DINSDAG 19 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. r STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. M. J. Weyl en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een brood- en banketbakkerij in het perceel Kloksteeg No. 3, Sectie G. No. No. 552; b. W. G. Verlaan en rechtverkrijgenden tot. "t oprichten van een inrichting voor het be werken en rooken van vleeschwaren in het perceel Kraaierstraat No. 16, Sectie D. No. 252; c. Ph. van der Zanden en rechtverkrij genden tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij in het perceel Diefsteeg No. 13, Sectie G. No. 841; d. de N.V. Leidsch Daeblad en rechtverkrijgenden tot het op richten van een drukkerij in het perceel Witte Singel No. 1, hoek Noordeindsplein, Sectie M. No. 3669; e. J. Karstens en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de drukkerij in het perceel Hooigracht. No. 35, Sectie 1. No. 572; f. D. Poelijoe en rechtver krijgenden tot het oprichten van een sme derij in het perceel Pieterskerkhof No. 16, Sectie G. No. 1182. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 19 September 1933. AMBTSAANVAARDING PROF. HESSING Naar wij vernemen zal professor Hessing, bijzonder hoogleeraar vanwege het Bolland- Genootschap voor Zuivere Rede aan de Rijksuniversiteit alhier, het hoogleeraars- ambt aanvaarden met een intreerede op Vrijdag 13 October te 4 uur in het groot auditorium der Universiteit. Professor Hessing stelt zich voor als ge woonlijk na de kerstvacantie te 's-Graven- hace college; te geven en zal dan bespreken de "„Ontwikkeling van onmiddellijk bewust zijn tot Verstand." SAMENSTELLING ACAD. SENAAT Het bestuur van den Acad. Senaat der Leidsclie Universiteit is voor het studiejaar 1933—1934 als volgt samengesteld: rector magnificus: prof. mr. D. van Blom, secreta ris: prof. mr. W. v. cL Woude; assessoren: prof. dr. L. van Itallie, prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, prof. dr. B. D. Eerdmans en prof. dr. A. J. Wcnsinck. C. G. W.-WERKLOOZEN RIJWIELTOCHT Gisterochtend waren 41 deelnemers en 5 Swiftleden in de Janvossensteeg om geza menlijk naar Amsterdam te gaan en te.mg. De belangstelling was groot. De deelnemers kregen allen een controleband om en moesten zich daarna opstellen op de Vol molengracht, waar de deelnemers eerst werden gekiekt. Vandaar werd vertrokken naar de Oegstgeesterlaan. Daarvandaan werd gezamenlijk gereden naar Amsterdam. De Swiftleden namen de kop en hielden deze tot Amsterdam, wat voor het tempo een goede regeling bleek. In Amsterdam werd op het Haarlemmer plein gepauzeerd. Te twee uur zetten de Swiftleden den tcrugstart in en gingen om zijn vlugst nadr Leiden. Om half 3 vertrok ken de andere deelnemers tot Sassenheim. In Sassenheim (Zandsloot) werd het start schot gegeven voor de sprint Sassenheim Leiden. De belangstelling bij de spoonveg- overgang te Leiden was groot, daar ieder deelnemer met zijn rijwiel deze overgang over moest Op de brug zelf was het eind punt. De regeling was hier van politiezijde prachtig in orde. Van deze plaats een woord van lof. Vandaar gingen alle deelnemers naar Prediker voor het in ontvangst nemen der prijzen. De concierge van Prediker ont haalde ieder deelnemers op een gratis kopje thee. Alvorens de prijzen werden uitgereikt, hield de heer Crama een toespraak, waarin hij er op wees dat dit de derde ontspanning is die C. G. W. heeft georganiseerd en op nieuw met succes. Spr. bracht verder dank aan allen die hadden geholpen om dezen dag te doen slagen. Daarna werden de prijzen uitgereikt De twee oudste deelnemers v. d. Mark en Hu- depo, 55 jaar, kregen een extra prijs. Van de Swiftleden was no. 1 T. de Roode, no. 2. C. de Roode. Van de andere groep kwamen de eerste tien in de volgende volg orde aan: 1. Wassenburg, 2. Geenjaar, 2. Faber, 4. Bink, 5 v. Loon, 6. A. Hillebrand,- 7. H. v. Veen, S. Stijger, 9. van Zijp, 10. J. Hillebrand. DE EVENREDIGE VRACHTVERDEELING De Bevrachtingscommissie te Leiden maakt nogmaals verladers en vervoerders er op attent, dat na 7 September 1933 den datum van inwerkingtreding der Wet op de evenredige vrachtverdeeling in de Bin nenscheepvaart het inladen of in lading nemen in een vaartuig van goederen voor vervoer naar binnen het Rijk gelegen plaatsen, zoomede 'het vervoer dier goederen in dat vaartuig verboden is, tenzij dit 'blij.- kens een daarvan overgelegd geldig bewijs geschiedt. Op overtreding staat een boete tot een maximum van f 1000. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS (ESSEN) Zaterdag 23 Sept. a.s., des nam. te 7 uur, wordt een vergadering gehouden van de afd. Leiden van de Véreen. van Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de overzeesche gewesten. De heer Drs. J. Brederveld zal spreken over: Geloof en Wetenschap. Na de pauze moet een nieuwe we voorzitter worden gekozen. De heer Zijl stra, die aftreedt, is niet herkiesbaar. K. VAN K. RiJNLAND HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijving. 18 Sept. 6259. Anti loop. Anti-loopen. Leiden, Jan Livenstraat 2, taxi-onderneming. Venn.: J. J. Gyzeny, Leiden, en F. A. Kuyvenhoven, Leiden. IS Sept. 6258. Verkoopbureau der „Excel sior" Stofzuigers. (Montrouge, Frankrijk). Leiden, Hoogewoerd 51. Wijziging. IS Sept. A. Driebergen, Rijns burg, Brouwerstraat 64, vleeschhouwerij en spekslagerij. Wijz. uitgeoef. bedr. in: rund-, kalfs- en varkensslagerij en winkel in fijne vleeschwaren. Vest. fil.: Noordwijkerhout, Havenstraat 58. 18 Sept. Max Garage, Leiden, Pelikaan straat 13-15. Bijv. uitgeoéf. bedr.: taxi-onder neming onder den naam: „Maxtax". IS Sept. Maatschappij tot Exploitatie van Heeren- en Ivinderkleeding, voorheen firma Peek en C.loppenburg, Leiden, Breestraat 76. Uittr. Beh. fil Leiden: J. G. Bruynsteen, Leiden. N. Beh. fil. Leiden: L. Pastoor, Leiden. 14 Sept. Herfst en Helder, Leiden, Hooge woerd 10, vernisstokerij, verfmalerij en han del in verfwaren en vernissen, enz. De ven nootschap en commandite is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Verf- en Vernisfabrieken Herfst en Helder N.V. Dir.: M. J. B. Herfst, Leiden en J. A. Herfst, Leiden. Maarsch. kapitaal: f 300.000,® waarvan geplaatst en volgestort f 100.000. Opheffing. J. van der Meer. Alkemade, Roelofarendsveen B. 230. handel in tuin hout. DE DRIE-OCTOBERFEESTEN WAT ER ZOOAL GEBEUREN ZAL Nog enkele dagen slechts en het zal weer feest in onze stad zijn. Na vele maanden van voorbereiding, na tallooze besprekingen, na veel overleg en gecorrespondeer staan Leidens groote feesten, waaraan de geheele burgerij en duizenden van elders eendx-acli- tig en enthousiast meedoen, voor de deur en zoo ooit, dan belooft de viering van Leidens Ontzet dit jaar wel bijzonder luisterrijk te worden. In de eerste plaats natuurlijk, dank zij de keuze van den dit jaar te houden optocht: Oranje en Leiden. Zeker, de optochten, in de voorafgaande jaren gehouden, hebben een welverdiend succes geoogst, maarbet wa ren geen historische optochten en een zeer groot deel van het publiek geeft aan dit soort optochten nu eenmaal voorkeur. Het is steeds een moeilijk probleem aan een optocht een passende naam. te geven. Deze moet kort en krachtig zijn, moet boven dien kernachtig den inhoud van den optocht weer geven. Is dit met den optocht „Oranje en Leiden" het geval? Inderdaad. De dit jaar te houden optocht .geeft een vrij uitvoe rig overzicht van de groote plaats, die de Oranjes in de geschiedenis van Leiden heb ben ingenomen, maar daarnaast zal deze optocht ook in beeld brengen de belangrijk ste episodes uit de geschiedenis van de stad zelve, vanaf haar o"dste geschiedenis tot aan het begin van de 19de eeuw. Het feit, dat niemand minder dan de stadsarchivaris, mr. dr. J. Verbrugt den optocht heeft mee helpen voorbereiden is een waarborg, dat deze de geschiedenis zoo waarheid-getrouw mogelijk zal weergeven. Dergelijke histori sche optochten stellen den organisatoren echter voor den onverbiddelijken ed6Ch hun aandacht vóór alles te geven aan de costuums, die in den optocht gedragen wor den. Uitgaande van deze waarheid heeft de optochtcommissie uit de 3 October-vereeni- ging aan de leverancierster van de dit jaar te gebruiken costuums, de finma Mulder uit Utrecht de hoogste eischen gesteld. Werkt het weer mee, dan belooft deze optocht een buitengewoon luisterrijk kijkspel te worden. Een heugelijk verschijnsel mag het ook ge noemd worden, dat een aantal studenten, veel grooter dan dn voorafgaande jaren, aan den optocht zullen meedoen. Maar niet minder luisterrijk beloven ook de andere onderdeelen van het uitgebreid programma te worden. Het zal onzen lezers genoegen doen te vernemen, dat de Com mandant van de Koloniale Reserve uit Nij megen, toestemming heeft verleend, dat het muziekkorps onder kranige leiding van den heer Elscnaar de 3 Octoberfeesten weer zal mogen meevieren. Zoowel bij de taptoe, die op Maandagavond 2 October gehouden wordt, als