llintwr geihscift<£mravt kost maar 12.35 per kwartaal of 18 ct» per week goedkoopbest verzorgde Christ, dagblad in Nederland DINSDAG 19 SEPTEMBER 1933 DERDE BLAD PAG. 10 teekent nu in alle nrs tot 1 October gratis! Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Dordrecht (vac.-R. Toren beek), R. ten Kate te Koudekerke (Z.). Te Annerveen, H. Bax te Andijk. Bedankt: Voor Midwolda (Old.), D. J. Politiek te Ferwerd. GEREF. KERKEN Drietal: Te Vlagtweddde, cand. C. G. Bos te Uithuizen, cand. H. J. Fransen te JVleppel en cand. Th. J. Kerssies, hulppred. te Naaldwyk. Tweetal Tee Weeteremden, cand. C. G. Bos te Uithuizen en cand. M. Geertsema te Zuidwolde (Gr.). Beroepen: Te Zuidland, cand. P. Rob bers, hulppred. te Den Oever (Wieringen). Te BorsseleDriewegen, cand. H. Fransen, hulppred. te Kolhorn. Aangenomen: Naar Assen (vac.-wijlen T. Gerber, D. Scheele te Middelburg. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. H. H. van Am ei de,gekomen van Ouddorp (Z.-H.), werd Zondag j.l bij de Ned. Herv. Gemeente van Groot-Ammers beves tigd door Ds. B. van Ginkel, van Nieuwpoort, met Ezech. 3 17. Toegezongen werd Psalm 134 3. Des middags deed Ds. van Ameide voor een overvolle kerk intrede met Jesaja 45 22. Toespraken werden gehouden door Ds. van Ginkel; door Ds. H. Ewoldt, van Berg ambacht; en door ouderl. J. Boesberg Toe gezongen werd Ps. 118 12 en Ps. 106 2 d s. L. G. B r u ij n, van Den Haag, werd Zondagmorgen bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Heteren (G.), door Ds. R. Steenbeek, van Zetten, met Jesaja 52 7. Toegezongen werd Ps. 134 3. Des middags deed Ds. Bruijn zijn intrede voor een overvolle kerk met 1 Kon. 19 12b: „Een hernieuwde last", om te getuigen van: 1. een genade, die verteedert; 2. een genade, die behoudt; en 3. een genade, die bemoedigt. Aan het eind volgden toespraken tot consulent, Kerkeraad, Kerkvoogdij, Burgemeester, Schoolhoofd en ringcollega's. Ds. bteenbeek sprak het welkom toe namens de Gemeente en deed toezingen Ps. 20 1- Mede waren aanwezig: Ds. Meeuwenberg, van Driel, en Ds. Baljon, van de Vluchtheuvelkerk te Zetten, alsook velen uit de omgeving en enkele vrien den uit Katwijk, waar Ds. Bruijn vroeger gestaan heeft. D s. G. F. H a j e r overgekomen van Schoonebeek, werd Zondag j.l. bij de Geref. Kerk van Ede (G.) bevestigd ter vervulling van de vacature, die bijna een jaar geduurd had. Ds. J. Kremer hield een bevestigmgspre- dikatie over Hand. 20 28. In verband met de opwekking om getrouw te zijn in het werk der bediening, sprak hy over het voorwerp en het doél der bediening. Na de bevestiging werd toegezongen Psalm 121 4. Onder de vele aan wezigen in het overvolle kerkgebouw waren De. T. J. Hagen, van Delft; Ds. J. R. de Mildt, van Renkum; en Ds. J. Ozinga, van Bennekom, alsmede afgevaardigden van de Kerken van Renkum en Bennekom. De intrede heeft a.s. Donderdag plaats. Ds. J. Hartkamp hoopt Zondag 8 October a.s. van de Geref. Kerk te Oudega (Small.) afscheid te nemen en Zondag 15 October d.a.v. bij die van Oudshoorn (gem. Alphen a. d. Rijn) intrede te doen, na beves tiging door Ds. K. van Anken, van Delft. D s. R. C. W. J. H o e k, gekomen van de Evangelisatie te Den Helder, deed Zondag j.l. zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente van Wilp (bij Deventer), na bevestigd te zijn door zijn vader, Ds. J. Hoek, em..