Hoe kunnen wij de hypotheek- boeren steunen? BINNENLAND. Vrijdag 22" september 1933 tweede blad pag. 5 Een 100-tal oudjes uit Vcükénswaard maakten een tocht De bekende communist Tom Mann spreekt op Towel Hill Op de Groote Markt te Rotterdam werd in een oogwenk door Brabant. De ontvangst in 't Agnesgesticht te 's-Bosch tot de schare over den Rijksdag-brand. een auto door het vuur vernield. De rookende wagen De zaal, waarin het proces inzake den Rijksdagbrand gevoerd wordt. De rijen stoelen 'links vormen de beklaagdenbank. Het gezonken Noorsche stoomschip Alixdat nabij Malmö in aanvaring kivam met het Deensche schip Malmoe Links: Dr. Bünger, de president in het proces tegen de brandstichters; rechts: Dr. Werner, die als aankla ger zal optreden. Het Engelsche vliegtuig met 't stoffelijk overschat van koning Feisal van Irak arriveert te Bagdad. Op Tennison Road te Londen slipte een melklorrie, waarop het gevaarte onaangediend ergens kwam binnenvallen. IV*) In onze drie airtikéflen over een eventu eele steun aan de hypotiheeikboeren hebben wij duidelijk laten uiitkomen, dat vij slechts een schema voor een dergelijken steun wilden geven in de hoop, dat daar door een gedachtenwiseeldng over het vraag eti'k zou worden ingeluid. Immers, wij heb ben enkele maden aan onze beschouwingen toegevoegd ,dat „wij uize meening gaarne voor .beter zouden willen geven, wanneer een deugdelijke oplossing kon worden ge vonden." In dit lidht bezien zijn wij dankbaar voor het schrijven van I. K. dot bovendien zeer I sympathiek gesteld is. Toch zijn enkele opmerkingen niet géheefl I biddijk. O.a. die over het laten leiden door de sympathie voor de boeren. Hoe kan dit I anders, wanneer men over 6teun aan de hypotheekboeren schrijft? Scheepshypo- theken, hypotheken op huizen etc. vadllen I buiten het kader van het door ons behan- del de onderwerp, waarmede wij natuurlijk niet willen zeggen, dat een regeling voor deze objecten niet nooJrig zou zijn. Verder is het van den heer K. niiet juist, wanneer hij aanmerking maakt óp het feit, dat wij het alleen over de hypotheekban- I ken hebben gehad. Een regeling van de lendbouwhypotheken, in welke richting dan ook, zou voor hypotheekbanken het meest ingrijpend zijn, omdat hypotheek banken slechts intermediair verleenen, want tegenover de uitstaande hypotheken staan uitgegeven pandbrieven. Voor a.lle andere hypotheekgevers is er sprake van belegging, zooai6 voor spaarbanken, spaar kassen, begrafenisfondsen, assurantie-maat schappijen, stichtingen, particulieren etc. Vandaar, dat wij het hoofdzakelijk over hy potheekbanken hebben gehad, hetgeen al lerminst wil] zeggen, dat er vrij spel gelaten zal worden aan die hypotheekgevens, welke geen hypotheekbanken zijn. Deze moeten natuurlijk even streng worden gebonden als de hypotheekbanken. De kwestie der .scrips", in het schrijven van den heer I. K. belicht, vloeit voort uit een niet geheel en el begrijpen van hetgeen wij bedoelen. De heer I. K vindt scrips min derwaardig en hij bestriidit onze meening, dat de pandbniefbezitter met de gegeven oplossing voor kapitaalverlies gevrijwaard is I-Iij neemt bij zijn betoog a.an, dat hou ders van pandbrieven, welke 99 pet staan, moeilijk genoegen met scrips en obligaties kunnen nemen, daar zij in dat geval enkele tienduizenden guldens verlies zullen lijden. I Hierin heeft de heer I. K. volkomen gelijk, I maar hij vergeet daarbij de hoofdzaak. I Waarom worden er obligaties en scrips I afgegeven? Omdat op ren bepaalde hypo I Tiet ingezonden stuk, waarop dit arti- k.-i het antwoord ie, stond in ons blad van I li september. theek, in de goede tijden gegeven, momen teel verlies geleden wordt. De ge geven hypotheek wordt niet meer gedekt de waarde van het onderpand en bij executie zal de hypotlheekgever het pand zelf moeten inkoopen. De door den Staat gegarandeerde scrip komt in die. plaats voor dit vacuum en de hypotheek gever krijgt dus in stede van „luoht" een etaatsscrip, welke wél waarde heeft Dat er zeer solide hypotheekbanken zijn, wier pandbrieven om en bij pari staan en die eventueele stroppen kunnen dekken uit reserves en uit hun kapitaal zonder daar voor pandbriefhioudems te behoeven te du peeren, behoeft niet te