JHruun* t(Courant HET WOORD DER KONINGIN DE TROONREDE BINNENLAND. iBONNCUENli 'er kwartaal In Lelden en In plaat- »sn waar n agontschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per poet 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche sending .4.50 Bu dageiijksche sending n5-50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4073 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1933 ALXZR2ZKTIEN Van 1 tot 6 regelsf llflT Elke regel meer0.22^ itges. Medednellngen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Dit nummer bestaat uil DRIE bladen EERSTE BLAD Waardig dragen wat onvermijdelijk is Het strookt wellicht niet geheel met de deftigheid en waardigheid van een Troonrede, maar het eenvoudigst is de beteekenis ditmaal weer te geven in deze beeldspraak: het huidige Regee- ringsprogram gelijkt meer op een be lastingbiljet dan een Sinterklaaspakket. In de jaren, welke nog niet zoo ver achter ons liggen, bracht de Troonrede nogal eens verrassingen. Ieder dacht er zoo het zijne van; maar er was toch zoo iets van een feeststemming tegen de derde Dinsdag van September; deze dag was vaak een dag van beloften Ditmaal echter was er weinig te ho pen en veel te vreezenèn, wanneer we het zoo beschouwen, dan valt het nogal mee. Morgen, als de Millioenennota verschenen is, kan het anders zijn; de Troonrede bedreigt met niets ergers, dan wij reeds verwachtten. En daarbij komt, dat ge in heel het stuk niets merkt van een paniekstem ming of van wanhoopskretenmaar het is 'n nuchtere en zakelijke uiteenzetting van wat het is en worden moeten het geheel eindigt met een waardig slot van kalme gelatenheid. Als staatsstuk genomen valt de rede te loven. Het is een rustig betoog van logische opzet; niet verbrokkeld of ver ward, maar met streng-doorgevoerde klare samenhang en zeer overzichtelijk. Deze Troonrede is langerdubbel zoo lang als in de laatste jaren; nochtans zal uit de nadere toelichtingen in de departementale begrootingeh moeten blijken, wat de werkelijke inhoud der verschillende aangekondigde maatrege len isook voor het meerendeel van die voornemens, welke reeds geruimen tijd in vage omtrekken bekend zijn. De logische opzet komt hierin uit, dat allereerst een beredeneerd over zicht gegeven wordt van de economi sche omstandigheden; vervolgens van de maatregelen, welke daaruit voort vloeien: belastingen en bezuinigingen, dan van hetgeen gedaan kan worden voor het maatschappelijk leven; daarna komt „Nederland buiten Europa" aan de beurt; wordt in een aparte para graaf gesproken over de rust binnen de grenzen en in een volgende over de verhoudingen met het buitenland waarna het staatsstuk met een geluk kige slottirade eindigt. De rede past ook daardoor in het raam van onze tijd, dat de paragraaf over de betrekkingen met het buiten land niet, als vroeger, voorop gaat, doch thans naar achteren is gescho ven: de toestand van eigen land en volk worden het eerst aan de orde ge steld. Wat daarover gezegd wordt, was be kend. Dat we gesteld worden voor structueele wijzigingen in het econo misch leven; dat de aanpassing over heidshulp, ja zelfs drang noodzakelijk maakt; dat we meer op ons zelf zijn aangewezen dan vroeger en dat onze handelspolitiek meer actief moet wor den; het staat reeds lang vast en wetten, welke hierop betrekking heb ben, zijn reeds aan de Troonrede voor af gegaan. Hetzelfde geldt feitelijk van de nood der schatkist. Voor alle dingen, de Minister-president heeft het van de da ken gepredikt, moet het financieel evenwicht worden hersteldzooveel mogelijk door beperking der uitgaven; voorloopig ook met behulp van ver zwaarde lasten op de bevolking. Of men de salariskortingen voor het Rijkspersoneel redelijk zal noemen, hangt natuurlijk van de appreciatie at en of de nieuwe belastingen dragelijk zullen zijn; moeten we afwachten. Ongetwijfeld weten we er morgen meei van. De nadere mededeeling over de drei gende korting op het Gemeentefonds