Oranje Dinsdag in Den Haag DINSDAG 19 SEPTEMBER 1933 DERDE BLAD PAG. 9 Een oude ceremonie, die vernieuwde bezieling wekt Samenstelling van de Koninklijke stoet Drukker dan ooit Opnieuw heeft de Koninginzich heden, Vergezeld van den Prins en van Prinses Ju liana met den door de traditie geijkten praal en luister naar het Binnenhof begeven ter plechtige opening van de zitting der Staten- Generaal. Heerscht er op dezen dag in den vroegen morgen reeds een buitengewone levendia-- heid in de binnenstad, ditmaal was het drukker dan ooit in verband met de op de zen dag voorgenomen huldiging van de Ko ningin in de Residentie ter gelegenheid van Haar 35-jarig Regeeringsjubileuim. Extra- treinen voerden de leden van Oranjc-vereeni gingen en organisaties tot handhaving van Orde en Gezag van heinde en ver aan. Daar naast kwamen er met de gewone treinen, van buiten, die eetooid met oranje- in opgewekte stemiming de straten vulden. Van de Departementsgebouwen en tal van andere openbare en particuliere gebouwen en woon huizen, niet alleen van die, gelegen aan den weg, welken de stoet zou volgen, maar in de geheele stad en vooral in de winkelstraten van de oude stad, was de vlag uitgestoken. In het Noordeinde Bij het Koninklijk Paleis in het Noordein- tte stond al vroeg een dichte menigte opge- Bteld die daar reeds van voor een uuir het oogenblik waarop de stoeit van het Paleis afreed in die gölegemhieud was de Koningin hartelijk toe te juichen, toen Zij per auto van den Ruigenboek kwam aanrijden. Ook werd daar de belangstelling lewindig gehou den door die aankomst van de ©erewacht voor het paleis, welike ditmaal bestond uit leen compagnie van heit regiment Grenadiers van 100 man, onder bevel van den kapitein met het regimentsivaamdel. Deze eere-wacht, waarvan de Koninklijke Militaire Kapel miert de tamboers van het regiment deel uitmaak te, stelde zidh op ter weerszijde van het Pa leis om daar bij het vertrek van den stoet de Koninklijke Familie de militaire eerbe wijzen te brengen. Bij deze eerewacht bevond zich de commandant van het regiment Gre nadiers luitenant-kolonel Jhr. D. de Brauw met zijn adjudant. Ongeveer een half uur voor het vertrek van den stoet kwamen de detachementen Cavalerie aan, duo als eere-esoorte den stoet zouden opienen en sluiten en vervolgens de officieren der landmacht van het Militair Huis der Koningin, alien te paard, wien on middellijk achter het Koninklijk Staatsierij tuig een plaats in den stoet was aangewezen De Koninklijke stoet Ter opening van den stoet, die onder al- gemeene leiding stond van R. F. C. baron Bentinck, eerste-stalmeester van de Ko ningin, was een detachement aangewezen van het 2e regiment Huzaren, sterk 50 rui ters, onder bevel van een ritmeester, met den regimentsstandaard en het muziek korps der Huzaren, dat gedurende den tocht marschmuziek speelde. De Regiments commandant, kolonel A. Diemont, en zijn adjudant, reden met dit detachement mede. Onmiddellijk daarop volgde, in gala livrei, een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespannen gala-koetsen, waarinde Kamerheer-Ceremoniemeester der Koningin, R. A. Baron van Hardenbroqk van Harden- broek gezeten was. Naast elk portier ging één lakei. Nu volgden twee gala-koetsen, waarin acht Kamerheeren volgens hun rang ge zeten waren. Naast elke portier ging weder één lakei. In de eerste dezer koetsen, de tweede ln den stoet, waren gezeten de Kamerheeren i. b. d. Mr. E. L. M. H. Baron Speyart van Woerden, Mr. J. C. Baron Baud, dienst doende ter beschikking van Prinses Julia na, Mr. W. J. Baron van Lynden en Mr. G. W. H. Baron van Imhoff. In de volgende, derde gala-koets, hadden plaats genomen de Kamerheer in gewonen dienst, Jhr. A. G. Siclcinghe, de Kamerhee ren i. b. d. Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum en Jhr. H. J. Repelaer van Driel, thesaurier van de Koningin en de Kamer heer in gewonen dienst F. M. L. Baron van Geen, particulier secretaris van de Konin gin. Hierop volgde een tweetal galakoetsen, waarin de Groot-Officieren volgens rang van benoeming gezeten waren. De eerste dezer galakoetsen, de vierde in den stoet, bood plaats aan den Opperhof maarschalk Jhr. V. EL A. Boreel van Ol- denaller en den gep. Luitenant-Generaal Jhr. C. L van Suchtelen van de Haare. In de volgende, vijfde gala-koets, was ge zeten G. Ch. Baron Snouckaart vtyi Schau- burg. De zesde galakoets verleende plaats aan de wn. Grootmeesteres, Mevr. A. van Rei gersberg Versluys, geboren Barones Schim- melpenninck van der Oye en de dienstdoen de Dame du Palais Mevr. H. Snouck Hur- gronje geb. Jkvr. van Tets. In een zevende galakoets volgde de Op- perceremoniemeester gep. Generaal-Maj. J. H. F. Graaf Du Monceau. Naast ieder portier van elk dezer vier galakoetsen gingen twee lakeien. De Gouden Koets rijdt voor. Nadat de zeven galakoetsen waren weg gereden, kwam het groote moment v.an het voorrijden van de Gouden Koets, met acht paarden bespannen. Op dat oogenblik werd door het uitsteken van vaantjes het sein gegeven voor het lossen van het eerste der tijdens den duur der plechtigheid van het verlaten van het paleis tot den terugkeer aldaar af gegeven minuutschoten uit de op het Ma lieveld opgestelde batterij van de le Artil lerie-brigade, bestaande uit 4 vuurmonden. Onder het daveren van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en terwijl het Oude Wilhelmus weerklonk,, ingezet door de Kon. Militaire Kapel, stap ten de Koningin, de Prins en Prinses Ju liana in de Gouden Koets, die zich onder luid gejubel der menigte statig in bewe ging zette. Naast elk der acht paarden, waarmede de koets hespannen was, ging een koetsier; aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Alle vorstelijke personen waren getooid met het breede lint van het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Ter rechterzijde van de statiekoets reed te paard de chef van het Militaire Huis van de Koningin, de gep. vice-admiraal F. Bau- duin, ter linkerzijde de Gouverneur der Koninklijke Residentie, Luitenant-Generaal Jhr. W. Rüell, commandant van het Veld leger. Beiden reden een weinig achter het portier. Achter de Gouden Koets reden te paard, twee aan twee, de Officieren der Land macht, van het Militaire Huis der Ko ningin, de ouderen vóór, tvv. de Adjudant der Landmacht i. b. d. Reserve-Luitenant- Generaal J. EI. Borel, luitenant-generaal ti tulair b. d. H. C. J. ter Beek, generaal-maj. b. d. H. G. Rambonnet, kolonel J. J. G. Ba ron van Voorst tot Voorst, reserve-lui te nant-kolonels W. Froger en W. G. van Hoo- genhuijze en de Adjudanten in gewonen dienst, generaal-majoor titulair O.-I. Leger Q. C. F. de Jonge van der Halen, Kolo nel Jhr. C. M. Storm van 's-Gravesande, Luitenant-kolonel Jhr. W. C. M. de Jonge an Ellemeet, de ordonnans-officieren le Luitenants Jhr. C. E. J. M. Verheijen, Jhr. H. A. van Kinschot en R. Romer, als mede de adjudant en particulier-secretaris an Z. K. H. den Prins der Nederlanden, luitenant-kolonel, Jhr. W. Laman Trip. Een detachement van het 2e Regiment Huzaren van 50 manschappen, onder be vel van een ritmeester, sloot den stoet. De stoet zet zich ln beweging Onder voortdurende hartelijke toejuichin gen van de aan weerszijden van den door militairen afgezetten weg opgehoopte menschenmenigte daarbij was ditmaal op het Lange Voorhout aan de overzijde van de Kloosterkerk een plaats aangewezen besturen en deputaties met vaandels de vereenigingen, die H. M. bij deze gelegenheid wensohten te huldigen reed de stoet langs den gebruikelijken weg, door de Heulstraat, over het Schelppad van het Lange Voorhout en langs den Korten Vij verberg naar het Binnenhof. Op het Binnenhof. Aangekomen aan de Grafelijke Zalen ond de Koninklijke Familie bij de Ridder zaal een eere-wacht opgesteld, bestaande uit een afdeeling van het corps Mariniers ter sterkte van 70 man, met vaandel en het muziekkorps der Koninklijke Marine, onder hevel van een kapitein. Bij deze eere wacht bevond zich de chef van het Korps Mariniers, kolonel J. Oele. Onder de tonen van het Oude Wilhelmus, door de Marinekapel gespeeld, besteeg de Koningin, gevolgd door den Prins en de Prinses de treden, leidende naar den in gang van de Ridderzaal, welker peristyle overhuifd was met het breede rood-fluwee len baldakijn met gouden franje, terwijl de eerewacht de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Alvorens