Jlirtuur ^Cri&srJjr (founuit kost maar f2.35 per kwartaal of 18 ct. per week goedkoopbest verzorgde Christ, dagblaci in Nederland WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 WAT DE BLADEN ZEGGEN DE TROONREDE HEEFT EEN GOEDE PERS Behoudens enkele uitzonderingen, die di regel bevestigen, heeft het gisteren in vage omtrekken ontwikkelde regeeringsprograin yoor het komende jaar, een goede pers. Het niet-revolutionaire deel van ons volk heeft niet zonder instemming het optreden van het kabinet-Colijn begroet; en de sym pathie is sedert eer gerezen, dan gedaald: zelfs de S.D.A.P. heeft haar negatieve af- braakpclitiek laten varen en verantwoorde lijkheid aanvaard voor maatregelen, welkt een zware druk op de bevolking leggen, omdathet niet anders kan. Blijft die goede gezindheid van 90 procent der bevolking aanhouden, dan zou dit alles weinig minder kunnen zijn dan een natio nale wedergeboorte, welke kracht geeft in de moeilijke tijdsomstandigheden. De persstemmen getuigen, mutatis mutan dis natuurlijk, van die goedwilligheid. Gelijk uit dit onvolledige overzicht blijkt Een kloek en evenwichtig staatsstuk noemt de Standaard de Troonrede, Kloek door het ernstig blijk van haar werkelijkheidszin en haar logischen bouw. Evenwichtig door haar voorzichtig heid, die wel kracht moet kennen, maar geen krachtoverschatting. Dit spreekt ons van het begin tot het einde toe; fcegt de redactie en toont dit de Troon rede paraphraseerend nader aan, door er op te wijzen, dat eerst de werkelijke toe stand geteekend wordt, daarna de eischen voor het economisch leven worden aangege ven (vooral aanpassing) en vervolgens wordt vastgesteld, dat de huishouding van de Staat in orde moet zijn. Nu gaat de Troonrede over tot hetgeen gedaan zal worden tot hulp voor getrof fen volksgroepen, voor den middenstand en den landbouwenden stand. Wettelijke regeling van de afbetalings-overeenkomst en voorzieningen op het gebied van het executierecht. De opmerking, dat voor zooveel noodig door bijzondere middelen er voor zal worden gewaakt, dat schuld- eischers niet onredelijk worden bena deeld, bewijst, dat de Overheid niet be doelt in de rechtsverhoudingen in te grijpen. Wordt met die bijzondere middelen misschien gedoeld op de instelling van het instituut eener hypotheekbank om in geforceerde aflossingen van hypothe ken hulp te bieden? Dankbaar is het blad voor de beloofde werkverruiming en daarbij maakt het een soortgelijke opmerking als wij: In deze paragraaf trekt onze bijzondere aandacht de mededeeling, dat bij werk verschaffing er naar moet worden ge streefd daarbij het particulier bedrijf zooveel mogelijk in te schakelen. Dit wijst op een verandering van werkwijze, die instemming verdient. Zoo gaarne zagen wij de groote werkkampen overbodig worden. Na de logische gang der Troonrede weer gegeven te hebben, zegt de Standaard: Het spreekt vanzelf, dat nieuwe verras sende dingen in deze Troonrede niet wor den gevonden. Ons volk heeft ook aller minst behoefte aan verrassende invallen en nieuwigheden. Het heeft hieraan behoefte, dat het zichzelf klaar voor oogen stelt, hoe de werkelijkheid is en welke roeping die werkelijkheid het stelt. En het mag dankbaar zijn een Regeering te hebben, die het niets verbergt en over tuigend en helder den weg wijst, dien zij krachtens haar roeping en taak wil bewandelen. Niet bij de pakken neerzitten, Is volgens de Nederlander, die slechts een korte beschouwing beeft, het plan der Regeering. Deze constateert „verschuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dra gen", en wekt daarom op tot aanpassing aan deze blijvende veranderingen, waar bij zij leiding, hulp en zelfs drang van r»in uitzicht stelt. Het blad somt de aangekondigde maat regelen op, welke