O Ammonsalpeter „SI" bewezen!! Eenzijdige bemesting wreekt zich VLAMPIJPEN NS PRAATUURTJE LAM). EN TülNBOüW No. 207 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1933 Adverteeren in „LAND-EN TUINBOUW" heeft succes ,Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders Wat duur lijkt is niet altijd duur. Liever kleinere giften dan op één voedingstof bezuinigen. Volgens het Marktoverzicht, dat het Cen traal Bureau elke week publiceert en dat ook wij vrij geregeld opnemen, wordt het algemeene beeld van den landbouw, als gevolg van diverse steunmaatregelen, iels minder somber ingezien. Dit spiegelt zich misschien af in het feit dat meer meststoffen gekocht worden. Voor al de stikstofmeststoffen worden nog al ge \raagd. Natuurlijk worden de kalimeststoffen nu ook druk gekocht als gevolg van de zééi krachtige daling der prijzen sedert cte V.I.S.K.A. als concurrent van het Kali syndicaat op de Nederlandsche markt kwam en heel wat verkocht. Dit zal wel geen strijd op leven en dood zijn, zooals in het marktoverzicht van hel C. B. werd gezegd. Wij hopen althans, dat beide partijen in dezen strijd in leven blij ven, want mocht een sneuvelen, welke dan ook, dan beteekent dit weer duurdere prij zen voor de boeren. Misschien wenscht dit het C. B., dat o.i. geheel in strijd met het belang der boeren wat eenzijdig georiën teerd is, althans het spreekt van een groot syndicaat en „een op de markt verschijnen den outsider". Men weet wel beter, want de verkoopers van de Spaansche kali, als ik wel ingelicht ben, drie Nederlandsche fir ma's, zijn geen outsiders, geen nieuwelingen geen oningewijden, geen onbekenden op de kunstmestmarkt, doch wel degelijk insiders met een praktijk van vele jaren en die op de hoogte van hun branche zijn. Dat blijkt trouwens ook wel. En met een houtain gebaar zullen ze niet weg te werken zijn. Wat ook niet te hopen is. M at de stikstofmeststoffen betreft, daarin trad reeds veel langer geleden een prijs daling in, eveneens tengevolge van een zeer sterke concurrentie van de synthetische stikstofmeststöffen (de luchtstikstof), welke zoo goedkoop geproduceerd kunnen worden, thans vooral ook in ons land. Het mooie product b.v., dat de staatsmijnen leveren, vooral in Aminonsalpeter „S. M." heeft bij de zeer lage prijzen krachtig meegewerkt aan het, zelfs in deze tijden, druk gebruil der stikstofmeststoffen. Men is echter geneigd om alleen te koopen wat goedkoop is en dan wordt wel eens uit het oog verloren, wat men noodig heeft. En toen de kali in verhouding tot andere meststoffen peperduur bleef, heeft ar.i meermalen roofbouw kunnen constateeren. Roofbouw, die zich voor of na zal wreken op den landbouwer, door slechter gewas, door meer ziekteverschijnselen enz., tenzij imen snellijk tracht het ontroofde weer terug te geven. De phosphorzuurmeststoffen, met name slakkenmeel, volgden niet zoo snel en bleven bij den wedloop in liet prijsbuitelen, eenige ronden achter. Wanneer inen de prijzen vergelijkt met die van de gemiddelde noteeringen in de jaren 19101914, daarbij deze laatste op 100 stel lend, dan is de prijs van chili thans 50, zwavelzure ammoniak 29, kali (kaïniet) 61, superphosphaat 71, en slakkenmeel 95. Wanneer men de prijzen van Juli en 'Augustus 1.1. vergelijkt, dan is chili van 51 op 50 gedaald, zwavelzure ammoniak van 30 op 29, super is gelijk gebleven en slakken meel isgestegen van 92 op 95. Dat lijkt, wel even vreemd, zoo op het eerste gezicht Docih wanneer men we! doordenkt, dan begrijpt men alras hoe d't kan, en dat zelfs bij de concurrentie, die er tusschen de slakkenmeelleveranciers, Bel gië en Duitschland bestaat, de prijzen nog iets stijver kunnen worden en niet in die mate dalen als de andere noodzakelijke meststoffen. Hier is geen syndicaat dat de prijzen hoog houdt, omdat het de alléénheerschappij heeft. Hier is absoluut vrije handel; vrije concurrentie. Doch hier speelt de grootste rol de machtige factor: slakkenmeel is maar een afvalproduct. Dit „maar" is niet ge ringschattend bedoeld, doch alleen in dien zin, dat de fabrikanten natuurlijk meer be lang stellen in het hoofdproduct: staal. En alléén als er vraag is naar staal wordt er ook slakkenmeel vervaardigd. Als er nu vraag is naar slakkenmeel en niet in dezelfde mate naar staal, dan komt er na tuurlijk, volgens de bekende wet, een prijs stijging. Bij slakkenmeel heeft men een absoluut vrije markt, waar de prijzen zich regelen naar vraag en aanbod. Wij meenden hier even op te moeten wijzen, omdat de vaak gehoorde vraag, waarom zou slakkenmeel zoo duur blijven, daarmede is beantwoord. 't Blijft echter de vraag of het waar Is, dat slakkenmeel duur is. Duur in vergelijking met de concurrent super.- Het komt ons voor, dat men zich vergist, omdat men naar het voorbeeld van vroeger jaren, alleen rekent met het phosphorzuur gehalte en niet met een waardevol bijpr duet, de kalk. Daar lette men vroeger niet op. Men nam het en zei er niet eens dankje voor, omdat men niet besefte de waarde var' kalk en heelemaal niet de bijzondere waarde van de kalk, die er in slakkenmeel zit, En nog is het niet voldoende tot de mas^a doorgedrongen, dat men niet 100 kg. slak kenmeel ook ca. 50 kg. kalk geeft. Kalk van de allerbeste kwaliteit, die beter dan andere kalksoorten de bodem doortrekt. En die men franco thuis, uitgestrooid en wel op het land krijgt Dus geen extra vracht- en geen extra uitstrooikosten. Kalk kost thans franco naaste stations ongeveer 13 A 14 gulden, geloof ik. Dai wordt voor de kalk in een baal slakkenmeel 65 a 70 cent Met dit bedrag moet de prijs van slakken meel minstens verminderd worden, wil men de prijs vergelijken met die van super. Nu moet men zelf maar even gaan rekenen. Neen, de bewering, dat slakkenmeel zoo duur is, is geen argument om nu de phos- phorzuurbemesting maar weg te laten. Dat zou leelijke gevolgen hebben voor de opbrengst van uw land en schade doen Men verkwist door dit weglaten van super of slakken veel van de andere, wel ge geven, meststoffen, die nu niet tot hun recht komen of den bodem uitmergelen. Als uw grond het lijden kan geeft dan super, 'n Beste meststof en de Nederlandsche fabrieken leveren een mooi product. De Russische die hier komt is meer vochtig. Dat is een leelijke kwaal. Bovendien is d? prijs gelijk aan de Nederlandsche super. Dan weet men wel, wat men heeft te doen. Steunt het Nederlandsch product! Maar niet alle gronden kunnen super ver dragen. Vele wei- en bouwlanden verkeeren in een kalktoestand, die geen zure meststoffen verdragen kan. En vooral als men van de heel goedkoope stikstof meststof zwavelzure ammoniak ge bruik wil maken is het aan te bevelen om voor slakkenmeel in den grond te zorgen. Als de grond het toelaat, dus super ge geven. Maar in de vele gevallen, dat het niet kan, geve men voldoende slakkenmeei naast voldoende stikstof en voldoende kali. Bemest nooit eenzijdig. Geef alle voedingstoffen, die de plant noodig heeft. Geef ze in goede verhoudingen. Laat liever van alle voedingsstoffen wat weg, dan dat ge van één dezer óf geheel niets óf te weinig geeft. Nu de tijden ons dwingen tot overleggen, alvorens we handelen, moet dat overleggen EEN GOEDKOOPE ST1KST0FMESTST01 MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.). ons vanzelf brengen tot de overtuiging, dat alle eenzijdigheid schade doet. En elke schade dient imen thans te voor komen als het kan. Hier kan het. Hyacinthen op glazen In den winter de lente in huis door Hi/acintlien. Luister naar de adviezen, t Door het Cdfttraal Bloembollencomité is aan den heer J. F. Ch. Dix verzocht eenige artikeltjes te schrijven over het in bloei trekken van hyacinthen op glazen, teneinde het hloemenlievend publiek onn'oodige te leurstellingen te besparen. Hier volgt het eerste artikel: Een der meest aantrekkelijke liefhebbe rijen voor den plantenliefhebber is om diep in den winter, in den donkersten tijd des jaars, als de geheele natuur nog sluimert, de hoornen