WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 7 STADSNIEUWS DE NEDERLANDSCHE WEEK LEIDEN 1933 HEDEN OFFICIEEL GEOPEND De Nedierlandscbe Week die van 20 tot. 3 September «in onze stad wordt gehouden 1 hedenmorgen te half twaalf officieel geopend in de foyeir van de Stadsgehoorzaal door den burgemeester Mr. A. van de San-de Bakihuy- zen. De voorzitter van het comité van voor bereiding de heer J. J- M. Meijers sprak een inleidend woord over het onderwerp Crisis, Deflatie, steun Met deze schaduwen in huis aldus ving epr. aan -begint de Leiidsche Winkelstand deze Nederlandsche Weck 1933, schaduwen die meit den dag grooter worden en voor velen reeds zijn veranderd in donkere wol ken. die hun bestaan ernstig bedreigen. Hon derden hebben den strijd tegen het cnsis- en deflatiemonster reeds moeten verliezen, velen hunner niet omdat zij ongeschikt wa ren voor hun bedrijf, niet omdat zij het niet kenden, maar omdat het niet meer kan. Om dat zij niet langer de veel te hooge lasten van allerlei aard konden (bijpassen; van ver dienen is al lang geen sprake meer. Voor de vierde maal ben ik met den heer Vlieland, mijn rechter- en linkerhand, aan gewezen om de voorbereiding voor deze Lei-dsche Winkelweek te treffen. Met het zelfde enthousiasme als voor vier jaren zijn wij met onze Commissieleden er op uitge togen om ons die mecteiwe-rking te verzeke ren, welke wij voor het welslagen dezer Ne derlandsche Week onmisbaar achten. Sym pathiek en rovaal is ze ons toegezegd, de volle medewerking van die betrokken gemeen telijke instanties, van de Directie der Leid- sche Duinwater Maatschappij en van de Vereeniiging Nedeiiandsch Fabrikaat. Bij de Directie der Lichtfabrieken zijn wij als kind in huis, ze weten daar te geven en te nemen. Als ze soms meer nemen dan geven os dat stellig niieit de wil der Directie. Hunne mede werking, ook ditmaal weer ondervonden, stellen wij op hoogen prijs en als de tarie ven in dezen tijd wat worden verlaagd, kun nen deze Heeren Fabrikanten op do geregel de levering aan alle winkeliers rekenen. De Lei-dsche Afdeeling van de Vereeniging Nederlan-dsch Fabrikaat liet zic-h ook dit maal weer niet onbetuigd en vond, dat een actie harerzijds bij deze Nederlandsche Week niet mooh-t ontbreken. Wij stellen dit -des te meer op prijs, omdat het Hoofdbestuur dezer Vereeniging er blijkbaar steeds de voorkeur aan geeft de propaganda voor het Nederlandsche product laags den Midden stand heen te voeren. Doch de Middenstand kent haar taak dezen tijd. Zij weet, dat welvaart voor haar alléén weer mogelijk wordt, wanneer zij omringd is door een koopkrachtige en koop i willige bevolking. Koomvillig, want velen zijn minder koopkrachtig geworden, maar er zijn ook belangrijke groepen, diie tot vlot koopen in staat zijn, maar het niet doen. Laten zij wieil bedenken, dat deze zuinig heid d-e wijsheid bedriegt, dat zij bezig zijn bun eigen welvaart snel en zeker te sloopen want waarvan zuilen bijvoorbeeld de trac tementen en pensioenen moeten worden be taald, als deze gelden door hen, die ze ont vangen voor een belangrijk dee.1 uit de toch al zoo magere geldcirculatie worden getrok ken, ais de handel niet meer verhandelt, al thans veel te weinig en geen belasting meer kan betalen. Iedere groep onzer bevolking heeft in die zen tijd haar placht te kennen, ook tegen over d»e an-der groepen, doch d-eze niet alleen te kennen, maan- ook te doen. De Middenstand weet, dat bet in' dezen, lijd mede tot haar p'li-oht behoort de belang stelling voor en de vraag naar het Neder landsche product op te wekken en le ver- grooten, omdat di-t een algemeen nationaal belang van de eerste rang is. Imimers meer gebruik van het Nederlandsche product be te ekent meer arbeid voor onze Nederland sche werkers, betere kansen voor onze natio nale industrie, meer welvaart voor de Ne derlanders, dus ook voor U en ons. Geien overdreven nationalisme, maar wel elen de gelijk, krachtig nationaal standpunt. Nu onze producten ondanks en misschien wel door onze vriendschappelijke houding van de buitenland^ch-e markten worden geweerd, moeten wij trachten ze zelf zooveel moge lijk