bij den optocht zullen onze Nijmeegsche vrienden bun medewerking verleenen. Het ligt niet dn onze bedoeling hier een volledig overzicht te geven van het pro gramma. dat in het midden der volgende week zal verschijnen. We willen echter thans reeds het volgende verklappen: Louis Davids komt!! Wij hebben Louis Davids gezien en gehoord op Scheveningen, wij en honderden anderen hebben genoten van zijn op hoog peil staande kleinkunst zoowel van hem als van zijn medewerkers en medewerksters en wij kunnen begrijpen, dat het bestuur der 3 October-Vereeniging zijn best gedaan heeft om den heer Davids naar hier te krijgen. Dit is gelukt en men heeft volgaarne de ar tistieke leiding toevertrouwd van den klein- kunst-avond op den 3 Octöberdag. Op ver zoek van het bestuur der 3 October-Vereeni ging zal de heer Davids er voor zorg dragen, dat zoowel in de groote zaal van de Stads gehoorzaal als in den foyer hetzelfde pro gramma gegeven wordt. Het laat zich na tuurlijk aanzien, dat de toegangskaarten voor de groote zal zeer gauw uitverkocht zullen zijn; met zij dan niet teleurgesteld; in den foyer is hetzelfde te genieten. Ook voor het kinderfeest heeft men nieuwe wegen ingeslagen. Tot nu toe werd er voor de kinderen het een of ander tooneelstukje of operette opgevoerd. Dit jaar is er... een klein-kunst-avond, speciaal geschikt voor kinderen. Het bewijs? Niemand minder dan de specialiteit op dit gebied, de heer Henri Nolles uit Den Haag is irnet de leiding be last Het belooft voor de kinderen een aller gezelligste avond te worden en, als gevolg van de eischen des tijds: de toegangsprijs is uiterst laag gesteld. JVIen bestudeere daar voor de advertenties maar eens, die een dezer dagen in dit blad geplaatst zullen wor den. De avond voor kinderen wordt op Maandagavond 2 October gegeven en zal vroegtijdig genoeg zijn afgeloopen om de Taptoe te kunnen zien. Er zal vóór den 3 Octöberdag daar is, nog veel over de feesten gesproken worden, maar het bestuur der 3 October-Vereeniging is van meening, dat er nooit genoeg over gesproken kan worden; daardoor immers ontstaat de wanne belangstelling voor de feesten en uit deze belangstelling de niet te weerstreven drang om het feest mee te vieren. Dit geldt niet in de eerste plaats .voor de Leidenaars, want zooals in den aanvang gezegd: die doen allen mee. Wier belangstelling en overkomst noodig is is die van de duizenden en duizenden vanuit den verren omtrek, van uit de groote steden en vanaf het platteland. Hoe grooter het aantal mede-feestvderders, hoe grooter bet succes van den dag zal wor den. Teneinde deze belangstelling zoo groot mogelijk te doen zijn, heeft het 3 October- bestuur en niet te vergeefs een beroep gedaan op de A.V.R.O., die in haar algemeen programma op den avond van Maandag 25 September a.s. een kwartier zendtijd voor de 3 October-Vereeniging beschikbaar heeft ge steld. Namens het bestuur zal de heer W. Foekema Andreae, bestuurslid en praeses van het Leidsche Studentencorps, voor de microfoon over de aanstaande 3 October feesten spreken. Men stemme zijn toestel dien avond op I-Iilversum af, men luistere en wekke daar na mèt den heer Foekema Andreae zijn fa milieleden, zijn vrienden en hekenden, zelfs zijn onbekenden op om dit jaar mede te vieren de grootsche feesten van den 3en October. Moge slechts Pluvius onze stad dien dag welgezind zijn. DE NEDERL. WEEK 1933 DOEN WE IETS OF DOEN WE MAAR LIEVER NIETS? Onder dit motto hebben wij dein Leidschen Wink eist and opgeroepen voor de Nederland- Bche Winkelweek 1933 welke morgenochtend om half twaalf door onzen Bmncemoestor dien Edelachtbare Heer Mr. vaai der Sanden Bak huizen zal worden geopend. Weet U waar om wij deze vraag stelden? Vermoedelijk niet en toch moet U het weten. Reeds vier jaren leven wij onder zeer bijzondere om standigheden die moeilijk en nint normaal zijn. Elke vonk van energie wordt door het Grisismonsteir snel gedoofd, elk pogen en streven naar succes verlamd en neergesabeld Ruim vier jaren wordt er een titanen-strijd gestreden in deze economischen oorlog die alle goederen en arbeidswaarden snel en ze ker vernietigt. Ruim 4 jaar staat ook de Middenstand in de hitte van liet gevecht, dat men medie ten koste van hun beslaan wil beslechten. Dat mag niet gebeuren en dat wilt U ook niet. Evenals eein goed Vakman, Industrieel of Ambtenaar zijn plaats waard is, is ook een goed Winkelier zijn plaats waard. Maar daarvoor is het noodig dat U gebruik