nog kaal en eenzaam zijn en de aarde nog te kil voor plantengroei, in huis onze Hyacinthen in bloei te brengen. Het is een bijzondere eigenschap van de Hvacinthen, producten van den vaderland- schen bodem, om in den winter de hoop gevende lente binnen onze kamers te bren gen. Geen dure plantenkas heeft men er voor noodig, neen, in elke woning, ook in de allerkleinste, kunnen Hvacinthen in bloei gebracht worden, als men slechts luistert naar de raadgevingen van deskun digen. Mislukken is zoo goed als uitgesloten, maar dan moet men niet doen, zooals zoo- velen, en de Hyacinthen al in het licht zetten als de neus nog maar enkele centi meters ontwikkeld is! Al zijn de -wortels flink ontwikkeld, al hebben ze den bodem van het glas bereikt, als de neus nog niet lang genoeg is. dan mag de Hyacinth nog niet in het licht. Maar daarover later! In een drietal artikelen willen we gaarne spreken over het kweeken van Hyacinthen op glazen: le het aanschaffen der bollen, 2e het opzetten en behandeling in het don ker en 3e wanneer ze in het licht gesteld kunnen worden. Het aanschaffen der bollen is nu aan de orde! Het is het eenvoudigste en gemakke lijkste gedeelte van alles. Men koopt bij een solied adres llyacinthenbollen en na ontvangst zet men ze op glazen. We begin nen dus met het koopen van goede bollen en het laat zich begrijpen, dat we daarvoor naar goed bekende adressen gaan, n.l. Uw bloembollenhandelaar. Uw bloemenwinke lier, Uw tuinman, die er prijs op zullen stellen U het allerbeste te leveren, omdat zij immers een naam en een klant te ver liezen hebben, als zij dit niet doen. We bestellen dus Hyacinthen voor gla zen! Het is gevvenscht dit er uitdrukkelijk bij te voegen, opdat U mooie, gladde bollen geleverd worden, welke goed passen in het glas, dat U voor de cultuur bestemd heeft. Over de verscheidenheden zullen we het hier niet hebben. Er zijn tal van Hyacin then, welke zich voor de cultuur op glazen leenen en daarom is het het verstandigst dit aan den leverancier over te laten en hem eenvoudig kleuren of wat dan ook op te geven. Bovendien is het gewenscht om bij Uw order op te geven, dat U de hya cinthen liefst in een volgorde in bloei wenscht te hebben. De eene verscheiden heid kan b.v. eind Januari al bloeien, een andere pas in Februari, etc. Hebben we op al deze dingen bij onze bestelling gelet, dan wachten we de bestelde bollen af. Komen ze op een tijdstip, nog te vroeg om op te zetten, hewaar ze dan op een zeer koele, droge plaats. Vooral niet warm leggen! Zorg tevens voor glazen. Ge kunt de be kende Hyacinthenglazen nemen, maar ook kunt ge U met allerlei andere glazen of potten behelpen, b.v. jampotjes, als het voor werp maar stevig staat en van boven niet te wijd is, zoodat de bol in het water zakt. Is de bol tenslotte toch te klein, dan kan men met een stukje bordpapier, waarin men een kleinere opening snijdt voor den bol, ook zijn doel bereiken. Men ziet, het in bloei brengen in de ka- mei; van Hyacinthen op glazen is uiterst eenvoudig en het brengt geen kosten mee. Omstreeks half October zetten we de bol len op glazen, doch hoe we dat doen, hopen we begin October in dit blad mede te deelen. Xuinders naar Canada In ons blad van Zaterdag plaatsten wij het bericht dat op de begrooting voor 1934 een post van f 19.000 was uitgetrokken voor uitvoering van plannen om tuinders naar Canada te doen emigreeren. In de Memorie van Toelichting was omtrent deze post niets naders te vinden. Nu weet het Alg. Handelsbl. het volgende hierover mede te deelen: Op vorige begrootingen kwam de laatste jaren een verzamelpost voor emigratie voor, welke het vorige jaar nog aanzien lijk grooter was dan thans de verschillende desbetreffende posten tezamen. Teneinde evenwel de leden van de Staten Generaal een zoo zuiver mogelijk inzicht in de be grooting voor 1934 te geven, heeft de minis ter zooveel mogelijk gespecificeerd. Hier door komt op de begrooting ook deze post voor emigratie naar Canada