Sfaafsbegroofing 1934 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1933 DERDE BLAD PAG. 9 De raming der afzon derlijke hoofdstukken JUSTITIE NEGEN TON LAGER Opheffing van verschillende kanton gerechten en rechtbanken In de Memorie van Toelichting tot Justitiebegrooting 1934 wijst de Minister van Justitie er op, dat de raming der kosten f 26.255.769 bedraagt, tegenover f 27.157.45-4 als toegvstaan bedrag voor 1933- Er wordt dus 1 901.665 minder geraamd dan voor 1933 is toegestaan. Bij de beschouwing van dit verschil moet worden bedacht, dat wegens de met ingang van 1 Januari 1933 ingegane verhoogde crisiskortmg voor de salarissen op dit hoofd stuk in totaal f 646.600 minder is behoeven te worden uitgetrokken, terwijl door den overgang van het centraal bureau van voor bereiding voor ambtenarenzaken en de centrale commissie voor georganiseerd over leg naar het Departement van Binnenland- sclie Zaken de Justitiebegrooting is ont heven van f 52.378. Voorts wordt opgemerkt, dat bij deze begrooting is gerekend op de opheffing van verschillende kantongerechten en rechtban ken. Daartegenover staat o.a., dat aan een 6tijging van uitgaven voor politiedoeleinden en psychopathenzorg niet is te ontkomen. De stijging van het aantal ter beschikking van de Regeering gestelde psychopathen heeft het noodzakelijk f* maakt voor 1934 te re kenen op een bijna volledige bezetting van de gestichten. Voor deze afd. is f 101.283 meer aangevraagd, hetgeen mede zijn oor zaak vindt in de zeer hoog opgelpopen kos ten van verpleging van ter beschikking van de regeering gestelde psychopaten in krank zinnigengestichten. Het aandeel in de kosten van den rijksgebouwendienst, voorzooveel zulks het Departement van Justitie betreft, is voor 1934 begroot op f 401.677. DEFENSIE Het totaal vam voor nieuwe aanbouwen materieel zeemacht bestemde bedragen is f 4.004.000, tegen f 1.798.800 in '33, 6.457.000 in '32 en 10.408.000 in 1931. Na de gebeurtenissen in Indië zal pas, nadat zal vaststaan, in hoeverre met het in- dienstblijvend personeel kan worden vol daan aan de eisch'en van den dienst, ook in verband met 'n mogelijke vermindering van het inlandsch contingent op de vloot in Nederlandsch-Indrië kunnen worden na gegaan op welke wijze en in welke hoeveel heid versterking van het Europeesch per soneel noodig zal zijn. De aan de hea-halingsoefenaimgen verbon den kosten worden op 891.650 geraamd. Het eindcijfer van de gewone dienst be draagt 87.887.483. Een vermindering van 581.662. Voor de bescherming van Curasao is i 499.245 noodig. KOLONIËN Deze begrooting is geraamd op 4.714.418. Dus 732.138 minder dan dn 1933. Afdeelingsgewijze bezien is minder uitge trokken: 67.984 voor kosten van het De partement (Afdeeling I), in verband met het verwerken in de begrooting van de ver hoogde salariskorting per 1 Januari 1933, personeelsinkrimping en bezuiniging op de materieele behoeften: 524.856 voor uitga ven ten behoeve van Suriname (Afdeeling II), in hoofdzaak een gevolg van de omzet ting van het militair hospitaal in een bur gerlijke ziekeninnchting en voorts door ver minde ruig der Rijksbijdrage met ongeveer i 200.000; 114.198 voor uitgaven ten behoe ve van Curacao (Afdeeling III), welke be zuiniging hoofdzakelijk verkregen zal woi~- den door inkrimping van het détachement mariniers tot 65 man; f 25-100 voor overige uitgaven (Afdeeling V). ONVOORZIENE UITGAVEN Van de som van 50.000, voor 1932 tot be strijding van onvoorziene uitgaven toege staan, is 9656,66 noodig geweest. In ver band met de uitgaven over de jaren 1930 tot en met 1932, wordt het bedrag der on voorziene uitgaven voor 