DINSDAG 19 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 HERVATTING VAN EEN HOPELOOZE TAAK ZAL FRANKRIJK MAC DONALDS PLAN AANVAARDEN? Na een.' paar maaiiir1l*n In een «mort lethar gische slaap verzonken lie> zijn geweest, be gint 'bet poli'tóake leven weer te ontwaken met 'het intreden van den herfst. Wij kunnen dit ten minste voor Europa eonstaifeoren. In die Vereeni gde Staten heb ben de politici ook in 'hot. heetst van den zomer geen rust gegund aan hun streven om heit welvaartspeil niet alle maoht om hoog te eohmeven. In EunOijm [behoeft men eigenlijk niet. eens meer aan een soortgelijke poging te denken nadat de economische weroldroaferentilj te Londen auilk een deerlijke mislukking is ge- [wondiean. De laatisibe dagen verschijnen or weer en kele eölnudhtei e he richten in de peis over die conferentie. De VoUkenibo-ndsvergadciring staat ml. voor de dour on mien dient daar toch het een of hef ander te raipporteeren over de „vcoruilzi'ohiten" van de bedioeilde conferentie, die immers, officiéél gezien, sflodhfs „verdaagd" is! Het eahljnt, zegt een bericht uit Londen, «la t er ma af regelen wonden oven-wogen om het werk der conferentie in het najaar, ten minste gedeel-teilij>k, te hervatten. De 'Britscihe premier Mac Donald heeft gister aJ vrij drulkke besprékiingen met zijn economische deskundigen gehad. Men zou het hebben gehad over de verdere werkwijze en den economiechen toestand in. het al gemeen. Bijzondea- nieuwsgierig behoeven we niet te zijn naar hetgeen Mac Donaild met zijn economen a-zoo behandeld heeft, want we Br ebbe n langzame riiand wel gelieerd, dat zulke besprekingen toch elledht© academisch van karakter zijn en geen effect sorteeren waarmee do werelid iets kan doen. Interessanter en misschien wèl éenige hans op daden biedend we zeggen dit op zettelijk boel voorzichtig is, dat tevens de raad van edivies voor de tarwe-overeoD- komst te Londten bijeen is gekomen. Deze raad zal o.a. de vraag van de aan de graan- landen toe te kennen quota en van de Rus sische uitvoeren behandelen. Meer dan die economische vraagstuk/een cahier komen de ontwapemngsvoorultziiah- ton weer de aandacht vragen. Het geconfereeir hierover zou men ail even zeer beu worden alls dat over de economi sche vraagstukken. De staatslieden, dlie, on danks aflllen tegenslag op dit speciale ter rein, altijd maar weer bij ei/' ar komen om de groote moeilijikllieaen weil-jce hiermee ver band houden onder de oogen te zien, ver dienen wèl onze bewondering voor hun vol hardende houding. De Duiiitsdbe minister van buiItenPiandsdhe zaken Von Neuratih heeft dezer diagen aJs de meeming der Duitsche regeering laten Bioorcn, dut allies a fhangt van de gélijkbe- ri Obliging. Wordt deze niet verwMoenlUjikt dan stort de heele onibwapeningsidee ineen. Hij heeft geüijk, zegt de Engéleidhe peis. Maar de F nans Che regeeringspeas vat deze woorden aJs een openlijk dreigement op. Onder deze omstandigheden vergaderen nu de Engelfidlren cn die Fransdben te Pa rijs, om, volligens een Fnanscih oamimuniqué. dun toestand te onderzoeken zooals dlie vóór het hervatten van het werk deir ontwape ningsconferentie is, met „den weneoh, de wederzij dsche steMingen tot eflikaar te doen naderen". Men is blijkbaar niet tot een oonoluste ge komen. Dat is trouwens niet te verwachten. De ontwai]>emngvik\\,esiie de reeds van aillle kanten bekeken. Het zaïl er voortaan nog Slechts om gaan, diat Frankrijk en zijn vrien den hlun reusachtige bewapeningen een sterke vermindering laiten ondergaan. Mear uit „wélingelichte kringen" te Parijs weet men mede te dcellen, dat Pauil Boncour er bij de besprekingen op gewezen heeft „dat de Fransche regeering onder de tegenwoor dige omstandigheden niet aan een onmid- dlilijke oaitwapening kan denken". „Paris Soir" meent te weten, dat Boncour zich bereid heeft verklaard, toe te stemmen in een trapsgewijze ontiwapendngsprograim- mia, dot in Gonève zou kunnen worden uit gewerkt. Voorwaarde voor deze toestemming is echter de invoering van een automatische en met sancties verhondien oontroüe, weliker werking eenige jaren zou moeten worden be proefd. Juist over de instelling d'ezer _con- t,role besta.an echter meenongsvensdhdillLeD tusschen Engeland en Frankrijk. Als men deze sobere mededeefliingen en verondersteilinigen geilezen heeift, weet men afweer meer dan genoieg. Hot is geen wonder, dJat de