straks pas inhoud krijgen en beoordeeld kunnen worden en besluit: Alles tezamen een kloeke Troonrede, waarvan de ernst vertrouwen inboezemt en die in algemeene strekking beant woordt aan de beste verwachtingen, al zal omtrent de onderdeelen uiteraard de concrete inhoud der ontwerpen, met de daarop gegeven toelichting, moeten wor den afgewacht. Dankbaarheid vervult ons, vooral bij 'veel wat wij in het buitenland zien, dat 'Hare Majesteit, draagster van onze eeuwenoude tradities, weder te midden van Haar getrouwe Staten-Generaal, en toegejuicht door een vrij .volk, deze rede heeft mogen uitspreken. Moge het vertrouwen van de Koningin, dat ons volk in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waardig te dragen hetgeen onvermijdelijk is, niet worden beschaamd. Een historisch keerpunt beleven wij, zegt de Maasbode (r.k.), en juist dit enorme feit wordt op den voor( grond geplaatst en tot uitgangspunt van het nieuwe regeerbeleid gemaakt. Het is niet slechts een momenteele „grondige verwarring" welke de wereld te zien geeft, doch terecht heeft de Koningin nu de volksopinie duidelijk attent gemaakt op het vaststaand feit, dat, hoe het toe komstig wereldbeeld ook worden zal, „bij de productie zoowel als bij den ruil van goederen zich overal verschuivingen openbaren, die in menig opzicht een blij vend karakter schijnen te dragen". Tegen dit perspectief past de forsche eco nomische paragraaf der Troonrede, welke van inflatie of iets dergelijks niets weten wil, maar daaruit ook de gevolgen trekt op elk gebied; zelfs een wezenlijke wijziging in de handels politiek zal moeten volgen met behulp van de nieuwe, differentieerende Crisis- invoerwet, bereids ingediend bij de Kamer op 18 Aug. j.l. Vatten wij de bedoeling der Troonrede, dan wil de regeering deze laatste voor zoover mogelijk inschakelen in het parti culier bedrijfsleven om zonder te veel schokken de noodige aanpassing te ver krijgen, welke nu eenmaal noodig is om op den duur te ontkomen aan de dikwijls gewraakte abnormaliteit, dat in verschil lende deelen des lands de werkverschaf fing als een gewoon bedrijf wordt be schouwd en wel een, dat soms boven het particuliere wordt begeerd, Niet alsof de loonen, gezien de omstandigheden, te hoog zouden zijn, maar het abnormale van het verschijnsel kan daarom niet worden ontkend. Over de steunverleeniug wordt niet uitdrukkelijk gesproken. De eindindruk is deze: De troonrede trekt lijnen van een plan, dat zeer veel goeds in zich verbergt. Mogen de mannen van uiteenloopende overtuiging, welke zich niet schamen hun moeilijken arbeid te stellen onder de schutse van den Almachtige, gesteund door de Kamers en gedragen door het heele volk, pas nog zoo nadrukkelijk door H. M. tot eendrachtige samenwerking op geroepen, er in slagen op dit historisch keerpunt ons kleine land met zijn groote geschiedenis en zijn wilskrachtig volk door de donkerten naar een betere toe komst te leiden. Wat niet uit de Troonrede blijkt somt de Volkskrant (r.-k.) op: Wij weten niet, of de sociale voorzienin gen onaangetast zullen blijven. Of de uitkeeringen aan werkloozen op hun lage laagte zullen worden gehand haafd, waaraan voortdurend en automa tisch geknabbeld wordt door de steun maatregelen der regeering. Wij vernemen niet, dat iets zal worden ondernomen tot beperking van den vrou wenarbeid, opdat weer meer mannen aan het productieproces kunnen deelnemen. Wij vernemen niet, dat de overheid van zins is iets te doen tot wering van de cumulatie van ambten, dien steen des aanstoots, welken velen nog altoos de ervaring der laatste dagen heeft het weer bewezen blijken lief te hebben. Wij vernemen niet, dat deze regeering, christelijk toch in haar opzet en over- groote meerderheid, het, onder dat