EEN NATIONAAL REVEIL WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1933 'DERDE BLAD PAG. 9 R0FFELR1JMEN. Oranje-Dinsdag te Den Haag DE OPENINGSPLECHTIGHEID IN DE RIDDERZAAL Een keurig en fleurig feestprogramma De 19de September 1933, dag van de ope ning der Stilten Generaal, is een dag van bijzondere beteekenis geworden, Tien- en honderdduizenden hebben voor Oranje ge demonstreerd en daarmee aan het Nieder- Jandfche volk iels willen zeggen. Nationale zin en Oranje-gehechtheid heb ben zich op overweldigende wijze geopen baard. Van deze dag gaat een sprake uit, die allen verheugt in wier hart de liefde voor Vorstenhuis en Vaderland waarachtig bloeit. De nationale gedachte heerschte in de Re sidentie. De antii-nationale scheurmakers had den te zwijgen en de revolutionaire onrust stokers hadden met al hun brutaliteit niets in te brengen. Zoo hoort het en zoo moet hot blijven. Voorgoed. De mannen van gezag cn vrijheid en al wat gezond nationaal voelt 'en denikt en zijn land en vorsten lief heeft, laten zich niet meeir terugdringen. De straat ro;et aan de demonstranten der ontevredenheid en der intimidatie, maar aan hen, die er voor alles recht op hetbben. Dat is de beteekenis van den dag van gis teren; een dag van echt-Nederlandsch enthousiasme, waarop de nationale gevoe lens, wortelend in een eeuwenoude traditie, met geweldige kracht naar alle kantien zijn uitgebroken. Verheugend en bemoedigend is het, dat al les hier en elders te zien en het te verstaan in zijn diepen en rijken zin. We durfden weer ons zelf te zijn, ons zelf te laten zie» en aan onze Vorstin te toonen, wolk een groote plaats zij in het hart des volks inneemt. Het Ls alsof een nieuwe geest van zelfbewustheid onder ons ontwaakt is er in jonge kracht die breede plaats opeischt, waarop hij aanspraak heeft. Ziedaar Prinsjesdag 1933. Tienduizenden zijn vol geestdrift naar de Residentie getogen. Extra tireineni, honderden autobussen en auto's brachten in de morgenuren voortdu rend nieuwe massa's feestelingen aan. getal wordt geschat op 60 S0.000. Van oogenbldk tot oogenbiik nam de drukte in de binnenstad snel toe. Bijna iedereen had zich met Oranje getooid. Talrijke vlaggen woeien vroolijk in den wind en het stadsbeeld was een en al leven en kileur. Het werd te blijdeir en stralender toen de zon mist en regenbuien verdreef, zoodat de grauwe grijze lucht plaats moest maken voor Jiet heldere blauw en stralende zonneschijn den mieserigen re gen verving. De feeststemming werd daar door niet weinig verhoogd. Op verschillen de punten in de binnenstad trok de drukte zich samen. Bij het Paleis in het Noordeinde, het Voorhout, op den Vijverberg en het Binnen- en Buitenhof zet ten geleidelijk groette massa's zich vast om rustig het. uur af te wachten, waarop H.M. de Koningin zach naar de Ridderzaal zou De politie had extra maatregelen getrof fen. De binnenstad was grootendeels voor alle verkeer gesloten. Toen de afzetting van den weg, dien de Koninklijke stoet zou nament, zich had vol trokken, bleef het steeds maar belangstellen den stroomen, zoodat op de meeste plaatsen het publiek wel een dertig rijen dak stond. Eén zijde van lwit Lange Voorhout werd ge heel ingenomen door de afgevaardigden van een 400-tal vereenigingen met vaandels en banieren. Vóórdat de stoet van het Paleis in het Noordeinde vertrok, vertoonde de Koningin zich even één der ramen, hetgeen aanleiding was voor een luid gejuich van het publiek. Toen cn later de stoet vertrok naar het