-pred. te Den Ilaag De intreetekst was 2 Cor. 5 20 laatste woorden en 21. Na de prediking volgden de gebruikelijke toespraken tot verschillende colleges, vereenigingen en personen. Aan het einde van den intreedienst heette de consulent, Ds. H. J. de Groot, van Voorst, Ds. Hoek har telijk welkom in zijn nieuwe Gemeente. Namens den Ring Apeldoorn sprak Ds. W. C. Mense, van Loenen, en namens het Classicaal Bestuur van Arnhem Ds. M. A. van Rhijn, van Twello. Ds. D. J. Lazonder nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Hervormde Gemeente te Werkendam, wegens vertrek naar Tienhoven (U.). Hij had tot tekst zijner predikatie Hand. 20 32. Na de predikatie werden door den scheidenden leeraar de gebruikelijke toespra ken gehouden. Hierin kwam uit de nauwe band, die er was tusschen leeraar en Gemeen te, en hoe moeilijk het was die te breken. Na mens den Kerkeraad werden woorden van dank en groote waardeering gesproken door ouder ling Dam, die naar voren bracht den velen en zwaren arbeid door den predikant in de Ge meente verricht. Hij liet toezingen Psalm 121 vs. 1 en 4. Namens de Ringpredikanten, waar van aanwezig waren de consulent Ds. de Leeuw, van Sleeuwijk; Ds. de Bruin, van Wou- drichem; Ds. Dingstee, van Almkerk en Ds. Hooykaas, van Uitwijk, sprak Ds. Dingstee, Ds. Jonker, Geref. predikant te Werkendam, sprak namens de plaatselijke afdeeling van het Bijbelgenootschap. Tenslotte sprak de con sulent mede namens de Gemeente en liet toe zingen Psalm 134 3. In al deze toespraken kwam uit de groote waardeering voor den per soon en het werk van de bij de Gemeente zeer geliefde leeraar. Mede aanwezig waren de Burgemeester van Werkendam en Ds. van Bruggen, van Doeveren. Velen moesten zich met een staanplaats tevreden stéllen. Zeer ve len maakten gebruik van de gelegenheid den scheidenden leeraar de hand te drukken. Ds. R. Oosterhoff, van Wanswerd, werd Zondag j.l. bij de Geref. Kerk van Hoofd dorp tot zijn dienstwerk ingeleid door Ds. P. van Strien, van Haarlemmermeer-Oostzijde, met een predikatie over Openb. 1 16a, han delende over de beteekenis van de zeven sterren in Christus' rechterhand, 's Avonds hield Ds. Oosterhoff een intreepredikatie over Jesaja 40 9, sprekende over de opwekking van Sion en Jeruzalem tot Evangelieverkondi ging. Na de predikatie volgden nog toespra ken tot Kerkvoogd, Burgemeester, consulent en afgevaardigden van genabuurde Kerken. Ds. van Strien sprak hierna als consulent en afgevaardigde der Classis. Beide diensten, vooral des avonds, was het ruime kerkgebouw dicht bezet. Ds. G. J. Sanders nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Ee (Fr.) met een prediking over Markus 13 37. Hij werd toegesproken door Ds. J. Hoekstra, van Ternaard, namens de Class. Zendingscommissie van Dokkum; den heer H. Meinema van Ternaard, namen de Class. Evang.-vereeniging; Ds. J. W. Pieper, van Ooster-Nijkerk, namens den Ring Metslawier; oud-evangelist Van Tuinen, van Bergum; ouderling P» J. Boersma, namens de Gemeente; en Ds. J. Luuring, van Oudwoude, als fun- geerend consulent, die liet toezingen Psalm 121 2 en 4. Ds. J. ter Schegget. van de Geref. Kerk te Harkema-Opeinde (H.V.) overgeko men, werd Zondagavond bevestigd als predi kant te Amsterdam-Centrum door Ds. H. C. van den Brink, em.