de zaal binnen te treden werd de Koningin op het bordes begroet door de officieren der Zeemacht van Haar Militaire Huis en wél: de adjudanten i. b. d. de vice- admiraals b. d. C. C. Zegers Rijser, J. J. Rambonnet, A. ten Broecke Hoekstra, Jhr. G. L. Schorer, en den schout-bij-nacht b. d. J. C F. von Mühlen, alsmede den adjudant in gewonen dienst, de kapitein-lui tenant-ter zee N. A. Rost van Tonningen. In de Ridderzaal Vervolgens betraden de Vorstelijke per sonen de Ridderzaal, aan den ingang waar van zij ontvangen werden door de gemeng- commissie van in- en uitgeleide uit de beide Kamers der Sta ten-Generaal, welke, voorafgegaan door den Kamerheer-Ceremo niemeester, de acht Kamerheeren, de Groot- Officieren en den Opperceremoniemeester, de Koningin, den Prins en de Prinses naar de hen bestemde troonzetels geleidde, on middellijk gevolgd door de Grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais, den Chef van het Militaire Huis, den Gouver- neur der Koninklijke Residentie, den eer- ste-Stalmeester en de Officieren van het Militaire Huis der Koningin, die in den stoet hadden medegereden, alsmede die, welke zich onder de peristyle ter begroe ting bevonden. Rechts van de Koningin nam de Prins, links van Haar, Prinses Juliana plaats, terwijl de leden van het gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen, 'elke hun in het officieel programma wa ren aangewezen. Onmiddellijk daarop ving de Koningin op den Troon gezeten, de voorlezing van de Troonrede aan, welke dit jaar voor de eerste maal per radio werd uitgezonden. Terug naar het Paleis Nadat de plechtigheid in de zaal was be ëindigd werd ruim half 2 met hetzelfde eerbetoon" door de Eere-wacht de terug tocht naar het Koninklijk aPleis langs den zelfden weg ondernomen. Toen de stoet van de Ridderzaal vertrok, hadden zich oudergewoonte de leden van het Corps Diplomatique en hun dames, die de openingsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond, nabij de middelste poort van het Binnenhof opgesteld, teneinde de Vorste lijke personen bij het voorbijrijden een hoffelijken groet te brengen. Aan het Paleis werden der Koninklijke Familie dezelfde militaire eerbewijzen als bij het vertrek betoond. Onnoodig te zéggen dat de Koningin op den terugweg opnieuw met groote geest drift door de menigte werd toegejuicht Na Haar terugkeer in het Paleis vertoonde Vorstelijke Familie zich eenige oogen- blikken op het voorbalcon, onder daverend gejubel der menigte. BINNENLAND. NEDERLAND EN RUSLAND In aansluiting op het bericht omtrent de ontstemming die er Maandag op de Rotter- damsche graanbeurs heerschte, kan nog worden gemeld dat de invoer van Russisch graan tijdelijk is stopgezet. Een uitzondering is gemaakt voor tarwe bestemd voor meel fabrieken. Het is een geheel onverwachte maatregel der Regeering, en men vermoedt dat zij hierdoor Rusland er toe wil bren gen meer Nederlandsdhe producten, als rundvee en haring, te koopen. WET OPENBARE VERVOER MIDDELEN ADRES DER SPOOR- EN TRAM-MANNEN Door het hoofdbestuur van de Nederland- sohe Vereeniging van Spoor- en Tramper soneel is een adres gericht aan de leden der Tweede Kamer, waarin gepleit wordt voor concentratie der vervoermiddelen en aange drongen op de aanneming van het onder havige wetsontwerp. HET VERKEER OP DEN AFSLUITDIJK De minister van Waterstaat heeft bepaald, dat van dien weg HaairiemVetoenAlk maarVen EwijckeluieWieringenZurig Harlingen—Leeuwarden het weg vak, ge legen tnjssdhen den Zuidieroeverdijk en de Frieeche kust, op 25 Sept., dee nam. 5 uur, verkeer zal worden apen- Naar wij vernemen heeft het rijk ii miabijlheadi van (het vliegkamp bij Soesiterberg eenige stukken terrein aangekocht, di)e be stemd zijn om aan het vliegterrein een kleine uitbreiding te geven. VLIEGVELD SOESTERBERG WORDT UITGEBREID de uitnooddging toen nog gericht tot dime raadsleden, thans geldt zij vier. Een vol gende maal zal wellicht een geheele raads fractie een uitnooddging van dezen aard ontvangen. Waarom niet? Wanneer men zulke dingen doet, moet men ze niet Slechts met systeem, maar ook in stijgende lijn doen. Liefst en gros, dan maakt het meer indruk. Men mocht hopen, dat het noodzaken