op zicht, sympathieke voorbeeld van Italië en Duitschland zal volgen en kras, onver biddelijk streng zal optreden tegen het schenden der publieke eerbaarheid op openbaar terrein. Het centrale probleem is verzwegen, zucht cle N. Rott. Crt (lib.) en met dat centrale probleem bedoelt het blad verlaging der productiekosten: De regeering gewaagt van eischen van aanpassing tengevolge van de wijzigin gen in de economische wereldstructuur. Liever hadden wij gehad, dat was aange geven, waarin die eischen bestaan. Wij kunnen hiervoor herinneren aan de wijze, waarop de minister-president in zijn rede naar aanleiding van de regeeringsverkla- ring van 31 Mei heeft gesproken van een structureele inzinking, een afdaling naar een lager stabilisatie-niveau, waarop het leven moet worden ingericht. Heilzaam zal het voor de regeering zijn, zich hiervan vóór alles bewust te blijven. De nood dwingt haar immers ertoe zeer veel te doen, wat dit proces vertraagt. Zij heft nieuwe belastingen en zij lokt prijsverhoogingen voor tal van producten uit, waardoor de productiekos ten eveneens stijgen. Reeds verlaagde loo nen en salarissen krijgen nog minder waarde. Exportindustrie, scheepvaart, handel en middenstand worden nog meer bemoeilijkt in hun bestaansvoorwaarden. Mag onder deze omstandigheden met den steun aan den landbouw zoo ver worden gegaan, dat alleen die tak van onze volks huishouding selfsupporting wordt ge maakt op kosten .van de andere noodlij dende takken? Geen heilige huisjes; ook de steun mag het niet zijn. Te midden der crisis vergeet echter het blad zijn heilig huisje, zijn liberale liefheb berij niet: Niets hebben wij in de Troonrede aan getroffen over het vervoerwezen en het radio-vraagstuk. Ook op die beide punten is anders opbouwende kracht aan den dag te leggen. Maar met veel genoegen hebben wij kennis genomen van de verze- Verwijdert de voedsel resten! Wanneer voedselresten aan of iusschen de tanden blijven zitten, vormen zich ziektehaarden, die de tanden in gevaar brengen. Verwijdert daarom dagelijks de voedseldeeltjes en den tandaanslag van Uw tanden. Poetst Uw tanden 's morgens en 's avonds met Odol-tand- pasta, die Uw tanden grondig reinigt. Nederlandsch Fabrikaat Leiding, lijn en vertrouwen; schrijft het Handelsblad (lib.) boven zijn opstel en toont daarmee, dat het een gunstige indruk van de Troonrede heeft: Na de schuchterheden van vorige re geeringen, heeft de natie met vreugde een nieuw regiem begroet dat zij het dan ook voorloopig alleen als crisisnood zakelijkheid naar synthese boven anti these streefde, en dat de slaphangende teugels weer dorst aantrekken, en werke lijk leiding geven. Niet in den auto- cratischen zin die in Duitschland, ItaJië en elders wordt toegepast, maar in den zin die overeenkomt met onzen volksaard die wars is van uitersten, maar bezig was te verdwalen in groteske vormen van radicale democratie, die een bespotting dreigden te worden van het zelfrespect van ons volk. Gezien wat er reeds is geschied en aan gekondigd, brengt deze Troonrede geen groote verrassingen: De financieele paragraaf is wellicht de belangrijkste uit de Troonrede. De regee ring ziet het fundamenteele belang van evenwicht tusschen de inkomsten en uit gaven van den Staat terecht als het vraagstuk dat in de eerste plaats verder ingrijpen eischt Verstoord even wicht moet de staatshuishouding en via steeds verdere laoten, muntverzwak king, kapitiaalsvlucht, enz. ook het bedrijfsleven, op den duur noodlottig worden. Reeds zijn de lasten voor volk en bedrijfsleven (hier en in Indië, waar de regeering de grens der draagkracht blijkbaar bereikt acht) zwaarder dan goed is voor onze concurreerende en le venskrachtige positie, nationaal en intei> nationaal. Vandaar dat de