worden ontkend. Hoogstwaarschijnlijk zijn de meeste hypo theekbanken uiterst, solide. In dat geval behoudt de hypotheekbank de scrips in portefeuille en behoeft zij haar pandbrief- houders niet lastig te vadlen. Schrijver zegt o.m.: „Stel dat enkele hun ner (spaarbanken etc.) 50 pet van hun ver mogen in landelijke hypotheken hebben be legd, moet dan een spaarder voor zoo'n in lage van f 100 slechts f 75 plus een scrip worden betaald het begrafenisfonds bij overlijden i.p.v. gecontracteerde f300 slechts f225 plus een scrip uitkeeren enz.", maar dan vragen wij op onze beurt: „waar ■haalt een dergelijke maatschappij haar geld vandaan, wanneer de hypotheken niet wor den terugbetaald en wanneer op uitgezette hypotheken zwaar verlies moet worden ge leden?" Heeft de betrokken instelling eigen reserves, dan behoeft bijv. het begrafenis fonds de verzekerden geen scrips uit te kee ren, doch kan zij de scrips behouden en uit de reserves het geld beschikbaar stellen. Is de kas van het fonde ieeg en betalen de hypotiheeknemers n/iets terug, welnu dan kan het begrafenisfonds in het geheel niet meer betalen, terwijl zij in ons geval de scrips heeft. Bovendien is het voor de Re geering een kleine moeite om met de Ne- derllandsobe Bank êen regeling te maken, waarbij de door den Staat gegarandeerde scrips in bepaalde gevallen beleenbaar zijn, zoodat derden niet behoeven te worden las tig gevallen. Tot dusverre waren de opmerkingen van den heer I. K. gevolg van het elkander niet goed begrijpen. Dit is niet te verwonderen, want het is voor hem, die in enkele artike len een moeilijk en veel omvatbaar pro bleem wil belichten, lastig om zijn denk beelden zoo duidelijk uiteen te zetten, dat dergelijke misverstanden geiheel en al won den voorkomen. Het is dus een waardeer bare geste, dat da heer I. K. ons in de gele genheid heeft gesteld onze meeni.ngen op bepaalde, punten aan '3 vullen. De voornaamste bezwaren De voornaamste bezwaren z.i. echter gel den de hvpotheek als geldbelegging. Doch hier komen wij op geheel ander terrein. De redeneering van den heer I. K. komt in het kort hierop neer: „Men wil zijn geld veilig beleggen; hypotheek is tot dusverre de mees* vanlige belegering gebleken, waarvoor gaarne met een matige rente genoegen wordt genomen. Het gaat niiet aan, dat men door eenzijdige bevoordeeling van de boe ren die geldbelegging een deel van zijn waarde ontneemt. Dit is z.i. niet alleen im moreel en een teeken van verwording op het punt van begrip omtrent eigen plioht en é-.ns and. t<= recht, het is in den grond dei- zaak zonde tegen het achtste geïnd". Sch-ij ver billijkt het, dut van overheidswege steun w.rleend wordt, maar dit gaat hem toch al Wij hebban tegen deze redeneering twee bezwaren. Het eerste bezwaar is opnieuw gelegen m de interpretatie van der. heer I. K. ten opzichte der scrips. De geldschieter .\ordt niet benadeeld; hij krijgt de volle tegenwaarde, ook voor dat deel, dat door de waardedaling lucht geworden is. Wanneer de schuldenaar niet kan betalen, dan kan hij op het moment worden geexc cuteerd. De geldgever krijgt dan óf lucht óf hij kan het land zélf inkoopen, in welk ge- vai hij maar moet zien, wat er van terecht komt. Wordt de crisis-hypotheekbank in den geest, zooals door ons bedoeld, opge richt, dan is de executie-ellende voor de door de crisis in moeilijkheden ge komen boer voorkomen, terwijl de geldgever voor de huidige waarde 5 obligaties ver krijgt en voor het waardeloos geworden decJ van zijn hypotheek door den Staat gega randeerde sorips. Beide partijen hebben dan gekregen, wat billijk is; de geldgever de uit geleende som, zij het ook in anderen vorm dan contanten; den geldnemer heeft men niet laten ondergaan tengevolge van omstan digheden, waaraan hij niets kon doen. Het tweede bezwaar gaat echter in geheel andere richtiing en behoeft eigenlijk in dit kader niet te worden behandeld. Wij wiUllen het echter even aanstippen, zonder verder in commentaren te treden. YVanneer iemand destijds ƒ10.000 op hypotheek voorgeschoten heeft en hij eisoht nu deze 10.000 terug, dan ontvangt hij circa 40 méér koop kracht terug dan hij destijds heeft, gegeven. Zeker, in guldens toucheert hij hetzelfde be drag, doch voor dit bedrag wij herhalen kan hij 40 meer koopen dan destijds. Deze 40 wordt niet uit de lucht gehaald, het is de debiteur, die het moet betalen. Kreeg de boen- destijds zes cent voor een ei om een voorbeeld ter verduidelijking te geven en kon hij met het provenu van de eieren zijn hypotheekrente en aflossing be talen, dan moet hij n u dezelfde som "beta len, alhoewel een ei momenteel 2 b 3 cent opbrengt.. 