llirttmr iCri&srljr (ïourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken H.V. HOUTHANDEL V.H. VAN SCHIJNCEL CO. ABONNEMENT» •per kwartaal In Leiden en In plant ten wanr 'o agontschnp gevestigd Is f 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 1018 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche lending ,4.50 Bu dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent niet Zondagsblad cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4083 ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1933 ADVERTENÏIEN Van 1 tot 5 regelsL17VÏ Elke regel meër«.Mm»***»*» 0.22VS Engez. Mededeelingen |.l Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang tiit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Zegen bij zorg Ook als de weg neerwaarts buigt Toen de grootste watervloed, welke ooit over de aarde kwam, voorbij was, stelde God de regenboog tot een teeken van Zijn trouw en bond er de belofte aan, dat voortaan al de dagen der aarde zaaiing en oogst, koude en hitte, zomer en winter, das en nacht niet zullen op houden. Hierin schuilt ook troost voor onze tjjd. De belofte houdt niet in, dat er incidenteel en plaatselijk geen storing in zaaiing en oogst zal optreden, maar dat God voortaan al het levende niet meer zou slaan, gelijk als Hij gedaan had. Eigenaardig is de reden, welke God hierbij opgeeft„Ik zal voortaan de aardbodem niet meer vervloeken om der menschen wil, want het gedichtsel van 's menschen hart is boos van zijn jeugd aan". Het woordeke want mag ons natuurlijk niet op een dwaalspoor brengen; een juistere vertaling is: alhoeivel het gedichtsel van 's menschen hart boos is. De belofte wint daardoor aan kracht en inhoud enze wordt telkens door de ervaring bevestigd. Somberheid ligt over gansch de aar de. Wij leven allen in een beklemmen de crisissfeer. Wij hebben misschien zelf nog wel reden tot groote dankbaar heid en toch voelen we de crisisdruk; de angstige beklemming grijpt ook ons aan. En daarbij komt voor den christen dan nog de erkenning, dat dit alles ge volg van onze, zonde iswaarbij hij zich vooral heeft te wachten voor de vraag, welke de discipelen stelden toen zij een blindgeborene ontmoetten. In schrille tegenstelling nu met het leed, dat de menschheid over de aarde bracht (de fout van den socialist is slechts, dat hij een stelsel en een groep aansprakelijk stelt) staan de weelde en de overvloed, welke God aan natuur lijke zegeningen ten toon spreidt; en de verzekering, welke ons daarin gegeven wordt, dat God Zijn wereld niet door een sleepende crisis zal doen ver kwijnen. Kennen wij de gepaste dankbaarheid voor de milde zonneschijn, welke in deze late najaarsdagen het gelaat der aarde doet blinken? Zal het in menige plaats waarlijk „dankdag voor het ge was" zijn, of hebben we er niet bij stil gestaan hoe God regen en droogte gaf op hun tijd? De gedachte komt soms bij ons op, alsof God telkens weer de belofte her haalt: Zaaiing en oogst zullen niet op houden, alhoewel des menschen hart boos is van zijn jeugd aan en het men- schelijk geslacht zich beijvert om de wereldorde zooveel mogelijk te versto ren.