regeering vóór alles zoeken wil naar nieuwe beperking van uitgaven. „Men kan nu eenmaal een koek niet opeten en hem tevens bewaren, en ook aan den offervaardigsten belastingbetaler komt volgens economische wetten een eind." Vele concrete maatregelen wijst thans de Regeering aan en er spreekt kracht uit de Troonrede, zegt het Vader land (lib.) in een beschouwing, waarin de lof niet ontbreekt, „omdat er thans in Ne derland weer geregeerd wordt"; doch welk artikel overigens uit dezelfde pen ge vloeid kon zijn als dat in de N. Rott. Crt.; gelijk duidelijk uit deze passages blijkt: In de economische paragraaf, waarmee de Troonrede opent, mist men een aan duiding van de centrale gedachte, die do Regeering bij haar steun aan den land bouw leidt. Het schijnt, dat de Regeering zooveel mogelijk streeft naar een loonende land bouwproductie. Ten aanzien van geen enkelen anderen tak van bedrijf wordt evenwel een zoodanige politiek gevoerd. Slechts door indirecte middelen, zooals ibijv. beperking van den invoer, wordt de industrie geholpen, terwijl handel en scheepvaart niet dan nadeel hebben on dervonden van de in het belang van don landbouw en de nijverheid getroffen maat regelen. Handel en scheepvaart zullen ook in sterke mate den ongunstigen invloed ondervinden van de „verder gaande maat regelen in het belang van den afzet onzer producten binnen de eigen grenzen", die worden aangekondigd Een blijvende verlaging van het kosten- peil voor deze takken van bedrijf is daar voor noodzakelijk. De steun aan den landbouw, die door den consument wordt betaald en de verhooging van overheids- lasten, hebben echter een tegengestelde tendens. De vraag laat zich echter stellen, of de landbouwsteun, vergeleken bij de aan andere bedrijfstakken verleende hulp, niet te ver gaat en of ook elk gemis van individualiseerende toepassing zich op den duur niet moet wreken in een ver slapping van het verantwoordelijkheids besef bij de betrokenen. Gemengd Nieuws. OM HET GOUD VAN DE „LUTINE" De heer Beckers houdt zoo pertinent vol, dat hij het slachtoffer was geworden van een aanslag op zijn toren, dat men de zaak ernstig ging bestudeeren. Beckers' bewering van een aanslag werd nog versterkt, doordat hij meerdere brieven kon toonen, waaruit bleek, dat hij verschillende vijanden had, die er belang bij konden hebben, dat het werk mislukken zou. Volgens „De Maasbode" hebben de con cessionarissen, de reederijen van Doeksen en Dros, hun eerste opvatting, dat de zee hier de bedrijfster van het kwaad geweest was, laten varen. Zij zouden nu ook gelooven, dat in aanslag is gepleegd. Op het oogenblik heeft de officier van justitie te Amsterdam de geheele zaak over den aanslag in onderzoek. Op Terschelling is men druk bezig met het schoonzuigcn van het wrak. De duiker Sperling wordt gereed gehouden om af te dalen en als diens rapporten gunstig zullen luiden zal men met poliepgrijpers trachten het wrak bij gedeelten te bergen. Het heet, dat verschillende voorwerpen van de „Lu- tinc" aan de oppervlakte ziin gebracht. Hoe men tegenwoordig onbewust in poli tieke moeilijkheden kan geraken heeft dezer dagen een eerzaam sigarenwinkelier in Alk- laar ondervonden. Deze winkelier had, zoo vertelt „De Am sterdammer" ruim een jaar geleden sigaren zakjes laten maken. De fabriek had voor een aardig zakje gezorgd. Behalve naam en adres van den winkelier kwam er een tee- kening op voor; met eenige figuratie waren openblijvende vlakken gevuld. De winkelier was met zijn zakjes best tevreden en geen enkele klant maakte aanmerkingen. Totdat er korten tijd geleden op een avond een oploop voor den winkel ontstond. „Dood aan de Nazi's". „Weg met Hitier". „Rood front", werd er geschreeuwd. Den volgenden morgen was de winkelpui met een