1934 geraamd op S 30.000. POSTBEGROOTING Aangezien in de huiddge omstandigheden bezwaarlijk kan worden voorzien, hoe de economische toestand zich zal ontwikkelen, is bij de samenstelling van de begrooting voor 193-4 uitgegaan van de bekende gege vens omtrent lasten en baten over de eerste maanden van het loopende jaar en van de vooruitzichten daaromtrent, zooals die zich voor de naaste toekomst deden kennen. Uit dien hoofde moesten de baten v$n verschil lende daenstonderdeelen wederom lager wor den gesteld. Zoo zijn de ramingen van de baten van de daenstonderdeelen Posterijen, Telegrafie, (draad), Telefonie (interl. en intern.) respectievelijk 1.454.620, 601.200 en 353.400 lager dan voor 1933. Bij andere daenstonderdeelen kan met een vooruitgang worden gerekend; in het bijzon der wordt hier gedoeld op de dienstonder- deelen Telefonie (locale) en de Postchèque- en girodienst, waarvan de baten resp. 467.500 en 292.700 hooger konden worden gesteld. Nochtans is het niet mogen geluk ken de baten, der begrooting in haar geheel voor 1934 op een zelfde bedrag als voor 1933 te ramen; zij moesten in totaal 1.525.880 lager worden bereikend. Een en ander heeft er toe geleid, dat de lasten in totaal 2.325.830 lager zijn gesteld dan voor 1933, waardoor het winstsaldo 2.800.000 bedraagt, cLw.z. 800.000 hooger dan voor 1933. Posterijen De f rank eero pibre n gsten werden voor 1933 nog geraamd op 37.177.000, doch kunnen voor 1934 niet hooger gesteld worden dan op 35.660.000, derhalve 1.517.000 lager; met de omzettng van kantoren zal derhalve moe ten worden voortgegaan. Nachtau todensten Waar noodig zal worden voortgegaan met het opvoeren van het nuttig effect der nacht treinen, door ook op die.plaatsen waar thans de post van de nachttreinen nog niet in de eerste bestelling kan worden opgenomen, door middel van autodiensten dan wel op andere wijze met de nachtposttreinen in ver binding te brengen. Radiotelefonie Do opbrengst van het radio-telefonisch verkeer met Nederlandsch Oost-In dië over 1932 ad 94.055 bleef slechts 5945 beneden do raming hetgeen in hoofdzaak moeit wor den toegeschreven aan een belangrijk deel zakengesprekken van zeer langen duur, het welk in de laatste maanden van 1932 door eenige gebruikers werd gevoerd. STAATSVISSCHERSHAVEN- BEDRIJF De uitkomsten van heit Staatsvisschers- haivenbedrij f te IJmuiden geven tengevolge van de zeer ongunstige omstandigheden, waarin het visscherijbedrijf in het algemeen blijft verkeeren, nog steeds geen aanleiding tot optimistische beschouwingen. Voor het jaar 1932 werd gerekend op een omzet van 8.000-000, hetgeen een tekort op de exploi tatie zou opleveren van 103.150. De op brengst bleef echter aanzienlijk onder de verwachtingen, het tekort steeg tot 237.150, Voor 1933 werd de omzet geraamd op f 10.000.000, terwijl op een verlies van 169.332 werd gerekend. De resultaten van het bedrijf in het loopende begrootingsjaar doen echter betwijfelen, mede gelet op de langdurige staking in het visscherij bedrijf te IJmuiden, of 'n opbrengst van 10.000.000 bereikt aal worden. Daarom schijnt het voor zichtig voor 1934 op een lageren omzet te re kenen waarvoor, evenals in 1932, een be drag van 8.000.000 is aangenomen, hetgeen neerkomt op een retributie voor den verkoop van visch van 160.000. Onder deze omstandigheden moet worden aangenomen, dat het tekort op de exploita tie van het bedrijf voor 1934 aan dat van 1932 ongeveer gelijk zal blijven. Het totaal van de lasten der exploitatie wordt geraamd op 728.075, dat van de baten, op 492.200, zoodat de begrooting sluit met een nadeelig saldo van 235.875. STAATSMIJNEN