Groote verwarring der geesten BINNENLAND. DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1933 UIT DE ANTI REV. PARTIJ CHRISTELIJK BEGINSEL GEEFT VASTHEID De heer C. Smeenk over de Chr. Dem. Unie Het Verband van A.R, Propagandaclnbs hield gisteren te Utrecht' een goedbezochte vergadering. De voorzitter, de heer J. Schouten, opende de vergadering met voorlezing van het eerste gedeelte van Johannes 1. De heer Schouten sprak hierna een enkel woord van welkom. De ménsehen zijn in zorgen gedompeld en het geringe uitzicht is nog verder achter het rookgordijn van menscheilijke verwachting verdwenen. De onwil om door internationa le overeenkomsten de moeilijkheden te be strijden, heeft de verhoudingen verslechtend. Het Amerikaansch experiment, heeft krach tig bijgedragen tot de verzwakking van het moreel besef en tot het verwerpen van die vastigheden, die ook voor het stoffelijk le ven onontbeerlijk zijn. Wij moeten ook in die sombere werkelijk heid, welke God ons heeft gebracht, trach ten onze roeping te vervullen. Als wij ons daarop bezinnen, treft ons de sterke verwarring der geesten, ook in ons Vaderland, die aan den dag treedt in aller lei extremistische stroomingen en pogingen, om aan bet leven weer levenskracht en -durf te geven. Al hebben velen de neiging, om in de openbaring daarvan veel goeds te ontdekken, wij A.R. hebben, ook als wii dat goeds Willie® zien, tot roeping het heele 1-eiven •te zien in het verband, dat in Gods oidenni- gen gegeven is. Wij hebben dat alles te zien in het principieele licht van Gods openba ring. In het leven komen naar boven een alles beheerschen.de behoefte aan vastheid en ze kerheid, die zich moet openbaren in het klare, welbewuste optreden, dat an geen en kel opzicht eenige aarzeling vertoont en, een bewijs is van de overgave aan het geloof, dat men belijdt. Wie, wat in het leven gebeurt in rapport brengt met de A. R. principes, ziet allerlei dat voortspruit uit gezonde reacties maar ook door de revolutionaire temdenz, een herhaling in andere vormen van wat het leven zoo dikwijls te zien heeft gegeven: een poging van den mensch om het leven in eigen hand te nemen, zijn souvereiniteit te handhaven. Wie de souvereiniteit Gods belijdt, loochent de souvereiniteit van den Staat over het ge heele loven, die keert zich tegen de handha ving van een Gezag, dat zijn sterkte zoekt in het opleggen van zijn macht aan heel het leven. De roep van het leven om vastheid en ze kerheid moeten ook wij verstaan. Doen wij dat, dan is onze eigen taak ons onmiddellijk duidelijk. Wij gelooven dat onze beginselen aan het leven geven vastheid, sterkte en zekerheide Er zijn vele zorgen in dezeni tijd, dóe zich als donkere schaduwen op veler leven kiggen, algemeene en persoonlijke zorgen, voor onszelf en voor anderen. Dat alles kan ons afvoeren van den weg van de gehoor zaamheid. En toch we zijn verplicht, eiken dag elkander weer te zeggen: wat ons drukt, wat ons belaagt, we gelooven in Hem, den Schepper, buiten Wiens voorzienig bestel niets omgaat; en we zullen nooit murme- reeren. tot Hem, onze Vader, die in de he melen is. Dat ais het eenige bestand van ons leve®, de eenige vastheid. De burgers van Nederland kunnen ook daarin alleen vinden, wat ze in zoo sterke mate behoeven, nu allerlei overheidsmaatre gelen ingrijpen in onze levenspositie. De eerste taak van de propagandisten is: toetsing van het leven, toetsing van alle kritiek aan de beginselen. In de tweede plaats moeten we letten op de actueeJe politiek. We moeten ons bezig houden met het regeeringsbeleid, de waarde van den arbeid van de Statem-Generaal. Velen roepen in dezen om herstel van de eenheid. Maar velen hunner doen zoo weinig daaraan. Hun streven liep uit op de stich ting van een nieuw partijtje; een nieuw or gaan. Historisch gesproken staat vast, dat men alleen op den grondslag van gezonde beginselen, met aanpassing aan de wijziging der tijden het volksleven gediend en die eenheid daarvan bevorderd kan worden. Het eenheidsstreven openbaart zich hierin dat alles wat de kracht van de religie