DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DUITSCHLANDS ECONOMISCHE TOESTAND OP DEN GOEDEN WEG Plannen tot verdere verbetering In de vergadering van den Duitschen al- gcmeenen economischen raad 1 teeft de Rijksminister voor Economische Zaken D»\ Schmidt o.a. gezegd, dat sinds Januari j.l, toen er 6 millioen werkloozen waren, het aantal werkloozen met 2 millioen is ge daald. De regeering is dus met haaf maat regelen op den goeden weg. De regeering richt er haar politiek op do behoeften aan vernieuwingen en beleging te stimuleeren.) Zij verwacht de saneering niet van een sterkere staatsbemoeiing maar van het groeiende inititatief der onderne mingen. Dat beteekent niet dat de staat werkloos zal zijn, hij moet orde scheppen, en voor werkverschaffing zorgen. De grondlijnen van het plan, tot welks uitvoering de regeering na de beraadsla gingen van gister heeft besloten, zijn: 1. Saneering van de gemeentelijke finan ciën door consolideering van de schulden op korten termijn en saneering van de be grooting door sterke vermindering van ge meentelijke sociale lasten. 2. Energieke voortzetting van de werk verschaffing. 3. Opheffing der verstijving op geld- en kapitaalmarkt. De gemeenten zullen in sterke mate wor den ontlast van sociale uitgaven. Ook op belangrijke punten der private economie zal door groote maatregelen be vorderend worden ingegrepen. De Rijks minister van financiën zal worden gemach tigd 500 millioen RM ter beschikking te stellen voor werk aan gebouwen en wonin gen. Voorwaarde is dat de eigenaar het viervoud van het bedrag uit eigen of ge leende middelen opbrengt voor de te ver richten werkzaamheden. Voor den landbouw zal een belangrijke Verlichting van lasten worden bereikt, door dat de omzetbelasting op slechts 1 pet. zal worden vastgesteld. De grondvermogens-be lasting voor landbouwterrein wordt vanaf 1 Oct. verminderd met een jaarlijksch be drag van bijna 100 millioen RM. Een voorwerp van bijzondere zorg is de kapitaalmarkt. De Rijksbank heeft hier nog niet voldoende kunnen helpen. De Bank moet de mogelijkheid krijgen, door een re geling van de geldmarkt de capaciteit van de. kapitaalmarkt te vergrooten. De Rijks bank is vastbesloten dezen weg te gaan. De samenwerking van regeering en bank biedt de waarborg, dat de Rijksbank van haar grootere bewegingsvrijheid gebruik zal maken met nauwkeurige inachtneming van de valuta. De voorbereidende werk zaamheden tot aanvulling van de Bankwet zijn reeds ingeleid. Onmisbare voorwaarde voor de uitvoe ring dezer plannen acht de Rijksregeering het, dat loon- en prijsniveau in doorsnee worden gehandhaafd. De regeering heeft 'de overtuiging, dat het groote werk niet tot een goed einde kan worden gebracht zonder de medewerking van alle lagen der bevolking. Na deze uiteenzettingen deelde de mi nister van financiën, Schwerin von Krosigk nadere bijzonderheden mede over de ge meentelijke conversiewet, waarna Dr. Schacht sprak over de te nemen maatrege len inzake de kapitaalmarkt. 's Avonds heeft Rijkskanselier Hitler in de vergadering het woord gevoerd. Hitier zeide o.a., dat het er in de eerste plaats om gaat de ideologie van de behoef teloosheid en de systematische beperking van de behoefte, dus „den van het commu nisme uitgaanden primitiviteitscultus" te bestrijden. Dit bolsjewistisch ideaal van de geleidelijke achterwaartsche ontwikkeling der civilisatie-eischen moet noodzakelijk leiden tot verwoesting van de economie en het geheele leven. Deze ideologie berust op angst voor den naaste, op de vrees op een of andere wijze op den voorgrond te treden en is gebaseerd op een laaghartige, afgun stige geesteshouding. De Duitsclie econo mie kan slechts bestaan onder een zeer be paalde hoogte van behoeften en een zeer bepaalde cultuureisch van 't Duitsche volk. Vervolgens ging Hitier gedetailleerd in op het door den rijksminister voor econo mische zaken uiteengezette economische plan. Hierbij keerde hij zich zeer scherp te gen de beroepscritici, die critiek om wille der critiek uitoefenen en die