GEMEENTEFONDS Geraamd wordt dat de mtkeening voor alle Gemeenten ingevolge art. 3a der wet van 15 Juli 1929 te zamen 3.065.472 zal bedra gen; die voor het begrootingsjaar 1934/'35 (art. 3b dier wet) is geraamd op 98.260.305. De uitgaven van het fonds zijn derhalve ln totaal geraamd op 101.325.777. De op brengst van de Gemeentefondsbelasting, voor zoover geheven ten bate van het fonds, wordt geraamd op 47.000.000. De opbrengst van 50 opcenten op de Vermogensbelasting, geheven op de aanslagen van hem, die be lastingplichtig zijn volgens artikel 1 der wet op de Vermogensbelasting 1932, wordt geraamd op 5.650.000; totaal 52.650.000. Zoodat de uit.kcering van het rijk, bedoeld in artikel S der wet, moet worden geraamd op 4S.675.777. Van dit bedrag komt twee derde gedeelte ten laste van de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934 en een derde gedeelte ten laste van de Rijksbegrooting voor het dienst jaar 1935. FONDS UITVOERING TIENDWET Blijkens de bij de memorie overgelegde uitgewerkte en toelichtende staten van de ramingen van de inkomsten enuitgaven zal het Tiendfonds in 1934 ontvangen 977.000, waarvan 290.000 noodig is voor de rentebetaling van 's Rijks middelen. Het Fonds zal voorts een bedrag van 682.000 op het uit 's Rijks middelen verstrekte voorschot kunnen aflossen. „Dat is toch al te bar Die goede lepels en vorken vol met krassen... al de glans eraf- ondanks alle zorgen en moeite!" Doe het voortaan anders - poets Uw kostbaar tafelzilver niet meer met scherpe schuurmiddelen maar met VIM1 Wat de microscoop toont: chuur- Wereldberoemd rel* n id del, S0 maal nigingatniddel VIM, ergroot. Grove S0 maal vergroot. De tukken mioeraa! bestanddeeleo geven ;ijn de oorzaak vao eeo fijn en zacht kelige kras- poetsmiddel. Daar* i schrammen, om krast VIM nooit. Bewijst dit niet hoezeer VIM andere poets- en schuurmiddelen over treft? VIM, in de prac- tische strooibus, is overal verkrijgbaar. Gewone busslecbts20ct8., groote bus slechts 371 ets. LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ N.V„ VLAARDINGBN V23-0223* De Pers en de Millioenen-Nota EEN VOORLOOPIGE INDRUK De meeste bladen geven nog uiterst wei nig commentaar op de Millioenen-Nota. Over het algemeen beperkt men er zich toe de voorgestelde maatregelen te bespreken en een voorloopige indruk te geven. De stroom van nieuwe maatregelen en gezichts punten is te veelomvattend om met één slag te kunnen worden overzien. Wel is men unaniem van meening, dat uit de Nota blijkt, dat het de Regeering ernst is met de ontzaglijke taak die zij op zich heeft genomen en dat het zaak is, haar in die taak vóór alles te steunen, ook al heeft men bezwaar tegen bepaalde maat regelen. 't Gaat thans niet allereerst om critiek op een of enkel onderdeel, maar al lermeest om 't ééne landsbelang. „De Standaard" juicht de afschaffing van de afzonderlijke Crisisdienst toe. „Deze maatregel raakt een zeer be langrijk punt in het financieel beleid. Was het nog verdedigbaar de crisisuitga ven niet onder de gewone uitgaven te boeken, zoolang het Leeningfonds in staat was deze te financieren, nu dit niet meer het geval is, wijl het batig saldo van dit fonds verkeerd is in een tekort, is daarvoor zeker geen enkele redelijke grond meer aanwezig. De crisisuitgaven zijn niet, althans niet meer, te beschou wen als uitgaven van korten duur en van een zoo buitengewoon karakter, dat het gerechtvaardigd is ze af te scheiden van de gewone uitgaven. Ook overigens heeft het alles voor, ze onder de gewone uitgaven te brengen. Gebleken is, met name in betrekking tot de gemeente financiën, dat de onderscheiding tus- schen