lliruuir £riïtóri)r Entrant BINNENLAND. Kerknieuws. iBONNGHENTi Per kwartaal Id Lelden en In plaat- ran waar 'n agentschap gevestigd Is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche sending m 4.50 Bu dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 4074 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1933 ADVERTENTCEN Van 1 tot B regelsL17JT Elke regel moor0.22V: !rget Mededeelingen van 1—5 regels 240 Elke regel meer s 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f '0 14e Jaargang Git nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD DE MILLIOENENNOTA BELASTINGEN EN BEZUINIGINGEN De gebruikelijke Nota, welke de Mi nister van Financiën heeft overgelegd ter begeleiding van de Begrooting 1934 bewjjst, dat ook deze bewindsman vol komen doordrongen is van de moeilijke tijdsomstandigheden en dat hg de ver antwoordelijkheid voor onaangename maatregelen durft aanvaarden. De Nota bewijst ook, dat het Kabi net-Col ij n ten aanzien van het finan- cieele program volkomen homogeen en eenswillend is en dat het program- Colijn ten volle wordt onderschreven door zjjn ambtgenootenal valt de uit werking vooreerst nog niet mee. Telkens weer wordt de vermanende roep gehoord, dat aanpassing op een gedaald niveau, een lager stabilisatie- vlak noodzakelijk zal zijn; omdat een sluitende budget voor alle dingen noo- dig is; ook en niet in de laatste plaats om een beroep op de geldmarkt te kun nen doen voor groote werkobjecten ter leniging van de nood der werkloosheid. .Alleen maar, minister Colijn zal wel de eerste zijn om te erkennen, dat wij voor 't heden nog weinig gevorderd zijn op de weg der bezuiniging en nog heel veel in orde moeten maken met verzwaring van reeds verzwaarde be lastingen. Minister Oud heeft dat bij het ont werpen van zijn nota ook heel goed ge voeld want in de aanvang zet hij voor op, dat „het volstrekt onmogelijk is om een zóó geweldig tekort in één jaar te overbruggen"; zoodat bij het sluitend maken der begrooting enkele maatre gelen worden voorgesteld, welke het tekort slechts op papier wegwerken; terwijl er anderzijds op gewezen wordt, dat er meer bezuinigd is, dan men bg oppervakkige lezing zou denken. Dit is wel een zwakke plek in de Nota en daarop moeten we even wijzen De Minister zet zijn begrooting lo gisch op en vraagt zich allereerst af: hoe groot zou het tekort zijn, wanneer men geen rekening houdt met nog te nemen maatregelen? En lig becijfert dan, dat er in 1934 noodig zou zijn (afgerond in millioenen) 730 millioen, terwijl slechts gerekend mag worden op 436 millioen inkomsten; dat geeft dus een tekort van 267 millioen. Echter, er worden op dit oogenblik verschillende belastingen geheven: op centen invoerrechten, idem Leening- fonds, idem Gemeentefonds, welke met Jan. a.s. of 1 Mei 1934 zouden vervallen. Om te beginnen zullen deze heffin gen gehandhaafd blijven; de opbrengst mag gesteld worden op 76 millioen; zoodat er dan nog een tekort is van 190 millioen. Hoe zal dat gedekt worden? Hoofd zakelijk door bezuiniging? Het lijkt er niet veel op. Reeds is de Omzetbelasting aangeno men, welke 85 millioen zal moeten op brengen. Thans zjjn wetsontwerpen in gediend tot heffing van: een coupon belasting; een belasting op goederen in de doode hand; een crisis-inkomsten belasting, een verhooging van de ac- cjjns op tabak en gebrande koffie; de totale opbrengst wordt geraamd op 20 millioen. Een wijziging van het tarief der in komstenbelasting moet 11/2 millioen en nieuwe verkeersheffingen dienen 9 mil lioen op te leveren. Totaal aan nieuwe heffingen 115 millioen. Van de 90 millioen tekort, moet er dus 75 millioen door besparing verkre gen worden. Het onderwijs moet daarvan 15 mil lioen bijdragen; defensie 12 millioen; het spoorwegtekort moet met 20 mil lioen verminderd worden; de gemeen ten zullen 8 millioen minder ontvan gen en op de salarissen zal bijna 11 millioen gevonden worden. Dat klopt nu wel als een bus; doch