doet zien, uit het leven verwijderd moet worden. Is het niet een tragedie, dat een man als Ir. Mussert met kracht het libera lisme bestrijdt en dan de liberalistische stel ling aanvaardt: zonder godsdienst kan een volk niet leven, maar men mag die niet mis bruiken op het terrein van de politiek. Hoort men hier niet de stemmen van liberale cory- phaën uit het verleden als Dr. Roessóngh en Prof. Van deir Vlugt. Heed die fascistische, nationaal socialisti sche ïredachtengang gaat daar in den diep- sten grond van uit: door eenheid tot vrij heid het wezen en de strekking van de vrijzinnigheid in de vorige eeuw. Daartegen over moet staan door vrijheid, door wezen lijke vrijheid tot eenheid. Die vrijheid is da gelijks te verkrijgen voor elk menschenkind, die gaat naar den voet van het Kruis en haakt naar de verlossing daarvan voor het maatschappelijk en politiek leven. Werk in trouwheid en oprechtheid, in de bezieling, die vrucht is van het Christelijk geloof. De heer M. W a r n a a r, wenschte den heer Schouten geluk met zijn benoeming tot voor zitter van het Centraal Comité. Wij hebben ons daarin verblijd, omdat de leiding bij hem in goede handen is. God heeft hem het voorrecht geschonken, altijd weer te zien het schoone, het heerlijke van de dieper lig gende beginselen. Spr. wenschte den heer Schouten toe, dat God zijn weirk ook als voorzitter der partij zou zegenen, (applaus.) De heer Schouten wees er op, dat in dien grond de mensch geen dank verdient. Al heeft een mensch op zijn tijd toch ook aan waardeering behoefte, spr. veimaande er toch spaarzamelijk mee te zijn. Telegram aan H.M. de Koningin Onder luid applaus werd besloten, het volgend telegram te zenden aan H. M. de Koningin: Het Verband van Antirevolutionaire Propagandaclubs in jaarvergadering bij een op den dag na dien waarop voor de derde maal in dót jaar het Nederlandsche volk op geestdriftige wijze zijn aanhan kelijkheid aan Oranje heeft betoond, en waarop door Uwe Majesteit zelve en van Regcenngswege tut het Nederlandsche volk is gesproken van den' ernst des tijds in geestelijk en stoffelijk opzicht, bidt Uwe Majesteit en ITaar Huis toe de ge nade van den Kon'mg der Koningen en den Heer der Me eren en verzekert Uwe Majesteit van de vorige begeert- der le den van de rntiievolutionaire propaganda clubs om op hun terrein naar de mate hunner kracht mede te werken aan de eenheid van Oranje en Nederland, in aan sluiting aan de spreuk van Groen van Prinsterer: Tegen de Revolutie het Evangelie. Met het Wilhelmus werd dit besluit be- Hare Majesteit de Koningin is zeer er kentelijk voor het telegram Haar heden avond door Uw Verband eiu jaarvergade ring toegezonden. Zeer gevoelig voor de daarin uitgespro ken woorden welke een terugblik bevat ten van de grootsche en geestdriftvolle betuigingen van verknochtheid aan Hare Majesteit en Haar Huis, welke nog zoo versch in aller geheugen liggen en voor Uw heilbede draagt de Koningin mij op U allen Haar oprechte dank te vertolken. VAN GEEN, Secr. die® Koningin De iheeren A. W a r n a a r (Sassenheim) en G. B. van de Wal ('s Hertogenbosch) wer den bij acclamatie herkozen tot lid van de V eirbandscommissie. De A.R. Studie- en Propagandaclub „Ne derland en Oranje I" te Rotterdam, had voorgesteld, de wenschelijkheid uit te spre ken, dat alle leden van de bij het Verband aangesloten clubs ook tevens abonné zijn op het maandelijks verschijnend oflioieel or gaan van het Verband „Nederland en Oranje". De Voorzitter deelde mede, dat de heer C. Smeenk zich bereid heeft ver klaard, de parlementaire kroniek in „Ne derland en Oranje" te verzorgen. Het voorstel werd aangenomen. MIDDAGVERGADERING Bij den aanvang der vergadering deelde de Voorzitter mee, dat de Propaganda- clulb-Leeuwarden 50 nieuwe abonnementen op „Nederland en Oranje" had opgegeven. (Applaus.) De heer C. Smeenk sprak hierna over: De Christelijk Democratische Unie Spr. ging na, dat de C.D.U. is samenge steld uit elementen, die vroeger onder andere naam optraden. Men vindt er uit de Chr. Dem. partij van Staalman, de