Zoo'n baby-huidje ZA i iilvUi ifcMLER- 1£33 EERSTE BLAD PAG. 2 RAAD VAN STATE IN PRUISEN GEOPEND GOERINGS LIJKREDE OP HET PARLEMENT Met grooto plechtigheid en feestbetoon is gisteren te Berlijn d,e Pruisische Raad van State geopend. Dit was de groote dag van den Pruisischen minister-president Gcoring. De Raad van State trad de aula van de universiteit, die aan de Franz Josefplatz ligt, binnen, onder oorverdoovend baz-uinge- schal. Een orkest speelde een werk van Bach. Dan betrad generaal Goerlng bet met por- zische tapijten en groen omhangen spreek gestoelte,* om in een uitvoerige rede te con- stateeren, dat het zelfzuebtigo en onbekwa me parlementarisme in Duitschland volko men dood is en een nieuwe aera is aange broken. Goering nam dan den leden van den Raad van State den eed af. Eerst de staatsministers Popitz, Darre en Schmidt, on alle anderen, bijna zondor uit zondering in uniform. Dan de staatsraden, onder wie generaal Mackensen, beladen met goud en zilver; generaal Litzmann in civiel, admiraal von Trotha, eveneens in uniform, gelijk ook prins August Wilhelm. Deutschland ttber Alles weerklinkt en bet Horst Wessellied. Plet orkest speelt een ouverture. Buiten luiden de klokken. Unter den Linden neemt Goering de para de der S. A. en politie af, die bij den Bran denburger Tor wordt ontbonden. Goerings rede. In zijn rede verklaarde Goering, zooals ge meld, het oude parlementarisme voor dood. De grondwet is gewijzigd in tegengestelden zin aan het systeem, dat bezig was Duitsch- iand te vernietigen. Terugziend in de histo rie constateerde Goering, dat Bismarcks statakunde de oppositie wel wist te buigen, maar de parlementaire en democratische gedachten niet met wortel en tak kon uit roeien. Toen Bismarck heengegaan was, staken de democratische krachten, die het oog op het Westen gevestigd hielden, het hoofd weer op en verhinderden de ontplooiing van de krachten en machten van ons volk. Weer werd een oorlogsbegrooting verworpen en het Duitsche volk moest zijn lijdensweg be ginnen, die te Versailles eindigde, waar Duitschland van do vruchten van zijn ja- renlangen strijd tegen de geheele wereld word beroofd. Wij, soldaten, die Koning en vaderland 4% jaar verdedigd hebben, wij moesten om dervinden hoe de overwinning ons ontstolen Is, niet door de vijanden, maar door wat het Duitsche parlement toen en vroeger ver zuimd heeft. Maar de soldaat heeft onthou den, toen de munitie begon te ontbreken, wat het parlement hem eens onthouden liad. Een parlement is niet in staat het lot van een volk te beschermen. De geschiede nis van het parlement na den oorlog is de zwartste bladzijde uit onze geschiedenis. Daarom waren wij zoo gelukkig toen onze revolutie daaraan een einde heeft gemaakt en den 30en Januari eindelijk een nieuwe bladzijde en een nieuw hoofdstuk in onze geschiedenis beginnen kon, dat het opschrift draagt: „Eer on Vrijheid zijn de beginselen van het Duitsche Rijk." Goering sprak in het vervolg van zijn rede tegen, dat de tegenwoordige regeerders het volk willen knechten. De dag van heden zeide hij, bewijst juist het tegendeel. Wij hebben het volk tot medewerking aangespoord, zij het ook m anderen vorm dan door. gezwets in een parlement De nieuwe Raad van State is een gremium van mannen die midden in het volk staan, op wetenschappelijk, economisch, cultureel of handelsgebied, maar gij alleen zijt man nen, die uit het volk ontsproten zijt en uw taak is om de zorgen en nooden van het volk aan ons mee to deelen, en voorstellen te doen hoe daarin valt te voorzien. Gij zijt de middelaars tusschen de regee- rjng en het volk; de ministers moeten de dit volk zijn wij allen gekomen en het heeft stem des volks steeds beluisteren want uit ons zijn vertrouwen geschonken. Daarom mogen wij nooit ihet contact met het volk .verliezen. De leidersgedachte komt in dezen Raad van State tot uitdrukking. Hij is opgebouwd in volkomen tegenstelling met de parlemen taire methoden van vroeger. Het oude parlement kende verantwoorde lijkheid van boven naar boneden, maar auto riteit vari