dat het allemaal reëele bezuinigingen zullen zijn, zal niemand durven bewe ren. Er is heel veel verschuiving van lasten bijde bezuinigingen op Defensie en Onderwijs worden in 1934 slecht voor een gedeelte effectief en de ge meenten moeten een deel van de last dragen. Van een vereenvoudiging van het be stuursapparaat merkt men bij dit alles nog niet veelmisschien wel het tegen deel; maar dat is moeilijk te zeggen. De ministerpresident Dr. H. Colijn werd door de menigte luide toegejuicht, toen hij voorbij schreed op iveg naar de Ridderzaal. Voor de verschillende hoofdstukken is wel minder aangevraagd, maar be dragen beneden het millioen beteekenen toch zoo veel niet. Onderwijs bezuinigt nu reeds 5 millioenmaar Binnenland is hooger wegens onderstand aan nood lijdende gemeenten en noodlijdende Nederlanders in 't buitenland; Water staat vraagt 10 millioen meer voor de SpoorwegenFinanciën heeft millioenen meer noodig voor rente van nationale schuld en Gemeentefondsuitkeering. Dan komt Arbeid, een nieuw depar tement met nieuwe bezetting, dat ook duur is; doch het maken van vergelij kingen is niel mogelijk. Blijkbaar is echter de Minister van Financiën ook voor zich zelf tot de conclusie gekomen: met het bezuinigen gaat het nog niet hard, en daarom zet hij een ander sommetje op. Hjj zegt: er is elk jaar een automa tisch accres in de uitgaven ten bedrage van ongeveer 10 millioen; dat is nu door beperking niet het geval; dus hebben we 10 millioen bezuinigd. De crisisuitgaven zijn naar de gewo ne begrooting gebracht; er zal wel 25 millioen op bespaard worden. Dat is dus ook 25 millioen bezuinigd. Dan wordt er in 1934 werkelijk be zuinigd op Gemeentefonds 8 millioen, Bruggen- en Wegenbouw en Spoor wegen ruim 20 millioen en in de toe komst op Onderwijs en Defensie 47 millioen; samen 75 millioen. Aldus zal er 115 millioen uit nieuwe belastingen komen en 75 millioen uit besparingof als men de 10 millioen voor normaal accres en de 25 millioen op crisisuitgaven er bij telt, 110 millioen door bezuiniging, wat een be- hoorl jjke verhouding is. Laat ons hopen, dat het in de toe komst zoover komt. In elk geval heeft deze begrooting het voordeel, dat we in veel opzichten precies weten, waar we aan toe zijn. En we moeten erkennen, dat er voor 1934 zeer ongunstige factoren werk ten zelfs vergeleken met 1933. Voor de Werkloosheidsbestrijding werd tot heden geleendthans is op de gewone begrooting 52 millioen ge raamd. Het Leeningfonds geeft geen baten meer, doch sluit met een tekort van 15 millioen; het wordt opgeheven. De Staatsschuld vraagt 24 millioen meer; het Spoorwegtekort 13 millioen en het Gemeentefonds 7 millioen. Voor noodlijdende gemeenten zal nog IV2 millioen noodig zijn en voor noodlijden de Nederlanders in 't buitenland 3 mil lioen. Terwijl geraamd wordt, dat de middelen 35 millioen minder zullen op brengen. Al met al is de begrooting voor 1934 dus 152 millioen ongunstiger dan die van 1933 en hierop is onmiddellijk 16 millioen bezuinigd, zoodat er nog een nadeelig verschil was van 136 millioen. Voor 1933 werd een tekort geraamd van 54 millioen, zoodat er nu dekking gezocht moest worden voor 19Ó mil lioen. Bezien we de begrooting van die zijde; dan hebben we waardeering voor de pogingen van het Kabinet om al thans met een sluitende rekening te komen. Voor de verschillende onderdeelen der begrooting en de plannen der Re geering mogen we thans naar het za kelijke overzicht, dat elders in ons blad is opgenomen, verwijzen. Een en ander komt nader ter sprake Volkomen terecht stelt de Regeering de noodzakelijkheid van financieel evenwicht voorop. Indien dat niet ver kregen is, kunnen we niet verder. Dit moge voor publiek en pers, maar ook voor de Staten-Generaal een ern stige aansporing zijn om de Regeering zooveel mogelijk te steunen; ook dan, wanneer men meent, dat een woord van opbouwende critiek niet achter wege mag blijven. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bö Kon. besluit is toegekend de aan de Orde' -erbonden eere-medaille i# uachin IkDrodi DEPARTEMENT VAN BINNENL. ZAKEN B|j Kon. besluit is met ingang 1933 wegens verandering in de het dienstvak, waarbü liü werkzi C. Baerents eervol ontslag verlet commies bö het Departement va RIJKSVERZEKERINGSBANK 1 1933 den Dienst der Rüksvefzekeringsbank, door zijn werkzaamheden overbodig zijr worden, eervol ontslag verleend aan H. E Leeuwen, als commies bU die Instelling. ALMELO'S NOODTOESTAND Bij het Gemeentebestuur van Almelo is heden telegrafisch bericht ingekomen van Ged. Staten, dat zij den eisch: plaatsing der gemeente in de 2e klasse der gemeenta- fondsbelasting handhaven voor de goedkeu ring der begrooting voor 1933. Heden komt de Raad in spoedvergadering bijeen. OPMERKELIJK ONTSLAG BIJ DE RIJNVAARTCOMMISSIE Bij Koninklijk Besluit werd aan Mr. G. W. J. Bruins eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van Rijnvaartcommissaris Hetzelfde nummer van de Staatscourant, dat deze mededeeling brengt, bevat nog be richten van ontslagnemingen „op zijn ver zoek" of „met dankbetuiging voor bewezen diensten" van andere rijksambtenaren. Bij het herioht betreffende Mr. Bruins ontbreekt een dergelijke aanwijzing. Zijn wij wel ingelicht, aldus schrijft „De Tijd", dan schijnt het opmerkelijke ontslag in verband te staan met de opzienbarende publicaties in het „Dgbl. van N.-Br." over Je Ned.-Belgische rivierverbingen. DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM NOG GEEN ZETEL-VERDEELING Naar het „Handelsbl." verneemt, hebben de 5 wethouders, die de gemeenteraad Leeft gekozen, besjoten met de zetel-verdeeling te wachten, totdat de raad ook den zesden wet- houden heeft aangewezen. DE WETHOUDERSCRISIS TE DEN HAAG heer J. R. Snoeck Henkemans (c.h.) heeft den Raad van 's-Gravenhage medegedeeld, dat hij zijn benoeming tot Wethouder, in de vacature van den heer Vrijenhoek ,(s.d.) heeft aangenomen. VAN COMMUNIST TOT NAZI? Reeds eenigen tijd liepen er te Schiedam geruchten, dat het communistisoh raadslid, de heer C. Frenay, sympathie was gaan gevoelen voor het fascisme. Na de grootsche huldebetooging in Amsterdam heeft hij zich uitgelaten, dat hij niet geloofde, dat in Ne derland het communisme ooit een toekomst hebben. Thans verluidt, dat de heer Frenay zich heeft opgegeven als lid van de Nationaal Socialistische Beweging (Myssert). Ter adstructie van de geruchten diene nog. dat de heer Frenay door de communistische partij voor drie maanden is „gestraft" we gens de partij onwelgevallig optreden 11a zijn vrijlating uit het Huis van Bewaring. ANTIREV. PROPAGANDACLUBS VERBANDSVERGADERING TE UTRECHT Vandaag werd de vergadering van het Verband van A.R. Propagandaclubs te Utrecht gehouden ónder voorzitterschap van den heer J. Schouten, die in zijn openings woord den poli- tieken toestand van het oogen blik belichtte. Het jaarverslag van den secreta ris, den heer R. A. den Ouden, werd in bespre king gebracht.Wij ntiecnen eraan, ■lat voor 1933 ont- an gen werd aan «uhsidie van de Dr. A. Ku'"~er- stichting 200. en van het Cen traal Comité 250.Er is een batig saldo in kas van 221.Het orgaan dekt zichzelf nog altijd niet. Bij het Verband zijn aangesloten 142 ac tieve clubs, nl. in Groningen 7, Friesland 6, Drente 5, Overijssel 11, Gelderland 18, Utrecht 6, Noord Holland 28, Zuid Holland 49, Zeeland 3, Noord Brabant 9. In Noord Holland en Gelderland bestaan nog steeds de provinciale verbanden. Pogingen om te ktomen tot een provinciaal verband in Gro ningen en die vorming van meerdere kringen Worden voortgezet. Er zijn thans vier kring- verbanden, namelijk Ede-Wageningen, Gou da, Rotterdam en Leiden. De Centrale Pro- pagr.ndacl'ulb op het eiland Flakkee leefde in den laatsten tijd weer met vernieuwde activiteit op. Met lof mag van de werkzaam heid der clubs worden gewaagd. Voor zoo ver bekend is door allen in de winterperiode ijverig aan de studie gedaan, door de mees te