niet kunnen zeggen, hoe men het beter zou kunnen doen. Voor goede qn bruikbare raadgevingen is de regeering dankbaar. De Duitsche rijksregeering heeft een wet over wijzigingen in de werkloozenzorg aan genomen, die binnenkort zal worden gepu bliceerd. Door deze wet worden land- en boschbouw en binnenvisscherij uitgezonderd van de werkloosheidsverzekering. Werknemers en werkgevers in deze bedrijven behoeven dus geen bijdragen voor die verzekering te be talen. De fianciering der werkloozenzorg is ge deeltelijk gewijzigd. Terwijl de lasten der 'crisis-voorzorg tot dusverre voor viervijf den door 't rijk en voor één vijfde door de gemeenten werden gedragen, komen deze lasten voortaan voor rekening van het rijksbureau voor arbeidsbemiddeling en werkloozenverzekering. De gemeenten zijn van deze lasten dus bevrijd. Ook de bijdra gen der gemeenten in' den steun der „Wohlfahrts"-werkloozen zijn verminderd. De wet zal op 1 October a.s. in werkipg treden. DE DROOGTE IN ZUID-AFRIKA. Woensdag zijn in alle kerken over geheol Zuid-Afrika bidstonden gehouden in ver band met de ontzettende droogte. Er is groot gebrek aan regenwater in het Noordelijk deel van de Kaapprovincie, waar de toestand van dag tot dag erger wordt De droogte heeft groote verliezen voroor- 7,aakt. In de afgeloopen maanden zijn mil- lioenen schapen omgekomen. DE LINDBERGHS TE HELSINGFORS. Kolonel Lindbergh en zijn echtgenoote zijn Woensdag op het vliegveld van Hel- singfors vlot geland. HET OUDE TESTAMENT ON-DUITSCH. Abrahams offer dient geschrapt De regèeri ngspresi dent van Sleeswij k deelt het volgende mede: „Bij het onderzoek en de bestudeering van het godsdienstonderricht hebben mijn deskundigen vastgesteld, dat daarbij nog steeds het ten offer brengen van Isaac dooi den aartsvader Abraham behandeld wordt. Ongeacht de wijzigingen, welke binnen kort in den oud-testamentischen status van het leerplan der scholen zullen worden aan gebracht, bepaal ik, dat genoemd verhaal van het leerplan moet worden geschrapt, omdat het daaruit sprekende Godsbegrip on-Duitsch is". Het Rijksdagbrand proces Te Londen is „vonnis" gewezen DE COMMUNISTEN ONSCHULDIG Van der Lubbe, tegenstander van de communisten, de waar schijnlijke brandstichter Uit Londen wordt gemeld: De juridische onderzoekingscommissie in zake den Rijksdagbrand is lot de conclusie gekomen, dat Van der Lubbe geen lid, doch tegenstander van de communistische partij Tusschen de communistische partij en en brand in het rijksdaggebouw kon in geen enkel opzicht eenig verhand worden ge- onden. De beschuldigden Torgler, Dimitroff, Po- poff en Taneff moeten niet alleen worden beschouwd als geheel onschuldig ten aan zien van datgene, waarvan zij beschuldigd worden, doch tevens als op geen enkele wijze, direct of indirect, bij don brand be trokken. Er bestaan ernstige redenen te veronder stellen, dat de Rijksdagbrand werd aange stoken door, of op verantwoording van, lei dende persoonlijkheden der nationaal-soeia- listische partij. Uit documenten en getuigenverklaringen, welke in het bezit zijn van de commissie, blijkt, dat Van der Lubbe de misdaad nint alleen zou hebben kunnen begaan, dat zulk een brand op zulk een oogenblik grootelijks in het belang van de nationaal-socialisti- sche partij was en dat het volgens een on- onderzoek van alle mogelijkheden, om het Rijksdaggobouw te betreden of te verlaten, hoogstwaarschijnlijk is, dat de brandstich ters gebruik hebben gemaakt van de onder- aardsche gang, welke van de woning van den president van den Rijksdag naar het Rijksdaggebouw leidt. De commissie zal misschien gedurende of na het proces te Leipzig nogmaals bij eenkomen om eventueel op grond van nieu we feiten een rapport uit te werken. Mr. Stomps heeft van den president van den strafsenaat te Leipzig de mededeeling gekregen, dat aan Van der Lubbe was me degedeeld, dat hij hem wilde verdedigen, waarop Van der Lubbe zijn verzekering had herhaald, dat hij van een verdediging door een Nederlajidschen advocaat niet was gediend. Mr. Stomps kreeg daardoor