beneden naar boven, en aan deze zonde is Kot te gronde gegaan. In onzen nieuwen Staat geldt het juiste beginsel: do autoriteit gaat van boven naai* bonoden, do verantwoordelijkheid gaat echter van bene den naar boven. De laatste verantwoordelijk heid draagt de leider alleen, en hij draagt haar voor God en zijn volk. Deze Raad van State moet raad geven, helpen, meewer ken, alleen niet stemmen, want de verant woordelijkheid draag ik alleen, geroepen als ik daartoe ben door onzen leider. Deze ver antwoordelijkheid kan niemand mij afne men en ik kan haar zelfs met niemand doo ien. Daarom verzoek ik u mij te helpen, dat ik deze verantwoordelijkheid voor mijn lei der en ons volk dragen kan. De maatstaf, volgens welken ik u beroe pen heb, is niet geboorte, niet geld, geen standsvöorreohten of -vooroordeelen, maar alleen do trouw, de werkkracht en de toe wijding aan leider en volk. Na het uitsproken van zijn r®de leest Goering eon proclamatie van den leider voor on deelt mco, dat Hitier don slaat Pruisen een nieuw wapen geschonken heeft. De Pruisische adelaar hooft wcoi zwaard cn bliksem in zijn klauwen gek re gen en tot kenschetsing van den nicuwou tijd het hakonkruis op de horst. Ministerinlrat Gritzbach treedt naar vo ren mot het nieuwe wapen in de hand en overhandigt den staatsraden de oorkonden van hun benoeming. Bijzonder hartelijk be groet hij Mackonsen, Litzmann en Von Trotha. Goering schrijdt achter Gritzbach de rij af en richt hier en daar oen paar woorden tot do staatsraden, Hot valt op, dat hij bij den katholieken bisschop van Osnnbruck en den Evangeüschen bisschop Müllor, zoomede den premier Philip van Hessen en August Wilhelm van Pruisen een oogenblik langer vertoeft. Goering leest het eedsformulier voor, dat de staatsraden daarna bezweren. De plech tigheid eindigt dan met het gemeenschap pelijk gezang van het oud-Noderlandscho dankgebed waarvan evenwel de tweede strofe nis volgt veranderd is: „Wir standen, verdarben durch Lügen und Listen Durch Frevel und Schmande, zerhrochen die Welir, Wer haben gelitten, gekampft und gestriltcn Mit rein-blanker Wehr für Heimath und Ehrl HET CONTRA-PROCES VERDER VERHOOR INZAKE RIJKSDAGBRAND Het rapport over Van der Lubbe Bij de verdere verhoor en der internatio nale juristencommissie te Londen verklaar de de vroegere Pruisische minister en hoofd commissaris ven politie te Berlijn, Dr. Al- bert Grzesinski, dat, indien hij van een dreigenden aanslag op het Rijksdaggebouw had gehoord, hij arrestaties van verdachten en scherpte bewaking van het gebouw zou hebben gelast. Een sprookje noemde hij het, dat het Karl Liebknechthuis opslag plaats van de brandstoffen zou zijn ge weest. De bekende Duitsche journalist Prof. George Bernhardt zeide, dat de brand een geweldige uitwerking heeft gehad op de geestesgesteldheid van hot Duitsche volk. De regeering heeft daarna zonder ophouden doen verklaren, dat de communisten den brand hadden gesticht, doch in werkelijk heid, aldus Bernhardt, is er nooit een com munistisch gevaar in Duitschland geweest, zooals ieder, die do samenstelling van de vakvereenigingen kent. zal begrijpen. Het zou een krankzinnige daad van do commu nisten zijn geweest het gebouw in brand te steken, want er waren geen voordeelen mep te bereiken. Tenslotte verklaarde Bernhardt, dat de inhoud van het memorandum van Dr. Ober- fohren omtrent de oorzaak van den brand op .loop ueamaSfB A\noqoS9npsïifiJ !Oi( ut nationalisten zelf, voorzoover zij het docu ment hadden gelezen en als ingewijden in regeeringskringen wisten, wat er gebeurde, als juist werd aanvaard. Dr. Breit s cfh e i d t, de vroegere leider der Duitsche socialistische partij, zeide het uiterst onwaarschijnlijk te achten, dat de communisten den brand haddon gesticht en dat z. i. Torgler onschuldig is. Men kan den communisten den waanzin niet toe schrijven, dat ze den nazi's dit materiaal tegen lion zouden hebben willen leveren. Ook Breitscheidt zeide, dat eon communis tische gevaar in Duitschland nooit lieci't bestaan. Meer dan eens had Torgler aan Breitscheidt