- We kunnen het ook van andere zijde bezien. Zij, die de vijftig gep zijn, weten het, dat in hun jeugd de werkende stand, zóó fabrieks- als land arbeiders, het moeilijker had dan thans in vele gevallen de werkloozen. Schril en pijnlijk waren toen vaak de tegen stellingen tusschen rijk en arm; en de uitdrukking, dat men blij moest zijn met een groot gezin, omdat men dan in beklag was, bewijst, dat ook de valide arbeider, ondanks lange arbeidstijden, niet in staat was ziin gezin behoorlijk- te onderhouden. Wat wij thans de een voudigste en allernoodzakelijkste yoe- dingsstoffen noemen, waren toen bij de groote massa luxe-artikelen; hoogstens bestemd voor Zon- en feestdagen. Trouwens, is het in 't beloofde land, waar het kapitalisme afgedaan heeft, thans anders? Erkennen ook zij, die hevig op de maatschappelijke ordening in ons land afgeven, niet volkomen, dat onze werkloozen het beter hebben dan de harde werkers daar? Wij schrijven dit niet neer om daar door uiting te geven aan zekere zelfvol daanheid of om een lijdelijke tevreden heid te prediken; integendeel juist om te doen uitkomen, dat de jeugd van onze tijd het zoo dubbel zwaar heeft. De ouderen onder ons hebben in de opgaande perioden geleefd. Eerst in die van normale vooruitgang, daarna in ja ren van hoogconjunctuur, welke achter af schijnwelvaart bleek. Doch hoe het zijwij zijn generaal gesproken individueel en als volksgemeenschap in beter doen gekomen en wanneer we e'erlijk de dingen zien en zeggen, dan waardeeren we, wat we verkregen of behielden. Doch zie nu naar de jeugd. Zij heeft zich niet die opofferingen en be krompen levenswijze behoeven te ge troosten, die vaak der ouderen deel was. Integendeel, wat vroeger onbe- eikbaar scheen, wordt tegenwoordig als zeer gewoon beschouwd. Doch nu komt de tegenslag: het zich instellen op lager levensniveau. De schaduwen van werkloosheid en uit- zichtlooze toekomst verbreeden zich ook voor de jongeren. Eerst zet men er zich met jeugdig idealisme nog overheen. Doch na eenige tijd neemt de zwaar moedigheid waarvoor de jonge mensch toch zeer vatbaar is aanmer kelijk toe. Wie zal zeggen, tot welke ge volgen voor ziel en lichaam, voor 't heden en de toekomst, zulks leiden zal. De weg terug is zoo heel moeilijk te begaan. De levenszang is immers: zie niet om, maar zie vooruit. Voor u, in het blauw verschiet; liggen vrijheid, heil en leven; maar in 't grauw ver leden niet. Echter, indien dat grauw verleden zich dan repeteert? Wat dan? Dan moet er telkens met woord en voor beeld, doch vooral met het laatste, heen gewezen worden naar wat blijft en onvergankelijk is; naar onbeweeglijke goederen, welke niet aan crisis en con- j unctuurschommelingen onderworpen zijn. Echter mag het daarbij niet blijven, want dan zou het woord van Jakobus ons veroordeelenwat nuttigheid geeft het den armen broeder of gij hem heen zendt met de zegenwensch: ga in vrede en wordt warm; zonder dat gü hem deksel geeft tegen de koude? En het is zegen in zorgelijke da gen, dat het niet bij woorden blijft. Allerwege onderkent gij geestelijke ar beid en actie onder en vóór de jonge ren. Dat juist nü het materialisme zoo- velen van hen niet bekoren kan; stemt tot dankbaarheidzelfs dan, indien we vele jeugdidealen niet deelen. Er blijkt dan toch uit, dat er gezocht wordt naar iets hoogers. En het moet vooral voor het socialisme een harde les zijn, dat de jeugd zich afwendt van zijn veelszins negatieve leuzen, van vaderlandslooze en gezagondermijnende propaganda. Ongetwijfeld is dit een algemeen ver schijnsel. Op 9 September richtte de Koningin zich vooral tot de jongeren; maar ook oude moedertjes, die bevend bij de radio zaten, konden haar aandoe ning niet bedwingen en voelden hoe de band der nationale eenheid trok. Bij alle zorg en moeite van onze tijd, stemt dit toch tot vreugde, dat het saamhoorigheidsgevoel versterkt is. Een enkel vrijzinnig blad moge zich in hooge mate en voortdurend verontrus ten over verstoring der salarisverhou- dingen en nivelleering der afstanden tusschen hoog en laag op de bezoldi gingsladder; daarnaast doet het wel dadig aan uit de kringen der direct be