-pred., te Hilversum, die een predikatie hield over Hand. 9-« 20. Na de be vestiging werd toegezongen Lied 40 1 en 5. Ds. van den Brink heette Ds. ter Schegget in zijn nieuwe Gemeente hartelijk welkom en sprak ook den consulent Ds. W. E. van Duin, van Am sterdam-West, toe, hem spoedig vol ledig herstel toewenschend. Slotzang was Psalm 72 11. Cand. H. Veenstra, van Smilde, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Colijnsplaat door Ds. D. van Enk, van Smilde, met Zach. 4 2 en 3. In den avonddienst deed hij intrede met den tekst Jesaja 40 6—8, waarin beluisterd werd een roepstem om te beluisteren wat voorbijgaat en wat blijft. Toegesproken werd de onge predi kant door den heer Slotema namens den Ker keraad; door Ds. J. P. Unger, van Bruinisse, namens de Classis Zierikzee; en door den heer Ketelaar al^, afgevaardigde van de Kerk van WissekerkeHOok de Burgemeester en Ds. iM. Bons, Ned. Herv. predikant, voerden nog tot Ds. Veenstra het woord. D s. I. P. van der Waal, van Grijps- kerke (Z.j gekomen, werd Zondag j.l. be vestigd bij de Ned. Herv. Gemeente te Hen gelo (O.) door zijn vader, Ds. W. van der Waal, van Nieuw-Loosdrecht, met Coll. 4 vers 17, waarbij gesproken werd over: 1. wien het ambt ten goede komt, en 2. van Wien het ambt uitgaat. De bevestigde deed intrede met 1 Cor. 3 11 en richtte zich daarna tot zijn ambtgenoot, Ds. D. C. Hie- bendaal, tot de onderscheiden colleges, namens welke Ds. van der Waal wederkee- rig werd toegesproken, alsook door Ds. W. H. Roobol, van Enschedé, namens den Ring. Toegezongen werd Gez. 213 3 en Ps. 1343. Ds. H. W. te Winkel, van Sneek overgekomen, deed Zondag jl.. na bevestigd te zijn door Ds. C. M. Luteijn, van Groningen, met Joh. 3 28 daar ter plaatse intrede bij de Ned. Herv. Gemeente met Rom. 1 16. De beide beurten waren zeer druk bezocht, ook door vele belangstellenden uit Sneek. Toespra ken werden niet gheouden. De Gemeente zong alleen aan het einde van den dienst den nieu wen predikant Pstlm 121 4 toe. EMERITAAT D s. M r. G. M. d e n H a r t o g h, predikant der Geref. Kerk te Hazerswoude, ontving van de Classis Leiden emeritaat in verband met de door hem aanvaarde benoeming tot hoog leeraar aan de Theol. School te Kampen. JUBILEA. Ds. F. C. W i 11 e k e s, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Spijk (Gron.), heeft Zon dagmorgen voor een groote schare zijn zil veren ambtsbediening herdacht met een pre dikatie over Psalm 84 6, 7, 8. In zyn voor afspraak herdacht hij met innige dankbaar heid, wat Ds. W. Okken, 'van Beerta, en Jhr. Dr. M. F. van Lennep voor hem in zijn leven be teekend hadden. Na de predikatie nam ouderling T. van den Berg het woord om namens Kerkeraad, Kerkvoogdij en Gemeente den jubilaris hartelijk geluk te wenschen. Toegezongen werd Ps. 134 3. Hoewel Ds. W. den wensch had te kennen gegeven, dat er, wegens de tijdsomstandig heden geen feestelijkheden zouden plaats hebben, had men toch het Vereenigingsgebouw „Elim" in stilte keurig versierd. Na den mid- dagdienst kwam men daar in grooten getale bijeen, om Ds. Willekes en familie persoonlijk geluk te wenschen. Dé zangvereeniging „De Lofstem" zong eenige liederen en bij monde van de heeren Lergner en Boekhoudt en mej. Larkens werden waardevolle geschenken aan- i, terwijl „Elim" en de pastorie als bloemenhof waren herschapen. KERKINSTITUEERING. Te E e f d e-G o r s s e 1 werd Zondag j.l. de zelfstandige Geref. Kerk, met medewerking van de Classis Zutphen, geïnstitueerd. Ds. H, Hummelen, van Zutphen, hield een predikatie over Efeze 2 2021. Na de gekozen ambts dragers bevestigd te hebben, sprak hij als consulent de Gemeente toe, haar dankend voor ondervonden steun en haar Gods zegen toe- biddende. De heer Brummelman dankte den consulent voor zijn