over zijn gesprekken met den Duitsch-nationalen leider Dr. Oborfohren go- sproken. Oberfohren had zich zeer afkeu rend uitgelaten over de nazi's, zoo b.v, over do staatsbegrafenis aan een moordenaar, omdat deze ,door twee communisten was vermoord. Torgler had tegen Breitscheidt ook meermalen zijn vrees uitgesproken, dat de nazi's vóór de verkiezingen een stap tegen de communisten zouden ondernemen. Torgler had een weerzin tegen terreur en de heele communistische partij had zich trouwens tegen individueole terreur uitge sproken. De subcommissie inzake Van der Lubbe diende een kort verslag over diens persoon in. Daarin wordt verklaard, dat Van der Lubbe van 1927 tot 19S3 verkeerde in een milieu van anarchistische, asociale en homo- soxucele elementen. Hij heeft een gemakke lijk influenceerbaar karakter. Vast staat, dat hij homosoxueol is. Politiek heeft hij slechts vage en verwarde ideeën. Hij is geen communist. Hij is voorstander van individueels actio en individueele terreur. In October 1932 sprak hij op een fascistische reünie met sympathio over het fascisme. Hij zeide, dat alle syndicalistische en politieke organisaties van het proletariaat bestreden moeten worden, met name de S.D.A.P. en de communisten. Hij is een verward, ijdel, roemzuchtig grootspreker, met een zieke lijke eerzucht, op wien gemakkelijk invloed geoefend kan worden, maar tegelijk onver schillig ten opzichte van materieel voordeel. Een getuige kent hem een goed hart, maar tegelijk gevaarlijkheid toe. Conclusie: Een typische psychopaath. Vast staat, dat Van der Lubbe een zeer zwak gezicht had. Eon getuige zegt, dat hij fieschreven tekst slechts van 5 of 6 c.M. kan ezen. Evenzoo kon hij geen mensch her kennen, tenzij zij vlak bij hem waren. Vol gens de verklaring van de rijksverzeke ringsbank heeft de verzwakking van zijn oogen zijn arbeidscapaciteit met 30 pet. ver minderd. Van der Lubbe had de gewoonte zijn schulden te laten loopen. Hij ging dan nuar het buitenland en liet zijn pensioentje on- dertusschen accumuleeren. Een vak heeft hij in Duitschland nooit uitgeoefend. Wel vertelde hij dikwijls, dat heeren hem in weelderige auto's meenamen. Twee getui gen verklaren, dat hij geen Duitsch sprei en heel weinig Duitsch verstond. Een getuige verklaarde dat van der Lub be aan zijn hospita, juffrouw van Zijp, ver klaard had, dat hij zijn pas voor het laatst gebruikte en dat iets grootsch zou gebeu- m in Duitschland. Een getuige verklaarde brieven van Van der Lubbe aan juffrouw van Zijp e.a. ge zien te hebben, die hij niet te lezen kon krijgen, daar twee andere kennissen deze juffrouw van Zijp aanbevolen hadden de brieven te verbranden, daar zij anders in handen van de spionnen der derde inter nationale konden vallen en gevaar opleve- voor Van der Lubbe. Juffrouw van Z. heeft ze daarop verbrand. De algemeene indruk van de sub-commis- ie over Van der Lubbe is, dat zij het als 'olmaakt mogelijk beschouwt, dat Van der Lubbe, wanneer men van de zwakheid van zijn karakter gebruik weet te maken, door andere personen als zijn Instrument ge-" bruikt kan worden. De algemeene indruk van de sub-eommis- sic over do getuigen is, dat zij betrouwbaar waren. Zij hebben ernstige verklaringen af gelegd en waren zich van het gewicht van hun verklaringen bewust, alsof zij getuige nis voor do rechtbank aflegden. Sommige getuigen heeft de sub-commis sie niet te hooren gekregen, daar zulks door kennissen verboden was. Enkele Kederlandsche getuigen werden gehoord, dio het rapport in hoofdzaak door hun verklaringen bevestigden. Over het zwakke gezicht van Van der Lubbe werd o.a. meegedeeld, dat hij eenigen tijd had gewerkt op zandschuiten, maar ontslag had gekregen omdat liij van de schuit in het water liep, Jffr. Pauwels door v. d. Lubbe afgewezen? Naar Mr. Francois Pauwels bericht, heeft hij uit Berlijn een telegram ontvangen, mel dende dat Van dor Lubbe de verdediging afwijst, Mr. Pauwels heeft, in antwoord op hem gestelde vragen, nog verklaard, dat liij den stelligen indruk heeft, dat het telegram, dat iedere