de auto geslingerd. De jongen werd ernstig aan het aangezicht, vooral aan voorhoofd en neus gewond, ter wijl het meisje een hersenschudding opliep. De beide kinderen zijn naar het St. Elisa beth Ziekenhuis te Etten Overgebracht. De vijf inzittenden van de andero auto, afkomstig uit Zeeland, liepen allen min ot meer ernstige verwondingen en ontvellin gen op, doch zij konden na door een dokter verbonden te zijn, de reis voortzetten. Ook do laatstgenoemde auto was ernstig bcscha- VREESELIJK LIEFDESDRAMA MOORD EN ZELFMOORD Zondagavond te omstreeks zes uur heeft te Nieuwstad bij Sittard een verschrikkelijk drama plaats gevonden, dat twee personen het leven heeft gekost en waarbij een meis je van zeventien jaren levensgevaarlijk werd gewond. Maria Salden, een meisje van 21 jaren, wandelde met haar vader en eenige familie leden, toen onverwachts de 21-jarige H. l'Espoir op hen toetrad, plotseling eei volver te voorschijn haalde en daaruit eenige schoten afvuurde. Maria Salden werd door een kogel in het hoofd getroffen. Zij was op slag dood. Haar zeventienjarig zusje kreeg één schot in den rug en één in de hand. Zij werd in levensgevaarlijken toe stand naar het ziekenhuis overgebracht. De dader sloeg de hand aan zich zelf. Hij schoot zich een kogel door het hoofd en hij was op slag dood. Maria Salden heeft een verhouding gehad met l'Espoir. De vader van het meisje was hier evenwel tegen. Zooals te begrijpen is, heeft dit drama in het anders zoo rustige Nieuwstad groote be roering gewekt. Omtrent dit liefdesdrama worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: De heer Salden, gepensioneerd spoorweg arbeider te Nieuwstad, tevens lid van den Raad dier gemeente, was met zijn zes kin deren aan het wandelen. Toen zij op den Millenderweg liepen, zagen zij in de verte l'Espoir naderen, die op hen kwam toeloo- pen. Toen hij dicht bij het gezelschap was gekomen, haalde hij plotseling, zonder een woord te zeggen, een revolver te voorschijn, waarmede hij een aantal schoten loste. Het wandelende groepje vloog ontzet naar alle kanten gillende uiteen. Zooals gemeld werd Maria Salden door een kogel in het hoofd getroffen, waardoor zij op slag werd gedood. De zeventienjarige Lena Salden kreeg een kogel in den rug en een in hand. Vervolgens sloeg de jonge man de hand aan zichzelf. Dit alles speelde zich in enkele oogenblik- ken af. Onmiddellijk schoten van alle kan ten omwonenden en voorbijgangers toe. De gemeenteveldwachters en de burgemeester van Nieuwstad, alsmede de pastoor wan vrij spoedig na het gebeurde, dat groote v slagenheid had gewekt, ter plaatse. Dr. Joos- ten uit Sittard verleende de eerste hulp. Het zwaar gewonde meisje werd onmiddel lijk met een voorbij komende auto naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd, waar men tot operatief ingrijpen moest overgaan. De twee lijken heeft men nog geruimen tijd op den weg laten liggen, alvorens ze naar het hospitaal over te brengen. Het drama had te kwart voor vijf 's mid dags plaats. Omtrent de aanleiding tot het gebeurde kan nog worden gemeld, dat de dader, mijnwerker van beroep en gewoond hebben de te Nieuwstad, reeds een viertal jaren ver keering had met Maria Salden. Hij was tien jaar geleden naar Nieuwstad (een boeren dorp van 150(1 zielen, 6 a 7 K.M. ten Noor den van Sittard gelegen) gekomen, na te Maastricht te hehben gewoond. De verhou ding tusschen den jongen man en het meis- jje, alsook met de familie Salden was den eersten tijd uitstekend. Later is er wrijving ontstaan met den vader en de zusters van het meisje. Deze schijnen l'Espoir reeds lang te hehben gesard en getreiterd, vooral in den laatsten tijd. De verhouding tusschen den jon een en het meisje was echter uit muntend. l'Espoir had de familie Salden nooit of te nimmer bedreigd, ook heeft er geen ruzie plaats gehad, wel hadden er, zooals gezegd plagerijen plaats van den kant van de Sal- dens. De jonge man heeft de daad dus in koelen bloede gepleegd. De toestand van het ernstig gewonde meisje is zeer zorgwekkend. digd. De auto was gekocht door een paar werkloozen, die door het vervoeren van vrachtjes iets trachtte te verdienen. Te Groningen reed een luxe auto, ko mende van de Hooge der Aa de Aabrug over in verboden richting. De auto week voor naderende trolleybus te ver uit, waar door hij drie personen aanreed. De 9-iariee J. de J. kreeg een tamelijk ernstige been wonde, terwijl zekere De B. en A. A- lichte verwondingen