langhebbenden bij korting op de trak tementen telkens bezorgdheid te ontwa ren voor anderen, die in nog ongunsti ger positie komen te verkeeren. Ook Regeering en volk komen allengs dichter bij elkaar te staan. De toe spraak van een vrijzinnig-democratisch minister tot het geheele volk en zijn aansporing tot allen om de handen in een te slaan, is een gunstig teeken van onze tijd. „In het Kabinet hebben zich mannen van de meest uiteenloopende richting vereenigd, om zonder iets van eigen overtuiging of beginsel prijs te geven, te zamen dezen arbeid te verrichten." Zoo klonk het door de radio en deze waarheid moet gestalte in ons volks leven verkrijgen. De algemeene genade, welke ons volk daarin geschonken wordt, is moeilijk te overschatten. Deze samenwerking brengt het beginsel onzer Christelijke staatkunde niet in 't gedrang. Zy is ook geenszins in strijd met de opvattin gen, welke Dr. Kuyper ons gepredikt heeft over de „antithese". Integendeel, ook in het heetst van de politieke strijd, zocht deze groote leider altijd de eenheid en suamhoorigheid der natie; het waarlijk nationale in ons volksleven. Die roeping bleef ook voor ons. Wij mogen er ons niet aan onttrekken. En we zullen zonder geestelijke schade die roeping kunnen volgen, ook als de wen teling van het eeuwgetij ons ongewone eischen stelt, wanneer we slechts vast houden aan 't onveranderlijke beginsel. Daarvan dient de komende winter- campagne voor onze organisaties en organen in 't politieke en sociale leven te getuigen. Op de alphabe'tische aanbevelingslijst voor hter in de rechtbank te Breda zün geplaatst s J F B J Godding, recliter te Winschoten, J J W van doeningen, substituut-griffier bij de rechtbank te Utrecht en J W M Schrö- der, substituut-griffier bij de rechtbank te Den Haag, BELASTINGDIENST Kon. besluit is op hun verzoek eervol uit 's Rijks dienst verleend aan: J. H ïspecteur der directe belastingen, invoer- i en accünzen te Zwolle, met ingang Jan. 1934: H T van der Meulen. ontvan- er directe belastingen en accijnzen to met ingang van 1 Jan. 1934; A G Faber, „v __jèhïkkïng van den minister van flnan- ir. is de ontvanger der directe belastingen z. J. C. F. Eouman verplaatst van het kan ji- Almelo naar het kantoor Amersfoort/ PENSIOEN-FINANCIERINGS COMMISSIE Aan de Pensioen-financierings-commissie als secretaris toegevoegd de hoofdambte naar ter directie van de pensioenfondsen C. C. P. Vigelius. Regeling der dubbel- uitgetrokkenen GELDT THANS OOK IN GROOTE GEMEENTEN Naar wij vernemen, heeft de minister van sociale zaken besloten, dat voortaan bij •teunverleening de regeling voor de dusge naamde „dubbel-uitgetrokkenen" ook gelden oor de gemeenten Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht, gelijk zij reeds langen tijd ook voor de overige gemeenten sldt. Het kwam den minister voor, dat er geen reden aanwezig is om de werklooze arbei ders uit de genoemde steden in gunstiger positie te doen verkeeren dan alle overigen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren Bii Kon. besluit ,.r J.laG^SVM.VaSchölvlnck1 advocaat-procureur Op de alphabotische aanbevelingslijst voor :t gerechtshof te Den Bosch zün CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN HET BELANG VAN VOOR- EN NAZORG Op de Stichting Vogelenzang te Benne- broek is, zooals we gister reeds meldden, de algemeene vergadering gehouden van de Vereen, tot Chr. Verzorging van Krank zinnigen. Na opening door den voorzitteer Mr. G. v. Baren, deelde de penningm. de heer T. Plantenga, oud-notaris te Scheveningen, bij de uitbrenging van zijn verslag mede, dat momenteel de contributies geheel worden ge- i