geeft reden om te vermoeden, dat het eenigszins in de richting zal gaan, welke wij hebben bepleit: er zal reke ning worden gehouden met de dr> kracht der gemeenten. Dat juichen wij toe. D'e paragraaf over de wijziging van het Ambtenarenreglement geeft niets nieuws. Afgewacht moet worden, wat be doeld is met de wettelijke regeling van dè afbetalingsovereenkomst (de mede- Bij contract belangrijk* korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekendf n.!0 14e Jaargang H.M. de Koningin heeft heden in de Vereenigde Zitting der Staten-Generaal de volgende Troonrede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevindende, gevoel Ik Mij allereerst gedrongen uiting te geven aan mijne gevoelens van medeleven in de moeilijke omstandigheden, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en verkeer bieden over de geheele wereld nog een beeld van grondige verwarring, waaronder, óók ten onzent, de volkswelvaart ernstig lijdt. Bij de pro ductie zoowel als bij den ruil van goederen openbaren zich voorts overal verschuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Onze Landbouw en Nijverheid worden evenzeer als onze Handel en Scheepvaart door deze wijzigingen in de econo mische wereldstructuur, voor eiscben van aanpassing gesteld, ■waarbij leiding, hulp, zelfs drang van de zijde der Regeering, in toenemende mate noodzakelijk zullen blijken. Met vermijding van gewaagde proefnemingen op mone tair en economisch gebied, zullen, nu ook de Londensche conferentie niets tot stand kon brengen tot het verkrijgen van redelijke verhoudingen in het goederenverkeer, verder gaande maatregelen moeten worden genomen in het belang van den afzet onzer producten binnen de eigen grenzen. Tevens zal aan de bevordering van onzen uitvoer naast andere in die richting werkende middelen onze invoer dienstbaar moeten worden gemaakt. De reeds jaren aanhoudende afbrokkeling onzer wel vaart doet ook in sterke mate haar invloed gelden op den toestand der publieke geldmiddelen en heeft het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op verontrustende wijze verstoord. De Regeering zal daarom in het komende zittingjaar in de allereerste plaats Uw aandacht vragen voor een reeks van maatregelen, die onmisbaar zijn voor het financieel herstel. Het streven is er vóór alles op gericht dit herstel te bereiken door aanzienlijke beperking der uitgaven. Die beperking zal ten deele worden verkregen door eene redelijke verlaging van de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel. Een nieuwe salarisregeling, die op 1 Januari 1935 in werking zal dienen te treden, is in voorbereiding. Verdere inkrimping der uitgaven zal vooral moeten worden bereikt door doelmatiger organisatie en door be snoeiing van verschillende diensten. Ondanks de reeds aangebrachte en de op korten termijn nog te verwachten verdere besparingen op de uitgaven is een nadere versterking der middelen onmisbaar gebleken. Daartoe strekkende voorstellen zullen onverwijld worden ingediend. Aan het misbruik, dat in steeds toenemende mate wordt gemaakt van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap, ten einde de betaling van belasting te ontgaan, zal paal en perk worden gesteld. Voorstellen te dier zake zijn in voor bereiding. Met het doel den overgang van de eerste naar de tweede vijfjarige uitkeeringsperiode meer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der financieele verhouding tusschen bet Rijk en de gemeenten opnieuw in onderzoek worden genomen. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek zal op de uitkeeringen uit het gemeentefonds over het jaar 1934/35 een korting moeten worden toegepast, welke ver band zal houden met de gemeentelijke draagkracht. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken. De geldelijke toestand van verscheidene gemeenten maakt voorts een verscherpt toezicht op het financieel beleid der gemeenten noodzakelijk. Dit brengt mede een versterking van den invloed van het centraal gezag op de locale bezoldi- gingsregelen van personeel in publieke dienst, mede met het doel uitwassen af te snijden en niet te rechtvaardigen ver schillen in de belooning van overheidspersoneel weg te nemen. Voorstellen tot wettelijke regeling van de afbetalings overeenkomst, mitsgaders tot herziening van het in bet Wetboek van Koophandel vervatte binnenvaartrecht zullen U worden aangeboden. Op het gebied van het executierecht worden voorzienin gen voorbereid, welke in de bijzondere tijdsomstandigheden geboden zijn. Daarbij zal, voor zooveel noodig door bijzondere middelen, er voor worden gewaakt, dat schuldeischers niet onredelijk worden benadeeld. Zoodra bet evenwicht in de Rijksbegrooting zal zijn verzekerd, zullen U voorstellen worden aangeboden ten doel hebbende, door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke werken, werkverruiming in het leven te roepen ten einde de ellende der werkloosheid te lenigen. Bevorde ring van woningbouw tegen verlaagde kosten zal van deze plannen een deel uitmaken om voor arbeiders woningen te verkrijgen, waarvan de huurprijs meer in overeenstemming is met het loonpeil. Daarnevens zullen maatregelen worden getroffen om voor bestaande woningen geleidelijke huurver- laging mogelijk te maken. Zoolang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet er naar worden gestreefd het particulier bedrijf daarbij zooveel mogelijk in te schakelen. De economische omstandigheden en, in verband daar mede, de financieele toestand in Nederlandsch-Indië blijven groote zorg eischen. Het budgetair evenwicht is er vooralsnog uiet verzekerd. In verband met den reeds zoo uitputtenden belastingdruk, zal, na de laatstelijk aanhangig gemaakte voorstellen tot nieuwe heffingen, van belastingverhooging nauwelijks meer eenig resultaat te verwachten zijn en zal het financieel evenwicht in Indië dus slechts door voort gaande beperking der uitgaven zijn te herstellen. De ontwikkeling der politieke verhoudingen aldaar ver- eischt voortdurende aandacht en waakzaamheid. In het alge meen belang der bevolking zijn nadere maatregelen getroffen ter beteugeling van het misbruik, dat door sommige volks leiders wordt gemaakt van de vrijheid van vereeniging en vergadering. Suriname heeft nog bij voortduring met economische moeilijkheden te kampen. Zoowel van Overheidswege als van particuliere zijde wordt het mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te verzachten. Het stemt tot dankbaarheid, dat de economische toe stand in Curacao, althans tot dusver en de tijdsomstandig heden in aanmerking genomen, vrij bevredigend te noemen is. De moeilijkheden in het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der zeemacht, hebben ingrij pende maatregelen noodig gemaakt om te verkrijgen, dat onder alle omstandigheden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de Overheid en gehoorzaamheid aan het wettig gezag. Mochten zich ook elders teekenen voordoen die wijzen op verzwakking of ondergraving van juiste gezagsverhoudin gen, dan zal de Regeering het Overheidsgezag met gelijke klem handhaven. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet bevorderlijk is aan de ontplooiing der internationale samenwerking en het uitgroeien van den Volkenbond, blijf Ik hopen, dat de ont wikkeling van de organisatie der Staten-gemeenschap zich eerlang weer in opgaande lijn zal gaan bewegen. Het stemt tot voldoening, dat de diepgaande veranderingen, welke op het gebied van het internationaal handelsverkeer zijn inge treden, geen wijziging hebben gebracht in de vriendschappe lijke verhouding van Nederland tot de andere mogendheden. Met de bede, dat God Mijn Volk in deze moeilijke tijden moge sterken, en levend in het vertrouwen, dat het in staat zal blijk en onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waardig te dragen hetgeen onvermijdelijk is, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. deeling