te gebruiken, dat zal voor een ieder dui delijk zijn. Onze Edel Achtbare Heer Burgemeester zal zoo dadelijk de Nederlandsche week openen om daarmee te bewijzen, dat onze actie zijn instemmnng en sympathie heeft. Toch meen ik wel eens beluisterd te hébben, dat onze Burgervader vrijhandel ideaal vindt. Edel Achtbare Heer, wij ook. Laat een onzer buur staten maar eens een pink in die richting naar ons uitsteken. Twee handen vol met -goeden wil zouden hu-n onzerzijds worden toegestoken, doch thans ds het parool: Koopt met Uw Nederlandsche Gulden Nederlandsch product. Geeft dat, waar eenïgszins mo gelijk de voorkeur. Hiervoor gaat de Leidsche Middenstand in de komende dagen demons-tree renIn 2000 etalages zullen zij u toonen, het allerbeste van eigen bodem en industrie. Wij behoeven ons niet te behelpen met onze producten, want onze bodean is best en onze vakmen- schen behooren tot de besten der wéreld. Onze natonale producten zijn meestal beter en niiieit duurder. Daarom rekenen wij er op, dat deze actie ten gunste van hot Neder landsche product de volle sympathie zal hebben, maar ook de daadwerkelijke steun, die men liet best kan geven door steeds, dus ook in dieze NecLarlandsohe Week, in Leiden te koopenhet Nederlandsche pro d-uct, vlot, en in ruime mate. Daarna sprak burgemeester v. d. Sande Bak-huyzen de openingsrede uit. Rede van den Burgemeester Aan deze rede is het volgende ontleend: Nauwelijks is de Septembermaand begon nen of naar alle zijden ontplooit zich de burgerlijke samenleving tot haar normalen levensgang. De tijd van rust en ontspan ning maakt plaats voor vernieuwde werk lust en energie. Lagere, middelbare en hoo- gere scholen openen hun poorten en maken de bevolking weer voltallig. De st-udenten-maatschappij traoht op baar wijze een aantal jonge -meisjes en mannen tot Leidcnaars te maken om de ledig ge vallen plaatsen weer te bezetten en zoo ziet men aan alle kanten dat herfst en komende winter hun voorbereiding vinden. Een van de onfeilbare teekenen van den aanvang van het nieuwe jaar, want deze tijd toont meer de teekenen van een jaar wisseling dan die waarin de kalender haar plaatst, is het dat de heeren Meyers en Vlieland in mijn kamer verschijnen met het verzoek om de Winkelweek te komen ope- Ik weet dan dat de winkelstand gereed is voor de opening van een nieuw seizoen en de belangstelling van de burgerij voor- zich opvraagt nog vóór dat deze laatste zic-h door oen 3-Octoberdag in haar geheel laat t het grootc Leid- in beweging brengen sohe feest te vieren. Goede hoop en schoone verwachtingen be zielen de winkeliers en onversaagd binden zij tegen de moeilijke tijdsomstandigheden een strijd aan, die steeds zwaarder wordt. Economisch is het uitzicht nog even don teer als in 1932, op politiek gezied ziet het er wat lichter uit, omda-t er hij de nieuwe Regeerinig krachtens haar woorden en haar daden een vaste wil blijkt te beslaan cvm het schip varende te houden en -het roei met stevige hand wordt vastgehouden. Niet weinig bemoedigend is het verder, dat het volk, dat zich gelukkig nog wel eens ders uitspreekt dan door verkiezingen politieke partij-organen, ziah op niet te kennen en niet tc misduiden wijze schaart om Kroon en Regeering en onverbloemd en zonder voorbehoud een krachtig centraal ge zag wil en schraagt. Na Hare Majesteit ont ving dc mannelijke figuur van on-zen eer sten Minister op het Binnenhof zeer spon tane toejuichingen van het saamgestroomde Gelijk het in de Nederlanden altijd gaan is, zoo ziet men ook nu dat in benai- de tijden de ware natuur van ons volk bo ven komt, dan ziet men de eenheid voren komen en herleeft het bewustzijn dat wij een zijn en samen moeten staan om ge zamenlijk de moeilijkheden het hoofd te bieden. Een gezond nationalisme is in land aan het opleven. Een uiting daarvan is ook, dat gij, die altijd tracht een motief te vinden om dooi het houden van deze massale reclame voor den winkelstand, dit zoekt in de opwekking om Nederlandsohe producten aan te bieden en te koopen. De Voorzitter meent, geloof ik, dat het ideaal van vrijhandel, dat hij mij op eigen gezag toedenkt, mij wel