tot uiting. Dienaangaande vernamen we, dat het een regeling betreft, welke in vrij verge vorderden staat van voorbereiding is. Ze omvat een groot plan tot het in exploitatie brengen van een veen polder, niet ver van Toronto gelegen, waarop door de stichting Landverhuizing optie is verkregen voor hel bezetten van 150~hpdrijven in den loop der jaren. Deze nolder is ca. 3000 ha. groot. Sedert enkele jaren bevinden zich eenige Nederlandsche tuinders op deze gronden en die hebben daar een bedrijf kunnen stich ten, hetgeen hen tot. op dit oogenblik een behoorlijk bestaan verzekert Wanneer de uitwerking van de plannen naar tevredenheid verloopt, zal het waar schijnlijk mogelijk zijn het volgend jaar, dus in 1934, 19 families naar Canada te doen emigreeren. Aanvankelijk was voor het be oogde doel een veel grooter bedrag aange vraagd. doch de noodzakelijke bezuiniging deed ook hierop korten. De bedoeling is intusschen in 1935 22 families of zoo mogelijk nog meer te doen emigreeren. Een en ander hangt niet alleen af van de afzetmogelijkheden in Canada, maar bovendien van de zekerheid, welke men hier te lande moet hebben, dat de emigreerende tuinders in Canada een be staan zullen hebben. Het zal wel duidelijk zijn, dat de emi- gratipkosten aanzienlijk hooger zijn dan het bedag, dat thans op de begrooting is uitgetrokken. Men hoopt dan ook, dat tuin ders, die zouden willen emigreeren, zelf het benoodigde geld zooveel mogelijk kunnen fourneeren. De stand van zaken ten deze is op het oogenglik zoo, dat tusschen Ne derland en Canada nog onderhandelingen gaande zijn en dat anderzijds o.a. in Noord- Holland poolshoogte wordt genomen naar ges-a digden. Uit deze uiteenzetting blijkt wel, dat men zich van de emigratie-mogelijkheden van Nederlandsche tuinders haar Canada geen gouden bergen moet voorstellen.' Uiteraard zijn de mogelijkheden ook daar beperkt, doch die er zijn, openen een gunstig pers pectief, zoo deelde men ons ter bevoegder plaatse mede. Vandaar, dat men de gelegen heid ook niet voorbij laat gaan. 2'tdagen Rijksveeteelt- consulent voorZ.-Holland Ir. P. Verhoeven, Rijksveeteeltconsulent voor Zuid-Holland, verzoekt ons mede te deelen dat hij de volgende zitdagen houdt: Rotterdam: Eerste Dinsdag van de maand en indien niet verhinderd ook de derde Prima schoongemaakte voor kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Handel-lailschippij M V. Veerschedijk C 271a Hendrik-ldo-Ambacht Tal. Dordrecht 6475. Na 6 u.3193 Oord: Dinsdag van de maand bij „Coomans'' Leiden: Tweede Vrijdag van do maand en indien niet verhinderd ook de vierde Vrijdag van de maand in „Beilevue". Gouda: Eerste Donderdag van de maand en indien niet verhinderd ook de tweede Donderdag van de maand, in „De Har monie" Gorinchem: Tweede en vierde Maandag van de maand in „De Beurs", voorloopig tot 1 Januari 1934 Delft: Derde Donderdag van de maand in „Concordia" Bodegraven: Tweede Dinsdag van de maand in het „Beursgebouw" yeeselectie en stamboekkeuring Door de Nederl. Genetische Vereen, is in 1932 een prijsvraag uitgeschreven over het onderwerp: „De invloed van de rundveeteelt- selectie volgens een puntenschaal op het aantal punten door de dochters behaald op de stamboekkeuring". Hierbij moesten de volgende vragen be antwoord worden: A. Welken invloed heeft de stamboekkeu ring op exterieiinr van stieren op exterieur van hun dochters; en R. welken invloed heeft de stamboekkeu ring op exterieurs van koeien, op het exte rieur van haar dochters. Door den heer J. B. Buursma, candidaat- veearts te Akkrum (Fr.), wiens antwoord bekroond werd, zijn gegevens verzameld uit het Friesch Rundveestani.boek en naar aan leiding daarvan kwam hij tot de volgende conclusies: „dat in het algemeen gesproken, de kans om uit een koe met een hoog aantal punten voor exterieur, een dochter te fokken klein is". En voorts: „In het algemeen gesproken is de kans ol uit 'n koe met '11 hoog (laag) aantal punten bij de stamboekkeuring ge waardeerd