daarnevens aan practischen arbeid. Het verslag eindfigt met de opwekking om na de jaarvergadering direct met opgewekt heid aan den arbeid te gaan. Vergeten we dit niet, aldus schrijft de Verbandssecretaris, de resultaten van deze verkiezingen zijn geen lauweren, waarbij we kunnen gaan uit- Het jaarverslag werd goedgekeurd. In de middagvergadering, welke als steeds in een cursusonderwerp was gewijd, heeft de heer C. S m e e n k een onderwerp ingeleid De stellingen van den heer Smeenk publi ceerden wij reeds. Morgen komen we op deze vergadering nader terug. NED. HER.V. KERK GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Bruinisse, J. D. Barth te Borssele. AFSCHEID. BEVESTIGING* INTREDE Men schryft ons: Dr. P. B 1 a a u w hoopt Zondag 22 October a.s. van de Ned. Hervormde Gemeente te Eerbeek afscheid te nemen en Zondag 29 October d.a.v. te Hemmen (Bet.) intrede, te Cand. T. Jansma, van Haulerwijk, werd Zondag j.l. bg de Baptisten-Gemeente van Nieuwe-Pekela in het predikambt beves tigd door Ds. J. W. Weenink, van Stads kanaal, en deed in den middagdienst intrede met een predikatie over Jeremia 1 6 en 7. Aan het einde werd Ds. Jansma toegesproken door oud. Enter namens den Kerkeraad; door den heer Olieslager namens de Jeugdbeweging; door Ds. J. Huizinga, van Delfzijl, namens de Unie van Baptisten-Gemeenten; door den heer Bakker, namens den Veenkolonialen Bond van Baptisten-Gemeenten; door Ds. M. D. Gys- man, namens de Ned. Herv. Gemeente en de af deeling van het Ned. Bijbelgenootschap; door Ds. P. Tiekema, namens de Sabbatisten; door Ds. W. Spliefhoff, namens de Evang. Luth. Gemeente. Een zangvereeniging hief een welkomstlied aan. Cand. H. van der Veen, voor heen hulpprediker te Kolhorn, werd Zondag jl. bevestigd als predikant der Geref. Kerk te Oppenhuizen c.a., door Ds. H. Veldkamp, van Sneek, die tot tekst had Openbaring 11 8, sprekende over: 1. den verantwoordelijken last, 2. de gevaarvolle positie van den dienaar des Woords. Na bevestiging werd toegezongen Psalm 134 3. Des namiddags deed Ds. van der Veen intrede met een predikatie over 2 Cor. 4 7, waarbij hij nader sprak over: 1. de heerlijkheid van den schat, 2. de onwaardig heid van den drager, en 3. de bedoeling Gods daarmede. Na de gebruikelijke toespraken ge houden te hebben, werd Ds. van der Veeen zelf toegesproken door ouderl. F. F. Wind ns Kerkeraad en Gemeente, waarna Psalm 119 9 (gew.) werd toegezongen. Daarna spra ken nog Ds. H. Veldkamp als afgetreden con sulent en Ds. Kuipers, van Oosthem, namens de Classis Sneek. Slotzang was Psalm 62 1. HULPPREDIKERS Cand. J. S. Greidanus, Fatum 0. d. Tzum (Fr.), is wegens ziekte van Ds. C. J. de Kruyter, door de Geref. Kerk van Wommels tot hulpprediker aangesteld met ingang van I October a.s. Cand. Greidanus zal echter een eventueel beroep in ernstige overweging bljj- ïemen en zal nog een beperkt aantal Zon dagen ook andere Kerken kunnen dienen. JUBILEA J. H. Gunning E.Bzn., te Schoon- 1 hoopt 1 October a.s. zijn 40-jarige ambtsbediening in de Ned. Herv. Kerk te her denken. De aanstaande jubilaris was candidaat Friesland in 1893. Zijn eerste Gemeente was Leersum; vervolgens Capelle a. d. I.Tssel 1896, Numansdorp 1897, Rijssen 1902, Oud-Beijer- land 1910, Schoonrewoerd 1912, Hoogeveen 1915, Lage Vuursche 1921, Schoonhoven 1927. Dis. Gunning is scriba van het Classicaal Be stuur. secretaris van den Geref. Zend. Bond, voorzitter van den Ring Schoonhoven. In Rijs- richtte hij een Chr. School op, evenals in KORTE INHOUD DER MILLIOENENNOTA In de Millioenen-Nota becijfert de Minister van Financiën het begrootingstekort voor 1934 op rond 267.067.000. De Regeering stelt zich voor dit geweldige tekort op de volgende wijze te dekken a. Versterking van middelen: Verlenging van bestaande heffingen 76.398.000 Omzetbelasting85.000.000 Heffing van een couponbelasting, van een belasting op vermogen in de doode hand, en van een accijns op gebrande koffie 20.000.000 