groot hakenkruis versierd. De winkelier stond stom-verbaasd over de herrie. Hij had zich nooit met het nationaal- socialisme bemoeid. Hij informeerde bij de communisten wat dat beteekenen moest en hielden hem een van zijn sigaren zakjes voor: „Ziedaar je brandmerk!' In de figuratie op het sigarenzakje was een hakenkruisje verwerkt! Een jaar geleden gold dit in Nederland nog als een onschuldig figuurtje, waar geen mensch naar keek. Nu is het ineens een poli tiek embleem geworden, dat een dood onschuldig mensch den grootsten last kan bezorgen. GFHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Te Zaandam werd aan de Bloemgracht in in onbewoond huis een geheime distilleer derij ontdekt. Later is aan het Meester Cor- pad een zelfde ontdekking gedaan. Benoo- digdheden en ingrediënten wenden in beslag genomen. Bü het station Kropswolde aan de lijn Gro- ningen-Nieuweschans is gisteravond te ruin uur de 50-jarige boerenarbeider H. Kre- welke terugkeerde van het koeien melken, op een particulieren onbewaakten overweg door een trein uit Groningen gegre pen. Zwaar verminkt werd hij opgenomen. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het ongeluk is waarschijnlijk aan onvoorzichtigheid te wijten. WOESTELINGEN. Zaterdagavond reed in de Liesboschlaan te Princenhage zekere A. uit Bergen op Zoom een betonnen paal van de P.N.E.M. met zyn auto omver. Zonder zich hierom te be kommeren reed de man door. In het Liesbosch botste hij eerst weer tegen een paal en ver volgens tegen een boom, bij welke laatste bot sing de auto geheel vernield werd. A. werd niet gewond, terwijl een hem vergezellend man er met lichte inwendige kneuzingen afkwam. De woesteling werd door de politie aangehouden. Hij bleek beschonken te zijn en is ter ontnuchtering in verzekerde bewaring gesteld. Te Sprang werd Zaterdagavond de 6S-jarige J. Krol, terwijl hij rechts van den weg naar huis wandelde, door een woeste ling, die zonder licht reed, voor de woning van den kaashandelaar v. d. M. tegen den grond gesmakt. In bewusteloozen toestand en met een diepe hoofdwond werd hij opgeno men en by den heer H. binnengedragen. Dr. W. was spoedig aanwezig, die de wond ver bond en een lichte hersenschudding en sche delfractuur constateerde; ook waren enkele ribben gekneusd. Door den gemeenteveldwachter, die juist in de buurt was, werd proces verbaal opgemaakt. Ook de wielrijder moest de geneeskundige behandeling van Dr. R. inroepen. BRANDSTICHTING. De 18-jarige J. H. en de 20-jarige J. K. te Meppel zijn gearresteerd in verband met het feit, dat ze met hun beiden een ijsco-auto in brand zouden hebben gestoken, toebehoorende aan den vader van eerstgenoemde, teneinde de verzekeringssom in handen te krijgen. LAAG WATER. De Waal bij Nijmegen toont een stand, welke bijna twee meter lager is dan de mid delbare. De pont moest uit de vaart genomen worden en vervangen worden door kleine ponten. ERNSTIGE AUTOBOTSING BIJ LOCHEM. Op den Zutphenschenweg bij het W alien tusschen Lochem en Warnsveld brak van een auto, waarin behalve de bestuurder nog vier andere personen zaten, de stuurstang met het gevolg, dat de auto in volle vaart tegen een langs den weg staanden boom is opge reden. Tengevolge van den schok liep het benzine-reservoir leeg, terwijl de vrij komende vloeistof in brand vloog. De vijf inzittenden n allen min of meer ernstig gewond. Een der inzittenden kreeg een dijbeen-fractuur, een tweede een zware hersenschudding, een derde persoon een gapende hoofdwonde. Een vierde passagier brak eenige ribben. De vijfde pas sagier kwam er met eenige lichte verwondin gen af. Alle personen waren in dienst van de firma Stork te Hengelo, in welke plaats de slachtoffers woonachtig zijn. Per ziekenauto per vrachtauto zijn de