Chr. Sociale partij van Van dei- Laan en de Ghr. Socia- C. SMEENK listische partij van Van der Zee Enka. In den laatste tijd zijn er velen bijgeko men door de actie van den heer Van Houten onder de 1 andpachters. Men schermt met citaten van Dr. Kuyper uit de negentiger jaren. Ook met citaten, waarvan Dr. Kuyper later een verklaring heeft gegeven, due misverstand moest uit sluiten. Ook vergeet men, dat de verhoudin gen thans heel anders zijn, dan in den tijd waarin Dr. Kuyper sprak, dat inplaats van het individualisme veel meer organisatie is opgetreden, dat maatschappij en ötaat veel nader tot elkaar zijn gekomen. Het beginselprogram laat wat de formu leering betreft zooveel' te wenschen over, dat nuen haast moet raden, wat er bedoeld wondt. Spr. toont dit o.rn. aan door te be spreken het punt: productie om winst, of productie om behoefte, een merkwaardige en onjuiste tegenstelling: niemand produ ceert toch een artikel, dat niet in een be hoefte voorziet? Men 6treeft naar socialisatie van die be drijven, die daarvoor in aanmerking komeni. Vermoedelijk wordt daarmee hetzelfde be doeld als wat de S.D.A.P. met het woord socialisatie Bedoeld: exploitatie door een publiekrechtelijk orgaan. Maar men be perkt het tot „bedrijven die daarvoor in aanmerking komen". Maar dan voegt men er aan toe: grond en productiemiddelen". Dat beteek ent weer, dat de handel alleen vrij blijft, maar dat landbouw en industrie gesocialiseerd moeten worden. Hoe men dat wil bereiken, vermeldt 't program niet. Het. program der C.D.U. en vooral het verkie- zingsprogram bevat verder allerlei wenschen waarvan er verschillende principieel be denkelijk zijn. Over het geheel wordt niet aangegeven, hoe het. bekostigd moet worden. Het program blijkt geinsprireerd door finan cieel en economisch dilettantisme. Men wil premievrij Staatspensioen. Maar hoe wil men dan met de menschien, die ja renlang betaald hebben en dus verkregen rechten hebben? De laatste Arbeidsconferen- tie te Genève heeft dan ook uitgesproken, dat een dergelijke verandering van stelsel voor de loonarbeiders niet geoorloofd is, ten zij men het bovenop de sociale verzekering plaatst Spr. berekent, dat de vervulling van de vraag van de C.D.U. op dit punt naar zeer bescheiden berekening ruim 30 mil lioen per jaar zal kosten. Men wil wegneming van de onderwijsver- slechtingen. Wat er mee bedoeld wordt is niet bekend, maar Spr. meent met een be drag van 16 mó'llioen aan dien zeer lagen kant te zijn. Hulp aan crisis-slachtoffers wordt ge vraagd. Boven hetgeen nu gedaan wordt, en wat dan het blijven onbeantwoorde vra gen. De eenige financieele maatregel die wordt voorgesteld is: invoering van een crisisbe lasting. Wie de cijfers kent, weet dat een dergelijke belasting slechts enkele miillioe- nen zal opbrengen, niet in vergelijking met die vele millioenen, die uitvoering van het gpvraagdc zal kosten. Het eenige, dat Spr. in het verkiezingspro- reidelijk levenspeil. En terwijl men nog her innering heeft aan het leed, dat in het ver leden geleden is, moet men dat weer prijs geven. Met het psychologisch conflict, waar- men dan komt te staan, moeten wij re kening houden. Spr. besloot met aan de hand van enkele practische voorbeelden te wijzen op de prim- cipieele verwarring bij velen, die de C.D.U. wel sympathiek vinden en die bij principi eele voorlichting wel te winnen zijn. Na een kort slotwoord van den heer chouten en dankgebed door Ds. amper werd de vergadering gesloten. Dr. Annie Besant is op 86-jarige leeftijd overleden. Men ziet haar hier met Krishnanioerti. gram verheugde was, dat men in deze vier jaar niet alleen zag een einde van de crisis, maar bovendien de mogelijkheid, om aller lei inkomsten af te schaffen. Dat deze wensch in vervulling zal gaan, gelooft spr. niet. Spr. kwam hierna tot het. principieel© en besprak allereerst de socialisatie. Hij zegt niet, dat dieze in strijd is met. het gebod Gods Maar hij wees er wel op dat die socialisatie opgekomen als vrucht, van een wereldbe schouwing, die wij principieel verwerpelijk moeten achten. De