eens lastig zou kunnen worden in deze dagen en dat het nxij in strijd zou kunnen brengen met de wenschelijkheid thans aan Nederlandsch product de voorkeur te geven. Mocht dit in derdaad do bedoeling Vn de woorden den Voorzitter zijn, dnn is het wellicht goed, dat ik hierover iets zegt. Niet -thans, zooals de Voorzitter zeide, is het parool dat men met Nederlandsche gul dens zooveel mogelijk Nederlandsch product moet koopen. Het parool van een goed Ne derlander is dat hij a 1 tij d als -het mogelijk is met iederen gulden die hij bezit, ook die guldens die hij in den vreemde verdiend heeft, Nederlandsch product moet koopen. Geen stuk van staatkunde is zoozeer be- heersclit door eigenbelang als de economi sche politiek van een land. Aan idealisme, aan ultruïsme, waardoor een volk en zekei het onze zich nog wel eens laat leiden op andere gebieden van verkeer met andere volken, wordt zoodra het handel, industrie of scheepvaart (betreft, geenerlei plaats inge ruimd. Dit feit, men moge het ideaal of niet vinden, (heeft althans deze groote waarde, dat men er vastigheid aan heeft en weet door welke overwegingen de mensch zich laat leiden. Vastigheid voor degene die met an dere Regeeringen over traktaten en regelin gen spreken, vastigheid ook ten aanzien van de achtergedachten die den mensch die gaat handelen of gaat koopen, bezielen. Waar het wel eens aan 'hapert, gelukkig lang niet meer in zoo sterke mate als vroe ger, is dat men niet of onvoldoende bekend 5 met de soort en de voortreffelijke hoeda nigheden van het Nederlandsch product In kan dan ook niet alleen zonder aarze ling of wankelmoedigheid, doch uit innige overtuiging toejuichen, dat de Commissie van de winkelweek de winkeliers van Lei den er toe aangespoord heeft, om aan de kooplustigen dat veelzijdige en intrinsiek goede van onzen bodem, van onze handen, van onze denkers en onze werkers, te doen zien op zoodaig© wijze, dat 'het tot koopen noodt. Dit is een reklame die alle waardeering en sym-pathie verdient en ik spreek gaarne een woord van dank tot de leiders, -die telkens weer met onverdroten ijver de organisatie ter hand nemen en opwekken tot grooter krachtsinspanning. Mijnerzijds roep ik gaarne alle gemeente naren en die talrijke bewoners van de om geving op, om zich eens te komen en te la ten overtuigen van wat hun eigen land en volk maakt Na d-eze openingsrede waarop luid applaus volgde werd nog het woord gevoerd door den heer D. ten Cato Bron-ce-ur, voorzitter van de Kamer van Koonhandel. Spr. is het met d-en Voorzitter eens dat die toestand ook voor den middenstand nijpend is geworden Daarbij mag echter niiet vergeten worden dat vein jaren achter ons liggen waarin het de Leidsche middenstand goed is gegaan. In den donkeren toestand van heden is nog wel een lichtpunt aan te wijzen. Ziuilk een licht punt is de energie en het enthousiasme, die blijkens deze winkelweek nog in de midden stand leven. Een ander lichtpunt is d'at het Nederlandsch fabrikaat naar voren wordt gebracht en in het middelpunt van de be langstelling komt te staan. De mentaliteit i'-an ons volk is veranderd. Er komt meer eendracht en die eendracht is voor alles noodig. Snr. roept iedereen op om voortaan den Nederlandschen gulden uitsluitend in te ruilen voor Nederlandsch product Wan neer dat gedaan wordt ziet het er met onze toekomst niet meer zoo donker uit De heer Pel, voorzitter van de afdeeling Leiden van de Vereeniiging Nederlandsch Fabriékaat, wees or op dat wij. Nederlan ders, in wezen vrijhandelaren zijn. Het stre ven van Nederlandsch Fabrikaat is uitslui tend een gevolg van den nood der tijden. Dit is eoh-ter een reden te meer om den strijd het Nederlandsch product te steunen, ons zelf en ons Vaderland ten zegen. De voorzitter dankte de versohillenjde sprekers voor hun woorden en bracl*. daar na nog dank aan mr. P. G. Knibbe voor zijn steun bij de voorbereiding van deze week en speciaal ook aan de heeren v. d. Pau- wert cn Sel ten rood, die in de voorbereiding -het werk een z«er groot aandeel heibben De aanwezigen Behalve door den burgemeester werd deze opening bijgewoond door de wethouders