gewone en crisisuitgaven een zeer gevaarlijke is. Ze leidt het oog van velen af van de werkelijkheid. Men hoort soms spreken van een sluitende begrooting, als een belangrijk bedrac van de uitgaven ten laste van den crisfsdienst is gebracht zonder dat daar een voldoende dekking tegenover staat Niemand is gediend met het camoufleeren van de werke lijkheid. Ieder wordt daardoor, in elk val op den duur, juist geschaad." Het blad juicht daarom de afschaffing van den crisisdienst toe en spreekt de hoop uit, dat daaruit op korten termijn zal voort vloeien de liquidatie van de crisisdiensten van alle publieke lichamen, welke deze in het leven hebben geroepen. Ten slotte constateert de Redactie, dat de Regeering zich bewust ls van de zware en in menig opzicht onaan gename taak, waarvoor zij staat. Zij zet in sobere woorden uiteen, dat er met den grootsten ernst naar gestreefd is, de las ten naar evenredigheid over alle groepen der bevolking te verdeelen. Zij geeft er blijk van, dat de Regeering haar taak met betrekking tot de publieke financiën ziet als een urgent en belangrijk deel van den arbeid, dien Regeering en volk samen hebben te verrichten om de ont wrichting van het financieel en econo misch leven te boven te komen. aldus vraagt het Handelsblad na uitvoerig de voorgestelde maatregelen te hebben besproken. Indien wij aannemen dat de inkomsten op peil blijven en de uitgaven worden verminderd overeenkomstig de plannen der regeering, dan biedt 1935 inderdaad betere perspectieven. Allereerst nog een versterking der middelen door de maat regelen te nemen tegen het fiscale mis bruik der N.V. Vervolgens, wat de uitga ven betreft, zal de vermindering der las ten voor het Gemeentefonds grooter wor den dan de f 8.4 millioen, waarop voor 1934 als overgang gerekend is. Immers is het niet aan te nemen, dat voor de volgende vijfjarige periode, die in Mei 1935 zal ingaan, een kleinere kon ting aan de gemeenten dan f 13 millioen per jaar zou worden toegepast Bovendien zal de doorgevoerde bezui niging op Onderwijs en Defensie en hopen wij, ook de verdere versobering van overheidsdiensten de tijdelijke op schorting van een deel der aflossingen op de oorlogsleeningen d. i. f 27.5 mil lioen vrij maken. Wij zien er volstrekt geen bezwaar in om, zoolang wij inder daad onze staatsschuld niet uit begroo- tingsoverschotten kunnen verminderen, de logische consequentie hiervan te trek ken door deze aflossing nog eenige jaren ten laste van den kapitaaldienst te bren gen, in afwachting van verdere bezuini ging. In die verband willen we hier nog aan toe voegen, dat de gewone, normale dienst der oorlogsleeningen in 1936 ruim f 5 millioen minder zal eischen, welk be drag echter misschien weer wordt opge- voor de volgende jaren wat „lucht", mits de bezuiniging krachtig wordt doorgevoerd. Een eerste eisch is, dat men de regeering, die haar ernstigen wil zoo duidelijk toont, niet belemmert bij de uitvoering van haar plannen. Ten slotte moet van bezuiniging de redding en het financieel herstel komen. Het is niet mogelijk ons volk al maar zwaarder te belasten in een tijd van da lende conjunctuur en verarming l£r is de laatste jaren een wanverhouding ge weest tusschen lastenverzwaring en be zuiniging. Voor de jaren 1932 en 1933 be cijferde do „Ned. Werkgever" onlangs dat slechts f 52.9 millioen op den gewo nen dienst is bezuinigd, maar aan de burgerij (behalve de crisisheffingen ten bate van het Leeningfonds) f 86.3 mil lioen nieuwe lasten zijn opgelegd, waar bij thans dus nog f 106.5 millioen komen, (ongerekend nog de f 9 millioen voor het Verkeersfonds) makende de vermeerde ring