gewonden naar Hen gelo overgebracht. De auto werd vrijwel ge heel vernield. Het ergst is er aan toe de heer S. Vis, de chef van het electrisch bedrijf der firma Stork, en gapende hoofdwonde en eenige gebro ken ribben heeft. Zijn toestand is gelukkig niet levensgevaarlijk. De toestand van de vier andere gewonden, te weten de heeren Ir. Roorda, De Graaf en Harp van de firma Stork de chauffeur Fokkink is redelijk wel. Voor loopig moeten zy echter in het ziekenhuis OPTREDEN TEGEN EEN NACHTHUIS. In den afgeloopen nacht heeft de politie te Amsterdam zich bezig gehouden met een üe kend nachthuis op den Achterburgwal. Alli bezoekers die uit het huis kwamen werden overgebracht naar het bureau in de Warmoes straat. Daar werd hun een verhoor afgenomen Naar aanleiding van de daar afgelegde klaringen is proces verbaal opgemaakt tegen den houder van het nachthuis wegens over treding van de drankwet. DE WERELD IN BEELD De N.V. Zeepfabrieken Het Anker, i Gebr. Dobbelman, te Nijmegen, hebben thans het derde deel van de serie „De Wereld in Beeld" doen uitkomen. Dit derde deel han delt over Japan. De tekst is van de hand van Mr. H. K. Wes 'endorp, een deskundige, die in opdracht van de Nederlandsche regeering een studie- is heeft gemaakt door Japan. De aquarellen, die het album bevat, zijn buitengewoon modern van opvatting. Ze zijn vervaardigd door mevr. Westendorp, die haar ech'genoot op diens studiereis verge- Men zal zich afvragen waarom de firma Dobbelmam juist Japan tot onderwerp voor ddt album koos. Het antwoord schrijft zij ons, Ligt voor de hand: dit land vraagt op het oogenblik door zijn houding in de strijd om de Pacific de belangstelling der geheele wereld. Om die houding te kunnen beoor- deelen is het noodig, Japan en zijn bewoners en vooral zijn geschiedenis te kennen. Vol ledige Nederlandsche lectuur bestaat er echter over Japan niet, vandaar dat men meende niet beter te kunnen doen, dan zoo'n werk door eem deskundige te laten samen stellen. Natuurlijk zaten bij deze uitgave ook com- mercieele motieven voor. Maar tevens wordt iets gedaan aan de cultureele vorming der Het album is voorzien van een inleidend woord van den heer Naokichi Matsunaga, Japansch gezant in Den Haag. Deze brief is zoowel als facsimile van het origineel, chio met Japansche karakters, als in Neder landsche vertaling opgenomen. GROOTE SCHILDERIJENDIEFSTAL. (Men meldt ons uit Berlijn: Zaterdagmiddag heeft uit den antiquiteiten- handel van Goldschmidt en Co. de 40-jarige bediende Karl Manchen een aantal schilde rijen in olieverf, tapijten etc., ter waarde van ongeveer 70.000 mark gestolen. Manchen heeft de doeken met kennis van zaken uit de lijsten gehaald en om de ontdekking van zijn daad zoo lang mogelijk te vertragen heeft hij na met dezen buit de zaak te hebben verlaten, den deurjaloezie-grendel vernield. Sindsdien is hij met zijn vrouw en een kind van één jaar verdwenen. Waarschijnlijk acht men het, dat hij naar Nederland gevlucht is. Onder de gestolen schilderijen bevinden zich doeken van Niedermann, Renoir, Guardi, Ter- borch, Cézanne en Slevogt. HET UNIFORMVERBOD Twee ernstig gewonden Aan don vooravond van de inwerkingtre ding van het uniformverbod is het op den C-oolsingel en in de naaste omgeving erg rumoerig geweest. Een groep jeugdige fascisten, ongeveer veertig in getal, verschenen om ongeveer half 10 op den Coolsingel. Zij waren op weg an de Ged. Glashaven naar een café aan de Diergaardelaan en waren in zwart uni form gekleed. Er werden vaderlandsche lie doren gezongen, zoodat al spoedig de groep op den drukken Coolsingel sterk de aan dacht trok. Politieke tegenstanders versche nen tevens op het appèl, zoodat het gevolg i, dat men slaags geraakte. De politie zag zich genoodzaakt in te