J. Splinter, S. Goslinga en mr. A. J. Romijn, de gemeentesecretaris mr. dr. C. E. van Strijen, de voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel, de heeren D. ten Cate Brouwer en dr. P. G. Knibbe, die direc teur der Stedelijke Lichtfabrieken, ir. G. L. Klinkenberg; de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer; de directeur van Gemeen tewerken, ir. A. M. Blaauw; verschillende •aadsleden; mr. NL B. Vos, namens het de partement Leiden van de Ned. Mij. v. Nijver heid en Handel; de heer H. Pel, voorzitter van de afdeeling Leiden der Vereen. Neder landsch Fabrikaat; vertegenwoordigers der middenstandsorganisaties en verschillende deelnemende winkeliers. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J Muusse—Mulder d.; A C Roo- ;ndaalRutjens d.: J H MeUei«—Boom d.: J C van Es—te Water z. OVERLEDEN: A Visser—v Velzen wed 63 j.; t J Klaassen ongeh. m. 40 j.; S S Kok—v Loeu NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG MIJ Dinsdagmiddag 19 September 1933 word ten boofdkantore van de Noord-Zuid-Hol landsche Tramweg Maatschappij aan de Leidschevaart tc Haarlem dc driemaande- lijksche bespreking tusschen de directie cn de vertegenwoordigers der drie vakoream- saties en de daartoe behoorende personeel- afgevaardigden gehouden. In de eerste plaats kwam ter sprake het dopn vervallen van eenigc uitzondenngs- gevallen, waarin bij het eindigen van 'Ie dienstbetrekking geen uitkeenng wordt ge- gegeven en het invoeren van een wachtgeld regeling. Gezien de bedrijfsuitkomsten was de Directeur gedwongen, elke wijziging in de dienstvoorwaarden, die voor de Maat schappij aanleiding zou geven tot ver- hooging van de finantieele lasten van de hand te wijzen. Niettemin verklaarde de directeur zich bereid op een desbetreffend voorstel in een voorkomend geval de be staande „uikeeringen in eens" te vervangen door een daarmede in overeenstemming zijnd wachtgeld, hetwelk geleidelijk in ter mijnen genoten wordt Gevraagd werd, of er geen aanleiding be stond, om do vaklieden, dienstdoende in Waterland, te beschouwen als werkplaats en niet als onderhoudspersoneel. Directeur kon deze vraag niet in bevestigenden zin beantwoorden, omdat in werkelijkheid be doeld personeel meer werkt in onderhoud dan in herstelling, welk laatste uitsluitend het geval is in de werkplaatsen te Haarlem en te Rijns-burg. De Directeur deelde mede, dat verschil lende omstandigheden aanleiding geven om binnenkort den toeslag voor het dienst doen op den eenmanswagen te Haarlem in te trekken. Tevens zal worden nagegaan, of er aanleiding bestaat tot het herzien, on derscheidenlijk het intrekken van de dienst order, regelende de toeslagen en de kor tingen. De Directeur toonde aan, dat het niet in het belang van het bedrijf zou zijn, om overeenkomstig het gedaan verzoek, te bre ken met den £egel, dat het personeel van de groep Zuid-Holland dienst doet beurte lings op de lijnen Den HaagLeidenKat wijkNoordwijk en de lijn LeidenHaar lem. Directeur was bereid te overwegen 't zoodanig te regelen, dat niet het geheelc personeel van de groep Zuid-Holland, doch een bepaald gedeelte dien beurtelingschen dienst zal verrichten. Omdat een dergelijke vergoeding niet bij de N.Z.H.T.M. wordt genoten, werd dooi den Directeur afgewezen het verzoek aan de zgn. ambulante halte-chefs in Waterland eenige vergoeding toe te kennen op grond van het feit, dat deze voorheen bij de Noord- Hol landsche Tramweg Maatschappij .werd genoten. AANBESTEDING ..EENSGEZINDHEID' Gistermorgen werd in „Patrimonium" Hooglandsche Kerkgracht alhier, namens het bestuur der Woningbouw Vereeniging „Eensgezindheid" door den architect, den heer A. J. van der Heijden, aanbesteed: het bouwen van 20 woningen, met bijbehooren- de werken, op een terrein gelegen aan de Trompstraat alhier. Ingekomen waren de volgende 38 inschrijvingen: J. H. Weener, Enschedé f 59.294, W. v. Diggelen, Rijswijk f 58.322, C. J. Maas, Winterswijk f 55.900, Enschedésche Bouw-Beton-Mij. f 55.700, N. v. Wielingen, Oudewetering f 55.555, Gebrs. Trebbe, Enschedé f 55.119, Fa. Bussen en v. d. Veen, Amsterdam f 54.650, Fa. Gebr. Hu- bers, Dordrecht