tot aftreden ven dmie onzer beste Amsterdam 6ch. raadsleden, andere afd dolingen mi voorzichtigheid in helt narolgen van dat voorbeeld zou hebben vermaan 1. Zaandam bewijst het tegendeel. Het wil mij voorko men, dat Amsterdam zoowel als Zaandam de democratie in het algemeen en de demo oratie in de partij in het bijzonder een slech ten dienst hebben bewezen". „De vertegenwoordiger van onze partij in Kamer of Gemeenteraad en in dit op zicht is er geen verschil met eenige partij die aan het parlementaire werk deelneemt wordt Candida at gesteld op een program, al of niet aangevuld door een program, dat rekerdng houdt met plaatselijke mogelijk heden en wenscheüjkheden. Ondensdhrij ft hij diaze programs, dan beeft hij aan Iiiun verwezenlijking naar beste weten mede te werken. Handelt hij tegen die programs, dan kan hij geen ventegeniwoordügea- meer zijn van onze partij. Want dan pleegt hij niet alleen verraad jegens de partij, maar ook jegens de kiezers, die hem op die pro trams hun stem hebben gegeven. De -vijze van uitvoering van het program, opgesteld door de partij, blijft echter een zaak van de fractie, dus van de vertegenwoordigers. Natuurlijk beteakent dit niet, dat over be paalde punten welker uitwerking of uitvoe ring moeilijkheden van politieken of ande ren aard opleveren, niet nadar overleg met de partij zou dienen te worden gepleegd. Dit raakt echter niet het wezen van de ver tegen a oordiging, noch van het vertrouwen. Komen in den loop van d«en tijd onder» pen van principieelen aard in behandeling, welk* men niet heeft kunnen voorzien, dan, is cverleg eveneens geboden. Doch zoolang over zulke punten door de pertij geen alge- meene principieel© uitspraak is gedaan» kan zich redelijkerwijze niet het geval voor doen, dat thans weder te Zaa iciiam i$ ga schapen''. LLOYD RAPIDE De Rotterdam Lloyd Rapide, vertrekt heden mei. do Dempo-paseagiers uat Ma-r- seüfle, en zal morgen te 18,04 te Roosendeail, te 19 uur te Rotterdam I>P en te 19,28 in Den Haag HSM aankomen. HET ZAANDAMSCHE GEVAL In de Sociaal-Democraat besipreekt de Amsterdaimsdhe, thans afgetreden, wethou der Boekman bet geval Zaandam, waart)ij vier leden der fractie werdien verzocht op te etappen. „Een verzoek van dezen aard aldus E. B. was vroeger een zeldzaamheid en werd aflileen gedaan in hoogst uitzonder lijke gevallen. Verleden jaar ie Amsterdam Zaandam echter reeds vooigegaan. Werd WETHOUDERSVERKIEZING TE AMSTERDAM DE STEMMINGEN VOOR HET NIEUWE COLLEGE De gekozen soc.-dem. in de zesde vacature bedankt De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gister tot wethouders herkozen de heeren Mr G. J. C. D. K r o p m a n (r.k.), E. J. Abrahams (v.d.) en •zen de heeren G. Baas K z n. (a.r.), Walrave Boissevain (lib.), Jac. Rustige (c.h.). In de zesde vacature werd tot tweemaal toe gekozen de heer S. R. de Miranda (soc.-dem.), die beide keeren bedankte. Hierover zal Woensdag opnieuw ge stemd worden. WEER EEN PAPIER IS WEL GEDULDIG Er is een nieuw weekblad vens-chenen, aaraan o.a. enkele journalisten alsmede Ir Nieuwenlhiutis, de directeur van de Rotter- daimsche tram meewerken. We vonden nog geen gelegenheid onze meening over het nieuwe, keurig verzorgde en royaal uitgevoerde weekblad te zeggen; maar on6 oordeel kan moeilijk veel afwijken hetgeen de Maasbode schreef: „Het Nedenlandsohe volk" heet het or gaan, dat zich aandient als „onafhankelijk algemeen politiek en economisch weekblad". De redactie wil meer eenheid. Vandaar na tuurlijk het aparte orgaan met eigen wen- scben. De inleidende beschouwing verkon digt oa.: Men zal verder doelbewust hebben te kiezen tuasdhen de communistische en de vrije gemeenecvhaip. Een tussbhenweg, zoogIs velen zich voorstallen, achten wij onbestaanbaar. De „vrije gemeenschap" 16 natuuiiflijk de oude liberale, welke de heer Nieuwenhuis zoo duidelijk verdedigde in het propaganda geschrift „Het Loon vraagstuk", waarop on langs te Delft de doctorstitel werd behaald. Niets nieuws en.... uit den tijd!" De communisten hadden aan de wethou dersverkiezing nog niet genoeg. Ze wilden op 19 September in Amsterdam demonstree- ren. Bij den Burgemeester kregen ze geen voet aan den grond en nu