arbeid, daarin gevolgd door de pas gekozen ouderling Hassing, die ook Ds. Prins en Ds. P. G. Kunst, van Deven ter, voor medewerking dankte. Hierna werd nog het woord gevoerd door een afgevaardigde van de Classis Zutphen, den Burgemeester van Gorssel en Eefde, Prof. Dr. J. Waterink (die herinnerde aan de samenkomst vóór ruim 15 jaren op den ouden „Boedelhof", waar reeds besloten werd om te komen tot een eigen Kerk), Ds. P. Prins en Ds. H. Hum- melen. Slotzang was Psalm 133 3. KERK EN SOCIAAL LEVEN Centrale voor Werkloozenzorg Eind der vorige week vergaderde de Centr. voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad der Kerken, op „Woudschoten" te Zeist met de afgevaardigden der provin ciale comité's. De vergadering stond voor het eerst onder leiding van den heer W. Hemmes, die den heer A. van Geelen, na diens benoe ming tot secretaris-generaal bij het Departe ment van Sociale Zaken, als voorzitter is op gevolgd. Alie provinciale comité's waren door een of meer afgevaardigden vertegenwoordigd. Van de metste comité's waren rapporten ter tafel, waaruit bleek dat in alle provincies (al leen in Limburg bestaat nog geen prov. co mité) het werk is aangevat. In tal van plaat sen moet het werk voor de moreele zorg voor de werkloozen nog worden aangevat. De pro vinciale comité's hebben tot taak, hier stimu- leerend, organiseerend en voorlichtend te wer ken. Uit verschillende rapporten bleek, dat men met den arbeid ook reeds verder voortge schreden is en zich ook bezig hield met het uitwerken van belangrijke plannen voor de toe komst. Naar aanleiding van deze rapporten werd over tal van punten uitvoerig gediscussieerd. De financiën hadden daarby de meeste aan dacht. Met dankbaarheid werd kennis genomen van het beschikbaar stellen van een bedrag van f 500 voor dezen arbeid door de Alg. Sy node der Ned. Herv. Kerk. Aan de andere Ker ken, Chr. Sociale en Jeugdorganisaties, die bij dezen arbeid geir.teresseerd zijn. is eveneens een financieele steun gevraagd. Wat het werk betreft werd nogmaals uit drukkelijk uitgesproken dat het niet de bedoe ling is, in plaatsen, waar op goede wijze ge werkt wordt, daarnaast ander werk te stellen. Slechts in die plaatsen, waar geen comité voor dit werk bestaat, zullen de provinciale comité's trachten er een in het leven te roepen. Ook zullen de prov. comité's comité's die niet actief zijn, nog tot meerdere activiteit zien te brengen. Voorts zullen ze voor de plaat selijke comité's in de provincie het con tactpunt zijn, waar deze adviezen kunnen inwinnen, terwyl zij ook mogelijk zullen ma ken een uitwisseling van gedachten over den te verrichten arbeid. Waar voor verschaffing van lokaliteiten, technische cursussen e.d. de samenwerking met andere richtingen noodig is, zal die bevorderd worden. De aandacht wordt gevestigd op de wenschelijkheid van de inrichting van werk en leerkampen ter afwis seling van de cursussen. De provinciale comi té's werden opgewekt, om, zoover ze het niet deden, in hun eigen rayon naar geschikte werkobjecten te zoeken. Het is onmogelijk, dat alles van uit een centraal punt te over zien. Bovendien maken provinciale kampe menten door bezuiniging op het reisgeld de kosten aanmerkelijk lager. Allerlei werk: de verbetering of stichting van speelplaatsen of zwemgelegenheden, van catechisatiekamers en van eigen gebouwen voor de jeugd, komt voor het doel, verschaffing van arbeid, in aanmer king. Ook aan de werkloozen meisjes moet sneer