der totale lasten in 3 jaren tijds ca. f 200 millioen! Waarlijk de door de re geering aangekondigde bezuinigingen van nog niet de helft van dit bedrag staan in een te groote wanverhouding tot de belastingverzwaringen. Het stre ven dient dus op de scherpste bezuini ging gericht te blijven. „Voorzichtig varen", concludeert de Maasbode, na een ern stig en eerlijk onderzoek van de begrooting, moet thans de leuze zijn. Het is nu geen tijd voor groote woor den, ondoordachte leuzen en steriele op positie. Wij moeten ook niet probeeren elkaar vliegen af te vangen en het is vooral noodig, dat ons heele volk goed aan 't verstand wordt gebracht, wat er eigenlijk aan de hand is en dat alleen een krachtige regeering in oprechte sa menwerking met een parlement dat zijn plaats en taak begrijpt en dat wellicht hier of daar nog verzachtingen weet aan te wijzen, ons met Gods hulp dezen moei lijken tijd te boven kan doen komen zon der de trieste verschijnselen, welke zich momenteel in zoovele landen voordoen, niet op de laatste plaats omdat eerst de financiën der gemeenschap totaal in de war gestuurd waren. Het tableau van den toestand, dien het nieuwe kabinet aantrof, kan niet vleiend genoemd worden voor het beleid van het vorige kabinet, aldus concludeert de N. R. C (lib.). Het blad bespreekt daarna de verschillen de onderdeelen van de nota en juicht het toe, dat de tot nog toe ten laste van het Leeningfonds komende crisisuitgaven, met uitzondering van de uitgaven ten bate van den steun aan den landbouw, voortaan ten laste van de gewone begrooting zullen wor den gebracht De uitgaven ten bate van den steun aan den landbouw zullen worden ge financierd met behulp van het krachtens de Landbouwerisiswet ingestelde Landbouw crisisfonds, dat zijn inkomsten zal verkrij gen uit speciale heffingen. Het bezwaar hiervan is, aldus de Redactie, dat deze hef fingen als belastingen werken, zonder dat dit gelijk het geval zal zijn met de nieu we heffingen, welke bij deze begrooting worden voorgesteld op de begrooting of op een aanslagbiljet tot uiting komt. Een afzonderlijke begrooting van dit fonds is echter toegezegd. Besprekend de besparingen, stelt de Re dactie vast dat zij geen bijzonderheden heeft kunnen vinden over de bezuiniging op So ciale Zaken, tengevolge van de aanhangige reorganisatie van de uitvoeringsorganen der sociale verzekering. En voor nog slechts een deel is te becijferen de „belangrijke be sparing", welke de regeering verwacht dat zal voortvloeien uit wetsontwerpen tot wij ziging van de Woningwet, de Ouderdoms wet en de Gezondheidswet Ten slotte haalt het blad met instemming aan de passage uit de Nota, dat handha ving van den gouden standaard het dwin gend noodzakelijk maakt, dat wij ons in stellen op een lager niveau, en dat dit pro ces niet gemakkelijk verloopt Gemengd Nieuws. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Amsterdam zyn op den Amsteldyk kort na elkander twee ongelukken geschied. Eerst werd een kind door een auto overreden. Het werd met verschillende inwendige kneu zingen naar het Emma Kinderziekenhuis over gebracht. Even later werd een man door een autobus overreden. Met een hersenschudding werd hy opgenomen in het Wilhelmina Gast- Radio Nieuws. 