16 het immoreel van den schulde naar, dat hij dezelfde hoeveelheid koop kracht terug will betalen als hij destijds ont vangen heeft of is het immoreel van den schuld ei sober om méér koopkracht te wil len ontvangen, dan hij destijds gegeven heeft? Stel, dat de geldschieter destijds voor MO 000 een huis kon koopen, doch dat hij om een bevrienden boer te helpen, daartoe niet overging, dooh de 10.000 heschikbaar stelde voor een hem te verleenen hypotheek. Op het hiuiidige moment betaalt de boer de ƒ10.000 terug. Hij gaat over tot het koopen van het huis, dat hij destijds wenöohte, doch ter willé van den boer niet kocht. Voor het genoemde huis betaalt hij nu ƒ6000 en hij houdt nog 4000 in contanten over. Wie han dolt, zij het ook te goeder trouw, immoreel? M.i. de geldgever, want hij krijgt 4000 te veel. Wanneer de boer hem slechts 6000 had terugbetaald, dan had hij, nèt als vroe-1 geir, het huis kunnen koopen en hij had ge durende den tijd, dat hij het offer bracht door van dien koop af te zien, rente ge- Het geheele economische leven wordt ver troebeld door den nevel van het geld. Wan neer het den economen gelukt, dien nevel te verdrijven, welnu, dan zouden de onder linge verhoudingen veel zuiverder worden, en dan zou er geen sprake meer zijn van immoraliteit, wanneer slechts koopkradht werd geretourneerd in dezelfde verhouding, waarin deze koopkraoht destijds werd ge- OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING BU Kon. besluit is benoemd tot ridder ln de Orde van Oranje-Nassau. ir J G de Voog:t te Geertruidenberg, bedrtifsingenieur der NV. Pro vinciale Noordbrabantsche Electrlciteitsmaat- RIJKS WATERSTAAT BtJ Kon. besluit is op zijn verzoek aan J. H. Mus. te Zeeburg, gemeente Amsterdam, eervol ontslag verleend als technisch-hoofdamb'tenaar van den Rijkswaterstaat. POSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE BU Kon. besluit ls, met Ingang van 1 Septem ber 1933, aan den commies b(j den PTT-dlonst Th ^van^der Mei, eervol ontslag als zoodanig NED. CHR. FILMGENOOTSCHAP Het bestuur van het Ned. Chr. Filmge nootschap schrijft ons: Door het wegvallen van een paar komma's is een zinsnede in ons bericht in het blad van gisteravond zeer onduidelijk geworden, en verkreeg ze de omgekeerde strekking van wat bedoeld was, zooals de lezers, die ken nis namen van onze statuten dan ook wel zal zijn .opgevallen. Wij bedoelden te zeggen en dit zij hier dus herhaald ter verduidelijking dat ons Genootschap diensten wil bewijzen als ad viesbureau voor voorstellingen van vereeni- g:ngen en corporaties, wat betreft inhoud en kwaliteit der films, ook al heeft het Genoot schap verder met die voorstellingen geen be moeienis. Ons Genootschap wil dus zijn een centrum, waar men alle gewenschtc inlich tingen kan krijgen op lilmisch gebied. Het secretariaat is Kron.me Nieuwe Gracht 18. V cchh BRUGGENBOUW TE ZALTBOMMEL DE WERKZAAMHEDEN VORDEREN GOED Zooals we reeds eerder melddcM, is er be nevens de nieuwe verkeersbrug te Zalt- Bommel ook een nieuwe spoorbrug voor het dubbele spoor ZaltbommelWaardenburg. Het werk hetwelk in een ver gevorderd sta dium verkeert, geeft een levendige aanblik. De opritten van de verkeersbrug, voor zoover ze gereed waren, geven de indruk zeer geschikt te zijn voor het moderne ver keer, hoewel de helling wel wat stijl lijkt- Mien is thans bezig met het wegdek op de brug te leggen. Denkelijk zal eind November de brug voor het verkeer opengesteld wor- Aan de tweede spoorbrug legt men deze dagen de laatste hand. Een groot aantal menschen schilderen de brug voor de laat ste maal en het laatste vak zal één dezer dagen aan de beurt komen, terwijl de werk zaamheden aan den weg en het nieuwe dub bele spoor zoo goed als afgeloopen zijn. Tijdens ons bezoek aan dc brug, werd met een tweetal zware locomotieven en aange koppelde tenders proef gereden op het nieu we baanvak en op de spoorbrug. 