maakt van zijn artikelen en dien sten, dat U koopt in de Middenstandszaken. Op allerlei wijze hebben zij getracht U we der tot koop en te bewegen. Tot v lot koopen van datgene wat U noodig "heeft en dat U thans zoo vooxxleelig in Uw bezit kunt krij gen. Maar zij kregen slechts matig of geen gehoor. Angstvallig en krampachtig werden ze vast gehouden onze (wat zeg ik) de Ne- di?irlandsühe guldens. Daarom stelden wij deze vraag, doen we iets of doen we maar liever niiiets. Kent U 't antwoord? Zeshonderd Leidisohe Middenstanders gaven zich binnen 5 diagen op als deelnemer aan de Nederlandsche Week. Met hun 2000 Etalage's zulLen zij in de komende dagen demonsti-eeren voor het Nederlonidisch Product, dat wil zeggen voor meer arbeid voor onze Nederlandsche Wer kers in alle bedrijven, voor het belang vain onze Nationale Industrie en daardoor voor de welvaart, van alle Nederlanders, ook die. van U en van hen zelf. Daartoe is aller me dewerking ook de Uwe noodig. Onthoud en handel naar 'het parool van deze Nedeir- londsc.he Week „Koopt met Uw Nederiand- sche Gulden Nedeidandsch Product," Doe dit steeds, maar zeker nu geduxende deze Nederi. Winkelweek vlot en in ruime mate J. M. DE OFFICIEELE OPENING VAN DEN CLUSIUS-TU1N DE HQRTULANUS VERTELT DE GE SCHIEDENIS VAN DE RECONSTRUCTIE Aan de ï'ede van den heer H. Veenkoop bij de opening van den Academischen Kruid- tuin, den zgn. Clusius-tuin, ontleenen we het volgende: Vele copiecn ontleenen slechts in zeer geringe mate hun waarde aan het origineel. Bij dezen tuin is dat evenwel juist in hooge mate het geval. Voor een juiste beooi'dee- ling, dient men hierbij dus vooral de oor zaken, omstandigheden en bedoelingen te kennen welke tot. het ontstaan van den oor- spronkelijken tuin hebben geleid. Wij moeten ons daartoe in gedachten verplaatsen in den tijd waarin aan de toen nog slechts 13 jaren oude universiteit een academietuin werd toegevoegd. De botanie was in die jaren vóór 1600 nog niet tot een zelfstandige wetenschap gegroeid en werd toen nog grootendeels als een onderdeel van de geneeskunde beoefend. De eerste medicinale tuin bij een universi teit was in 1545 te Padua aangelegd en twee jaren later volgde Pisa dit voorbeeld. Van 1567 of 68 dateert die te Bologna en van 15S0 die te Leipzig. De Leidsche Hortus neemt in ouderdom, in ons land de eei'ste, in Europa de vijfde plaats is, aangezien haar ontstaan dateeit van 1587, toen „de ledige plaets achter de universïteyt" bestemd werd voor den aanleg van een medicinalen hof. Het duurde toen evenwel nog 7 jaren, aleer de inrichting van dien tuin tot stand kwam, en wei nadat Clusius' benoeming aan de Leidsche hooge- school een feit was geworden en hij den apotheker Cluyt als hulp bij de inrichting verkregen had. Toen waren er ruim duizend verschil lende soorten en variëteiten aanwezig. Doordat het, alhoewel ten koste van veel tijd en moeite, mogelijk bleek, vrijwel al die toen gebruikte namen nog te herleiden tot hare thans gebruikelijke synoniemen, werd een vrij volledig inzicht verkregen in het sortiment van gewassen, dat de eerste inventaris van den Hortus omvatte. Daarbij is m.i. gebleken, dat de medische opzet van den tuin, door Clusius' invloed in een ruimer plan is opgenomen, n.l. in het bijeenbrengen van een zoo groot mogelijk aantal gewassen, uit binnen- en buitenland. Zulk een streven is ook geheel in overeen stemming met dat van Clusius als weten schappelijk werker. Zijn weiken di'agen dan ook veel minder het medische kaïak- ter van die van zijn voorgangers en maken daardoor een meer algemeen plantkundi gen indruk. De vele gegevens, ook over hetgeen in volgende jaren in den tuin heeft gestaan, hebben dus de mogelijkheid geschapen, dien tuin van ruim drie eeuwen ber te kun nen reconstrueeren. Zulk een arbeid is zeker niet louter het vormen van een historisch curiosum, al wordt de waarde ervan nog verhoogd door het feit, dat de inventaris van 1594 de oud ste complete catalogus is van een enkelen tuin. De planten!ijst, die John Gerard, een apotheker te Londen, van zijn eigen tuin in 1596 in het licht gaf, is nl. de eerste ge drukte lijst van dien aard. De onuitgegeven inventaris door Cluyt werd dus nog twee jaar eerder samengesteld. Deze reconstructie is ook stellig uit weten- schappelijk-historisch oogpunt van veel be lang, zoowel voor den plantkundige, die ook de kennis van den groei van zijn spe ciaal arbeidsveld op juiste waarde weet te schatten, als