Amenikaansche gedelegeerde Norman Davis zich voor zijn vertrek uit Londen naar Parijs zeer pessi mistisch heeft uitgelaten. En ua zijn komst in de Franscbe hoofdstad zal zijn ©temming nog wel meer gedrukt zijn geworden. Zélfs van Henderson, den voorzitter dei ontwapeningsconferentie, die andens onder zélfs- de meest neerdrlikkende omstandig heden een wonderlijke geestkracht en opge wektheid aan den dag legde, wordt gemeld, dat hij zich „niet zeer optimistisch" uit drukte on ea' den nadruk op legde, dat. de toestand sedert de laatste zitting der Ont wapeningsconferentie véél meer gespannen is geworden. Wij zullen nog wel eens voor lo October, den begindatum der Ontwapenings conferentie, op de geduchtenwisöéliing der leidende mogendheden terug moeten komen Voor vandaag wilden wij besfluiiten met de beschouwing die het Wodffburea/u geeft. Het schrijft: De te Parijs aangevangen Fransdh-Engél- sdlie besprekingen over ontwapeningen, ont moeten iu politieke kringen ailhlier groote be langstelling. De beteékenis dezen- besprekin gen ligt. in de eerete plaats hierin, dat hier bij duidelijk moet worden, of Frankrijk nu eindelijk bereid ie het plan van Mac Donaild, dat door de ontwapeningsconferentie vóór de verdaging als basis van ondeihandolin gen aangenomen is, ook feitöliijk te aan vaarden. Wanneer men de Franscbe pens nagaat,, dringt zich welliswaar de vrees op, dut de neiging daartoe in Frankrijk niet zeer groot ie. Typisch is, hoe men in Engeland den toe stand beoordeeflt De „Observer" wijst er op. dat de vooruitzichten voor een hervatting der besprekingen over het plan van Mac Donaid, nog ongunstiger geworden zijn. Eden heeft officieel vernomen, dat het voor naamste streven van Pauil Bonoour geldt om de verantwoordélijMneiid voor een échec der conferentie op andere sdhouders dan die ran Frankrijk af te wentelen. Daartegenover moet'steeds weer het Duitsche standpunt naar voren worden gebracht, dat cle ont wapeningsconferentie thans eindelijk tot wezenlijke bewaipeningsbeperkingen komen moet. Het is de taak der tegenwoordige bespre kingen te Pao-ijs, ervoor te zorgen, dat het hoofdprobleem der veimindoring ran de be wapeningen bij zwaar bewapende staten, nu eindelijk ter band genomen wordt Voor waarde daarvoor is in de eerste plaats, dat Frankrijk bet plan van Mac Donald aan vaardt HET CONTRA-PROCES Het onderzoek geslopen. Op hét. contra-proces te London zijn gnster yg vursoh Utende personen gehoord, o-a. de 15-jarige zoon van Torgler en Ofcto Kühne, secretaris van de communisti.sche Rijksdag- fractaa De zoom beschreef inzonderheid het doen en laten van zijm vader op den dag van den brand en die daarop volgenc!l?i gebeurtenissen Aam het slot van zijn verklaringen zeid.'e de jongen nog, dat hij zijn vader vier maan den geleden voor het laatst in de gevangenis hiad gezi'tn. Zijn vader had duidelijk waar neembare micirkteskenbn van kettingen op de polsen on zag er zeer meoi-s'ladbt'g en mager uit Tijdens het verhoor, van Otto Kühne, wer den de douircn deir zittingzaal wpkirom. ge sloten. Külune verklaarde, dat diet onmogelijk was dat de drie beschuldigde Bulgaren met Toi-g Ier hackten gesproken. Op dien dag van den brand heeft. Tangier in het géheel geen be zoek ontvangen. Volgens hem zijn Tongier, v d Lubbe, en de drie Bulgaren volkomen onschuldig. Hij zelf heBft v. cl Lubltei iu het géheel niet gekend en voor zoover hij weet, kende Tangier hem evenmin. Hij twijfelt er niet aan, of de nazii's zijn die eigenlijke brandstichters. Uit geloofwaardige bron hoeft hij verno men, dat db nationaal-sociallisten een „coup" voorbereidden. Dit zou een „aanslag" op Hitler zijn, niet echter brandstichting in het rijksdaggebouw. Kühne bevestigde vervolgens, dat Torgler zioh in geon enkel opricht voor die politie verborgen had gehouden. Hij wend verhoord door den dhef van den Pruisischen gehei men dienst, waarna hij werd gearresteerd. Torgler beeft afdoende zijn alibi kunnen be wijzen cn Icon zelfs tijd en plaats van zijn V.irschilll nde verrichtingen op den avond van den brand opgeven. Kühne zelf werd den ochtend na den brand door de poluitie gearresteerd. Nadat hij eonige weken in de gevangenis had ge zeten, weid ihij ondervraagd en vrijgelaten op 'hiet bewijs van zijn alibi. Tenslotte verklaarde de getuige nog, dat et voor de communisten onmogelijk was, d:e onderaardscbe gang, welke van Goerings