verheugt!); terwijl het stuiten van executies in deze, voor menig za kenman zoo bange tijden, zegenrijk kan werken; al is de uitdrukking, dat „de schuldeischers niet onredelijk be nadeeld" zullen worden, niet zeer ge lukkig. Van groot belang is de paragraaf over productieve werkverschaffing en wat daarmee verband houdt. Wij lezen er uit, dat de Regeering met voorstel len wil komen, zoodra de maatregelen tot herstel van het financieel evenwicht goedgekeurd zijn; en wij meenen te weten dat vooral gezocht zal worden naar werkobjecten, waarbij een groot percentage verloond wordt. Met name wordt woningbouw ge noemd, niet alleen met het oog op werk verschaffing, ook om de woninghuren eenigszins „gelijk te schakelen" met het prijs- en loonpeil. Wat bedoeld is met geleidelijke huurverlaging voor be staande woningen, is niet duidelijk. Voor woningen, met rijks- en gemeente steun gebouwd, zal het kunnen betee- kenen afschrijving op het geleend ka pitaal en/of verlaging der anuuïteit, (wij hoorden spreken van 1%!); hoe voor particulier bezit naar rente- en laging gestreefd zal worden, moeten we afwachten. Misschien wordt de cou ponbelasting daaraan dienstbaar ge maakt. We verheugen ons over de mededee ling, dat bü werkverschaffing het par ticulier bedrijf zal worden ingescha keld. Tot heden moesten we een tegen overgestelde tendenz constateeren. Het liep zoo ambtelijk mogelijk en de Heide maatschappij werd er o. i., meer dan noodig was, in betrokken. We zijn thans wel zoover, dat menig werk door particulieren zal aangenomen worden zonder noemenswaardige prjjsverhoo- &ing. In Ned.-Indië is de toestand ongun stiger dan hier: verbetering kan daar slechts komen door beperking der uit gaven; terwijl bovendien extra waak zaamheid geboden is tegen visschers, die in troebele economische wateren de giftige angel uitwerpen. In Suriname is het al niet veel beter; alleen Curasao maakt een opvallende uitzondering op de algemeene regel. Op sobere wijze wordt gewag ge maakt van de moeilijkheden op de vloot; in juiste bewoordingen, wordt verzekerd, dat het Overheidsgezag ge handhaafd zal worden. Het moge een gansch overbodige, doch nochtans nood zakelijke waarschuwing zijn. Het getuigt van moed, dat de Ko ningin de woorden „internationale sa menwerking" en „Volkenbond" nog op de lippen nammaar de Regeering gaf blijk van wijze takt door dankbaar te gewagen van de vriendschappelijke ver houding tot het buitenland, welke be stendigd werden ondanks het sterk ge wijzigde handelsverkeer. Resumeerend moeten wij dus herha len, dat de Troonrede voldoet aan de eischen, welke er thans aan gesteld mo gen wordenze is een logische weerslag op de tijdsomstandigheden, waarin we levenze spreekt niet van onvervulbare beloften, doch beangstigt evenmin door te spreken van onbverkomenlijke moei lijkheden; ze is het program van een Regeering, die, op God vertrouwend, tot verhoogde krachtsinspanning op wekt om waardig te dragen, wat onver mijdelijk is; of, zooals wij het liever zeggen, om geduldig te aanvaarden, wat Gods wijs bestel over ons gehengt en moedig voorwaarts te gaan in Zijn kracht. DE ALG. NED. POLITIEBOND DEFILEERT MAAR VERGIS U NIET! De Alg. Ned. Politiebond zal heden ook deel neme aan het défilé voor de Koningin te 's-Gravenhage. Men vergisse zich echter niet. D a t i s niet de „moderne", z.g. roode orga nisatie van politiepersoneel, maar de oude neutrale organi satie. De moderne Bond heet: Alg. Bond van Politiepersoneel. Die deed in Amsterdam niet mee en verontschuldigde deze houding op zeer onhebbelijke wijze. Ook in Den Haag doet do moderne. Bond althans voor zoover bekend niet mee aan de hul diging, ondanks een gisteravond aangeno men motie, waarin „trouw aan het Staats gezag" wordt uitgesproken. De moderne Bond voelt zich verwant aan de socialistische, in beginsel revolutionaire vakbeweging. Dat verklaart veel in zijn hou ding van onthouding. SPOORWEG GOUDA-ALPHEN AAN DEN RIJN-LEIDEN NADERE