7.S5 Gramofoon 7.45 Orkest - Vaz Dias 8.35 Viool 8.45 Gramofoon 9.00 Solistenconcert 9.30 Hoorspel 0 50 Viool 10.00 Hoorspel 10.10 Orkest 10.30 Vaz Bias 10.35 Orkest veraum (1875 M> VJLR1 «ni Gr: mo- foon 10.15 Voordracht 10.W Orkest 11,00 Onze keuken 11.30 Orkest 4.15 Or kest 4.50 Na schooltijd 5.30 Notenkra- t> 1 (Vlaamsch) (337.8 RL) 12.20 Orkest 6.35 Gramofoon Javentry (1554.4 M.) 12.20 Oreel 1.35 Orkest 4.10 Gramofoon 4.50 Orkest 6.50 Plano 8.20 Orkest 10.20 Orkest Jeutachlandsender (1634.» M.) 8.30 Concert 11.10 Concert 12.20 Gramofoon 2.05 Gramofoon 5 40 Concert 6.50 Gra mofoon 11.20 Concert -angenberg (473.4 M.) 6.20 Gramofoon 8.30 Gramofoon 11.05 Mensch und Welt 12.18 Concert 1.50 Concert 4.50 Gramo- 12.50 Orkest 1.60 Orke£ .onion Reg. (355.9 M 12.20 Coi Gramofoon 2.20 Orkes By Wychen botsten twee auto's tegen elkander, tengevolge waarvan een auto ure Heesch eenige malen over den ko.p sloeg en zwaar gehavend terzijde van den weg kwam te liggen. De passagiers, man, vrouw en twee kinderen, liepen allen lichte verwondingen op. Na door dr. Ruys van Dugteren, uit Wychen, behandeld te zijn, konden zij zich weer naar hun woonplaats begeven. Ook de andere auto werd zwaar beschadigd. De passagiers van deze auto bleven ongedeerd. Te Spr ang-Capelle (N^Br.) reed de motorist Aarts tegen een koe, waardoor het beest en het moorrijwiel zwaar beschadigd werden. A. liep verschillende wonden aan hoofd en ledematen op. De koe moest worden afge- VERDRONKEN. Te Alblasserdam geraakte het 8-jarig zoontje van B. Lagerwerf al spelende te water, met het gevolg, dat het kind ver dronken is. UIT EEN BOOM GEVALLEN. De bejaarde A. B. te Capelle (N.-Br.) had het ongeluk bij het plukken van fruit uit een boom te vallen. B. brak zyn been. Hy werd naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer over gebracht. OP HEETERDAAD BETRAPT. In den nacht is te Enschedé een brutale inbraak gepleegd. Te omstreeks vier uur hield een vrachtauto stil voor een pakhuis aan de Deurlingerstraat, waar een opslagplaats is gevestigd van in beslag genomen goederen van het Kanton gerecht. Op het oogenblik is daar een groote party margarine aanwezig. Twee mannen sprongen van de vrachtauto, waarvan de motor in werking bleef, verschaften zich toe gang tot de opslagplaats, waarna zy met het inladen van de kisten margarine begonnen. De politie, die van een en ander de lucht had gekregen, had zich in de omgeving van het pakhuis verdekt opgesteld. Plotseling kwamen van alle zijden politiemannen in bur ger te voorschijn. De inbrekers sprongen in de auto en reden een eindweegs weg. Daar de politie met de revolver in de hand den weg versperde, moesten zij echter spoedig stoppen en gaven zij zich gewonnen. Een derde persoon die op den uitkyk had gestaan, nam eveneens de vlucht. Nadat de politie by de achtervolging ver schillende revolverschoten had gelost, kon zy ook dezen man arresteeren. Van de drie aan gehouden personen zijn twee afkomstig uit Haaselo, gem. Weerselo, terwijl de derde man een werklooze uit Lonneker is. ODOL-tandpasta - dagelijks gebruikt - voorkomt het leelijke verkleuren der tanden en een onwelriekenden adem. FEUILLETON WAT EEN KIND VERMAG Naar het Engelsch van FLORENCE MONTGOMERY (9 Hij wist volstrekt niet hoe dit aan te leggen, wat te doen of te zeggen, hoe zich te gedragen, maar hij wilde het beproeven. Het besluit stond bij hem vast en hij zou den dag, die voor hem lag gebruiken om zijn plan ten uitvoer te brengen. Dat had hij zich vast voorgenomen. Als het kind er hem de gelegenheid toe gaf, dan zou hij ten minste voor dien dag zijn eigen „iik" op zijdie zetten, en geheel in het kind opgaan. Hüj zou tot diens peil af dalen en zich verootmoedigen om het leven uit diens oogpunt te bekijken. Hierdoor hoopte hij met hem de toover- landen en tooverpaleizen binnen te treden, waarin de knaap leefde en zich voortdurend bewoog. Hij, John Ramsay, was tot nu toe altijd geslaagd in datgene, waaraan hij zijn wi' en aandacht geheel geschonken had. Hij hoopte dat