Buiten- >f en de Kon. Militaire Kapel zacht het Wilhelmus hooren liet, zong het publiek uit volle borst mee, hetgeen op deze plaats nog gebeurd was. Het gejuich plantte zich voort langs den geheelen weg. Op het Voorho-ut wemelde liet van vaandels, prinsenvlaggen, oranjedoek enz. en de zon, die vroolijk scheen, -toen de Koninklijke Familie pas- fide, zette aan deze veelkleurige beweging >g meer luister bij. De aanwezigheid van een Oranjevereni ging uit Zaandam met haar Oranjevlaggen, weid met bijzndere vreugde door de vele omstanders geconstateerd. Een enthousiast gejuich steeg op bij het naderen van den stoet. Dit bereikte zijn hoogtepunt bij Van alle kanten wuifden zakdoeken, vlaggen werden hooggeheven. Kortom, de 'begroeting was aller hartelijkst. De Koningin, die Prin ses cn de Prins dankten met voortdurende hoofdbuigingen voor dit huldebetoon. Op het Binnenhof stonden eveneens de belangstellenden vele rijen dik om de komst van den Koninklij ken stoet af te wachten. In een der hoeken van het plein hadden de verpleegsters van liet Haagsche Roode Kruis Ziekenhuis een plaats gevonden. Overal was de belangstel ling enorm. Alle ramen en vensters van de Rijksgebouwen van het Binnenhof waren dicht bezet. De minister-president Dr. Col ij n werd, her haaldelijk niet groot gejuich begroet toen hij het Binnenhof overstak om zich naar de Ridderzaal te begeven. Verschillende socialistische Kamerleden beijverden zich hun kennissen op het Bin nenhof of aan de ramen van het Kamerge bouw een goed plaatsje te bezoigen. De heer K. ter Laan verleende deze diensten zelfs aan met oranje getoode Zaandammers, waar onder een raadsHd. Naast ons stond een lieer met een kaart, waarop de naam van soc. dem. senator, die den mond nog al eens wat vol neemt. Om kwart over één kondigde het naderend gejuich de kefmst van de gouden koets aan. De Eerewacht van mariniers presenteerde het geweer en even later kwam het eerste gedeelte van hst cavalcrie-escorte het Bin nenhof oprijdien. Tijdens de kinderhulde boden eeniqe meisjes de jubileeren.de Vorstin bloemen aan, die door Hare Majesteit vriendelijk werden aanvaard. Toen de Koninklijke familie op het Bin nenhof verscheen barstte een luid gejuich los dat ^eildra overstemd werd door de to nen van liet Wilhelmus gespeeld door de Marine-Kapel, dat door tallooze meegezon gen werd. H. M. de Koningin diroeg een licht grijze robe terwi Prinses-Juliana in een bleu toi let gekleed was, en de Prins droeg de admi- aaLsuniiform. Terugkeer Ruim tien minuten over half 2 verlieten 'orstelijke personen de Ridderzaal. Toen de goudion koets het Binnenhof rond reed steeg wederom eon hartelijk en lang durig gejuich uit de menigte op. ""ïer werd het Wilhelmus gespeeld meegezongen. Overal zwaaide r tig met hoeden en zakdoeken naar de Ko ninklijke familie, die vriendelijk Haar gebrachte hulde dankte. Langs den geheelen terugweg werden de >rstelijke personen spontaan toegejuicht, overal klonken nationale liederen en bleek een ongekend groot enthousiasme. Teruggekeerd ten paleize vertoonden Ko ningin, Prins en Prinses zich nog een oogenbli'k voor één der zijramen. Het pu bliek zong de Koninklijke familie het Wil helmus toe. Het Kon. Gezin trok zich hierna terug, waarna he.t publiek zich verspreidde. De openingsplechtigheid De openingsplechtigheid in de Ridderzaal bood weder haar -bekenden schilderaehtigen aanblik van kleurige, van goud, zilver en •iddierorden schitterende uniformen, en ambtsgewaden en keurige damestoiletten. Vooral