MEDEDEELING Het bericht over de ingebruikneming van den spoorweg Gouda—Alphen a. d. Rijn Leiden, als zou dit 15 Mei a.s. plaats vin den, is niet geheel juist Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat wel vast staat, dat deze spoorweg zal worden afgebouwd. Binnenkort zal de bouw der stations worden aanbesteed, dooh om trent het in gebruik nemen staat alleen vast dat dit nog niet met ingang van 15 Mei a.s. geschiedt. Alle hiermede in den laatsten tijd in strijd zijnde berichten missen allen rede lijken grond. INSTALLATIE BURGEMEESTER COLIJN ZAL OP 25 SEPT. PLAATS HEBBEN De installatie van den nieuw benoemden burgemeester van Alphen a. d. Rijn, de heer P. A. Colijn, thans burgemeester van Boskoop, zal plaats hebben Maandag 2o September a.s., des namiddags half drie, in het Raadhuis aan de Raadhuisstraat. Na afloop daarvan, en wel van vier uur tot half zes, zal er in de trouwzaal van het huis der gemeente aan de Julianastraat gelegenheid zijn voor particulieren en ver tegenwoordigers van vereenigingen, corpo raties enz., om den heer en mevr. Colijn te ontmoeten. NIEUWE MAATREGELEN DE VOORNEMENS DER REGEERING Uit de mededeelingen in de Troon rede blijkt, dat o.m. verwacht kunnen worden: Een nieuwe salarisregeling voor het Rijkspersoneel vóór 1 Jan. 1935; een wet op de naamlooze vennoot- schappen om belastingontduiking te gen te gaan; een nienwe regeling der financieele verhonding; wettelijke regelingen van de afbeta- lingsovereenkomst, het binnenscheep- va-artrecht en het executie-recht; verlaging van het hnnrpeil van ar beiderswoningen; en eventneel nieuwe maatregelen tegen aantasting van het Overheidsgezag. STATEN-GENERAAL VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS OPENING VAN DE GEWONE ZITTING In de Ridderzaal had hedenmiddag een vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal plaats tot opening van de gewone zit ting. De heer Mr. W. L. Ba ronde Vos van S t e e n w ij k, die het voorzitter schap bekleedt, opent te half één de vergadering en doet den Griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Konin klijk besluit van 9 September 1933, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zit ting, welke heden aanvangt. De Voorzitter benoemt een com missie, die Hare Majesteit in het ge bouw zal ontvangen en uitleiden. Deze bestaat uit de heeren De Savor- nin Lohman, Kranenburg, Droogleever Fortuyn, Schoenmakers en Van Ossen- dregt, van de Eerste Kamer en Bon- gaerts, Van Rappard, Van Dijk, Van Boetzelaer van Dubbeldam, Bierema, mej. Katz, de heeren Schaepman, Kamp- schöer, Van Hellenberg Hubar en Terp stra, van de Tweede Kamer. De Ministers en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één uur mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, verge zeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de Commissie in de vergadering binnengeleid, neemt plaats op den troon en spreekt, terwijl ter rechterzijde van Hare Majesteit Z. K. H. de Prins der Nederlanden en ter linkerzijde H. K. H. Prinses Juliana plaats namen, de Troonrede uit, die men op blz. 1 in extenso vindt. Hare Majesteit, vergezeld van Z. K. H. den Prins dor Nederlanden en van H. K. H. Prinses Juliana, en voorafge gaan door de Commissie, verlaat de De Voorzitter sluit, nadat de Commissie in de zaal is teruggekeerd, de Vereenigde Vergadering. Voornaamste Nieuws. In de vereenigde vergadering der Staten- Generaal heeft Hare Majesteit de Koningin de Troonrede uitgesproken. Cuba wordt door communisme bedreigd. De grondwet van de Duitsche Evangelische Kerk en de Duitsche Gereformeerden, door F. Dresselhuis. Ter gelegenheid van de opening der Sta ten-Generaal was er in Den Haag heden veel plechtigheid en feestvreugde. Gister heeft de Haagsche Raad voorzien in de wethoudersvacaturr ontstaan door het bedanken van den heer Vrijenhoek. door de verkiezing van den heer T. R. Snoeck Hen- kemans. (blz. 10)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1