en gepaard met een stamboek- stier, een vaars te fokken, eveneens met een hoog (laag) aantal punten, gering. Bij be paalde combinaties echter is de kans van beteekenis". Ook is hij van oordeel, dat uit zijn mate riaal niet is aan te toonen, dat de stamboek- keuring op exterieur van stieren invloed heeft op het exterieur van hun dochters. tentoonstelling te Sassenheim Mendeltulpen en Narcissen. Wij vernemen, dat de tentoonstellings commissie van Bloemlust te Sassenheim met haar plannen aangaande de tentoonstellin gen voor bolbloemen gereed is en op haar program twee belangrijke tentoonstellingen heeft staan voor 1934. In de eerste plaats een van speciale Men deltulpen, welke midden Januari zal ge houden worden en eeri groote jaarlijksche Narcissenshow, midden-Februari. Deze laatste jaarlijks terugkeerende ten toonstelling, geniet steeds veel belangstel ling, ook uit het buitenland en biedt steeds een uitmuntende gelegenheid om de nieu wigheden naar waarde te leeren kennen. Wat de Mendeltulpententoonstelling be treft, deze heeft ook dit voorjaar plaats ge had en was van zooveel beteekenis voor de bekendheid, die deze tulpen verdienen, dat men in 't olgend jaar nog eens speciaal op de bruikbaarheid der Mendeltulpen de aan dacht wil vestigen. Voor belangstellenden deelen wij mede, dat nadere inlichtingen over deze tentoon stellingen zijn te verkrijgen bij den heer J. Wijntjes te Sassenheim. Er zijn mooie prijzen te behalen. Berichten van den P. D. ^lternariaziekte bij aardappelen Uit hij den Plantenziektenkundigen Dienst ingekomen berichten blijkt, dat ook dit jaar hier en daar de Alternaria-zickte 'ederom in aardappelen optreedt. Het is daarom gewenscht bij de verbouwers op deze ziekte de aandacht te vestigen. Het beeld is als volgt: Door Alternaria aangetaste knollen ver- toonen kleinere of grootere, meestal niet zeer diep in het vleesch ingezonken en scherp begrensde donker gekleurde vlekken an onregelmatigen, soms ook meer ronden vorm. Meermalen komen meerdere vlekken op één aardappel voor. De ziekte treedt vooral op bij de soorten: Bintje en Eersteling. Ook wordt zij wel bij Eigenheimer waar genomen, en waarschijnlijk zullen ook nog andere soorten er door uangetast worden. Bij het rooien bemerkt men gewoonlijk nog niets van het euvel. Eenigen tijd later beginnen de vlekken op te treden. Warme bewaring doet de aantasting sterk tot uiting komen. Zoowel voor consumptie- als voor pootaardappelen is de ziekte schade lijk. De met vlekken bezette knollen zijn n.l. "voor consumptie-doeleinden minder waardig, terwijl aangetaste poters niet voor uitpoting gebruikt kunnen worden. Om de schade zoo gering mogelijk te doen zijn, wordt den verbouwers aangera den partijen, waarin Alternaria optreedt, na ze nauwkeurig te hebben uitgezocht, zoo koel mogelijk te bewaren. Aangetaste po ters moeten niet voor pootdoeleinden ge bruikt worden. Voor pootgoed bestemde partijen moeten daarom gedurende de be waring telkens worden nagezien, waarbij alle aardappelen met Alternaria vlekken dienen verwijderd te worden. Bij twijfel omtrent den aard van de op de aardappels voorkomende vlekken zende men een flink monster van het aangetaste materiaal aan den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bui eau)' VOERARTIKELEN De voed era rtikelemmarkt was gedurende de geheele week eenigsziins gedrukt. De tal rijke, telkens nieuwe maatregelen van regeeringswege, benemen den lust. tot het doen van zaken; de importeur weet niet, of het heden op aflading gekochte morgen weer door een of anderen maatregel getrof fen wordt Tenslotte moet zulks zich min of meer wreken. Zoo zien we tihans, dat mais- buoten in de aankomst een leemte verfcoo- nen, waardoor voor het eerst sinds langen tijd de disponibele of spoedig gewachte mans een premie maakt. Overigens blijft de maismarkt zwak gestemd. Gerst blijft ruiim aan de markt in Donau- en Russische soorten. Dc betere soorten zijn min of meer prijshoudend, doch de Lichte