den indruk, dat Van der Lubbe den desbetref- fenden brief van zijn familie niet onder de oogen heeft gehad. Van der Lubbe zal dus door den toege- voegden verdediger verdedigd worden. Mr. Stomps is ook niet bij hem toegelaten. Mr. Stomps zal nu alleen op do publieke tribune de zaak volgen. Heden begint het proces Het proces te Leipzig is hedenmorgen om 9 uur begonnen en zou tegen half twee door een lange middagpauze onderbroken wor den. Daarna zou een nieuwe zitting van eenige uren worden gehouden. Van dé 123 plaatsen voor de pers zijn er 1 aan buitenlandsche persmannen en 11 aan vertegenwoordigers van Duitsche bla den afgestaan. Bijzonder belangrijke zittingen of gèdeel- ten der procesvoering zullen door den Deutschlandsender worden uitgezonden. In opdracht van „Oberrechtsanwalt" Dr. Werner, die bij de behandeling van het Rijksdagbrandproces, indien noodig, per soonlijk aanwezig zal zijn, zal Dr. Parisius, die ook in opdracht van Dr. Werner de dagvaarding heeft opgesteld, het openbaar ministerie vertegenwoordigen. Als voorzitter van het college van rech ters fungeert de president van den senaat, Dr. Bünger (president van het Rijksge rechtshof, dat uit verschillende senaten be staat, is Dr. Bumke). LEIPlZlG, 21 Sept. De aankomst der be klaagden had zonder incidenten plaats. Drie maal reed een gevangeniswagen, gevolgd door een met gewapende politiebeambten bezette auto's, het binnenplein van het Gerechtshof binnen. Het binnenbrengen der beklaagden stond onder leiding van den commandant der Leip- ziger schutzpolizeï, overste Hoebe. De groote zittingszaal loopt slechts lang zaam vol, daar de toelating der personen, die kaarten bezitten, zeer veel tijd kost. Precies te 9 uur werden de beklaagden bin nengeleid. Op de eerste bank neemt geboeid en geflankeerd door twee politie-beambten de hoofdbeklaagde de Nederlandsclie jongeman Marinurs van der Lubbe, plaat.s In zjjn blauwe gevangeniskleeding ziet er bleek uit. TAIFOEN IN AMOY. Vierhonderd dooden Volgens berichten uit Amoy heeft de tai foen daar ontzettende verwoestingen aange- Gemeenschappelijk communiqué van Goemboes en von Papen. Uit Boedapest: De jacht, waartoe Goem boes den Duitschen viee-kanselier had uit- gonoodigd, is blijkbaar afgeloopen. Gister middag werd, in gemeenschappelijk over leg van minister-president Goemboes er vice-kanselier von Papen, het volgende communiqué verstrekt: Vice-kanselier von Papen is uit de pro vincie naar Boedapest teruggekeerd. Het vierdaag§che verblijf, op uitnoodiging van minister-president Goemboes, heeft, on danks het niet-officieele karakter van de reis van den heer von Papen, den beiden staatslieden gelegenheid gegeven, uitvoerig van gedachten te wisselen over alle binnen- en buitenlandsche politieke kwesties van hun landen In het bijzonder werd gespro ken over een intensieve economische sa menwerking, welko speciaal rekening houdt met de hechte vriendschapsbetrekkingen der beide landen. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat met het oog op het gebrek aan Joodsche arbeids krachten in Palestina de regeering liet Joodsch agentschap heeft toegstaan dui zend certificaten te verstrekken voor ar beiders, welke nu reeds in plaats van ein de Maart 1934 worden verstrekt boven de duizend certificaten welke in Augustus ter beschikking zijn gesteld van Duitsche immi granten. De certificaten zullen worden verstrekt aan werklieden in Oost-Europa, Yemen en Saloniki, die zoo spoedig mogelijk in Pa lestina zullen worden toegelaten. Het Joodsche agentschap verklaart, dat deze nieuwe toewijzing niet voldoende is om te voorzien in de huidige behoefte, doch aanvaardt haar in ieder geval. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK Woensdag hebben te Weenon voortgezet- besprekingen plaats gevonden tusschen den bondskanselier en den vicekanselicr en bondspresident. Miklas. Besloten werd het kabinet-Dollfuss te reorganiseeren. Deze re organisatie zal geschieden in den vorm van een kabinet van persoonlijkheden. Bonds kanselier Dollfuss zal in het nieuwe kabi net ook de geheele leiding van do uitvoe rende macht van den staat op zich nemen. Uit Weenen: Starhemberg heeft als honds leider van de Heimwehren een oproep ge publiceerd, waarin hij o.a. zegt: Kameraden in den Oostenrijkschen Heimatschutz. Een ontzaglijke opwinding over dé Volkomen onbegrijpelijke en met do meeste beslist heid af te wijzen uitlatingen van den vice- kanselier heeft zich van u meester gemaakt De poging om onder eenigerlei nieuwe be namingen, door misbruik van het „sten den begrip" het oude corruptiesysteem weer binnen te smokkelen is een weergaloos volksbedrog. Ik roep u toe: Weest bewust van de noodlotszwangere beteekenis der komende dagen en weken. Niet een demo- cratisch-corporatieve misgeboorte mag en zal Oosotenrijks toekomstige staatsvorm zijn, maar Oostenrijks toekomst is en zal de stendenstaat volgens fas- tische grondbeginselen zijn. j Oostenrijksche ministerraad van gisteren kon niet doorgaan, daar bonds kanselier Dollfuss en vicekanselier Winkler gewichtige besprekingen hadden. Blijkens een telegram van Wolff hield Dollfuss niet alleen besprekingen met Winkler, maar ook met Starhemberg. DE ONTWAPENINGS BESPREKINGEN Uit Londen: Simons en Eden zullen Don derdag of Vrijdag naar Genève vertrekken. Te Parijs zullen zij hun reis onderbreken om een bezoek te brengen aan de Fransche ministers. Een volledig rapport over de besprekingen Parijs werd in den ministerraad van heden uitgebracht. Het blijkt, dat slechts bestudeering en uiteenzetting het doel der besprekingen is geweest. Het Engelsche kabinet was thans voor het eerst in de gelegenheid te vernemen wat de bedoelingen der Fransche regeering zijn. De opvattingen der beide regeeringen blijken niet zeer veel te verschillen. De Engelsche regeering onderzoekt op het oogenblik de ontwapeningsovereenkomst met betrekking tot de Fransche voorstellen betreffende de controle. Toch is dit slechts een der punten, die moeten worden c wogen. In Genève zullen de volgende week be sprekingen plaats hebben, waaraan ook ver tegenwoordigers van Italië, Amerika en Duitsohland zullen deelnemen. De alge meens indruk is, dat de opvattingen in de laatste weken maar tot elkaar zijn gena derd en hoewel er nog moeilijkheden zijn, worden de kansen der Conferentie veel ver beterd geacht sedert de verdaging in Juni. DE ACTIE TEGEN DE K. P. D. GOSLAR, 21 September. Na den actieven Dinsdag, waarop jle politie 11 communisten van wie én Nederlandsche koerier, heeft gearresteerd, is het Woensdag gelukt een tweede slag toe te brengen aan de K.P.D. en de staatsgevaarlijke elementen te Gos- lar. Om 5 uur werd de S.A., S.S., Stahl- helm en politie gealarmeerd, die in groe pen in het geheele stadsgebied in totaal tachtig huiszoekingen verrichtten, waarbij uitgebreid materiaal aan het licht kwam, en dertig personen werden gearresteerd. DE TOESTAND OP CUBA Amerikanen vluchten Het staatsdepartement te Washington ontvangt steeds talrijke inlichtingen, welke er op wijzen, dat de wanordelijkheden in het Cubaansche binnenland steeds dreigen der worden en dat een groot aantal Ame- Ameirkaansche oorlogsschepen, rikanen reeds een toevlucht zocht op de Uit Havanna: Zeshonderd soldaten, stu denten en arbeiders, gewapend met twaalf mitrailleurs, hebben, nabij de stad Zavas. vijfhonderd rebellen onder leiding van Her nandez omsingeld. Een deel der opstandelin gen heeft zich overgegeven. Vraag en Antwoord. 20. -- Nnc middel te heel heel oud zijn. Het I dat hjj. Indien hG' nog niet overiedei geen praktijk meer zal uitoefenen, nen U vanzelf wel enkele huidartser Maar garan.deeren kunnen we vanzell zoudt het eventueel ook nog eens met homoeo- pathlsche middelen kunnen probeeren. middel tegen hardnekkige ekzeem? 3322 A. V. Bij de opleiding in de bouw kunde, wordt 'tegenwoordig naast de hoofdvak ken, heel veel verelscht Inzake algei wikkeling. In die rictotii oed teekent. Is het sohildersv m, hetzij huis- of kunstschildere 8323 P. O. B. te R. I. Om te R. werk- loozenateun uitgekeerd te krijgen, moet minstens een jaar aldaar gewoond hebben, ders komt men terecht bij het BurgerÜlk J lefoonnummer ls bö het Adm. Bureau „C ssenstr. 