onderteokening mist, geen uitvloeisel is van Van der Lubbc's eigen wil. Mr. B. W. Stomps uit Heemstede door de familie Van der Lubbe aangezocht. familie van Van der Lubbe heeft thans Mr. B. W. Stumps uit Heemstede aan- ezocht als verdediger te willon optreden, lij heeft aan Marinus een brief geschreven, raarin ze hem dat meedeelt en bij hem erop aandringt Mr. Stomps als verdediger aan te nemen en hem althans niet te wei- 1 alvorens hij met Mr. Stomps, die geen partijman is, gesproken heeft. De brief is in duplo verzonden om Van dor Lubbe zoo spoedig mogelijk in het bezit ervan te stel len: één exmplaar naar Berlijn en óénnaar Leipzig, DUITSCHLANDS BUITENLANDSCHE POLITIEK UITEENZETTING VAN VON NEUHATH De Duitsche rijksminister van buitenlaiid- sche zaken, Freiherr von Neurath, ontving heden de vertegenwoordigers der buitenland- sche pers te Berlijn in hotel Kaiserhof. Ook dr. GooUbels was aanwezig. Over de ontwapeningskwestie liet hij zich heel sceptisch uit. Zekere teekenen schijnen er op te wijzen, dat de bereidwilligheid der zwaarbewapende staten om hun ontwape ningsverplichtingen te vervullen thans ge ringer is dan ooit. Von Neurath sprak verder over de vrees voor oorlog. Slechts in het buitenland spreekt men van oorlog, in Duitschland denkt nie mand aan ooriogsvenvikkelingen, die voor ieder slechts nadeel kunnen brengen. Men moet het ontwapeningsprobleem zelf ter hand nemen. Er Is tenslotte slechts één alter natief: verwezenlijking der gelijkberechti ging, of ineenstorting van de heele ontwa peningsidee. Vervolgens behandelde von Neurath de Dui Use h-Öosten rij ksche betrekkingen. Nie mand kan van ons verwachten, aldus de minister, dat wij de ontwikkeling der dingen in Oostenrijk onverschillig aanzien. De rljks- regeering denkt er niet aan, zich in de 1 in- nenlandsche politieke verhoudingen van Oos tenrijk te mengen. Wij moeten echter eischen, dat zonder recht ondernomen inmengingen van andere landen in de aangelegenheden, tusschen Duitschland en Oostenrijk behandeld, achter wege blijven. Alsdan roerde von Neurath de Jodenkwes tie aan. Het buitenland zal, aldus spreker, ophouder, het oor te leenen aan de leugen- berichten van Duitsche emigranten, Men za] het Duitschland van heden leeren kennen, gelijk het werkelijk is. Over samenwerking met andere" landen sprekende, zeide von Neurath ervan over tuigd te zijn, dat Diütschlmds vriendschap pelijke betrekkingen met sovjet-Rusland zich verder zullen ontwikkelen. Hetzelfde geldt voor de verhouding van Duitschland jegens al de andere landen, die van goeden wil zijn. Zoo zal in het buitenland eindelijk alge meen de opvatting van Mussolini instemming vinden, die hij in zijn rede over liet viermo- gendhaden-pact uitsprak: „Duitschland is daar in het hart van Europa met zijn geweldige bevolking van 65 mjllioen menschen, met zijn geschiedenis, zijn cultuur, zijn noodzakelijkheden. Een waarlijk Europcesche politiek'met het doel; vestiging van den vrede kan men niet zon der en nog minder tegen Duitschland voeren," DUITSCHE NATIONALE SYNODE. De Duitsche Evangelische Nationale Sy node is, naar de Evangelische Persdienst verneemt, tegen Woensdag 27 September in eerste zitting te Wittenberg hijeen geroepen. De Nationale Synode bestaat uit zestig leden, die voor den (juur van zes jaar zit ting hebben en minstens één maal per jaar bijeen moeten komen. Voor de eerste hij- eenkomst vormt het belangrijkste punt de benoeming van een Rijksbisschop. VOLKENBOND. De wereldproductie Het Secretariaat van den Volkenbond pu bliceert een interessante studie betreffende de wereldproducutie en de prijzen en bevat voorts een uiteenzetting van 'de ontwikke ling en de productie der voedingsmiddelen, der grondstoffen, zoomede over de bed rij- vigheid in de belangrijkste industrieën ter Wereld. Het werk wordt gecompleteerd door een overzicht van den wereldhandel en door beschrijvingen van de prijsbeweging op de markten in de verschillende landen. Het laagtepunt der wereldproductie is midden 1932 geweest. De industrieele pro ductie vertoonde in