Dec. 1933. van den min ALKMAARS VICTORIE FEEST OP 9 OCTOBER Alkmaar, de welvarende stad van Hol lands Noorderkwartier, herdenkt op 8 Octo ber a.s. zijn bevrijding van den Spanjool, na een langdurig en spannend beleg. De laatste decenniën is dit f-eit in d oudo Kennemer veste telkenjare feestelijk herdacht, en ook dit jaar zal dit wederom het geval zijn. De komst van Prinses Juliana zet ditmaal aan de feestviering bijzonder, luister bij. en alom in de stad is men druk in de weer, om de straten en grachten te versieren,, waarvoor zich onderscheidene buurt-comité's hebben gevormd. Aangezien de herdenking nu op een Zon dag valt, zullen de feestelijkheden den vol genden dag plaats hebben, 's Morgens vroeg reeds brengen duizenden schoolkinderen een aubade aan den burgemeester, verder staan kinderspelen en optochten op het ochtend programma. Tegen twaalf uur wordt H.K.H. de Prinses verwacht. Een plechtige ont- angst in het fraaie stadhuis vindt plaats, gevolgd door kranslegging bij het Victorie beeld, de historische plaats, waar menige aanval der Spanjaarden werd afgeslagen. Het glanspunt van den dag is een historisch- allegorische optocht, voorstellende het beleg en ontzet van Alkmaar, waaraan ruim vier honderd personen deelnemen. In de Groote Kerk wordt een feestconcert gegeven, ter wijl 's avonds de stad rijk geïllumineerd zal zijn. Dank zij de samenwerking van het gemeentebestuur, 8 October-vereen., buurt verenigingen en -comité's belooft Maandag 9 October een feestdag voor Alkmaar te zijn. Duizenden vreemdelingen worden venvacht WATERSCHAP „DE REGGE" HERZIENE CLASSIFICATIE De classificatie-commissie, doAr het hoofd bestuur van het waterschap „de Regge" be noemd tot herziening der classificatie van eigendommen in de verschillende gebieden van dit waterschap, is met haar arbeid ge reed gekomen. Deze herziening was noodig, omdat door de invoering van de ontwate ringsplannen, vele eigendommen in de ge meenten Ommen, Den Ham, Wierden, Hel- lendoorn en Tuhbergen in betere conditie zijn gekomen. Het ligt in de bedoeling de uitkomsten dezer herziening voor het eerst het kohier van den omslag voor 1934 te verwerken. DOCUMENTATIE De N. V. „De Graafschap" te Aal ten gaat door voor documentatie-materiaal op onder scheiden gebied te zorgen. Zoowel van „Cijfers en Feiten" als het periodiek „Van het Binnenhof", scheen dezer dagen No. 12 van de loopende jaargang. Het eerste geeft het voornaanvM uit de pers, het tweede uit het parlement. In beide weerspiegelt z.ich de wenteling der tijden. Mr G. van Baren bruikt voor suppletie aan minvermogende patiënten. Aan de stichting „Demienoord" te Zuidlaren zal een afd. voor- en nazorg wor den verbonden. Het verpleeggeld op „Den nenoord" werd door het bestuur terugge bracht op f800 per jaar. De penningmeester deed voorts voorle zing van het ingekomen accountantsrapport, alsook van het rapport van de commissie benoemd uit de vereeniging. Beide rappor ten strekten tot decharge. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn beheer. Woorden van gelukwensch richtte de voorzitter tot de herkozen bestuursleden, wier arbeid hij geen sinecure noemde en die daarom recht hebben op den dank der vereeniging. Tot bestuursleden werden gekozen om zitting te nemen voor de stichting „Bloe- mendaal" te Loosduinen, in de vac. van de heeren Mr. G. v. Baren, die tot voorzitter was gekozen en van Mr. J. A. de Wilde, die had bedankt, omdat hij was opgetreden als Min. van Binnenl. Zaken, de heeren Mr. Dr. J. D o n n e r, lid van den Hoogen Raad en Ds. C. v. d. Zaal te Deventer, lid der 2e Kamer,. Tot lid van de commissie tot het nazien van de