de achterzijde der zaal, waarii zich de vakken bevonden, bestemd voor d diplomaten met hunne dames en de opper- hoofd- en vlagofficieren, alsmede de ruimte tegenover den troon, waar de leden van den Raad van State en de Ministers hadden plaats genomen, vertoornde een rijke afwis seling van kleuren, fonkeling van ordetee- keiuen, en schittering van goudborduursel. Daarbij werd het aspect van de zaal nog fleuriger, toen de zon door de gebrandschil derde ramen breede lichtbundels naar bin- Zooals gebruikelijk hadden achter dn de zaal ook de leden van de Rekenkamer en den Hoogen Raad plaats genomen, on der wie zich Mr. Donner, in zijn costuum oud-Miniister -bevond. Ook waren daar o.m. aanwezig de Burgemeester der Residen tie, J'hir. Mr. Bosch Ridder van Rosenthal, in ambtscostuum met den zilveren ambtsketen, n de Commissaris der Koningin in de pro- ■incie Zuid Holland, Minister van Staat De Koninklijke familie tijdens de kinderhulde in den tuin van het Paleis Noordeinde. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, in het ambtsgewaad van Minister. Een groot aantal Eerste cn Tweede Ka merleden waren ditmaal ter zitting versche- Onder hen viel op de heer Schaeper, als ecaiiige soc. democraat De communisten had den hun experiment van «rieden jaar niet herhaald. Omstreeks 1 uur kwamen de leden van den Raad van State binnen, kort daarna ge volgd door de Ministers. Voorop schreed de Minister-President, Dr. Golijn, op wien de overige Ministers in volgorde van de begroo tingshoofdstukken volgden. Is het steeds een plechtig oogcnblik, wan neer de gedempte klank van het Wilhelmus, door de Marine Kapel aangeheven, in de zaal dot ••dringt, ten teeken dat de Koningin in aantocht is, ditmaal werd de indruk nog versterkt, doordat men het Wilhelmus door die menigte buiten hoorde meezingen, wat vroegere jaren mi-et geschied-de. Allen stonden op, toen de klanken van ons volkslied zich deden hooren. Kort daarop tra den de schitterende stoeit hofdignatarissen de zaal binnen, voorop de Kamerheer-Ceremo niemeester, baron vanHardenibroek van Har- denbroek. De Opperceremoniemeester, Graaf Du Monceau, achter de Kamerheeren binnenge treden, hief zijn staf omhoog; de Kamerheer- Ceremoniemeester riep: De Koningin! en terwijl ponueuw allen zich van hun plaat sen verhieven, traden de vorstelijke perso nen binnen. De Koningin werd begeleid door het Eerste Kamerlid Prof. Jhr. Mr. de Sa- vornin Lohman, de Prins door het Tweede Kamerlid Ir. Bongaerts, de Prinses door het Eerste Kamerlid Prof. Dr. Kranenburg. Op den troon gezeten van de microfoon m de radio was niets te zien: deze was in den troonhemel verborgen las de Konin gin met tamelijk zachte stem de ditmaal vrij langeTroonredevoor. Ongeveer 12 minuten duurde de voorlezing: Onmiddellijk daarna hief Generaal Duymaer van Twist een „leve de Koningin" aan, welke kreet, gevolgd door driewerf „hoera!" door de gansche zaal, staande, geestdriftig werd herhaald, terwijl de hoogwaardigheidbekleeders met hun steken zwaaiden. Vriendelijk neigende ver lieten de vorstelijke pe-rsonen, door dezelfde leden der Commissie van in- cn uitgeleide begeleid als bij hun komst, de zaal. De nieu we zittingsperiode der Staten-Generaal had een aanvang genomen, maar onder omstan digheden, die onvergetelijk zijn. Een geslaagd experiment Volgens de voorloopig ontvangen berich ten is de uitzending van de troonrede naar Nederlandsch Indië en Ned. West-Indië een succes geweest. Indië berichtte, dadelijk nadat