voor den pharmaceut, voor vvien de teelt van geneeskruiden van voor heen een interessante bron van weten schap kan vormen. Dank zij de Nederland- jsche Vereeniging voor Geneeskruidenteelt, is de belangstelling voor dit laatstgenoemde terrein weer levendig geworden. Tijdens Clusius' leven heeft de hortus steeds dezelfde grootte behouden, nl. slechts 40 hij 30 meter. Om dien tuin weer op dezelfde plaats te kunnen inrichten bij den teggmvoordigen ingang van den Hortus zou men niet al leen de bekende groote bruine beuk, welke er den voortuin vrijwel beheerscht, moeten vellen, maar dan zou de reconstructie toch nog een allerminst harmonieerende omge ving hebben behouden. Hoe gelukkig is het dus geweest, dat de Hox-tus zich verleden jaar dezen tuin als uitbreiding zag toegewezen, een grondstuk begrensd door een historischen gevel, waar achter de eerste theologische colleges alhier zijn gehouden, en waar Gomarus en Armi- nius eikaars meeningen fel bestreden heb ben. Dit stuk grond liet toe den kruidhof van 1594 op 2/3 van zijn oorspronkelijke grootte te reconstrueeren en gaf bovendien de ge legenheid, op het zij-gedeelte, in een apart tuindeel die gewassen te vereenigen, die in. volgende jaren tijdens Clusius' leven in den tuin hebben gestaan. De houten poort, die beide deelen verbindt en het prieeltje op het einde van den bijtuin zijn getrouwe copieën van in 1600 in den tuin aangebrachte versieringen. Voorts bestaat het plan dezen tuin door een fraaie poort, die in den aanvang der 17de eeuw bij de rectorswoning hier ter stede, heeft gestaan, een toegang tot de Binnenvestgiacht te geven, en dan door middel van een brugje over die gracht, een directe verbinding met den Hox-tus tot stand te brengen. Een beeltenis van Clusius houdt hier voorts de gedachte levendig, aan den be roemden beleerde, door wiens bemoeiingen de Leidsche Hortus een inderdaad waardige inrichting en inhoud verkreeg. Misschien is de aanblik van dezen tuin voor U eenjgszins teleurstellend. Zeer ge makkelijk zouden daax-in toch aesthetische1 verbeteringen aan te brengen zijn, doch slechts ten koste van zijn waarde als recon structie. Hier ziet Uhet resultaat van een nimmer tevoren gedane poging, om een tuin van eeuwen-her, zóó getrouw te doen herleven, dat zelfs de volgorde, waarin de gewassen thans zijn geplaatst, voet voor voet geheel overeenstemt met die, waarin zij vroeger gestaan hebben. Voor het inlichten van een tuin als deze, zijn evenwel alleen gegevens niet voldoen de. Do medewerking van velen was daar voor vereischt. In dit velband wil ik hier dankbaar de groote instemming en medewerking geden ken, w elke hot Cuiatorium der Universiteit aan de uitvoering van het door mijn direc teur, professor dr L. G. M. Baas Bekking gevormde plan gaf. Dat die uitvoering ook finantieel mogelijk werd, is in belangrijke mate aan den krach- tigen steun der Vereeniging van Hortus vrienden te danken, welks bestuur direct Inzag, dat de voorgestelde uitbreiding van den Hortus zeker niet alleen voor botanici maar ook voor eiken plantenminnaar van veel waarde kan zijn. Ook eenige particu lieren zonden bijdragen en op zeer hoogen prijs werd gesteld, dat H.K.H. Prinses Ju liana een belangrijke gift er voor afstond en daarmede ook Haar hooge belangstelling voor het mans vrijwel bereikte doel be tuigde. Bij den uitgebreiden vooi-aibeid heb ik veel steun in technisch opzicht gehad van de dames Simons en Benthem Sypkens, ter wijl het tuinpei-soneel en daai-van vooral de heer Uljee bij de practische uitvoei'ing verdienstelijk werk heeft verricht Ook hen daarvoor dank! Van vele uitheemsche gewassen, die men indertijd o.a. op Kreta heeft verzameld, kon thans wederom zaad verkregen worden door aapvrage bij huitenlandsche botanische tuinen. Door welwillende medewerking o.a. van eenige directies van gemeentelijke plant soendiensten en botanische tuinen, alsmede van enkele kweekers, kreeg men de be schikking over andere plantensoorten, voor namelijk van houtige gewassen en bloem bollen. Voor die steun wordt hen allen hier hartelijk dank gebracht Slechts van eenige soorten gelukte het niet materiaal machtig te Worden, o.a. van enkele oude cultuurvormen, die thans niet meer worden gekweekt Dankbaar dient hier ook de medewerking van den Rijksgebouwendienst heffïtacht Met dank voor uw aller aandacht ver klaar ik thans den ClusiustiKn geopend. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer Ballego, voorzitter van de afd. Leiden der Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, die den directeur van den Hortus, prof. Baas Becking een krans aanbood en door prof. Wester, namens de Ned. Vereen, voor Geneeskruidtuinen. Daar na werd de tuin bezichtigd. PLANTSOEN-CONCERT. Donderdag 21 September a.s. zal het con- cert van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Vereenigingen gegeven worden door de Arbeiders Muziekvereen. „Nieuw Leven", directeur, de heer L. W. Schweitser, 's avonds 8 uur precies, in het Plantsoen (Musis Sacrum). Eventueel niet doorgaan zal op de bekende wijze worden aangekon digd. Verzdeke beleefd gedurende het concert niet te loopen. Stoelen zijn te huur tegen den geringen prijs van vijf cent Programma: 1. Marche de Cotillons, F. Popy. 2. Genéts et Fourgères, ouvert, Z. Bajus. 3. Am Meeresstrande, valse de Concert, Max Fischer. 4. Fantaisie sur 1' opera Tancred, G. Ros sini. P a u ze. 5. Le Trouvère, potpourri sur 1' opei-a de Verdi, arr. Kessels. 6. A la plus Belle, Grande Valse, A. Go- vaert. 7. Fantaisie sur 1' Opera Guillaume Teil de Rossini, arr. J. Martin. 8. Sportive, marsch, F. Popy. AANRIJDING. Hedennacht te half één is de electricien M. E. Z. bij het verrichten van werkzaam heden aan een lichtpoort op de Haarlem merstraat aangereden door een auto. Hij be kwam eenige schaafwonden, terwijl hem een arm uit de kom schoot Na door den E.D.H. te zijn verbonden, kon hij naar zijn woning worden gebracht GESLIPT. De motorrijders J. v. d. N. uit Den Haag is gisteren op de Utrechtsche brug door sterk remmen geslipt. Zoowel v. d. N. als zijn echtgenoote, die op de duo meereed, werden van den motor geslingerd. De da me kreeg enkele lichte verwondingen, v. d. M. brak zijn pols. Beiden zijn door den E.H.D. verbonden, waarna zij naar huis kon den terugkeereir. INBRAAK Door het uitbreken van een ruit hebben ongewenedhte gasten zich hedennacht toe gang' verschaft tot het perceel Rijn- en Sdhiekadie 115b, bewoond door de famiiiliie M. Er wordtt een bedrag van ƒ10 vermist. De dlieven zijn waarschijnlijk gestiK door bet aanslaan van een bond. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J Hopenes—Arbouw d.; E TC L UlillchNiewiak z: J M M Veenswök—v der Hulst d.; A Oosterveer—v d Geer d.; H L Par- levlietv Ockenburg z.: J v d HeüdenSjar- dün d: C M v Ztfp—v Hees d.; A P Kootjman— Jongejan z. OVERLEDEN: A C Raatsland in 39 j: H Velt- man—v d Starre wed 69 j.: G v d Sterrende Gr'vt vr 24 j; G Quist—v D«1 wed 60 j. GEHUWD: 'H v Vliet en E Straathof; W C v d Bit) en J Engelenburg: Z Verbiest en AC Schlagwein. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN NIEUWE GELDLEENING GROOT 100.000 B. en W. stelten dan raad voor het aan gaan van een geldleen ing groot hondieind diui zend gulden 100.000. Men wenecht deze teerling aan te gaan met de Ho'1. Sociëteit, van Levensverzekerin gen N.V., opgericht in 1807 te Amsterdam, tegen parikoers en een rente van 4% 's jaars (zonder provisie). B. en W achten dit aangaan noodig door het uitvoeren van werken door werkloozen, voor de volgend» onderdeelen: 1. verbetering van een gedeelte van de L'nd'ehovenstraat S.000. 2. Ver breeding van de Verlengde Aarkaide 42.500.—. 3. Aanleg van een begraafplaats 41.500. 4. Verbreediing van den Machineweg 2.100.—. 5. Aankoop van een peroeeil grond aan de Emmalaan, wn verband met het maken van een overgang over den Rijn 5.900. VERLAGING HUUR VOLKSTUINEN Bij de commissie van Bijstand voor bet Grondbedrijf lewam van meerdere huurders het verzoek in, om de huurprijzen van de volkstuintjes te verlagen. De commissie komt het wemschelijk voor aan die verzoeken te voldoen, waarmede B. en W. zich vereenigen zulks in verband met de algemeene daling vain den prijs dor levensbehoeften, waardoor ook de gewassen wteil'ke gekweekt worden op de volkstuinen aanmerkelijk in prijs zijn gedaald. Thans is de prijs 0.40 per 14 M2„ vier kante Rijnl. roede) en per jaar en men stelt voor deze tei'Ug te brengen op Zy2 per M2., hetgcm neerkomt op 0.35 per vierkante RijnJ. roede per jaar. DE ZWARTHEMDEN Ze krijgen ook in Alphen vaste voet Oppassen échte Oranje-Alphenaren! In een besloten vergadering, waarvoor uien uitnood'igingen had verzonden, zijn Vï'ij dagavond in hotel Centraal een 50-tal personen geweest, alwaar gesproken weid door leidens van de Ned. Fascisten beweging Enkelen gaven zich als Lid op. Het ligt in de bedoeling in Oct. a.s. een openbare vtergade ring te houden, om