rekening over '33 ingevol ge art 10 der statuten, de heer C. Stene- ker, accountant te 's-Gravenhage. Maatschappij en Stichting. In de middagvergadering heeft Drs. A. J. linde, geneesheer-directeur van „Voge lenzang" gesproken over „Maatschappij en Stichting." In zijn referaat gaf hij allereerst een uit voerige uiteenzetting van de geschiedenis der krankzinnigenzorg in het algemeen en die van de confessioneele verpleging in het bizonder. Een nieuw element, zoo vervolgde spr. daarna, is in de krankzinnigenverple ging de voor- en nazorg. Toen de psychiater Bleuler in Duitschland zijn overtuiging had geuit, dat in vele gevallen een vroegtijdig ontslag uit de inrichting en terugkeer in het vroegere milieu, maar dan onder psychia trisch toezicht en contact van de inrichting noodzakelijk was, heeft Kolb, directeur van 't Gesticht Erlangen dit practisch door gevoerd. Hij dacht zich verder het gesticht als centrum, vanwaar uit hij pro-phylac- tische maatregelen wilde nemen, om de verdere uitbreiding van geestesziekte te be perken. Naast de nazorg dus voorzorg voor geesteszieken. De psychische hygiëne of geestelijke volksgezondheid, een beweging die zich in Amerika onder invloed van Clifford Beers reeds verscheidene jaren had ontwikkeld, had hiermede haar intrede in Duitschland gedaan. In ons land bestonden reeds vereenigin- gen die sociaal-psychiatrische hulp verleen den aan patiënten die zich buiten de ge stichten in de maatschappij bevonden, o a. het Antonia Wilhelminafonds en de Cen trale Vereeniging tot behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken. De eerste voor- en nazergdienst, verhand met een psychiatrische inrich ting, is in ons land eerst in 1926 tot stand gekomen. Als buitendienst van de Rotter- damsehe inrichting Maasoord, door het initiatief van den toenmaligen directeur Dr. Pamever, thans Inspecteur van het Staats toezicht. Na Maasoord hebben verscheidene inrichtingen de voor- en nazorgdienst gesteld. Soms over een vrij uitgestrekt ge bied, zooals o.a. het gesticht Voorburg te Vught over geheel Noord-Brabant, de stich ting Vrederust over Zeeland, het gesticht te Franeker over Friesland. De stichting Bloemondaal heeft zich voor de nazorg van de aldaar verpleegd wordende Haagsche patiënten aangesloten bij de Schroeder v. d. Kolkvereeniging. In Amsterdam wordt de nazorg georganiseerd door den gemeentelij ken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, die het bestaansrecht van de sinds jaren uitgeoefende Joodsche nazorg, van 't Apel- doornsehe Bosch en de sinds 1932 uitge voerde gecombineerde nazorg Vogelenzang- Valeriuskliniek, in Amsterdam heeft er kend. De voor- en nazorg verdient onzp volle aandacht. Wanneer wij bij de ge- stichtsverpleging uitgaan van het stand punt der christelijke barmhartigheid, moe- ARBEIDERSPERS - LEUGENPERS? DE KWESTIE-DUYS IN DE S.D.A.P. De zaak aan 't rollen Omtrent de vergdering, Woensdag in Den Haag door de afd. 6 der S.D.A.P. gehouden, verneemt de Telegraaf nader, dat de debatten en de intrekking van de beide tegen Mr. Duys gerichte moties nog een staai'tje dreigen te krijgen, dat ver uitgaat boven d< zaak van de brochure van Mr. Duys op zichzelf. De beide voorstellers der motie, de een strekkende tot royement, de ander met de bedoeling hem van zijn Kamerlidmaatschap vervallen te verklaren, deden een krachtigen aanval op het optreden van Mr. Duys niet de motiveering dat de heer Duys het partijbelang ernstig had geschaad, zoowel wat den inhoud der brochure betreft, als de wijze, waarop hij die had uitgegeven. Een der voorstellers gaf te kennen, dat Mr. Duys naar zijn oordeel niet had getoond