aandacht besteed worden. Gewezen werd op de wenschelijkheid om voor haar in den winter bijv. een gelegenheid te scheppen om eerns bui ten onder goede leiding een week bijeen te zijn en op nuttige wyze te werken. Ook werd aangedrongen op scholing van lei ders voor de kampen, door hen, die daarvoor in aanmerking komen, eens enkele dagen bij een te brengen. De by uitstek instrueerende vergadering, die door Ds. C. van der Zaal met gebed geopend was, werd door Ds. J. H. Grolle met dankge bed gesloten. HOSPITA AL-KERK SCHIP Men deelt ons mede, dat op den tweeden kruistocht van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" van 5 Aug. tot 10 September van dit jaar) door den geneesheer F. G. van Asperen, in totaal 58 patiënten werden behandeld, van welke 15 in de haven van Scarborough, 43 In volle zee. Aan boord van „De Hoop" werden 2 patiënten gedurende 17 verpleegdagen opgeno men, één werd te IJmuiden aan wal gebracht. De verdeeling naar den aard der ziekten luidt: interne ziekten 10, chirurgische ziekten 40, huidziekten 4, oorziekten 2. en oogziekten 2. Als predikant voer op deze reis mede: Ds. A. Luteyn, vau Vlaardingen. MARANATHA-CONFERENTIE TE ZEIST De vorige week werd te Zeist die 19e Ma-; ranatha-conferentie gehouden onder leiding van den heer Joh. die Heer, .met medewer king van Ds. B. Götze uit Warschau, Ds. C. J. Hoekendijk uit Bussum en Ds. A, W. F Waarden burg uit "'ezep. Het onderwerp van die conferentie was: Gods meesterwerk in die gemeente van Christus; ha.e openbaring nu en in die toe komende eeuwen. Op den eersten dag sprak de heer De Heer een openingswoord, waarin hij het doel der conferentie uiteenzette e>n de noodzakelijk heid van een geestelijke opwekking be pleitte. Namens de conferentie-gasten werd een huldetelegram aan H. M. de Koningin ge zonden, dat door H. M. met de verzekering van dank en waardeering werd beantwoord. 's Middags sprak Ds. Hoekendijk naar aanleiding van Joh. 15 8, waarna de heer De Heer zijn onderwerpenreeiks aanving met het thema: Gods meesterwerk in het eeuwig voornemen en in de tijdelijko openharing aan de hand van Efeze 3. Ds. Götze sprak 's avonds over dien Zen- dingsarbeid in Polen, inzonderheid onder het Russische deel der bevolking, en over Efeze 3 vs. 14 tot 21, waarna de heer De Heer stil stond bij de wonderbare eigenschappen van het zaad des Evangelies. Den daaropvolgenden Zondag vervolgde de heer De Heer zijn onderwerpemreeks over den Efezenbrief. Ds. Götze bracht eenige bij zondere waarheden uit Efeze 4 naar voren. Mej. Ekering vertelde iets van het Zendings werk in de z.g.n. zwarte zone van Parijs en Ds. Götze van het zendingswerk in Polen. Deze spreker sprak vervolgens naar aanlei ding van Efeze 4 vs. 1 tot 16 over: De oen heid van 't lichaam van Christus, terwijl die heer De Heer het woord voerde over de ver wachting van Christus' komst. Ds. Dubbel dam, Baptisteinpredfikant te Hengelo, sprak over de beteekenis van de toekomstverwach ting voor de practijk van ons dagelijksch leven. De heer De Heer wijdde zijn toespraak bijzonder aan het laatste gedeelte van Efeze 4. Evenals op vorige conferenties werden de Maandag e>n de volgende dagen ingeleid met een morgenbidstond. Ds. Waardenburg sprak over Efeze 5. De middag- en avondbijeen komst, waarin Ds. Hoekendijk en de heer De Heer spraken, werd per radio doorge zonden. Ds. Waardenburg sprak naar aan leiding van Markus 1 40. De laatste dag dei* conferentie, Dinsdag, was de meest druk bezochte. De morgen bijeenkomst werd door den heer De Heer geopend, die gevolgd werd door Ds. Hoeken dijk. 