de tweede helft van 1932 een algemeene stijging, doch tegen het eind van het jaar en gedurende bet eerste kwartaal 1933 trad in »al van landen een verdere achteruitgang in. 19S2 is sedert 1925 het eerste jaqr, waarin de productie het verbruik niet overtrof. De daling der prijzen duurde onafgebro ken voort tot midden 1932 en in de meeste landen bereikten zij in Maart 1933 hun laag tepunt. AMATEUR-PILOTE GEDOOD. Lady Clayton, een kundige amateur-pilote, is overleden aan verwondingen, welke zij op 't vliegveld Broolclands heeft opgeloqpen Zij had den motor van haar machine ge start en klom in de cocpit, toen het vlieg tuig hegon te taxiën. De snelheid van het toestel nam spoedig toe, waardoor lady Clayton tegen den grond werd gesmakt. In bewusteloozen toestand werd zij naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij korten tijd later overleed. Lady Clayton was de 25-jarige weduwe van sir Robert Clayton, die verleden jaar is gestorven aan een ziekte, welke hij had opgeloopen tijdens een vlieg- en motortocht door de Lybische woestijn. JAPANS BUITENLANDSCHE POLITIEK. Uit Tokio: De Japansche minister-presi dent Saito heeft in een interview verklaard, dat er geen wijziging zal worden gebracht in de buitenlanöscho politiek van Japan door de benoeming van Hirota tot minister van buitenlandselie zaken, als opvolger van Oesjida, die wegens gezondheidsredenen is afgetreden. De minister-president bracht dank nan den afgetreden minister, in het bijzonder voor zijn werk in Mandsjoekwo en het uittreden van Japan uit den Vol kenbond. Ten opzichte van leger en vloot vorklaar- de do minister-president, dat er in het Ja pansche kabinet tusschen de ministers vol ledige overeenstemming bestaat over de noodzakelijkheid van de nationale verdedi ging. Bijzondere aandacht zal worden ge schonken aan de begrootingen voor leger "Ti marine. FORD STELT NIEUWE ARBEIDERS IN DIENST Naar uit Detroit, wordt gemeld, zal Ford as. Maandag 5000 oorlogsveteranen in dienst nomen, allen vaders van gezinnen. Ford blijft weigeren de auto-code te teeke- EEN ZWESDSCH MOTORZEILSCHIP VERGAAN Zes opvarenden vermist STOCKHOLM, 16 September. Bij Vester- vik aan de Zuidkust van Zweden is het motor-zeilschip „Ido", uit Stockholm, dat zich op weg bevond naar Amsterdam, lek geslagen, dordat de lading bij hevige zeeën is gaan werkep. In twee reddinghootei. trachtte de bemanning zich te redden. Een boot, bereikte na een vreeaelijken strijd met de golven, 11a zeventien uur de kust. De tweede reddingboot, waarin zich zes leden an de hemanning bevonden, is verdwenen li zeker vergaan. Ook de door de vliegtuigen ingestelde po gingen de boot op te sporen bleven ver- geefsch. AUTO RIJDT OP MILITAIREN IN VIJF GEWONDEN Gisteravond ia op den Utrechts oh en Weg bij het Rijksopvoedingsgesticht te Amers foort do luxie auto van -dein heer L. utit Soesterlierg achter op een troep militairen ingcredeai. De militairen keerden terug van een avondoefenioiig en stonden linlks van den weg, terwijl een andere troep passeerde. Hoewel de bestuurder van de auto ruimte genoeg had, reed hij in snelle vaart op de soldaten in. Vijf militairen werden gewond. Zij werden overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, Een hun ner dliie twee gebroken beenen on een her senschudding had, is in dat ziekenhuis achtergebleven. De vier anderen zijn, na verbonden te zijn, vervoerd naar het Militair Hospitaal te Amersfoort, De a-uto is in be slag genomen, terwijl tegen den bestuurder proces verbaal is opgemaakt, NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND VERONGELUKT AUTO-ONGELUK BIJ GELDERN Op die straatweg Nieuwkerk-Geldem (nabij Venlo) heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee Nederlanders zijn ge dood. Een vrachtauto van de firma Borst te Nijmegen, beladen met landbouwproduc ten, is door nog niet opgehelderde oorzaak tegen een hoorn gereden. De 19-jarige be stuurder en zijn 16-jarige broer, beide zoons van den firmant, werden daarbij zoo zwaar gewond dat zij korten tijd later overledien. Bovendien werd een 16-jarig Duitsch meisje uit Wupperthal zwaar gewond, zoodat zij in het ziekenhuis moest worden, opgeno men» HET DRAMA TE MUIDEN De verdediging voor den fotograaf Ibellngs Ter verdediging van den Muidcnschon strand fotograaf Ibelings is aangewezen Mr. L. P. M. Loeff. RUIM 2100.