eisch van de C.D.U., dat de wereld grondstoffen onder het. heiheer geplaatst moe ten worden van een Internationalen Raad, ze dan aan elk land „naar behoefte" zou toewijzen, demonstreert een ontstellend ek aan inzicht in de werkelijkheid van het internationale leven. Allereerst al: dat vraagt een werelddictator, een mensch van een formaat, die niet bestaat. Bovendien valt te verwachten, dat een dergelijke „verdee- li-ng" gezien de werking der nationale harts tochten hoogst bedenkelijke gevolgen zou kunnen hebben voor de kledne naties en met name voor Nederland. Spr. behandelde daarna den eisch van eenzijdige nationale ontwapening, Blijkens de brochure van Ds. Buskes ge voelt de C.D.U. groote sympathie voor het koloniale streven van de S.D.A.P. Deze sym pathie is onverklaarbaar. Dat streven toch gericht op een los-maiken van den band tussch en Nederland en zijn koloniën. Het is onverklaarbaar dat menschen, die zeggen op te komen voor de nederigen, daar aan meewerken. In dlit streven toch is te zien de satanischs poging oan het Oosten het Westen los temaken, om daardoor onmogelijk te maken, dat heit Westen het Oosten den Christus brengt. In dóit verband wees spr. er op, dat God door aan het Nederlandsche volk in Europa in Oost- en in West Indië zoo bij uitstek strategische punten in handen te geven, Hij het aJh.w. den sleutel van de vrijheid gaf. Tenslotte wees spr. nog op de schadelijke werking die van het optreden der GD.U. uit gaat op den invloed van het Prot Chr. volks- en op de democratie, die juóst doordat telkenmale tengevolge van de versplintering geen behoorlijke parlementaire meerderheid gevormd kan worden in tal van landen in diiscrediot kwam. Bespreking Bij de bespreking meende de heer Zelle uit Leeuwarden, dat de C.D.U. leeft tusschen water en wind, ze is niet A. R. en niet C. H. ze durft ook niet rood te zijn. De heer Nap (Rotterdam) meende, dat socialisatie principieel te bestrijden is van af het standpunt van die souvereiniteit in eigen kring. De heer Warn aar (Sassenheim) wees op de gebreken in de maatschappijorganisa tie, die ook onzerzijds geen verdediging be hoeven te vinden. Hoe staat de C.D.U. ten opzichte van het gezag? De heer De Wit (Driebergen) vroeg, in hoeverre de C.D.U. een onbetaalde rekening is der A. R. partij. Mr. Noteboom ('s Gravenihage) vroeg of in de uitspraak: „Hat streven naar socia lisatie is principieel verwerpelijk. Het zou, kon het met succes bekroond worden tot veraming van de Westerscbe volken leiden" de tweede zin een beperking is van d'e eerste. De naam Christelijk Democratische Unie lij'kt spr. onjuist, Democratisch is ze niet; Christelijk Radicale Unie zou beter zijn. Spr. meent, dat de C.D.U. bij velen sympa thie heeft, omdat zij zich telkens ergert aan allerlei misstanden die er in de wereld zijn. Spr. herinnert er aan, dat ten tijde van Jeczus' omwandeling op aarde er vele mis standen waren. De Joden verwachtten van Hem een radicaal optreden. Christus stelde daartegenover, dat zijn Koninkrijk geestelijk Koninkrijk was en niet van deze wereld. Daarom heeft het volk Hem verworpen Ghristus nam het keizerschap juist in be scherming: geef den keizer wat des keizers ds. Maar daarnaast stelde Hij: Geef Gode wat God es is. De C.D.U. legt nu alleen den nadruk op het laatste. Men gaat de liefdewet, die Christus heeft gegevenn voor de kinderen Zijns Koninikrijks toepassen op de maatschappij. De A.R. moet beide principes in het oog houden. De heer De Kwaadsteniet (Rotter dam) heeft in hef beginselprogram geen en kel hewijg gevonden, dat d'e C.D.U. zich op principieel standpunt plaatst. De heer Smeenk wees er in zijn ant woord op, dat het principieele en het prac tische in zijn tweede stelling los van elkaar staan. Het practische beperkt 't principieele niet. Spr. stemde toe dat er bij de A.R. partij zeker schuld is. Het sociale optreden van vooraanstaande personen in stad en land heeft meermalen aanleiding gegeven tot ge rechte kritiek. Maar ten onrechte wordt de A. R. partij venveten, dat zij is afgeweken van de soci ale beginselen