probeerden ze den Raad er voor te spannen. Gelukkig ver stond deze dat dit geen zaak voor den Raad was. De communisten probeerden nog een punt aan de agenda toegevoegd te krijgen, n.l. het verleenen van steun aan de staken de bouwvakarbeiders. Een en ander hield verband met de maatregelen van den Mi nister tegen de Federatie. De Raad was ver standig genoeg ook dit voorstel te verwer- Toen kwamen de wethouders-verkiezin gen aan de orde. Maar vooraf begon de be spreking over het aantal wethouders. De samenwerkende groepen hadden voorge steld het aantal wethouders terug te bren gen tot vijf. De Middenstanders, die hierin waarschijnlijk een poging zagen om hun man buiten het college te houden, kwamen nu met een voorstel om vier wethouderó te benoemen. Tevens stelden zij, onder hilari teit van den Raad voor, het salaris van de wethouders te bepalen op f 5000 en de pen sioenen evenredig te verminderen. De sociaal-democraten bestreden het voor stel, omdat zij er een gelegenheidsvoorstel in zagen en omdat zij meenden dat er nu voor de wethouders eer meer dan minder initiatief moet worden verwacht. Men heeft de Middenstanders er buiten willen sluiten en daarom dit voorstel uitgedacht. De so ciaal-democraten zullen tegen stemmen. De heer W e i s z acht het voorstel van de heeren Romme c.s. niet ver genoeg gaan. Als men bezuinigen wil dan moet men het goed doen. Als men toch een afbraak-col lege wil vormen, kan men het ook met vier doen en ligt hier grooter bezuiniging in. communisten zijn in het alge meen voor vermindering en zullen dus stemmen voor vier wethouders. Het voor stel Romme c.s. is hem niet sympathiek, omdat het iets anders bedoelt dan in de verdediging er van is gezegd. Hij zal er tenslotte toch tegenstemmen. De heer Kitz (Rev.) zal voor vier wet houders stemmen, doch tegen vijf. De Bur gemeester achtte dat men het met vijf mannen va# goeden wille zou kunnen doen. Maar dat is ook het uiterste waartoe men kan komen. De heer de Miran dq betoogde dat er alles voor zou te zeggen zijn indien men thans een zevenden wethouder zou benoe- Het voorstel van den heer W e i s 2 vier wethouders te benoemen werd verwor pen met 9 stemmen voor en 36 tegen. De Middenstanders verlieten, nu de zaal, de Communisten verklaarden zich tegen t voorstel van viif wethouders, zoodat dit werd verworpen met 20 tegen 22 stemmen. De moeilijkheden begonnen reeds ter stond. In de eerste vacature werd na twee stemmingen bij herstemming gekozen de heer Abrahams (V.D.), die de benoe ming aannam. In de tweede vacature kwam de heer Kropman (R.K.) onder het mes, 'die niet dezelfde lotgevallen beleefde, doch bij eer ste stemming met 21 stemmen werd geko- In de derde vacature kwam de anti- lutionaire vacature. Ook nu waren 3 stem mingen noodig. Toen bleek gekozen de lieer G. Baas Kz. met 20 stemmen. In de vierde vacature werd gekozen de heer Boissevain (V.B.), die ook ..eprst bij herstemming werd gekozen. De ronde begon voor de vijfde maal. Nu moest de Chr.-Hist. uit de bus komen. Hij kwam er ook, maar evenals de heer Krop man, bij eerste stemming. De zesde vacature, die door de combina tie niet was begeerd, kon allerlei verras singen brengen. Het meest voor de hanu lag de verluezing van een sociaal-demo craat, indien deze althans in hun eensaan- aangenomen houding volhardde. Bij eerste stemming waren de stemmen verdeeld 7 candidaten en was de sociaal-democraat favoriet De heer K e t e 1 a a r volgde met 6 stemmen. Bij de tweede stemming bleef de Miranda voor en was Ketelaar ge slagen door Vos. Bij de herstemming kwam door het groote aantal blanco stemmen de heer de Miran- d a met 15 stemmen uit de bus. die be dankte. Opnieuw begon het rad te draaien, 7 can didaten bij eerste stemming en de Miranda aan den kop. Wij kregen toen een her stemming tusschen de Miranda en Bruinsma, waarbij de zaak wel heel scherp kwam te staan. De heer Bruinsma kreeg 7 stemmen en de heer de Miranda 16 stemmen. Natuurlijk bedankte hij op nieuw. De verkiezing van den zesden wet houder werd aangehouden tot a.s. Woens dagavond. Wij zijn er dus nog niet uit en staan nog voor allerlei verrassingen. GEEN NIEUWE BEGINSELEN Dit was het thema van ons