grijpen en moest met den gummistok enkele charges uitvoe- De N.S.B.'ers begaven zich daarna naar het café in de Diergaardelaan. Na een poos je kwamen zij evenwel terug. Nu hadden zij de zwarte overhemden uitgetrokken en over den schouder gehangen. De uniform petten hadden ze opgehouden. Bij de ontmoeting met politieke tegenstan ders greep thans d^ politie onmiddellijk in. De opdringende groepen werden onder groot rumoer verspreid. Daarbij zijn rake klappen uitgedee'd, ook door de politie, die de vech tenden wist te scheiden. Een der fascisten is daarbij zoodanig ge wond, dat hij op straat bleef liggen. Het was 21-jarige J. B. J. uit de Hudsonstraat. Op advies van een pass eerend geneesheer is de jonge man per auto van den Genees kundigen Dienst naar het ziekenihuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. Hij bleek een nogal ernstige verwonding aan de hals te hebben opgeloopen. Vermoedelijk is een der wervels gebroken. Bij dit toch al ernstig ongeval ïs fiet, naar wij hedenmorgen vernamen, niet gebleven. Eerst later in den avond is in het zieken huis aan den Coolsingel een tweede gewon de opgenomen, n.l. de 21-jarige A. A. O. uit de Emmalaan. Deze is bij een charge door de politie nabij de Aert van Nesstraat ge vlucht en café Modern naast de Passage binnengeloopen. Toen de rust was terugge keerd is hij naar huis gegaan. Bij de St Laurensstraat ontmoette hij echter een ka meraad die hinder ondervond van politieke tegenstanders. Hij is dezen gaan helpen, doch door zijn tegenstanders geschept. Ter wijl hij op 1en grond lag is hij geschopt en geslagen. De jongeman is er daarna in ge slaagd weer op te staan en naar het café aan de Diergaardelaan geloopen. Daar werd hij echter onwel, zoodat hij naar het zie kenhuis aan den Coolsingel moest worden gebracht, waar hij ter verpleging is opgeno- INGEZONDEN STUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie). KERSTFEEST OP ZEE (Ned. Zeemanscentrale) i komen wU tot U met Amsterdam November een het ken V len do< maal zóó plaats, dat schepen van October i meegeven, terwijl het (Apostolatus Maris) kisten schepen van December. In Rotterdam zorgt ons comité voor de schepen van October. Novem ber en die van December tot den lSen. terwijl het comité „Kerstmis op Zee" (Apostolatus Maris) de laatste week vóór Kerstfeest do eohe pen bedient. Wil ons nu s.v.p. uw pakjes wat het oog cp de ange reJsbooten dan anders, OctoberI Ook zal de Tentoonstelling in het Tehuis te Rotterdam, voorheen steeds op 1 Nov. gehou den. nu reeds (D.V.) 2 Oct. plaats vinden van 'a middags 1 uur tot 10 uur 's avonds. Gaarne verschaffen beiden ondergeteekenden. desge- wenscht, nadere inlichtingen. Mevr. F. J. JONGMAN—v. d STROOM, p.a. Waterschoutskantoor, Nieuwe Vaart 2 Amsterdam. Huisadres; Oosterpark 50. Jkvr. J. W. ORTT 17, R'dam. Zeelieden, Veerha' DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR Door G. TH. ROTMAN 51. Pieters motorfiets rustte du6, evenals het zijspan, op den bodem van het water, en het eenige wat er op zat, was: een nieu ve motorfiets ta koopen. Op zekeren dag gin gen Piet er en Jodocus dus op reis naar de naastbijzijnde 6tad; Pieiter had daar meteen nog eenige andere zaken te doen en zou dan tegblijk het benoodigde ge.d van de bank haJen. 52. Toen ze in de stad aangekomen waren, ging Jodocus zoolang café „Het Vergulde Kuiken" binnen, waar Pieter hem volgens de afspraak zou komen afhalen, als hij met zijn zaken klaar was en het geld had. Om den tijd zoo aangenaam mogelijk door tc brengen, bestelde Jodocus groote hoeveel heden thee cn gebak, waarvan hij telkens nieuwen vooorraad liet aanrukken. (Wordt Vrijdag vervolgd) teekent nu in alle nrs tot 1 Qctober gratis

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3