die Dr. Kuyper in de vorige eeuw heeft aangewezen. Niemand heeft ver wacht, dat in korten tijd juist van sociale maatregelen zooveel tot stand zou komen als in Nederland is tot stand gekomien. Wat men moet doen om de goede elemen ten in de C.D.U. terug te brengen? Men zal haar principieele fouten moeten aanwijzen. Verder zal het goed zijn, het practisch op treden van den heer Van Houten na te gaan In strijd met zijn program heeft hij gestemd voor de omzet belasting. Hij stemde daar door voor 85 millioen, die uót indirecte be lastingen moeten komen. Verder zullen wij moeten beseffen hiet ontzaglijk moeilijke waarvoor de arbeiders staan. Pas heeft men bereikt een ecnigszins DE A.S. A.R.J.A.-TOOGDAG Het ARJA-orgaan bevat de dagorde van den toogdag der Anti-Rev. Jongeren Actie, welke Zaterdag a.s. te Zwolle in de con certzaal van het gebouw Odeon zal wor den gehouden. De sprekers, waarvan wij reeds melding maakten, zullen handelen over de volgen de onderwerpen: Dr. Joh. H. Scheur er, voorzitter der A.R.J.A., openingswoord over „Met wijsheid tot allen dienst", de heer H. Amelink lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over „De banieren om hoog", Prof. Dr. J. S ev e r ij n van Utrecht zal in de middagvergadering refereeren over het onderwerp „De roep om gezag", terwijl het slotwoord van Ds. L. de Bruy- n e, chr. geref. predikant te Zwolle tot titel draagt: „Wat is er in Uw hand?" Voor de bestuursverkiezing zijn candidaat gesteld ter vervulling van twee vacatures, welke door periodieke aftreding ontstaan: in de vacature Roosjen Dr. C. Beeken kamp, den Haag, H. de Graaf, Goudriaan en Ds. P. A. Klüsener te Vinkeveen, in de vacature Dr. Schol ten: J. J. G. Boot, burge meester te Winsum (Gr.), Drs. H. J. Hom mes te IJlst en J. Smallenbroek te Breu- kelen. CHR. MIDDENSTAND VRAAGT OM CRED1ET MOTIE TE UTRECHT AANGENOMEN In de gister te Utrecht gehouden vergade ring van de Vereeniging v. d. Ohr. Handcl- drijvenden en Indoistrieelen Middenstand in Nederland (waarvan wij morgen een verslag hopen te plaatsen) is een motie aangenomen waarin de Regeering met den meesten aan drang wordt verzocht zoo spoedig mogelijk te komen met voorstellen tot beschikbaarstel ling van crediet voor gezonde middenstands- ondernemingen, die door de crisis in. moei lijkheden zijn geraakt. DE GARNALENVISSCHERIJ GAAT STELLENDAM TEN GRONDE? De toestand in de garnalenvisscherij te Stellendam is reeds langen tijd zeer slecht. Een paar maanden geleden is er een staking uitgebroken omdat den visschers een loon was aangeboden van 7 ct, per K.G. in plaats van 15 ct- per K.G. Na eenige wrijving kwa men pelbazen en visschers toch tot een ver gelijk. Voortaan zou voor 15 ct. per K.G. ge- vischt worden. Maandag wilden de pelbazen weer op deze overeenkomst terug komen en wilden 't visch loon tei'ugbrengen op 10 ct. per K.G. De vis schers weigerden daarop uit te varen en de pelbazen antwoordden met het ontslag van 19 visschers; als reden voor ontslag gaven zij op het voortzetten van het bedrijf op kleiner voet. Voor de ontslagen visschers is ook geen werk bij de coöperatie waarin vroeger veel visschers vereenigd waren, aangezien deze coöperatie geen afzetge" meer heeft. Men vreest thans, dat de pel bazen motorvaartuigen zullen aanschaffen. Indien dit geschiedt worden de visschers broodeloos en ondervindt Stellendam de treurige gevolgen daarvan. Het wordt hoog noodig geoordeeld, dat de Regeering hier spoedig ingrijpt voordat, het geen gevreesd wordt, Stellendam ten gronde wordt gericht. De toestand is nog nooit zoo slecht geweest als thans. DE NOODTOESTAND IN HET SIGARENBEDRIJF EEN ADRES AAN MINISTER COLIJN. Een vijftiental organisaties, welke teza men het geheele sigarenbedrijf, dus zoowel de productie als de distributie omvatten, hebben een adres gericht aan den voorzit ter van den ministerraad, waarin op den noodtoestand in dit bedrijf wordt gewezen. Verlangd wordt o. m.: scherpe controle op de naleving van Tabaks- en Arbeidswet; verbod tot verkoop beneden banderolleprijs; en wijziging van de