weer te doen. Toch was hij er niet gerust op. Hij was er zeer bang voor, bij het begin reeds, te kort te komen in de oogen van het kind- Het was best mogelijk, dat hij zulks nu al gedaan had. Het jongetje kon gisteren reeds in hem zijn teleurgesteld. Hij had misschien al ontdekt, Welk soort man hij was. Terwijl hij zat te ontbijten, vroeg hij zich voortdurend af, of het kind weer naar hem top zou komen, of dat het, teleurgesteld in hem als den held van zijn kinderdroomen, weer zou terugkeeren naar de bezigheden, die zijn eigen verbeelding hem verschafteu, en in zijn vroegere belangen zou opgaan. Alles hing er nu van af, of het kind hem weer verkoos op te zoeken of niet. H ij kon het initiatief niet nemen. Hij was geheel in de macht van hot knaapje en als het kind het wtide, zouden al ziin besluiten en plannen mislukken. De tijd ging voorbij, hij was bij.ia kiaar met ontbijten en zijn hoop begon al flauwer en flauwer te worden, toen hij eensk.aps dansende voetstappen op het terras hoorde en het vroolijke gezichtje door het raam naar binnen keek. „Zoo", zeide een opgewekte stem. „Goede morgen, oom John. Hoe gaat het van morgen met u?" Uit John Ramsay's blik en stem sprak zenuwachtige gejaagdheid, toen hij ant woordde: „Goeden morgen, hoe gaat het van mor gen met u?" Hij dacht, hoe vormelijk zijn morgengroet klonk, ofschoon hij opzettelijk woord voor woord herhaalde, wat zijn neefje zeide. „Wilt gewilt ge niet binnenkomen?" zeide hij, „of', voegde hij er haastig bij plotseling zelf opkomend tegen zijn eigen saaiheid en vormelijkheid, „misschien wilt ge liever buiten blijven in de lucht en den zonneschijn." Dit laatste scheen hem toe als veel meer in overeenstemming te zijn met het geheelp voorkomen van die vroolijke verschijning. Als eenig antwoord sprong de snaak door het open raam de kamer binnen en kwam hij op de ontbijttafel af. Van zoo nabij gezien scheen de ver schijning helderder dan ooit en John Ram say was bang ze te zien verdwijnen. „Wilt ge niet gaan zitten en ontbijten?" zeide hij. Schroom en vrees kenmerkten zijn wijze van spreken. Zij was verwant met het ge voel, dat wij hebben, wanneer wij beproeven een vogel of een kapel te naderen en bang zijn ons te bewegen of te spreken uit vrees ze op te schrikken. „Ik heb mijn ontbijt al heel lang op", lachte Gillie, „maar het z&l heel grappig zijn, u te zien ontbijten." De heer Ramsay keek rond en dacht, dat hij wel eens zou willen weten, weik vermaak een prozaïsche ontbijttafel bij mogelijkheid zou kunnen opleveren. Hij was zeer be vreesd, dat het kind het vervelend zou vinden en hem alleen zou laten en was niets op zijn gemak aangaande zijn talent om het gesprek aan den gang te maken. Intusschen sleepte Gillie een r.waren stoel voort, zette dien naast oom neder en werkte er zich kort daarna op. De heer Ramsay sloeg hem steelsgewijze gade en begon zich stomp te denken om iets te zeggen. „Wat gaan wij vandaag doen?" zeide Gillie, in de volle overtuiging, dat hun paden éèn zouden zijn. Dit overtrof John Ramsay's stoutste ver wachtingen en hij begon meer vertrouwen te krijgen. ,Wat zoudt ge willen doen?" zeide hij. Hij koos zijn woorden met zorg. Hij was bang te veel of te wein/g te zeg gen. Hij wist waarlijk niet, wat voor te stellen en gevoelde, dat alles, waar hij mede voor den dag kwam, prozaïsch of weinig uitlokkend zou schijnen of zijn volkomen onwetendheid zou toon en aangaande den smaak van kinderen. Hij wenschte alle verantwoordelijkheid op het kind te schuiven en geheel door hem te worden geleid. Zijn eigen houding moest geheel onzijdig zijn. Dit was zijn eenige kans op behoud. Hij