H.M. de Koningin had uitgesproken, „uitzending opening Staten-Generaal door H. M. de Ko ningin zeer geslaagd; doorgegeven aan ra- diovereenigingen te Bandoeng, Batavia. Se- marang, Soerabaja, Medan en Makassar". Uit Curaoao kwam het volgende bericht: „ontvangst zeer goed, alles goed te volgen". Alleen Suriname meldde eenige fading, maar in het algemeen kon men de uitzen- De Koninklijke stoet na de opening van naar het paleis, op het Lange Voorhout. verschillende afzettingen zorg droegen. Te ruim twee i$ur nam het défilé een vang. De Koninklijke Familie nam, staande op het terras te midden van de vele bloem stukken de bukfebetuiging op de meest har telijke wijze in ontvangst; af en toe traden enkele kinderen naar voren om H.M. bloem ruiker^ aan te bieden. De Burgemeester woonde met den Ge meentesecretaris Mr. Dr. ter Pelkwijk en enkele leden van het College van B. en W, het défilé bij. Bij het verlaten van den tuin werden de kinderen onthaald op wafels en chocolade, welke werde.i uitgereikt dooir padvindsters van het Nederlands-die Meisjes Gilde. Tot bijna kwart voor 4 duurde het défilé voort. Na afloop werden guirlandes van bloomen door jonge meisjes op de trappen van liet terras neergelegd, voor welke aar dige hulde H. M. speciaal bedankte. Ten slotte onderhield de Koningin zich achter eenvolgens met den burgemeester, met wet houder v. d. Bilt, met den voorzitter en se cretaris van het Ilaagsch Comité, de heeren Ter Pelkwijk en v. d. Hevden en de heeren Spoel en Zeldenrust, wien Zij allen haar daink bracht voor de betuigingen va pathie. Alle bloemstukken en guirlandes worden overgebracht naar de Ruigenhoek. De plechtigheid werd besloten met het Wilhelmus. i Staten-Generaal op den térit rweg NAAR HUIS.... ONVERGETELIJKE TOCHT De wuivende hand van 'n eenzame net- tenboetster, zóó uit haar werk weggeloopen. maar ook in het smoezelige kleed getooid met een frunnikje oranje, dat moet de laat ste indruk zijn geweest, die de Koningin heeft meegenomen van de reeks huldebetui gingen, die Haar in deze dagen zijn te beurt gevallen. Die hand was een symbool. Amsterdam met z'n wolk van volk in hel stadion, met z'n juichende stad en z'n bloe menhulde, het was geweldig; de rijtoer ding goed volgen. Dit is een volledig succes voor de Rijks- zendere te Kootwijk, die de uitzending ver zorgden. De Kinderhulde in den Paleistuin. Terwijl het Vorstelijk drietal zich van een hoogen constitutioneelen plicht kweet, heb ben in den Paleistuin zich ongeveer 20.000 kinderen, leerlingen van de hoogste klassen van openbare en bijzondere scholen verza meld voor het brengen van een zanghulde. Nadat de Koningin van de plechtige ope ning der Staten Generaal was teruggekeerd, is onder auspiciën van het Haagsch Comité voor Volksfeesten tezamen met vertegenwoor dagers van vereeniigingen met jeugdafdeelin- gen deze massale hulde gebracht aan H. NL de Koningin, Prinses Juliana en den Prins, die op het terras aan de achterzijde van het Paleis hadden plaats genomen. Ook in September 1898 bij de Kronings feesten van H.M. had die Haagsche jeugd haar te dezer plaatse een ovatie gebracht. Ter herinnering daaraan werd thans door de kind-eren gezongen het koraal uit de Can tate „Gebed voor de Koningin". Zoodra de Koninklijke familie op het bor des verscheen begroetten alle kinderen haar met de oranje programma's. De kinderen waren opgesteld zoowel op het achterpleön als op de daarachter gelegen gazons; nagenoeg allen waren voorzien van rood-wit-blanw-, oranje- of