winkelsluitingswet. ..GEEN NATIONALE STEM" Toen we schreven, dat de Troonrede over 't geheel een goede pers heeft zelfs Het Volk prees de toon, welke duidelijk en klaar is en past bij onze tijd hadden we het oordeel van De Tij d (r.k.) nog niet gelezen. Daar schrokken we nu beslist van. De redactie noemt de Troonrede „een zuur stuk" en steekt aldus van wal: Als het de toon is, die de muziek maakt, dan klinkt de muziek van deze Troonrede bijzonder onwelluidend. Er van afgezien, dat men de bittere nood zaken van 1933 in een verzorgder vorm had kunnen zeggen dan in een zoo slor dige, departementale stijlloosheid, de warme, nationale stem wordt niet ge hoord. Pas heeft de spontaneïteit van het volk hartelijk met H.M. de Konin gin het regeerings-jubilé gevierd, in dit ambtelijke stuk trilt niets van het vaderlandsche hart, dat vandaag nog in de straten van Den Haag met Oranje leefde. Waarom spreekt, terwijl de nood en het nationaal-fascisme schreeu wen, de Regeering gereserveerd .en zonder contact met de natie, die de lasten wil dragen, maar van haar idealen hooren? Dat het geheele volk zware offers moet brengen weet het, maar zeg het met meelevende mensche- lijkheid en niet zoo ouderwetsch libe raal kanselarij-zuur. De rest is na veneant; ook van de inhoud van de Troonrede deugt niets niemendal. We zijn er beduusd van en ter verkla ring kunnen we slechts opmerken, dat sedert de reorganisatie het zoozeer door ons gewaardeerde r.k. dagblad soms op een vat vol tegenstrijdigheden lij^t. JAN ZWART JUBILEERT VEERTIG JAAR OP DE ORGELBANK Een geharnast strijder voor het orgel Dezer dagen jubileert Jan Zwart. Hij zal veertig jaren op de orgelbank hebben ge zeten! Wij behoeven zij® korte, echt-Hollandsche, naam maar te noemen en hem eigenlijk niet nader voor te stellen. Men kent hem, in ruimen kring vooral de laatste jaren door de radio en niet ten onrechte waar deert men hem. En 't feit, dat hij deze mate van be kendheid en waar deering heeft ver worven dooi* do kracht van zijn persoonlijke kwa liteiten, geeft hem ook het recht om te jubileeren. Zijn leven en arbeid hebben daarvoor genoegzame beteekenis voor velen zijner tijdgenooten. Als organist is Jan Zwart nog altijd in volle actie en als propagandist voor „het orgel", dat hij in zijn historische ontwikke ling, zijn tegenwoordige samenstelling en zijn cultureele waarde „van haver tot gort kent, staat hij zelfs in het zenith van zijn kracht. We hebben Jan Zwart reeds we schre ven het ai eens eerder in ons blad gekend als den begaafden jongelingrdie het twee-klaviers-harmonium bespeelde in de Gereformeerde Kerk aan den Westzeedijk te Rotterdam, destijds bekend als „de stal van Hoboken", die ze inderdaad tevoren was geweest. Toen reeds vielen zijn groote talenten op aan degenen, die „gevoelden wat goede muziek was. Er' waren in die gemeente van eenvoudige menschen jonge lui, voor wie het een onvergetelijke teleur stelling was toen zij op zekeren Zondag hoorden, dat Jan Zwart elders benoemd was. Jan Zwarts tweede orgel was dat van de Ned. Iierv. Kerk te Capelle aan den IJsel. Drie jaar, van 1893 tot 1896 had hij de Ge meente bij „de Bonte Paal" bezield en ge sticht, zij het met geringe middelen Van 1896 tot 1898 verzorgde hij den dienst te Capelle. En toen, in 1898, trok hij naar de Lutliersche Kerk aan den Kloveniers burgwal te Amsterdam. Daar bleef hij, hok vaster dan hij in zijn jeugd scheen te zijn, tot op den huidigen dag. Zelfs heeft hij zich niet laten verlokken om naar den Westzee dijk te Rotterdam terug te lteeren toen, na Besselaars vertrek naar de Groote Kerk, hem het orgel der Nieuwe Zuiderkerk werd aangeboden. Als men Jan Zwart spreekt dan kan men tal van aardige bijzonderheden uit zijn toe gewijd leven van „orgelist" uit zijn mond vernemen. Hij heeft trouwens met de meeste organisten gemeen, dat hij gezellig kan praten over zijn ervaringen. Het leven van den kerk-organist is veel minder dan dat van andere musici in de kunstsfeer opge sloten. Er is voor hem altijd het contact met „het publiek" en dat kan in de gevoe lige sfeer