125, telef. 35335. 3325. J. te IJ. Uw geva wikkeld. Ter voorkoming heden doet u beter den Heeft deze de zaak reed? u natuurlijk niets bui'ten v. A. te R. Uw brief hebben wh' doorgo- aan „Het Zoeklicht". BINNENLAND DE MIDDENSTAND DEMONSTREERT Ernstige ontevredenheid in resolutie vastgelegd RUMOERIG SLOT De Koninklijke Nederlandsche Midden standsbond heeft gistel-middag in den Die rentuin te 's-Gravenhage een groote lande lijke demonstratie gehouden om den nood den middenstand ter kennis te uren- gen van de regeering. Do belangstelling was zoo groot, dat twee groote zalen geheel ge- uld werden. De vergadering werd voorgezeten door den heer E d. Schürmann, die de openings rede hield. Wij vragen, zei spr. o.m. „geef ons gelegenheid om door werk ons brood te verdienen". De heer BI ankert van Utrecht somde de dingen op, waarover de middenstandera ontevreden zijn. We gaven in ons blad van Dinsdag een uiteenzetting daarvan, naar aanleiding van een gehouden persconfe rentie. De rede van de heer Blankert oogstte luid applaus. Nadat nog verschillende sprekers het oord hadden gevoerd werd de volgende resolutie aangenomen1 De groote vergaderingen van Nederland sche middenstanders onder leiding van den Koninklijken' Nederlandschen Middenstands bond op 20 September 1933 in het gebouw van den Dierentuin te 's-Gravenhage bijeen; gehoord de inleidingen, spreken als haar oordeel uit, dat regeerim en openbare meening blijken niet doordron gen te zijn van den ernstigen toestand waar in talrijke middenstanders tengevolge van de crisis zijn komen te verkeeren; maken ernstig bezwaar tegen het feit, dat den middenstand steeds nieuwe lasten den opgelegd zonder dat eenige compensatie daartegenover staat; achten het tegenover duizenden nijver» burgers een niet te rechtvaardige daad, dat zoowel ten aanzien van het verleenen van buitengewone credieten aan door de crisis getroffen tmiddenstandsbedrijven als ten opzichte van de herziening der Winkel sluitingswet ten behoeve van sommige be drijfsgroepen, door de Regeering gedane toe zeggingen niet gereedelijk worden nageko men, waardoor talloozen in groote moeilijk heden zijn komen te verkeeren; betreuren het dat evenmin iets gedaan is om noodlijdende middenstanders, hetzij door een buitengewone steunverleening, hetzij door het verschaffen van opdrachten van erheidswege, voor den ondergang te be hoeden en achten het te veroordeelen, dat dergelijke personen worden verwezen naar armenzorg of werkverschaffing; stellen vast, dat tal van redelijke en rechtmatige verlangens van den midden stand op het gebied van de wetgeving, in zonderheid waar het de bescherming tegen de bedrijven ondermijnende euvelen betreft ondanks herhaalden aandrang der orga nisaties, eveneens onvervuld blijven; concludeeren, dat deze toestand onhoud baar is en derhalve spoedige verbetering door ingrijpende maatregelen vereisoht is; dragen het bestuur van den K.N.M.B. op deze verlangens met kracht en klem onder de aandacht van Regeerfhg, pers en open bare meëning te brengen. Niet verlangenseischen! Toen deze resolutie was voorgelezen werd in uit de zaal, op de vraag, of men er accoord mee ging, met krachtig geluid ge antwoord: „Neen! niet „verlangens", eischen". Vanaf de bestuurstafel werd opge nerkt, dat de vergadering in de kleine zaal, waar dezelfde sprekers waren opge treden, de resolutie had goedgekeurd. Maar opnieuw werd van uit de zaal geroepen: „Eeisch! Eischen!" Iemand riep: „De ar beiders hebben a 11 ij d geëischt!" (Dave rend applaus.) De voorzitter zeide: „Als de vergadering verlangt dat wij zullen spreken van „eischen" en niet van „verlangens" Het slot van zijn woorden ging verloren in een lang aanhoudend applaus en ge juich in de zaal. De vergaderden waren van hun stoelen opgestaan. Toen zette de muziek het Wil helmus in, dat de menigte geestdriftig mee zong. Het slot was, dat de resolutie werd aan genomen met de door de vergadering ge- wenschte verandering. DE ROOFOVERVAL TE WATERINGEN TOT ACHT JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD In den nacht van 21 op 22 Mei j.l. is een roofoverval gepleegd op den 82-jarigen al leenwonende L. Chrispijn ,in diens woning aan de Schoollaan te Wateringen. De Rechtbank veroordeelde ieder der ver dachten overeenkomstig den eisch, tot acht jaar gevangenisstraf. verdronken. Te Nieuwveen is het 4-jarig zoontje van den knecht van den melkhandelaar L. in een «loot verdronken. hersenverlamming. Te Zevenhuizen (Z.