opliepen. Voornaamste Nieuws* (blz. 1) De rundveebeperking begint. Voorloopig zal het 200.000 stuks betreffen. Te Sittard is bij een vreeselijk liefdes drama een meisje gedood, en een ander meisje zwaar gewond, terwijl de dader zelf moord pleegde. (blz. 2) Oogstfeest in Duitschland. Hitier spreekt op den Biickeberg bij Hameln. De Russische stratosfeerballon bereikt 19.000 M. hoogte en daalt zonder incident. Ernstige botsing te Cork tusschen Iersche republikeinen en blauwhemden. Wat de banken doen en wat zij nalaten in crisistijd. (blz. 3) Prof. Dr. J. Tinbergen heeft heden zijn ambt aanvaard als buitengewoon hooglee raar aan de Handelshoogeschool te Rotter- Ds. Mr. G. M. den Hartogh heeft ln ver band met zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Theol. School der Geref. Kerken te Kampen afscheid genomen van zijn ge meente te Hazerswoude. (blz. 9) s- Zwaaien met de bedelstaf. (Van onzen Duitschen correspondent.) DE MERAPI WERKT DESSA'S ONTRUIMD BATAVIA, 2 October (Aneta). De Merapi werkt. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. BUITENZORG, 2 Oct. (Aneta) Vermoedelijk is als gevolg van de nitbarsting van de Merapi een deel van den N.W. berg wand ingestort. De gevaarloo- pende dessa's zijn ontruimd. D00nEL!JKE AUTO-ONGELUKKEN Op den Strandboulevard te Scheveningen is Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur een droevig ongeluk gebeurd. De 7-jarige C. de J. uit de Weststraat was daar aan het spe len, waarbij de jongen niet voldoende acht sloeg op passeerende voertuigen, met het gevolg, dat het ventje door een auto is over reden. Hij werd op slag gedood. Het onderzoek, door de politie naar da schuldvraag ingesteld, was 's avonds nog niet geëindigd. Te Mijnsheerenland werd 'de 62-jariga Beider uit Slikkerveer door een auto aan gereden. In zijn woning is hij aan de ge volgen overleden. i Men meldt ons uit Eindhoven: In den' afgeloopen nacht heeft op den Gel- dropschenweg een ernstig auto-ongeval plaats gehad. De ruim 30-jarige Van Dintec uit Eindhoven, werd door een hem achter op rijdende auto aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later is over leden. Een vrouw, die hem vergezelde, werd licht gewond. De chauffeur, een zeke re Van der V., uit Helmond, is later in den nacht door de politie gearresteerd. Te Alkmaar is een 3-jarig kind van Vatt S. door een vrachtauto overreden en ge dood. Den chauffeur treft geen schuld, daar 't slachtoffer plotseling den weg overstak. TWEE HOLLANDSCHE FAMILIES VERWOND ,;i Te Antwerpen had in de Lange Pof- hoekstraat een ernstige botsing plaats tus schen een tramwagen en een bestelauto, waarin de Hollandsche families Schrauwen en Ruvters, wonende te Roosendaal, gezeten waren. In de auto bevonden zich 11 perso nen, te weten het echtpaar Schrauwen en drie kinderen, het echtpaar Ruyters en drie kinderen, en de 77-jarige weduwe Baek- Van Loon. De botsing geschiedde met groote kracht en de auto werd opzij geslin gerd, kwam tegen een muur van een café terecht en werd geheel vernield. Van de elf inzittenden liepen zeven vrij ernstige verwondingen op. Zij werden naar het zie kenhuis vervoerd, waar enkelen ter verple ging moesten achter blijven. De overigen konden naai' huis terugkeeren. DOODELUK ONGEVAL Men meldt on: uit Schiedam: Vrijdagmorgen heeft op de werf Wilton alhier een ongeval met doodeljjken afloop plaats gehad. Drie arbeiders waren bezig met het omhoog halen van een stelling die aan den buitenkant der voorzijde van een in 't dok lig gende schip van de Rotterd. Lloyd was beves tigd, welk schip van een nieuwe neus werd voorzien. Op deze stelling stonden de 19-jarige nagelheeter W. R., en de 33-j. aanhouder A. de G., beiden uit Rotterdam. Zij namen een plank in ontvangst van anderen, die op het zg. dokhek stonden. Juist toen de G. de plank aan wilde nemen, brak een der schakels van de ket ting waarmee de stelling werd opgehouden, met het gevolg dat hij van een hoogte van on geveer 15 M. met de planken van de stelling naar beneden stortte en op den betonbodem terecht kwam. De nagelheeter J. R. kon zich nog juist aan een ketting vastgrijpen, zoodat hij niet kwam te vallen. De G. werd met een ernstige schedelbreuk en na voorloopig verbon den te zjjn door den verbandmeester M., op last van Dr. de B. per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Hij is thans ten gevolge van de bekomen verwondingen over-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1