over voldoende verantwoor delijkheidsgevoel te beschikken, om nog langer een zoo vooraanstaande positie in de S.D.A.P. te bekleeden. Van iemand, die lid der Tweede Kamer is, had men z.i. mogen verwachten, dat hij anders was opgetreden, met welke opmerkingen een deel der vergadering zijn instemming te kennen gaf. Mr. Duys beschuldigt. Daarop heeft in een buitengewoon scherpe _.i felle rede, die ongevaer twee uur duurde, Mr. Duys zich gericht, niet alleen tegen den partijleider, den heer Albarda, dien hij be schuldigde in een besloten vergadering der partij de leden tegen hem te hebben opge jaagd, maar vooral tegen den hoofdredacteur Het Volk, den heer Ankersmit. Het geheele peil der arbeiderspers is, naar onze zegsman verzekerde, door den heer Duys op zoodanige scherpe wijze afin de orde gesteld, dat de afdeeling diep onder den indruk kwam en met zoo goed als algemeene stemmen besloot een onderzoek naar een en ander in te stellen, waartoe een commissie zal worden aangevraagd bij het partijbestuur der S.D.A.P. Nader deelt men aan het blad van andere zijde nog mede, dat de grieven die Mr. Duys zjjn requisitoir tegen de arbeiderspers naar ren bracht, ongeveer deze waren, dat var alle groote bladen in Nederland de arbeiders pers het eenige blad was, dat haar lezers korten inhoud van zijn brochure onthield, terwijl hij beweerde, dat de artikelen, waarin zijn brochure in H e t V o 1 k werden besproken ten deele op vervalsching van wat hij geschre- had berustten. Hoofdgrief was echter, dat men het aan de leden opzettelijk, in strijd met de waarheid, had voorgesteld,-alsof Mr. Duys eerst de burgerlijke pers der tegenstanders en pas daarna zijn eigen partij zou hebben inge licht over 't verschijnen van de brochure; uit gewisselde brieven met het partijbestuur der S.D.A.P. bewees hij de onwaarheid daarvan. De vergadering was af en toe zeer bewogen i meermalen onder grooten indruk. Op een oogenblik, zoo vernam het blad, kon ook Mr. Duys zich slechts moeilijk beheerschen, toen hij er op wees, hoe hij, na bijna 25 jaar de S.D.A.P. in het parlement te hebben verte genwoordigd, op zulke voorlichting door zijn eigen partijbladen, waarin zelfs gezegd werd, dat hij de brochure enkel geschreven had om voor zijn vrouw wat mooie kleeren te kunnen koopen, terwijl hij, zooals bekend is, geen vergoeding heeft willen aannemen, tallooze moties thuis had gekregen, die op zijn roye ment aandrongen. Schamper werd tusschen a'les door opgemerkt, dat de eenige afdeeling der S.D.A.P. in Nederland, die wel niet zijn royement had verzocht, maar wel aandrong op* het verlaten van zijn Kamerzetel, toevallig die afdeeling was, waar de partijgenoot woont, die hem bij zijn aftreden in de Kamer zni opvolgen. Tot zoover de Telegraaf. We begrijpen de verontwaardiging van den heer Duys volkomen. Niet alleen te dezer zake is echter de roode pers onbetrouwbaar, maar er is eigenlijk geen enkele politieke kwestie, waarin zij haar lezers niet tendentieus voorlicht, met verval sching van de feiten en bedoelingen van politieke tegenstanders. Zij verstaat daarbij de kunst om steeds een onschuldig gezicht te zetten, al ligt duimendik op haar tactiek, dat niet het algemeen belang, maar zuiver groeps- en partijbelang wordt nagestreefd. Precies zooals het in Duitschland was. Daarom is ook de roode pers ten onzent de voornaamste gangmaakster voor extremisti sche bewegingen. Voornaamste Nieuws» (blz. 1) Op „Vogelenzang" is de jaarvergadering de S.D.A.P. aan het De steunregeling voor de „dubbel-uitge trokkenen" zal voortaan ook voor de groote steden gelden. (blz. 21 Voorloopig slot van het proces te