hoofdartikeJ van Zaterdag 9 Sept. 1.1. De roode pers, hier- aam eenige aandacht wijdend, zegt, dat wij en onze geestverwanten uit den treure ge schreven hadden, dat bij ons, anders dan bij de S.D.A.P., geen heriöriënteering noodig was: maar dat het er erg 00 ging lijken. Wij deelen die opvatting niet, omdat het volkomen eens zijn met hetgeen het Ohr. Hist Weekblad voor Alfen a. d. Rijn over deze aangelegenheid schreef: Ook in den kring der Christelijk-Histo- rische Unie worden stemmen gehoord, welke spreken van nieuwe orienteering, nieuwe formuleering der beginselen en nieuwe regelen omtrent den arbeid. Het is alles goed. Geen menschenwerk is volmaakt Wie zijn werk als volmaakt DE HAAGSCHEWETHOUDERS CRISIS De heer J. R. Snoeck Henkemans (c.h.) gekozen De ontstane politieke toestand in hooge mate onbevredigend De Gemeenteraad van Den Haag heeft gister vergaderd ter voorziening in de wethoudersvacature, ontstaan door het bedanken van Wethouder Vrijenhoek (s.d.). Uitgebracht werden 44 stemmen. Afwezig was Wethouder Quant. Op de heer Van Beresteyn (lib. werden uitgebracht 19 stemmen; op de heer Snoeck Henkemans (c.h.) 21 stemmen; op de heer De Visser (comm.) 2 stemmen. Er waren 2 biljet ten blanco. Daar geen volstrekte meerderheid verkregen was, werd opnieuw gestemd. Bij deze stemming kreeg de heer Van Beresteyn 19 stemmen, de heer Snoeck Henkemans 21 stemmen, terwijl thans 4 biljetten blanco waren. Hiermede was de heer Snoeck Henkemans (c.h.) gekozen. Hij nam de benoeming in beraad. Over deze vergadering schrijft onze Haagsche redacteur ons als volgt: De wethouderskwestie heeft een „oplos sing" gekregen, maar een niet zeer bevre digende. De heer Snoeck Henkemans is de vierde rechtsche wethouder in het college van B. en W. geworden, terwijl de heer Van Beresteyn zich het begeerde, ambt op het nippertje zag ontgaan. Het stond 21 tegen 19. Deze cijfers maken de situatie volkomen duidelijk. Op den ge kozen wethouder is gestemd door 14 soc.- dem* 3 vrijz.-dem. en de 4 chr.-hist. De heer v. Beresteyn verwierf 7 liberale stemmen, 6 r.k. stemmen de heer Quant was af wezig en de heer Guit met nog een lid van zijn fractie stemden blanco de stem van den heer Michon en 5 stemmen van do anti- rev., die zich achteraf blijkbaar gebonden achtten om ditmaal hun stemmen aan den heer v. Beresteyn te geven. Liever hadden we gezien, dat zulks niet het geval was ge weest en we gelooven, dat dit gevoelen door de leden der fractie in groote meerderheid gedeeld zal worden. Maar we geven dat toe er kunnen omstandigheden zijn, door men zich niet geheel vrij gevoelt De heer Snoeck Henkemans heeft zijn be noeming in beraad gehouden. We verstaan dat. Hij zal gaarne zijn positie en de poli tieke situatie nog eens rugtjg willen over wegen. Daar is wel aanleiding toe. Immers, hij is gekozen met steun van de soc.-dem., terwijl zijn fractie ook betrokken geweest bij de besprekingen, die tot ge- .Jg hebben gehad, dat verleden week de heer Feber tot wethouder is gekozen ge worden. En dan gaat het niet zoo gemak kelijk te gaan zitten op de plaats, die voor een aïtiteg, candidaat van zeker „blok", was bestemd. We hadden eenig vermoeden op den uit- ag, zooals die gisteren is tot stand ge komen. Niet onbekend was het ons gebleven, dat van vrijz.-dem. en soc.-dem. aanvankelijk is gesproken over een verkiezing van den heer Smitskamp. Deze heeft zich, gelijk te verwachten daarvoor niet beschikbaar willen stellen. Ook is later aan Prof. Josephus Jitta ge dacht, maar deze stond eveneens afwijzend. Toen is om den heer v. Beresteyn te weren de heer Snoeck Henkemans op 't tapijt gekomen en zoo kon deze, met de vier stemmen van eigen fractie mee, 21 stemmen verwerven. Precies de volstrekte meerderheid van de bij de tweede stemming uitgebrachte 40 geldige stemmen. Voor de katholieke fractie is de 'zaak er bij deze stemming minder mooi bij komen te staan. Toen het om den heer Feber ging was zij eendrachtig, maar ditmaal hebben dat staat vrijwel vast twee harer leden aan een gemaakte afspraak met de liberalen zich onttrokken. Het laatste woord daarover zaï nog wel niet gesproken zijn. Aan de stemming is een vrij uitvoerig en scherp debat vooraf gegaan. Van soc.