van het godsdienstig leven vaak alleraardigste resultaten geven. Jan Zwart heeft altijd volop tusschen dat publiek geleefd en er zich één mee gevoeld, ook al stale hij als kunstenaar er boven uit. Zijn beteekenis als uitvoerend kunstenaar is niet gering. Het eigenaardige is, dat hij in dat opzicht eerst in 1914 voor het eerst naar voren is gekomen. Men zou dat kun nen beschouwen als „oorlogswinst" van een bij zon deren aard, want zeer velen trekken nu nog de geestelijke revenuen uit het feit, dat in het sombere jaar 1914 één van de pre dikanten der kerk, waaraan Jan Zwart als organist verbonden is, op de gedachte kwam dat men de kerk moest openzetten en „het orgel wat laten spelen", om de menschen eenigermate uit de neerdrukkende sfeer van oorlog en oorlogsdreiging te halen. Dat begon op een zekeren Zondag, met vijf of zes toehoorders, want publiciteit was er niet aan gegeven. Maar dit was het begin van de regelmatige orgelconcerten in de Luthersche kerk, die nu alweer jaren ach tereen groote bekendheid genieten. De mid dagconcerten werden later door de avond concerten vervangen, welke de organist nu al jarenlang, tot dertig toe, i.n het seizoen geeft. Als men Jan Zwart over die concerten hoort, komt men o.a. te weten, dat ze, hoe wel gratis toegankelijk, door kleine giften der bezoekers den grondslag gelegd hebben voor een orgelfonds, waaruit gedurende de laatste jaren een orgelrestauratie van f 10.000 is bekostigd. Dit is zeker een resultaat, waarop de Amsterdamsche organist trotsch mag zijn en dat tevens als graadmeter kan dienen voor de dankbaarheid, welke voor zijn werk als uitvoerend kunstenaar wordt gevoeld. Dat is in de hoofdstad zoo. Maar sinds geruimen tijd gaat Jan Zwart ook in meer dan een andere stad regelmatig concertee ren. Hier komt een andere kant van Jan Zwarts capaciteiten naar voren. Hij is er op uit getrokken om van zekere kerke lijke bewindhebbers gedaan te krijgen, dat ze de prachtige instrumenten, die we in ons land bezitten, zullen laten bespelen en in meer dan één geval is hij daarin ge slaagd Zijn ruime bekendheid kreeg Jan Zwart door de radio van de N.C.R.V. en hij is het ook geweest, die de eerste officieel e orgel bespeling heeft gegeven voor de microfoon van de A.V.R.O., (toen nog A.N.R.O.). Jan Zwarts propagandistschap voor het orgel berust echter niet alleen op zijn be kwaamheid als speler en op zijn geestdrift voor het orgel in het algemeen, maar ook op den degelijken, intellectueelen grond slag van historische kennis omtrent 't orgel, zijn ontwikkeling en beteekenis. Menig arti kel over onderwerpen, betrekking hebbend op het orgelspel en de orgelmuziek, is uit zijn welversneden pen gevloeid en het pas verschenen Maassluissche gedenkschrift van zijn hand „Van een deftig orgel" legt van dit gedeelte van de werkzaamheid van den jubileerenden organist wel een heel sterk sprekend getuigenis af. We verzuimden tot dusver nog melding te maken van Jan Zwarts activiteit als com ponist van orgelmuziek. Menige uitstekende „bewerking" van koralen en geestelijke lie deren is reeds van zijn hand verschenen. Hij volgt daarbij, zonder nabootsing, het voorbeeld van de groote voorgangers op orgelgebied. Zijn groote bewondering voor den grondlegger der Nederlandsche orgel kunst, Jan Pieterszoon Sweelinck, is meer dan bekend en als wij zien, dat de waar- deering van dien grooten Amsterdammer den laatsten tijd zich in stijgende lijn be weegt, mogen we dit gerost voor een deel aan Jan Zwarts schriftelijke propaganda toeschrijven. Zoo is er een groote eenheid te consta- teeren in de veelzijdige werkzaamheid van den jubileerenden Jan Zwart. Zijn leven is met het orgel vrijwel volkomen saaYige- vlochten en, zooals we in het begin schre- dit leven heeft iets beteekend en heeft nog altijd beteekenis .voor velen. Zulk een heelt het „jus jubilandi" en dat zaJ hem door niemand worden misgund. In tegendeel, het wordt hem van harte gegund. Dat zal wel blijken. Op 4 October a.s. is de groote huldigings- ig en -avond voor Jan Zwart te Amster dam. Des namiddags twee uur houdt hij dan receptie in de Kerk Kloveniersburgwal. het jubileumconcert 's avonds, dat ook door de radio wordt verspreid, zijn gereser- de toegangskaarten (vóór 28 Sept.) ver krijgbaar voor hen, die aan het huldeblijk bijdragen. Wie dit nog niet gedaan heeft, ge er, als hij instemt met de waardeering ir Jan Zwart, alsnog voor (postgiro 98113, F. Wichard, Gerard Schaepstr. 