Princevlaggcn. Voor deze kinderschaar waren meisjes op gesteld met bloem en-guirlandes, terwijl ter weerszijden die vlaggen van de provincies n, hetgeen alles bijeen een bijzonderen feestelijken indruk gaf. Behalve l.et reeds genoemde koraal wer den enkele coupletten van „Mijn Nederland" gezongen van Richard Hol, het „Marsehlied" van Brandts Buys en „Wij willen Holland Houwen" van Arnold Spoel, welke laatste ook den zang leidde. Het Haagseh Harmonie Orkest onder lei ding van cben heer Zeldenrust zorgde voor do begeleiding, terwijl padvinders san do Haagsche afdeelingen der Ned. Pad v in do Vereeniging van de Katholieke Verken mors en de Chr. Padvinders Vereeniging voor de wel de kinderzang door de gouden koets naar het Binnenhof onder kanongebulder en met veel plechtstatigheid, het was indrukwekkend, maar de tocht naar huis, naar den Ruigenhoek, dat was de laatste herinnering, die onze Lands vrouwe van Haar volk meekreeg cn die in druk was: „Wees gerust, Majesteit! Uw volk staat om uw troon!" Er is een zeer kleine minderheid in ons 'and geweest., die de laatste jaren getracht heeft van den traditioneelen „Prinsjesdag" een dag te maken van herrie en agitatie. De grootschreeuwers hebben misschien naar buiten ook nog wel eens meer de aan dacht getrokken dan ze waard waren. Maar nauwelijks kwam de oproep om van de dus genaamde „roode Dinsdag" een oranje- Dinsdag te maken of bij tienduizenden kwa men de oranjegetrouwen op en als keffende keeshondjes, naar wie men zich even om gedraaid heeft, waren de Wijnkoopen en de Roestam Effendi's druipstaartend verdwe Oranje-Dinsdag is het geworden, niet door dat heetgebakerde lieden naar buitenlandsch voorbeeld er op los timmerden, Oranje-Dins dag werd het omdat langs heel den langen weg van het Noordeinde naar het Konink lijk buitenverblijf de Ruigenhoek stond een juichend volk van tienduizenden in allerlei schakeering, maar bezield met één gedach te: de Koningin te toonen, dat Nederland en Oranje één zijn en dat als 't moet uit alle oorden van het land een natie zal op vliegen om den troon van Oranje te ver- Van tienduizenden spraken wij, maar wie zal schatten hoeveel het er geweest zijn, die langs den weg stonden geschaard? Al da delijk bij bet paleis aan het Noordeinde stonden er duizenden. Men hing als trossen uitgezwermde bijen uit de balcons en aan de heggen en onafzienbaar waren de rijen an huldebetuigende vereenigingen die met aandels en banieren langs den weg ston den geschaard. 't Werd kwart over vier aleer paarden getrappel de komst van de Koninklijke Fa milie aankondigde. Daar gingen de hoeden van de padvinders op de stokken, de roode livreien van de schitterend uitgedoste stal knechts, die de paarden van het a la Deaumont bespannen gala-rijtuig bereden, werden zichtbaar en dan het groote oogen- blik voor elk van die duizenden: de Ko ningin, vriendelijk wuivend en buigend als altijd, Prins Hendrik en Prinses Juliana. Even een storm van gejuiphdan was het weer voorbij. Er reden achter het Koninklijk rijtuig ook koetsen voor het gevolg, Grootmeesters cn Kamerheeren in groot ornaat, een prach tig gezicht, maar niet daarvoor was men ge komen uit Zwartsluis en Kerk Avezaath, uit Hoevelaken en uit Kloetinge, het ging alleen om de ééne figuur die in den draf der paarden voorbij flitste: de Koningin. En de Koningin: ze zal heusch niet ont dekt hebben, dat juist de jongelingsvereeni- ging Obadja uit Woubrugge met het vaan del groette en dat het muziekcorps „Klein maar