's Middags sprak Ds. Waardemburg voor 1200 personen naar aanleiding van Efeze 6 10 e.v. Hierbij sloot zich aan de toespraak van den heier De Heer over den strijd des geloofs hier op aarde. Laatste spreker was Ds. Götze, die zich be paalde bij Efeze 6: de gehoorzaamheid. De slotsaimenkomst werd ingeleid door ge tuigenissen van verschillende sprekers, waar na Ds. Hoekendijk een slotwoord sprak en de heer De Heer de samenkomst sloot, welke overging in een algemeenen bidstond, waar in tientallen zich kort in het gebed uitspra ken. KORT EN BONDIG! In „Het Zoeklicht" schrijft Johannes de Heer uit Driebergen het volgende stukje: Het is dezer dagen in Rotterdam gebeurd. Uit de tram stapt een oud vrouwtje, aan wie men kan zien, dat zij in haar jeugd niet van uiterlijk schoon ont bloot geweest is. Een als heer gekleed persoon op het ach terbalkon veroorlooft zich de opmerking: „Zij heeft haar beste dagen gehad", wat het uitstappend oude moedertje lichamelijk en geestelijk echter nog fit hoort „Neen mijnheer! zegt ze mijn beste dagen moeten nog komen hoor; straks als ik in den Hemel ben. Denk daar maar eens over na! Dag mijnheer". Het oude moedertje vervolgt haar weg, vriendelijk glimlachend. Op het achterbaJ- con van de tram doodelijke stilte. ZENDING. Ned. Zendings-V ereeniging. De N. Z. V. houdt haar najaars-vergadering op Woensdag 18 October in het gebouw „Deut sche Verein" in de "Witte de Withstraat te Rotterdam. De vergadering is in hoofdzaak gewijd aan huishoudelijke aangelegenheden, o.m. bestuursverkiezing. In den namiddag zullen spreken Dr. F. J. Bosman, zendeling arts te Poerwakarta, en zendeling J. van de Weg te Djoentikebon (op West-Java). De N. Z. V. zal 2 December a,s. haar 75-jarig bestaan herdenken. Het ligt in (e bedoeling, dit ook kerkelijk te doen op Zondag 3 December in een der Hervormde kerken in Rotterdam. Algemeene Zending s-C o n f e- rentie. De 46e Algemeene Zendings-Confe- rentie wórdt van Maandag 23 tot Woensdag 25 October in het Koloniaal Instituut te Am sterdam gehouden. Het thema der conferentie is: „De wordende zelfstandige Kerken in Ned. Oost- en West-Indië". Maandagavond zal Prof. Dr. P. Scholten, de nieuw-benoemde voorzitter, de openingsrede houden. Daarna geeft Ds D. Crommelin, Zen dingsdirector te Oegstgeest, de algemeene inleiding tot het onderwerp in een voordracht over: „De groei der inheemsche Kerken en inheemsche persoonlijkheden". Dinsdagmorgen brengt Ds. Joh. Rauws, Zendingsdirector te Oegstgeest, het jaarover zicht van de Zending in Oost- en West-Indië uit. Daarna spreekt Dr. Alb. C. Kruyt c „De wordende Kerk in Midden-Celebes". Des namiddags spreekt de heer F. J. F. van Hasselt over; „De wordende Kerk op Nieuw- Guinee". Daarna de heer H. G. Steinberg, director van het Zeister Zendingsgenootschap, over: „De Creolenkerk in Suriname in haar wording". Des avonds wordt een openbare samenkomst gehouden, waarin enkele zendelingen mede- deelingen zullen doen omtrent het Zendings werk. Zang en muziek zullen de feestelijkheid verhoogen. Woensdagmorgen spreken Dr. J. H. Bavinck, van Solo, over: „De Kerk op Midden-Java", en de heer C. W. Nortier, van Malang, over: „De Kerk op Oost-Java". Des namiddags spreekt Dr. Joh. Warneck, director der Rijnsche Zending te Barmen, over: „De Toba-Batak-Kerk". Men verwacht voor deze conferentie buiten gewone