's Morgens werd met een matige snelheid het werk over het geheele traject beproefd. Men voerde de snelheid steeds meer op, zoodat 's avonds gereden werd met een snelheid van 90 K.M. Deze proefritten waren zeer bevredigend en men za! a.s. Dinsdag overgaan het traject te beproeven met een snelheid van ongeveer 100 KM. Naar we officieus vernamen zal zeer waar schijnlijk begin October het nieuwe spoor in het net opgenomen worden, voor de ver binding UtrechtDen Bosch, waardoor een zeer aanzienlijke verbetering zal aange bracht zijn. Wanneer de verkeersbrug ook geopend zal zijn, zal voor het verkeer niets meer te wen- schen overblijven. Voor Zalt-Bommel zal de opening van de nieuwe verkeersbrug geen vooruitgang zijn, omdat het verkeer dan geheel builen de stad omgeleid is. Uit enkele gesprekken met de inwoners van Zalt-Bommel kwam het voor ons vast te staan, dat het voor de stad geen blijde dag zal zijn, wanneer de ver keersbrug opengesteld zal worden. OPHEFFING VLIEGKAMP? ER IS NIETS VAN BEKEND De vorige week liepen er allerlei geruchten over opheffing van Marine vliegdienst, vlieg kamp de Kooij, verplaatsing personeel, enz. De redactie van het R.K. Marine Week blad heeft te bevoegder plaatse geïnfor meerd, doch er was niets van bekend. Ver moedelijk zijn deze geruchten ontstaan door de verschijning van een artikel in het Septembor-nummer Marineblad van Kolo nel Ferwerda, doch deze plen juist voor reotv,u..^- ter vei '"ring. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING OPWEKKING OM DE EENHEID TE BEWAREN In het heden verschenen nummer van de „Omroepgids" schrijft de heer J. W. van 't Hoff, burgemeester van St. Laurens: De dagbladen brachten dezer dagen het bericht van een te Apeldoorn plaats gehad hebbende vergadering van Ned. Hervormde leden van onze N.C.R.V., met het doel te komen tot de oprichting van een kring van Ned. Hervormde luisteraars, omdat men van meening is, dat niet voldoende rekening wordt gehouden met het Ned. Hervormde deel van onze luisteraars. Hier wenkt de splijtzwam met al de gevol gen en gevaren er aan verbonden. Laat men toch voorzichtig zijn, want vergeet niet, dat' zelfs reeds zoo'n berichtje bij velen onrust wekt. Laat ik U mogen waarschuwen voor bet doen van overijlde stappen. De N.C.R.V. is niet te sterk georiënteerd in een of andere bepaalde kerkelijke richting; hare Statuten laten dit niet toe. Werkt niet mede, zoo schrijft de heer Vas 't Hoff verder, aan het voor elke vcreeniging verderfelijke, om ook in onze vereeniging ..kringen" te gaan oprichten, welke bepaalde belanden op het oog hebben. Onze organisa tie biedt ruimte voor onderzoek en bespre king van gegronde klachten. De Vereenigings raad en de Provinciale vergaderingen zijn de plaatsen om gezamenlijk do belangen van onze vereeniging te bespreken en eventueele bezwaren naar voren te brengen. En nie mand zal kunnen verklaren, dat op die of- fieieole vergaderingen niet voldoende aan dacht wordt geschonken aan wat leeft bij de de leden onzer vereeniging. Wacht U voor het brengen van onrust, vooral op deze wijze waarhij maar al te vaak het koningschap van den menseh hoogtij viert. Laten wij te zamen rustig optrekken in het behartigen van de ons toevertrouwde belangen, steeds in gedachten houdend het heerlijk ideaal van die eenheid in Christus. EEN INTERRUPTIE IN DE INDISCHE VOLKSRAAD Uit het stenografisch verslag van de ver* gadering van de Volksraad op 26 Juli j.l. lichten we de volgende passage. Mr. R. Fruin, de voorzitter van de VacL Club was aan het woord en zei: „Wij willen met de Regeeripg, ons stel len op de basis van het bestaande De heeren van uiterst links in deze zaal willen echter de bestaande rechts- en staatsorde, den be- staanden band tusschen IndiS en Nederland afbreken (De heer Soanekoepon: In geen geval). en zoo mogelijk vernietigen. Ik con stateer overigens met genoegen, dat door don heer Soangkoepon het streven naar on afhankelijkheid van den heer Thamrin niet wordt gedeeld". Het lijkt ons goed de aandacht te vestigen op de interruptie van den inlandschen leidea

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5