dapper" het Wilhelmus speelde, heeft misschien de burgerwacht uit Pernis niet opgemerkt en de Chr. huishoudschool uit Den Haag over het hoofd gezien, maar zij heeft stellig een indruk meegekregen dat Haar volk in al zijn schakelingen haar toejuichte omdat het zich met Haar Huis verbonden weet. Heel den langen weg in draf gereden ongeveer een uur lang heeft een onafge broken guirlande van oranjegezinden de Koningin op Haar weg naar huis omringd. In de binnenstad was het overweldigend vol, maar ook in de buitenwijken van de stad en in Scheveningen tot aan het v< de duinen liggende Pompstation toe stond het zwart. De vele vaandels gaven kleur en leven aan het huldebetoon. Een volledige opsomming is ondoenlijk te geven; zoo in de glimp zag men de tallooze Chr. jongelings- en meisjesvereenigingen, de pittige gymnastjes van het Chr. Gvm- nastiekverbond, de Graalmeisjes in hun wijde kleurige mantels, de kanten kappen van Walcheren en Zuid-Beveland. Bij flarden weerklonk telkens weer het oude Wilhelmus, door muziekcorpsen speeld, terwijl Patrimoniums muziekcorps uit Den Haag de zegenbede uit Ps. 134 deed hooren'. Correct salueerde Overschie's poli tie onder de Princevlag, daverend deed een padvindersband zich hooren, bij het Vredes paleis stond een groote groep huzaren in de houden, verderop zagen we de vereenigiing Koninginnedag te Leiden en inderdaad ook weer de Chr. Oranjevereeniging Amster dam-Oost, die in de hoofdstad zoo keurig voor de bloemenhulde heeft gezorgd, maar die nu ook nog meegetrokken was naar Den Haag, naar den Oranje-Dinsdag. Aandoenlijk was de stoet der invaliden, kranig deed het de Rotterdamsche burgei wacht, met tal van oranjevereenigingen uit de Maasstad rondom, luid juichten de ver pleegsters van de Emmakliniek in uniform, even verder stonden heel wat fascisten zon der uniform met gestrekte arm te zingen maar dan weer zwol de lawine van gejuich aan ditmaal van kinderen, die vele oranje- blanje-bleu vaantjes droegen. Op de Stad houderslaan en verder de Promenade langs tot ver in Scheveningen waren voor tal van huizen vlagfestoenen aangebracht en oranje lampions buitengehangen. Voor de woning van den minister-president was nogal wat belangstelling, maar Dr. Colijn zelf moest in de Kamer zijn en de honneurs van het huis werden dan ook door mevr. Colijn waargenomen. Scheveningen had in Scheveningen willen opstellen en daar stonden ze dan bij do grens der gemeente, de vele vereenigingen met hun vlaggen. En nog maar weer verder telkens op nieuw de onafgebroken rij van onanjëgetrou wen, de toejuiching zonder eind. Daar zwenkten we dan de duinen in. Ook hier menschen, menschen, menschen. De netten- boetsters in hun wonderlijke kleedij met overhuifde kappen vlogen voorzoover hun rokken het toelieten naar hot hek, om mee te jjuichen, heel in de verte, midden in het nettenveld stond een badkoetsje met een feestelijk vlaggetje er op en op een van de bultjes van liet hobbelige terrein een oude Scheveningsche, die niet zoo vlug meer naar den weg had kunnen komen, maar ze wuil- de en wuifde Prinsjesdag De trein is volwordt stampend vol; Zoo komen w' in Den Haag; Geen vlagje aan de buitenkant, De Haagsche roode kraag; We stroomen uit het station; 't Gejubileer begint; Hier zie je 'n ouwe kennis en Daar weer een verre vrind; We sluiten aan, we sluiten op, Versperren het verkeer, En dan verspert een wagenstoet Voor ons de heirweg weer; We zingen, dan ivecr machtig mooi, Dan saai, op halve kracht; Een afgedwaalde