belangstelling, inzonderheid uit de Kerkelijke kringen. Vrouw en-Ze n ding sbond. In aan sluiting aan de Al gem. Zendingsconferentie houdt de Vrouwen-Zendingsbond zyn jaarver gadering op Maandag 23 October, namiddags 2 uur, in „Parkzicht" te Amsterdam. GIFTEN EN LEGATEN. Te N y m e g e n ontving de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente van wijlen den heer D. A. van Olst en van wijlen mevrouw Tulleken elk een legaat van f 2000. Te Schoonrewoerd heeft de Ned. Herv. Gemeente van wijlen mej. Kooiman-De Lijster een legaat van f 1000 ontvangen, ge lijkelijk tusschen Diaconie en Kerkvoogdij te verdeelen. Te Haringen heeft de Geref. Kerk een legaat van wijlen mej. B. Holstein, aldaar, groot f 18.000, ontvangen, waarvan f 10.000 voor de schulddelging en f 8000 voor de Geref. Vereeniging voor Evangelisatie onder de rijpere jeugd. Van beide legaten is een deel met vruchtgebruik belast. Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Prof. J. Hessing. Naar wy vernemen, zal Prof. J. Hessing, bijzonder .hoogleeraar vanwege het Bolland-Genooteehap voor Zui vere Rede aan de Rijksuniversiteit te Leiden, het hoogleeraarsambt aanvaarden met een in treerede op Vrijdag 13 October om 4 uur in het groot-auditorium der Universiteit. Prof. Hessing stelt zich voor als gewoonlijk na de Kerstvacantie te Den Haag college te geven en zal dan bespreken de „Ontwikkeling van onmiddellijk bewustzijn tot verstand". S. S. R. Men verzoekt ons mee te deelen, dat ieder die lid wenscht te worden van of in lichtingen verlangt over de afdeeling Leiden der S.S.R., zich kan vervoegen bij of wenden tot den heer B. Allaart, De Kempenaerstraat 85, Oegstgeest. De algemeene in»>chrijving heeft plaats op 2 October a.s., te half 8, Huize Feenstra, Rapenburg 13 te Leiden. RECTORAATSOVERDRACHT THEOLOGISCHE SCHOOL TE APELDOORN Heden, Dinsdagmorgen, had In de aula der Theol. School te Apeldoorn die over dracht van het rectoraat plaats door Prof. J. J. van der Schuit Spr. begon met er aan te herinneren, dat het jaar 1934 nadtert en de naam van Hen- drnk de Cock telkens zal worden genoemd. Maar deze De Cock is niet t© verklaren bui ten Luther en Calvijn cum. Hierom wilde hij spreken over: „Hendrik de Cock, de vader der Scheiding naast Lnther en Calvijn." Vooreerst werd die continuïteit gesteld in 't licht van Paulus' woord in Hand. 24 14 Herinnerd werd aan het woord van Prof. Rleingers Hora Siccama, die in zijn boek: „De geestelijke en kerkrechtelijke goe deren onder het canonieke, het ge reformeerde en het neutrale recht", schrijft: „Continuï- tieiit is van de Refor- natöe een essentie" Reeds Merle d'Au- bigné betoogt in zijn boek „Histoire de la Reformation du sei- eiéme siècle": „ce ne fut pas Luther qui se sépera de Rome, ci fut Rome qua se sépera de Luther, II était le représentant de l'Eglöse catholique". Zoo ook Groen van Prinsterer, die telkens herhaalde, dat het Hervormd Genootschap zich facto afgescheiden had van de Gerefor meerde Kerk. Het ging bij deze drie Reformatoren om het onvoorwaardelijk gezag van Gods Woord in de Kerk van Christus. Daarom mag en moet De Cock een plaats hebben naast deze beiden uit de 16de eeuw, en voor al naast Calvijn, van wien hij met het Woord van God in de hand de Verbonds- beschouwimg, de Verbondspredikiing, de Ver- bondsgemeente, de Verbondsheiliging heeft geleerd. Na dit breeder toegelicht te hebben, zal de beteekenis van De Cock blijven, als maar de Krk blijft verstaan, dat Gods Ge