daardoor aan deze be weging ook in Alphen vorm te geven. Oppassen! Niet ter vergadering, ook niet uit nieuwsgierigheid. VERDRONKEN Zondagavond hoorden enkele pei-soruen onder Ter Aai' een plons in het A ark an aal Men liep naar de plaats waar' men vermoed- die dot iemand in het Kanaal was geraakt Zulks bleek maar al te waai' te zijn. Een fiets zog men liiggen en toen men den per soon wit het water haalde, waren de levens geesten helaas geweken. Wie het was wist mien niet, alleen in die pet van den manspersoon stond de firma naam R. alhier. Men stelde de politie bier- van in kennis, en bij het onderzoek bleek dat de 25-jarige G. Vink die kostganger was bij den beer V., in de Raadhuisstraat niet thuis was gekomen. Bij het verder onder zoek kwam vast te staan dat het de onge huwde was. Waarsohijnldjk was V. onder invlOKid van sterken drank. Tragisch. WAARSCHUWING Nogmaals wilden we wijzen op bet verbod voor wielrijders op bet pad langs kerkhof Schoolstraat. Gisteren zijn een tien tal wielrijders vei'baliseerd. INSTALLATIE BURGEMEESTER Naar wij vernemen, zal de installatie van onzen nieuw benoemden burgem. den lieer P A. Colijn plaats hebben a.s. Maandag 25 Sep tember des namiddags half drie in het Raad huis aan de Raadhuisstraat. Na afloop daarvan en wiel van vier uur tot half zes, zal er in de trouwzaal in het Huis der Gemeente hoek Julianastraat en Bruggestraat, gelegenheid zijn voor particu- lienem en vertegenwoordigers van vereenigin gen, corporaties enz., om den Burgemeetster en Mevrouw te ontmoeten. Wij wekken alle Ingezetenen op om as. Maandag van hun belangstelling te doen blij ken door het uitsteken van de vlag van hun woning. BOTSING Langs den Steekterweg kwamen Zondag morgen eternise wielrenners uit Leiden, zoo danig met elkaar iin botsing dat 2 hunner bij omwonenden moesten worden binnenge bracht, alwaar hun verwondingen werden behandeld. E. H. B. O. De cursus van E.H.B.O. zal Woensdag avond weer aanvangen. De nieuwe cursus met 60 leerlingen zal worden gehouden van 7S-30 en de vervolgcursus van 8.45 tot 10 uur. De lessen zulten worden gegeven in de Nutsibewaarschool. GESLAAGD Onze plaatsgenoot N. D. C. de Jong slaag de voor liet toelatingsexamen aan de Hilver- suimsohe Politieschool. IN DE SLOOT Door een detect aan de stuurinrichting reed gisteren de heer V. met zijn luxe auto waarin was gezeten zijn echtgenoote en 2 kinderen langs den Heerenweg in een sfloot Gelukkig wisten de inzittenden zich te redden. De auto werd gelicht door een kraanwagen. PAARDENMARKT Morgen (Woensdag) zal alhier de jaarlijk paardenmarkt worden gehouden. Deze paar denmarkt trekt altijd de belangstelling van velen uit wijden omtrek. BOSKOOP AFSCHEID BURGEMEESTER De burgemeester en mevr. Colijn, zullen Vrjjdag a.s. des avonds 8 uur in het gemeen tehuis, de ingezetenen der gemeente, bestu ren van instellingen en vereenigingen in de gelegenheid stellen van hen afscheM te ne men, nadat des middags te 3 uur de burge meester in een openbare vergadering van de gemeenteraad, van de raadsleden e.a. af scheid zal hebben genomen. HAZERSWOUDE ARBEIDSBEMIDDELING Bij het correspondentschap voor arbeids bemiddeling staan achter als werkloos in geschreven 136 personen, waarvan 14 steun- tiekkend VEILING Bij de gehouden veiling waren aange voerd 5199 eieren, waarvoor werd besteed voor kripeieren f 3 954,50 per 100 stuks, eend eieren f 3,503,70 per 100 stuks. INLEVERING VAN RIJKSGOEDEREN De inteveriing van rijkegoedieren voor de dienstplichtigen van de liohting 1918 zaü voor cleze gemeente plaats hebben cup Vrij dag 6 Oct. a.s., nam. haJ'f 2 in bet gymnastiek lokaal Schoolstraat te ALnhen a d Rijn BURGERLIJKE STAND Bevallen: P HuismanDe Vroede zn P de Kooterv Dijk zn M v Gorkum Metselaar zn Overleden: J P M Straathof 1 jr KATWIJK AAN ZEE NED. HERV. KERK Ds. Kalkman ontving een gift van ƒ25—, gelijkelijk te verdeelen voor: Armen, Zen ding. Oude Kerk. Nieuw Jeugdhuis, en Zondagsschool. Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RADIODIS RIB UTIE WOENSDAG 20 SEPTEMBER Programma 3: 8.0012.00 Langenberg: 12.20 13.35 Daventry; 13.35—7.35 North. Reg.; 17.35— 19.50 Brussel VI.; 19.50afl. Luxemburg. MARTHA-KRANS De leden van de Martha-krans worden a.s. Donderdagmiddag venvacht ten huize van mevr. Werther, Katwijk a. d. Rijn. GEVALLEN Mej. A. v. d. O. had het ongeluk op het strand zóódanig te vallen, dat zij haar sleu telbeen brak. Zij werd door Dr. Lodder be handeld. OEFENINGEN Op 20 en 21 September zullen door mili tairen in deze gemeente oefeningen ge houden worden, waarhij geschoten zal wor den met mitrailleurs. LEIDERDORP RONDOM HET WOORD De Geref. Mannenvex-eeniging „Rondom het Woord" vergadert Woensdag 20 Sept. te 7.30 uur in Irene. Behandeld zal worden het onderwerp: „Het Leger des Heils" (Mannenblad no. 5, 1933), terwijl voorts 'n vraa# uit de vragenibus in bespreking komt. GEMEENTERAADSVERGADERING De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 21 September a.s., des na middags te 7.15 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mede- deelingen en ingekomen stukken. 4. Voor- looipige vaststelling gemeenterekening. 5. Aanbieding geimeentebegrooting en begroo ting grondbedi'ijf. 6. Benoeming begrootings commissie. 7. Subsidie-aanvrage Chr. Oran- jevereeniging. 8. Wijziging begrooting. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. NOORDWIJKERHOUT TE WATER GERAAKT Hedenmorgen had de heer v. D. de on oplettendheid om zijri bestelauto zonder remmen op de haven te laten staan, waar door de wagen achteruit de haven inreed. Per ki'aanwagen van de firma Werkhoven is de auto onder' groote belangstelling weer op de begane gx-ond gebraöht. SASSENHEIM JONGELIEDENVEREENIGING De Jongeliedenvereeniging „Timotheus" hoopt a.s. Vrijdagavond in de consistorie achter de Geref. Kerk weer haar eerste ver gadering na de zomervaoantie Te houden. ZWEMBAD De Gemeentelijke Zweminrichting zal op 30 September a.s. gesloten wordex> WEER TERECHT Het damesrijwiel dat de vorige week werd ontvreemd en waarvan aangifte bij de po litie werd gedaan is te Noordwijkerhout teruggevonden. Het bleek dat een jongedame uit Leiden, die niet geheel toerekenbaar is en zooiets meer doet, op de fiets naar Noord wijkerhout gereden was- Aldaar werd het voor een ander rijwiel geruild en voor een winkel in Leiden neergezet» WADDINXVEEN RAADSVERGADERING De Raad is opgeroepen tot een vergade ring tegen a..s Vrijdag. In deze vergade ring komt o.m. aan de orde een verzoek van het Burgert. Armbestuur om voor 1934 een subsidie te mogen ontvangen van f29800. Tevens zal in deze vergadering worden benoemd een voorzitter van het Burgerl. Armbestuur en de leden van de diverse commissiën van bydtand. REDDINGSBRIGADE Een 7-tal heeren van de plaatselijke af- deeling van de Ned. Centrale Reddingsbri gade, geoefend in het groote zwembad al hier, behaalde het diploma „reddend Na de stichting van het nieuwe zwembad is de animo tot deze gezonde sport alhier buitengewoon toegenomen en Waddinxveen telt thans een groot aantal goed geoefende en gediplomeerde zwemmers en zwemsters. Dat de liefhebberij en belangstelling groot is, blijkt o.m. wel hieruit, dat zich op 31 Augustus j.l. ongeveer 2000, personen in het zwembad bevonden. H.. DEN BOON f Alhier is op 53-jarigen leeftijd overleden de here H. den Boon. De overledene was in deze gemeente een algemeen geacht ingeze tene, die zich op het gebied van het ver- eenigingsleven zeer verdienstelijk heeft ge maakt. Zoo was hy o.m. voorzitter van de plaatselijke Middenstandsvereeniging en een zeer ijverig lid van het plaatselijk Crisis comité. De heer den Boon zal, ijverig werker als hij* was, op het publieke terrein des le vens en in zjjn omgeving zeer worden gemist. VAKTEEKENSCHOOL Evenals vorige jaren vraagt het Bestuur van de R. K. Vakteekenschool ook voor 1934 weer subsidie van de gemeente tot een bedrag van 30 pCt. van de exploitatiekosten, overeenkomstig de bepalingen van de wet op bet Nijverheidsonderwijs. Deze exploitatie kosten worden geraamd op f 1093,99. B. en W. adviseeren de gevraagde f328.19 toe te staand. ZOETERWOUDE BLOEMPJESDAGEN CRISISCOMTTE Hrt, Plaatselijke Criei&ooimité alllhier heeft besloten doel te nemen aan die nationale bloempjeedaig, en zal op 5, 6 en 7 October bloempjes ten verkoop aanbieden. WERKLOOZENSTEUN In de maand Augustus is in deze gemeen te aan steun der werkloozen uitgekeerd een bed rag va n 459.16. DE KOSTEN VAN HET M. O. Door B. en W. is aan cle vereeniging der Ned. gemeenten een adres gericht, waarin de bemiddeling van deze vereeniging wordt ingei'oepen, teneinde te komen tot wijziging der bepalingen van de Hooger- en Middel baar Onderwijswet, zoodat het voortaan mo gelijk zal zijn een gedeelte der kosten, die de gemeenten hebben te betelen voor leer lingen, die een Gymnasium of I-IBS bezoe ken, op cle oudere te verfhallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6