Wijziging tarief inkomstenbelasting 1.519.000 Totaal 182.917.000 b. Bezuinigingen: Onderwijs15.500.000 Defensie12.000.000 Spoorwegtekortt 20.000.000 Wijziging financiering Bruggenbouw en temporiseering wegenaanleg3.500.000 Hoogere opbrengst van heffingen 9.000.000 Verlaging uitkeeringen Gemeentefonds 8.400.000 Salarisverlaging Rijkspersoneel15.750.000 Totaal 84.150.000 In totaal wordt dus verkregen 182.917.000 84.150.000 267.067.000, waarmede het tekort dus is gedekt. Uitvoerige bijzonderheden treffen onze lezers aan op pagina 5. de Lage Vuursche en in Schoonhoven een Chr. Bewaaschool. HERDERLOOS Nu Ds. Scheele het beroep naar Assen heeft aangenomen, zal de Geref. Kerk van Middel burg weldra herderloos zjjn. Eenzelfde periode heeft deze Kerk doorgemaakt in 1927. DE GROOTE SYNODE In het laatst verschenen September-nummer van „Kerkopbouw" vestigt Prof. Dr. A. M. Brouwer er de aandacht op, dat het voonstel van „Kerkherstel" om tot „een Groote Syno de" te komen niet door de meerderheid der Classicale Vergaderingen werd aangenomen. Naar het oordeel van Prof. Brouwer hebben 23 classes het voorstel niet gesteund en wa in de overige 22 classes er 600 voorstem mers en 400 tegenstemmers, zoodat, mogelijke voorstemmers Jn de 23 niet-stemmende classes meegerekend, slechts drie tiende deel der Kerk vóór de „Groote Synode" zich uitsprak. Ter Synode, aldus Prof. Brouwer, werd hierop ook gewezen. De afwijzing door de Synode (met 144 stemmen) was dus niet in strijd met het oordeel der meerderheid van de Classicale Ver gaderingen in de Ned. Herv. Kerk. De „Overtoomsche Kerkbode" deelt mee, dat de stichting tot stand is gekomen, welke in Amsterdam-Zuid, in de wyk van Dr. Geelker ken, een woning-complex zal bouwen, in welk plan ook is opgenomen een kerkzaal, spreek kamer en catechisatielokaal. Binnenkort zal nu met den bouw van een en ander begonnen wor den. De financieele risico's aan deze zaak ver bonden, worden door de stichting gedragen. Kerkeraad en Commissie van Beheer staan op het standpunt, dat de kerk geen hoogere finan cieele lasten op zich kan nemen dan zij op het oogenblik draagt. NIEUWE KERKENORDE In het „Kerkblad" van de Geref. Kerken in Hersteld Verband wordt medegedeeld, dat de nieuwe Kerkenorde dezer Kerken in concept gereed is en aan de Kerkeraden is toegezonden. Het concept is opgesteld door een commissie, bestaande uit de heeren Ds. H. C. van den Brink, Dir. J. G. Geelkerken. Ds. C. Vermaat, Ds. J. J. Buskes, T. Ilout- stra en K. W. van der Toorren. Het is ge bouwd op de oude Dordtsche Kerkenorde, doch in verband met andere toestanden en verhoudingen en nieuwe opvattingen sterk dienovereenkomstig gewijzigd. Voorshands wordt het stuk niet gepubliceerd. Voornaamste Nieuws* (bit 1) Te Utrecht is de jaarvergadering gehouden van het Verband van Antirevolutionaire Propagan daclubs. De noodtoestand der gemeente Almelo. (bit 2) De wapencontröle thans in het middelpunt der Parijssche besprekingen. Meeningen van Dr. Sach en Dr. Franck over het „proces" te Londen. Amerika wil Cuba's revolutionaire regee ring niet erkennen. Dr. D. H. Th. Vollenhoven heeft het recto raat der Vrije Universiteit overgedragen aan Mr. V. H. Rutgers. Bij Lochem is een ernstig auto-ongeval gebeurd, waarbij vijf personen zijn gewond. (bit 5) De ramingen voor de afzonderlijke hoofd stukken der Staatsbegrooting voor 1934. (bit 6) De Tweede Kamer heeft gister Jhr. Mr. J. M. Ruys de Beerembrouck wederom als nr. 1 geplaatst op de nominatie voor voor zitter. (bit 9) Het huldebetoon aan de Koninklijke Fami lie ter gelegenheid van de opening der Sta ten-Generaal. (bit 10) De Rijksbegrooting voor 1934 is ingediend. Verschillende wetsontwerpen zijn inge diend, teneinde de Staatsfinanciën weer in evenwicht te brengen. De rubriek Gedachtenkracht moest heden overstaan. In de ridderzaal gedurende het uitspreken van de troonrede door H. M. de Koningin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1