gerot \va6 lager aangeboden. Rogge en haver telden al6 importvoedergranen niet meer mede. Daarin gaat niets meer om. Voer- tarwe is gemakkelijk en wordt nog wel ver handeld, omdat ze slechts met 1 belast is tegenover de rogge met ƒ4 per 100 Kg. Het zenderidnge verschijnsel ziet men dan ook, dat geïmporteerde tarwe enkele guldens miindrer kan verkocht wordien clan de ge ïmporteerde rogge. MESTSTOFFEN Stikstofmeststöffen. Het stikstof- verbruiik, ook voor de herfstgewassen, is praotisch ten einde, zoodat meer de aan dacht voin nn' af gevestigd wordt op de voorjaarobeboefte, nauuurdijik in zooverre dlit niet reeds eerder geschied is. Over het algemeen heeft men zeer voorzichtig be-, stedid toen men zijn vertronwensorders op gaf en wij merken nu reeds, dat er meer deren zijn. die nu af beginnen met bijkoo- pen, wellicht een gevolg van de omstandig heid, dat het aJgeaneene beedd van den landL bouw als guvolg der divers, steunmaatrege len, iets minder somber ingezien wondt. Leden dor vereeniigingen, soms ook de geheele vereeniigdng, die destijds meenden nog niiet te moeten koopen, denken eu- nu blijkbaar iets anders over. De noteeringen op het voorjaar, gebaseerd nog op de goedkoope Aiugustuökoopen, zijn momenteel nog beduidend beneden de offd— cieele vooo-jaaroprijzen Th o m a e m e e d. Uit de thans bekend ge- vorden cijfers over Augustus blijkt, dat Duitschland ook in die maand groote hoe- edelheden Thomasmeel heeft ingevoerd. Invoeroverechot Duitschland: Augustus 1933: S3.900 ton, April-Augustus 1933 409.800 ton; Augustus 1932: 30.500 ton, Aprid-Aug. 1932: 194.600 ton. Men heeft dus meer dan het dubbeüefle be- riekt van het vorige jaar en ook 4/7 van de geheeUe jaarobehoefte Wat heeft een der gelijke groote of eneiile import te beteeke- nen? Het is in deze crisistijden vrijwel on mogelijk daaromtrent een meening uit te spreken. Er is in Nedeaüand nog een enkeQe ver- kooper, die beneden de algemeen gangbare prijzen verkoopt Trouwens d'eze laatste slaan nog oirca 1 cent per prooent beneden de eeretehandisnoteeringen in Belgie en Frankrijk. Superfosfaat De markt is stall, maar volkomen prijshoudend. 'k Zou kunnen beginnen met te kankeren. Maar aangezien er al zooveel gekankerd wordt, doe ik het nu eens niet. Maar reden heb ik er wel voor. Daar zetten ze me in het artikel, dat we schreven over Internationale productenruil, verleden week, ZYi millioen, waar het 3% milliard moest zijn. Ook maar geen verschil! Maar och, wat zal ik zeggen, noch die het zette, noch die het na moest zien hebben misschien er eenige notie van hoeveel een milliard en een millioen nu wel verse)|Uen. Jullie wel, natuurlijk, ge hebt de fout wel opgemerkt. 'k Zou er over kunnen kankeren, dat het heelemaal niet waar is, dat Russisch graan geweerd wordt en er geen inklaringsverbod van Russische graanschepen is afgekomen. Maar dat geeft niet, de hoofdstrekking is: onze behoefte aan voedergranen is 'n goede inzet voor besprekingen over den afzet on zer veeteeltproducten. En dan zou ik, als ik lust tot kankeren had, maar dat heb ik niet ook nog over vele andere dingen kunnen zeuren. Er is nog wel wat, dat niet is zooals we het wel zouden wenschen. Gelukkig ook maar: er moet toch wat tot praten overblijven. En niet altijd heeft men zulke geldige reden tot klagen als een der schrijvers in de Deutsche Landwirtsrhaftjiche Presse, die allesbehalve te spreken is over Hij laat dit zien in een paar tabellen. Cij fers lijken altijd zoo dood. Vooral cijfer reeksen. Die zijn vaak heel leerzaam. Moet je ze maar eens goed vergelijkend bekijken. Behalve in Tsjecho-Slowakije zijn in geen land van Europa de kunstmeststoffen zoo duur als in Duitschland. Uitgezonderd dan misschien kali. Bovendien zijn de prijzen in een jaar tijd ook niet gedaald. Chili, die in Maart 1932 kostte 17.70 R.M., kostte in Maart 1933 precies evenveel. Maar toen kostte ze overal beduidend gopdkooper. In Holland b.v. 11.2 R.M. In Duitschland was ze dan 50 pet. duurder dan hier. Met kalksalpeter, dat daar 15.35 R.M. kostte en hier was te ver krijgen voor 10.62 (en in Engeland was ze nog goedkooper nl. 10.37 R.M.), was het al evenzoo: bijna 50 pet. duurder. Zwavelzure ammoniak vertoonde nog ongunstiger ver houding. 