-dem. zijde namen daaraan de heeren Vliegen en Drees deel. Met name werden de liberalen en katholieken in staat van beschuldiging gesteld. Zij zouden het er samen op toege legd hebben om, zonder dat daartoe redenen n aangegeven, de soc.-dem. uit het col te dringen. Felle oppositie der soc.- dem. werd aangekondigd. We meenen, dat de gegeven voorstelling van zaken niet in alle opzichten juist was en dat veel eigen tekort in beleid uit het oog werd verloren. Want dit staat wel vast, dat de soc.-dem. mee groote schuld dragen aan de situatie van het oogenblik door het stellen van een vrouwelijke candidate in de vac.-Drees, die voor de anti-rev. onaannemelijk was en voor anderen groote bezwaren had. We willen op de gehouden beschouwingen niet diep ingaan: ze komen bij de begroo ting terug. Maar dit mogen we toch even constateercn uit de korte verklaringen van verschillende fractie-leiders, dat zij op zich zelf bezwaar hadden tegen continuatie der soc.-dem in het college van B. en W. Dal is o.a. verklaard door de heeren Feber, Snoeck Henkemans en Josephus Jitta. Maar dan begrijpen we de houding van katholieken en chr.-hist bij de voorziening :.-Drees heelemaal niet meer. Het is ons o.a. bekend, dat de r.k. zwart op wit hebben verklaard, aanblijven van den heer Drees in het belang der stad te achten. Maar waarom hebben zij dat niet tijdig openlijk te kennen gegeven? Door op 11 September met de anti-rev. op den heer Drees te stern- hadden ze het ook nog kunnen doen. En chr.-hist.? Zij stemden hun eigen man. Hier ligt de tactische fout der partijen, die met elkander toen reeds bij eersten aan loop op den heer Feber gingen stemmen. We verklappen geen geheim meer, als we zeggen, dat het allerminst uitgesloten zou zijn geweest om den heer Drees weer terug te krijgen. Gekozen, zou hij wel niet aan stonds bedankt hebben en de weg voor overleg zou in ieder geval gebaand zijn ge weest. De candidatuur-de Vries-Bruins zou dan geenszins tot het ui terete gehandhaafd zijn geworden, en indien de heer Drees niet Raads wensch had kunnen voldoen, zou allicht een ander bekwaam, ervaren en bezadigd lid van zijn fractie zich beschik baar hebben gesteld. We hebben deze oplossing van meet af oorgestaan en nu zou men haar misschien gaarne nastreven, indien zulks nog mogelijk Verkeerde tactiek door oorzaken, die wo nu niet nader bespreken, heeft helaas van den eenigen verstandigen weg, die in de omstandigheden van het heden in het be lang der gemeente was, teruggehouden. En nu zitten we. Denk U de situatie in. Vier rechtsche wethouders iij Den Haag; het is bijna lachwekkend. De soc.-dem. in de oppositie gedrongen, terwijl zij te voren bereid waren mede te erken om de moeilijkheden van den crisis tijd het hoofd te bieden. Die moeilijkheden zullen, ten gevolge van allerlei regeerings maatregelen nog grooter worden. Een begrooting, waaraan nog heel wat te dokteren zal vallen, eer alles gezond in Een gemeenteraad, waarin de goede geest tn samenwerking ernstig verstoord is en 5 persoonlijk goede verhoudingen politiek vervalscht zijn. Een college van B. en W., dat in den Raad geen essentieele meerderheid heeft Het heet wel, dat er een program is, maar het is niet gepubliceerd. Er schijnen enkele elastische frases in te staan, die voor con creet regeeringsbeleid weinig houvast zullen bieden. De liberalen, die in Januari tegen de be grooting stemden alleen, omdat de voorge stelde loonsverlaging hun niet ver genoeg ging, schijnen zich nu vereenigd te hebben met de formule: geen nieuwe loonsverla ging dan bij uiterste noodzaak. En hoe zul len de liberale kiezers en kiezeressen bv. denken over dit door de liberale fractie aan vaarde punt: ontslag van gehuwde vrou wen, niet-kostwinsters en van de zg. dub bele verdieners in gemeentedienst? Er zou nog wel meer te noemen rij'n, maar het bovenstaande moge voldoende zijn. Alles bijeengenomen blijven we den ont» stanen politieken toestand in hooge m<ate onbevredigend achten en voor enkele groe pen de anti-rev. komen er bijzonder goed uit ook niet volkomen eervol. Duurzaamheid kunnen we vooralsnog aan de ontstane situatie niet toekennen. Genoe gen zal niemand