woning naar het rij.ksdaggébouw leidt, te gébruiken voor bet vervoer van ontploffings- mkklelien, daar bedoeld huis dag cn nacht werd bewaakt door natianaal-socialisttn in uniform. Ook was hielt onmogelijk, om brandstof op te slaan in die vertrekken der communisten, deze voortdurend in het oog weiden gehouden. Tijdens de middagpauze werden eenige getuigen i,n hot geheim verhoord. Na de hl:irvatti:og dér zitting wieird Elena Dimitrou, de zuster van een der beschuldig de Bulgaren, eveneens een lid der commu nistische pan tij in Tsjecho-Slowakije, ge hoord, die verklaarde, dat Dimitrou zich op den dag van den rijksdagbrand te Müncben had bevoncDcm. Bij de voortgezette verbooren verklaarde de Duiteabe dramaturg Ernst Toller, nog dat hij en velé andere sclirij vers na deai brand met arrestatie zijn bedreigd en dat vielie hunner ook inderdaad in hechtenis zijn genomieai en naar een oonceuitratlie-kaanp zijn overgebracht. De lijst met de namen moet van te voren j<n opgemaakt, om bij het publiek de mee ming te doen post vatten, dat men|schen van n bij de brandstichting betrokken wa- Duazeniden verblijven nog in de concen tratie-kampen, zonder dat zij weten, waar van zij eigenlijk 'beschuldigd -worden. Virouiw SclhulMz, 'de weduwe van een Duit- schem communist, verklaarde, tenslotte dat haar man te Koningsbergen werd gearres teerd door een aantal naris, die hem sloegen tot al de beenderen dn zijn lichaam gebroken aren en hij overleed. Hier op werd de zitting gesloten. Woensdag zullen de bevindingen der com missie worden gepubliceerd. Het belangwekkendste getuigenis, dat wij dezen laatsten middag van de verhooren verkregen hebben, was vervat in een docu ment, een voqr een Parijschen notaris be uren verklaring van de secretaresse van den hoofdredacteur van een nationalistisch blad te Berlijn aangaande het bekende me morandum van Oberfohren. Zooals men weet, is dit het aan den vermoorden leidei van de Duitsch-nationale Rijksdogfractie (Officieel heeft Oberfohren zelfmoord ge- gd. Red. Rott.) toegeschreven stuk, rin deze een uitvoerig verhaal gedaan zou hebben over de politieke verwikkelin gen tusschen de nationalisten en nationaal- socialisten, over het beramen van den brand in den Rijksdag door de nazi's en de plannen der nazi's voor staatsgrepen op den dag der verkiezingen. Vermelde dame verklaart in dat stuk, dat haar chef langdurige gesprekken met Oberfohren had gehad, dat hij daarop aan haar een uitvoerig stuk gedicteerd had, dat dr, Oberfohren daarin zelf verbeteringen aangebracht had en dat zij het in difinitie- vorm daarna nogmaals getikt had. Dit document bleek later met het zoogenaamde Oberfohren-memorandum volkomen iden tiek. Door haar geweten gedreven, had zij naar Londen willen komen, maar zich, daar liaar ouders nog in Duitschland wonen en zij zelf er terug wil keeren, bepaald, tot deze beëedigde verklaring voor een notaris te Parijs ten behoeve van de Londensche commissie onder de bepaling, dat drie le den van de commissie het oorspronkelijke document, met haar naam onderteekend, onder geheimhouding ter lezing zouden krijgen, maar bij de openbare voorlezing ran den inhoud daarvan haar naam editet niet genoemd zou worden. DE BABY VAN LINDBERGH. Het zoeken naar de ontvoerders van de baby van Lindbergh, duurt, 1% jaar nadat de ontvoering beeft plaats gehad, nog steeds voort. De poline te New-Jersey en Nieuw York zijn nog steeds aan het speuren, in dq hoop eens het net orh de schuldigen te kun nen aanhalen. De door den staat New-Jer sey uitgeloofde beloonmg van 50.000 dollar is nog steeds beschikbaar. In Nieuw York volgen 20 detectives elk spoor, dat naar de vermoedelijke daders kan leiden en zij bewegen zich voorname lijk in de onderwereld. Dit recherchewerk staat onder leiding van inspecteur Lyons, die veel kennis van de onderwereld heeft. Hij verklaarde dat in de zaak meer recherchewerk is verricht dan in elk ander geval, doch hij was er overtuigd eens de hand op de schuldigen te kunnen leggeft.. 'S KEIZERS ZOOGENAAMDE KOERIER TWAALF AMBACHTEN. DERTIEN ONGELUKKEN (Van onzen Duitschen correspondent) In de persoon van Karl Martin Walter Hartung, de zoon van een braven slager uit Gross-Biesnitz in het district Görlitz, staat een zwendelaar van bijzonder formaat in Moaibit terecht. Samenvattend kan men van den beklaagde zeggen: twaalf ambachten, dertien ongelukken! 