f 54.280, Fa. Gebr. Stegink, Willemsoord f 53.300, R. Fokker, Arnhem f 53.000, Engelvaert en Pusters, Den Haag f 52.350, Fa. v. d. Velden en de Jong, Oegst- geest f 51.737, C. en J. Osnabrugge^ Voor schoten f 51.570, N.V. Mabuwat, Willemstad f 49.960, D. Otterkaijip, Enschedé f 49.950, .T. Warnaar, Leiden f 49.949, C Rutsen, Nieuwe Niedorp f 49.940, J. v. d. Wal, Am sterdam f 49.888, G. de Nlan, Strijen f 49.675, Alg. Haagsche Aann. Mij. f 49.560, J. v. d. Putten, Haarlem f 49.280, L. Ponsen, Krim pen a, d. IJssei f 48.990, M. Hoek, Alphen a, d. Rijn f 4S.913, J. J. Kol, Voorburg f 48.080, S. Mulder, Bodegraven f 48.730, K. de Feij en C. Blok, Leiden f 48.700, Gebrs. A. en J. Ver loop, Katwijk a. Zee f 47.990, G. de Korte, Vianen f 47.777, Gebrs. Oosterom, Warmond f 47.400, A. C. de Snaayer, Vlaaillingen f 47.3S7, L. v. d. Hoek en Zonen, Brielle f 47.300, L. v. Beusekom en J. C. Corsel, Alphen a. d. Rijn f 46.600, Fa. Gebrs. A. en J. den Ouden, Oegstgeest f 46.300, J. Stolk, IJmuiden f 46.245, W. Hoogstraaten, Leiden f 45.921, Fa. Breyer en v. d. Kuil, Den Haag f 44.920, J. N. Stegerhoek, Pij nadeer f 44.800, N.V. Boddaertstraat, Den Ilaag f 41.775. De gunning is aangehouden. Het kruideniersbedrijf van de firma C. H. Pellanders is verhuisd van NlorschwegS naar Korevaarstraat 3. Dit beteekent voor de firma een mooie verbetering. Zij heeft thans de beschikking over een ruime lich te zaak op een goeden stand en dit zal on getwijfeld het rendement van het bedrijf ten goede komen. De firma C. H. P. concurreert overtuigend, zooals uit haar re clame blijkt en wij wenschen haar in haar nieuwe omgeving gaarne veel succes toe. DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Speciale belangstelling is te verwachten oor het eerste concert op 12 Ocotber a.s., waar zal optreden het Kamer-Orkest van Theo van der Pas. Dit ensemble, dat reeds 't vorig seizoen met veel en steeds toe nemend succes in Den Haag en ook in het Kurhaus te Scheveningen optrad, zal thans zijn eerste concert buiten de Resi dentie geven, waarvan dus de Kunstkring leden de primeur hebben. Voor de pauze zullen klassieke werken gespeeld worden, na de pauze zullen wer ken van hedcndaagsche meesters worden uitgevoerd. Onze vermaarde hoboïst Jaap Stotijnzal een concert van Handel ten gehoore bren gen. Het programma verschijnt zoo spoedig mogelijk bij «1e firma Eggers, waar verdere inlichtingen te verkrijgen zijn. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Wijziging. 19 September. Fot. MariusBon- genaar. P. Sleffenhorst, Leiden, Nieuwe Rijn 46b, photografisch bedrijf, enz. Het fi liaal te Leiden, Steenstraat 25 onder naam „Het Fotohuis" is d.d. April 1933 overge gaan aan: A. Fa vier. 19 Sept. Firma J. J. Taverne, Leiden, Don- kersteeg 17, spekslagerij, import van bevro ren en versch rund- on varkensvleesch. Overl. E.: M. F. Taverne, d.d. 13 Sept. 1933. ZILVEREN JUBILEUM K. B. BRANDT. Gisteren was wederom een werkman bij de Stedelijke Lichtfabrieken 25 jaar in dienst. Ditmaal betrof het den gasstoker le kl. K. B. Brandt. Zooals gebruikelijk werd de jubilaris des morgens in de directiekamer ontvangen en aldaar in bijzijn van zijn directen chef door den directeur gecomplimenteerd. De felici tatie had ditmaal tevens het karakter van een afscheid, omdat Brandt juist morgen den dienst met pensioen gaat verlaten. De directeur sprak enkele waardeerende woor den over de wijze waarop Brandt zijn werk in de gasstokerij steeds tot tevredenheid zijner superieuren had verricht en wensch- tc hem na zijn pensionneering nog een ge- ruimen tijd van welverdiende rust. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN OPBRENGST BLOEMPJESDAG Dc opbrengst van de bloempjesdag ten bate van „Herwonnen Levenskracht" be draagt 268.26. RAADSVERGADERING Zooals we gister hebben gemeld zal de installatie van burgemeester Colijn plaats vinden Maandag a.s. Nader vernemen we, dat voor de instal latie, n.l. te half twee, een raadsvergadering zal worden gehouden onder leiding van den loco-burgemeester ter afdoening van de onderhanden zijnde zaken. ERNSTIGE VERKEERSSTREMMING Het verkeer te land en te water anderhalf uar gestremd Gistermiddag tegen twee uur kwam een groote motorboot, genaamd „Willem", eige naar en schipper H. Dupiré, uit Middelhar- nis, uit de richting Gouwsluis aanvaren met het doel de Alphensche brug te pas- seeren. Volgens verordening is deze brug steeds gesloten een achttal aniinuten voor tweeën. Als altijd waren ook gister aan beide kanten van de brug de roode vlaggen. De schipper meende te kunnen doorvaren en dat men de brug zou ophalen. Dicht bij de brug bemerkte hij van niet, maar te laat, want het zwaar geladen schip (met grind! kon niettegenstaande het achteruit werken mn de motor niet tot stilstand komen. Was de stroom hem tegen geweest, mogelijk dat dan rijn schip tot stilstand was gekomen op een gelukkiger moment. Thans kwam hij, niettegenstaande het vlaggengezwaai van brugknechts, met zijn schip tegen het brugdek. Het gevolg was, dat van het schip een tweetal kleine masten werden vernield en het ijzerwerk van de voorsteven ernstig werd beschadigd. Daar bleef het niet bij, daar het schip het brugdek had opgelicht en men de brug niet open kon krijgen en ook het schip kon niiet achteruit. Gevolg was, dat het verkeer gestremd werd en vele auto's naar de pont te Gouwsluis gin gen. Te water was de stremming niet zoo ernstig, d.w.z. niet vele schepen lagen te wachten. Uit dit laatste blijkt wel het ge ringe scheepvaartverkeer. Enkele monteurs van de firma Ottens, die voor de brug stonden, en brugknechts gin gen ijverig aan het werk. Men heeft de sluitstukken van dé dekken afgeschroefd en te tien minuten voor half vier ging de brug open, zeer ten gerieve ook van de ne- ringdoenden in Alphen. We hadden een onderhoud met den schipper. Deze vertelde ons, nevens de ge melde bijzonderheden, dat hij zijn schip, dat 150 ton groot is, en zoo zwaar geladen wias, niet meer kon houden, toen hij helaas te laat bemerkte, dat de brug dicht bleef. Voor de onkosten moest hij terstond 5U storten en de schade aan zijn schip be draagt 300.Hij zal n.l. tevens een nieu we lichtmast en herstelling van de vijf ver bogen spanten, ook waarschijnlijk een nieu- mast noodig hebben. De schippers ma ken tegenwoordig niet te beste zaken. We konden dan ook volkomen begrijpen, dat de schipper zeer onder den indruk was van het gebeurde EEN GASDIEF. De appèlzaak van G. A. L. te Alphen a. d. Rijn, veroordeeld wegens gasdiefstal tot een maand gev.st.raf, werd wegens een vormkwestie door den president van het Haagsche Gerechtshof uitgesteld tot 18 Oc tober a.s. DE OUDE PAARDENMARKT Zoo is dan toch de vrees, dat de paarden markt niet meer zou gehouden worden, on gegrond gebleken. Voor de veehouders en landbouwers is nu eenmaal de derde Woens dag in September een „hoogtij" dag. Of men een paard koopt of verkoopt, dan wel niets te verkoopen of koopen heeft, een bezoek aan de paardenmarkt te Alfen is voor velen uit wijden omtrek, een dag van elkaar ont moeten. Maar ook zeer vele burgers uit onze gemeente slaan een bezoek aan de markt niet over. Ook nu sinds enkele jaren het marktterrein verlegd is van Julianastraat naar Zaalbergstraat, wordt dit bezoek elk jaar herhaald. Daartoe werken in niet geringe mate mee de vele kooplieden in allerlei waar. Het marktgeschreeuw van „hier moet je wezen" was dan ook in de omgeving van het markt terrein niet van de lucht. De markt zelf? Och, wat zullen we schrij ven. Die echte, vlugge handel van vroeger jaren komt toch niet meer terug. De handel was als het vorig jaar: matig. Niettemin, zoowei boeren als burgers, ze houden van de markt. Dit laatste is te begrijpen, want Alfen heeft maar één soort van markt, de paardenmarkt en deze is ook maar één dag van het jaar. Nu de getaJllen. In 1925 bedroeg de aan voer 313; 1926- 233; 1927: 253: 1928: 207; 1929 156; 1930: 160; 1934: 171; 1932: 160 en thans 1933: 135. De prijzen waren thans werkpaarden f 100 f 200; veulens f 60—80; hitten f 70—180 per stuk; anderhalf-jange werkpaarden f 100 —150; slachtpaarden f S0—120 p stuk. DE MELKPRIJS Heden werd de melkprijs met 1 cent per liter verhoogd en is thans 9 cent. BURGERLIJKE STASD BEVALLEN: J W Costerie—van der