Leipzig, .'an der Lubbe heeft bekend. Thans komt de raag der medeplichtigheid aan de orde. Minister De Graeff dient in de Volken- bondsvergadering een voorstel in inzake do Duitsche vluchtelingen. Von Neurath heeft geen bezwaar tegen. Er zou principieele overeenstemming zijn bereikt tusschen de vier groote Europeesche :endlieden en Amerika op ontwapenings- gebied. Duitschland richt een scherpe nota aan do sovjet-regeering in verband met het perscon flict. Het conflict tusschen Moskou en Tokio over den Oost-Chineeschen spoorweg wordt ernstiger. Naar een Balkan-Unie? (blz. 3V De Vereen, voor de Effectenhandel gaaf procedeeren in verband met de houding van de Koninklijke tegenover de goudclau- Schaakrubri ek. (Elz. BV Verschenen -is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het Kanaal door Zuid- Beveland. i (blz. 10Ï De zesde Chr. Sociale Cursus te Luntereru Op onderzoek in Duitschland. XXXIV. ten wij dit standpunt ook innemen bij de beoefening van de nazorg. De geestelijke hygiëne of soeiale-psychi- atrie, die in ons land nog slechts in een beginstadium verkeert, opent perspectieven die wij nog niet kunnen overzien. En zal ons zeker in aanraking brengen met vraag stukken, spr. noemt hier slechts dat van de vrijwillige en gedwongen sterilisatie, die onze beschouwing zeker waard zijn, om bij tijds ons standpunt gefundeerd op onze ge reformeerde belijdenis hierover te kunnen bepalen, wanneer straks de geestelijke volksgezondheid een onderwerp van over heidszorg zal worden. Op dit referaat volgde eenige discussie, waaraan deelnamen Ds. L. J. C. Kroyt en oud-notaris T. Plantenga. WERKVERSCHAFFING IN N.-BRABANT EEN BELANGRIJKE ONTWATERING Het hoofdbestuur van het waterschap het Stroomgebied van de Aa heeft besloten tot nonnaliseering van de BakeFche Aa en Ka- wijksche Loop en Groote Aa over to gaan waarmede de hoofdontwatering van een groot gedeelte van Oostelijk Noord-Brabant afdoende geregeld zal worden. Het werk, dat opgedragen is aan de N.V pelteda&uutsche'Janclfiasta I DOOS 20 CT.-TUBE 55 EN 60 CT. Grontmij. Grondverbetering- en Ontginning Maatschappij, zal aan een duizendtal ar beiders drie jaren werk verschaffen. Men is bereids met de werkzaamhedeü aangevangen; hierbij zijn geplaatst werk loozen uit de gementen Helmond, Gemert, Aarle-Rixtel, Beek en Donk en andere om liggende gemeenten. Luchtvaart Blijkens een „bericht aan luchtvarenderi" van het Ministerie van Waterstaat worden, in verband met de omstandigheid, dat zich in weerwil van het herhaald verzoek, op nieuw eenige gevallen hebben voorgedaan, waarin door vliegtuigbestuuTders boveni het buitenverblijf van H. M. de Koningin te Scheveningen Ruigenhoek) is gevlogen, bestuurders van vliegtuigen dringend ver zocht, de omgeving van dat verblijf op rui men afstand te mijden. De ligging van Rui- genhoek is 3.8 K.M. N.O. van den mond van de visschershavon van Scheveningen en plm. 400 m. van de kust. Rechtzaken. MET 29.000 GULDEN ER VANDOOR die op 22 Juni jt. Spanje uit te Bergen op Z< bij het geld. :chter te Parijs. rteplaat*. v goed als r BIJ het bepalen van de straf wilde de officier ran Justitie in aanmerking nemen, dat verd. óór hij het feit beging, overspannen was en ijn dokter hem geadviseerd had, rust te nemen. Jaar, De rechtbank zal 12 Oct. uit- MEINEED lagsche gerechtsof heeft het O. M. che rechtbank geappelleerd van een eehlbank, waarbij de smid G. H. B. meineed, opgelegd jke straf opleude." Hot v rd^mUsdien vernietigd e meche rechtbank terecht, enverhoor bleek dubTelljk, HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: G0STZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1