— VERDUISTERD Te Amsterdam deed iemand aangifte, dat de leider van zijn kantoor, hetwelk op den Singel da gevestigd, een bedrag van ruim 2100,heeft verduisterd. NA EEN VAL DOODGEBLEVEN In die Llnnaeusstraat te Amsterdam ia een 62-jarigo wielrijder plotse Ling komen te vallen, waarna hij dood op straat bleef lig gen. MARGARINE IN BESLAG GENOMEN De Hollandsche kommiezen konden nabij het Noord-Limburgsche plaatsje Borgen 1800 pond uit Duitschland binnengesmokkelde margarine dn beslag nemen. De smokkelaars wisten begunstigd door de duisternis in de hosschen te ontkomen. Behalve die boter vielen aan de kommiezen nog negen rijwielen in bandlan waarmede de boter vervoerd werd. VIER HOOIMIJTEN VERBRAND In het nabij Veaiio gelegen gronsplaaitsje Wachtendonk ontstond door onbekende oor zaak brand in do nabij de boerderij van don landbouwer Peuten gelegen oogstmijten. Vier mijten, het was de oogst van ongeveer 20 H.A., werden een prooi <Mi vlammen. De schade wordt op enkele duizenden guLdens geschat. INVAL IN SPEELHOL In de afgeloopen week was reeds eenige malen de aandacht van de Amsterdamsche politie getrokken door het feit, dat in den Prinsen hof steeg no. 4. regelmatig figuren •binnen gingen, die haar bekend waren als bezoekers van speelholen, In verband hier mede heeft de politie din den nacht onder leiding van inspecteur van Blitterswijk een inval gedaan. In burger gekleed gingen eenige surnumerairs naar binnen, spoedig gevolgd door inspecteur van Blitterswijk on eeniige agenten, die allen eveneens in bur ger waren geweest. Het wild heeft echter een special en neus voor den jager en zoo geschiedde, het, dat toen de politie binnen drong in het in een achterkamer op do eer ste etage ingerichte speelhol, zij slechts een onwaarschijnlk groot aantal vredig rookende lieden ontmoette. Geen spoor meer van kaart- of andere spelen. Geen spoor ook van een evehtueefë overtreding van do drank wet, die dm, dergelijke gelegenheden niet altijd even strongelijk wordt gehandhaafd. Een twintigtal bezoekers van het etablisse ment, waaronder de politie ook den be nich ten speelholen exploitant Veth ontdekte, werd naar liet bureau Singel meegenomen, alwaar een verhoor zal worden afgenomen, in da hoop, dat een of meer der heeren wel zoo vriendelijk zal willen zijp zich te ver spreken en nadere ntededeelingen te doen over de redenen van dit nachtelijk samen-' zijn. INBRAAK STATION MADE EN DRIMMELEN De dader gearresteerd. Door hiet breken van een rgit heeft men zich toegang verschaft to»; het stationsge bouw te Made en Drjmnialen, Ka alles over hoop te hébben gehaald en met een breek- yzertje alle laden en een geldkistje te hebben geforceerd is een bedrag van f 58. ontvreemd. Door de marechaussees te Raamsdonksveer werd te Geertruidenberg een fietsrijder aan gehouden die op de sommatie wou doorrijden, hu werd toen gegrepen en bij onderzoek bleek het te zyn de Oostenrijker M. die ook in het bezit was van het gestolen geld. Ook was hjj nog in bezit van een dolkmes, zoodat men een goede vangst heeft gedaan. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ DOORN Op den weg van Utrecht naar Doorn Is nabij de pyramide van Austerlitz een gevaar- lij,k kruispunt. Een luxe-auto ontmoette daar en vrachtauto. Deze laatste had recht van "oorrang. De bestuurder van de luxe-auto wachtte achter niet voldoende en trachtte met flinke vaart achter de vrachtauto pm te rijden. Zijn wagen slipte evenwel en kwam met de vrachtauto in aanraking. Een inzit tende dame sloeg met het hoofd tegen de rachtwagen en bekwam een sohedelfractuur, ZÜ werd naar bet ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. De andere inzittenden werden licht gewond. VERDRONKEN. Donderdagmiddag is te Haastrecht het 2-jarig dochtertje van den heer