15.81 tegen 7.65, dus hier slechts de helft van in Duitschland. Met slakken meel was het anders. Bij dit product liepen de prijzen niet veel uiteen: 3.60 in Duitsch land, 3.54 in Holland, 3.32 en 3.33 respect, in Frankrijk en in Engeland. Dat lijkt daar dus met den landbouw ook niet alles rozegeur en maneschijn te zijn. DE HOLLANDSCHE BOER KLAAGT OOK WEL. DAT VOOR HEM NIET» GflDAAN WORDT. Maar dat is niet heelemaal waar. Eerlijk heid gebiedt te wijzen op de tarwewet, die 12 13 gld. waarborgt, een graanmonopollo, aardappelsteunwet, steun voor aardappel meel, voor den tuinbouw, voor de rogge, een varkenswet, waarover wel veel geklaagd wordt, doch de boeren toch een aardige prijs nog doet toekomen, zuivelwet (dito dito), steun voor de suikerbieten, voor vlas, voor griend, de bloembollensaneeringswet, het fruitinvoer monopolie, crisis-invoerrech ten op en contingenteering van rundvleescn, contingenteering van boter, crisispachtwei en nog meer. 't Is een heel lijstje. En hier door worden land- en tuinbouw gebaat. Al stemmen we dadelijk toe, dat in vele geval len nog niet bereikt is, wat men wei wenschte. Bovendien wordt het den boer niet gemak kelijk gemaakt bij de vraag HOE ZIJN LAND NU TE GEBRUIKEN. Men wordt zoo langzamerhand in allerlei opzicht gebonden door bepalingen, die het niet gemakkelijk maken een keuze te doen uit de gewassen, die wel verbouwd kunnen worden. Men moet adviezen geven over bemesting, men zegt wat ons het beste lijkt en wat ae ervaring leert het meest rendabel te zijp. Doch op een vraag, wat er dan met dat be meste land gedaan moet worden, zooals ik vandaag nog kreeg, zou ik niet anders kun nen antwoorden, dat wat ik ru: ook deen, nl. er zijn zooveel commissies, commissaris sen, controleurs, wetten en bepalingen er kan nog best een bij, nl. een commissie om de hoeren te zeggen wat ze op hun akkers verbouwen moeten. Ik wil wel regeerinpfe- commissaris zijn voor deze teeltcommissie, en controleurs zijn er ook nog genoeg te krij gen. De actetasschen zijn goedkoop en er komt op deze wijze ook nog afzet in deze voorwerpen, waardoor weer meer leer ge vraagd wordt, dus koeienhuiden noodig zijn. Zoo ge ziet: er zit al heel wat aan vast.' 't Is altijd maar de kwestie, hoe ge een zaak bekijkt. Zoo is bet ook met de Mededeelingcn van bet Rijkslandhonwproefstation te Maas tricht, die we 30 Augustus afdrukten. Daaruit bleek, dat VEEL MONSTERS KALIZOUT-20 NIET VOLDEDEN AAN HET GE GARANDEERD GEHALTE. In „de Nieuwe Veldbode" meent do Red- dat „men hier hier had kunnen venvachten een nadere toelichting, waaruit bleek de af komst van deze minderwaardige partijen". Het blad meent, dat het proefstation „moei lijk zal kunnen ontkomen aan een nadere verklaring van sommige in zijn reclame campagne gepubliceerde cijfers" Zooals ik zei, 't is de kwestie maar hoe ge een zaak bekijkt. Ben je sterk gepronoceerd syndicaatman (maar dan minder geschikt om een z.g. onafhankelijk landbouwblad, waaraan behoefte is, te leiden) dan vat je elke gelegenheid aan om een tegenstandei daarvan te treffen, en doet dit wel eens op ,een minderwaardige manier, door den schijn te doen wekken alsof deze minderwaardige producten levert. Geeft dan zelfs een sneer aan een onpartijdig proefstation, dat lang niet altijd weet waar de onderzochte partijen van afkomstig zijn, althans zoo verklaarde- mij de directeur van het bedoelde proefsta tion, toen ik hem informaties vroeg. Te vens werd mij medegedeeld, dat de oorzaak der afwijkingen lag in het feit, dat het la boratorium te Parijs, dat de Spaansche kali, die afgeleverd werd, onderzocht niet zoo nauwkeurig werkte als ons Rijkslandhouw proefstation, en alles willende doen om dc geconstateerde verschillen