Kolk O H Grobben—Markman d.: W M Spreü—Sern d.: N Kool—Haring d.; H J VisSnel z A va i i. BOSKOOP GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen. Ingekomen is een adres van de Kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente, waarin worde verzocht goed te keuren, dat de Kerkvoogdij gebruik maakt van de ruimte onder den toren, het z-g- „luihok", ten einde haar gelegenheid te geven de toegang to1; de kerk aan de west zijde open te stellen. B. en W. stellen voor de vereischte toestem ming te verleenen en het college te machti gen een regeling te treffen met de Kerkvoog dij. Conform besloten. B. en W. deelen vervolgens mede, dat het nader overleg met de Rotterdamsche bank- vereeniging, kantoor Boskoop en de firma T. Goedewaagen en Zonen te Gouda tot resultaat heeft gehad, dat beide zich bereid hebben verklaard een credit rente te vergoeden gelijk aan 2 pCt. beneden het promesse-dis conto der Nederlandsche bank. Aangezien de gemeente zich nu een rente ziet toegewezen gelijk aan die, welke de N.V. bank voor N derlandsche Gemeenten biedt, is er geen reden meer het voorstel tot het aangaan van eer rekening-courant-overeenkomé; met laatstge noemde bank te handhaven, aangenomen. De raad hechtte vervolgens zijn goedkeu ring aan een concept instructie voor den agent der arbeidsbemiddeling. Tot leden van de raadscommissie voor onderzoek van be grootingen en rekeningen werden gekozen de heeren W. C. van Kleef, D. Mesman en P. v. d. Staak en als plaatsvervangend lid de heer P. D. Noest. Vervolgens bieden B. en W. aan de reke ning van ontvangsten en uitgaven der ge meente, alsmede van het jBurg. Armbestuur over het dienstjaar 1932, welke bescheiden, evenals het ontwerp der begrootingen 1934 van gemeente, gemeentebedrijven burg. armbestuur in handen worden gesteld van de commissie voor onderzoek van begroo tingen en rekeningen. Daarna werd overgegaan tot de uitloting van een drietal obligaties ad f 500 van de leening oorspronkelijk groot f 54000. Uitge loot werden de nummers 32, 37 en 86. Het punt benoeming commissie werkloozen- ondersteuning werd van de agenda afgevoerd en zal in een volgende vergadering behan deld worden. Tot lid van het Burg. Armbestuur werd ge kozen de heer G. Pannebakker. In verband met het spoedig vertrek van den burgemeester werd tot tydeljjk wethou der gekozen de heer A. Brand. Als gedele geerden der gemeente in de besturen van de bouwvereenigingen en stichting werden ge- „Onze woning", de heeren W. de Ruijter en P. v. d. Staak; „9fc. Joseph", de heeren P. D. Noest en A. Abhenbroek; „Patrimonium", de heeren P. Loef en A. Brand. Tot leden der commissie van toezicht op den tuinbouwcursus, werden herkozen de •-p^rpn p T/ief en C. Grnotendorst. Tot gede legeerden der gemeente in de badhuiscommis sie werden gekozen de heeren W. de Rujjter en D. Mesman. Vastgesteld werd vervolgens de verordening op de heffing, en van die op de invordering van Schoolgeld, voor het gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs. Tot slot besloot de raad tot aankoop van een teermachine en een vrachtauto voor pu blieke werken. Na de rondvraag, die weinig stof tot be spreking gaf, sluiting. HULDEBLIJK BURGEMEESTER Alhier heeft zich een comité gevormd ten einde burgemeester Coljjn, in verband met zijn vertrek een huldeblijk aan te bieden. KOUDEKERK GEVAARLIJK SPEL. Hoe gevaarlijk het is om van een rijdende auto te springen ondervond gistermiddag de 13-jarige scholier van M. Horstman al hier, die op de melkauto van R. alhier was geklommen. Zonder dat de bestuurder er erg in had, liet de jongen zich van achter van de auto glijden, waarbij hij echter zoo danig op de straat kwam te vallen, dat hij een arm brak. Door Dr. VI. alhier werd de eerste hulp verleend. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN P den Hollanden—Rüsdam d.: F RietkerkVeen.