1-Iij bezocht het gymna sium, meldde zich als vrijwilliger, sloot zich aan bij een vrijcorps, was werkzaam bij de rijksweer. Maar nergens hield hij 't lang uit en toen hij in 1921 zijn achttienden jaardag vierde, had hij al heel wat achter zijn rug. Sedertdien begon hij met de politie en justi tie op minder vleiende wijze in aanraking te komen. Meerdere steden hadden het twij felachtig genoegen, een bezoek van dezen jeugdigen avonturier te ontvangen. Berlijn, Paderborn, Keulen. Overal werd hij aange klaagd wegens bedrog, chantage, verduiste ring, oplichterij en het logisch gevolg van dezen levenswandel was gevangenisstraf van toenemende langdurigheid, drie maanden, een half jaar, een jaar, anderhalf jaar. Aanvankelijk diende hij zich aan als een overtuigde monarchist die onder den druk der republikeinscbe re geering zwaar bad te lijden. Hij wist in mo narchistische kringen binnen te sluipen, leen de overal en van iedereen geld en was dan op een gegeven moment met de noorderzon verdwenen. Toen hij op dit gebied zijn chancen ver speeld had, presenteerde hij zich als huwe lijkskandidaat van goeden huize. Met het raffinement van den rattenvanger van Ha- meln wist hij door zijn innemend optreden meisjes uit de provincie te imponeeren, ver telde hij van een komende groote erfenis, schilderde hij in sprookjesachtigen vorm zijn hooge afkomst en voorspelde hij iedere goed- geloovige bruid een schitterende toekomst. Nadat hij ook voor deze streken zijn tijd had uitgezeten, verraste hij de wereld als een buitenechtelijke zoon van 's keizere twee de gemalin, Prinses Hermine. Inderdaad schijnt hij enkele malen uit Doorn geld ter ondersteuning ontvangen te hébben en men beweert, dat hij in dienst van het keizerlijke „Hofmarschallamt" korten tijd werkzaam is geweeest. Op zijn visitekaartjes kon men le zen, dat H^rtung zich uitgaf als „particu lier secretaris van Hare Majesteit Hermine" en als „Koerier van Huis Doorn" Liet hij aan goedgeloovigen zulk een kaartje zien, dan vertelde hij terloops, dat hij in Doorn ten onrechte werd ontslagen en nog een bedrag van maar even 30.000 mark heeft te vorderen! De reeks vrouwelijke slachtoffers, welke hem ditmaal hebben aangeklaagd, is niet ge ring. Een dame uit Wllhelmshaven-Rüstrin- gen, maakte in 1932 in Beelitz met Hartung. kennis. Twee brieven ontving deze goedgesi- tueerde vrouw van haar vereerder, die met haar tien jaar in leeftijd verschilt; in het eerste document verklaart hij in poëtische bewoording zijn groote liefde, hoopt hij wel dra met haar een weekend op zijn jachtslot te mogen slijten en is hij overtuigd, dat zij met elkaar een volmaakt gelukkig leven zullen leiden. Maar reeds de tweede brief is realistisch van inhoud: de verliefde bimide- gom heeft geld noodig, om zijn eisch aan Huis Doorn te kunnen doorzetten. Hij geeft op van zijn hooge afkomst, schildert zijn ver antwoordelijke positie en geeft aan het eind op romantische wijze zelfs griezelige zelf moordgedachten weer. Gelukkig laat de da me zich door haar eigen broer waarschu wen en uit het verhoor blijkt, dat haar gel delijk verlies niet al te groot is, geworden. Veel erger is Fraulein Hilde uit Köslin er aan toe. Zij was werkzaam op 't bureau van den advocaat Herzfeld. Aan dezen advocaat werd door de secretaresse van een collega het verzoek gericht, zekeren I-Iartung met een leening te helpen. Hij moest bierdoor in staat gesteld worden, zijn eischen aan het Huis Doorn door te zetten. Het eerzuchtige Fraulein Hilde uit Köslin las dezen brief, droomde 's nachts van den onechtelijken zoon eener prinses, trad met hem in briefwisse ling en weldra was ze zijn verloofde. Haar goedgeefsche papa stelde in totaal een be drag van 6000 mark in dienst van Har- tung's belangen en op zekeren dag was met het zwaar verdiende geld de actieve monar chist verdwenen! Aan de d°rde getuige, een juffrouw van rond dertig, had hij weliswaar ook echtelijke trouw gezworen, maar toen zij op zijn aan biedingen niet inging, haalde hij een pistool voor den dag en ontstal het onthutste meisje tweehonderd mark. Zij geeft in Moabit haar begrijpelijke verontwaardiging lucht in het niet bepaaid flatteuse woord „Hochstapler". Hoewel hij den rechter ervan tracht te overtuigen, dat ldi alle "onrechtmatig ver overde gelden nooit voor zichzelf, maar en kel en uitsluitend voor goede doeleinden heeft uitgegeven, wordt 'e keizers