te doen verdwij nen, iemand naar Maastricht heeft gezonden om kennis te nemen van de werkwijze al daar en deze nu ook volgt, met als resul taat, dat de analyses nu geen reden tot op merkingen meer geven. Zelfs werd verklaard dat thans de Spaansche kali meermalen een prima product bleek te zijn. Even informeeren is beter dan maar klak keloos wat sohrijven. Ook had elders bij informatie kunnen blijken, wat wij verna men, dat alle geconstateerde tekorten dub bel vergoed zijn. Dat doen ze niet overal, wel? Onze reserve, die we bii het verschijnen van „de Nieuwe Veldbode" maakten was niet overbodig zooals nu bleek. 't Is de zaak hoe men iets bekijkt en door anderen laat bekijken. Maar 't is een bocrenbelang dat er op elK gebied concurrentie is, en zoo moet de kali- strijd der laatste maanden bezien worden. Het belang der lezers gaat boven dat van bepaalde leveranciers. Zelfs al is men mei de laatsten nog zoo goed bevriend. We snappen niet, dat men de zaak niet eens onbevangen kan bekijken. Moet dan alles wat minder aangenaam Is maar dadelijk toegeschreven worden aan persoonlijke of zakelijke antipathieën of sympathieën. Kan men niet de zaak nuchter, voor de boeren en de boeren alléén zuiver zakelijk bekijken. We beginnen er aan te wanhopen, want wat niet met per soonlijke inzichten strookt wordt verdacht gemaakt. Wij zien de zaak zóó: het kalisyndicaa heeft de Nederlandsche landbouw zéér aar zich verplicht, door propaganda voor het kaligebruik te maken in eigen en in bóeren- belang. Door lezingen, brochures, proefvel den (praclitproefvelden) enz. Dat zullen de boeren, dat mogen de boeren nooit vergeten. .Maar de V.I.S.K.A. heeft, natuurlijk uit.eigen belang, doch daardoor ook in het groot be lang der boeren de prijzen door hun optre den doen tuimelen. En ook dat moet men nooit vergeten. Dat heeft millioenen guldens voordeel aan de geheele boerenstand be zorgd. Ook dat is een landbouwbelang. Dit te constateeren heeft niets met persoonlijke sympathieën of antipathieën te maken. Dit is alleen sympathie hebben voor de boeren fin voor hun belangeloos opkomen. En een landbouwbelang is ook, dat van het onderwijs op de landbouwscholen. AAN DE ECONOMISCHE VAKKEN ALS LANDHUISHOUDKUNDE EN BEDRIJFSLEER meer uren besteed worden, omdat een juist Inzicht in de maatschappelijke verhoudin gen van groot belang moet worden geacht. Het bestaan van den boerenstand is door een uitsluitend technische ontwikkeling niet' verzekerd, zooals onder de huidige tijds omstandigheden ook gebleken is. Zoo heeft de Friesche maatschappij van Landbouw het uitgesproken, waaraan het Utrechtsche Landtbouwgenootschap adhaesie heeft betuigd. En het Kon. Ned. Landbouw- comité wil, dat deze zaak met de directeu ren der scholen zal besproken worden. Inderdaad meer dan vroeger moeten do boeren (en tuinders) een helder inzicht zien te verkrijgen in de economische verwikke lingen. En aan zoo'n helder inzicht ontbreekt het nog meermalen. En ook ontbreekt het de tuinders wel eens aan DE NOODIGE BEDACHTZAAMHEID BIJ HET AANSCHAFFEN EN GE BRUIKEN VAN HULPMIDDELEN Door Ir. Riemens, de Rijkstuinbouwcon- sulent wordt iets medegedeeld over twee nieuwe middelen, carbolic en calcium, waarvan iemand voor ongeveer 60 gulden kociht en toen vroeg het eens te onderzoe ken. Het bleek dat het z.g. Calcium niets anders is dan Californische pap, waarvan de prijs is hoogstens 10 cent per Liter, in plaats van f 1.S0 die er voor betaald werd. Het Carbolic is koolzure kalk met een naphtaline-houdende olie (teerdestillaat) de. prijs is hoogstens 20 cent in plaats van' de betaalde 80 cent. Het eerste middel kan niet toegepast wor den, zoolang er druiven aan de boomen zit ten en is in den zomer dus waardeloos alleen in den winter te gebruiken. (z.ie Waarsch. 7); het tweede is niet afdoende tegen de z.g. „knol" in tomaten, waarvoor et verkocht werd. De wereld wil bedrogen zijn. Dat ziet ge telkens weer. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8