-H.) heeft zich bij een 7-jarig zoontje van den machinist Stem aan den Hoogendijk een geval van hersenverlam ming met doodelijke afloop voorgedaan. inbraak. Bij de landbouwers B.. en H. aan den dijk ttv j ingebroken. Weerbericht. Gemengd Nieuws. groote brand te den bosch. Pakhuizen en winkels in de asch gelegd. In den afgeloopen nacht werd brand ont dekt in een complex pakhuizen gelegen achter de Schildersplaats te Den Bosch. Waar precies het vuur is ontstaan heeft men niet kunnen constateeren. Door de aanwezigheid van veel hout breidde het vuur zich snel uit. Het vuur, dat vermoedelijk in een houtschuur is ontstaan, sloeg over op de loods van de doodkistenfabriek der firma Danse, waarin veel kisten en een groote voorraad hout borgen waren. Vervolgens sloeg het over op de timmer- winkel dier firma, het kaaspakhuis der firma Van den Berg en een woonhuis. Toen de motorspuit der gemeentebrandweer arriveerde, kon men uitbreiding van het vuur voorkomen. Inmiddels waren de inboedels van een 5-tal aan het pakhuis grenzende woningen in vei ligheid gebracht. Het huisraad van een der bewoners, ge naamd Wohna, was niet meer te redden. Diens woning brandde grootendeels uit, ter wijl tot den grond toe afbrandde de doodkisten fabriek van den heer Danse, een timmerwinkel van die firma en het kaaspakhuis. Alles was meest laag verzekerd. De oorzaak is onbekend. de bliksem ingeslagen. Op den tuin van den heer Jac. v. d. K. aan den Delftweg (gem. Rijswijk) is hedenmorgen tijdens het onweer de bliksem ingeslagen een 16 meter hooge gemetselde schoorsteen. Het gevaarte is kort en klein geslagen Verder is het dak van het ketelhuis geheel vernield; bovendien zijn nog een honderdtal ramen verbrijzeld. Een jongen, die in het ketelhuis vertoefde, op ongeveer vijf meter van den schoorsteen, kwam wonder boven wonder met den schrik vrij. luchtballon gedaald. Te Oude Tonge is op het land van d< landbouwer De Wit een luchtballon geland. De inzittenden Louis Difier, piloot, en Gar ret Floudy, hulppiloot, wonende te Hij zijn gisteravond om 7.45 uur uit Grenay gestart. De piloten zijn naar Frankrijk terug- te Zevenhuizen (Z.-H.) heeft Slechts weinig is vermist. RIJWIELFABRIEK IN DE ASCH GELEGD. In den afgeloopen nacht is brand ontstaan in de rijwielfabriek der firma J. en W. Bral- ten te Meppel. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse verscheen kon niet verhinderd worden dat de bovenverdieping der fabriek, waarin de brand ontstaan was, door het vuur vernield werd. Honderd nieuwe fietsen, 400 frames rijwielbanden werden mede een prooi der vlammen. De bovenverdieping brandde totaal uit, waardoor waarschijnlijk het werk eenige dagen zal moeten worden stopgdzet. Omtrent de oorzaak is niets bekendi Verzekering dekt de schade, die aanzienlijk is. BRANDEN Bjj Meert o (L.) is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de boerderij var den landbouwer J. Gillen. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinde ren, dat de boerderij tot den grond toe is afgebrand. Ook de inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. Te 3 est (N.Br.) zijn tengevolge van hooibroei de boerderij, stallen en schuren van den landbouwer A. afgebrand. De inboe del, de landbouwwerktuigen, de inventaris en een voorraad hooi en strooi gingen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Drcumel brak door onbekende oorzaak brand uit in het winkelpand van J. de Jong aan den Hoofdweg, alhier. De vlam men sloegen over naar de kapitale boerderij van P. Rutten. In een oogwenk stonden beide perceelen in lichter laaie. De brandweer kon door gebrek aan water niets uitrichten. Wel slaagde zij er in een aangrenzende boerderij te behouden. Het winkelhuis en eerstgenoem de boerderij zijn geheel afgebrand. Bovendien brandden af de tot de boerderij behoorende twee stallen, twee schuren en een hooiberg. De landbouwvoorraad, w.o. 200.000 pond hooi ging verloren. De inventaris van beide panden werd gedeeltelijk gered. De schade wordt grootendeels door verzekering gedekt. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Sleeuwij'k had Woensdagmorgen aan de Schans een botsing plaats tussclien twee auto's Terwijl de burgemeester van Almkerk, de heer Blok, met zijn auto van Almkerk kwam en ui ar Werkendam reed, passeerde hem juist in de scherpe bocht nabij de woning van den hter Ippel een vrachtauto, die van Wer kendam kwam. Doordat het uitzicht op den weg zeer belemmerd wordt door de boerderij van den heer Ippel, die juist in de bocht staat, konden de bestuurders elkaar blijkbaar niet tijdig genoeg opmerken, en was een botsing onvermijdelijk De auto's reden op elkaar in en liepen aanzienlijke materieele schade op. De luxe auto kon op eigen kracht zijn reis voortzetten, terwijl de vrachtwagen moest weden weggesleept. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Zaandam is een 70-jarige koopman in galanterieën aan den Westzanerdijk met zijn fiets in botsing gekomen met een auto. Hy kwam ëaarbij te vallen en geraakte oneer bet achterwiel van de auto, waardoor hij zoo danig verwond werd, dat hij met een gebro ken been en een bekken-fractuur in het kenhuis moest worden opgenomen. LAFFE AANSLAGEN. Men meldt ons uit Oud-Alblas: Werd eenige maanden geleden eerst het huis van den gemeentesecretaris besmeurd met carboleum en daarna 's nachts de ruiten stuk gegooid, thans heeft het land van wethouder de Haan (die eerst een schelf van zijn hooi branden) bezoek gehad. Ongeveer een H.L. aardappelen werd uitgerooid en meegenomen. Voorts moet door wethouder Jongeneel een dreigbrief zijn ontvangen. Vermoed wordt, dat hieraan de steunregeling te dezer plaatse peiltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Abisko en Haparanda 772.3. Laagste stand te Scilly an Rennes 750.5. Stand rnmorgen halftwaalf 751.5. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te "te Bilt) Zwakke tot matige O. tot N. wind, half tot zwaar bewolkt, later opklarend, nog kans op regen- en onweersbuien, weinig verande ring in temperatuur. BUITENLANDS 3H WEERBERICHT Een uitgebreide vlakke depressie omvat thans het geheele Zuidelijke en Oostelijke deel van het waarnemingsgebied met een minima te Bretagne, België en de Oostelijke Oostzee. Een rug van hoogen luchtdruk reikt van Lapland tusschen IJsland en Schotland. In Ierland en Schotland is de barometer stij gende. Op het geheele vasteland is het weer onbetrouwbaar en onweersachtig. Vooral in het Kanaal, in ons land en in België vielen zware onweersregens (te Vlissingen 21 en te Luik 36 m.M.). Het is te verwachten dat deze toestand van onbetrouwbaar weer zich nog ten min ste één etmaal zal handhaven, waarna de kans o» buien geleidelijk zal minderen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 13.2 C. 22 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.47 uur, zonsondergang 6.59 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 22 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.29 uur tot 's morgens 6.18 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdam sche tUd) Heden Vorig Heden Vorig Walshut 0.00 0.00 Straatsburg -2.30 -2.10 Brelsxcb 1.15 i.Ofi Rheinfelden -0.00 -2.13 Ketal 2.52 2.37 Maxau Diedeshelm Mannheim Malnz Bingen de roofoverval op het damrak In een wisselkantoor op het Damrak te Am sterdam had op 28 November 1932 in den na middag een overval plaats. Men zal zich her inneren dat toen een man voor een loket ver scheen, die plotseling den kassier met eon revolver bedreigde en een greep naar het geld deed. De kassier heeft toen een rui't aan de