3, Am- serdam-W.). Wie het gemakkelijker vindt te Rotterdam zijn gift te storten, vervoege zich bij den heer D. G. Hazelzet, Roden- rijschestraat 67, aldaar. Behalve te Amsterdam zullen er ook jubi leumconcerten door den heer Zwart gegeven, worden: in zijn woonplaats Zaandam, te Alkmaar, Deventer, Amerongen, Hattum en Zwolle, plaatsen, waarin Jan Zwart regel matig concerteert. Het zal voor vele Rotterdammers onge twijfeld verheugend zijn te vernemen, dat ook daar een jubileumconcert zal plaats hebben, nl. op Maandagavond 9 October, in de Gereformeerde Nieuwe Westerkerk (Am- manstraat), waarbij als spreker zal optre den Prof. Dr K. Schilder. Ook dit laatste zal wel voor velen een aangename verras sing zijn, die nog niet wisten, dat deze bui tengewone geleerde zijn belangstellingssfe^f ook tot het kerkorgel uitbreidt. Wij twijfe len dan ook niet of Jan Zwart enDr Schilder zullen op 9 October te Rotterdam in het centrum der belangstelling staan» Schoolnieuws. HOOFDBENOEMINGEN ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Harlingen ('U.L.O.-School)L. Hetebry te Havelterbrug. Krimpen a. d. Lek, mej. G. Roos te Lekkerkerk. Voor nu'tt. handw. ONDERWIJZERSVERGADERINGEN De afd. Twen te van de Vereen, van Chr, Onderwijzers in Nederland vergadert Zater dag 23 Sept. a.s. te Almelo. Als referent treedt op de heer K. Nolles, in Ny verdal, met het onderwerp: „De Va derlandsche Geschiedenis op School", terwijl de heer H. B. Spoelder, van Almelo, behan delt: „De Schoolstrijd tot 1920"; dit in verband met een inleiding over het Gewijzigd Unie- Rapport op de a.s. November-vergadering, waarover het Hoofdbestuur gaarne de mee ning der afdeelingen wil hooren. GEREF. THEOLOGISCHE WEEK De bekende „Theologische Week" van den Geref. Bond in Duitschland zal van 1012 October voor de vijfde maal gehouden wor den en wel te Elberfeld. Men neemt er, met de bedoeling om over „openbaring en geschiedenis" te spreken eiken dag een SchrifthoofcLstuk als onderwerp van bespre king, nl. den eersten dag 2 Cor. 3, inleider Ds. Sinning te Elberfeld; den tweeden dag 2 Cor. 4, inleider Prof. Dr. Heinrich Barth te Bazel; en den derden dag 2 Cor. 5, in leider superintendent Horn te Duisburg- Laar. De samenkomsten te Elberfeld plegen uit Gei-ef. kringen in ons land veel belang stellenden te trekken. EXAMENS PROMOTIES GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Ge- iromoveerd is tot Doctor m de Wis- en Natuur iuinde, op proefschrift. „Onderzoekingen over enige monogesubstiitueerde pheruanthreeen- /onvaten", die heer J, van de Kamp, geboren te ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Ges TE GRONINGEN. Cohen, EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG, 20 Sept. Gesl. voor 3den man gr. stoomv., de heer en J. Hoorn B. Bos. EXAMENS-SPORTLEIDER EXAMENS-POLITIE Zuilen; B D( >rn; S Sluunm; J J Schepers, UiLfit; >onnS Soheffe.r ■dingen; A Th de Delft; D Ronmer, J v d Sluis, J H Sohoc.i Schatborm, Den B ienG M Spoor Andijk; W v d beek, Emmerco: soh; G J Smeet; 5: P G Schiippe Soholten, Schol, Den Helder; J Ler Henhuis, Edam; J Spoedst Gouda; J G Sahage HeerLen; I Schuur, Utrecht; J M Steen- D Staan, Heiligerlee; J A v d Steei oek, Vlaardiingen; D Rijke. IJmuid. Lmersfoort; W Steenhoek, Vlaurdiing; •acht; A Schokker, Scherpenzeed. EXAMENS-GYMNASTIEK UTRECHT, 20 f Orde-oefeni.n- heeren H v d tk, Zaandam; EXAMENS-HANDELSCORRESPONDENTIE ROTTERDAM, 20 Sept. Examen V.T H. Prak- Taalkundig Har Ned. Handels co rr Dultsehe Handels; !ld. Sell ej. A I J J Bij; D Peelt rvölid, Rolti Afgewezen 1 candid:; oor Eng. Handelsoorresip. Den Haag, en de heenen J. Planting, Rot-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10