zoogenaam de koerier, Karl Martin Walzer Hartung tot drie en een half jaar tuchthuis veroordeeldl DE FRANSCHE ONDERWIJZERS GEKAPITTELD DE REGEERING ZAL GEEN ENKELEN VORM VAN REVOLUTIONAIRE BEDRIJVIGHEID DULDEN. De bond van Fransche onderwijzers heeft op zijn dezen zomer gehouden congres on der andere moties een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat de leden van den bond in geval van een oorlog tot het organiseeren van een staking moeten overgaan. De minister van oorlog heeft nu de moties van het congres beantwoord met een circulaire aan de inspecteurs van het onderwijs, waarin hij scherp opkomt tegen de actie der onderwijzers en dezen waar schuwt, dat de regeering geen enkelen vorm van revolutonaire bedrijvigheid zal dulden, De Monzie herinnert er o.m. aan, dat achter eenvolgende regeeringen de facto den hond van onderwijzers hadden ontkend en zegt dan, dat de op het congres aangenomen moties het voor hem noodzakelijk maken de bestaande regelingen nader te definiee- ren en nauwkeurig te omschrijven wat zijn plicht is en wat de plicht is der onderwij zers. Minister De Monzie deelt voorts mede, dat hij reeds maatregelen getroffen heeft om „met de regeering te breken" en hij heeft den inspecteurs van de lagere scho len opgedragen hem nauwkeurig in te lich ten omtrent de betrouwbaarheid van iedere onderwijzer in hun district en de onderwij zers eraan te herinneren, dat het recht om te staken voor een staatsambtenaar niet bestaat. DE HONGERCATASTROPHE IN RUSLAND In de openingszitting van het Minder- hedencongres te Bern hebben alle leiders der minderhedengroepen aangedrongen op onver wijlde internationale maatregelen ter bestrij ding van den hongersnood in Sovjet-Rusland. De vertegenwoordiger der Russische minder heden, Pi-of. Koetsjinsky, gaf een uiteenzet ting van de hongercatastrophe, waaraan vol gens zijn verklaring, reeds millioenen men- schen ten offer zijn gevallen. Duizenden dor- in de Oekraine en in den Kaukasus zijn als uitgestorven, De diplomatieke vertegen woordigers van verschillende mogendheden te Moskou geven het feit van den hongersnood openlijk toe. Ondanks de ellende blijft de Sovjet-reigeering voortgaan met de onteigening van het graan. De Oekrainsche afgevaardigde mevr. Prof. Roednicka legde in naam van het Oekrain sche volk een verklaring af, waarin zij de Sovjetregeering uitsluitend voor de ellende sprakelijk stelt. De ware oorzaak is het imunistische terreursysteem en de collecti- veeringsmaatregelen. In den laatsten tijd zijn tweehonderdduizend Oekrainsche boeren in dwangarbeid ten gronde gegaan. De secretaris-generaal van het Congres, Dr. Amende, verklaarde, dat door den nood in Rusland alle volkeren worden getroffen. Kar dinaal Innitzer, de Evangelische en de Ortho doxe Kerk hebben de wereld reeds opmerk zaam gemaakt op het ontzettende gevaar van deze catastrophe. Naar de bevoegde commissie werd een door den secretaris-generaal voorgestelde motie ver- n, waarin een oproep aan de wereld wordt gericht en het onverwijlde op touw zetten van een internationale actie wordt geëischt.. De voorzitter Wilfan richtte een ernstige vermaning aan den Volkenbond om grootere aandacht te schenken aan de minderheids- kwesties. De vergadering werd daarna ver daagd tot Maandagmorgen. CHAOS OP CUBA COMMUNISME OP DE PLANTAGES. De arbeiders van de Cubaansche suiker plantages zijn in staking gegaan. Zij hebben zich van de bedrijven meester gemaakt en arbeidersraden gevormd. De Fransche eige naars van suikerraffinaderijen hebben bij hun consul protest aangeteekend. Te Man- zalnillo wordt gestaakt in alle bedrijven, sen Amerikaan toebehooren. De burge meester werd afgezet Volgens een bericht van Reuter uit Ha vana heeft San Martin voorepeld, dat er spoedig een einde zou komen aan de tegen woordige crisis. Men acht het mogelijk, dat San Martin van het presidentschap zal af zien. Soldaten hebben met geweerschoten com munistische betoogers uiteengejaagd teMan- zanillo, waar een algemeene staking uitge broken is. Er zijn in allerijl troepen heen gegaan. Een Amerikaansche torpedojager is te Manzanillo aangekomen. PICHON. t In den ouderdom van 73 jaren is te Vers- Montagne de vroegere Fransche minister van huitenlandsche zaken Stephen Pichon overleden. Als minister van huitenlandsche zaken heeft Pichon nog deelgenomen aan de vredesonderhandelingen. Hij was de rechterhand van Clemenceau. Na zijn aftre- in 1920 keerde hij terug in de journa listiek, als hoofdredactur en directeur van ,Petit Journal". Gemengd Nieuws. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN (Maandagmorgen is te N ij v e r d a 1 op de helling van den berg de wijkverpleegster Schip pers aangereden door een luxe-auto van de fa. v. H. en v. d. H. te Leeuwarden. In bewuste- loozen toestand is zy opgenomen. De dokters Schaafsma en Moquette constateerden een schedelbreuk en inwèndige kwetsuren en acht ten opneming in het Ned. Herv. Diaconessen- huis te Almelo noodzakelijk. Haar toestand is ernstig. De auto was vrij ernstig beschadigd, doch de bestuurder kreeg geen letsel. Op den Stelechendijk naby Kwadendam- e is een auto, bestuurd door den manufactu- er D. Meyler uit Goes, tengevolge van een defect aan "de stuurinrichting, in een sloot ge reden. De benzine geraakte in vlam en de auto werd vrijwel geheel vernield. H. werd ernstig gewond naar Goes overgebracht. D00DELIJKE AUTO-ONGELUKKEN De 15-jarige G. Keyzer, die Vrijdagavond aan den Maasdijk (gem. Naaldwijk) door een vrachtauto werd overreden, is aan de gevolgen hiervan overleden. Op den hoofdweg Epe—Apeldoorn bij het kruispunt Oranjeweg onder Ernst (Gld.) is het schoolgaand zoontje van G. Scholten, toen het plotseling den rijweg overstak, door een passeeremde auto, komende uit Epe, gegrepen, een eind meegesleurd en gedood. Tijdens het wielrennen op den weg op het Veluwetrajedt is de renner L. P. Kooyman van de Haagsche Wielrenvereeniging „Voor waarts", die was uitgevallen en zich door een motorfiets via den Apeldoornschen straat weg naar Arnhem liet meetrekken, ter hoogte van „De Woeste Hoeve" onder een hem 'tege moet komende luxe auto geraakt. Kooyman, die ernstig aan het hoofd was gewond, is per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Hét slachtoffer was 33 jaar oud. Voorts zijn by valpartyen gewond de wiel renner Spruyt Blokker en de Rotterdamsche hardrijder Viergever. Laatstgenoemde is met een gebroken sleutelbeen in het gemeente ziekenhuis te Arnhem 'ter verpleging opgeno men. Spruyt Blokker had schaafwonden aan armen en beenen en kon, na te zijn behan deld, het ziekenhuis verlaten. Op den weg LochemZutphen werd de 36-jarige D. uit Zutphen, toen hy zonder een teeken te geven plotseling den weg overétak, door een auto van V. uit Enschede aangere den. D. werd naar het ziekenhuis te Lochem vervoerd, waar bleek, dat hy reeds was over leden. Hij was gehuwd en vader van zes kin deren. Van de zes militairen, welke Vrijdagavond te Amersfoort op den XJtrechitschenweg door een auto zijn aangereden en gewond, is de dienstplichtige N. Al uit Wormer overleden, De toestand van de overige soldaten is redelijk wel. De schuldige automobilist H. uit Soesterberg was reeds veroordeeld wegens het ji dronkenschap besturen van een auto. verdronken Zondagavond is de 25-jarige ongehuwde G. V. uit Alphen a. d. Rijn in het Aarkanaal ender Ter Aar te water geraakt en verdron ken. "Waarschijnlijk was V. onder invloed van sterken drank. een slang op den weg Toen een inwoner van Zegwaard over de Molenweg aldaar passeerde, zag hij tot zijn groote verbazing een slang over den weg kronkelen. Het dier was naar schatting 1.10 a 1.20 meter lang. Toen men het beest wilde grypen verdween het plotseling aan de kan': van de weg. verboden colportage Door de gemeentepolitie te Almelo is op het Marktplein aldaar een aantal nummers van ,De Roode Dinsdag" in beslag genomen en te- jen een der colporteurs proces-verbaal opge maakt. branden Te Angeren is de hofstede van den landbou wer b., geheel uitgebrand. Het vuur greep snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. De bewoners konden met moeite worden gered. Enkele konynen en de hooivoor- raad verbrandden. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de ©chade. tramongeluk Te Amsterdam is in de Nieuwe Am- stelstraat een 21-jarig jongmensch door de tram overreden. Ernstig gewond aan gezicht, armen en beenen werd hij naar het Binnen gasthuis overgebracht. doodelijk ongieluk op onbewaakten overweg Te Amstelveen is de trein, die om kwart vóór is naar Amsterdam vertrekt, op den onbe- waakten overweg win den Molenweg in bot sing gekomen met een vrachtauto van den aardappelhandelaar Smit. De 22-jarige Fon tein, die de auto bestuurde, was op slag dood. De trein werd 50 Meter verder tot stilstand gebracht. Het uitzicht was goed. Nader vernemen wij nog, dat naast den chauffeur het drie-jarig zoontje van den heer Smit was gezeten. Het kind kwam er gelukkig goed af. Het had enkele hoofdwonden opge- loopen, welke door dokter Bots zijn behandeld. Het slachtoffer woonde te Amstelveen. een karpertje Te Oudewater ving J. de Korte een edel- karper van byna 17 pond, ongeveer 70 c.M. lang, met een omvang van 55 c.M. rumoer bij een stempelbureau Maandagochtend was het op de Leideche- gracht te Amsterdam voor het stempelburea,u, waar de bouwvakarbeiders hun uitkeering krij gen, zeer rumoerig. Groote groepen menschen stroomden voor het bureau samen en op een gegeven oogenblik kregen twee agenten, die daar op post stonden het te kwaad. Vanuit het etempelbureau werd het politiebureau jMarmx- straat gewaarschuwd, dat de waarschuwing ook doorgaf aan het bureau Leidscheplein. Onmiddellijk zijn twee auto's bezet met agen ten uitgerukt, terwijl ook een tweetal ruiters naar de Leidschegracht werd gedirigeerd. Dit maakte op de ordeverstoorders een dusdanigen indruk, dat zy hal© over kop het hazenpad kozen. By het gedrang geraakten zelfs een tweetal fietsen te water. Persoonlijke ongeluk ken had echter niet-plaats. Uit Oost-Indie VERDUISTERING DOOR HOUTVESTER SEMARANG, 18 Sept. (Aneta). De Raad ra Justitie ving heden de behandeling aan an de zaak tegen den gewezen houtvester B., die verdedigd wordt door Mr. Jeekel. Beklaagde bekent de hem ten laete gelegde verduistering van landsgelden, valschheid in geschrifte, gebruikmaking van vervalschte stukken, doch ontkent aanwending ten eigen bate van Sultanaatsgelden en het veroorzaken van lichamelijk letsel. WERK VOOR KUNSTSCHILDERS! BUITENZORG, 18 Sept. (Aneta). Een commissie is ingesteld tot aanwijzing van kunétóchilders, aan wie zal worden opgedra gen copieën te vervaardigen van de bestaan de portretten van een twaaüftal landvoogden en commissarissen-generaal. De copieën zijn bestemd voor de portrettengalerij in de ver gaderzaal van het departement van Koloniën te Den Haag. NED. INDISCHE PLANTERSBOND BANDOENG, 18 Sept. (Aneta). De Ned.-In- dische Plantersbond bereidt een officieele ver tegenwoordiging voor, mogelijk de oprichting van een afdeeling, een en ander o.a. voor in formatiebureau. oud-overste zwaar gewond Bij auto-ongeluk BANDOENG, 18 Sept. (Anéta). By een autobotsing, welke Zondagmorgen te Tjikoe- dapateuh plaats vond, is de oud-luitenant kolonel der infanterie Yssel de Schepper zwaar gewond. Hij werd naar het hospitaal tc. Tjimahi overgebracht. Zijn toestand is on zeker. MDORD IN EEN HOTEL TE BATAVIA Een vrouwen-perkara. BATAVIA, 18 Sept. (Aneta). Zondagnacht heeft in een hotel alhier een moord plaatsge vonden, waarvan het slachtoffer is mevrouw W. B.—D. Het slachtoffer was nog in leven, toen men het vond en verklaarde, dat een zekere G. R. uit Makassar de dader was. De hotelgasten werden opgeschrikt door hulpgeroep. Zy hoorden: „Niet doen, help, moord!" Het slachtoffer werd door den directeur van het hotel aangetroffen voor de directie kamer. Zij werd naar de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting overgebracht, waar zij is overleden. De dader werd in haax kamer ge arresteerd. R. deed een verward verhaal over zijn echtgenoote uit Makassar, die beiden wilde vermoorden. De vermoorde vrouw is 23 April 1899 te Renkum geboren. Zy vestigde zich mé: twee zoontjes, resp. zes en acht jaar, in Novem ber 1932 te Bandoeng, komende uit Makassar, waar haar echtgenoot ambtenaar by de P.T.T. De heer R. is geboren te jBoskoop en 58 jaar oud. Hij was reeds jaren in Indië. Beiden hadden zich in het hotel a'ls echtpaar onder een valschen naam doen inschrijven. De moord had plaats door een steek in de buik. De dader heeft bekend. Weerbericht. :'i"HlïWISWn'iili Het dunne peiltje geeft den vorigen stand aan Hoogste stand te Haparanda 774.6. Laagste stand te Janmayen 743.5. Stand vanmorgen halftwaalf 758.4. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorr1. Instituut te De Bilt)# Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen buien met kan op onweer, iets koeler. BUITENLANDS OH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Terwijl de depressie bij IJsland snol Noordwaarts trok, heeft zich de hooge druk king in Scandinavië Oostwaarts verplaatst, maar Zuidwaarts uitgebreid, zoodat heel Zweden en Midden-Duitschland fraai weer hebben. De eerste uitlooper van de depres sie in het Noorden trok met vrij veel regen in den naoht over ons land. Een volgende - bracht reeds zware regen in Ierland, terwijl daartusschen de rug van hooge drukking met opklaring ligt. In Engeland zijn in het Oosten de ochtendteimperaturen tot dicht bij het vriespunt gedaald, maar zal de dagtem peratuur vrij hoog worden. Frankrijk heeft een zwaarbewolkte lucht in het maar opklarend weer in het W. Op de Britsche eilanden zal heden weer regen vallen, voor al in het W. Een krachtige tot stormadhtige W. wind waait op den oceaan op 50 gr. br. Bii het Skagerak waait een krachtige Z.O. wind. Onize omgeving heeft de eerste dagen afwisselend regen en opklarend weer te wachten, met plaatselijk kans op onweer. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen 'halftwaalf 17.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 20 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.33 uur tot 's morgens 6.15 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamscho ttJd) Heden Vorig Walshut 0.00 0.00 Straatsburg -2.15 -2.12 Brelsuf b [1.10 1.07 Rhelnfelden -2.08 -2.11 Kehl 2.39 2.36 Masau Diedeshelm Mannheim Lohr Mainz 3.67 3.71 0.42 0.52 2.27 2.31 Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Heden Vorig 1.42 1.27 1.04 1.06 1.42 1.44' 0.10 0.13 0.99 0.89 -0.55 -0.16 -0.94 -1.03 0.22 0.20 0.31 0.22 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 20 September Delfzijl 11.38 Heilevoetsl. 3.12 15.34 Terschelling 8.56 21.20 Willemstad 4.06 16.18 Harlingen 9.50 22.05 Bronwersh. 2.24 14.46 Den Helder 7.20 20.00 Zierikzee 3.08 15.16 IJmuiaen 3.20 15.39 Wemeldinge 3.26 15.41 H v. Holland 2.26 14.52 Vllssingen 1.32 13.40 Scheveningen 2.36 16.02 Terneazen 2.02 14.14 Rotterdam 4.38 16.37 Hansweert 2.67 16.03 minder militair van den hospkaaldienst. Hy was jarenlang vendu-houder te Makassar, lid van den Kerkeraad en interesseerde zich zeer voor vrouwen. Hy verdween nu en dan naar Java en liet dan zijn zaken totaal in den steek. Zyn verhouding met de vermoorde was bekend. Hij vertrok 12 September naar Java. De vermoorde verzocht kortgeleden haar echtgenoot te Makassar te mogen terug komen, waarop mevrouw R. te Makassar zich uitgelaten moet hebben: „Dan vermoord ik haar". Wetenschap- KANT-GESELLSCHAPT APD. NEDERLAND Het secretariaat van de Afdeeling Neder land der Kant-Gesellschaft (Dr. H. W. van der Vaart Smit te Zwijndrecht) verzoekt ons te publiceeren, dat in de kringen van de Afdeeling-Nederland der Kant-Gesell schaft bezorgdheid heerschte over de vraag, of in de nieuwe omstandigheden welke in Duitschland zijn ingetreden, de Kant-Gesell schaft haar karakter als internatio nale vereeniging zou kunnen behouden, dat dientengevolge het bestuur van de Af deeling-Nederland zich hierover heeft trach ten te vergewissen en stappen deed om haar gehechtheid aan het vrije internationale karakter dezer wereldunie voor philosophic te doen blijken, en dat thans kan worden medegedeeld, dat het hoofdbestuur van de Kant-Gesellschaft te Berlijn er zeker van is, „dat de Duitsche rijksregeering in geen geval eenigerlei maatregel tegen de Kant- Gesellschaft denkt te treffen en de Kant- Gesellschaft nu en voortaan op dezelfde wij ze als voorheen haar volledige vrijheid van bestuur en handelwijze behoudt". Het zal den honderden J^ederlandsphen leden dezer wereldunie voor philosophic on getwijfeld verblijden dit te vernemen, te meer omdat de Nederl. afdeeling, èn om der wille van haar verantwoordelijkheid ten op zichte van het internationaal karakter de zer wereldruimte èn omdat haar voorzitter (Prof. Mr. Dr. Leo Polak) tevens lid is van den te Berlijn gevestigden bestuursraad der Kant-Gesellschaft, èn omdat zij de grootste niet-Duitsche landelijke afdeeling is, bij de beantwoording der gestelde vraag groot be lang had en bij het effect dier beantwoor ding groot belang behoudt. Bestuursvergadering van de Afdeeling- Nederland der Kant-Gesellschaft vindt 23 Sept. a.s. te Utrecht plaats. Vermoedelijk zullen daar tevens de definitieve besluiten aangaande het door de Afdeeling-Nederland der Kant-Gesellschaft uit te geven Alg. Ne derl. Tijdschrift voor Wijsbegeerte kunnen: worden genomen. De spoedige verschijning van dit tijdschrift (waarschijnlijk per 15 Och a.s.) kan worden tegemoet gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2