straat ingegooid, waardoor de aandacht van het publiek werd getrokken. De man heeft toen de vlucht genomen is in het publiek verdwenen. De politie heeft echter naarstig gespeurd en thans is het haar gelukt den vermoede- lijken dader te arresteeren. Het is een zekere van G„ die thans werkzaam is Maastricht. Door de marechaussee is hjj naar hier i gebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. Rechtzaken. te Bloemendaal de Vogelenzang, die door de r.cht- lem wegens meineed was veroor- ïaimden gevangenisstraf. Op 25 s de aeent van politie A. Laduc van F. te Vogelen- voor het Hof I idat een groot als décharge lordceld. Bei- 0.54 0.45 2.26 2.27 1.06 1.04 0.13 -0.13 Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Duaseldorf 1.39 1.40 1.65 1.06 1.37 1.32 0.06 0.02 0.91 0.95 -0.55 -0.52 -0.88 -0.87 0.34 0.33 0.31 0.34 HOOGWATER NED ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Harlineen Den Helder 10.06 22.26 11.05 23.10 8.30 21.05 4.24 16.43 Holland 3.30 15.55 3.40 16.05 botterdam" 5.48 17.48 4.22 16.42 5.13 17.3') 3.34 15.54 4.16 16.24 Willemstad Brouwersh. Zierikzee Wemeldinge 4.35 16.49 Vlissingen 2.39 14.49 Terneuzen 3.12 15.26 Hansweert 4.10 16.15 ireerde de procureur-generaal bevestiging de vonnissen. Thans besliste het Hof, dat mderzoelc in beide zaken niet volledig v— Öp Woensdagmiddag 4 gevallen nog October züllon in belde ;en wordon gehoord. Het Hof bracht heden een bezoek aan de bak- ces niet gemakkelijk verloopt, kerij te Vogelenzang, om de situatie op te n«- Land- en Tuinbouw. NEDERLANDSCHE GRAANCENTRALE OPGERICHT Thans is opgericht de Nederl. Graan cen trale. De leiding van deze stichting is opge dragen aan het bestuur der Centrale Tarwe- organisatie, zoodat hierdoor alle graanorga- nisaties onder één en hetzelfde bestuur ver- eenigd zijn. Het bestuur heeft inmiddels den directeur der Tarwe- en Roggecentrale, ir. C. C. C. van Stolk, tot directeur der Ne derlandsche Graancentrale benoemd. Door deze stichting zal o.m. worden ge regeld de steun aan de in Nederland ver bouwde granen, voor zoover deze niet val len onder de Tarwewet of de Rogge-steun- wet. Het ligt in de bedoeling zoo weinig mogelijk in te grijpen in de gewone wijze van verkoop van die granen. De volgende weg is hiervoor gekozen: Zij, die tot nu toe hun werk er van maak ten van de landbouwers graan te koopon, of die voor de landbouwers als vermalers van voor eigen verbruik bestemd voergraan optraden, kunnen door de Centrale als zoo danig worden erkend. Tegelijkertijd wordt de als gevolg van de Rogge-steunwet plaats hebbende erkenning van Roggehandelaren stopgezet. De Nederlandsche Graancentrale zal met haar arbeid aanvangen zoodra een voldoend aantal handelaren en verwerkers, molenaars, coöperatieve ma'albedrijven. men gers enz. zijn erkend. Vermoedelijk zal dit einde van deze of begin der volgende maand kunnen geschieden. Aan de handelaars en molenaars zal voor de aanbieding van iü het binnenland verbouwd graan zekere denaturatie-vergoeding worden gegeven, 't Bedrag van deze vergoeding zal alsnog wor den bekend gemaakt Voorloopig gelden! deze bepalingen alleen voor rogge. Met het oog op overgangs-omstandipheden moet de regeling voor gerst nog eenigen tijd worden uitgesteld. Omtrent gerst zullen be paalde overgangs-maatregelen binnenkort worden bekend gemaakt. De regelingen in verband met de Tarwe wet blijven ongewijzigd. Ten aanzien van haver wordt vooralsnog geen nadere regeling getroffen. Voor de landbouwers, die van den hooVe- ren prijs willen profiteeren, blijft de rege ling heel eenvoudig. Zij kunnen hun granen verkoopen, voorloopig dus alleen rogge, aan de erkende handelaars en molenaar en ontvangen dan van deze automatisch den hoogeren prijs. BLOEMBOLLEN-CONTINGENTEERING De directie van den Landbouw deelt mede dat blijkens bericht van H.M.'s gezant te Bern, de Zwitsersche Bondsraad heeft be sloten, den invoer van bloembollen te con tingenteeren. Dit besluit is den lSen dezer in werking getreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2