-*- LISSE MOND- EN KLAUWZEER Dc besmettelijke ziekte mond- en klauw zeer breidt zich nog steeds uit Het aantal aangiften hiervan is weer met 2 vermeer derd en bedraagt nu 21. PERSONALIA De heer N. Kwakernaat, brievenbesteller bij de Posterijen alhier is met ingang van 1 Oct. a.s. overgeplaatst naar Bodegraven. AFGESLOTEN De bascule-brug naar de Roversbroek is tot 31 October voor alle verkeer afgesloten, dus ook voor doorvaart. EERSTE STEEN GEREF. KERK Donderdagmiddag öm 1 uur zal de eerste steen gelegd worden voor de nieuwe Gcrcf. Kerk alhier. DE WERKLOOSHEID Het «erkloozenaantal is weer in de stij gende lijn. Verscheidenen hebben zich na een werkperiode weer laten inschrijven. NOORDWIJKERHOUT KLEINE KWEEKERS Gisteravond vergaderde de afdeeling Noordwij kerhout van den Z. H. Bond van Klein kweekers in hotel Zee rust De voor zitter den heer Braun opende de vergadering en riep de talrijke aanwezigen een welkom toe. De voorzitter zeide dat aan alle leden een formulier uitgereikt zal worden en om met de gegevens welke dan verkregen wor den een actie te voeren om nog eenige gel delijke steun te verkrijgen. Spr. verzoekt alle leden als één man ach ter het bestuur te staan. Spr. memoreert wat in het eerste jaar van het bestaan der TL H. Bond gedaan is. De notulen der vorige vergadering worden door den heer v. Kampen voorgelezen en goedgekeurd. De Voorzitter legt het formu lier grondig uit. Het punt productie-kosten is een punt van bepreking waarover vele vragen werden gedaan. De voorzitter is van meening dat z<xiwel groote zoons als kwee kei-s zelf voor een berekening van het con tractloon in de bloemist-bedrijven in aan merking moeten komen, om op deze wijze een overzicht over het bedrijf te krijgen. De formulieren moeten \oor of op Zater dag teruggebracht zijn bij den Voorzitter of Secretaris. In den vervolge zullen bezoekers der vergadering welke geen lid zijn van den hond niet meer toegelaten worden. Voor de rondvraag geen animo. De volgende verga dering zal de jaarvergadering zijn waar te vens bestuursverkiezing zal worden gehou den. Het bestuur is herkiesbaar. Hierna wordt de vergadering door den Vooratter gesloten. GESLAAGD De heer D. Opdam welke geslaagd was voor het diploma Ned. Politie Bond is thans geslaagd voor den R.K. Bond St. Michael. JAARVERGADERING DE HARPE DAVIDS De> Ohr. Muziekvereeniging hoopt Maan dag 25 September haar achttiend© jaarver gadering te houden in de Gemeentewoning. OUDEWETERING UNIE-COLLECTE. FONDS VOOR ZIEKENVERPLEGING. De bazaravonden ten bate van het Fonds voor Ziekenverpleging hebben pl.m. f 700 opgebracht. J. V. OP G. G. De Jongelingsvereen. op G. G. begint Don derdag a.s. haar wekelijksche winterverga deringen. Als inleiders staan op het agenda de vr. J. Vreeken Dz. en D. Snaterse. WOUBRUGGE HULDEBETOON H. M. DE KONINGIN. Door den R. K. Volksbond, den Bijz. Vrij willige Landstorm, de Burgerwacht, de Chr. Jongelingsvereeniging, de Chr. Meisjesver- eeniging en de Chr. Gem. Zangvereeniging is op 19 September j.l. deelgenomen aan 't Huldigingsbetoon voor H. M. de Koningin te 's-Gravenhage. GEMEENTEREKENING. Door den Raad dezer gemeente is in zijn laatst gehouden vergadering dc rekening der gemeente voorloopig vastgesteld met da navolgende cijfers. Gemeenterekening: ge wone dienst, inkomsten f 53.591,04, uitga ven f 53.143,13, alzoo een voordeelig saldo van f 447,91; ka pi taaldienst: inkomsten f 360,92 .uitgaven f 16.041,38, alzoo een na- deelig saldo van f 15.680,46. De rekening van het gemeentelijk Elec- tnciteitsbedrijf sluit met een totaal aan in komsten ^van f 22.068,89% en aan uitgaven van f 17.750,16%. alzoo een voordeelig saldo van f 4318,74 wat betreft den gewonen dienst en den kapitaaldienst met een inkomsten bedrag van f 1$. 161,01% en een uitgaven-be drag van f 18.489,11, alzoo een voordeelig saldo van f 671,90%. De rekening van het Gemeentelijk Wa terleidingbedrijf sluit met een inkomsten bedrag van f 10.533,31% en een uitgaven- bedrag van f 11.2S8.56, alzoo een nadeelig saldo van f 775,24% en wat betreft «len ka pitaaldienst met een inkomstenbedrag van f 9327,29% en een uitgavenbedrag van f 5825,6-4, alzoo een batig saldo van f 3501,0-4. Aan het bureau van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar met gratis toezending van de bladen tot 1 October a.s., De aanbrenger(ster) NAAM Doorhalen wat niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7