dominee Wordt seffens „thuis gebracht" Dan zijn we op het schelpenpad; Daar leggen we maar aan, Daar moet en zal de gouden koets Langs onze vaandels gaan; We zingen en we jublen en Met feestelijk gefluit Blaast 't fleurige fluitistencorps Het hoogste feestlied uit; Er vallen jo7ige meisjes flauw; Het roode kruis staat klaar; Bananen op een sabelpunt Gaan naar „die dames daar"; Een Noordwijksche oranjevlag Verstoort m'n permanent; Aha! daar heb 'k de Leidenaars De C.O.V., herkend; Daar komt Ze! Het Wilhelmus wint Het ver van het gejuich; Het ivordt één groot massaal gewuif, Eén blij banierg ebuig We zagen Haar,maar véél te kort; We wachten drie kwartier; Wéér zien we 't, als een tooverfeest Van schoonheid en van zwier Het is voorbij!Nog lange niet: Naar Zorgvliet allemaal! We mogen Haar nog eenmaal zien, Nu zonder pracht en praal, Nu vlakbij, in een open koets, Nu in de blije zon! Ik wist niet dat Septemberzon Zoo gulden wezen kon 't Is weer Oranjefeest geweest; Het Vaderland ontwaakt; 't ïFas tijd, o het was meer dan tijd Dat het werd goed gemaakt! (Nadruk verboden.) LEO LENS Het eind kwam in zicht. Bij het Pompstation hielden de rijtuigen van het gevolg stop en de inzittenden na men eerbiedig groetend afscheid van het Koninklijk gezin. Als laatste huldiging had zich op den zijweg naar den Ruigenhoek een eere-escorte van ruiters en amazones opgesteld. Toen zag men het Koninklijk rij tuig snel de dalende weg afrijden, een hand, de wuivende hand van onze vorstin scheen te wenken naar de wuivende hand van een oude Scheveningsche nettenboetster, die op een duintje haar Koningin groette. Dat visioen zal ons bijblijven ook na de dagen van feest. Nederland en Oranje blijven bijeen! De taptoe Vele duizenden hadden zich opgemaakt naar het Plein 1813 en omgeving om daar te genieten van de mil. taptoe, gebracht door de Koninklijke Militaire Karvel benevens door de met groot verlof z nde tamboers van het regiment Grenadiers voor zoover laatst genoemden zich hiertoe vrijwillig beschik baar hebben gesteld, de hoornblazers van het regiment Jagers, benevens de met groot verlof zijnde hoornJblazers van dat regiment eveneens voorzoover zij ziich vrijwillig be schikbaar hebben gesteld, de trompetters van het derde halfregiment huzaren en van het 2e regiment veldartillerie te paard. De taptoe ward ook dit jaar gehouden in het oostelijk deel van de Sofialaan met het front naar het Plein 1S13. De taptoe stond onder leiding van den di recteur der Koninklijke Militaire Kapel, ka pitein Walther Boer. Dertig fakkeldragers van hel derde half regiment huzaren en evenveel manschappen zorgden voor de noodlige verlichting van den Onder de vele autoriteiten, die de taptoe bijwoonden, behoorde minister Deckers. De fakkelhulde aan de Koningin Ook de fakkeloptocht, die door het Natio naal Jongeren Verbond, afd. Den Haag was georganiseerd om H.M. de Koningin ten Pa leize Huis ten Bosch te huldigen, is een groot succes geworden. Meer dan 8000 leden von het N.J.V., de ver eeniging „De Princevlag", Jonge middieinstan ders; Kath. Jongeren; Oranjehond; Herv. en Ger&f. Meisjesvereenigingen; de C.J.M.V.; Padvinders enz. nagenoeg allemaal met hun fakkels namen er aan deel. De Koninklijke Familie toonde zdóh voor eze spontane en massale hulde zeer erken telijk. De drukte langs den weg toas veel en veel grooter dan vorige jaren. Bereden politie houdt het opdringende publiek buiten het afgezette gedeelte

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9