J. C. van den Hoek in een sloot geraakt en verdronken. heeft goede verzorging noodig! Zacht als fluweelteer en soepel is baby's huidMet hoeveel trotsche liefde lacht moeder haar kindje toe! En met hoeveel wijze voorzorg moet zij handelen om baby's huid gaaf en zacht te houden. Palmolive zeep, dank zij de groote hoeveelheden olijf- en palmoliën bij haar bereiding gebruikt, biedt de juiste be scherming. Het is een ideale zeep voor baby zoowel als voor moeder. Millioenen moeders over de geheel we reld weten 't uit dagelijksche ervaring - 20.000 schoon heids-experts bevestigen het. KINDERVERLAMMING TE VLAARDINGEN Het aantal gevallen van kinderverlamming te Vlaardingen is in de afgeloopen week wederom met twee toegenomen. Het betreft thans een meisje van 17 jaar en een meisje van 4 jaar. Tot nog toe zijn in deze gemeente gelukkig nog geen sterfgevallen te betreuren en ia het ziekteverloop der patiënten in de meeste gevallen vrij gunstig. Ook te Vlaardinge r-A m b a c h t zijn dezer dagen twee nieuwe gevallen gecon stateerd. iMet de reeds eerder genoemde gevallen is het aantal thans tot 16 gestegen, DE VROEDE VADEREN VAN Dl DAM Blijken lang niet tam. De commissaris der Koningin had het be staan om te Didam, de beide wethouders pas- seerende, het raadslid Derksen tot plaatsver vangend burgemeester te benoemen. Hij had echter buiten de waard, in casu de meeste overige raadsleden, gerekend. Het uur der wrake tegen des commissaris' gunsteling naderde. Want het plaatsvervan- gend-burgermeestersohap bleek nu eenmaal geen sinecure. De eere van dit eereambt werd hek raadslid niet verleend. Ziehier de historie, De ware burgemeester werd ongesteld en gaf de leiding over aan den plaatsvervanger. Wijde perspectieven openden zich. Wethouder Loeters zag de kans schoon, en deed het voorstel het raadslid Derksen ie schorsen op grond van art. 26 der Gemeente- ■et. De heer Derksen zou tijdens het ^copzet- ten der werkverschaffing steun hebben ge trokken uit de gemeentekas. Nadat de voorzitter had verklaard eerst onderzocht te hqbben of hij recht op die uk- keering had en er geen reden was voor de schorsing, werd het voorstel-Loeters aange nomen met negen tegen twee stemmen (waar bij de stem van den heer Derksen) en twee blanco. Wethouders Loeters merkte nu op, dat niet langer vergaderd kon worden wegens gebrek LTi eep voorzitter, Omdat de meeste raadsleden nu verdwenen moest de voorzitter Derksen de vergadering wegens onvoltalligheid sluiten. De ware burgemeester heeft toen snel een poedei schend e vergadering belegd, waarin hij meedeelde, het besluit tot schorsing van het raadslid Derksen ter vernietiging bij de Kroon te zullen voordragen. De burgemeester droeg bij het verlaten van het raadhuis den veldwachter op eventueel proqes-verbaal op te maken, wanneer de wet houder beleedigende uitdrukkingen zou bezi gen. Zoover is het evenwel niet gekomen. DROEVIG ONGELUK Vrijdagavond heeft op den M a a s d ij k m droevig ongeluk plaats gehad. De 15- iarige Leendert Keyzer kwam van een zwaar- geladen wagen te vallen, juist voor het wiel, zoodat hij onder den wagen terechtkwam. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij opgenomen. Door een lid van de E. H. B. O werd de eerste hulp verleend, waarna hü naar een ziekenhuis werd overgebracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Zijn toestand was hedenmorgen zorgwekkend, i Weerbericht Het dunne peiltje geeft den vorigen stand aan Stand vanmorgen balftwaalf 768.9. Stand vanmorgen balftwaalf 16.4 C Hoogste stand te München 771.5. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Meeat zwakke wind uit T. richtingen, neve lig tot licht bewolkt, drooT weer, iets wanner BUITENLANDS1H WEERBERICHT Het gebied van hoogen luchtdruk wordt thans stationair op het vasteland en in Scandinavië. Alle depressie-invloed blijft be perkt tot ver In hot N.W. en in hot Oosten. Overal heorseht thans mooi herfstweer. Ook het geheele Westen krijgt een stroormng van geer warme lucht uit het Zuiden, die zich hier doet Lemerken In een groote stij ging van de temperatuur in bovenlucht (van minus 7 gr. op den 14en tot plus 8 gr. heden, morgen op 3000 M, hoogte). Alleen ver in het Oosten doet de koude inval zich nog gevoelen. De regenval bleef beperkt tot do linie ten N. en N.W. van Schotland. Het is te verwachten dat de luchtdrukverdeeling in de eerste twee et malen geen groote veranderingen zal on dergaan en dat het fraaie weer eenige da gen zal aanhouden. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 17 SEPTEMBER. Van s avonds 7.40 uur tot 's morgens 6.10 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tj)d) Heden Vorig Heden Vorjg Walshnt 0,00 0,00 Canp ï.28 1.93 Straatsburg -2.32 -2.18 Ems 0.00 1.07 Hrelah 1.29 1.10 Coblenz 1.28 1.30 Itlieintelden -S.ifi -g.ig Trier 0.11 o.<o Kehl 2.58 2.42 Keulen 0.80 0.83 Mnxiiu 3.92 3.60 Rfihrort -0,65 -0.63 Diedesheim 0,00 0.00 VVesel -0.97 -0.93 Mannheim 2.21 2.21 Emmerik 0.26 0.30 Lolir 1.03 1.03 - Duaseldorf 0.21 0.23 Mainz -O.Oli -0.06 Maastricht 40.58 40,67 Hingen 1.21 1,21 Venlo 10.63 10.78 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 17 September DelfztU 0,43 33.22 Hellev.sl. 1.84 18.58 13-30 Willemst, 3.32 a4.44 7.45 20.15 Brouwersh. 0-36 13.04 .15 Zlerikzee 140 18,28 Wemeldlnge 1.3! 13.54 Pep Helder 5. ijmuiden H. v. Hol!. 0.45 13.15 Vllssingen 12.06 Sohevening, 0,55 13.25 Terneuzen 0.2Q 18.37 R'dam 2,47 14.G3 Hansweert 0.59 1344 13 S ptember Delfzijl J0.°4 2'.01 HellevoetsJ, 2,07 14,29 Terschelling 7.4'4 2'.H Willemstad 3.04 15,19 Harlingen 8.75 Ï0.K5 Brouwersh. 1,19 i3.il Dm Helder fi.i 0 18.55 Ziurikzee J.57 14.08 IJ inuinen 2.17 14.39 Wemeldingt 2.16 14,32 II v. Holland 1.25 13.61 Vllsslngen 0.33 12.40 Schevenimtn 1.36 i4.0l Terneuzen 1,01 13,12 i.ott, rdam 3,28 15.28 Hansweert 145 13.53 VERZET TEGEN DE POLITIE. Men doet een van te voren beraamde aanval. Woensdagavond is het tot ernstige ongere geldheden gekomen op de kermis te Volkel bij Uden- Het is bekend, dat de bewoners van Volkel b(j feestelijkheden zich steeds tegen het wettig gezag plegen te verzetten. De beide veldwachters van Volkel hadden, met het oog op mogelijke opstootjes assistentie ingeroepen van de Kon. Maréchaussee te Uden. Er warep, zes manschappen ter assistentie gezonden. Reeds vroeg in den avond nam het publiek op het kermisterrein een dreigende houding tegen de politie aan, Eensklaps kwamen een veertigtal boeren naar voren, onder aanvoe ring van Van G., een landbouwer uit Volkel, De boeren begonnen met steenen te gooien. De politiemannen, die door de aanvallers waren ingesloten, maakten gebruik van de blanke sabel en den gummistok. Er werden charges uitgevoerd, doch de bende ging weer tot den aanval over. Hierop trokken de marechaussees hun revol vers en schoten eeriige keeren op de belha mels, die daarop overhaast de vlucht namen. Verscheidene personen liepen verwondingen op. De politie "veegde het terrein schoon en stelde een achtervolging in, waarbij de aan voerder van G. werd gegrepen. Hij werd in arrest gesteld, en in de marechaussee-kazerie te Uden opgesloten. Naar de opperwachtmeester der mare chaussee te Uden mededeelde is bij het on derzoek, dat nog in gang is, gebleken, dat de aanval op de politie van te voren waa beraamd Er worden nog meer arrestaties verwacht. DE VALSCHE RIJKSDAALDERS. Naar wij uit Alblasserdam vernemen is de als verdacht van het maken van valsche rijks daalders gearresteerde H. van Streefkerk op vrije voeten gesteld. Uit Oost-indie VEROORDEELD WEGENS VERDUISTERING BATAVIA, 15 Sept. (Aneta). Het Hoog Mi litair Gerechtshof bevestigde het vonnis van den Krijgsraad waarbij de luitenant der in fanterie W. de R. werd veroordeeld wegens verduistering tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met vervallenverklaring van den militairen stand. Voorts bevestigde het I-Ioog Militair Ge rechtshof het vonnis van den Krijgsraad to Tjimahi, waarhij de adjunct-onderofficier M B. wegens verduistering van f11.000 was veroordeeld tot een jaar on zos maanden gevangenisstraf en degradatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2