nade verbond door de bondelingen zal moe ten worden beleefd naar den eisch van dit Verbond. Wij zijn aan de beleving van het Verbond ontwend. Het is alles al meer ge worden dogma, systeem, beschouwing, maar de persoonlijke bediening uit den Heiliigen Geest in de lijn van het Genadeverbond is nog wat anders. Dat heeft De Cock ons (tel kens) weer voorgehouden, in dit spoor zal de Christelijke Gereformeerde Kerk haar toekomst hebben te bepalen. Na deze rede werden de fata der School gememoreerd. Voor den cursus 19331934 is aangewezen als rector Prof. G. Wisse en als pro-rector Prof. J. W. Geels. De cursus vangt aan met 24 studenten, We vernemen, dat deze rede in brochure vorm zal worden uitgegeven. HOOFDBENOEMINGEN. Dordrecht (de 1 Maart a.s. te openen Chr. School Krommedijkwijk), Chr. Schout, thans onderwijzer aan de Geref. Ulo-school Vrieseweg aldaar (hoofd J. Brobbel). ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Ameide (hoofd M. de Kuiper), mej. W. H. den Hartog te Meerkerk. Voor tijdelijk (verb. ber.). Almkerk (Herv. School), P. Bunsink tC Dordrecht. Voor tijdelijk. SCHOOLJUBILEUM Te Purmerend werd dezer dagen fees telijk herdacht het 40-jarig bestaan der Chr. School aldaar. Vele oud-leerlingen, ook uit andere plaatsen, waren aanwezig, alsmede een der oprichters, de inspecteur van Chr. Nat. Schoolonderwijs en een der oud-hoofden, was ©r feest met de schoolkinde- Avonds kwam het bestuur by een met de leden, ouders en oud-leerlingen. In blyde stemming werden Gods groote daden her dacht. Verschillende sprekers voerden het woord. Ook de traditioneele enveloppe met inhoud ontbrak niet. Een aardig bedrag was door de oud-leerlingen bijeen gebracht. 't Was een goede ure, waarop oude vriend schapsbanden werden hernieuwd en God werd gedankt, dat ook in Purmerend de Chr. School bloeien mag. OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN. Te Gameren heeft de Gemeenteraad een voorstel van B. en W. tot opheffing van de Openbare School in het dorp aangenomen. Mo menteel telt zy 35 leerlingen. DE UNIECOLLECTE Vijf en vijftigste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel lijst a lJJ«t I 1.725.95 Kat', ijk 100.— Knijpo (Fr.) 30.35 Lollnm -82.43 Makkum 108 27 Marrum 101.45 Womrad.i 104.58 Gel*, laar—Geosteren 149.35 93.77 43.07 43.61 Prof. v. d. Schuit Grijpskorko (Zeel.) 50 Ijocale Comité's 3.942.81 Mr J. J. HANGELBROEK, Secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel" Uit het Sociale Leren STUCADOORSSTAKING Aan den oproep van de patroons aan de .•fcucadoors te Amsterdam om het werk te hervatten hebben slechts een 20-tal gevolg gegeven. De patroons zullen thans onder het oog zien, welke maatregelen zy verder zullen Rechtzaken. HET DRAMA TE NUTH De rechtbank te Maastricht deed uitspraak in de zaak tegen J. Janssen, oud 40 jaar, woonachtig te Houthem, thans gedetineerd, die verdacht wordt van moord op den mole naar Wevers te Nu'th, op 25 Juni van dit jaar gepleegd, terwyl hem voorts ten laste v/ordt gelegd doodslag op de echtgenoote van den molenaar en opzettelijke brandstichting. De rechtbank veroordeelde verd. tot een gevangenisstraf van vijftien jaar, conform den eisch van het O.M. Aan het bureau van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te echryvén als abonné op ons blad voor minstens één jaar met gratis toezending van de bladen tot 1 October a.s., De aanbrenger(ster) NAAM Doorhalen wat niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10