moest dit doen voor zijn eigen veilig heid. „Laat mij doen wat u doet", zeide de knaap. „Mag ik den geheelen morgen bij u blijven? Mag ik?" Een gevoel van groote voldoening bekroop John Ramsay. Er trilde voor een oogenblik iets warms in zijn hart dat zich van zijn geheele persoonlijkheid meester maakte. Het was zeker alleronbegrijpelijkst. Maar het was zeer aanmoedigend. „O zeker", zeide hij op zijn stijve, ouder- wetsche manier maar zoudt ge het niet nog al nog al saai vinden?" „Sa&i?" klonk Gillie's stem. „Wat bedoelt u met saai?" „Ik dacht ik dacht", stamelde de heer Ramsay maar hield zich in, gevoelende, dat het beter was dergelijke gedachten niet in het hoofd van het kind te brengen. „Wil u naar buiten gaan, zoodra u klaar is met ontbijten?" zeide Gillie. „Wat dacht u te doen, als u klaar was?" Als de heer Ramsay zijn eigen neigingen had' geraadpleegd, dan zotf hij gezegd heb ben: „Zitten, rusten in de rood lederen stoel" maar getrouw aan zijn besluit zette hij zijn eigen gevoelens ter zijde en antwoordde: „Ik wil doen wat gij wilt, wat doet ge ge woonlijk? Hoe komt ge", met eer diepen zucht, „Ik bedoel, hoe brengt ge den langen dag door?" „Lang?" herhaalde Gillie. „Wat bedoelt u met lang. Hij is veel te kort, vind ik. Het is", met een zucht die even zwaar was als die van zijn oom, „altijd bijna dadelijk tijd om naar bed te gaan! Wel, 't eerst van alles ga ik gewoonlijk kijken of er ook eieren liggen in het plantsoentje, in de stallen of op de hooizolder. Dan ga ik naar de honden. Daarna ga ik werken in mijn tuintje in het bosch. Dan ga ik naar Edmund op de bin nenplaats om de jonge merels te voeren. Dan maar wil u dit alles wezenlijk met mij doen oom John, of zal u heel gauw moe worden?" De heer Ramsay hield het voor waar schijnlijk, maar durfde het niet zeggen. Het programma had hem zeker doen ont stellen, ofschoon enkele gedeelten geheel onbegrijpelijk voor hem waren. Wat, zoo vroeg hij zich af, kon het kind bedoelen met eieren te zoeken in een plantsoentje of vreemder nog op een zolder? Zulke voorwerpen werden in kippenhok ken gevonden' Intusschen had hij besloten niet te vragen noch eenige tegenwerpingen te ruaken, den knaap geen koud bad te geven of op eenige wijze zijn eigen onwetendheid te doen uit komen, Derhalve stond hij op, zette zijn hoed op en zoo vertrok het zonderlinge paar op hun tocht Al voortgaande voelde de heer Ram say zich eenigszins teleurgesteld, toen hij merkte, dat hij langs hetzelfde vervelende paadje, dat hij tevoren had bezocht geleid werd naar dezelfde vervelende en weinig lokkende plek, die hem gisteren zoo onaan genaam had aangedaan. Hij had groote verwachtingen gekoesterd omtrent de zonderlinge hoekjes en gaatjes, de koele schildhoeken van het heerlijk schoone bosch, waarheen het kind hem waarschijnlijk leiden zou en omtrent de toovervisioenen, verwezenlijkt onder de leiding van zijn kinderlijken gids. Er was evenwel niet aan te twijfelen, hij werd ge- jeid naar dat kale verwaarloosde plantsoen in de onmiddellijke nabijheid van het stal- Zy traden het nu binnen door de opening in de laurierhaag. Zijn poëtische stemming verdween eens klaps en de nuttigheidsbegrippea van den vorigen dag kwamen met alle kracht terug. Wrevelig keek hij om zicl^heen. Met een alles behalve vriendelijk oog keek hij naar iets, dat op een kip geleek» die op eenigen afstand op den grond zat te broeien. Hüj zag de hoenders aan alle kanten Ie aarde omwoelen. Blijkbaar was er in het geheel geen kip penhok. Nu werden de woorden van den knaap, aan het ontbijt gesproken, hem duidelijk. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9