er van beleven en de be langen der gemeente worden er, naar onze vaste overtuiging, niet door gediend. Wat nu? Zoo zou men kunnen vragen. En dan hebben we ook wel een antwoord. Het beste ware naar onze meening, dat het resultaat van de heide wethoudersver kiezingen ongedaan kon worden gemaakt en dat degenen, die zoo gaarne den heer Drees hadden willen behouden, zonder ran cune om de conferentietafel gingen zitten. Ze zouden het dan, vermoeden we, heel spoedig met elkaar eens kunnen zijn. Het gebeurde zal allen wel wat geleerd hebben. zou willen beschouwen en omtuinen, ts naar de versrtarring op weg. Mocht dus het Hoofdbestuur der Unie hesluiten commissien te benoemen tot onderzoek der vraag in hoeverre wijzi ging van Beginselprogram, Sociaal Pro gram of Statuten gewenscht ware; wij zouden de laatste zijn, zoodanig besluit te betreuren. Todh moet ons hier een waarschuwing uiit het hart en uit de pen. Het treft ons herhaaldelijk bij hen, die op nieuwe din gen aandringen, zoowel buiten onze Unie als ook wel biinen haar kring, te stuiten op een gebrek aan kennis omtrent wezen en kracht van het Christelijk-Historisch beginsel". Dit schijnt, zoo betoogt het blad verder, ook het geval te zijn bij de redactie van het nieuwe weekblad „Het Nederl. Volk". Tegen over de oproep tot eenihead, welke van die nieuwe .ygroep" uitgaat, verklaart de Chr. Hist redactie: „Wij zijn bereid en gereed met ieder, die voor ons volk het goede zoekt, te stre ven naar de oplossing der vraagstukken, ons voorgelegd door een nieuw tijdperk in de wereldhistorie; maar aan nieuwe beginselen hebben wij geen behoefte. In ons oude Program vinden wij ook voor ophouiw den vasten grondslag gelegd, en wij weten, dat alleen hetgeen op diien grondslag wordt ge bouwd, waarde zal hebben voor de toe komst van ons volk". HET CHR. MILITAIR TEHUIS TE HARDERWIJK EEN GODDEN FEESTI Onder talrijke blijken van belangstelling uit verlerlei kringen en vanuit alle wind streken van ons land, heeft het Chr. Mili tair Tehuis te Harderwijk zijn halve-eeuw- feest mogen vieren. Veel geschenken zijn daarbij binnen gekomen, waaronder wij in de eerste plaats willen vermelden een feest- gift van f 100 van Koningin Emma en een bedrag van f 500 bijeengebracht door den arbeid van het Feest-eomité. Een spoedig te houden bazar zal nog voor verdere stijving der middelen zorgen. Ook veel bloemstukken en telegrammen werden in den loop van den dag ontvangen en voor den hyisvader, den heer W. Meken* kamp, was er de verrassing van de zilve ren medaille van de Oranje-Nassau orde. De voorzitter van het bestuur, Ds L van Mastrigt, werd door H.M. de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door kolonel van den Akker, garnizoens commandant, ds H. Janssen, veldprediker in buitengewonen dienst, ds J. Bootsma, logerpredikant, ds A. Hoeneveld, voorz. van de gewestelijke afdeeling van den BVL. den heer W. T. H. van der Wart, voorzitter van de Ermelosche afdeeling van den Ned. Mil. Bond. adjudant Sinke, namens de afd. Har derwijk der Ned. Chr. Onderofficiersvereeni- ging, den Burgemeester van Harderwijk e.a. De minister van Defensie, die het Tehuis met een bezoek vereerde, heeft eveneens een toespraak gehouden, waarin hij van zijn waardeering blijk gaf. Aanwezig waren voorts, de afgevaardig de van het Algemeen Militair en van het R.K. Militair Tehuis, benevens vertegen woordigers van kerkeraad en van vereeni gingen. De commandant van het Veldleger zond een schriftelijken gelukwensch. Aan II.M. de Koningin werd een telegram van aanhankelijkheid cn trouw gezonden. ZILVEREN BURGEMEESTERS JUBILEUM De burgemeester van Holten, de heer A. P. R. C baron v. d. Borch van Vfe rwolde heeft Maandag zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. Het heele dorp was met dennegroeo en vlagigedoek verteerd, terwijl in de avond uren op veirechillende plaats ni feestverlich ting was aangebracht De jubilaris en zijn familie werdién feeste lijk op het gemeentehuis ontvangen waarbij door de wethouders en het oudste raadslid het woord werd gevoerd. Verschillende ge schonken werden aangeboden, w.o. een mo numentale fontein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9